Langdurige droogte brengt problemen voor watervoorziening Opheffing IJzendijke ontluistering historie Waarom komt die mevrouw op bezoek? Arbeidsreserve nam af in afgelopen maand Twee rijstroken voor verkeer van en Yeere benut te slopen bunkers voor weg BRASSBAND-FESTIVAL IN OOSTERKERK GOES Geheimzinnig poeder wasmiddel én aardappelmeel Vorm Gebrek aan durf Warm Prov i nciaal voeaa I concours korei Be j a ardence n trui Westdorpe breidt uil 1 DINSDAG 9 JUNI 1970 WEES ZUINIG MET WATER (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL/TERNEUZEN De lahgdurige droogte levert in zuidwest-Nederland nog geen al te grote problemen op. Wél is dui delijk, dat een fikse regenbui zo langzamerhand erg aantrekkelijk gaat worden. Niet zozeer voor de stadsbewoners, maar wel voor degene, die beroepshalve met het te maken hebben of er zelfs ai- hankelijk van zijn: de watervoor- zieningsbedrijven en de agrariërs. Wat de eerste groep betreft: zui nig met water is het dringende ver zoek dat zij tot de gebruikers rich ten. De agrariërs kijken met enige bezorgdheid naar de stand van de nog maar kort boven de grond staande gewassen: bonen, uien, aard appelen, prei. Xe langdurige droog te zou kwalijke gevolgen voor de kwaliteit van het produkt kunnen hebben. Maar vele agrariërs hebben nog steeds de gelegenheid om het veld te besproeien^ „Mocht het mooie weer, zoals zich dat nu voordoet, nog enige tijd aan houden, dan bestaat de kans dat we een beroep op de mensen doen, zui nig te zijn met drinkwater. Vooral wordt dan geadviseerd het sproeien van tuintjes zoveel mogelijk na te laten". Dit zegt de heer P. van Kaam, hoofd afdeling gas en water (Van een onzer verslaggevers) VEERE Van de honderden bunkers die nog op veel plaat sen in Zeeland staan, als even lelijke als lastige „monumenten" van de tweede wereldoorlog, staan er tientallen in en om Veere. Zij maakten tussen 1940 en 1944 deel uit van een Duitse defensielinie ter beveiliging van het kanaal door Walcheren. Het gemeentebestuur van Vee- re, dat voor f 40,- per jaar een oppervlakte grond aan de weste lijke monding van het kanaal door Walcheren van het Rijk in huur heeft, wil de raad voor stellen om tot het slopen van de bunkers op dit terrein over te gaan. De eigenlijke sloopkosten komen voor rekening van het Rijk. Veeres gemeentebestuur is op de gedachte gekomen het puin van de bunkers te gebruiken voor het maken van een weg, waarmee een nieuw gebied voor oeverrecreatie aan het Veerse- meer kan worden ontsloten. Door op deze Wijze „werk met werk" te laten verrichten, ■krijgt Veere voor het betrekke lijk geringe bedrag van f 1.680,- een ontsluitingsweg, een gebied voor oeverrecreatie en picknick, terwijl bovendien weer enkele ontsierende bouwsels opgeruimd worden. B. en w. van Veere hebben ook een krediet gevraagd voor het aanleggen van een rioolpers leiding in en langs de Veerse- weg. De leiding zal het rioolwa ter van Zanddijk en van het in aanbouw zijnde bejaardentehuis aan de Veerseweg moeten trans porteren. De nieuwe persleiding zal aansluiten op het bestaande rioolstelsel in de kern van Veere. In de toekomst kan de leiding dienstbaar worden gemaakt aan de afvoer van het rioolwater naar de centrale persleiding Walche ren. de eveneens en een houding tégen agressie en geweld, blijken liet meest Europa-gezind. Een houding niet vóór, of zelfs tégen Europa, vindt men bij voorstanders van een harde aanpak van misdadigers en minderheidsgroepen, gecombineerd met een conservatieve houding ten aanzien van vaderland, religie en seksualiteit. Politieke belangstel ling, politieke richting en nationali teit blijken een bepaalde rol te spe len in een houding ten aanzien van Europa. Milieu, geslacht, godsdienst en jaren