het gelders orkest Inwoners Terhole bezorgd over toekomst van dorp BERGS GAB VERWACHT Zeldzaam jubileum O. Vosveld ambtenaar voorlichting in gemeente Hontenisse Eind juni groot deel ontslagenen Beckers weer aan de slag Communiqué aan gemeentebestuur Hontenisse het turfschip breda J. v. cl. Plasse won JEUGDBRANDWEER VAN TERNEUZEN LANDELIJK TWEEDE Bijeenkomst van plattelandsvrouwen CARTE BLANCHE Breskens Biljartkampioenen te Oostburg gehuldigd TEGÊNV ALLER RUBBERBOTEN GESTOLEN eerste Nederlandse zeezeilrace T 2 DINSDAG 9 JUNI 1970 (ADVERTENTIE) vrijdag 12 juni 20.15 uur 2e zomerconcert dirigent bogo lesUovic solist aci bertoncelj - piano programma beethoven - jena symfonie pianoconcert no. 5 symfonie no. 5 kaartverkoop en plaatsbespreken: het turfschip, chasséveld breda tel. 01600-4 92 50 9, 10, 11 en 12 juni van 10 tot 16 uur en 12 juni 's avonds vanaf 19 uur. toegangsprijs voor alle rangen: f 4,00, exclusief bijdrage muziek onderwijs en plaatsbespreken, bij collectieve bestelling: f 1,00 reduktie (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De heer J. M. Ha melink te Terneuzen herdacht een dezer dagen het feit dat hij als cor respondent voor het bureau arbeids recht van het NVV voor Terneuzen werd aangesteld. In verband met het feit dat de heer Hamelinx thans met vakantie is, werd de huldiging tot een nader te bepalen datum uitgesteld. DE EXPRESTREIN Kiel-München is gisteren bij Alfeld in Nedersaksen uit de rails gelopen. Het stoffelijk overschot vain één reiziger is door reddingsploegen uit de wrakstukken van de trein geborgen. Ongeveer 60 personen hebben verpandingen op gelopen. (Van onze correspondent; TERNEUZEN Het Terneuzense jeugdbrandweerkorps heeft zaterdag bij de landelijke wedstrijden te Ee- de (Gld) met 477 punten de tweede plaats behaald. Het korps kreeg daarbij van de jury de beoordeling zeer goed in de klasse adspiranten. Achttien ploegen hebben aan de wedstrijden deelgenomen. Als eerste eindigde het jeugdbrandweerkorps uit IJsselstein met 483 punten. (Van onze correspondent) OOSTBURG Jn het Kerkcen trum in Oostburg is de bond van Plattelandsvrouwen afd. West- Zeeuwsch-Vlaanderen bijeen geko men. Nadat mevr. v. d. Weele de aan wezigen welkom geheten had werden verschillende mededelingen gedaan en verslag uitgebracht van de pro vinciale voorjaarsvergadering in Goes. Door de heer Abrahamse uit Terneuzen werd een en ander ver teld over de verzorging van snijbloe men. Vervolgens was er een demon stratie bloemschikken. Zelfs op het water was het moeilijk afdoende koelte te vinden. Sommi gen wachtte zelfs daar nog zwaar werk. (Van een onzer verslaggevers) TERHOLE Een groot aantal het gemeentebestuur van Honte- inwoners van Terhole heeft bij nisse de noodklok geluid. In een gezamenlijk communiqué, gericht aan de raadsleden van de gemeen te, hebben ze hun bezorgdheid uitgesproken over de toekomst van het dorp. Gevreesd wordt, dat door het sterk teruglopende aan tal inwoners de leefbaarheid van Terhole in gedrang zal komen. In liet communiqué, dat toegezon den is aan het gemeentebestuur met de bedoeling dat het in de raadsver gadering van deze week nog wordt behandeld, wordt door de onderte kenaars gevraagd om meer wonin gen, omdat men dit ziet als de oplossing voor het teruglopende in wonersaantal. In afwachting van de houw van meer woningen heeft men verder hij het gemeentebestuur aan gedrongen op de aanleg van een sportveld, de bouw van een instruc- tiebad en de plaatsing van banken en aanleg van wandelpaden voor de bejaarden. De bezorgdheid van de initiatief nemers tot deze actie vloeit voort uit het feit, dat sinds 1921 het aantal inwoners van Terhole van achthonderdvijftig is teruggelopen tot zeshonderdvijftig in 1970. Men wijt deze ongunstige ontwikkeling aan het feit, dat Terhole op het gebied van de woningbouw geen gelijke tred heeft kunnen houden