Raad Terneuzen bezocht woonkernen Klachten over afval van exportbedrijf „Gemeentebelangen" kan verrassen Péchine y Diploma-uitreiking experimenteerschool Een midzomerdagdroonu house ot enqland ALKALIPOEDER OF AARDAPPELMEEL Uitbreiding speeltuin Zuiddorpe Oudheidkundige excursie naar Aardenburg DIAMANTEN HUWELIJK TE IJZENDIJKE Verkiezingen Aardenburg Materiële schade bij botsingen Terneuzen Burgerlijke stand IJzendijke Hoogwater Wat en waar VANDAAG Tentoonstellingen DINSDAG 2 JUNI 1970 (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Morgen, woensdag, gaat Aardenburg ter stembus om een nieuwe gemeen teraad te kiezen. Van enige pu blieke verkiezingsstrijd is geen sprake. De activiteiten van de be- (VERVOLG VAN PAGINA 1) hoge investeringen", deelde hij me de, „omdat wij het als een morele verplichting zien, de gebieden waar onze fabrieken staan, zo min moge lijk te schaden. Waar, ondanks alle voorzorgen,, toch schade ontstaat, wordt deze overeenkomstig de af spraken met het rijk, het provinciaal bestuur en de gemeente Vlissingen vergoed". De technisch bedrijfsdirec teur Scheuerman lichtte aan de hand van de bouwtekeningen toe, dat de 33 zuiveringsinstallaties, welke in de koepels der „smeltstraten" worden ingebouwd, 96 pet. van het fluargas, dat bij het smeltproces vrijkomt, eli mineren. De eerste bedrijfsfase van Péchi ney omvat twee van zulke „smelt straten", elk bestaande uit 128 ovens, goed voor 85.000 tou aluminium per Jaar. De 300 Megawatt aan elektri sche energie, welke het bedrijf jaar lijks dag en nacht nodig heeft, zullen In de beginfase nog niet door de kernenergiecentrale van de N.V. PZEM geleverd kunnen worden. Men ontvangt in de eerste produktiepe- riode stroom van de conventionele centrale In het Sloe, aangevuld met die uit het landelijke koppelnet. Op het eigen terrein van Péchiney wordt de ontvangen wisselstroom ge lijkgericht. De installatie waarin dat gebeurt, behoort evenals de fabrie ken waarin anodes woorden vervaar digd, tot de meest imposante bouw werken op het fabrieksterrein. Dit gaat ook beschikken over een eigen harven voor zeeschepen tot 60.000 ton en een kade waaraan rijnaken kun nen afmeren, die het gerede produkt naar de verwerkingsbedrijven elders in Europa vervoeren. De omvang van de eerste produktiefase van het Pé chiney bedrijf in Vlissingen bedraagt 170.000 ton aluminium per jaar. Pé chiney schept daarmee 750 arbeids plaatsen. In een verdere toekomst kan de produktie worden verdub beld. Het is de bedoeling dat het be drijf in Vlissingen op den duur hoofdzakelijk door Nederlands staf personeel wordt geleid. Een markant feit bij de personeelswerving is, dat Péchiney zijn totale personeelsbe stand een evenwichtige leeftijdsop bouw tracht te geven, waardoor de kansen voor oudere werknemers gro ter zijn dan in de Nederlandse in dustrie gebruikelijk is. De totale in vestering die het bedrijf doet als de eerste produktiefase is afgesloten, bedraagt 630 miljoen gulden. (Van een onzer verslaggevers) HULST De leden van de oud heidkundige kring De Vier Ambach ten uit Hulst gaan op 20 juni op excursie naar Watervliet. Het ligt in de bedoeling na het bezoek van Watervliet naar Aardenburg te gaan om in het museum een indruk te krijgen van deze Romeinse neder zetting. trokken partijen en groeperingen beperken zich tot het verspreiden van folders, het plakken van zoge naamde stickers en het voor de ramen hangen van lijsten met kandidaten. Slechts een verkie zingsbord moest het ontgelden en het is nog de vraag of dit het werk is geweest van politieke te genstanders. Verder wijst niets er op, dat het woensdag een bij zondere dag voor Aardenburg zal worden. Over het algemeen verwacht men in deze gemeente van rond 3800 zielen, die als enige buiten de gemeentelijke herindeling van Zeeuwsch-Vlaande- ren is gebleven, geen opzienbare po litieke verschuivingen. De enige groe pering die voor een surprise kan zor gen is „Gemeentebelangen", die voor het eerst aan de verkiezingen in Aar denburg deelneemt. Het is een open vraag ten koste van welke partij oi groepering „Gemeentebelangen" eventueel in de gemeenteraad zal ko men. De voorspellingen omtrent het aantal raadszetels dat deze nieuwe groepering zal verwerven, variëren van twee tot drie. Lijsttrekker van Gemeentebelangen is de heer W. van Helden, die onderwijzer is aan de r.