MIN. LARDINOIS IN GESPREK MET LANDBOUWSCHAP Prijzen niet verder omlaag Wajang in-'t-kuipje. 58ct Snel herstel rust dank zi j mobiele brigade MEEPRATEN VAN ONDERAF IN WELZIJNSBELEID Regering komt op tegen folteringen I )e^re|yd Homofielen- vriendschap Plan min. Klompé FELLE STRIJD IN JORDAANYALLEI LEED NA AARDBEVING Ongeregeldheden in De Koepel: Hovenierswerkzaam heden worden Afo duurder - i \y CONCORDIA Kiel gelegd voor containerschip Gonorrhoe na verkoudheid meest verspreid Commentaar Spook Proef bestrijding olie op zee geslaagd FACTOREN Ongunstig Na 1 november België handhaaft wellicht grenscontrole Subsidie BEHOED UW GEZIN VOOR ONNODIG RISICO... MET EEN WINSTDELENDE OPBOUW- POLIS VAN CONCORDIA De verzekerde bedragen stijgen jaarlijks met het winstaandeel. óók het verzekerd bedrag dat bij overlijden wordt uitgekeerd I De Maatschappij waar iedere polis vanaf de eerste dag meedeelt in de volledige bedrijfs winst. DINSDAG 2 JUNI 1970 LARDINOIS KNOTTNERUS (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM Bij de Rotter damse Droogdok Maatschappij en Wilton-Feijenoord is gisteren begon nen met de bouw van de eerste van drie grote containerschepen voor de Amerikaanse maatschappij Sea-Land Service. Bij Wilton-Feijenoord werd de kiel gelegd voor het voorschip, bij de RDM zal het achterschip worden gebouwd. De twee scheepahelften zullen begin volgend jaar gekoppeld worden. Met de bouw van de drie schepen is een bedrag van 350 mil joen gulden gemoeid. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Lardinois (Landbouw en Visserij) zal in Brussel geen prijsverlagingen voorstellen. Ir. Knottnerus, voorzitter van het Landbouwschap, zei dit gistermid dag op een persconferentie. De heer Knottnerus had samen met een delegatie van het schap eerder op de dag een gesprek met de ministers van Landbouw en Visserij, Sociale Zaken, Economische Zaken en Fi nanciën. Premier De Jong was hierbij als voorzitter aanwezig. De ministers waren het met het Landbouwschap eens, dat het beleid in de landbouw grondig herzien dient te worden. WEER rijst het spook van e nieuwe politieke partij in Ne derland. De bijl, die telkens weer iemand aan de wortel van een of ander politiek kwaad wil leggen, dreigt nu de ARP te splijten. En AR-radicaal Feddema zwaait met die bijl. Er is dit weekeinde geroepen om een nieuwe christelijke voorhoe departij, of een evangelische volks partij. Aan de PPR of aan het PAK schijnt niemand van de radicale AR- radicalen (die zichzelf overigens als groep hebben opgeheven) op de AR-bezinningsdag in Hilversum te hebben gedacht, of hebben willen denken. Dan maar weer een nieu we partij En daarmee de politieke chaos en onontwarbaarheid (want „onduidelijk" is nog veel te duide lijk in zo'n situatie) alleen maar gro ter maken. Een ander, en positiever resultaat zien wij nauwelijks. NEW YORK (Reuter) Go norrhoe is tegenwoordig na de gewone verkoudheid de meest verspreide ziekte in de V.S. Dit meldde gisteren de New York Times op grond van een onder zoek in dertig grote steden, waaruit blijkt dat gonorrhoe in sommige steden met 200 procent is toegenomen. Deskundigen schrijven dit toe aan de vrijere seksuele moraal, het uit de mode raken van het condoom, onwe tendheid en de schroom van ve len de gezondheidsdiensten ge gevens te verstrekken over dege ne bij wie ze de geslachtsziekte hebben opgelopen. Vorig jaar, zo zegt de New York Times, waren bij de 13.006 gevallen van geslachts ziekten in Philadelphia vijftig bij kinderen onder de tien jaar. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De proef van Shell om een op zee drijvend olieveld naar de bodem te jagen mag succesvol ge noemd worden. Van de honderd ton olie, die hiervoor op het zeewater ge pompt werd, verdween 95 procent naar de diepte, het resterende ge deelte kwam of weer bovendrijven of dreef in kleinere vormen verder af. Na 33 dagen viel in beide gevallen geen oliefilm meer waar te nemen. Op 8 april werd ten noordwesten van Hoek van Holland het experiment ge houden. Na de lozing werd op de olie- laag 2500 ton zand, gemengd met wa ter en oppervlak actieve chemicaliën gespoten. Voor de visserij levert een dergelijke methode geen desastreuze gevolgen op. De levenskansen van de vissen worden niet aangetast, hoewel een lichte besmetting ook -weer niet uitgesloten mag worden. (ADVERTENTIE) Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. Altijd smeerbaar, ook zo uit de koelkast. De heer Knottnerus vatte het pro bleem als volgt samen: „Het beleid moet tweeledig gericht zijn. Een aan tal landbouwers zal moeten verdwij nen ten gunste van diegenen, die door de uitbreiding van het bedrijf streven naar een betere inkomens positie". De heer Knottnerus onderscheidt dus de „wijkers" en de „blijvers' Voor de „wijkers" zal minister Lar dinois de besluiten van het onitwik- keldngs- en saneringsfonds over de stimulering van de omscholing en afvloeiing van oudere landarbeiders goedkeuren. De benodigde middelen zullen hiervoor beschikbaar gesteld worden. „Wijkers", die om structuerele re denen het bedrijf moeten verlaten en tussen de 55 en 65 jaar zijn, kunnen een uitkering van 3.000 gulden krij gen. Dit bedrag wordt tot hun 65e geblokkeerd om niet in conflict te raken met de uitkeringen uit de wer- keloosheidswet. Het Landbouwschap was van mening, dat voor een snelle re afvloeiing de bevordering van al ternatieve arbeidsplaatsen van we zenlijk belang is. Voor de „blijvers" is het streven naar een betere inkomenspositie ge' koppeld aan een sterkere produktivi- teitsstijging. Deze stijging is echter afhankelijk van een aantal factoren. Zo zal er een versnelling in de ruil verkaveling moeten optreden. Er zul len fiscale maatregelen getroffen moeten worden. Het Landbouwschap denkt hierbij aan belastingvrije pensioenreserve, investeringsaftrek en/of vervroegde afschrijving speciaal voor kleine on dernemers. Andere maatregelen zijn het oprichten van een grondbank en de bestrijding van de concurrentie vervalsing in de andere EEG-landen. Minister Witteveen (Financiën) zegde toe dat hij na verschijning van het rapport fiscale positie zelfstandi gen (commissie Van Soest) met het Landbouwschap het overleg over de fiscale problemen van de boeren en tuinders zal voortzetten. Hij dringt bü de commissie op spoed aan en verwacht het rapport in september. Over de prijs van de consumptie- melk kondigde minister Nelissen aan, dat hij t.a.v. de prijsstelling binnen twee weken een beslissing zal nemen. Zoals bekend verschilt deze prijs in het westen van het land aanzienlijk van overig Nederland. Hij gaf toe dat een verhoging van 1 cent aan de krappe kant is. De heer Knottnerus deelde desge vraagd mee, dat hij verwachtte, dat met de omscholingsregeling en de be drijfsbeëindiging ongeveer 40 miljoen gulden gemoeid zullen zijn. In de af gelopen negen maanden hebben zich voor omscholing 428 mensen bij de arbeidsbureaus gemeld. Hij is van mening dat in de komende jaren meer dan 5.000 mensen per jaar deze stap moeten gaan ondernemen. Minister Witteveen was van me ning, dat de prioriteit voor het struc tuurbeleid binnen de