met de ontwikkelingen in de omlig gende kernen. In het communiqué wordt op de gemeente een beroep gedaan alles in het werk te stellen om daarin zo spoedig mogelijk ver andering te brengen, omdat men an ders de toekomst voor deze gemeen schap somber inziet. Vooral de verenigingen hebben al moeite om bij gebrek aan voldoende leden en potentiële leden het hoofd op financieel gebied boven water te houden. Bovendien vragen de initia tiefnemers zich af of in een steeds kleiner wordende gemeenschap, zo als dit dorp, het voeren van een verantwoord financieel-economisch beleid nog wel mogelijk zal zijn, omdat alle voorzieningen relatief ge zien veel duurder uitvallen. Zo heeft men berekend, dat de achtenzestig leerlingen van de plaat-' selijke lagere school per jaar per persoon 963 gulden kosten, maar dat dit slechts 668 gulden zou hoeven bedragen als naar datzelfde school tje 93 leerlingen zouden gaan. De initiatiefnemers tot deze geza menlijke brief hebben tevens een aantal suggesties aan de hand ge daan, waarmee men de teruglopende tendens in het leefklimaat definitief een halt hoopt te kunnen toeroepen- De bouw van meer woningen en het treffen van een aantal andere voor zieningen zijn daarvan enkele voor heelden. In het communiqué wordt gesteld, dat de leefbaarheid van de dorpsge meenschap ten nauwste samenhangt met het inwoneraantal. Als oorzaken van het verdergaande „verval" wor den genoemd: De ten gevolge van de gezin splanning kleiner wordende gezin nen. Bij deze ontwikkeling is het inwoneraantal alleen op peil te hou den door meer gezinnen gelegenheid tot vestiging te geven, maar de daarvoor benodigde huizen ontbre ken- De vergrijzing van de bevol king, doordat alle jongeren wegtrek ken. Tengevolge van het feit, dat er geen woningen worden gebouwd moeten de jongeren wel elders een heenkomen zoeken. „We zijn er zeker van dat, wan neer hier meer woningen worden gebouwd, deze jonge mensen zich hier graag zouden blijven vestigen", aldus het schrijven- De situering ten opzichte van de industrieplaats Terneuzen en het winkelcentrum Hulst acht men zeer gunstig voor een hoopvolle toe komst, als ook van de zijde van de gemeente wordt meegewerkt aan de verwezenlijking van alle wensen. (Van een onzer verslaggevers) Ook werd een bezoek gebracht aan het Vogelpark Aviflora. KLOOSTERZANDE „Met een groot publiek, dat dicht bij je staat valt redelijk goed samen te werken. Daarom vind ik persoonlek een goede voorlichting over gemeentelijke aangelegenheden van onschat baar belang". Aan het woord is de eerste voorlichtingsambtenaar van de gemeente Hontenisse, de heer O. Vosveld, de voormalige leider van het gemeenschapswerk in de oude gemeente Vogelwaarde en momenteel behalve met voorlichting, belast met jeugd en verenigings zaken in de nieuwe gemeente Hontenisse. „ik stel me persoonlijk nogal veel voor van gemeentelijke voor lichting", vertelt de heer Vosveld, „want dit keer weet ik eerlijk ge zegd eigenlijk niet welk deel van. de taak het zwaarst weegt". De aanstelling van de heer Vos veld is de eerste stap geweest op de weg naar meer openheid in gemeen telijke zaken. Deze week zal de gemeenteraad daarom de beslissing moeten nemen over de uitgave van een eigen gemeentekrant en de or ganisatie van hearings. Dit alles om de burgerij zoveel mogelijk te infor meren over de stand van zaken, waarin ze zelf belang hebben en dat zijn er heel wat. De heer Vosveld heeft veel ver trouwen in' de maatregelen, die wor den overwogen om van die openheid serieus zaken te maken. „Het is ook in het belang van de gemeente zelf dat de bewoners weten wat er om gaat". De eerste maanden na zijn benoe ming heeft de heer Vosveld de pu blic-relations voornamelijk moeten beperken tot de contacten met de regionale dagbladen, omdat in Hon tenisse eigen kanalen voor voorlich ting aan de ingezetenen vooralsnog