academische studie spelen daarentegen nauwelijks een rol. (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN/MIDDELBURG Op 19 juni hoopt de heer Petrus- Arsène Cornelis, geboren in IJzen dijke, aan de universiteit van Nij megen te promoveren op een proef schrift, dat getiteld is „Europeanen over Europa". De laatste van de twaalf stellingen welke de heer Comelis op 19 juni moet verdedi gen luidt: „Het opheffen van IJzen dijke als zelfstandige gemeente is een schending van rechten, in de middeleeuwen aan deze Hanzestad verleend en is een ontluistering van de historie van deze, tijdens de 80- jarige oorlog zo belangrijke fron tierstad". De bewuste stelling hoort thuis in een rijtje van vier, dat op het eer ste oog vreemd is aan het onder werp dat de heer Cornelis in zijn proefschrift behandeld: de overtui ging waarmee jonge intellectueler in de E.E.G.-landen, de éénwordin: van Europa nastreven. Op dat ge bied vond de heer Cornelis bemoe digend materiaal. De stelling over IJzendijke word) direct voorafgegaan door de vol gende: In een welvaartsstaat is de hoog te van het inkomen minder be langrijk dan de wijze waarop dit inkomen wordt besteed; Democratiseren van het middel baar onderwijs is: dit ondefwijs afstemmen op taalbegrip en woordenschat van het „gewone" kind en Voor het advies inzake huwe lijksmoeilijkheden behoort meer studie te worden gemaakt van homoseksuele c.q. lesbische ge dragingen. De IJzendijkenaar, die promo veert in de faculteit der sociale we tenschappen, heeft een onderzoek gehouden onder circa zevenhonderd juridische en economische studen ten van twaalf universiteiten in llelgië, Duitsland, Engeland, Frank rijk,, Italië en Nederland. Het doel daarvan was, om een betrouwbaar neetinstrument te verkrijgen en laarmee de uitkomsten van de di- erse opinie-onderzoeken over de enwording van Europa te toetsen. De ondervraagde studenten bie ren overwegend vóór of sterk vóór- een verenigd Europa te zijn en zij toonden zich bereid om actief aan de eenwording mee te werken. Ook hadden zij vertrouwen in de opzet en hoopten zij op een politieke inte gratie van de deelnemende landen. Slechts 15 procent van de proefper sonen die bij het onderzoek van de heer Cornelis werden ondervraagd, bleken niet voor, dan wel tégen een verenigd Europa te zijn. De beer Cornelis stelde vast, dat het beeld dat de studenten zich van een toekomstig Europa voorstellen, onderling grote overeenkomst ver toont. Zij kiezen voor een Europese gemeenschap van de Westeuropese landen, met uitzondering van Span je en Portugal; voor een democra tisch Europa, in federatief verband, onafhankelijk van andere wereld machten, en zowel economisch als politiek geïntegreerd. Verder is men voor gezamenlijke prestaties op wetenschappelijk en economisch gebied en in meerderheid voor een gemeenschappelijk leger van be roepsmilitairen. Eén van de belangrijkste ontdek kingen van de heer Cornelis was, dat de houding vóór een verenigd Europa in verband blijkt te staan met bepaalde attitudes in het maat schappelijke vlak. Proefpersonen met een houding vóór gelijkheid en verdraagzaamheid ten opzichte van In acht stellingen worden de on derzoeksresultaten neergelegd. Stel ling nr. 4 zegt bijvoorbeeld: „Het ontbreken van een „Universiteit van Europa" wijst op gebrek aan durf en visie bij de verantwoorde lijke autoriteiten. Stelling 7 zegt: „Rechtstreekse verkiezingen voor het Europese parlement zijn als vorm van inspreek dringend ge wenst, vooral als teken van ver trouwen van de nationale regerin gen iri een Verenigd Europa". Een andere stelling zegt, dat de verschil len in aard en karakter tussen de inwoners van de Westeuropese lan den worden overschat. „De naoor logse generatie in