het brabants orkest Pleidooi voor één rampenregeling voor heel Zeeland in toekomst Vrachtschip te water gelaten bij NV „De Schelde" GEEN VISSERSLATIJN ZEEUWSE RODE KRUIS MAAKT MATERIEEL GOEDE VORDERINGGEN GOOSSENS WEER EERSTE Melk duurder in Zeeland Recreatiewerk van kerken op Hedenesse het turfschip breda Examens Wat en waar VANDAAG Tentoonstellingen Brug Sluiskil uur defect Hoogwater Pedagogische Academie brengt opera in Middelburg Kettingbotsing te Middelburg Eerste zuivel- winkelwagen in Z.-Ylaanderen Schoolwedstrijd Auto moest remmen voor amazone Jacbt even in gevaar op Westerschei de Zorgen Jongeren-hulp Cijfers Zomerverschijnsel Bromfietsbestuursters botsten In Terneuzen avondvierdaagse week vroeger Auto tegen boom te Renesse MAANDAG 1 JUNI 1970 2 MIDDELBURG Christelijke Pe dagogische Akademie voor Zeeland te Middelburg Havo-examens: L. M. Berrevoets, Zierikzee; E, C. F. De- nies, J. Sanderse, G. H. van Leer- zem, J. J. Lindenburg, C. M. v. d. Malen, L. H. Rave, H. J. v. d. Velden, H, F. Rhebergen, J. Tuin- stra, F. Willeboordse, allen te Mid delburg; D. A. Everaers, T, M. Quist, C. M. Boon, allen te O. en W.-Souburg; W. H. Heberlein, Oost burg; W. Huijsman, P. Koppejan, M. A. Kraan, W. J. van Noort, A. J. van Liere, T. M. Nieuwenhuize, M. F. Slough, allen te Vlissingen; A. Jobsen, N. J. Oele, S. de Kok, allen te Goes; P. C. Lindhoud, Tholen; A. W. Peene en D. P. Verhulst, West- kapelle; C. Wisse, Domburg; A. Fraanje, Lewedorp, W. Kodde, Big- gekerke, A. W. Mieras, Wissenker- ke, A. Paauwe, Koudekerke; J. W. Ruissen, Kloetinge; F. A. Sluijs, Oostkapelle; J. Waverijn, Vlake; M. J. Adxiaenssens en M. J. J. Sommeij- er te 's-Heer Arendskerke, J. Maar- tense, Kruindngen; P. M. de Nooijer, Kapelle en A. Willemse te Nieuw- dorp. In totaal namen 60 kandidaten deel aan het examen. Afgewezen werden 17 kandidaten, terwijl 2 kandidaten worden toegelaten tot een herexamen. Films GOES Grand, 20 uur: Ardennenoffensief 1944, 14 j. HULST Bioscoopgebouw, 20 uur: Schaamteloze erotiek, 18 j. MIDDELBURG City 20 uur De slag bij Anzio 14 jaar TERNEUZEN Luxor, 20 uur; De eenogige sheriff, 14 j. VLISSINGEN Alhambra 20 uur The wild Bunch 18 jaar ANTWERPEN Astrid: Hoera, de school brandt, a.l. Quellin: Een reuzenboemel, a.l. Monty: Het goud van Mac Kenna 14 j. Vendome: De pop en de beer, 14 j. Ambassades: Het vergelijk, 18 j. Capitole: De laatste der ploerten, 18 j. Odeon: De leeuw in de wrniter, 18 j. Pathe: De dingen van het leven, 18 j Savoy: Helga en de mannen, 18 j. GENT Royale: De dolle kever, a.l. Century: Geen medelijden voor de Schotten, 14 j. Capitole: Laatste onbekend adres, 18 j. Majestic: Borsalino, 18 j. ST.-NIKLA4S Select: De man, die de wet stelt, 14 3. Century: De verdoemden, 18 j. Renova: Helga en Michaël, 18 j. Scala: Geschiedenis van een moord, 18 j. Toneel - Muziek - Dans ROTTERDAM Schouwburg 20 uur: „The Saint of Bleecker Street" van Gian-Carlo Menotti door de Ne derlandse Operastichting. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg 20 uur: „Paradijsvogels" van Gaston Martens. Schietingen AARDENBURG Pierre Blondeel, 14.30 uur. LAMSWAARDE H. Ciaessens, 15 uur. Diversen Opg. voor deze rubriek, tel. 01180— 7438 of Postbus 116 in Middelburg. MIDDELBURG Rijksarchief, St.