TEGENSTRIJDIGE SPELOPVATTINGEN Wereldbeker kan in Mexico als een kruitvat ontploffen Van der topscorer KINDYALL TWEEDE Betere subsidie hengelsport Rinus Israël: de beste libero van 't continent fclv A CABALLERO MOGELIJK NAAR TOUR Sprintzege Godefroot Voetbal is delicaat Voorzitter A.H.B. KOELBLOEDIG AJAX DINSDAG 26 MEI 1970 MEXICO-STAD Nog slechts enkele dagen en de strijd om het wereldkampioenschap voetbal voor landenteams zal in Mexico een aanvang nemen. Alle geplaatste landen zijn reeds geruime tijd in de Mexicaanse hooglanden om daar te wennen aan de klimatologische omstandigheden, die voor het merendeel der deelnemers onbekend zijn. De „war ming up" draait nog steeds op volle toeren. Her en der in het land van de sombrero's wordt zwaar ge traind en worden oefenwedstrijden gespeeld tegen plaatselijke clubs, die als sparring-partner dienen, (Van onze speciale verslaggever) maar die van hun kant een dergelijke ontmoeting op internationaal niveau als een eeuwfeest beschou wen. Zelfs in de meest afgelegen plaatsjes in de pampa's is de ogenschijnlijke rust van de Mexicaan verstoord. Traditionele volksfeesten worden, aan de vooravond van een internationale wedstrijd, vermengd met de sfeer van het land, waartegen de plaatselijke vereniging gaat spelen. Vandaar dat men de Duitse Rhein, de Russische Wolga of het blauw van de Italiaanse azuurkust kan horen klot sen tussen het tokkelen van de Mexicaanse gitaar. Maar zondag wordt het ernst. Dan worden die vreedzame tonen ver stoord door het snerpend geluid van de blikkerende zilveren fluitjes, die door het gastvrije Mexico aan alle deelnemende scheidsrechters zijn geschonken. Dan gaat het hard om hard, zal het met veel zorg ge kweekte gras in de grote sportstadi ons met kluiten in de lucht vliegen, dan zullen de klappen vallen en de stadions dreunen van de ferme knal len en het enthousiasme van het publiek. Want de sluimerende Mexicaan kan exploderen. Hij is als het stille water dat in zijn land zo schaars is. En in de strijd om de wereldbeker zullen zij zich laten gaan. Zij zullen hun gasten de eer aandoen, die hun betaamt. „Viva, viva Zij hebben het zo vaak uitgeschreeuwd. In de revolutie bijvoorbeeld. Weer zullen zij schreeuwen. Het exploot van hun vreedzame rust. Uiteraard is him eigen land voor hen favoriet. En alleen op grond van de steun van het publiek een niet te onderschatten tegenstander. De laat ste jaren is er op voetbalgebied een ongekende vooruitgang geboekt en de kans om de wereldkampioen schappen te organiseren werd d am ook met beide handen aangepakt. Verwacht wordt echter dat het toernooi dit jaar een apart aspect zal krijgen en het zou niemand verwon deren als hier, in dit door revolutie gevormde land, ook op voetbalge bied een revolutie zal ontstaan. Er zijn verschillende brandpunten, die spoedig kunnen ontvlammen. Zij al le spruiten echter voort uit het grote verschil in spelopvatting, dat door de verschillende landen wordt gebe zigd. Sit Stanley Rous, de Britse voor zitter van de FIFA, die eergisteren in Mexico-Stad is aangekomen, heeft de scheidsrechters al meteen geïn- BASSANO DEL GRAPPA (ANP) De Belgische wielrenner Walter Go defroot heeft gisteren in de sprint om de eerste plaats zijn landgenoot Guido Reybroeek met een banddik te verschil op de finish van de achtste etappe geklopt. Godefroot had een (officieuze tijd van 3 uur 16 minu ten en twee seconden nodig voor de 130 kilometer van Rovereto naar Bas- sano del Grappa. Eddy Merckx (Bel) bleef drager van de roze leiderstrui. De uitslag van de achtste etappe van de Ronde van Italië, Rovereto - Bassano del Grappa (130 km) luidt als volgt: 1 Walter Godefroot (Bel) 3.16.2; 2 Guido Reybroeek (Bel); 3 Patrick Sercu (Bel)4 Albert van Vlierberghe (Bel); 5 Marino Basso (It); 6 Georges van den Berghe (Bel); 7 Jean Ronsmans (Bel); 3 Franco Bitossi (It); 9 Michele Dancelli (It); 10 Mintjens (Bel), vervolgens het pe loton, allen in