ontbraken. „Die voorlichting via de kranten heeft duidelijk een gunstige uitwerking", aldus de gemeentelijke voorlichtingsman. „Ik heb de afgelopen jaren op dat gebied al veel gedaan voor de vere nigingen en daarmee waren mijn ervaringen zonder meer goed, al vond men het in het begin belacheT lijk, dat alle nieuwtjes via de krant onder de aandacht van de mensen gebracht moesten worden. Nu is het gewoon. En bovendien is het in de praktijk veel gemakkelijker werken als iedereen op de hoogte is van de stand van zaken"- De heer Vosveld heeft bij zijn taak van het college van b. en w. grote vrijheid van handelen gekre gen. met dien verstande zich niet uit te laten over beleidszaken of over aangelegenheden die de gemeente raad nog moeten passeren en van essentieel belang zijn. Verder luidt zijn opdracht: alle media, die daar aan behoefte hebben zo goed moge lijk tegemoet te treden en daarbij heeft hij carte blanche. „Op het gebied van de gemeente lijke voorlichting kan ik me alleen geen eigen mening veroorloven", zegt de heer Vosveld- En verder: „Eerst moeten de beleidsmensen worden gieïnfommeend en dain het publiek". Dat de gemeente Hontenisse het serieus bedoeld met die openheid blijkt uit het feit, dat sinds de gemeentelijke herindeling met ver schillende groepen overleg is ge pleegd over uiteenlopende proble men. Daarbij waren onder meer over het toekomstige gemeenschaps centrum Lamswaarde en de slechte toestand van de gymzaal in Groe nendijk- Vismijn Aan de vismijn te Bres kens zijn aangevoerd: 3046 kg garna len 126-217, 3338 kg schar 16-122, 17796 kg schol 30-79, 15503 kg tong 516-731, 178 kg rog 121-162, 1862 kg kabeljauw 34-255, 178 kg wijting 24- 79, 424 kg griet 20-352, 1745 kg tar bot 227-642, 1064 kg poon 40-93, 270 kg haai 20-99, 62 kg kommeraal 16-46 4 kg tongschar 198-269, 7 kg baars 72- 90, 180 kg wulken 32-57, 4488 kg inkt vis 61-151, 1 kg paling 857, 4 kg krab ben 111, 2 kg ham 250. *- Bejaardenreis De bejaarden van Breskens hebben met drie bussen de jaarlijkse reis gemaakt naar de Vlaamse Ardennen. Het einddoel was -de Kemmelberg, waar de maaltijd werd gebruikt. HET RUSTIEKE TERHOLE (Van ">nze correspondent) OOSTBURG In L'Ambassadeur huldigde voorzitter C. de Witte de kampioenen der biljartvereniging „St.-Eloy" R. D'Hanens, kampioen der 'e klasse en J. Duste der 2e klasse, ontvingen een fraaie beker. De competitie werd gespeeld met handicap. Na de huldiging werd een onderinge prijskamp georganiseerd. Het duo Em. Gijsels - P.V. Damme versloeg na spannende strijd C. Pop- pe - G. D'Haenens in de finale. /TTn RanlrdVC.mpn&Ptl Vl (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Direc teur J. Spronk van het Geweste lijk Arbeidsbureau in Bergen op Zoom verwacht, dat eind juni 225 van de 400 ontslagen Beckers- mensen, die onder zijn bureau res sorteren, weer aan het werk zul len zijn. Er werden bij Beckers, Becking en Bongers indertijd 500 mensen ontslagen. Daarvan res sorteren er honderd onder andere arbeidsbureaus. Ook daar heeft de heer Spronk gunstige geluiden ge hoord voor wat betreft de plaat sing. Het bemiddelen vandeonts lage Het bemiddelen van de ontslagen Beckers-mensen verloopt op dit mo ment zo vlot, dat de heer Spronk verwacht, dat zijn aanvankelijke prognose, dat tweederde op korte termijn werk zou vinden, achter haald wordt. De situatie zal, als deze ontwikkeling zo doorgaat, aan merkelijk gunstiger zijn. Van de 400 Beckers-mensen, die via het Bergse bureau bemiddeld moeten worden, blijven er nog 175 over, die niet korte termijn werk hebben. Maar ook van die groep zal een deel op langere termijn weer aan de slag kunnen. Bij deze groep zal nog be keken worden op welke mensen de 35-procentsregeling van toepassing kan worden gebracht. Die regeling houdt in, dat het rijk de werkgever een subsidie van 35 procent in de loonkosten geeft als hij een van deze