Schut houdt been stil: Damslapers voor riks onderdak TYFUSGEVAAR ROEMENIË Overheid kan niet altijd reddende engel spelen °r onder wr i Hongersnood in Brazilië Bouwvak tegen „blanco" van NKV en NVV Vis houdt fit Alle taxi chauffeurs ontslagen VERSNELLING IN PROCEDURE MOET WONINGBOUW PROGRAMMA 1970 REDDEN LUITENANT-GENERAAL ZEGERS OVERLEDEN 4MNi~4Ki*- Laat bejaarden lang zelfstandig Ovondje_ft7gse „Meer aandacht overheid voor hartziekten Professor Kolff commandeur O.N. Commentaar Omzeilen Morgen 5000 fruittelers naar Den Haag KV P-werkgroepen NELISSEN OVER INDUSTRIE: natuurzuivere pepermunt Arts bij bevalling niet superieur aan vroedvrouw Protest van schrijvers tegen arrestatie Russische collega Prof. Nauta bepleit Centraal overleg PvdA wil verplichte beleggingen In Eindhoven ulNSDAG 26 MEI 1970 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Tegen de toenemende kritiek op het woningbouw beleid in, blijft minister Schut (Volkshuisvesting) het been stijf houden, hoewel hij zich niet meer zó zeker uitlaat over de haalbaar heid van het bouwprogramma 1970. De minister acht het, zo liet hij gisteren de Tweede Kamer weten, niet uitgesloten dat het voor 1970 geplande aantal woningen (125.000) tijdig is uitvoering kan worden genomen, zij het in de eerste helft van het jaar minder dan werd beoogd. De minister hoopt dus op een vrij ingrijpende „inhaalmanoeuvre" in de tweede helft van dit jaar. Het gesprek tussen de voorzitters van de centrale organisaties van werkgevers en werknemers over het hervatten van het centrale loonoverleg laat zien dat zowel de vakcentrales als de werkgeversor ganisaties weinig tevreden zijn over de huidige gang van zaken. Het liefst zouden het NVV en NKV na tuurlijk volop deelnemen aan de onderhandelingen over nieuwe cao's Artikel 8 van Roolvinks loonwet maakt dit voor de vakbonden on mogelijk. Dat de twee vakcentrales niet wil len capituleren blijkt uit de koele reacties op de suggestie-Zijlstra. De president-directeur van de Neder- landsche Bank wilde artikel 8 enige tijd „bevriezen"; NKV en NVV ne men hier geen genoemen mee. Het omstreden artikel 8 blijft immers gehandhaafd. Minister Roolvink kan ingrijpen als hij zulks nodig acht. De wil tof onderhandelen komt naar voren uit de studies, die wor den gemaakt van het Westduitse systeem, waar centraal overleg ver plicht is. Onderdelen hiervan zou den van nut kunnen zijn. Maar het zit er wel in, dat het voorlopig aan zal komen op een omzeilen van de moeilijkheid. Niet op hef oplossen daarvan. DEN HAAG (ANP) In de nacht van zondag op maandag is in het centraal militair hospitaal in Utrecht na een kortstondige ziekte op 72- jarige leeftijd overleden luitenant- generaal (bd) J. L. Zegers van de Koninklijke Luchtmacht. Het stoffelijk overschot zal vrijdag a.s. in Amersfoort ter aarde worden besteld. Julianus L. Zegers, in 1897 te Leeuw arden geboren, is een markante fi guur geweest in de Koninklijke Luchtmacht en in rechterlijke col leges. (ADVERTENTIE) Hij vertrouwt hierop, gezien de hoeveelheid thans in behandeling ko mende plannen in de diverse secto ren, dat het tempo van uitgifte van beschikkingen zal verhogen. In ant woord op vragen van KVP-kamerlid Andriessen geeft minister Schut toe dat in het afgelopen winterseizoen, vergeleken met dat van vorig jaar, in het gereedkomen van woningen een achterstand is ontstaan van on geveer 5000 woningen. Verder is er een achterstand van ongeveer 2500 bij de in aanbouw genomen wonin gen. Minister Schut deelt ie het ant woord verder mee, dat met alle col leges van Gedeputeerde Staten over leg is gepleegd over de mogelijkhe den, eventuele stagnaties in de