dezelfde tijd als de winnaar. Algemeen klassement 1 Merckx 33.55.00; 2 Van den Bossche op 13 sec.; 3 Dancelli op 28 sec; 4 Gi- mondi op 50 sec.; 5 Ritter op 55 sec.; 6 Bitossi op 1.04; 7 Zilioli op 1.23. strueerd streng op te treden tegen ruw spel, gemene trucs of opstoot jes. Het is dan ook te verwachten dat diverse internationals erg rap in de scheidsrechterlijke papieren zul len verdwijnen, hetgeen hem op een officiële waarschuwing en volgende schorsing komt te staan. Wanneer men de geschiedenis van het wereldkampioenschap nagaat is deze letterlijk bezaaid met gewonde of van het veld gestuurde spelers en van vechtpartijen op of om het veld. De laatste jaren is de spelverruwing ook doorgedrongen tot nationale competitiewedstrijden en het club voetbal in Europees of wereldver- band. In de explosieve haard Mexico zou de bom wel eens voor goed kunnen barsten en dat zou voor het voetbal wel eens te veel kunnen zijn. Sir Stanley Rous weet dat maar al te goed en het zou wel eens het einde van het wereldkampioen schap voor landenteams (dat voor cupwinnaars staat al op de wip) kunnen betekenen. Sterker nog: het zou hem stellig zijn kop als voorzit ter van de FIFA kosten. .Vandaar dat hij niets aan het toeval zal overlaten. Dag in dag uit leidt hij langdurige vergaderingen en debat ten met voetbaldeskundigen en het deelnemende scheidsrechterscorps om zondag, als om zeven uur de eerste wedstrijd wordt gespeeld tus sen Mexico en Rusland, zo beslagen mogelijk op het veld te komen. „Er mag niets misgaan", eiste Stanley Rous reeds bij zijn aankomst in Mexico. „Voetbal is een te delicate zaak geworden". Hij somde daarbij een aantal pro blemen op, die nog zullen moeten worden opgelost. Hij, als neutraal persoon, zal daarom zelfs zijn Britse chauvinisme moeten laten vallen. En dat is voor een Brit nagenoeg onmo gelijk, want waar ook ter wereld: .Wrong or right my country'. Een van de kleine problemen, die echter bij zonder veel onrust kunnen stoken in dit wereldtoernooi, is juist de Engel se spelopvatting, die voor veel lan den te hard is. Links en rechts wordt nu reeds heftig gediscussieerd over Jackie Charlton, een van Engelands sterke troeven. De lange spil met de giraf fehals heeft een techniek bij het nemen van corners, die niet overal wordt getolereerd. De 1 meter 87 lange Jackie stelt zich bij een door zijn elftal te nemen corner op de doellijn op. Sommigen, menen dat VOETBAL De gezamenlijke scheidsrechtersgroepen voor de Zeeuwse voetbalscheidsrechters or ganiseerden afgelopen zaterdag in Wilhelminadorp een technische dag, waar ongeveer zeventig scheidsrech ters aanwezig wareh. Nadat eerst een aantal conditie- proeven waren afgenomen, hield de oud-internationale scheidsrechter A. van Leeuwen een interessante cau serie over zijn ervaringen in buiten landse wedstrijden. (ADVERTENTIE) hij daarvoor onmiddellijk moet wor den gestraft wegens het hinderen van de keeper. Maar de Engelsman meent da«t hij niet in overtreding is en de meeste Engelse scheidsrech ters zijn het met hem eens. Maar hoe zullen de scheidsrechters uit andere landen in Mexico daarover denken? Charlton heeft er vaak suc ces mee gehad. Een van de be roemdste goals kwam tegen Portugal op Wembley vorig jaa'r. Hij stond in de goal op de doellijn en kopte de bal in uit een corner van zijn broer Bobbie. De hevige protesten van de Portugezen destijds zetten geen zo den aan de dijk. Maar dat was dan ook in Londen. Vanaf zondag kan het gebeuren in Mexico. Met de cup voor ogen. Het kan een lont in een kruitvat zijn. Want Mexico kan exploderen. „Viva, viva DEN HAAG (ANP) De Eindhovenaar Willy van der Kuylen (PSV) is met een totaal van 26 doelpunten topscorer in de eredivisie van dit seizoen geworden. Hij wordt op één doelpunt gevolgd door Feijenoorder Ove Kindvall. De Zweed speelde de laatste drie wedstrijden van de Europa-Cup houders echter niet mee omdat hij met het Zweedse elftal voor het