-Pieterstraat 38. Zomertentoonstelling „A is een aapje", het onderwijs op de Ls. in Zeeland in de eerste helft van de vorige eeuw. ROTTERDAM Rotterdamse Kunststichting, Kruis plein 40: Expositie schilderijen en tekeningen van Age Klink (t.m. 14 juni). Werkd. van 1017 en zond. van 12—17 uur. Museum Boy mans: Verzameling Girardet (t.m. 7 juni). Ma. t.m. zond, van 1017 uur. Bovendien wo. van 1922 uur. Maritiem Museum, Burg. s' Jacobs- piein 8. Expositie „En de haven groeide voort, 19451970" (t.m. 30 sept.) Dag. van 1017. Zon. van 11—17 uur. ANTWERPEN Sted. Feestzaal Melr: Expositie „Sociaal Antwerpen" (t.m. 7 juni) BRUGGE Groeningemuseum: Koetsen in het Brugse stadsbeeld (t.m. 27 juni). (Van onze correspondent) SLUISKIL Zondagmiddag tussen vijf en zes uur was de brug nabij Sluiskil defect, ten gevolge waarvan zich in zeer korte tijd aan beide zijden een zeer lange file van wach tende auto's vormde. Na ongeveer een half uur was het euvel aan de brug hersteld. Het duurde nog een half uur voor de politie het verkeer weer in normale banen had geleid. Morgen, dinsdag 2 juni Bergeti op Zoom 2.11 en 14.41, Hansweert 1.26 en 13.55, Made-Drimmelen 4.54 en 17.29, Terneuzen 0.54 en 13.22, Vlissingen 0.25 en 12.50, Wemeldin- ge 2.01 en 14.31. (ADVERTENTIE) donderdag 4 juni 20.15 uur 1e zomerconcert (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De opera „Bas- tien et Bastienne" zal maandagavond (vandaag) in de foyer van de Con cert- en Gehoorzaal te Middelburg worden opgevoerd door leerlingen en leraren van de Christelijke Pedago gische Academie te Middelburg. Mozarts opera zal in de originele uitvoering ten tonele worden gevoerd. De school heeft hiervoor toneelkos tuums gehuurd, een eigen orkest en twee eigen koren (van de onderwij- zers-onderwijzeressenopleiding en van de kleuterleidstersopleiding) ingezet en zelf decors vervaardigd. De voor bereidingen hebben twee jaar ge duurd. De voorstelling in de Concert- en Gehoorzaal van Middelburg begint om acht uur en is openbaar. gastdirigent jan brussen soliste antoinette tiemessen - sopraan programma verdi - ouverture 'la forza del destino' verdi - aria van aida uit 'aida': 'qui radames verra' rnascagni - intermezzo uit 'cavaleria rusticana puccini - aria van tosca uit 'tosca' 'vissi d'arte' verdi - balletmuziek uit 'aida' verdi - triomfmars uit 'aida' wagner - siegfried-idylle tsjaikowski - fantasie ouverture 'romeo en julia' kaartverkoop en plaatsbespreken: het turfschip, chasséveld breda tel. 01600-4 92 50 1, 2, 3 en 4 juni van 10 tot 16 uur en 4 juni 's avonds vanaf 7 uur toegangsprijs voor alle rangen: f 4,00, exclusief bijdrage muziek onderwijs en plaatsbespreken, bij collectieve bestelling: f 1,00 redt reduktie VLISSINGEN (ANP) Zater dagmiddag is op de werf van de N.V. Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen lid van de Rijn-Scheldegroep het vrachtschip Venezuela te water gelaten. De doopplechtigheid werd verricht door mevrouw Ligia de Velasquez, echtgenote van de Ve nezolaanse minister van verkeer. Opdrachtgever voor het schip is de Compania Anonima Venezola- na de Navegacion (C.A.V.N.) te Caracas. Het schip heeft een draagvermogen van 11.650 ton en wordt voortge stuwd door een Schelde-Sulzer die selmotor met een vermogen van 16.000 bhp. De „Venezuela" heeft een lengte van 168,90 m en een breedte van 23,30 m. Het schip zal eind 1970 worden opgeleverd. Zaterdag werd eveneens de kiel ge legd voor een tweede schip dat „De Schelde" voor de C.A.V.N. in op dracht heeft. Dit schip dat de naam „Caracas" zal krijgen wordt gebouwd volgens hetzelfde ontwerp als de „Venezuela". MIDDELBURG Zaterdagmid dag heeft op de kruising Segheer- straat St. Barbaragang te Middel burg een kettingbotsing plaats ge vonden, waardoor de auto's van J. de K. uit