landbouwbe groting gevonden moest worden. Het Landbouwschap vindt echter, dat er een aparte post op de begroting voor moet komen. De gang van zaken in de fruitteelt is in het gesprek van gisteren niet aan de orde gekomen. Men zal hier op in het gesprek van 10 juni terug komen. (VERVOLG VAN PAG. 1) zich speciaal met de (zielzorg voor) homofilie bezighouden. De ruim 50 pastores in deze werkgroep hebben dezer dagen besloten aan de kardinaal een negatief advies uit te brengen. Een delegatie uit deze werkgroep zal in een gesprek met de kardinaal dit advies toelichten in deze zin, dat men de inzegening van een verbin tenis van homofielen principieel niet heeft afgewezen, maar alleen wat dit concrete geval betreft, niet mee wil gaan. Het feit dat de heer Thomas b.>. meerdere katholieke en reforma torische pastores voor de inzege ning heeft uitgenodigd, alsmede in ruime mate de pers probeert in te schakelen, heeft de werkgroep doen concluderen, dat het hem te veel te doen is om de (politieke) stunt. In september wil de werkgroep bijeenkomen om een aanvaardbare vorm te zoeken waarin een verbinte nis van twee homofielen ingezegend zou kunnen worden. Als voorwaarden wil men dan In ieder geval stellen, dat de vriend schap als menselijke relatie een stuk betrouwbaarheid (duurzaamheid) en verantwoordelijkheid voor elkaar moet inhouden, en dat het verzoek om inzegening religieus gemotiveerd moet zijn. Zo'n inzegening zou dan ook in stilte moeten gebeuren. Een jong meisje, dat gewond raakte bij de aardbeving in Peru, wordt weg gedragen naar een eerste hulppost. Zij was slechts een van de duizenden slachtoffers. DEN HAAG (ANP) De opgeroepen mobiele brigade van de ge- stichtswacht, die tijdens de onrust in de gevangenis in Breda enige malen assistentie beeft verleend, heeft door het kalme, beheerste op treden er in belangrijke mate toe bijgedragen, dat de normale situatie spoedig kon worden hersteld. Staatssecretaris mr. K. Wiersma (Justitie) heeft dit gisteren aan de Tweede Kamer meegedeeld in een brief aan de voorzitter ,van de Ka mer. Daarin wordt een overzicht ge geven van de moeilijkheden op 24 april in de gevangenis. Dit dit over zicht blijkt, dat op die dag de arbeid op de werkplaatsen werd stopgezet en de directeur genoodzaakt was de gedetineerden tot de andere dag in hun cel te laten verblijven. Om moeilijkheden te voorkomen en om de spanning te verminderen werden een achttal gedetineerden tij delijk in andere inrichtingen ge plaatst, zo blijkt uit het overzicht. Daarin wordt voorts melding ge maakt van de instelling van een in- spraakeommissie van gedetineerden. Ofschoon het fungeren van een der gelijke contactcommissie in een ge vangenis met een bevolking als die in Breda geen eenvoudige zaak is, toonde directie zich niettemin be reid het gesprek met deze commissie aan te gaan, aldus de mededelingen van de staatssecretaris. Hij wijst er op, dat de commissie een groot aantal verlangens naar voren heeft ge bracht. Aan enkele daarvan kon wor den tegemoetgekomen en andere vielen buiten de bevoegdheid van de directie en werden aan het mi nisterie voorgelegd. Al spoedig bleek, zo vervolgt de onderminister, dat de commissie niet slechts door contact met de directie haar doeleinden trachtte te bereiken, maar ook door pressie uit te oefenen op het perso neel. Nadat door gedetineerden tegen over het personeel was gedreigd met ernstige ongeregeldheden en de di rectie werd gewaarschuwd de door de commissie geuite verlangens in te willigen ter voorkoming van wanor delijkheden, leidde dit alles er