wereldkampioenschap voetbal in Mexico verblijft. Landskampioen Ajax, die dit seizoen precies honderd doelpunten scoorde, is met vier spelers goed vertegenwoordigd op de topscorerslijst. De topscorerslijst ziet er als volgt uit: 1 v. d. Kuylen (PSV) 26; 2 Kindvall (Feijenoord) 25; 3 en 4 Cruyff en Van Dijk (beiden Ajax) 23; 5 en 6 Keizer (Ajax) en Nagy (FC Twente) 18; 7, 8 en 9 Berg (ADO), Roggeveen (Holl. Sport) en Brokamp (MVV) 17; 10 Kowalik (Sparta) 16; 11 Jendrossek (NEC) 15; 12 Mraz (MVV) 14; 13 en 14 Swart (Ajax) en Jeuring (FC Twente) 13; 15 Klijnjan (Sparta) 12; 16 en 17 Schmidt Hansen en Veenstra (beiden PSV) 11; 18, 19,.20 en 21 Seemann (DWS), Wery (Feijenoord), VenneKer (Sparta) en Beek (Telstar) 10. De Braziliaanse voetbalster Pele werd in het Mexicaanse feestgewoel betrokken, toen hij zijn 350e interland-doelpunt scoorde. Hij kreeg de „zilveren sombrero". AMSTERDAM „De georgani seerde hengelsport dreigt in het subsidiebeleid van de overheid in een gediscrimineerde positie te ra ken ten opzichte van sportvelden, (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Toen Rinus een paar jaar geleden nog in Amster dam stratenmaker was en hij met een hamer de keien netjes gelijk klopte, had hij nooit kunnen denken dat ze hem nog eens de beste libero van Europa zouden noemen. Rinus vond het toen al aardig als hij zondags op de grasmat een paar centen kon verdienen. Pretenties voor meer? Nou, nee. Rinus was ook toen niet ontevreden. Hij ver diende genoeg dat Greet en hij behoorlijk konden leven. Een auto was er wel niet bij. Maar ach, dat hoefde ook niet per se. Rinus dacht toen dat hij wel goed zat bij de gemeente. „Dat was voorzichtig werk", herinnert hjj zich. Je werd er nooit overspannen van. En eigenlijk te laat heeft Rinus door gekregen welk een goud hij wel in zijn hoofd en voeten heeft. Was hij dan -niet het stralende middelpunt in een prachtige verde diging in de Milanese cup-finale? Strandden op ,hem tenslotte niet vrijwel alle gevaarlijke aanvalssto- ten van Celtic? Hij stond daar koel en nuchter als altijd. Kop vast en trapvast. Met een welhaast onfeilba re sliding. Een barrière, die de Schotten de moed in de schoenen deed zinken. Die avond thuis praatte Rinus Is raël vanzelfsprekend nog even over die onvergetelijke finale. Hij mag dan nog zo'n ijskoude zijn, dat ver geet je toch niet zo snel. Rinus doet uit de doeken dat Feij enoord toch geluk heeft gehad bij het veroveren van die cup. „Moet je nagaan", zegt hij, „als die stopper van Celtic de bal laat lopen kan ik er nooit met mijn hoofd bij". Rinus vertelt van zijn doelpunt: „Hasil nam die vrije trap, hij was te scherp, want ik kon er niet bij. Wat doet die stopper? Hij raakt hem nog net met zijn hoofd. In een flits keek ik naar het doel. Ik zag een groot gat en voor ik kopte wist ik al dat hij zat". Dit dan ten bewijze dat Rinus onder alle omstandigheden een ongelooflijke koelbloedigheid aan de dag legt. Sta er maar eens in zo'n heksenketel als het San Siro- stadion en je krijgt zo'n kans. De meeste voetballers zouden in paniek geraken. Rinus niet. Hij kijkt, wikt en handelt als een robot. Dat doet hij ook in de verdediging. Een ijs koude, die Rinus. Even voor die cup-finale in Milaan, toen iedereen het gewoon op zijn zenuwen kreeg, zei Rinus: „Jongens, ik ben nog effe weg". Rinus ging namelijk nog een uurtje slapen. Greet, zijn vrouw, zegt: „Dat doet hij voor elke wed strijd. Belangrijk of niet belang rijk". Het is gewoon zijn wijze van voorbereiden. Hij heeft nooit een prop in de keel of lamme benen van de zenuwen. Nee, dat is Rinus vreemd. Hij is zo zelfzeker, dat van hem een aangename rust uitstraalt. Daarom maakt hij in belangrijke wedstrijden vrijwel nooit een fout. Als Rinus er moet zijn, is hij er. Dit in tegenstelling tot het eveneens be gaafde duo Cruyff-Keizer, dat tot verdriet van miljoenen voetbalfans in belangrijke wedstrijden (denk aan Real-Ajax en Arsenal-Ajax) het