voor bereidingsfase van de bouwplannen weg te nemen. Daar waar bekend is, dat de indiening van aanvragen traag verloopt, worden van de zijde van het departement de nodige stappen ondernomen. Verhoging van de in spanning van degenen, die bij de di recties van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid in de verschillen de provincies met de behandeling vam de plannen zijn belast, heeft tot verkorting van de behamdelingsduur geleid, zo constateert de minister. Verder wordt gestudeerd op onder meer een regeling ter stimulering van verkorting van bouwtijden, waarover overleg plaatsvindt met het bedrijfs leven. AMSTERDAM (ANP) Amster dam heeft de komende zomer voor het opvangen van jeugdige toe risten de beschikking over 3650 slaapplaatsen in de goedkopere klasse. (Ongeveer f 2,50 per nacht). Hierbij kan nog een reserve-ca paciteit van tenminste 1900 slaap plaatsen worden geteld, zodat in het uiterste geval zeker 5.550 jonge vakantiegangers dagelijks aan een goedkope overnachtingsgelegenheid kunnen worden geholpen. De permanente slaapplaatsen zijn verdeeld over de traditionele jeugd- hotels (2100 bedden) en de gele genheden (met 1550 slaapplaatsen) die door of met medewerking van de stichting Zomeraccommodatie Jeugdtoerisme Amsterdam voor de ze zomer zijn ingericht. De reser vemogelijkheden bevinden zich o.m. in de oude RAI. Dit is gistermiddag bekendge maakt op een persconferentie van de stichting, die is voortgekomen uit de werkgroep jeugdtoerisme en door de gemeente financieel wordt gesteund. (Van een onzer verslaggevers) OOSTERLAND Volgens de aanmeldingen, die tot gisteren zijn binnengekomen, zullen morgen 5000 fruittelers uit het gehele land deel nemen aan de protestmars van de Nederlandse Fruittelers Organisatie in Den Haag. Voorzitter van de werkgroep „Fruitteelt in nood", die de mars organiseert, is de heer J.H. Stoutj es- dijk uit het Zeeuwse Oosterland. Hij rekent er op, dat een duizendtal fruittelers uit Zeeland en West-Bra bant mee zullen gaan naar Den Haag. Er zal een petitie worden aange boden aan minister Lardinois, aan de voorzitter van de Tweede Kamer en aan de leden van de vaste Ka mercommissie voor landbouwzaken. De fruittelers protesteren tegen de huns inziens te geringe steun, die zij vian de overheid krijgen te genover zwaar concurrerende lan den, zoals Frankrijk. Door de vervuiling van het drink water bestaat er in de overstroomde delen van Roemenië gevaar voor een tyfusepidemie. Alle mensen tussen 2 en 55 jaar worden tegen tyfus inge ënt. De onafgebroken regenval maakt de situatie steeds ernstiger. Een van de vele boeren, die door het water was ingesloten (foto) wordt gered door een helikopter. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Over het hele land verspreide werkgroepen van de K.V. P. zijn er in meerderheid voorstander van dat bejaarden zo lang mogelijk in hun eigen woning zelfstandig moeten blijven wonen, om zo lang mogelijk zichzelf te kunnen zijn. Op deze wijze kunnen bejaarden hun eigen leefgewoonten houden Volgens bijna alle werkgroepen moe ten er daarom vooral meer bejaar denwoningen gebouwd worden, hoe wel men de bouw van bejaardente huizen niet moet afremmen. Een en ander zal zaterdag a.s. be sproken worden op een K.V.P.