Moore won meer sympathie dan sir Alf Ramsey Matig peil in doelpuntloze openingsstrijd DUIZENDEN TF. T A A T DOOR VERKEERSCHAOS Mexico- allerlei Kaarten voor hoge prijzen van de hand VREDESTEIN Beroep in zaak Moore" Engeland en Brazilië favorieten V Crachter blijven of inhalen Rusland tactisch superieur Kindvall 2 treffers in generale Uw macht over het stuur LICHTDRUKKEN FOTOCOPIEëN STENCILWERK van e&intf/er ONINTERESSANT DERDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG t JUNI 1970 (Van onze speciale verslaggever) MEXICO-STAD Reeds bij de wereldkampioenschappen voetbal in Engeland werd er gewaar schuwd dat de strijd in 1970 in Mexico koste wat kost een revan chewedstrijd zou worden tussen het Zuidamerikaanse voetbal en de vertegenwoordigers van Euro pa. Toen immers wekten uitspra ken zoals die van sir Alf Ramsey, (die de Argentijnse voetballers „wilde beesten" noemde) en die van de Zuidamerikaanse pers, (die over Europees „slacht-voet bal" schreef), aan heide zijden van de Atlantische Oceaan een diepe verontwaardiging. Daarom zou het geenszins verwon derlijk zijn als vooral Engeland met de chauvinistische coach Alf Ramsey, hiervan het slachtoffer zou worden. In de Mexicaanse pers blijkt reeds een anti-Engelse stemming en toen het Engelse team tijdens de openings ceremonie het Aztekenstadion betrad werd het uitgejoeld. Omdat het conflict tussen Zuid- Amerika en Europa berust op sen sationele krantenberichten heeft Me xico daar afstand van willen doen. Ook de FIFA heeft het conflict wil len begraven en in publicaties her haaldelijk te kennen gegeven dat nie mand en ook het voetbal niet, er mee is gediend als de strijdbijl bij de pu blieke opinie weer werd opgegraven. De affaire Bobby Moore, voor veel aanhangers van de koude oorlog een klapstuk, bracht de gemoederen ech ter weer in beroering. Gelukkig was men het er van Bue nos Airos tot in Boekarest over eens dat de zaak in Bogota als een „betreurenswaardige vergissing" moest worden gekenmerkt, die voor het Engelse team in Mexico geen na delige gevolgen mocht hebben. De pers en de publieke opnie schaarde zich over de hele weeld achter de Engelse aanvoerder Bobby Moore. „De sympathie, die sir Alf Ramsey in '66 bij velen had verspeeld door zijn hekelende uitspraken, en die hij zelf in de eerste weken in Mexico door zijn optreden vergeefs had ge-, probeerd terug te winnen, werd door de Engelse aanvoerder in Bogota wel teruggewonnen. Daardoor stond het in de opinie- strüd tussen Europa en Zuid-Ameri- ka aan het begin van het toernooi weer 0-0. „Wat dat betreft", merkte een Mexicaanse official op", zullen de doelpunten ook in het veld wor den gescoord...." (ADVERTENTIE) VOOR UW en snellere service Halen en brengen wanneer IJ wenst. Breda Waalwijk Wilhèlminastr 30 Grotestr 323 01600-32950 04IS0-2757 Geen enkel Europees land heeft de wereldbeker in Latijns-Amerika gewonnen. Van de Latijns-Ameri kaanse landen heeft alleen Brazilië in Europa gewonnen. ARBITER HOME-REFEREE (Van onze speciale verslaggever) MEXICO-STAD De traditie wil, dat het land dat het eindtoernooi om het wereldkampioenschap voetbal organiseert, in dat eindtoernooi een vooraanstaande rol speelt. Zweden bereikte in 1958 voor eigen publiek de finale, Chili eindigde vier jaar later als derde en Engeland slaagde er in 1966 zelfs in de wereldtitel te behalen. Afgaande op het openingsduel van het eindtoernooi om het wereldkampioenschap 1970, de ontmoeting tussen Mexico en Rusland, ziet het er naar uit, dat dit keer met die traditie zal worden gebroken. Want, wat Mexico in de onbeslist (00) geëindigde ontmoeting met de Russen pres teerde was zo