toe, „dat er een ongunstig klimaat ont stond voor verder contact met de commissie en dat de aanvankelijk bij de leiding van de inrichting aanwe zige bereidheid tot dit contact snel afnam". In de brief aan de Kamervoorzitter wordt nog opgemerkt, dat besloten werd dat contact met de commissie enige tijd op te schorten en dat de gedetineerden het verzoek is gedaan hun gedachten te laten gaan over de wijze, waarop een reëel contact in een aanvaardbaar klimaat tot stand zou kunnen worden gebracht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Klompé en staatssecretaris Van de Poel (C.R.M.) hebben gisteren een plan gepubliceerd ter voorbereiding van een wettelijke regeling voor het door het C.R.M.-departement behartigde deel van bet maatschappelijk en cultureel welzijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG België zal na I no vember wanneer de douane-con trole aan de binnengrenzen van de Benelux wordt opgeheven mis schien nog tijdelijk een zekere con trole willen handhaven via ontvangst van kopie-facturen aan de grens. De douane-controle in de treinen zal verdwijnen. Dit zei staatssecreta ris Koster van Buitenlandse Zaken tijdens een vergadering van de Twee de-Kamercommissie. Volgende week woensdag gaat het ministerscomité praten over de land bouw en de unificatie van accijnzen in de Benelux, waarover nog knel punten bestaan. Oo-k zal dan de agen da worden bepaald van de bijeen komst van drie premiers op 6 en 7 juli. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De tarieven voor hovenierswerkzaamheden mogen met 4 procent verhoogd worden. De vereniging „De Nederlandse Bloemisterij" heeft toestemming ge kregen van de ministers van Econo mische Zaken en van Landbouw en Visserij om de sinds 1 januari geste gen loonkosten door te berekenen in de prijzen. De ministers achten deze aanpassing uit het oogpunt van kos tendekking in deze arbeidsintensieve ondernemingen aanvaardbaar. VIER LEDEN van "de vredeswerk- groep Groningen hebben gisteren bü de Amerikaanse ambassade in Den Haag een bloedboek voor president Nixon afgegeven, dat het toenemend aantal doden in Zuidoost-Azië sym boliseert. Het boek bevat een verkla ring met meer dan 2500 handtekenin gen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Luns (Buitenlandse Zaken) deelt de be zorgdheid van de leden van de commissie van Buitenlandse Za ken der Tweede Kamer over aan houdende berichten betreffende martelingen van politieke gevan genen in Brazilië. „Wij horen nare, geloofwaardig klinkende berich ten", zei minister Luns. De Braziliaanse regering heeft desgevraagd toegegeven dat zich „door lagere functionarissen be dreven uitspattingen hebben voor gedaan". Nederland ziet echter voldoende aanleiding om andere landen te interesseren voor een gezamenlijke interventie via de Verenigde Naties. De Nederlandse vertegenwoordiger in de commis sie voor de rechten van de mens van de V.N. is reeds ingeschakeld. Minister Luns wil ook proberen Brazilië te bewegen akkoord te gaan met toelating van een onder zoekcommissie van het Internatio nale Rode Kruis. Voorts ligt er van Nederlandse zijde een suggestie om bij de vie ring van het 25-jarig bestaan van de V.N. overal ter wereld politie ke gevangenen vrij te laten. De KVP-er Westerterp wees op een rapport van een aantal Braziliaan se bisschoppen over 98 martelin gen in de stad Rio de Janeiro. Die martelingen gebeuren vrij syste matisch en zijn niet incidenteel, aldus de heer Westerterp. Ook de kamerleden Visser (D'66), Bos (CHD) en Van der Spek (PSP), spraken hun afsehuw