-stu- diedag over bejaarden en de ge meente. APELDOORN (ANP) „Er is in de hele periode na de bevrijding tot nu toe door de Nederlandse industrie een geweldige prestatie geleverd. Dat zou niet mogelijk zijn geweest, ais we niet over talrijke bekwaam gelei de en goed georganiseerde onderne mingen hadden beschikt. Maar er zijn helaas toch nog teveel gevallen, waarin men de bakens niet tijdig heeft verzet" aldus de minister van Economische Zaken, mr. R. J. Nelissen, gistermiddag in „Orpheus" in Apeldoorn, waar hij de christe lijke werkgeversvereniging Midden- Nederland toesprak, „Dan klopt men bij de overheid aan met de vraag, of die wellicht kans ziet de zaak alsnog te redden. Dat is een onjuiste en ongewenste situatie. De overheid kan onmogelijk altijd als reddende engel fungeren". Het Nederlands Christelijk Werk geversverbond maakt zich ernstige zorgen over de inflatie. Het NCW waarschuwt ervoor, dat we door be stedingsinflatie achtervolgd zullen blijven als men meer realiseert dan het door de produktietoeneming be paald tempo toelaat. Er is dan ook een programmering nodig. DEN HAAG (ANP) Indien bij patiënten van vroedvrouwen dé indruk zou worden gewekt, dat de huisarts bij bevallingen superieur zou zijn aan de vroed vrouw, is deze indruk ten on rechte ontstaan. Minister B. Roolvink en staats secretaris dr. R. J. H. Kruisinga (sociale zaken en volksgezond heid) hebben dit de tweede ka mer meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Bre dase kamerlid mej. A. A. M. Kes- sel (Groep-Aarden). DEN HAAG (ANP) 82 Neder landse schrijvers hebben gistermid dag bij de Russische ambassade in Den Haag vergeefs —geprobeerd een petitie af te geven. Daarin zeggen ze met grote ver ontrusting en niet zonder bitterheid te hebben vernomen, dat de schrij ver Andrej Amalrik in de Sovjet- Unie is gearresteerd „op grond waarvan, bij soortgelijke omstandig heden in Nederland, een groot deel van de ondertekenaars al lang ge vangen zou zitten of ve 1 men zou zijn naar de savannen van Surina me". Het zit het verbond trouwens erg dwars, dat er enerzijds een vrij loon- beleid bestaat en anderzijds een stringent prijsbeleid. In het jaarver slag wordt gesproken van een onver antwoord overheidsbeleid op prijzen- gebied. Zorgen maakt het NCW zich over het toenemende ziekteverzuim. Deze toename wordt toegeschreven aan het veranderde (nu minder politio nele) controlesysteem en aan de toe nemende verzuimbehoefte, ter uit breiding van de vakantiedagen. Al dus wordt de ziektewet een finan- cieringsinstituut voor vakantiever- lenging. (Van een onzer verslaggevers) BUSSUM „Met een vermeerderde aandacht en toewijding van de over heid zouden we al een heel eind ver der zijn." Aldus gisteravond prof. dr. J. Nauta, hartchirurg in Rotterdam en voorzitter van de vereniging van Nederlandse thoraxchirurgen. Hij zei dit in een Hier en Nu-pro- gramma van de NCRV, in het beeld gebracht naar aanleiding van de acti viteiten van de jonge vereniging van lijders aan hart- en vaatziekten. De voorzitter van die vereniging, de heer H. S. Fievet, opende de aan val door te stellen, dat de overheid inderdaad te weinig geld ter beschik king stelt voor de bestrijding van doodsoorzaak nummer één. Dr. B. T. G. de Jong, medisch adviseur van de minister van Onderwijs en Weten schappen, was de mening toegedaan, dat de achterstand in de hartchirurgie niet alleen een kwestie van geld maar vooral ook van kennisoverdracht zou zijn. Dit werd door dr. Nauta niet onder schreven. „Hartchirurgen kunnen de nieuwe verworvenheden heel snel toepassen," zei hij. Dr. Nauta voelde voor een nauwer overleg tussen over heid en medici over de kwestie. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Bondsvoor zitter L. Brouwer van de Nederland se katholieke bond van werknemers in de bouwnijverheid St.-Josepli heeft gezegd dat het moeilijk aan vaardbaar is dat de beide grootste vakcentrales in ons land hij doelde op het N.K.V. en het N.V.V. blan co stemmen als een zo belangrijke zaak als het voorzitterschap van de S.E.R. aan de orde is. Hij deed deze uitspraak gisteren tijdens een besloten bondsraadsver- gadering van St.