deze landen ver toont grote gelijkenis". lil de vier slotstellingen wordt dan opeens IJzendijke vermeld de hommage van een wetenschaps man aan zijn dierbare geboorte plaats. Gevraagd naar de reaclie van drs. W. Dusarduijn, die in verband met de behandeling van het wetsont werp herindeling Zeeuwscli-Vlaan- deren in de Tweede Kamer, een amendement indiende dat de zelf standigheid van IJzendijke beoogde. Zei de heer Dusarduijn (zelf IJzen dijkenaar van geboorte): „Ik heb de zelfstandigheid van IJzendijke op actuele gronden bepleit. Het is be langwekkend om te vernemen dal een vroegere plaatsgenoot dit recht op zelfstandigheid reeds in de mid deleeuwen verankerd vond. Het zou interessant geweest zijn als het proefschrift van de heer Comelis mij een half jaar eerder onder ogen was gekomen, hoewel het aan de politieke feiten niet veel zou heb ben veranderd, naar ik vrees". Naar alle waarschijnlijkheid heeft een chauffeur van een transportbe drijf een hoeveelheid hooggeconcen- treerd wasmiddel, afkomstig uit Hoechst bij Vlissingen, op de kinder speelplaats niet ver van het politie bureau aan de Paul Krugerdreef ge lost. De herkomst van de aardappel meel is niet bekend. Inmiddels is het poeder dat ongeveer tien centimeter dik ovfer een oppervlakte van enkele vierkante meters was uitgestort, ver wijderd. ("Van een onzer verslaggevers) GOES Zaterdag wordt in de Ooslerkerk aan de Bergweg te Goes een Zeeuws brassband-festival ge houden. Dë aanvangstijd is 8 uur. De deelnemende orkesten zijn: Ex celsior (Kloetinge) o.l.v. Ko den Toonder, Excelsior ('s-Keer-Arends- kerke) o.l.v. Daan Burger en het Le ger des Heils-muziekkorps uit Goes o.l.v. Peter Moens. Paul C. van Belzen (cornet) en Jaap Boon (piano) verlenen solisti sche medewerking aan dit festival, dat wordt gepresenteerd door de heer G. C. van Loo. Nadat de verschillende orkesten zich met een gevarieerd programma hebben laten horen, wordt door de gecombineerde Bevelandse brass bands. onder leiding van Ko "den Toonder, nog een aanlal zogenaam de hymntunes ten gehore gebracht. Vooruitzichten mI W fiïïl M W Warm en droog, behoudens kans op onweer. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: 6 tot 14; min.-temp.: 2 tot 7 graden boven normaal; max.-temp.: 4 of meer graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 proeent. Voor donderdag: aantal uren zon: a tot 13; min.-temp.: 2 tot 7 graden boven normaal; max.temp.: 3 of meer graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent, kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. van liet waterleidingbedrijf Roosen daal. Op korte termijn ziet hij geen moeilijkheden en kunnen extra maatregelen nog even uitblijven. De watervoorziening is voor de Waterleiding Mij. Zeeland helemaal geen probleem. Dit bedrijf voorziet geheel Zeeuwsch-Vlaanderen van water. „Wij beschikken over vol doende produktiemiddeien om de behoefte aan water te dekken", al dus de heer M. Eskes, bedrijfsleider Zuid. „De bedieningsmensen moeten alleen 's uachts attent zijn om gedu rende die stille uren de voorraad weer op peil te brengen". Hij deelde verder mee dat in Terneuzen de kans bestaat, dat woensdagavond de druk op het net iets minder wordt, maar dat komt dan door een in bouw, die men moet uitvoeren in de leiding rond de toren. Dit heeft niets met een eventueel waterge brek te maken. De heer G. Beeherer, ing., direc teur waterbedrijf Bergen op Zoom, zegt dat de situatie moeilijk is. Vooral in de hogere fiats zal men met een verlaagde waterdruk te kampen hebben. Mocht dit warme weer langer duren, dan voorziet hij extra-maatregelen, waaronder na tuurlijk een dringend beroep op de verbruikers om zuinigheid met water te betrachten. Bij het water bedrijf