Zeer grote hulporganisatie bij rampen in vredestijd Openheid werkgroep „luchtverontreiniging' wordt verbeterd IN JUNI BESLISSING HINDERWET VERGUNNING Poppentheater Hulst verhuist Onaantrekkelijke kreek bij Terneuzen mm- Jt si® Verkennerij, nog altijd een fascinerend spel nstuïf zeeland TERNEUZEN HEEFT PRIMEUR G. van Waes burgemeester Borsele OOK VOOR EEN PERSOONLIJKE LENING gametuw tijd mee-ga naardenmb! DE TWEEDE FOSFOROVEN VAN HOECHST - 'TIM Commentaar Afbraak van het opbouworgaan Terneuzen gaat voorop Coördinatiecentrum Hulpmiddelen Samenwerking zonnig Jongetje overleden aan gevolgen van ongeluk Eendje VAN MENSEN DINGEN EN DADEN Zaterdag 23 mei 1970 DE VRIJE ZEEUW Tn de provinciale almanak voor Zeeland vindt men onder het kopje „Provinciaal Opbouworgaan Stichting Zeeland" tien dichtbedruk te pagina's met namen. Dat wekt de indruk dat men met een loodzwaar lichaam te maken heeft en in feite is dat ook zo. Tientallen Zeeuwen zijn als bestuurder of adviseur bij het werk van de verschillende ra den die in de stichting samenwer ken, betrokken. En nóg zijn er ver schalende vacatures in de bestuur lijke sfeer. Gaat men in dezelfde almanak na hoeveel vaklieden (om het woord functionarissen nu eens te omzeilen) er beschikbaar zijn om het eigenlijke werk uit te voeren dan is men in één oogopslag volledig ingelicht. Het is maar een handjevol. De verwachtingen die al die be sturen van de wetenschappelijke medewerkers van het opbouwor gaan hebben, zijn voortdurend hooggespannen, maar tegelijkertijd wordt er verwacht dat zij allerlei se- cretariaatswerkzaamheden verricht ten die nu niet bepaald een weten schappelijke vorming vereisen. Dat voert tot de klacht bij de we tenschappelijke medewerkers, dat zij zwoegen als karrepaarden terwijl zij het werk waarmee zij zich bezig zouden MOETEN houden en waar voor zij gevormd zijn, nolens volens moeten laten verkommeren. Men merkt dat aan de kwaliteit van de rapporten van de stichting. Er zijn uiteraard nog wel meer frustraties, die'ten dele tot persoon lijke verhoudingen te herleiden zijn, doch deze zijn in dit verband min der relevant. Een feit is, dat de ene stafmede werker na de andere de stichting Zeeland verlaat en zich elders ves tigt. Voor een dunbevolkte provin cie, staande aan het begin van een moderne ontwikkeling, betekent het vertrek van elke wetenschapsman een groot verlies. Zeeland kan zich geen „brain-drain" permitteren. Het is dan ook juist dat de staten leden Dusarduijn en Van Bennekom, na het aangekondigde vertrek van de adjunct-directeur der stichting, de heer A. L. Borst, vragen aan het col lege Van G.Sr hebben gesteld. De heden bekend geworden ontslag aanvrage van dr. H. M. Vos toont aan, dat met het heengaan van Borst de geleidelijke uitttocht van stafleden bij de stichting Zeeland nog niet ten einde is. Als dit proces doorgaat, dan zal de stichting Zeeland weldra een kind met een enorm waterhoofd worden, rijk gezegend met bestuurs leden, maar zonder bekwame en ervaren krachten die het weten schappelijke werk kunnen verrich ten. Herstructurering van de stichting is dan ook dringend nodig en wel met spoed. De scheidende dr. Vos geeft als remedievolledige auto nomie van de raden die in de stich ting samenwerken en een betere personeelsbezetting. Wij hopen dat deze suggestie als een soort pos tuum beleidsadvies zijn effect niet zal missen. De gemeente Terneuzen heeft als eerste in Zeeland een tot in details uitgewerkte organisatie op gebouwd die, als het moet al van daag, in werking kan treden bij rampen in vredestijd. De gemeente lijke overheid heeft, in nauwe sa menwerking met de gemeentepoli tie en