Arnemuiden G. F. S. uit Middelburg en mevr. J. D. K. -A. uit Middelburg aanzienlijke materië le schade opliepen. BASSIE TERNEUZEN De gros- sierderij Maas te Terneuzen heeft de eerste zuivel-winkel-wagen in Zeeuwsch-Vlaanderen geïnstalleerd De bedoeling hiervan is de melk handel te helpen in haar streven naar meer omzet. Op dinsdag 2 juni a.s. zal er tijdens een receptie aan de Industrieweg 28 voor genodigden om 19.00 uur gelegenheid zijn de aanwinst te bezichtigen. Bij de machinefabriek en scheeps werf van P. Smit jr. N.V. te Rotter dam eveneens deel uitmakend van de Rijn-Schelde groep zijn twee soortgelijke schepen in aanbouw voor de Koninklijke Nederlandsche Stoom boot maatschappij N.V. te Amster dam. De vier nieuwe schepen zullen te zamen met twee schepen van een Columbiaanse rederij worden inge zet voor de trident service: een ge meenschappelijke lijndienst tussen Zuid-Amerika, Noord-Amerika en West-Europa. (Van onze sportredactie) AARDENBURG Voor de ama- teurkoers in Aardenburg organiseer de de Jeugdcommissie Wielerbelan- gen Zeeland in samenwerking met het wielercomité een schoolwed strijd. Er namen drie scholen deel en wel de lts Oostburg, de lts Goes en de Sint-Eloy Scholengemeenschap uit Oostburg. Net als in Middelburg wist ook nu weer FranK Goossens van de Sint- Eloy het eerst te finishen. Na hem kwamen Peter Westerweele (Sint- Anna ter Muiden) en Theo de Rid der (Aardenburg) over de streep. Het schooiklassement leverde geen winnaar op. Sint-Eloy en de lts Oostburg eindigden gelijk met der tien punten. De uitslag: 1 Frank Goossens (Ee- de), 2 Peter Westerweele (Sint-An- na ter Muiden), 3 Theo de Ridder (Aardenburg), 4 Jan de Smit (Sluis), 5 Wim Hoonder (Goes), 6 Jos van de Waard (Goes), 7 Adrie Scheppers (Sint-Kruis), 8 Piet Ver sprille (Sluis), 9 Mario van de Vij ver (Oostburg), 10 Henk van Sprun- del (Aardenburg), 11 Carlos van Hijfte (Hoofdplaat), 12 Louis Rijn hout, 13 Ad Schipper, 14 Peter Steenbakker, 15 Wim Romijn. MIDDELBURG Zaterdag reed mej. J. M. P. op haar paard over de Herengracht, toen het dier plotseling een zijwaartse beweging maakte. Dit noopte de bestuurder van een personenauto, de heer P. S. uit Big- gekerke, tot krachtig remmen om een aanrijding te voorkomen. Het gevolg hiervan was dat paard en berijdster ongedeerd bleven, doch de personenauto materiële schade opliep. HANSWEERT Zondagmorgen kwam het Belgische jacht Eola in het midden-vaarwater op de Wester- schelde ter hoogte van Hansweert in gevaar. De mast van dit vaartuig was gebroken, terwijl tevens de motor gestoord bleek te zijn. De eigenaar, de heer Kogen uit Brugge, zond noodsignalen uit. Hierop is de Zeetij ger van het bergingsbedrijf L. Pol derman uit Hansweert uitgevaren en deze heeft het jachtje de haven van Hansweert binnengebracht. Het scheepje was onderweg van Brugge naar Brussel. Veelvuldig zijn de klachten van de planologen, sociologen, bestuurders en er zijn gebieden in het land waar het leven nog goed is, waar het andere is. den voor de gevel van een logge steenmassa de natuur vlak voor de deur. actiegroepen, dat in moderne woonwijken de natuur ver te zoeken is. Maar Deze foto van Stern-fotograaf Johan van Gurp toont dat aan. Grazende paar- (Van onze correspondent) GOES Op de kringvergade ring van de vereniging het Ne derlandsche Roode Kruis, kring Zeeland in de Prins van Oranje te Goes, heeft kringcommissaris mr. J. J. van der Weel uit Mid delburg een warm pleidooi ge houden om zo spoedig mogelijk te komen tot het tot stand bren gen van één