over de Braziliaanse methoden uit. (Van onze redactie buitenland) BEISSAN/TEL AVIV De strijd in het Midden.Oosten heeft gisteren weer een nieuwe wending gekregen met een door Arabische guerrilla, strijders uitgevoerde raketaanval op de stad Beissan in het noorden van Israël. Volgens de laatste berichten zijn een Israëlisch schoolkind gedood en vijf anderen gewond, van wie een ernstig. Ook drie volwassenen zou den verwondingen hebben opgelo pen. Onmiddellijk na de aanval kwam het antwoord van Israël. Steeds weer nieuwe formaties straaljagers stegen op om het Jordaanse gebied ten noor den van Beissan onder vuur te ne men. Ook de Israëlische artillerie kwam in actie en ooggetuigen ver telden dat zware explosies op Jor daans gebied werden gehoord en dat na enige tijd grote rookkolommen opstegen die tot in een verre omtrek waren te zien. Met name in het ge bied van Irbld werd het artillerie vuur door het Jordaanse leger be antwoord. Een kind zou hierbij zijn gedood. Volgens waarnemers in Tel Avtv hebben de Israëli's de raketaanval zeer ernstig opgenomen, vooral ook omdat hij is uitgevoerd zo kort na de aanslag op de Israëlische school bus langs de Libanese grens waarbij 12 personen, onder wie acht kinderen, werden gedood en 20 kinderen ge wond. De welzijnswet dlient, in de opvat tingen van beidie bewindslieden, de grondslag te leggen voor een beleid van de overheid, op gemeentelijk, re gionaal, provinciaal en rijksniveau, dat gericht is op de verwezenlijking van een aan de behoeften der be trokken bevolking beantwoordend patroon van noodzakelijk geachte voorzieningen. Het memorandum moet als discus siestuk fungeren bij het overleg hier over met belanghebbende organisa ties van particulier initiatief, met la gere overheden en met de reeds be staande organen van overleg en ad vies en functionele raden. De be windslieden, die hopen dat het werk stuk „een kritische en vruchtbare ge- dachtenwisseling op gang zal bren gen", stellen zich voor om na ont vangst van de commentaren „ruim gebruik te maken van de resultaten van deze gedachtenwisseling". Na ontvangst van deze commentaren zal in het najaar worden begonnen met de opstelling van een voor-ontwerp van wet voor de welzijnswetgeving. De wettelijke regeling van het maatschappelijk en cultureel welzijn dient, naar de mening van de beide bewindslieden, in het bijzonder ge richt te zijn op de regeling van een planmatige en systematische voorbe reiding van het maatschappelijk en cultureel welzijnsbeleid op gemeen telijk, provinciaal - en regionaal ni veau. Voor deze wettelijke regeling komen in aanmerking het jeugd- en jongerenwerk, de kunst en de cul tuur, de maatschappelijke dienstver lening, de recreatie, de samenle vingsopbouw, de sport en de licha melijke vorming en tenslotte de vor ming en ontwikkeling van de bur gers. - In de Hjn van de gedachten in deze plannen zal de rechtstreekse subsi diëring voor C.RJH. van plaatselijke, regionale en provinciale voorzienin gen uitmonden in een ander systeem. In dat nieuwe systeem zal het de partement aan de lagere overheden een bijdrage geven om het hun mo gelijk te maken om voorzieningen binnen het ressort te subsidiëren. Dit als een consequentie van de decentralisatie, die kenmerkend is voor de gehele opzet van de voorge nomen regeling. Het memorandum gaat voorts onder meer in op de rechtszekerheid en rechtsbescher ming vam de gesubsidieerde uitvoe rende instellingen en hun personeel. Het opstellen van een programma van voorzieningen door de gemeente lijke en provinciale overheid houdt namelijk