gewoon laat afweten en het pres teert om dan nergens te zijn. Rinus is hard voor zichzelf. „Vroeger ben ik nooit veel ver wend", zegt hij. „Tot mijn negen tiende had ik het niet gemakkelijk. Daarom kost het me niet zoveel moeite om voor het voetbal te leven. Eerlijk waar, ik Iaat er heel veel voor". Het gaat hem nu, na' al die succes sen, een stuk beter. Hij heeft in Rotterdam door Feijenoord een siga renzaak gekregen. Vaste klanten kring, verkoop tramkaartjes, voorver koop Feijenoord en drank. En het meest waardeert hij dat vele klan ten niet komen omdat hij nu een maal die voetballer bij Feijenoord is, maar gewoon omdat hij een ge zellige peer is. Een man met gezon de humor. Dat blijkt ook thuis. Tij dens dit gesprek flapt hij er plotse ling uit: „Begrijp jij nou al die praatjes over buitenlandse aanbie dingen? Als je hoort hoeveel er naar een beroemde buitenlandse club kunnen? Ik hang elke avond uit het raam om te kijken of er voor mijn deur geen auto met een buitenlandse nummerplaat stopt. Wat denk je? Ik heb er nog nooit een gezien". Hij mag dan wel zo geringschat tend over zichzelf spreken, maar toen Rinus vier jaar geleden door DWS aan Feijenoord werd over ge daan, vroegen de Amsterdammers eerst zes ton voor hem. Later werd het viereneenhalve ton. In die dagen toch een nette prijs. Rinus heeft bij Feijenoord nog een contract voor één seizoen. Maar dat wordt veran derd. De club heeft zelf wel inge zien, dat hij, die de laatste seizoe nen naar een grandioze hoogte is gegroeid, veel te weinig verdient. Daarom wordt het contract aan het eind van het seizoen herzien. Daar komt een hoop geld bij en dan tekent Rinus voor minstens vier of vijf jaar voor Feijenoord. Hij is nu 28 en rekent met zijn serieuze le venswandel er op dat hij zeker tot zijn 34ste jaar in de top kan spelen. Greet is er mee akkoord. In het hengelsport-medewer- sporthallen, zwembaden, jachthavens en andere recreatiemogelijkheden. In recente Tweede-Kamerdebatten is al gebleken hoe een aantal kamer leden (gelukkig de minderhied) nog onvoldoende begrip heeft voor de recreatiekansen van vele honderd duizenden sportvissers. Het is daarom zaak, dat de geor ganiseerde sportvisserij bijzonder waakzaam is ten aanzien van de subsidienormen, die in de toekomst zullen worden gehanteerd en de las ten, die de hengelsport worden op gelegd. Met deze waarschuwing doelde de voorzitter van de Alge- meene Hengelaars Bond (AHB) Kees Vrijling, op de jaarvergadering zaterda'g in Krasnapolsky in Am sterdam, op de dreiging, dat de overheid de looprechtvergunningen langs de openbare wateren van 25 cent naar tien gulden gaat verhogen. De Algemeene Hengelaars Bond zal zich tegen deze kostenverhoging zelfs scherp gaan verzetten als dit de vele ongeorganiseerde hengelaars zou treffen, die overigens toch kos teloos profiteren van de grote bedra gen, die de georganiseerde henge laars voor de landelijke behartiging van hun belangen en voor het be heer van hun viswater uitgeven. Met luid applaus gad de algemene vergadering het AHB bestuur mach tiging een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden te komen tot een nationale organisatie voor sport vissers en federatiebelangen. Een open doekje kreeg ook minister Lar- dinois op de hulde van bondsvoor zitter Vrijling, dat deze minister door zijn wijziging van de visserij- wet ten behoeve van de sport en de opheffing van de kuilvisserij, zijn naam in een gouden lijstje in de vaderlandse geschiedenis van de hengelsport zal krijgen. Op de bondsvergadering prees Kees Vrijling ook het verbod van de kuilvisserij voor het beroep en de sport op het IJsselmeer. „Het beroep zal een goede boterham gaan verdie nen en de sport zal van de verbeter de visstand en mogelijkheden om pootvis uit het IJsselmeer te halen voor andere binnenwateren, volop kunen profiteren". Rinus Israel, de beste libero van het continent, vierde met Feijenoord vele triomfen. begin