mensen tewerkstelt. Bij de bemiddeling is één ding tegengevallen: het ontbreken van belangstelling bij de ongeschoolde Beckers-mensen voor de omscho lingsfaciliteiten, die er bestaan. Van de 294 mensen, die hiervoor in aan merking kwamen, toonden er niet meer dan vier enige belangstelling, terwijl het arbeidsbureau daarvan met zegge één man nog in onder handeling is. Een groot deel van de Beckers- mensen heeft weer werk gevonden in het Bergse. Een uitzondering hierop vormt de groep van ongeveer zeventig Marokkanen, die voor een groot deel buiten het arbeidsgewest erecht zijn gekomen. Het inschrijven van de ontslagen Beckers-mensen is er de oorzaak van, dat het beeld van de arbeids markt in Bergen op Zoom volledig vertekend is. Het enige wat wel duidelijk is geworden, is de vraag naar personeel. Die steeg van 602 eind april naar 914 eind mei. Vol gens de heer Spronk is dit de reele vraag in tegenstelling tot de cijfers, die de afgelopen maanden zijn ge produceerd. Die hausse in de vraag is veroorzaakt doordat veel bedrij ven, die voorheen niet de moeite namen het arbeidsbureau in kennis te stellen van het aantal beschikbare arbeidsplaatsen, dat nu wel gedaan hebben. Kennelijk in de hoop een graantje mee te kunnen pikken van de ruime arbeidsmarkt. De onzicht bare vraag is door de Beckers-affai re zichtbaar geworden. (Van onze correspondent) BRESKENS Op het strand tus sen de handels- en veerhaven is in een van de dagverblijven ingebroken. Er worden twee rubberboten vermist. (Van onze sportredactie) KORTGENE De eerste echte zeezeilrace, die op Nederlandse wa teren zijn start en finish had, is dit weekeinde in de RORC-klasse drie gewonnen door schipper .1. van de Plasse uit Yerseke met zijn jacht De Arend. De race, die was georgani seerd door de watersportvereniging Wolphaartsdijk en door de water sportvereniging Noord-Zuid-Beve land, in samenwerking met radio Veronica, ging over 155 zeemijlen. In de RORC-klasse vier ging de eerste prijs naar schipper T. van de Have, ook uit Yerseke, die voor de 155 mijl een tijd van 26.40.42 uur no dig had. In de IOR-klasse won schip per P. van Messel uit Breskens met zijn jacht Silene. De uitslagen: RORC 3: 1 De Arend, schipper J. van de. Plasse, Yerseke 26.54.07, 2 De Goeree schipper D. den Hollander, Willemstad 26.54.16, 3 De Nerthus schipper G. Vermeulen, Bres kens 27.06.48, 4 De Bountie, schipper M. van der Valk, Breskens 30.21.42. RORC 4: 1 De Ellen schipper T. van der Have, Yerseke 26.40.42, 2 De Kievit, schipper H. van der Rust De Kaag 28.46.31. IOR yl: 1 De Silene, schipper P. van Messel Breskens 27.36.55, Klasse 3: 1 De Belitha 6, schipper Bouwman Breskens 25.03.56, 2 De Gazela, schip per Goudriaan Breskens 25.43.59, 3 De Tabitha, schipper Hozee Amsterdam 25.45.52, 4 De Schuttevaar, schipper Van Dam Gouda 26.14.10, Klasse 4: 1 De Pionciana, schipper Vinke Bres kens 25.09.10, 2 De Pairwinds, schip per Schutter Rotterdam 25.49.20, 3 De Schorpioen, schipper Leroux Rotter dam 25.51.12, 4 De Seastar, schipper De Klerk Wolphaartsdijk 29.28.46. Klasse 5: 1 De Polka schipper W. Kesteloo, Zierikzee 25.32.30, 2 Het Stokpaardje, schipper J. van Dorser Willemstad 26.30.26. DE KANS dat er vanavond bij de Britse kranten een landelijke staking uitbreekt, is groter geworden. Maan dag wezen de leiders van de grootste grafische bond een bijeenkomst met de minister van werkgelegenheid, mevrouw Barbara Castle, van de hand. „Het college is erg gesteld op de openheid, omdat men er het belang van inziet. Die voorlichting moet overigens niet ophouden naar mijn mening bij de informatie aan de pers, maar we moeten daarbij ook verenigingen betrekken door ze ver slagen van bijeenkomsten toe te stu ren, waar ze zelf nauw bij betrok ken waren". De heer O. Vosveld, de voor lichtingsambtenaar van Hontenisse.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2