Mogelijk 20.000 doden bij nieuwe schok BONN BEREID-TE ONDERHANDELEN MET SOVJET-UNIE Consultbij huisarts cent duurder Koningin krijst in 1973 gewoon salaris m BRAZILIË VIERT (NU AL) FEEST lllllll breda VERWOESTE STAD WORDT PLATGEBRAND President Houphouet in Helmond de sterke verf KUNSTWERK VOOR SCHOOL IN SCHOONDUKE Draglinebak valt: man (27) dood HAARWERK LUCHTBRUG Zuidaf rikaanse ninister ld aagt Tver pers en l.v. in Nederland VI Schacht dood VANAF 1971 UITKERING VAN 750.000 PER JAAR Kunstwielrijden tijdens mis Smrkovsky zou kanker hebben Fietspomp redt stekelvarken JONGEN UIT KRUISLAND VERDRONKEN DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactie- en Adimimstratiie-adv Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. 7920. DE VRUE ZEEUW Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per m 2,70. Losse nummers 15 cent, jr 1% B.T.W. VRIJDAG 5 JUNI 1970 25e Jaargang No. 6261 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- ad vertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maaedagnummervrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij'De Stem WEER RAMP IN PERU (Van onze redactie buitenland LIMA Peru is gisteren door een nieuwe aardbeving, die tien seconden duurde, ge troffen. Volgens niet-officiële berichten zouden bij deze laat ste beving 20.000 mensen om gekomen zijn. In de stad Car- huaz, ten noorden van het ver woeste Huaraz, zijn al 5.000 personen gedood. Inmiddels hebben genieafdelin gen van het Peruaanse leger be sloten de door de aardbeving zwaar getroffen stad Huaraz in brand te steken om het gevaar van epidemieën tegen te gaan. Dit heeft een Amerikaanse zendelin ge tegen een radio-amateur in Li ma gezegd. De presidentiële woordvoerder Zimmerman kon gisteren deze berichten noch be vestigen noch ontkennen. Verkenningsvliegtuigen van de luchtmacht hebben luchtfoto's ge maakt van de sinds zondag getroffen gebieden. Op deze foto's werd niets meer teruggevonden van de steden Yungay (20.000 inwoners, Caraz, Aija (7000 inwoners) en Recuay. In het gebied rondom Yungay zouden slechts 2500 mensen de ramp hebben overleefd. Onder de overlevenden van de aard- bevingsramp in het noorden van Pe ru zijn besmettelijke ziekten tyfus en mazelen uitgebroken. Dit is gisteren meegedeeld door het Peru aanse ministerie van volksgezond heid, Het ergst getroffen is eer. ge bied op ongeveer 320 kilometer ten noorden van Lima. Tientallen artsen en verpleegsters zijn per vliegtuig naar dit gebied overgebracht. Duizen den overlevenden in en om de ste den Huaraz, Yungay en Ranrahirca worden bij wijze van voorzorg inge ënt. De omvang van de epidemie is nog niet precies bekend. In de verwoeste kustplaatsen zouden nog geen be smettelijke ziekten zijn opgetreden. In Huarez werken militairen aan het herstel van de vliegvelden, zodat een luchtbrug voor de aanvoer van medicamenten en hulpgoederen kan worden geopend. Een functionaris van de Peruaanse ambassade in Rio de Janeiro is van mening, dat de rampzalige aardbe ving in zijn land zou kunnen zijn ont staan als gevolg van de Franse kern- ontploffingen van zaterdag in het zuidelijk deel van de Grote Oceaan. Achter deze theorie, zei de diplo maat, staan vooraanstaande weten schapsmensen uit de hele wereld. Het internationale Rode Kruis in Genève heeft meegedeeld, dat 19 na tionale Rode-Kruisorganisaties reeds deelnemen aan de hulpactie voor de slachtoffers in Peru. Op de aangeslo ten 112 landen is opnieuw een beroep om hulp gedaan. In verband met de temperaturen onder het vriespunt zijn voor meer dan 200.000 daklozen vooral tenten, dekens en kleding nodig. (Van onze redactie buitenland) PRETORIA De Zuidafrikaanse minister van vervoer, Ben Schoe- man, heeft gisteren verklaard, dat de Nederlandse pers en de televisie in handen zijn van linksgeoriënteer- den. Sprekend met verslaggevers over een onlangs aan Nederland gebracht bezoek, zei de minister, dat hij over stelpt was