Provinciale Staten willen meer greep op milieubeheer ALUMINIUM COMITÉ EIST MEER OPENHEID ROND PECHINEY ZEVENTIEN LEDEN NAMEN AFSCHEID VAN PROVINCIAAL BESTUUR Terneuzense kabouters boordevol plannen Het beste is een goede buur met verre vrienden. Nieuw Zeeland-boek aan Provinciale Staten aangeboden Terneuzen krijgt een phonotheek house MINISTER VERINGA REIKT PRIJZEN UIT Goed jaar voor mosselzaadval VERKEERSTELLINGEN VANDAAG IN ZEELAND Commentaar Exodus NIET VRIJBLIJVEND Droog en zonnig PRIMEUR Europese teken en opstelwedstrijd Gemeente Terneuzen DINSDAG 26 MEI 1970 1 v* V' s V T7r bestaan in onze maatschappij veel vormen van terughou dendheid, die hun grond vinden in ongeschreven regels. Zo is het niet gebruikelijk dat artsen adverteren met hun „produkt" of dat weten schappelijke werkers zich in het openbaar beklagen over hun inko men. Zij doen dat slechts na daartoe min of meer te zijn uitgedaagd. De publikaties in ons blad van zaterdag j.l. over de dreigende „braindrain" bij het Provinciaal Op bouw Orgaan Stichting Zeeland, hebben zo'n uitdaging gevormd. Na wat al door ons te berde is gebracht aan redenen voor het op vallend grote aantal vertrekkenden bij het Opbouworgaan, is ons nu ook datgene genoemd dat als ge meenschappelijke noemer kan wor den beschouwd: de geringe promo tiekansen voor de veelal jonge aca demici, die de staf van het Opbouw orgaan vormen. Vergeleken met hen die in verge lijkbare functies in andere provin cies werken zijn de dienstrangen voor de academici bij de Stichting Zeeland laag. Datzelfde kan gezegd worden als men een vergelijking maakt tussen degenen die de ande re ambtelijke diensten in Zeeland bevolken en degenen die aan het opbouworgaan verbonden zijn. Een universitair gevormd man geeft niet graag te kennen, dat hij de hoogte van zijn inkomen als een belangrijke - wellicht niet eens de belangrijkste - factor voor zijn ar beidsvreugde beschouwt. Meer dan één wetenschapsman, verbonden aan de stichting Zeeland, heeft ons na onze publikaties van zaterdag echter verzekerd dat relatieve on derbetaling de voornaamste reden is van het personeelsverloop bij de stichting. De provincie meet bij de honore ring van haar wetenschappelijke werkers kennelijk met twee maten. Het ligt in haar macht om daar op korte termijn iets aan te doen. Daf is tevens het meest voor de hand liggende antwoord op de ongeruste vraag van de statenleden Dusarduijn en Van Bennekom. Een volzin uit ons commentaar van zaterdag heeft misverstanden bij de lezers gewekt. Wij schreven dat men aan de kwaliteit van de rap porten der stichting kon merken dat het eigenlijke wetenschappelijke werk van de staf van het Opbouw orgaan aan het verkommeren is. Wij doelden daarbij op het gehele scala van onderzoekingen dat de stichting zal moeten kunnen verrichten om de samenleving van Zeeland tot in diepere lagen te verkennen - iets wat de staf van het opbouworgaan uiteraard gaarne onderschrijft. Wij menen dat de geproduceerde rapporten op terreinen die wél ver kend zijn, van uitstekend gehalte zijn. Daarover willen wij geen mis verstand laten bestaan. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het zint de Zeeuwse staten steeds minder dat zij als vertegenwoordigers van de Zeeuwse bevolking niet nauwer wor den betrokken bij de problematiek van het milieubeheer. Dit hangt ten dele samen met het feit dat juist in de afgelopen maanden en jaren de hygiëne van het milieu alom tot steeds grotere bezorgdheid aanleiding geeft. Geruime tijd geleden heeft met name drs. Dusar- duyn (KVP) gepleit voor de instelling van een speciale statencommis sie voor kwesties inzake de luchtverontreiniging. In de statenvergade ring van gisteren dook dit thema opnieuw op, evenals dat betreffende openbaarheid van vergaderingen van de raad inzake de luchtveront reiniging. De heer Van Bennekom (AR) had hierover zelfs een ont- werpmotie meegebracht, die hij echter niet uitspeelde. Zeeland krijgt een statencommis sie voor de milieuhygiëne voorlopig niet. Ook de uitbouw van de raad inzake de luchtverontreiniging tot een raad voor het gehele milieube heer, blijft toekomstmuziek. Het G.S.