-k. jongensschool. Hoewel afge wacht moet worden hoe gemeentebe langen uit de stembus zal komen, is de verschijning van deze nieuwe eend in de Aardenburgse politieke bijt een aanwijzing dat ook in deze oude gemeente een drang naar ver nieuwing is. Andere nieuwe namen bij de kandidatenlijsten zijn de lijst- Verbeke (Eede)- en de lijst-Rijckaert. Intotaal nemen drie partijen en vijf groeperingen of lijsten aan de ge meenteraadsverkiezingen deel, t.w. de KVP, de PvdA, de Prot. Christelijke Groepering, Gemeentebelangen, lijst- Buijk, lijst-Standaert, lijst-Verbeke, en lijst-Rijckaert. Zij krijgen elf raadszetels te verde len. In de huidige gemeenteraad heeft de KVP vier zetels, de lijst- Buijk drie, de Prot. Christelijke Groepering twee, de PvdA en lijst- Standaert elk één zetel. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De gemeenteraad van Terneuzen heeft gisteren een ex cursie gemaakt naar diverse woon- kerinen. Onder meer werden bezocht Zaamslag, Biervliet en Hoek. Ook bezochten de burgemeester, wethou ders en raadsleden het fabriekscom plex van Dow Chemical. De foto toont het gezelschap in Biervliet waar burgemeester Aschoff de scherpte van het mes van Willem Beukelszoon test. Een der raadsleden merkte op, dat de beroemde haring- kaker geen haring in zijn hand houdt „maar een gulletje". Het was de eer ste maal dat de gemeenteraad in zijn nieuwe samenstelling na de gemeen telijke herindeling een oriëntatiebe- zoek bracht aan verschillende delen van de gemeente. (Van onze correspondent) IJZENDIJKE Het echtpaar Petrus de Schoolmeester-de Poorter vierde zijn 60-jarig huwelijksfeest. Des middags was er in de r.-k. kerk een eucharistieviering uit dankbaar heid. De buurtbewoners van de Ka zernestraat hadden voor een passen de versiering van de woning van het diamanten paar gezorgd. Ook de ge meente groot-Oostburg liet zich niet onbetuigd. Zo kwam wethouder G. Claeys het nog krasse paar namens de gemeente zijn gelukwensen aan bieden. Des avonds bracht de drum band van „Jeugdbelang" een serena de. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Toen zondagmid dag de bestuurder van een persone nauto, Th. van S. uit Boschkapelle, linksaf wilde slaan om de Driege- zustersdijk in te rijden, werd hij door een achterop komende auto, bestuurd door H. uit Vaals aangere den. Beide auto's leden aanzienlijke schade. Nabij Hoek, komende vanaf de Braakmanweg werd een Belgische personenauto, bestuurd door Ch. B. uit Eekloo aangereden door een ach teropkomende wagen, bestuurd door M.A.S. uit Roosendaal. Het ongeluk gebeurde doordat de Belg in de „haakse bocht" wilde keren en niet voldoende voorsorteerde. Beide au to's liepen schade op. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De Chr. Mavoschool in Axel is een experimenteerschool en heeft daarvoor als afsluiting van een gedeelte van haar experiment (na melijk van de Mavo 3 afdeling) een jaar eerder deelgenomen aan de Ma vo 3 eindexamens. Het experiment gaat nu nog een jaar door met de 4- jarige afdeling. Van 14 tot en met 17 april jl. werden de schriftelijke Mavo 3 examens afgenomen, terwijl het mondeling gedeelte op 27 en 28 mei was. In tegenstelling tot de oude ulo examens werd zowel het schriftelijk als het mondeling gedeelte in de school afgenomen, waarbij voor het mondeling de eigen leraren als exa minatoren optraden onder toezicht van rijksgecommitteerden. Er werd door iedere leerling examen gedaan in vijf vakken, waarvan, het vak Nederlands verplicht was en de vier andere door de leerlingen zelf wer den gekozen. Men kan voor deze Mavo 3 afde ling terug zien op een zeer geslaagd experiment. De