Noord-West-Brabant N.V. is de situatie, volgens directeur J. van der Horst, heel goed. Men is hier ook niet van plan een sproeiverbod in te stellen. Wel zal het, volgens hem, in de uitlopers van het leiding net (het bedrijf voorziet 47 gemeen ten van water) af en toe voorkomen, dat de druk iets vermindert. In Breda werd gisterochtend om zeven uur het pompstation Ulven- houtselaan als - extra-schakel in dienst gesteld. Dit om een blijvende druk te kunnen handhaven. „De maandag", aldus de heer D. v. d. Meer, hoofd afdeling gas en water van het gemeentelijk waterbedrijf in Breda, „is nog steeds traditioneel de wasdag. Het pompstation Ulven- houtselaan is vooral bedoeld voor de watervoorziening van Breda-Zuid en Nieuw-Ginneken. Extra-maatregelen liggen voorlopig nog niet in het verschiet". (Van onze correspondent) MIDDELBURG In de concerts en gehoorzaal te Middelburg is za terdag een provinciaal vocaal con cours voor koren en solisten gehou den onder ,auspiciën van de Zeeuwse zangersbond „Zang veredelt". De uitslagen waren: solisten: ere-a>fde ling: mejuffrouw C. Zietse uit Vlis singen, sopraan 175 pnt. J. H. Krij- nen uit Roosendaal tenor 169 pnt. Afdeling twee: solisten lieren West dorp en Van Gorsel beiden uit St.- Maartensdijk 150 punten, tweede prijs. Bij de koren in de tweede afdeling het gereformeerd zangkoor Tholen 224 punten en eerste prijs. De gemengde zangvereniging VZES uit St.-Philipsland 231 punten, ook eerste prijs. Het dameskoor Zanglust uit IJzendijke 219 punten tweede prijs. Eerste afdeling koren: het dames koor Juliana uit Zuidzande 241 pun ten, eerste prijs. In de ere-afdeling het Smalstadsmannenkoor uit St.- Maartensdijk 218 punten en tweede prijs. Superieurenafdeling: het gemeng de koor VZOS uit Sl.-Maartensdijk 154 punten, derde prijs. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Opnieuw is de geregistreerde arbeidsreserve de af gelopen maand afgenomen in de provincie Zeeland. Het aantal be draagt nu 1014 hetgeen een gunstige situatie betekent ten opzichte van het vorig jaar, toen eind mei 1Ó64 personen stonden ingeschreven bij de arbeidsbureaus. Uit het overzicht van het districtsbureau voor de ar beidsvoorziening in Zeeland blijkt dat 1,6 procent van de mannelijke beroepsbevolking vorige maand werkloos was, waardoor Zeeland sa men met Noord-Brabant en Limburg de zesde plaats bekleedt voor Fries land (2.0 pet), Groningen (2.6 pet) en Drente (3.2 pet). Het landelijke percentage bedroeg vorige maand 1,3 procent. De vraag naar arbeidskrachten is vorige maand sterk gestegen. Eind mei werden 2180 mannen en 1306 vrouwen gevraagd, een aantal dat voor Zeeland ongekend hoog is. Het gevolg hiervan is een zekere span ning op de Zeeuwse arbeidsmarkt. Het districtsbureau voor de arbeids voorziening in Zeeland ziet de ont wikkeling op de Zeeuwse arbeids markt als een normale, zich als ge volg van de industrialisatie evodue- rende ontwikkeling. Het teruglopen van de arbeidsre serve is vooral toe te schrijven aan seizoeninvloeden. Dat is met name het geval in de landbouw en de horeca-sector, terwijl ook de losse arbeiders van de gunstige ontwikke ling hebben kunnen profiteren. Slechts in het rayon Tholen is een stijging van de arbeidsreserve gere gistreerd die is te wijten aan de sluiting van de haardenfabriek Bec kers in Bergen op Zoom, sluiting van een uienfabriek op Tholen en het gereedkomen van een deel van het werk aan het Rijn-Scheldeka- naal. De hoogst geregistreerde arbeids reserve vindt men in het rayon Oostburg. waar 2,6 procent van de mannelijke beroepsbevolking als werkloos stond ingeschreven. In april bedroeg dat percentage 3.9 In het rayon Goes bedroeg het per centage 1,9, een gelijk percentage als vorig jaar mei. Het