-lid A. Kaland legde uit: „Laat voorlopig elke instantie die zich met de hoofdonderdelen van het milieubeheer bezighoudt (lozing van afvalwater, huisvuilverwerking, luchtverontreiniging en dergelijke) maar eens naar zijn eigen specifieke weg zoeken, waarna er in de toe komst misschien een soort overkoe peling zal zijn". Ook aan vertegenwoordiging van organisaties die zich om natuur en milieu gekommeren in de provinciale raad voor de luchtverontreiniging, welks reconstructie gisteren het voornaamste agendapunt vormde, wilde het college nog niet denken. Het liet wel alle mogelijkheden voor de toekomst open. Enkele sprekers hadden met name de stichting Het Zeeuwse Landschap, de vereniging milieuhygiëne Zeeland, en het Rijksinstituut voor Milieube heer bij het werk van de raad voor de luchtverontreiniging c.q. de tech nische werkgroep, in deze raad wil len betrekken. De heer Kaland, doelend op de ver eniging milieuhygiëne Zepland, zei: „Voorlopig hebben wij nog geen be hoefte aan vertegenwoordiging van deze vereniging in de raad. Zij is ac tief van start gegaan, maar ik vind dat de vereniging eerst maar eens wat werk moet hebben verricht. Zou zij overigens met opname in de raad wel gebaat zijn? De raad discussieert namelijk niet vrijblijvend, maar praat ook mee over het verlenen van toe stemming tot vestiging aan bedrijven. Het zou mij niet verbazen als de ver eniging het nog wat te vroeg vond om in het establishment te worden op genomen". Suggesties uit verschillende frac ties om met het opstellen van een nieuwe verordening voor de raad in zake luchtverontreiniging te wach ten tot het betreffende wetsontwerp bij de Staten-Generaal is afgehandeld, vonden bij de heer Kaland geen weerklank. Meer instemmend, hoe wel met voorzichtigheid, reageerde hij op de opmerkingen betreffende openheid van de raad voor de lucht verontreiniging en de werkgroep. „De verslagen van de raad zullen aan de statenleden worden toegezonden", aldus beloofde de heer Kaland, „en bezien zal worden (hij noemde daar voor een termijn van een jaar) of het mogelijk is de vergaderingen van de raad in het openbaar te doen plaats vinden". De staten zelf zijn door vier verte genwoordigers bij het werk van de raad betrokken, afgezien van de twee GS-leden die er zitting in hebben. De staten vonden dat viertal niet hele maal representatief, gegeven het be- (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De ambassade Terneuzen van Oranje Vrijstaat is voldaan over de door haar op touw gezette prullenbakactie in Terneuzen Dit ondanks het feit dat van de 56 Vooruitzichten voor woensdag en donderdag op gesteld door het KNMI op maan dag 18 uur: Droog en zon nig met tempera turen overdag iets boven normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: 6 tot 14. Min. temp.: van ongeveer nor maal tot 3 graden onder normaal. Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor donderdag: aantal uren zon 6 tot 14. Min. temp. omstreeks nor maal. Max. temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. uitgezette prullenbakken er nog maar 20 teruggevonden zijn. Bij het gemeentebestuur is een pe titie bezorgd om meer prullenbakken in de stad te plaatsen en om de be volking aan te sporen deze ook te ge bruiken. Andere acties van de kabouters be treffen het stankvrij maken van de vijver bij de Rosegracht en die nabij het. bejaardencentrum aan de Axel. sestraat, het weren van het snelver keer uit de binnenstad, het bevorde ren van het openbaar vervoer in de gemeente (liefst tegen een zo laag mogelijk tarief) en het bepleiten op de middelbare scholen van lezingen over dienst weigeren. Verder vindt de Oranje Vrijstaat Terneuzen dat de schooljeugd te weinig mogelijkheden krijgt zicl1 individueel te ontplooien, dat er biologisch-dynamische groente moet worden gekweekt en biologisch- dynamisch brood moet worden ge bakken en dat bejaarden meer in de gemeenschap moeten worden betrok ken in plaats van hen in bejaarden tehuizen af te zonderen. De Oranje Vrijstaat is van plan voor geheel Zee land een krantje uit te geven waarin hun plannen en activiteiten vermeld staan. Tenslotte zijn de kabouters voorstanders van de oprichting van een jeugdgemeenteraad. Op de komende Terneuzense bra derie willen