de Bescherming Bevolking, tal van particuliere instellingen en bedrijven, hiermee een goed door dacht werkstuk geleverd dat als voorbeeld kan worden gesteld voor niet alleen andere Zeeuwse gemeen ten, maar ook in den lande de aan dacht zal trekken. Van de zijde van het provinciaal bestuur van Zeeland heeft men dan ook niet nagelaten hef Terneuzense initiatief de lof te geven die het ten volle verdient. El ke bevolking van een gemeente of gebied waar, laten we hopen nooit, de een of andere calamiteit (grote ramp) kan optreden, heeft het recht te weten welke en op welke wijze hulpverleningsacties op touw worden gezet om nood en leed zo doeltreffend en zo snel mogelijk te lenigen. Terneuzen komt in Zeeland de primeur van een uitstekend op gezette vredesrampenorganisatie toe. Voor heel Zeeuwsch-Vlaande- ren is het te wensen dat deze rege ling door alle gemeenten wordt na gevolgd opdat tot een sluitende co ördinatie van de hulpacties kan worden geraakt. We denken in dit verband aan brandweren, genees kundige diensten en ambulances. Moge het Terneuzense initiatief daartoe inspirerend bijdragen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De ge meente Terneuzen heeft liaar organisatie van hulpverle- ningsaelies hij eventuele ram pen in vredestijd rond. De op zet, structuur en uitwerkii van deze kortweg rampbestrij ding genoemde regeling is even grootscheeps als in de tails uitgewerkt. De liulpverle- niugsacties kunnen als hel moet op dit uur al worden ont plooid een legertje van 150 tol 200 mannen en vrouwen staal klaar om direct in actie te komen. In de rampenbestrijdingsorganisatie werken tal van overheids- en particu liere instellingen en bedrijven zeer nauw samen. Als calamiteit wordt be schouwd een ramp van enige omvang die de hulpverlening door een dienst (brandweer, ehbo) te boven gaat. Ge dacht kan "worden aan het neerstorten van een verkeersvliegtuig, een grote industriële brand, een omvangrijke explosie en dergelijke, die een wijd vertakte hulpverlening vergen. In het politiebureau aan de Rose- graeht wordt, zodra zich een ramp voordoet, een coördinatiecentrum in gericht van waaruit de hulpacties worden geleid. Bij het onklaar raken van deze centrale post is hiervoor de kelder van het waterleidinggebouw aan de Axelsestraat aangewezen. In het coördinatiecentrum nemen direct na de eerste rampmelding plaats de burgemeester of diens ver vanger, de gemeentesecretaris of diens vervangervervanger, de korpschef van politie of diens vervanger, de di recteur openbare werken, de direc teur van de sociale dienst, het hoofd Bescherming Bevolking, de comman dant van de brandweer, een admini stratieve kracht van de gemeentese cretarie en een mobilofonist van de politie. Al deze personen worden gealar meerd dqor de brandweersirene (tweemaal een halve minuut met een onderbreking, van een halve minupt) en/of telefonisch, 's Nachts zal niet per sirene worden gealarmeerd. De directe leiding in het eigenlijke rampgebied berust bij een vooruitge schoven commando, in beginsel be staande uit een officier van de BB, een vertegenwoordiger van de vrij willige brandweer, een vertegenwoor diger van openbare werken en een vertegenwoordiger van de politie. Dit commando staat in nauwe verbinding met het informatiecentrum in het po litiebureau. De BB stelt de radiover bindingen in het rampgebied beschik baar. In eerste aanleg zijn na een ramp direct beschikbaar van de politie elf man (in tweede aanleg uit te breiden tot 25 man) en later zelfs tot 45 man, na oproep vap reservepolitie, van de brandweer in eerste aanleg twintig man en in verdere aanleg van 60 man van openbare werken kunnen direct 30 man en later 60 man ter beschik king worden gesteld en van de zijde van de Bescherming Bevolking zijn beschikbaar het hoofd BB, twee nood wachters, een administrateur en een magazijnmeester. Verder is een zeer uitgebreid arse naal aanwezig voor direct gebruik Voorts zijn bij de hulpacties inge schakeld de r.