Uit stad en streek Noorse staatsgevangenis krijgt moderne industrie verfijnd geschenk voor vaderdag GEEN ZAKJES MEER PLAKKEN Schadeloosstelling voor agrarische werknemers ARERDR'S VAR BE SARDE Dames De Trekvogels twee dagen op stap Opdrachten voor De Schelde Aspergeoogst valt tegen Duitse deelname in Loevestein n.v. Macintosh boekt 18 proeent winst Sir Leslie o^Brien neemt initiatief voor redding IOS Oud-Terneuzenaar inspecteur volksgezondheid VAN DER GRINTEN KOOPT BAGGERMIJ. KLEINE STIJGING IN WOLVERBRUIK Bouwachterstand in Wageningen Samenwerking in bloembollenbedrijf in juli ter sprake Ter zake Belgische kompels dreigen met staken Mij. voor tuinbouw en plantkunde bezocht Oostvoorne Scholing Te luxueus? Zeeuwse wegen onder loep op wegenbouwdag in Goes Waterstanden wegens huwelijk GESLOTEN Fa. W. Schellinkhout la DE VRIJE ZEEUW VAN DINSDAG 2 JUNI 1970 TERNEUZEN Onder leiding van mevrouw P. C. Verlinde zijn maandag 48 dames der reisvereni- ging „De Trekvogels" twee dagen op reds geweest naar Zuid-Limburg en de Ardennen. In Tudderen (nabij Sittard) werd een bezoek gebracht aan het leeuwenpark en vervolgens werd Maastricht „gedaan" waar ook de lunch gebruikt werd. Daarna volgde een tocht op de Maas tot aan de Belgische grens. Aan het einde van deze boottocht stond de bus gereed voor een rit door Zuid-Lim burg en „klein Zwitserland" die nu in de lentetijd wel op hun mooist zijn. De tweede dag begon eveneens met een boottocht. Per „Maasvallei" ging het op Luik aan, waar men overstapte in de bus die de dames door de Belgische Ardennen voerde naar Coo en Durby. Op de terugweg werd in Leuven nog even gepau- seerd. Het was een zeer mooie reis. ROTTERDAM (ANP) De N.V. koninklijke maatschappij „De Schel de" te Vlissingen, heeft opdracht ge kregen voor het leveren en monteren van twee Schelde-C.E.-stoomketels met bijbehorende instrumentatie- hulpapparatuur. Beide ketels hebben een produktiecapaciteit van veertig ton stoom per uur. De opdracht is verleend door Teb- hin Chemische en Industriële Maat schappij N.V., Haarlem, ontwerpers en hoofdaannemers van een gecombi neerde krachtcentrale-zeewateront- ziltingsinstallatie bestemd voor de Hf.V. Texelsche Elektriciteits Maat schappij. Samen met Delta Engineering N.V., Schiedam eveneens lid van de Rijn-Schelde groep kreeg „De Schelde" van Air Products Neder land N.V. de opdracht voor het leve ren en monteren van drie Schelde- C.E.-stoomketels met elk een stoom- produktie van 75 ton per uur en een Deltaboby-instailatie voor deminera- lisatie van water, met een capaciteit van 55 kubieke meter per uur. Met de genoemde opdrachten is een bedrag gemoeid van totaal circa zeven miljoen gulden. VENLO (ANP) Door het koude weer van de laatste da gen valt de aspergeoogst in Noord-Limburg tot dusverre te gen. In de afgelopen week wer den slechts ruim 800.004 kilo as perges op de C.V.V. in Grub- benvorst, de grootste asperge, veiling van ons land, aange voerd. De prijs ligt tengevolge van de grote vraag en de matige aan voeren bijzonder hoog. Voor de beste kwaliteit werd zaterdag van f 4,36 tot f 4,88 per kilo betaald. VUREN (A.N.P.) De directie van de fabriek van bouwmaterialen Loevestein N.V. te Vuren deelt me de dat overeenstemming is bereikt over een participatie van het Duitse bedrijf „Die Rheinisch-Westfaelische Kalkwerke A.G." te Dornap in het aandelenkapitaal