rayno Vlissingen tekent voor het geringste percentage werklozen namelijk 0.9, hetgeen eveneens gelijk is aan vorig jaar mei. De sterk gestegen vraag naar ar beidskrachten spitst zich vooral toe op de jeugdige arbeidskrachten. Het bedrijfsleven heeft nu al het oog gericht op de jeugd, die binnenkort de school verlaat. De belangstelling is in overwegende mate afkomstig uit de bouwnijverheid, de metaalnij verheid en de administratieve sec- lor. Er is grote vraag (909 in getal) naar metaalbewerkers, terwijl in de bouwvak in totaal 569 arbeidsplaat sen open staan. Bij het kantoorper soneel is er een openstaande vraag naar 185 mannen en 291 vrouwen. Vooral in deze sector is er veel vraag naar jongeren. Van de 476 aanvragen zijn er 370 voor jongeren. De openstaande vraag naar man nen bedroeg eind mei 2180. Hierbij waren 782 plaatsen voor jeugdigen. Bij de vrouwen is de vraag naar jeugdig personeel nog groter. Van de 1306 aanvragen voor personeel waren er 1016 aanvragen voor jon geren. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE Met het vorderen der werkzaamheden aan de nieuwe vierbaansweg vanaf de pont bij Perkpolder wordt ook de ver keerssituatie ter plaatse gecompli ceerder. Om de werkzaamheden aan het oude gedeelte van de weg door te kunnen laten gaan is maandag een gedeelte van het nieuwe traject in gebruik genomen. Het verkeer Wordt voorlopig over één rijbaan met twee rijstroken naar en van de pont geleid. Inmid dels is een aanvang gemaakt met het verwijderen van het oude wegdek. Wanneer de werkzaamheden klaar zullen zijn is niet precies te zeggen, omdat het de afgelopen winter ver is achtergeraakt op het werkschema. Het belangrijkste gedeelte van de nieuwe route is in ieder geval klaar. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Over de aard en samenstelling van het poeder dat vorige week op een speelplaats in Sas van Gent werd gedeponeerd, bestaat thans geen twijfel meer. De witte substantie bestond namelijk zowel uit een geconcentreerd wasmiddel als uit aardappelmeel. Vele tienduizenden Nederlandse vrouwen weten het antwoord op die vraag. Zij maakten al kennis met de vriendelijke klanten service die de Moara Shira Consulente biedt. Met die kennismaking ging voor velen een nieuwe wereld open. Een wereld van schoonheid. Schoonheid van vrouw tot vrouw. Schoonheid voor iedere vrouw. Want de basis voor schoonheid is een goede verzorging. En iedere vrouw kan er goed verzorgd uitzien. Daarom zijn die tienduizenden vrouwen echt wel blij dat de Moara Shira Consulente op een dag bij hen aanbelde. Omdat zij nu, in de rust van hun eigen huiskamer, de schoon heidsmiddelen kunnen uitzoeken die het best bij hen passen. Omdat zij in een gesprek van vrouw tot vrouw vrijuit over hun huidprobleempjes kunnen praten. Omdat zij deskundig geadviseerd worden bij de aankoop van cosmetica en toiletartikelen van wereldklasse. En dat tegen zeer aantrekkelijke prijzen. Omdat de vriendelijke en regelmatige Moara Shira service de klant niets extra kost. Omdat alleen. Moara Shira haar produkten onvoorwaardelijk durft te garanderen. Om al die redenen is de Moara Shira Consulente steeds hartelijk welkom bij al haar klanten. Misschien binnenkort ook bij u. (Van onze correspondent) WESTDORPE Bij het bejaar dencentrum 't Verlael in Wcstdorpe is men begonnen met de grondwerk zaamheden voor de uitbreiding van het bejaardencentrum met een re creatie-, revalidatieruimte en kapel. Door een beweegbare wand kan de recreatieruimte worden aangeslo ten aan de kapel. Tevens bouwt men bij het bejaardencentrum vier boxen, die voornamelijk voor ber ging zullen dienen en het onder brengen van de verwarmingsinstal- iatie.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3