-k. EHBO-vereniging, het Julianaziekenhuis en het St.-Eli sabeths-ziekenhuis, de rijkspolitie t< water, de rijkspolitie district Middel burg en kan in tweede aanleg eer. be roep worden gedaan op vele bedrijven voor het beschikbaar stellen van transportmiddelen, het inrichten var, noodambulances en andere hulpmid delen (taxi's, blusmateriaal, vracht auto's, autobussen, bouwmaterialen enz.). Al deze in de organisatie van de rampenregeling opgenomen instanties, bedrijven en particulieren kunnen aangevuld worden door andere vrij willigers die zich op verzoek of uit eigen beweging aanmelden voor verzorging van mensen en dieren die uit hel getroffen gebied komen. Op een persconferentie waar ile organisatie van de rampenbestrij- dingsregeling bekend werd gemaakt, zei burgemeester J. C. Aschoff: „Met deze regeling is een goede hulpverle ning bij eventuele calamiteiten moge lijk. Het is de vrucht van een uitste kende samenwerking van tal van of ficiële en particuliere instellingen en particulieren. De heer Van Driel van het kabinet van de commissaris der koningin in Zeeland noemde het Terneuzense ini tiatief een belangrijke stap in de rich ting van een samenbundeling van alle hulpverlenende organisaties in Zee land". Terneuzen is hier met recht de koploper. Deze gemeente verdient hiervoor een extra-pluim op de hoed". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG-DEN HAAG - Gisteren is het Koninklijk Besluit afgekomen, waarbij de heer G. H. E. M. van Waes, tot voor kort burge meester van het toen nog zelfstandi ge Westdorpe, is b.enoemd tot burge meester van Borsele. De beer Van Waes is rooms katholiek. De heer Van Waes is met ingang van 1 juni a.s. benoemd. Sluis is thans nog de enige gemeente in Zeeland waar nog in een burgemeestersvacature moet worden voorzien. Er zijn enkele sol licitaties voor de burgemeesterspost. Deze liggen op het ogenblik ter beoordeling bij de minister van Bin nenlandse Zaken. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De commis sie voor sociale zaken en volksge zondheid uit de staten van Zee land heeft het college van GS de toezegging ontlokt, dat de open heid van de werkgroep welke bin nen de provinciale raad inzake de luchtverontreiniging in Zeeland gaat opereren, wordt verbeterd. In een pre-advies van G.S. over deze zaak werd medegedeeld, dat de werkgroep tegenover het college van G.S. volledige openheid zou nastre ven, terwijl zij tegenover de ra-ad voor de luchtverontreiniging haar Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door het K.N.M.I.: Overwegend zonnig en droog, een kleine kans op nachtvorst, maar geleidelijk hogere middagtem- peraturen. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: 5 tol 14; min.-temp.: 1 tot 5 graden onder normaal; max.-temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal: kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 5 tot 14; min.-temp. 0 tot 5 graden on der normaal; max.-temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. inlichtingen slechts „voo-r zover mo gelijk" zou gaan verstrekken. (Wij hebben in een redactioneel commentaar op de onzes inziens on gewenste discrepantie in de verant woordingsplicht van de werkgroep ten opzichte van G.S., respectieve lijk de raad voor de luchtverontrei niging, gewezen. Red.) De commissie voor sociale zaken en volksgezondheid uit de staten beeft nu GS. gevraagd of de beper king „voor zover mogelijk" geen aanleiding zou kunnen geven ,ot het niet optimaal verstrekken van in lichtingen. Het college heeft daarop geantwoord, dat het bereid is de redactie van het artikel dat de ver antwoordingsplicht van de werk groep regelt, te wijzigen. Dit gaat nu aldus luiden: „De technische werkgroep brengt periodiek verslag uit aan de raad en verstrekt desge vraagd alle inlichtingen met betrek king tot haar werkzaamheden, tenzij geheimhoudingsplicht of een wette lijk voorschrift zich hiertegen ver zetten". Een context voor deze nieuwe re dactie vindt men artikel 23 van hel wetsontwerp inzake de luchtveront reiniging, waarin een al-gemene maatregel van bestuur is ingevoerd, die mede gericht is op de bewaring van fabrieksgeheimen en geheimen met betrekking tot de landsverdedi ging. Omtrent de vertegenwoordi ging van de Zeeuwse staten in de raad voor de luchtverontreiniging hebben G.S. toegezegd, dat het aan tal vertegenwoordigers uit de staten in elk geval gelijk is aan dat van de' gezamenlijke gemeenten. Met het seniorenconvent zal van gedachten worden gewisseld over de vraag wie als vertegenwoordigers van de sta ten moeten worden benoemd. Het voorstel om samenstelling, taak en werkwijze van de provinciale raad te wijzigen wordt, maandag a.s. in de staten van Zeeland besproken. (ADVERTENTIE) leder mens staat wel eens voor onverwachte uitgaven. Oplossing? Een persoonlijke lening bij de NMB. Dat gaat zonder veel pape rassen of plichtplegingen. U leent bijvoorbeeld 3000,—. U lost af 18 x 185,94. Rente en kos ten zijn daar al bij in begrepen. Stap even naar de NMB. Binnen enkele dagen is alles voor elkaar. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN In antwoord op een brief van de „Vereniging milieuhygiëne Zeeland" hebben b. en w. van Vlissingen laten we ten, dat zij in de loop van de maand juni een beslissing hopen te kunnen nemen over een hin derwetvergunning voor Hoechst- Vlissingen. Hoechsl heeft sedert januari van dit jaar een tweede fosfor- oven in bedrijf, waarvoor nog geen hinderwetvergunning is af gegeven. B. en w. van Vlissingen hebben verklaard, dat zij op grond van arti kel 28 van de Hinderwet het recht hebben om een inrichting die zonder de vereiste vergunning in werking is, geheel of gedeeltelijk te sluiten. Ten aanzien van de bedrijfsuitbrei- ding bij Hoechst hebben zij van deze bevoegdheid echter geen ge bruik gemaakt op grond van richt lijnen van de minister van sociale zaken en volksgezondheid. In deze richtlijnen, daterend van 1960, wordt gezegd dat het vooral bij technisch ingewikkelde of we tenschappelijk nieuwe installaties kan voorkomen, dat het praktich onmogelijk is om v-an tevoren de werking ervan te beoordelen en eventueel de voorwaarden tot het tegengaan van gevaar, schade, of hinder, op te stellen. „In een derge lijk geval" aldus de richtlijnen, „zal toegelaten kunnen worden dat de inrichting wordt opgericht, respec tievelijk in werking wordt gesteld, mits aan de aspirant-vergunninghou der uitdrukkelijk te kennen is gege ven dat dit op zijn risico geschiedt". De inbedrijfslelli-ng van een fa- brieksinstallatie biedt dan ook geen enkele garantie, dat een gemeente bestuur daarna ook een vergunnin, zal verlenen. Ook al verleent een gemeentebestuur wel toestemming dan blijft nog altijd de kans be staan, dat een hinderwetvergunning in beroep wordt geweigerd. „Wij hebben alle rechten, zowel voor de gemeente als voor degenen die be zwaren inbrengen, volledig openge houden", hébben b. en w. de vereni ging Milieuhygiëne laten