van Loevestein n.v. Het aandelenkapitaal zal daartoe met 860.000,worden uitgebreid tat 5,7 min., waarna de Rheinisch- Westfaelische Kalkwerke A.G. over 15 pet. van het totale aandelenkapi taal van Loevestein zal beschikken. STEIN (ANP) De sinds 1953 bestaande gunstige ontwikkeling bij Macintosh Confectie n-v. heeft zich ook in 1969 onverminderd voortge zet. De omzet steeg met 27 pet., ter wijl de nettowinst met 18 pet. toe nam. Voorgesteld wordt, zoals be kend, een dividend uit te keren van f 3,20 in contanten per gewoon aan deel van f 20,- alsmede vier pet. in aandelen uit de agioreserve- LONDEN (AP) Volgons het Lomdense blad de Times heeft de gouverneur van de Bank of Eng land, Sir Leslie O'brien, hot initia tief genomen bij het trachten een internationaal banksyndicaat te vor men, dat de Investors Overseas Ser vices (IOS) te Genève uit de moei lijkheden moet redden. In een commentaar van de bank is men voorzichtig en zegt, dat de bank-zelf het initiatief niet genomen heeft, maar dat zij, samen met ande re financiële instellingen in eigen land en daarbuiten, de ontwikkeling ten aanzien van de IOS uiteraard met belangstelling volgt. TERNEUZEN Bij koninklijk besluit van 2 maart j.l. is de oud- Teroeuzenaar, drs. P. J. van Sprang, apotheker te Amsterdam, aangesteld als inspecteur van de volksgezond heid voor de geneesmiddelen voor de provincie Noord Holland, met als standplaats Amsterdam. UTRECT (ANP) In het kader van de stichting antwikkelings- en saneringsfonds voor de landbouw is een regeling getroffen voor een schadeloosstelling aan agrarische werknemers, die tengevolge van structuurveranderingen in do land bouw moeten afvloeien- De regeling geldt voor werkne mers van 55 jaar en ouder die de laatste tien kalenderjaren minstens veertig weken in de landbouw heb ben gewerkt. Zij krijgen f 3000,- Dit bedrag wordt geblokkeerd tot ze 65 jaar zijn of overlijden. (Van onze fin, redactie) AMSTERDAM/VENLO De aan delen van de n.v. aannemers- en grintbaggerbedrijven v/h P. en M. van Gasselt te Venlo, zullen uiterlijk op 1 oktober 1970 worden overgeno men door Van der Grinten n.v. LONDEN (AP) Volgens voor. lopige cijfers, verstrekt door het „Commonwealth Secretariat" heeft 't wereld-wolverbmlk in 1969 1703 mil joen kilogram bedragen. Dit was 2,5 percent meer dan in 1968 en vier percent meer dan in 1967. De grootste verbruiker was in 1969 niet meer Engeland, maar Japan. De opmars van kunstvezels duurt ten koste van het natuurprodukt, voort. T.T. KRUISHEER (Van onze verslaggever) WAGENINGEN In de afgelo pen 15 jaar hebben de bouwactivi teiten van de Landbouwhogeschool te Wageningen geen gelijke tred kunnen houden met de snelle stij ging van de behoefte aan ruimtelij ke accommodatie als gevolg van de explosieve toename van het studen tenbestand Daardoor is in de loop der jaren een ernstige achterstand ontstaan. Door het realiseren van een bouw programma 1970-1975 zal het gebou wenbestand in 1975 zijn uitgebreid tot een oppervlakte van naar schat ting 155.000 vierkante meter. Het aantal studenten te Wageningen be draagt nu 2617 en heeft het gebou wenbestand een oppervlak van circa 102-000 vierkante meter. HAARLEM (ANP) De voorzit ter van de Katholieke Vereniging van Ondernemers in het Bloembol lenbedrijf, de heer P-A. van Saoae, heeft in de gisteren in Haarlem gehouden algemene vergadering