uitreiking van de diploma's was dan ook een mijlpaal in de geschiedenis van deze bloeien de school. Van de tien kandidaten behoefde slechts een te worden af gewezen. In het bijzijn van de voor zitter van de onderwijscommissie van Axel, de wethouder van ender wijs de heer D. J. Oggel, leden van het bestuur van de schoolvereniging en nog vele belangstellenden reikte de heer Klein, directeur van de school, de diploma's uit. In zijn toespraak herinnerde de heer Klein aan het vele werk dat voor dit experiment verricht moest worden: tientallen vergaderingen en veel stencilwerk. Hij bracht dank uit aan de leraren, die steeds weer met enthousiasme aan dit experi ment hebben gewerkt en aan de rijksgecommitteerden, die veel heb ben bijgedragen tot een ontspannen sfeer tijdens ét examens. Hij herin nerde de geslaagde kandidaten er aan, dat een Mavo-diploma zeker geen eindpunt, maar slechts een be ginpunt is voor verdere studie. De heer Kesterloo uit Dordrecht sprak namens de rijksgecommitteerden zijn dank uit voor de hartelijke ontvangst op de school en verklaar de dat de examens objectief zijn geweest. Namens het gemeentebe stuur van Axel sprak wethouder Oggel. Hij feliciteerde de geslaagde kandidaten en verklaarde het een eer te vinden dat de eerste Mavo diploma's in Zeeland in Axel kon den worden uitgereikt. De geslaag den zijn: de dames A. J. van Alten, E. C. den Doelder, S. Ie Feber, K. W. Kruisifikx, J. S. Goossen, M, C. Saman, C. van de Vendel, allen uit Axel en J. Mechielsen en J. Scheele beiden uit Zaamslag. Geboren: Ronny z.v. I. Janssen- Michielsen, Leon, z.v. J. Hamelink- Smolenaers, Tinie, d.v. G. Nicolle-de Buck, Sas van Gent, Astrid, d.v. R. IJsebaert-van Iersel, Nicolaas, z.v. W. Gimbergh-van Eek, Walter, z.v. W. Wegman-van Bos, Marten, z.v. G. van Driel-Dieleman, Maria, d.v. J. de Nood-Pladdet Axel, Wemer, z.v. C. van Rumste-Breepoel, Michele, d.v. W. de Buck-Buijze, Tessa, d.v. W. van Grafhorst-Mouwen, Johan nes, z.v. J. Otterloo-van Dalen, Ilse, d.v. L. de Visser-Verlinden, Marian ne, d.v. G. Huisman-van Baar, Su zanne, d.v. H. Dijkstra-Ran, Rudoif, z.v. W. Schoonen-Huisman. Gehuwd: B. Jager 22 en R. de Witte, 21, M. van der Staal, 21 en W. Dees 19, J. van Veen 21 en J. de Bodt, 20, I. Flipse, 21, Vlissingen en J. van der Molen, 18, P. van Strien, 38 en M. ten Cate, 23, Doornspijk, J. Bootsgezel, 24 en M. de Smidt, P. Ruben, 24 en A. Viellevoye 21. Overleden: J. de Feijter, 87 te Zaamslag, J. Seijdlitz, 28 te Hulst, H. Versluijs, 64, C. de Koeijer, 61, G. Wullems, 61 te Axel, P. Huijssen, 73 te Hoek, A. Braeke, 74 te Sas van Gent, P. Gallene, 27 te Alm du Penker La Nester (Frankrijk), W. P. de Zeeuw, 63 te Zaamslag. (ADVERTENTIE) Hartje zomer. Over de stad hangt een lome, benauwende hitte.Vogels zitten doodstil in bomen, die door geen zuchtje wind worden beroerd. En uitgerekend vandaag hebt u dat donkere, gewichtige pak aan. Want er komt belangrijk bezoek, dus uw jasje blijft aan, uw das omhoog, uw overhemd gesloten. In het hele kantoor staan alle ramen open; toch blijft het drukkend. Een rood waas trekt voor uw ogen, u wankelt enschrikt wakker. Om te merken, dat het verrukkelijk weer is. Nog niet zo heel warm, begin juni, een uitstekend tijdstip om bij het House 'n dróóm van 'n lichtgewicht kostuum te gaan kiezen. Voorf 200.- bent u voorbereid op elke barometerstand. En op elk belangrijk bezoek. Amsterdam /Rotterdam Den Haag/ Hilversum /Bussum /Arnhem Groningen Eindhoven Breda Alkmaar Maastricht Opbrengst collecte. De col lecte voor Sonmevanek en Sonneglo- ren heeft te IJzendijke 291,76 opgebracht. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Alkalipoeder of aardappelmeel? Voor deze vraag ziet het college van b. en w. van Sas van Gent zich gesteld. Vandaag zal het college zich na melijk beraden over klachten die van de omwonenden van de Paul Krugerdreef zijn binnengekomen over het storten van afval door een exportbedrijf van melkpoe der in Sas van Gent op een nabij gelegen kinderspeelplaats. Afgelopen vrijdag en zaterdag is er ongeveer veertig kilogram witte poeder op dit terrein neergegooid. Omdat de kinderen van top tot teen onder deze poeder zaten, hebben de ouders gemeentewerken verzocht de poeder te laten verwijderen. Dit is inmiddels gebeurd. Maar dat niet al leen. Men heeft de poeder in een la boratorium laten onderzoeken en uit dit onderzoek is naar voren gekomen dat het wit spul een sterk geconcen treerd zeepmiddel zou zijn. Het witte spul bevatte enkele alkalische middelen. Als het in de ogen komt, kan dit bijzonder schadelijke gevol gen hebben. De heer W. J. Dobbe- laer, bedrijfsleider van de betrokken firma, zei echter dat er geen sprake van een schadelijke stof is. „Het enige wat wij hier neer heb ben gegooid is een paar kilo aard appelmeel. En bij mijn weten is dat goedje toch echt niet schadelijk te noemen". Morgen, woensdag 3 juni. Bergen op Zoom 3.Ó0 en 15.31, Hansweert: 2.09 en 14.37, Made-Drimmelen: 5.37 en 18.13, Terneuzen: 1.34 en 14.02, Vlis singen: 1.04 en 13.30, Wemeldinge 2.50 en 15.21. (Van een onzer verslaggevers) ZUIDDORPE „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst", moet het bestuur van de jeugdraad van Zuid dorpe hebben gedacht, toen het eni ge tijd geleden een beroep deed op de donateurs om de uitbreiding van de plaatselijke speeltuin te kunnen bekostigen. Nu heeft die jeugdraad in ieder ge val een groot deel van de Zuiddorpse jongeren op zijn hand. Dank zij een actie onder de inwoners heeft men genoeg geld bij elkaar weten te krij gen om de speeltuin bij de lagere school te verrfjken met een draai molen, een wip en een glijbaan, tot meerdere eer en glorie van alles en iedereen, die in Zuiddorpe van wip pen. draaien en glijden houdtDe scholiertjes hebben de mogelijkheden van de nieuwe aanwinsten inmiddels al ontdekt. Elk vrij minuutje nemen ze te baat om zich aangenaam bezig te houden, temidden van de vele speelwerktuigev, waarvan de aller eerste twee jaar geleden, eveneens op initiatief van de jeugdraad, werden geplaatst. Films GOES Grand, 20 uur: Ardennenoffensief 1944, 14 j. MIDDELBURG City 20 uur Jerry Lewis in zeven sloten tegelijk, a.l. OOSTBURG Ledel-theater 20 uur: Wie is de dader, wie is de vader, a.l. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: De eenogige sheriff, 14 j. VLISSINGEN Alhambra 20 uur The wild Bunch 18 jaar ANTWERPEN Astrid: Hoera, de school brandt, a.l. Quellin: Een reuzenboemel, a.l. Monty. Het goud van Mac Kenna 14 j. Vendome: De pop en de beer, 14 j. Ambassades: Het vergelijk, 18 j. Capitole: De laatste der ploerten, 18 j. Odeon: De leeuw in de winter, 18 3. Pathe: De dingen van het leven, 18 j Savoy: Helga en de mannen, 18 j. GENT Royale: De dolle kever, al. Century: Geen medelijden voor de Schotten, 14 j, Capitole: Laatste onbekend adres. 18 j. Majestic: Borsalino, 18 j. ST.-NIKLAAS Select: De man, die de vet stelt. H 3. Century: De verdoemden, 18 j. Renova: Helga en Michaël, 18 j. Scala: Geschiedenis van een moord, 18 j. Toneel - Muziek - Dans ROTTERDAM Schouwburg 20.15 uur: „De Huisbewaarder" van Harold Pinter door het Nieuw Rotterdams Toneel. Opg. voor deze rubriek, tel. 01180— 7438 of Postbus 116 in Middelburg. MIDDELBURG Rijksarchief, St.-Pieterstraat 38. Zomertentoonstelling „A is een aapje", het onderwijs op de l.s. in Zeeland in de eerste helft van de vorige eeuw. ROTTERDAM Rotterdamse Kunststichting, Kruis plein 40: Expositie schilderijen en tekeningen van Age Klink (t.m. 14 juni). Werkd. van 1017 en zond. van 1217 uur. Museum Boymans: Verzameling Girardet (t.m. 7 juni). Ma. t.m. zond. van 1017 uur. Bovendien wo. van 1922 uur. Maritiem Museum, Burg. s' Jacobs- plem 8. Expositie „En de haven groeide voort, 19451970" (t.m. 30 sept.) Dag. van 1017. Zon. van 11—17 uur. ANTWERPEN Sted. Feestzaal Meir: Expositie „Sociaal Antwerpen" (t.m. 7 juni) BRUGGE Groeningemuseum: Koetsen in het Biugse stadsbeeld (t.m. 27 juni).

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2