met gastvrijheid en vrien delijkheid. „Zij zijn het niet eens met ons beleid van aparte ontwikke ling (apartheid), maar vele vooraan staande Nederlanders die in Zuid- Afrika zijn geweest, hebben begrip voor de omvang van ons probleem". Maar volgens minister Schoeman zijn de Nederlandse pers en televisie in handen van linksgezinden „en zijn zelfs de kerken tegen ons". De Zuidafrikaanse minister maakte nog bekend, dat de Nederlandse vice- premier, drs. J. A. Bakker, in no vember een bezoek aan Zuid-Afrika zal brengen als gast van de Zuid afrikaanse regering. TERNEUZEN Een monumen taal object, ontworpen door de heer P. Klinckhamers, leraar kunstzinnige vorming te Terneuzen, zal binnen kort een plaats krijgen bij de land- bouwpraktijkschool te Schoondijke. Het bestaat uit stalen pijpen van verschillende lengte en diameter. Hier zien we een deel van het kunst werk rechtop in de takels. Later zal het een dof-zwarte kleur krijgen. President en mevrouw Houphouet prins Claus, een bezoek gebracht van Ivoorkust hebben gisteren, aan het bedrijf van Texoprint vergezeld van prinses Beatrix en Helmond. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De huisartsenhono raria gaan met vijf procent omhoog. De consultprijs komt hierdoor op f 9,50 (50 cent hoger) en het visite tarief op f 14,25 (0,75 cent lioger). Deze prijzenbeschikking is gisteren door de ministers van Economische en Sociale Zaken en Volksgezond heid in de staatscourant afgekondigd. Ten aanzien van de honoraria van de specialisten voor particulieren schrijft de beschikking voor dat de ze ten hoogste in rekening mogen brengen de tarieven, die neergelegd zijn in de richtlijnen der weten schappelijke verenigingen van medi sche specialisten voor de honoraria in de particuliere praktijk. MüNCHEN (D.P.A.) De voor malige president van de Duitse Rijksbank en minister van economi sche zaiken onder Hitler, dr. Hjalmar Schacht, is gisteren op 93-jarige leef tijd in München overleden. (Van onze redactie buitenland) BONN De Westduitse rege ring heeft gisteren aangekondigd bereid te zijn onderhandelingen te openen met de Sovjet-Unie voor een niet-aanvalsverdrag. De aankondiging, die reeds weid verwacht, kwam nadat het kabinet onder Willy Brand de inventaris had opgemaakt van de vier maanden van besprekingen die in Moskou zijn ge voerd door staatssecretaris Egon Balir en de Russische minister van buitenlandse zaken Gromyko. Wanneer de historische onderhan delingen zullen beginnen is niet ge zegd. De Westduitse minister van buitenlandse zaken Walter Scheel heeft gezegd zelf de onderhandelings- delegatie te zullen aanvoeren. In de regeringsverklaring van gis teravond wordt gezegd dat de funda mentele lijnen, waarvan West-DuitS' land bij de onderhandelingen zal uit gaan, in de loop van deze maand zul len worden vastgesteld. De verklaring vervolgt dat het ka binet Brandt zich bij de onderhande lingen verzekerd weet van de steun van het „bondgenootschap van het westen". Zondag zal deze zaak in een bij zondere kabinetszi'.ting worden be sproken. Tijdens de voorbereidende besprekingen in Moi\kou heeft Bonn voortdurend nauw contact onderhou den met Washington, Looiden en Pa rijs. Brandts „Ost-politiek" heeft ver leden week in Rome hef fiat van de NAVO-ministers gekregen. mÈmm (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De koningin zal ingaande 1 januari 1971 uit de staatskas een jaarlijkse uitkering krijgen van 750.000 gulden. Op het ogenblik krijgt zij vier miljoen gulden meer, maar daar staat tegenover, dat zij voortaan haar duidelijke „beroepskosten" en het onderhoud der paleizen aan de staat in rekening kan brengen. Deze kosten moet zij thans nog uit het staatsinkomen bestrijden. De uitkering aan prins Bernhard blijft voorshands gehandhaafd op 475.000 gulden per jaar, die aan prinses Beatrix wordt verhoogd van 300.000 gulden tot 450.000 gulden en die aan prins Claus gaat omhoog van 300.000 