matig, dat het een hele grote verrassing zou zijn, wan neer het organiserende land dit keer verder komt dan de kwartfinales. Hetzelfde geldt trouwens ook voor de Russen. Ook zij konden alles behalve imponeren, ofschoon zij in tactisch opzicht duidelijk superieur waren. MexicoRusland, in het met 110.000 toeschouwers tot de nok gevulde Az teken-stadion, was hopelijk geen graadmeter van hetgeen de miljoenen voetballiefhebbers over de gehele wereld in de komende weken te wachten staat. De openingswedstrijd van wait moet worden de grootste voetbal-demonstratie van deze eeuw, werd een -bar vervelende vertoning, waarin het tempo laag lag en het aantal wervelende acties tot een mi nimum beperkt bleef. In de verzen gende hitte kostte het Rusland be trekkelijk weinig moeite de aanval lend zwakke Mexicanen van de zege af te houden, al hadden de Russen niet alleen te maken met de tegen stand van in groene shirt geh'dde gastheren, maar ook met de zwakke leiding van de Duitser Kurt Tsohen- soher, een home-referee van het zui verste water. Rusland en Mexico hadden zich wellicht het best voorbereid op dit kampioenschap. Rusland speelde dit BOGOTA (AP) Zowel de aanklager als de verdediger zijn in beroep gegaan tegen de beslis sing van de rechter in Bogota, die de Britse voetballer Bobby Moore afgelopen week vrij liet nadat hij van diefstal was be schuldigd. Moores advocaat, Laverde, is in beroep gegaan tegen de voor lopige invrijheidsstelling, waar toe rechter Dorado had besloten. Aanklager Bonett heeft geëist dat Moore opnieuw wordt ge arresteerd. Rechter Dorado had Moore vrijgelaten omdat er geen over eenstemming was „in tijd, plaats en omstandigheden" van de ver meende diefstal, zoals die door de getuigen waren gegeven. Als de advocaat zijn beroep wint zal de zaak formeel worden gesloten. Wint de aanklager ech ter dan kan Moore formeel wor den gearresteerd middels een Columbiaans consulaat, hetzij in Mexico, hetzij in Londen. Dorado heeft gezegd Moore in ieder geval niet te zullen dag vaarden op het consulaat in Mexico zolang de wereldkam pioenschappen aan de gang zijn. jaar niet minder dan 18 oefenduels, onder andere in Joegoslavië, Brazilië, Peru, El Salvador, Bulgarije, Mexico en Colombia; Mexico kwam nog vier keer vaker in het veld. Desondanks, kwamen beide landen nu niet verder, dan enkele maanden geleden, toen zij eveneens in het Az teken-stadion, na negentig minuten ook al niet tot scoren waren geko men. Raul Cardenas, de Mexicaanse coach, die al sinds de vierde januari van dit jaar met zijn ploeg in een trainings kamp verblijft, had voor het eerste duel van het met zeer veel spanning tegeimoet geziene toernooi een tac tiek uitgedacht, welke uitsluitend was gebaseerd op verrassende uitval len. Anders is het niet te verklaren, waarom Mexico met vier man op het middenveld en slechits twee aamvals- spitsen Lopez en Fragoso speel de. Rusland daarentegen maakte er geen geheim van wel te willen aan vallen. Coach Katsjalin had Bisjo- vets, Efryutskjin en Nodia opdracht gegeven zo dicht mogelijk in de buurt van het doel van Calderon te blijven. Dat Kaïtsjalin desondanks geen risico wenste te nemen een gelijk spel zou ook voor Rusland een goed resultaat zjjn, omdat aangeno men mag worden dat de wedstrijden tegen België en El Salvador zullen worden gewonnen bleek uit de verdedigende rol, welke hij Vladimir Muntjan, de 23-jarige Russische voet baller van het jaar, in de oefenwed strijden de gevaarlijkste aanvaller, had toebedeeld. Muntjan fungeerde als speciale be waker van Hector Pulido, de meest aanvallende middenvelder van Mexi co, dat in deze wedstrijd niet kon be schikken over