had ze verschrikkelijk heim wee naar Amsterdam. Een paar keer per week reed Rinus haar toen naar Amsterdam. En als ze weer terug kwamen konden ze er weer even tegen. Dat is nu voorbij. Rinus heeft Rotterdammers leren waarderen. „Ze zijn hier werklustiger", zegt hij. „Dat merk je ook in het elftal van Feijenoord. Er is ook meer ploeggeest. Bij Ajax hoor je ze het hele seizoen maar over meer poen verdienen. En wij? Wij hebben de zelfde capaciteiten, maar bij ons ge beurt dat niet. Misschien wel na het seizoen, dat is veel beter". (ADVERTENTIE) Nu hij het toch over Ajax heeft. Wat vindt hij van Ajax' toekomst? Rinus Israël hoeft niet lang te den ken: „Ajax speelt al vier jaar met praktisch dezelfde kern, dat wordt er niet beter op. Vooral als je een hoogtepunt hebt gehad. Daarmee komen wij nu ook te zitten. Wii kunnen komend seizoen alleen maar onze eer verliezen. Want laten we eerlijk zijn, we heb ben die cup ook voor een groot deel te danken aan de onderschatting van het Nederlands voetbal door het buitenland. Als Milaan tegen ons met een andere instelling in het veld was gekomen, hadden we er toen wellicht naast gezeten". Maar de cup is gewonnen en hij staat nu dag in dag uit op de Coolsingel in hartje Rotterdam te pronken. De Rotterdammers laten zich naast de cup fotograferen. Ze moeten daarvoor een rijksdaalder betalen en van dat geld worden Voor de kinderen in een oude Rotterdam se buurt speeltuinen aangelegd. Al leen al met Pinksteren lieten zich meer dan 2000 mensen met de cup fotograferen. Dat telt aardig door. Rinus wil later trainer worden. Hoe zou hij het dan doen? „Och, ik vind de aanpak van Happel ideaal. Hij doet het rustig, zonder veel schreeuwen. Alleen zou ik zorgen voor een grotere selectie van het eerste elftal. Laatst had ik een knie band verrekt. Ik heb toen een hele tijd met zo'n verband om mijn knie gelopen. Kijk, dat moest niet mogen. Als ik twee weken had mogen rus ten was alles vergeten geweest. Nu sukkelde ik er maanden mee. Want ze hadden niemand voor mij. Als Van Hanegem of Jansen uitvallen, daarvoor hebben ze toch ook nie mand? Is dat niet kwetsbaar zijn?" Rinus is blij dat dit emotierijke seizoen bijna is afgelopen. 14 juni vertrekt hij voor twee weken va kantie naar Torremolinos en aanslui tend 10 dagen Ibiza. (Van onze sportredactie) HAARLEM Vandaag zal Cabal- Iero-manager Frans van de Ende een onderhoud hebben met zijn directie om een principebesluit te nemen over deelname aan de Tour de France. Het eventuele starten van Caballero is onverwacht een actuele zaak gewor den, doordat twee Italiaanse ploegen (Cermanvox en Ferretti) hun beste renners in één Tour-equipe willen brengen. Daarmee zou er ruimte ko men in het deelnemrsveld. Caballero, dat een aanbod had, maar niet in de eerste selectie van de organisatie werd opgenomen, is nu dus plotseling een kansrijke spon sor. „Het komt erop neer", zegt Frans vain den Ende, „dat we alleen maar „ja" hoeven te zeggen om te kunnen starten. De beslissing is nu aan ons". Door de ontwikkeling rond de Ita liaanse gelegenheidscombinatie, is de verhouding Caballero-Tourorganisa- tie vanzelfsprekend anders gewor den. De kandidatuur die Caballero indertijd stelde, veranderde in een aanbod van de rondeleiding. De Ne derlandse Sponsor heeft daarom aan organisator Felix Levitan het ver zoek gericht de eerder gestelde con dities op een aantal punten te her zien. „Wat onze wensen precies zijn, vertel ik in dit stadium liever niet", aldus Frans van den Ende. „Dinsdag praat ik met mijn directie, ik wil af wachten wat onze renners presteren in de Tour l'Oise, die vrijdag begint en ik moet eerst het antwoord van Levitan binnen hebben". Wanneer alles loopt zoals Van den Ende hoopt, kan men in de loop van volgende week het definitieve ant woord op de vraag „start Caballero als twee Nederlandse ploeg in de Tour, ja of neen", verwachten.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 8