zij in een stand voorlich ting geven over hun doelstellingen. lang Van de zaak waarom het gaat, en gegeven ook het aantal statenle den, en het aantal partijen dat in Provinciale Staten is vertegenwoor digd. Zij namen er echter genoegen mee omdat zij op minder hadden ge rekend. De staten gingen gisteren ook ak koord met een voorstel om twee ton uit het ontwikkelingsfonds beschik baar te stellen voor de bouw van een sporthal annex instructiebad in Oost burg. Een dergelijke gecombineerde accommodatie is een primeur voor Zeeland, evenals trouwens het bedrag van de proviciale bijdrage dat is. De staten toonden zich bijzonder inge nomen met het Oostburgse project. „Gauw beginnen", was hun reactie. De vergadering van gisteren was voor negentien leden van Provinciale Staten waarvan er twee, de heer J- van Dongen en T. Schorer, zitting hebben in het college van G.S., de laatste. M. van Aartsen sprak hen warm toe, waarna de heer A. van Eeten als oudste onder degenen die niet meer in de statenzaal zullen te rugkeren, een dankwoord sprak dat getuigde van weemoed. „Er heeft hier altijd een prettige sfeer ge heerst", zei hij. Speciaal prees hij de voorzitter, die hoewei zelf in de politiek gevormd boven de par tijen wist te staan. „Dit siert u", zei de heer van Eeten, die ook het col lege van G.S., de griffier, de ambte naren, de kamerbewaarder en de pers lof en dank toezwaaide. (Van een onzer verslaggevers) DEN I1AAG Minister Veringa zal morgen vijftien prijswinnaars van de Europese tekeningen- en op stelwedstrijd ontvangen en hen de prijzen uitreiken. De opdracht voor deze wedstrijd bestond uit het ma ken van een herkenningsbeeld voor een Eurovisiejeugdprogramma of van een tekening over natuurbe scherming. Opstellen moesten betrekking hebben op de strijd tegen bodem-, water- en luchtverontreiniging. De groep oudere leerlingen dienden een opstel te maken over het onbehagen en de onrust onder de jongeren. Onder de prijswinnaars zijn Johan Meesters uit Roosendaal, die eerste werd in de categorie tekenen 12-14 jaar; Robert van Heeswijk uit Til burg, die won in de groep tekenen 15-17 jaar en Marinus Proos uit Goes, die in deze categorie vijfde werd. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Naast de openba re leeszaal en bibliotheek aan de Leeuwenlaan te Terneuzen is een mobiele houten lokaliteit geplaatst, waar binnen afzienbare tijd gestart zal worden met een zogenaamde fo- notheek, waar men, op dezelfde ba sis als dat in een bibliotheek met boeken gebeurt, grammofoonplaten kan lenen. De fonotheek zal een ne venactiviteit van de openbare biblio theek worden. DE 22-JARIGE varensgezel N. Bal uit 's Heerjansland is zondagavond verongelukt, toen hij in zijn sport wagen tegen een boom reed. Het on geluk gebeurde in zijn woonplaats. (ADVERTENTIE) House of England is uw goede buur, immers: van onze 11 vestigingen is er Jaltijd één vlakbij u,waar u ook woont. Ts En waar treft u een mode-buur met zoveel verre vrienden - prominente buitenlandse wevers en konfektionairs - die zorgenvoor zo'n internationale koliek - tie? Kent u bijvoorbeeld de lichtgewicht kostuums, die wij hen dit voorjaar lieten maken? Kosmopolitische kostuums, waarmee u zich bij uw verre vrienden kunt vertonen; u voelt zich goedgekleed zowel in Helsinki als in Istanboel. De prijs is er een van buren-onder-elkaar: f 200.-. Wanneer komt u eens buurten? Amsterdam/Rotterdam/Den Haag/Hilversum/Bussum/Arnhem/ "Sroningen/Eindhoven/Breda/Alkmaar/Maastricht (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Sinds gisteren ligt in de meeste boekwinkels het ver volg op het in 1960 verschenen fotoboek „Ontworsteld land" te koop. Dit vervolgwerk, of liever gezegd: een totaal nieuwe versie van wat men met recht het Zeelandboek kan noemen, heeft de titel Kenterend Getij. De uitgever G. W. den Boeren uit Middelburg, heeft het eerste exemplaar van het nieuwe Zeelandboek gisterochtend aan de Commissaris der Koningin in de provincie en aan de leden van G.S. in Zeeland overhandigd. In de namiddag ontvingen alle leden van Provinciale Staten een exemplaar uit de voorraad van 500 stuks die door de provincie is afgenomen. morgen langs een vloeiende lijn