Enrique Borja, het Mexicaanse idool, dat de wedstrijd vanwege een blessure vanaf de kant moest volgen. MexicoRusland werd, zoals ge zegd, een oninteressante vertoning, waarin pas in de laatste twintig mi nuten pogingen in het werk werden gesteld om een beslissing te forceren. Tot gerichte schoten kwamen ech ter zowel de Russen als de Mexica nen niet, waardoor de doelverdedi- gers Anzor Kavazatsjvili en Ignacio Calderon een bijzonder rustige mid dag hadden. Erg fel ging het er in het veld overigens niet toe, al haalde scheidsrechter Tsohenscher drie keer de gele kaart te voorsch n om een waarschuwing aan te duiden. Waar schuwingen aan het adres van achter eenvolgens de sterk spelende Russi sche middenvelder Asatiani, verdedi ger Evgeni Lovsjev en diens collega Gennadi Logovet. Dat Tschenscher in de rustige wed strijd, waarin Hernandez bij de Me xicanen het meest opviel en Lopez voor rust een tweetal redelijke kan sen onbenut liet, duidelijke sympa thieën liet blijken voor de Mexicanen was natuurlijk geen reclame voor het scheidsrechterscorps, dat in de ko mende weken in actie komt. Het is te hopen, dat de collega's van de Duit ser zich van een andere zijde zullen laten zien. Anders zou het verloop van dit toernooi wel eens zoals dat vier jaar geleden in Engeland gebeur de kunnen worden beïnvloed door de zwakke arbitrage. Moment uit de eerste wedstrijd om de wereldbeker tussen Mexico en Rusland: duel tussen een Mexicaan en een Rus onder de gespannen blikken van de met strooien hoeden uitgeruste menigte. MEXICO STAD (A.N.P.) Dui zenden kaarthouders hebben de ope ning van het toernooi om het we reldkampioenschap voetbal gemist. Een uur voor het begin van de ope ningsplechtigheid, twee uur voor de Acht spelers hebben vier keer ge doelpunt in een wereldkampioen schapswedstrijd. Het zijn Eusebio (Portugal), Leonidas (Brazilië), Ade- mir (Brazilië), Schiaffino (Uruguay) Wetterström (Zweden), Willimowski (Polen), Kocsis (Hongarije) en Fon taine (Frankrijk). De Fransman Jus- te Fontaine heeft in de wereldkam pioenschappen 1958 veertien doel punten gemaakt een record. Pele heeft in Guadalajara aange kondigd zich in 1973 uit de voetbal sport te zullen terugtrekken. „Dit is, wat er ook mag gebeuren, mijn laat ste wereldkampioenschap", verklaar de de „zwarte parel", die verder uit legde: „Het wordt voor mij steeds moeilijker voor dit soort toernooien de juiste lichamelijke en geestelijke gesteldheid te bereiken. Bovendien wordt het tijd dat ik eens meer tijd aan mijn gezin en zakelijke bezighe den kan geven". De 29-jarige Pele, die voor de der de keer voor Brazilië aan het wereld kampioenschap deelneemt, deed reeds tijdens het toernooi om het wereld kampioenschap in 1966 in Engeland een dergelijke uitspraak, waar hij la ter op terugkwam. „Maar ditmaal staat het vast", aldus Pele, „dit is mijn laatste wereldkampioenschap". De scheidsrechterscommissie van de internationale voetbal federatie (FIFA) heeft een aantal interpreta ties gegeven van spelregels die in de Europese- en Zuidamerikaanse lan den anders worden benaderd. De scheidsrechterscommissie stelde dat aanvallen „van achteren" zal zijn toegestaan zolang bij de aanval niet de tegenstander maar slechts de bal wordt gespeeld. Deze interpretatie is duidelijk ten gunste van de Europese ploegen, die een dergelijke wijze van aanvallen als normaal beschouwen. Vrboden in Mexico zal zijn dat spe lers bij het nemen van hoekschoppen in het doelgebied gaan staan met de opzet de doelverdediger te hinderen zonder zelf te prberen de bal te spe len. Patent op deze speelwijze heeft Jack Charlton, de lange stopper van Engeland, die door