weten. „U zult wel begrijpen", voegen zij er aan toe, dat de behandeling van een hinderwetaanvrage voor een gecom plieeerd bedrijf als Hoechst-Vlissin- gen enige tijd vordert en enig over leg vraagt". Het Vlissingse college hoopt evenwel in juni een beslissing te kunnen nemen. De ministeriële richtlijnen ver melden nog, dat de toestand van tijdelijke vergunningloosheid ten aanzien van hinderwetplichtige be drijven niet langer mag duren dan technisch gesproken noodzakelijk is. De minister noemt daarbij geen ter- miinen, doch spreekt steeds van „ten spoedigste", „zo spoedig moge lijk" enz. MIDDELBURG Woensdagmid dag reed de vierjarige J. W. de Klerk per fiets het erf van zijn ouderlijke woning af, de Vlackeweg te Nieuw en Sint-Joosland op. Hi.i reed onder een passerende auto bestuui-d door J. B. uit Goes. Met ernstige vei-won- dingen is hij toen overgebracht naar het Gasthuisziekenhuis te Middel burg, alwaar hij in de nacht van don. derdag op vrijdag aan zijn verwon dingen is overleden. (Van een onzer verslaggevers) Terwijl anti-autoritaire bewegin gen in ons land dagelijks meer op geld doen, blijft de padvinderij dat wat zij sinds haar oprichting ge weest is een geüniformeerde, min of meer gedisciplineerde organisa tie, met vaandelromantiek, ylag- genparades, hiërarchie, een wet en een opdracht. Nog steeds zijn er duizenden jongens en meisjes die woudlopersdeugden, ontdekt door wijlen Lord Baden Powell in het land van de apartheid (dat apart heid toen nog niet kende) in de praktijk willen brengen en daar mateloos van .genieten. .Dezer dagen stonden zij in hun traditionel'carree aangetreden en zij groetten eerbiedig de vlag, die rees boven een geheel nieuw do mein van allen die in Zeeland het „spel van verkennen" willen be leven: een zogenaamd „Scout-cen trum" aan het Veersemeer. De presidente van het Neder landse Padvindstersgilde, mej. J. Wildeboer uit Rotterdam, opende het centrum dat naar de man die het initiatief heeft genomen, een Middelburgse hopman, „Hopmain Vernielhuis" gaat heten. Padvinders presteren, zonder spandoeken en spreekkoren, nog heel wat op het gebied van saam horigheid. Het Hopman Verniel huis is er gekomen, doordat dc „scouts" zelf de hand aan de ploeg hebben geslagen. Zij bleken in staat om een werkelijk imposant complex - op een steenworp af stand van het Veersemeer van de grond te brengen, zonder zich al. te diep in de schuld te hebben ge werkt. Het tekort bedraagt slechts 7500.maar dal werken de jon gelui nog wel weg door het uitge ven van renteloze obligaties. In „Hervormd Zeeuwsch-Vlaan- deren" geeft een predikant een voorbeeld uit het leven gegre pen van de gevaren die hen be dreigen, die de eenheid niet hoog achten. Hij schrijft„Dagelijks konden wij vanuit onze vorige pas torie (huis op een „eiland") de ge dragingen bestuderen van het een denvolk. De moeder vormde met haar kleintjes een gesloten forma tie. Ook voor ons geldt en niet alleen in de pinkstertijd blijft bij eikhar 1 Niet op je eigenwijze eenden-eentje er op uit! Dit laatste gebeurde nogal eens, daar in het water om die pastorie. Waren jon ge eendjes maar bij moeder eend gebleven! Aan een pootje trok een rat het ene na het andere eendje mee Dit gelezen hebbend, overwogen wij dat een interkerkelijke week voor de eend-heid nog niet zo'n iwaze gedachte is. Het Hulster mini-poppentheater „De Kriekeputte" heeft voorlopig zijn laatste voorstelling gegeven. De eigenaars van het theatertje, Frans van de Berg met echtgeno te, hebben momenteel de handen vol met de verhuizing van het theater en de eigen huiselijke sfeer van de Hu forel' binnenstad naar de Zouleweg 32 aan de