en in een moderne schrijftrant. Het boek moet het echter hoofd zakelijk hebben van de illustraties. Wim Riemens, die men tot de mees ters onder de Zeeuwse fotografen mag rekenen, heeft hier zijn kunnen in 172 opnamen getoond. De fascine rende plaat is in dit werk geen ge lukstreffer, mdar praktisch de door snee-opname. Vormgeving van het boek en de lay-out van de pagina's zijn strak, zonder sober te zJijn. Het stofomslag met zijn oranje gedrukte titel tegen de grijze achtergrond van een mooie foto, belooft bepaald minder dan het boek zelf de lezer en vooralde kijker geeft. Een korte samenvatting van de in houd in drie talen vergezelt dit nieu we Zeeland boek. „Wij hadden wel voor vijf boeken stof bij de hand", verklaarde een der auteurs drs. Verburg, die ook ver klaarde dat de befaamde drie pijlers (landbouw, recreatie en industrie) van de Zeeuwse ontwikkeling deze keer zijn omzeild. De lijn die door het boek loopt, zonder overigens hin derlijk merkbaar te zijn, wordt ge markeerd door de thema's water, werken, wonen, spelen en seizoenen. Vooral op het eerste en laatste the ma heeft Wim Riemand zich met lief de en toewijding geworpen. T.K. Voor de negentien leden van Pro vinciale Staten, die gisteren hun laatste vergadering in de Abdij bij woonden, was „Kenterend Getij" een bijzonder mooi souvenir aan een pe riode waarin in Zeeland met recht het getij kenterde. Het boek vormde dan ook feitelijk de illustratie bij wat de commissaris der koningin, mr. J. van Aartsen, in zijn afscheidsrede tot de scheidende statenleden op merkte. Deze rede vormde een glo bale weergave van de talrijke onder werpen die de staten speciaal in de afgelopen vier jaren, hebben behan deld. We reproduceren er enkele: De ontwikkelingsschets Zeeland 1967. De sociaal-culturele ontwikke lingsschets. De recreatienota. Diverse planologische zaken, zoals de streekplannen voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen en Midden- Zeeland. De nota inzake het Reimers- waalplan. Het beleidsadvies van het over legorgaan zeehavens. De havenschappen Vlissingen en Terneuzen. De concentratie van water schappen en de algemene en bijzon dere reglementen op dat gebied. De herindeling van Zeeuwse gemeenten. De concentratie der Zeeuwse energiebedrijven. De concentratie van het Zeeuw se waterleidingbedrijf. De bouw van twee dubbeldeks veerboten en nog talrijke andere be langrijke agendapunten. Het fotoboek Kenterend Getij brengt in een gaaf geheel al hetgeen mr. Van Aartsen in fragmentvorm opsomde, als het ware tot leven. De drie auteurs, drs. M. C. Verburg, de heer G. A. de Kok en de heer M. P. de Bruin vertellen het verhaal van het Zeeland van gisteren, vandaag en (ADVERTENTIE) De burgemeester van Terneuzen brengt ter algemene kennis dat een openbare vergadering van de ge meenteraad van Terneuzen zal wor den gehouden op donderdag, 28 mei 1970, te 19.30 uur in het stadhuis al hier. Terneuzen, 21 mei 1970. De burgemeester voornoemd, J. C. Aschoff BRUINISSE (ANP) Het jaar 1970 blijkt een bijzonder goed jaar te zijn voor de mosselzaadval en dientengevolge ook voor de mossel kwekers, die dit produkt nodig heb ben om hun percelen te bezaaien. Enkele weken geleden bleek op het Groninger wad meer /zaad aanwezig dan waarop werd gerekend. Datzelf de was het geval in de Zeeuwse stromen, waar begin mei mocht worden gevist. Maar het toppunt vormt wel het Friese wad, waar de laatste weken verscheidene honderd duizenden tonnen van de wilde banken werden opgevist en, uitge zaaid op de percelen van de mossel kwekers. Daarentegen komen half wasmosselen waaraan de kwekers grote behoefte hebben, slechts spo radisch voor. (Van onze correspondent) MIDDELBURG In opdracht van het Centraal Bureau voor de Statis tiek zal provinciale waterstaat van daag in een aantal belangrijke plaat sen in Zeeland verkeerstellingen houden. In tegenstelling tot vorige tellingen zal het deze keer ook 's nachts gebeuren. De tellingen, wor den verricht door gemeenteambtena ren en scholieren. Alle wegen, tot de kleinste toe, zullen posten krij gen, terwijl de voertuigen naar cate gorie gerangschikt zullen worden. (Van onze correspondent) GOES Tijdens het congres van het Zeeuws