gulden tot 375.000 gulden. Deze uitkeringen zijn belasting vrij. In 1973 zullen deze leden van het koninklijk huis naast vergoe dingsuitkeringen een echt „sala ris" krijgen. De huidige uitkerin- king komende leden van het ko gen aan de daarvoor in aanmer- uinklijk huis werden het laatst in 1968 vastgesteld en golden voor de periode van 1966 tot en met 1970. Toen reeds werd vastgesteld, dat daarna de financiële regeling zou moeten worden herzien. Die her ziening zou moeten inhouden, dai de uitgaven, die duidelijk verband houden met de specifieke uitoefe ning van het koningschap ten las te van de betrokken hoofdstuk ken van de rijksbegroting zouden moeten worden gebracht en niet meer als „salaris" zouden moeten worden uitgekeerd. Dat zou een zuiverder beeld geven. Tot die uit gaven behoren de kosten voor ope ning van de zitting van de Staten- Generaal (prinsjesdag), etc. Voorts zou de staat het paleis Soestdijk met bijbehorende gebou wen en 75 ha grond kopen en het vervolgens ter beschikking van de vorstin stellen. De paleizen Het Loo en de Oude Hof (Den Haag) zou het karakter van ter beschik king gestelde paleizen worden ont nomen. Aanvankelijk lag het in de be doeling ai het hofpersoneel in rijksdienst te nemen. Nader is ech ter besloten, dit personeel in dienst van dc kon;.i 'o te laten. De vor stin kan dfé -personeelslast dan weer declareren. De ministerraad zal toezien op een doelmatige func tionering der hofdiensten, opdat deze kosten niet al te hoog wor den. Dat de efficiency wordt na gestreefd blijkt wel uit de ver mindering van het personeelsbe stand in de laatste jaren. De per soneelssterkte bedraagt thans 196 personen. Op twee punten wordt op deze procedure een uitzondering ge maakt, het personeel, werkzaam bij de paleizen (43 personen) gaat over naar de rijksgebouwendienst. De salariskosten van hen, die hun instructie van de koningin ontvan gen dus de leden van de staf en van hen, die in de onmiddellijke omgeving van de koningin verke ren en wier dienstverband zich grotendeels in de familiesteer vol trekt, komen rechtstreeks ten laste van de koningin. Het gaat hier om 22 functionarissen. De duidelijk functionele kosten van het koninklijk huis, die zo als gezegd kunnen worden ge declareerd zijn becijferd op 640.000 gulden, exclusief de kosten van staatsbezoeken en officiële ont vangsten, die niet te begroten zijn. Daarnaast zijn er uiteraard tal van kosten, die een indirect gevolg zijn van de koninklijke functie. Deze kosten kunnen niet gedeclareerd worden en het wordt ook niet cor rect geacht, hiervoor declaratie en verantwoording te laten afleggen. Deze kosten moeten echter wel worden begrepen in de uitkering, die_ de koningin uit de staatskas kri,jgt. Het totale bedrag van niet declarabele personeels- en mate riële kosten van d.e koningin zijn voor de jaren 1971 en 1972 bere kend op bijna twee miljoen gul den. Aangezien het inkomen uit het kroondomein te stellen is op 1,2 miljoen gulden, aldus is voors hands een uitkering uit de staats kas nodig van drie kwart miljoen gulden per jaar. (VERVOLG OP PAG. 5) (Van een onzer verslaggevers) HEERLERHEIDE In de St.- Comeliuskerk te Heerlerheide be leeft men zondag 14 juni een natio. nale primeur. Voor het eerst zal tij dens een mis een demonstratie kunst wielrijden worden gegeven. Dat ge beurt bij een jubileum van de kunst- wieMjdersverenigmg „De Heide bloem" uit Heerlerheide. PRAAG (Rtr) De 59-jarige Jo- scp Smrkovsky, die de rechterhand was van de voormalige Tsjechoslo- waakse partijleider Alexander Dub- cek, ligt met kanker in een Praags ziekenhuis. Dit hebben zijn vrien den gisteren meegedeeld. De toestand van Smrkovsky, die heupkanker heeft, zou zeer ernstig zijn. Smrkovsky werd in maart uit de Tsjechoslowaakse communistische partij gestoten. Onder Dubcek was hij onder meer lid van het partij- presidium en parlementsvoorzitter. EEN JONGEN van 17 jaar is gewond geraakt bij