rand van Hulst, waar ze een gerieflijk, maar onderkomen huis hebben gekocht, waar veel aan moet ge beuren". „Het seizoen voor poppentheater is ten einde", vertelt mevr. Van de Berg tussen de bedrijven van de grote schoonmaak door. „We moeten onderhand weer gaan denken aan een nieuw program ma en daar zullen we onze va kantie weer wel aan moeten opofferen". Voorlopig hebben zij en haar echtgenoot de handen vol aan het opknappen van de nieu we woning. Daarachter een voormalige boe renschuur, die een bestemming krijgt als poppentheater. „Zo gauw we ons geïnstalleerd heb ben, gaan we daaraan werken", vertelt mevrouw Van de Berg. Hel oude schuurtje zal gezellig worden ingericht. „Met ouder wetse gordijntjes voor de ramen en geraniums". Binnen wordt het sfeervol ingericht met gezellige banken, oude stallantaarns en tal van andere attributen. In die om geving zullen volgend seizoen om de veertien dagen weer voorstel lingen worden gegeven. De ver wachtingen voor de komende winter zijn tamelijk hoog gespan nen. De optimistische prognoses baseren Frans van de Berg en zijn vrouw op de stijgende ten dens in de bezoekersaantallen van de afgelopen maanden. „Er zijn zelfs een aantal scholen uit Vlissingen op bezoek geweest", zegt mevrouw Van de Berg. In de titel van het programma van de afgelopen winter stond op de affiches iets over een leeuw. Die leeuw hebben de kinderen in het poppenkastspel nooit gezien, want er was geen tijd meer om hem al te maken. Zo zal het ook aanpoten zijn om voor de komen de winter weer klaar te komen met het programma. Het schrij ven van een scenario en het ma ken van de poppen vergt een lange tijd van voorbereiding en, of er die tijd zal zijn, is nog maar de vraag. „Eigenlijk vinden we dat nou ook zo erg weer niet, want iets dat in alle haast gemaakt moet worden is meestal goed -van kwa liteit". De familie Van de Berg is eigenlijk wel tevreden met dit nieuwe onderkomen aan de rand van Hulst. Men is van het druk ke stadsverkeer af, heeft meer ruimte on de kinderen te ontvan gen en de entourage leent zich goed voor een gezellig poppen spel en daar hangt voor „De Kriekeputte" veel vanaf. In de binnenstad had men de beschikking over het souterrain van het huis, waarin Frans van de Berg zelf woonde. „Dat sprak de kinderen wel aan", zegt me vrouw Van de Berg, „ze ver wachten in zo'n omgeving ge woon iets sprookjesachtigs". Suc cessen heeft men in de afgelopen maanden wel gehad. Het was als of de Hulster jeugd niet genoeg kon krijgen van het fascinerende poppenspel in die oude kelder, waar de geur van bloesem uit een spuitbus soms de muffe lucht van het stadsriool moest verdrij ven. „Het was er gewoon gezellig. Je moest er niet achter de scher men kijken, want daar was het een rommel. Dat geeft natuurlijk niets, omdat er toch nooit iemand komt". Ook van het nieuwe on derkomen wil mevr. Van de Berg iets aardigs maken. Het houten gebouwtje krijgt behalve de grondige opknapper een pittores ke fascade en het wordt aan de buitenkant in frisse, kleuren op geverfd. Ook naar dit nieuwe Kriekeputtetheater zal Hulsters jongste generatie wel spoedig de weg vinden. I.,'.'- -I.::--.. TERNEUZEN Zeeuwsch-Vlaan- (Van een onzer verslaggevers) deren is rijk aan wondermooie kre ken, die een schilderachtige afwis seling in het landschap brengen. Dat is bepaald niet het geval met de kjeek, die langs het buurtschap Wulpenbek naar de Herbert Dow- weg bij Terneuzen loopt. De kreek biedt met haar onver-zorgde oevers en moddexbanken een weinig aan trekkelijke aanblik. Geen sieraad voor de omgeving van Terneuzen dus.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3