provinciale rampen regeling dan wel, eventueel als overgangsfase, een tweetal ram penregelingen voor Zeeuwsch- Vlaanderen en de rest van Zee land. De 17 plaatselijke colonnes dienen aan hoge eisen met be trekking tot personeel, materieel en paraatheid te voldoen. Materieel zijn goede vorderingen gemaakt. Het korps beschikt over een eigen verbindingsdienst, terwijl sinds kort twee mobiele eenheden, elk voorzien van een noodonderko- men voor gewonden, in gebruik zijn genomen In alle oprechtheid werd door de kringcommissaris de vraag gesteld, of alle colonnes wel over voldoende personeel beschikken, waaronder dan verstaan moet worden actief perso neel. Ook de leiding van de colonnes zal in een aantal gevallen nog meer activiteiten aan de dag moeten leg gen, willen de colonnes aan de hoge eisen blijven beantwoorden. „Sleur, gemakzucht en al te snelle tevreden heid zijn onze grootste vijand", aldus de kringcommissaris. De voorbereidingen die wordlen getroffen door een werkcommissie voor het creëren van een alarmnum mer en hulpcentrum voor Midden- en Noord-Zeeland zullen binnenkort naar alle waarschijnlijkheid effect sorteren. Zoals de toestand nu is, groeit Zee land naar twee rampenregelingen: één voor Zeeuwsch-Vlaanderen en één voor de rest van Zeeland. Dit heeft vanzelfsprekend voordelen, doch daar staat tegenover dat met tertijd indien de vaste oeverver binding over de Westerschelde is ge realiseerd meer dan nu Zeeland als één gebied gezien kan worden. Als goed voorbeeld is het Rode Kruis Zeeland begonnen met een losbladig boekje dat in zo ruim mo gelijke kring zal worden verspreid en een aantal richtlijnen van het Rode Kruis bevat, een overzicht van materieel en mogelijkheden betref fende adressen en telefoonnummers. Ook de „jongeren hulpdienst" van het Rode Kruis was een thema van gesprek. Dit is een vorm van hulp verlening, o.a. in de ziekenhuizen, waaraan door drukke werkzaamhe den de verpleegsters niet toe komen, b.v. wandelen met patiënten en het vervaardigen van bloemstukjes. Er bestaat goede hoop dat dit zo snel mogelijk in diverse afdelingen van de grond komt. Uit het verslag kwamen nog enke le interessante Cijfers naar voren: het ledental is sedert 1968 met 925 personen teruggelopen en bedraagt thans 33.671. Het aantal bloeddonors steeg van in 1968 4471 naar in 1969 4698 personen. Opvallend was de da ling van het lectuurdepot voor tijd schriften van 44.971 in 1968 naar 38.743 stuks in 1969, terwijl daarte genover een stijging te zien was bij de boeken, n.l. van 8536 in 1968 naar 9569 in 1969. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Met ingang van het zomerseizoen zijn in Zeeland zoals de laatste jaren te doen gebrui kelijk de prijzen voor consumptie- melk en consumptiemelkprodukten, verhoogd. Die hogere kosten die de Zeeuwse Melkfederatie heeft, weer spiegelen zich in een prijs, die gemid deld twee cent per liter hoger ligt dan in andere provincies. Die hogere kosten worden veroor zaakt door: a de hogere transportkosten der melk van de boerderijen, naar de fa brieken; b de hogere verwerkingskosten der melk in de fabrieken; c de hogere transportkosten der consumptiemelk en consumptiemelk produkten van de fabrieken naar de detaillisten. Onze regering heeft de volgende maximum-consumptieprijzen vastge steld, nl. voor: Losse melk per liter consumenten prijs 60 cent. Dagmelk 1/1 fles 65. Vz fl. 38. Sterielmelk 1/1 fl. 67. Vz fl. 39. Karnemelk los liter 45. 