ge sproken over samenwerking op al lerlei gebied. Het lang uitgestelde gesprek over samenwerking tussen enerzijds de principieel gerichte organisaties en anderzijds de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur zal volgende maand beginnen. Wel licht kan dit gesprek ertoe leiden, dat het organisatiepatroon wat dui delijker en wat minder gecompli ceerd wordt. TE OSAKA (Japan) is gisteren een conferentie van de International Fe deration of Cotton and Allied Textil Industries begonnen, waaraan wordt deelgenomen door 128 gedelegeerden uit 21 landen, waaronder België en Nederland. DE ACTIVITEITEN van de onder nemingen N. Samson n-v. uit Alphen aan de Rijn en A. W. Sijthoffs Uitgeversmaatschappij n.v. uit Lei den zijn ondergebracht in een houd stermaatschappij onder de naam n.v. ICU (Informatie en Communicatie Unie). DE HEER A. BRUINEMA, directeur van Raak's frisdrankenindustrie in Utrecht, voorspelt dat In Nederland in 1975 per hoofd van de bevolking 70 liter frisdrank zal worden ge dronken. DE BELGISCHE Philips-organisatie heeft in 1969 een winst behaald van bijna 293 min B.fr. (v.j. 272 min)- De omzetten op de Belgische markt zijn met bijna tien pet. gestegen. De investeringen beliepen bijna 350 min B.fr. (Vam een onzer verslaggevers) MAASTRICHT Er dreigt een nieuwe staking in de steenkotaimijid ven Belgisch-Limburg: twee vereni gingen hebben het afgelopen week end beloofd nog deze week een stakingrasw zegging in te dienen, als niet onmiddellijk de resultaten van vergelijkende loonstudie wonden be kend gemaakt- Deze studie, die de lonen van de Limburgse mijnwerkers vergelijkt met de lonen van collega's in het land, was beloofd om een einde te maken aan de grote mijnstaking in het begin van dit jaar. DE N.V. NEDERLANDSCHE Scheepvaart Unie zal over 1969 op het aandelenbezit per ultimo 1969 f 13.3 miljoen ontvangen en op de aandelen, verworven door de fusie met de K.J.C.P.L, K.R.L., N.S-M. en V-N.S. f 6,9 miljoen- Voorgesteld wordt een dividend uit te keren van 6 procent en op da gewone aandelen 13 procent. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Een dertigtal le den en belangstellenden van de af deling Zeeuwsch- Vlaanderen van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde hébben een excursie gemaakt naar Oost voorne. In het biologisch station te Oost voorne werd een ongeveer twee uur durende rondwandeling gemaakt on der leiding van de heer C. Sipkes, die de bezoekers een zeer groot aantal bloemen toonde en er zeer vele bijzonderheden over vertelde. Vooral de vele in het wild groeiende orehideëen hadden de bijzondere aandacht, maar ook de vele exoti sche bloemen en planten die de heer Sipkes in zijn eigen tuin kweekt Vervolgens ging de tocht door het prachtige duingebied van Oostvoor ne. In het centrum Eurorama, werd de expositieruimte bezocht en te vens een film vertoond over de Eu ropoort-Maasvlakte. OSLO (AP) In de nieuwe staatsgevangenis van Noorwegen wordt een moderne industrie gevestigd. Doel hiervan is, dat de lange ge straften de kans op een beter leven in de vrqe maatschappij krijgen als ze weer vr(j komen. Na jarenlange afsluiten van de buitenwereld ondervind ende ex- gevangenen dikwijls moeilijkheden bü hun aanpassing aan het nor male leven. In vele gevallen zoeken ze tevergeefs een goede betrek king, omdat ze de hiervoor noodzakelijke