Aluminium Co mité in Goes, waarover wij in on ze editie van gisteren reeds meld den, z(jn twee resoluties aangeno men, die naar alle daarvoor in aanmerking komende instanties zullen worden verzonden. In de eerste resolutie werd gesteld dat in Zeeland geen plaats kan zijn voor bedrijven die de uitbuiting van grondstoffen leverende lan den als Suriname vergroten, door vestiging in landen als Grieken land het fascisme helpen verster ken, de democratische besluitvor ming in de streek van vestiging door hun economische machtspo litiek belemmeren en die ten aan zien van verontreiniging slechts die maatregelen nemen die voor het bedrijf acceptabel zijn. Het Aluminium Comité eist in zijn tweede resolutie van het ge meentebestuur van Vlissingen en van de provinciale en rijksoverheid dat in de toekomst volledige open baarheid wordt gegeven van alle voor de vestiging van Péchiney en soortgelijke bedrijven belangrijke feiten en gegevens, onder meer via openbare hoorzittingen. Verder eist het comité dat er een ruimere perio de zal zijn voor het uiten van be zwaren tegen dergelijke vestigingen en dat de bevolking moet kunnen meebeslissen. Deze resoluties kwamen tot stand na vier inleidingen en daarop aan sluitende en samenvattende discus sies. De eerste inleider was Eric Paërl van het Landelijk Aluminium Comi té. Het hoofdstreven van dit comité, waarbij het Zeeuws Aluminium Co mité is aangesloten, is de vestiging van een volwaardige aluminiumin- dustrie in Suriname. Het bauxiet dat in Suriname wordt gewonnen, wordt daar niet verwerkt, maar komt naar Nederland. Suriname, waar' 25 pro cent van de beroepsbevolking werk loos is, wil graag een vestiging van een aluminiumindustrie, die niet al len het privé-belang van de onder neming nastreeft, maar de opbrengst ten goede laat komen aan de hele bevolking. De huidige structuur van de wereldeconomie houdt, aldus Eric Paërl, te weinig rekening met het belang van de gemeenschap. Chris Luinders van de Grieken landwerkgroep hield een inleiding over de volgens hem bestaande uit buiting van de Griekse bevolking door het groot-kapitaal dat in bezit is van ongeveer 200 families. De lasten van de vestiging van Péchi ney in Griekenland (onder meer de aanleg van stuwdammen) kwamen op de Griekse bevolking terecht, terwijl de winsten volgens de heer Luinders naar het buitenland gaan. Bovendien ondersteunt Péchiney, zo vindt het comité met haar vestiging in Griekenland het fascistische be wind. De gang van zaken rond de vesti ging van Péchiney werd behandeld door Jan Goedman van de naar dit bedrijf genoemde werkgroep. Hij probeerde de stelling dat door de economische macht van het bedrijfs leven en de maatregelen van de overheid een gelijkschakeling op treedt van het algemeen belang en de belangen van het internationale bedrijfsleven. De heer Goedman stelde dat het besluit om Péchiney in het Sloege- bied te vestigen, was genomen na een geheime briefwisseling tussen staatssecretaris Kruisinga, minister De Block en Péchiney. Hij vond dat de bevolking er recht op heeft te weten wat er gebeurt en dat er sprake is van een discriminatie van de belangèn van de bevolking ten opzichte van die van Péchiney. Verder zei hij dat de bevolking zelf de teugels in handen moet ne men, omdat hun huidige vertégen- woordigers hun belangen niet goed dienen, maar de mogelijkheid daar bij is dat we geleerd hebben het meepraten en meebeslissen af te staan aan onze vertegenwoordigers. Na deze drie inleidingen vroegen enkele aanwezigen wat nu eigenlijk tegen is op de vestiging van Péchi ney, omdat ze daarover nog niets gehoord hadden. Bovendien verwe ten ze de inleiders te veel vaagheid en te weinig kennis van zaken over dit onderwerp. Mevrouw A.Vaas-Van Oven sprak in haar 'inleiding over het gevaar van de lucht- en milieuver ontreiniging. Ze zei dat zwaveldi- oxyde en fluoruitbrakende bedrijven vier kilometer brede bufferzones met daarin groenstroken nodig ma ken. Mevrouw Vaas vond dat de Zeeuwse fruittelers gesalarieerd zouden moeten worden omdat ze met hun boomgaarden zuurstof pro duceren. Maar in de huidige situatie krijgen ze een rooipremie.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3