-Joseph in Bergen op Zoom. De heer Brouwer merkte in dit verband ook op, dat hij het betreurde dat het N.K.V. en het N.V.V hun krachtig geuite bedenkingen tegen de herbenoeming van drs. De Pous in de stemming daarover in de S.E.R. niet duidelijk tot uitdrukking hebben gebracht. De heer Brouwer sprak als zijn verwachting uit, dat het N.K.V. en het N.V.V. in een andere belangrijke zaak, te weten d'e loonwet en het daarin voorkomende beruchte artikel 8, in hun tot nu toe aangenomen krachtige houding zullen volharden. Verder wordt gemeld dat tussen de voorzitters van de centrale organisa ties van werkgevers en van werk nemers sinds kort een gesprek gaan de is dat ertoe moet leiden dat het centrale overleg tussen de organisa ties van werkgevers en van werkne mers weer op gang komt. Men is met de Bondsrepubliek in bespreking om te trachten eind juni een oriënterend bezoek aan de Bondsrepubliek te brengen. Zo'n be zoek geeft op zichzelf al gelegenheid voor nader persoonlijk contact tus sen partijen over mogelijke uitwegen uit de impasse. Men wil, op voorstel van de vak beweging, meer weten over de „Kon- zertierte Aktion", een soort altijddu rend concert onder leiding van de overheid. De overheid geeft aan het begin van elk jaar groepen uit hei orkest een globaal beeld van de soort muziek die, in het belang van de na tionale economie, ten gehore zou moeten worden gebracht. Iedere groep musici staat het vrij daarover andere inzichten te hebben. Wel is het de bedoeling dat men eikaars inzichten aanhoort en dat men tracht ook in overleg met de overheid een harmonieus geheel te componeren. Daarin is de zogenaam de magische vierhoek toonaange vend: waardevastheid van de munt, volledige werkgelegenheid. even wicht op de betalingsbalans, evenre dige groei van de economie. (ADVERTENTIE) J SCI HSL mpt I GEKOOKTE SCHELVISROLLEN met kerrie en ananas Leg 4 opgerolde filets van 200 gram in een ingevette panT Voeg wat zout en citroensap toe\ en zoveel water, dat de vis niet onder staat. 10 min. laten broeien. Smelt 50 g boter en voeg al roerende 45 g bloem en zoveel visnat toe tot gladde I massa ontstaat. Neem saus van het vuur en voeg naar smaak kerriepoeder toe, daarna 2 schijven fijn gesneden ananas. Roer het geheel goed door en verdeel het over^ de rollen. Gameren met j peterselie en paprika- i poeder. Neem er eens rijst bij met gemengde salade. Vraag recepten bij uw K vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis Visprodukten, SS^Wassenaarseweg 20, Haag. DEN HAAG (ANP) Het Tweede- kamerlid voor de P.v.d.A., dr A. Vondeling, komt binnenkort met ten initiatiefwetsontwerp waarvan de kern is dat particuliere en institutio nele beleggers verplicht kunnen wor den een bepaald percentage te be leggen bij het r(jk en de gemeenten Dr, Vonde'ing zei dit gisteravond tij dens een radiouitzending van zijn partij. Een zeer rustige „intro" heden. In dien u mij zou vragen: (beste, brave, irriterende, zwartgallige, stekelige, lieve, vult u zelj maar in) Merijn, welke boom heeft momenteel uw (jouw) voorkeur? Dan zou ik u (jou) antwoorden: De grote, brede, non bloesems dragende kastanjeboom heeft mijn voorkeur. In deze spannende tijden gaan de gedachten van velen trouwens uit naar het verre Mexico, waar 352 man nelijke voetballers zich momenteel in het zweet werken om zo goed moge lijk aan de start van het wereldkam pioenschap te komen. En prognoses allerwegen, dat begrijpt u. Raymond Goethals, de Belgische trainer, deed de navolgende zee- historische uitspraak: „Als wij de beker niet winnen, zal