scholing en vakbekwaam heid niet bezitten. Deskundigen zijn het erover eens, dat dit werk probleem beslissend kan zijn inzake de vraag of de ex-gevangene een goede burger, dan wel een gewoontemisdadiger wordt. Hij hoopt dat de regering een goe- Industrialisering vam de Ullersmo- staatsgevangenig zal volgens de au toriteiten veel tot de oplossing van dit probleem bijdragen. De gevan genis-vam Ullersmo, die 205 cellen telt, ligt 30 kilometer ten noorden vam Oslo in een landbouwstreek en wordt in september geopend. Achter de zeven meter hoge gevan genismuren ligt een fabriekscom plex van 2,5 hectare, dat van de mo dernste machines en gereedschappen is voorzien. Deze fabriek zal net als elke andere Noorse industrie wor den gedreven. De gevangenen krij gen een vijfdaagse werkweek en ook geld, hoewel dat niet zoveel is. Er zal de gevangenen worden geleerd hoe ze met de moderne ma chines moeten omgaan en wat er ook op andere punten van een fa brieksarbeider verlangd wordt. De Noorse industrie heeft behoefte aan geschoold personeel en de gevange nen worden in de gelegenheid ge- fmeld zich technische kennis eigen te maken. Sverre Bjoernsen, de 48- jarige directeur van de nieuwe ge vangenis, krijgt de vreugden maar ook de zorgen van een modernere fabriek3manager. Bjoernsen zegt dat er in Ullersmo artikelen zoals stalen kleerkasten en stalen stoelen gemaakt zullen worden. Hij bezint zich al over zakelijke problemen zo als vraag en aanbod. de klant zal worden, waarmee hij te kennen gaf, dat de directies van som mige firma's nog niet gewend zijn aan het idee van een gevangenis-fa briek en dat ze produkten, die door gevangenen zijn gemaakt, niet graag kopen. „Maar wat prijs en kwaÜtteit betreft zijn we bereid de concurren tie met andere firma's aan te gaan" zegt Bjoernsen. De fabriek zal althans het voordeel hebbèn van een personeelsbezetting met weinig verloop en geringe loon kosten. Ullersmo zal waarschijnlijk nooit winst kunnen maken, want el ke gevangene kost de Noorse rege ring ruim f 12.000 per jaar. Maar het zal de belastingbetalers misschien een deugd doen te weten, dat er bij de staatsgevangenis ook geld binnen komt. Ullersmo komt in de plaats van de 119 jaar oude staatsgevangenis Botsfengslet. Deze gevangenis werd gebouwd in een tijd waarin de gevangenen van de buitenwereld werden geïsoleerd, zonder dat ze in de gelegenheid werden gesteld te werken. Tegenwoordig werd het ac cent verschoven op bezigheden en niet alleen meer op vrijheidsbero ving. In de nieuwe gevangenis zal een uitgebreid scholingsprogramma wor den ingevoerd, bestaande uit een hon derdtal cursussen, variërende van het beschilderen van kunstbloemen tot auto-monteur. De cliëtèle van Ullers mo bestaat uit de gevaarlijkste mis dadigers, moordenaars, verkrachters en bankrovers. Sommigen van hen zijn zeer ontwikkeld, anderen liepen de lagere school nog niet af. Dit ge- megde gezelschap stelt de 55-jarige Leaf Peter Oftedal de leider van het scholingsprogram, voor enkele pro blemen. Hij hoopt deze op te lossen door een combinatie van individueel en groepsonderwijs plus nog schrif telijke cursussen. Gevangenen met de langste straf fen zijn doorgaans de ijverigste van alle leerlingen, vooral moordenaars. De gevangenen zullen ook in hun vrije avonduren mogen studeren. Ze zijn niet verplicht om in de gevan- genisfabriek te gaan