zijn hinderlijk po- sitiekiezen ettelijke keren ploeggeno- ten de gelegenheid heeft geboden te scoren na een hoekschop. aftrap van Mexico - Rusland, stond het verkeer op de toegangswegen naar het Aztekenstadion muur- en muurvast. De parkeerplaatsen bij het stadion bleken bij lange na niet vol doende capaciteit te hebben om alle automobilisten de gewenste plaats te verschaffen. De politie, ziende dat de stroom geen meter vooruit meer zou kun nen, begon met een aantal toegangs wegen af t» sluiten en probeerde daarna de kilometers lange rij stil staande auto's terug te geleiden. Het was een hopeloos karwei, dat de chaos slechts vergrootte. Honderden automobilisten wachtten in een gloeiende hitte gelaten af of hun wagen misschien nog vooruit zou ko men, duizenden lieten hun voertui gen in de steek op de plaats waar de stilstand absoluut leek te zijn gewor den en gingen te voet verder, hopend het stadion nog tijdig te hereiken. Te midden van de ruim 100.000 toe schouwers werden de enkele duizen den ontbrekenden niet gemist. Zij die wel tijdig naar het stadion waren vertrokken, zagen een kleurrijke openingsceremonie, waarbij de zes tien landen werden vertegenwoor- digd door jonge Mexicanen, die op kwamen in het tenue van de deel nemende landen. De ruim 100.000 in het Azteken-stadion de capaciteit is bijna 100.000 toeschouwers beju belden de vlaggedragers van West- Duitsland hartstochtelijk, maar joel den even hard toen de Union Jack van Engeland werd „voorgeleid". De Engelsen zijn niet populair in de Mexicaanse hoofdstad na enkele dui delijk anti-Engelse krantenverhalen. De Russische ploeg was bij de ope ningsceremonie vertegenwoordigd door een aantal reservespelers. Van het moment dat zij opmarcheerden weerklonk een luid boegroep, dat pas afliep toen Mexico, tomeloos beju beld, de gloeiende arena binnenstap te. De Mexicaanse president Gustavo Diaz Orda opende het eindtoernooi officieel, waarna duizenden gekleur de ballons werden opgelaten. Aan vankelijk had men duiven willen la ten loslaten, maar vain dat idee was men afgestapt omdat werd gevreesd dat de duiven door de gedeeltelijke overkapping van het stadion te zeer zouden worden beperkt in hun vluchtmogelijkheden. MEXICO STAD (A.N.P.) In de laatste uren voor de openingswed strijd Mexico - Rusland waren op de zwarte markt, ondanks de strenge straffen die in het vooruitzicht wa ren gesteld, de prijzen voor toegangs kaarten enorm gestegen. Kaarten werden aangeboden voor een dikke driehonderd gulden en gingen voor die prijs van de hand ook. Voor het tienvoudige bedrag werden kaarten aangeboden voor de hele serie van tien wedstrijden in het Aztekenstadion. Die aanbieding ligt ongeveer drie keer zo hoog als de officiële prijs. De Mexicaanse regering heeft ge zegd dat iedereen die betrapt wordt bij het verkopen van kaarten tegen een hogere prijs dan erop staat aan gegeven, een boete krijgt van 3000 gulden en bovendien twee weken ge vangenis zal oplopen. Aan de andere kant is er een groep menisen, die zijn toegangsbewijzen aan de straatstenen niet kwijt kan, namelijk reisbureaus, die plaatsen vooruit hadden besteld voor de wed strijden. De kaarten voor de wed strijden in de hoofdstad leverden geen enkel probleem op, maar voor Leon, Toluca en Puebla en in wat mindere mate ook voor bepaalde ont moetingen in Guadalajara is de be langstelling kleiner dan werd ver wacht. De Mexicaanse organisators weigeren echter categorisch de plaatskaarten terug te nemen. De reisbureaus klagen dat zij bo vendien te veel hebben moeten be talen voor de kaarten, waardoor zij blijven zitten met plaatsbewijzen die hun bij „inkoop" meer hebben