belangrijke rechtsgevolgen in voor deze instellingen. Een uit gangspunt bij deze voorziene wette lijke regeling is, dat de burgers bij dragen tot de financiering van de voorzieningen „mat dien verstande dat de voor hen noodzakelijke voor zieningen beschikbaar moeten zijn op voor- hen vervulbare condities". a a j Kunt u zich voorstellen dat Ik er op een dag waarop de zon mild het blauw azuur doorprikt, weinig zin in heb? In het schrijven van deze kolom, bedoel ik. Maar toegegeven, het doet er niet® toe of ik zin heb of niet Leidt hieruit nu niet af dat onder getekende sjagrijnig gestemd is, want dat is onwaar. Opgelucht als hij is met de velen die nu weer hun „stek kies" mogen bezetten om in de met de dag meer vervuilde vaderlandse wateren naar vis te peuren. Dat vissen is een fijne sport, maar het stinkt steeds meer langs die ri vieren. U denkt misschien: ooh, dat fas cisme, Mussolini is toch dood. En die andere trouwens ook. Maar het schijnt dat sommigen dat niet genoeg vinden. In een achtenswaardig ka tholiek avondblad las ik gisteren: „Benito Mussolini is hardstikke dood" Ei, ed, dooier kan het niet. Er stond gisteren een klein bericht je in deze krant met de mededeling dat de 4000 mensen die in dienst zijn van het Vaticaan zaterdag een loons verhoging van tien procent hebben gekregen en bouendien een uit kering ineens van rond 570 gulden, ter gele genheid van het feit dat paus Paulus vijftig jaar geleden tot priester was gewijd. Nu vind ik die uitkering-ineens prachtig bü zo'n gelegenheid. Maar een loonsverhoging is iets waar je in deze tijd althans recht op hebt of meent te hebben. Die krijg je niet omdat je baas toevallig jubileert. Stel je voor dait de paus pas 45 jaar priester was geweest, dan hadden ze nog vijf jaar moeten wachten. Het doel heiligt de middel (eeuw) en. Van taai-puriteinse zijde wordt hier opgemerkt dat „blauw azuur" een tautologie is. Zogezegd dubbelop. Een fan schrijft: Wist u dat men als Nederlander zeer geBELGD kan zijn? i ,i „Met oversteken moet je je engel bidden, dat je geen ongeluk krijgt en dan zegt hij soms: even wachten!" „Mijn engel zegt altijd: 't ken net nog!" (Uit Kind en geloof). En dan, vrienden en vriendinnen, medekiezers. Nog één bedenkdag en dan is het zover: stemmen op de man (of vrouw) die het in de komende trier jaar in uw naaste omgeving voor het zeggen krijgt. Dat van die bedenkdag is niet zo vreemd, want dat heb je wel nodig wil je iets begrijpen van de politieke warwinkel, die het gemeentelijk snipperpartij geredekavel er hier en daar van heeft gemaakt Bezint dus, eer ge begint, maar kom in leder geval ter stembusse! MERIJN EEN TOEPOLEV-MACHINE van de Tsjechoslowaakse luchtvaartmaat schappij Is gisteren bij het vliegveld van Tripoli (Libië) neergestort. Alle 14 passagiers kwamen om het leven. HET NIEUWE verdrag van „vriend schap, samenwerking en weder zijdse hulp" dat onlangs door Tsje- choslowakije en de Sovjet-Unie werd afgesloten, is maandag in Praag door president Svoboda geratificeerd. (ADVERTENTIE) Voorbeeld Jonge man van 28 neemt 'n Opbouwpolis. Mocht hij voor zijn zestigste overlijden dan bedraagt de uitkering f 30.000,- of bij overlijden door een ongeval f 60.000,-. Is hij in leven dan ontvangt hij f 6.000,-. En van bijzonder belang De premie? Scherp concurrerend I f 303,42 per jaar of f/26,70 per maand. VERZEKER HET OVERLIJDENSRISICO OP EEN WINSTDELENDE POLIS. VERZEKER HET DAAROM BIJ Coop. Levensverzekering Mij. u.a. Oudenoord 10 Utrecht - Tel. 030 - 16591.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5