werken of de lessen te volgen. Als een gevangene die ban werken dit niet wil heeft hij ook geen inkomen, zegt Bjoernsen. „Het is niet onze bedoeling op gro te schaal geschoold personeel voor de industrie te leveren. Wij proberen de weg terug in de gemeenschap voor de gevangene minder moeilijk te maken. Hij mag naar eigen ver kiezing al dan niet gbruik maken van de kans die we hem bieden. Ook hoeft hij onze cursussen niet te volgen als hij dit niet wil". De ge vangenis kan ten hoogste 205 perso nen herbergen. Er zijn uitsluitend eenpersoonscellen. Gebaseerd op het principe van klei ne groepen bestaan de beide voor naamste celblokken elk uit vier af delingen. Elke afdeling heeft 20 cel len, die met inbegrip van een ruim- mer en een keuken als een afzon derlijke eenheid zal functioneren. De cellen van drie vierkante meter zijn voorzien van een huistelefoon en een radioluidspreker, beide verbonden met de centrale bewakingspost. Sommige mensen vinden, dat Ul lersmo te luxueus is en wijzen daar bij op het in de buitenlucht .gele gen zwembad van de gevangenis, de andere faciliteiten voor sportbeoefe ning, zowel binnenshuis als buitens huis, de kantines om thee te drin ken, de radio in de cellen en de bi bliotheek. Maar Bjdernsen houdt niet van het woord luxe. „De gevangenen moeten zich aan een strikt schema onder werpen", zegt hij- Daarbij hebben we getracht een zo groot mogelijke mate van welzijn en activiteit voor iedereen te bereiken. Ik ben ervan overtuigd, dat dit ten voordele is van de gemeenschap binnen de muren zo wel als voor die erbuiten". (Van een onzer verslaggevers) GOES Het Zuidelijk Technisch wegenbouwdag 1970 in De Prins om half tien ter gelegenheid van de wegenbouwdag 1970 in e Prins van Oranje te Goes een bijeenkomst onder het motto „Zeeland te Land". Op de agenda staan onder meer inleidingen over de geschiedenis van Zeeuwse wegen, over de voorberei ding en aanleg van rij ksweg 58 op Zuid-Beveland; de structuur van de Zeeuwse wegenplannen en over de uitvoering van de Zuidsloeweg. 's Middags zal een rondrit over delen van de rijksweg 58 en de Zuidsloe weg gemaakt worden. Konstanz 431 +1, Rbeinfelden 357 14, Straatsburg 412 6, Plittersdorf 556 1, Maxau 630 +6, Plochingen 161 7, Mannheim 497 +2, Stein- bach 168 -f6, Mainz 427 1, Binigen 320 —2, Kaub 396 —2, Trier 321 —10, Koblenz 362 3, Keulen 371 5, Ruhrort 562 10, Lobith 1186 10, Nijmegen 975 5, Arnhem 7, Eef- de IJssel 540 10, Deventer 418 10, Monsin 5454 6, Borgharen 3968 18, Belfeld 1138 20, Grave bene den de Sluis 500 14. Heden werd onverwacht van ons weggenomen onze geliefde zuster en tante, PAULINA HELENA JOHANNA WIELAND in de ouderdom van 76 jaar. Ternemen: J. P. H. de Vos-Wieland C. N. de Fauw-Wieland A. de Pauw 1. C. de Josge-de Vos A. de Jonge Eindhoven: Dr. Ir. K. J. de Vos S. M. C. de Vos-de Zeeuw Terneuzen, 31 mei 1970. Steenlcamplaan 2 c. De overledene is opgebaard in het mortuarium van het Juliana-ziekenhuis te Terneuzen. De teraardebestelling zal plaats hebben donder dag 4 juni 1970 om 14.30 uur op de algemene be graafplaats te Terneuzen, na voorafgaande rouw dienst in de aula op de begraafplaats welke dienst zal aanvangen om 14 uur. Gelegenheid tot condoleren in de aula onmiddel lijk na de teraardebestelling. VRIJDAG 5 JUNI NOORDSTRAAT 84—66 TERNEUZEN.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 4