een treffen tusen politie en grote groepen Ambonese jonge ren in Tiel, toen door de politie een schot werd afgevuurd. (Van onze speciale verslaggever) RIO DE JANEIRO De Brazilianen hebben een feestelijke nacht achter de rug na de triomf van het nationale voetbalelftal op Tsjechoslowakije in de strijd om het wereldkam pioenschap in Mexico. Het feestgedruis werd langzamerhand minder naar gelang de morgen ontwaakte. Veel feestgan gers kwamen met kleine oogjes maar met een glim lach om de lippen op hun werk. Want niemand had een oog dichtgedaan in Rio. Er waren twee groe pen Brazilianen. Zij, die de straat opgingen met al lerlei mogeIi,jke voertui gen, claxonnerend door de straten reden, vreugdevu ren ontstaken en luid zon gen, terwijl zij zich dan send en drinkend voortbe wogen en zij die bij elkaar waren gebleven om de overwinning in eigen kring te vieren. Maar al len hadden zij een ding gemeen: zij sliepen niet, want dat was door het la waai een onmogelijkheid. Het lawaai kwam op gang nadat Brazilië de gelijk maker had gescoord. Het is daarna steeds heviger geworden. De straten zijn bedekt met confetti en uit de ramen hangen enorme slierten papier, die op de autodaken hangen, terwijl tevens de clubvlaggen van de grote clubs overal zichtbaar zijn. Het enthousiasme be reikte bijna eenzelfde hoogte als in de dagen dat Brazilië de wereldtitel ver overde. Het had er alle schijn van dat de Brazilia nen een scène opvoerden voor het geval het voetbal elftal opnieuw de wereld titel zal veroveren. SKEGNESS (AP) Een En gelse jongen zag een egeltje half verdronken in een sloot liggen, viste het beest er uit en denkend aan de eerste-hulp-lessen, tracht te hij de egel via mond en bek nieuw leven in te blazen. Daar kwam niet veel van te recht, want hij kwam onder de prikken te zitten. „Lucht is lucht," dacht Peter Thawley, haalde een fietspomp en begon daarmee de egel lucht en waarachtig ook nieuw leven in te blazen. „Elke keer gaf ik hem een stoot met de pomp en drukte dan de lucht weer uit het dier, totdat hij zelf weer begon te ademen." De vader van Peter rondde de behandeling af door de egel wa ter met een flinke scheut cognac te geven en tevreden sukkelde het speldenkussen, geheel boven jan, het struweel in. (Van een onzer verslaggevers» PRINSENBEEK De 27-jarige W. \X. P. van Heel uit Rosmalen is gisteren in Prinsenbeek gedood door de vallende bak van een dragline. De man assisteerde bij het op een oplegger rijden van de dragline, die op de vuilnisbelt van Prinsenbeek stond. De machinist van de dragline bad de machine al schuin op de rijbalken van de oplegger staan, toen Van Heel, die probeerde een heg open te maken, de machinist een hamer vroeg. De bak van de dragline hing op dat moment boven het slachtoffer. De machinist wilde uitstappen om de hampr aan te geven, maar raakte daarbij de hijsrem. De bak viel daarij door boven op de main, die korte tijd later is overleden. KRUISLAND (A.N.P.) Tijdens het vissen in het Langewater onder Steenbergen is woensdagavond de 14-jarige Ad Doornen uit Kruisland verdronken. Het stoffelijk overschot kon gisteren pas door de rijkspolitie worden gedregd. De jongen moet op een gegeven moment in het water zijn gegaan om te proberen een los geraakt en weggedreven gedeelte van zijn hengel weer te pakken. Vermoe delijk is hij hierbij op de erg glibbe rige bodem van 't water uitgegleden. In de haven van St.-Annalamd is gisteravond de 5-jarige Marcel Geluk uit St.-Annalamd in de haven ver dronken. Hij was met een vriendje aan het spelen toen hij in het water viel. De havenmeester haalde het drijvende jongetje aa.n de kant. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. (ADVERTENTIES) De grootste kollektie dames- en herenhaarwerk vindt U in de showrooms van TEX.A.T-Orx Gimetcemveg 43, telefoon01600-32288 Verkoop oolc via Uw kamer, "Uraan hem een introduklie.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1