gekost dan. zij er bij een normale verkooo voor mogen vragen. Een groot aantal kaarten dat nog in handen is bij de reisbureaus zijn bovendien passe partouts die, nadat eenmaal de eer ste wedstrijd zal zijn gespeeld, vrij wel volledig onverkoopbaar worden. Voor de wedstrijd Mexico - Rus land zouden ruim 5000 kaarten be schikbaar zijn voor de Mexicaansp „armen" volgens een wet, die zegt dat ten minste vijf procent van da toegangsbewijzen bij openbare eve nementen te koop moet zijn tegen betaalbare prijzen voor de minder draagkrachtigen. Reeds vrijdag gin gen de eerste gegadigden in de rij slaan bij de twee kantoren in de stad waar kaarten zouden worden verkocht en bij het Aztekenstadion, dat ook een verkoopbureau had. Kort voor zondag de verkoop be gon, beslisten de organisators echter dat bij het stadion geen kaarten zou- QUADALAJAR Wedden op voetbalwedstrijden is onwettig in Mexico, maar dit heeft de Mexica nen niet belet grote bedragen te plaatsen op hun favorieten. Een van de bookmakers, die beweert al meer dan 400.000 dollars (ongeveer ander half miljoen gulden) aan wedden schappen te hebben behandeld, ver telde dat Engeland en Brazilië gelijk staan. De andere noteringen: Italië 6—1, Rusland 251, West-Duitsland 81, Tsjechoslowakije 81, Urugu ay 201, Mexico en België 501 en Peru 801, Zweden, Roemenië en Bulgarije 2501, El Salvador 500 1, en Marokko en Israel 10001. den worden verkocht. Bij de kanto ren, waar wel kaarten, beschikbaar waren, ontstonden chaotische toe standen, waarbij de Mexicaanse po litie zeer hardhandig optrad. Ove Kindvall: ook in Mexico op schot. (Van onze speciale verslaggever) MEXICO STAD In de vermoe delijke laatste oefenwedstrijd van 't Zweedse elftal scoorde Feijenoord- speler Ove Kindvall tweemaal. Hij droeg daarmee belangrijk bij aan de zege (3-0, rust 2-0), die de Scandi- naviërs in Toluca op Necaxa uit Me xico Stad behaalden. Het 3e doel punt van de Zweden kwam op naam van Leif Eriksson, die een strafschop benutte. Gianni Rivera, de „Golden Boy" van het Italiaanse voetbal is het mid delpunt van een zeer gespannen sfeer in het Italiaanse gezelschap in Me xico. Rivera zou aan buitenstaanders heb ben meegedeeld dat het beleid van de Italiaanse bondsofficials bij de twee vorige toernooien om het we reldkampioenschap (Chili en Enge land) beneden peil is geweest. Rive ra liei zich zelfs ontvallen: „De toen malige coaches stelden de elftallen samen na overleg met journalisten". Een dergelijke uitlating van Rive ra namen de Italiaanse leiders niet en de voorzitter van de technische com missie Walter Mandelli heeft zater dag ruim drie uur met Rivera (AC Milan) gepraat om de gespannen verhouding, waar de opmerkingen een gevolg van waren, uit de we reld te helpen. Het gesprek heeft ech ter geen enkel resultaat gehad. Het is waarschijnlijk dat Gianni Rivera de eerste wedstrijd van Italië in het eindtoernooi niet zal meemaken. Overigens heeft Rivera de laatste dagen normaal met de ploeg meege- traind. Na de training stelde Rivera: „Het lijkt net of ik er niet meer bij hoor, ik ben uitgeschakeld. Het toer nooi is voor mij misschien al afge lopen", (ADVERTENTIE) O 8 O leder moment staat U voor beslissingen. U moet er dan zeker van zijn dat U de bewegingen van Uw auto volkomen beheerst. Verantwoord autorijden,inhalen,accelereren, bochten nemen, remmen is alleen mogelijk met goede banden. Vredestein banden - tubeless, nylon, radiaal - bezitten de kwaliteit en de eigenschappen om de capaciteiten van U en Uw auto ten volle tot hun recht te doen komen. VREDESTEIN Sprinë Soepel. Radiaal. Breed

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 9