dat alleen zijn omdat de andere ploegen nog beter zijn dan wij!" En daar had nog nooit iemand aar gedacht. Toto-winnaar uit Rijen: 185 Schaer laeckens-rode ruggen! Staatssecretaris Van de Poel wil, zo las ik, kortere werktijden, langere vakanties, verlichting van de eisen en een aangepast loopbaanbeleid voor ouder wordende werknemers. Nu ken ik met alle respect overigens voor de staatssecretaris en zijn voor stellen iemand die dat ook wel wil voor jongere werknemers! „Hé, hé meneer. Hebt u dat jon getje uit het water gehaald?" „Ja zeker, wat zou dat." „Waar is z'n petje?" Raymond Burr, die als televisie- advocaat Perry Mason nooit een rechtszaak heeft verloren en die ook als chief Ironside zelden (tot nooit) aan de verliezende kant staat, heeft nu eindelijk toch eens moeten erken nen da* tegenstanders hem de baas waren gebleven. Zijn huis op de Fidji-eilanden is vernield door de witte mieren. Perry- Ironside-Burr heeft de strijd opgege ven. Hij zal nu een nieuw huis laten bouwen aan een andere kant van zijn eiland, waar hij zich over enkele ja ren denkt terug te trekken. Met zo'n rol in Ironside kun je natuurlijk nog jaaaren mee. De Spaend(onck)ers vliegen er af. In Utrecht gaat de volgende mare: DOS kan niets. Zelfs niet degraderen! Maar laat u niet meeslepen door uw driften. Laten we het hoofd koel houden. En de voeten ook in deze warme tijden. Gegroet. MERIJN. (Van onze correspondent) EINDHOVEN Alle ruim 100 stakende Eindhovense taxichauffeurs zijn nu ontslagen. Dat besluit van de werkgevers (Veta. Hotax en Taxi centrale) viel gisteren, nadat de chauffeurs te kennen hadden gege ven de staking voort te zullen zet ten. De directies weigerden gisteren op nieuw een gesprek met de OVB. Bovendien werden de looneisen (230 gulden bruto per week) afgewezen en gaven de directies te kennen de ontslagenen alleen weer in dienst te willen nemen, wanneer die een nieuw arbeidscontract tekenden. DEN HAAG (A.N.P.) De konin gin heelt prot dr W J. Kolff be noemd tot commandeur In de orde van Oranje-Nassau De staatssecreta ris van Sociale Zaken en Volksge zondheid, dr Kruisinga, heeft de Amerikaanse hoogleraar van Neder- landst afk'.msi gisteren de bijbeho rende versierselen aan prof. Kolff. de uitvinder van de kunstniei, uitge reikt. RECIFE (AFP) „Nec-m het ons niet kwalijk wij doen het omdat wij honger hebben". Dit zinnetje kan men tel kenmale weer horen uit de mond van de „Flage- lados" de hongerende boe ren uit het noordoosten van Brazilië, als zij trei nen of vrachtwagens met levensmi'1-4»lRn overvallen. Het is de door de grote droogte veroorzaakte hon ger, die deze in lompen geklede boeren drijft tot plunderen. Met vrouwen en kinderen trekken zij naar de grote steden. De honger is algemeen. Cajazeiras, een dorp in de staat Pernambuque, is een symbool voor de toestand waarin duizenden gehuch ten in dit deel van het land verkeren. De bewoners werken niet meer. Zij hebben honger. In een krot ligt een man op sterven Hij beeft niets te eten en er is niemand die hem iets kan geven. Een ander probeert wan hopig maniok te stelen. Uit de wortels van deze struik hoopt hij cassave- meei voor zijn hongerende kinderen te bereiden. De enige winkel in het dorp heef# w-"-"# het i-n'bre ken van lev.»-; n zijn deuren moeten sluiten. Er zijn geen kinderen meer die naar school gaan. De onderwijzer die moet rond zien te komen van een salaris van ruim f 125 tier maand en dat is nog meer dan de gemeen teambtenaren verdienen wi! weg „Ik wil niet lan ger zoveel ellende zien". 9» mist"'" draagt dt mis nn. De uittocht het ruiden is begon nen.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5