1/1 fl. 50. fl. 29. Taptemelk Vz fl. 30. Melkyog- hurt 1/1 fl. 77. Vz fl. 43. Taptemelk- yoghurt Vz fl. 35. Karnemelkse gort pap 1/1 fl. 61. bloempap 1/1 fl. 61. Havermoutpap 1/1 fl. 78. Rijstpap 1/1 11. 81. Vanillevla 1/1 fl. 103. Vz fl. 56. Chocoladevla 1/1 fl. 109. Vz fl. 58. Chocolademelk 1/1 fl. 111. Vz fl. 63. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Twee bestuur ders van een bromfiets, mejuffrouw E. P. N. uit Sluiskil en mejuffrouw A. van V. uit Sas van Gent, zijn nabij de brug tusen Terneuzen en Sluiskil met elkaar in botsing geko men. Mejuffrouw Van V. heeft daar bij waarschijnlijk het linkerbeen ge broken. Zij reden achter elkaar op het fietspad naast de rijksweg Ter- neuzen-Sas van Gent. Mejuffrouw N. die voorop reed, sloeg nabij de brug linksaf ten gevolge waarvan mejuffrouw Van V. die rechtdoor wilde rijden, haar in de flank aan reed. Dokter Hofman uit Hoek ver leende haar de eerste hulp. ENSCHEDE Het visseizoen was zondag nog maar een paar uur oud of de heer H. Mattemaker uit En schede ving in het Twentekanaal een spiegeikarper van 24 pond. Vorig jaar won de heer Mattemaker de „Kanjercompetitie" van de KRO met een karper van 26,4 pond. De vis op de foto ging in het kanaal terug: ze zat vol kuit. (Van een onzer verslaggevers) CADZAND In het Oecumenisch Vormingscentrum Hedenesse is een trainingsweekend gehouden voor per sonen die deze zomer bij het recrea tiewerk van de kerken op de kam peerterreinen gaan assisteren. Er waren 25 deelnemers uit gehel Ne derland. Zaterdag belichtte de heer W. van Beek, medewerker van de Stichting Recreatiewerk van Kerken uit Drie bergen, de achtergronden en het hoe en waarom van deze arbeid. 's Avonds werd het spel op de cam ping behandeld. Zondagmorgen be oefenden de deelnemers, onder lei ding van mejuffrouw M. Zuidgeest, diverse vormen van recreatief spel. Het trainingsweekend werd zondag middag besloten met een gedachten- wisseling over de gespreksmogelijk- heden op de campings. Woensdag 10 juni wordt op Hede nesse een bijeenkomst gehouden met als gespreksonderwerp „het gebruik van drugs": Vertegenwoordigers uit het maatschappelijk werk en de ker ken, alsmede gebruikers van drugs zullen aan dit gesprek deelnemen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Dit jaar wordt alleen in Terneuzen de traditionele avondvierdaagse een week vroeger gehouden dan elders, in verband met de te houden braderie van 10 t.m. 13 juni a.s. Vanavond (maan dag) starten de deelnemers aan de 10, respectievelijk 15 km tocht om half zeven aan de school in de Tamarindestraat. Zij zullen worden uitgeleid door de „harmonie Terneuzen". Er zal elke avond een andere route worden gelopen. Op de laatste avond, a.s. donderdag, zullen de wandelaars bij hun aankomst worden verwelkomd door het tamboer- en pijperkorps „Irene". Dit jaar organiseert de wandel- sportvereaiging „De Jonge Zwer vers" voor de eerste keer dit evene ment. Vroeger, toen Terneuzen geen dergelijke vereniging had, werden de werkzaamheden verricht door het voormalige wandelcomité, een groep wandelnthousiasten, die zich voor dit werk inzetten. RENESSE In de nacht van zaterdag op zondag is door te hoge snelheid een personenauto bestuurd door G. A. O. uit Renesse, tegen een langs de kant van de Hogenboom- laan staande boom gereden. De naast de bestuurder zittende persoon A. P. uit Renesse moest met verwondin gen per ambulance overgebracht worden naar het Rode Kruis zieken huis te Zierikzee. De bestuurder kwam met de schrik vrij. De auto werd totaal vernield.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2