Politie en stakers slaags in Rome OVERSTROMING IN ROEMENIË België betaalt Baalhoek desnoods zelf v Rapport van minister over bescherming privacy s Boze De Saeger: Legercommandant eerder weg na ondersoek Ook militair in Bruinisse neergeschoten In rt kort Hevige stank bij brand in Amsterdam KWALITEITS-STOFFEN Sociale klimaat blijft gespannen Helder Camara in Leuven eredoctor Groep-Goedhart wil Mansholt in Eur. Commissie Grote beslissingen aan de president overlaten PRUIK SPECIAAL 1é§és de elitepruik voor modieus Nederland! Beernink berispt b. en w. Tubbergen I lerelUd Handelsonderneming DRIESSEN N.V. tegen SPOTPRIJZEN ft TERLENKA ft JERSEY ft DRALON ft DIOLEN-LOFT Zeer voordelige Coupons Handelsonderneming DRIESSEN N.V. Vrijdag 22 mei 1970 DE VRIJE ZEEUW (Van onze redactie buitenland) ROME De gespannen toestand in Italië is tot uiting gekomen, toen het bij het parlementsgebouw in Rome tot een handgemeen kwam tussen politie en stakers. Onder de laatsten bevonden zich duizend ge- uniformeerde brandweerlieden, postbeambten en andere beambten. Zjj raakten slaags, toen de politie weigerde een delegatie van hen toe te laten tot het parlementsgebouw. Inmiddels is de Italiaanse regering er in geslaagd met één groep stakers tot een vergelijk te komen. Het zijn de hogere ambtenaren van de ministe ries, bij de douane en in de staatsbedrijven, die sinds 8 mei in staking zijn. Zij gaan vandaag weer aan het werk.. (Van een onzer verslaggevers) BRUINISSE Sinds het opra kelen van de fusillering van de gedeserteerde sergeant Chris Meijer en van de executies van twee soldaten in Breda komen steeds meer verhalen en herinne ringen los over in de chaos van de meidagen van 1940 begane on regelmatigheden. Het jongste bericht heeft betrek king op het neerschieten van een veertigjarige sergeant-majoor, ma chinist van de mijnenlegger Hydra. De mijnenlegger Hydra voer in de nacht van 15 op 16 mei door het Zijpe en werd door Duits geschut, dat vanaf St.-Philipsland vuurde, ge troffen. De bemanning wist het schip op de Oosterlandse slik aan de grond te zetten en ging vervolgens in de reddingsboten. Een van de sloepen werd door Duits vuur geraakt of is omgeslagen. In ieder geval hebben volgens de verhalen enkele bemanningsleden geprobeerd zich zwemmend te redden. Eén van hen was de Vlissingse sergeant-majoor A. van Rijswijk, die door Nederlandse ifiilitairen, die nog op Duiveland stand hielden, voor een Duitser aangezien. Een Nederlandse officier heeft opdracht gegeven de man dood te scMeten. Het is niet duidelijk of de .marineman zwem mend is doodgespoten danwel werd gefusilleerd nadat hij de Bruinisser wal had bereikt Laatstgenoertde versie wordt ge geven door let Bureau Maritieme Historie. Daa/entegen vertelde een ooggetuige ui Bruinisse dat de heer Van Rijswijk is geëxecuteerd, nadat hij aan land,was gekomen en nog met het zwtmvest aan door een kapitein wis ondervraagd. Overste Van Oyen, van de sectie krijgsge schiedenis /deelde desgevraagd mee, dat in samenwerking met de mare chaussee je feiten zo goed moo-elük zullen wo,'Jen gereconstrueerd, waar na een rapport zal worden uitge bracht. Verder heeft de Italiaanse regering besloten een anatal maatregelen te nemen om de prijsstijgingen te be teugelen, de woningbouw te bevor deren, de sociale zekerheid uit te breiden, het stedelijk vervoer te re organiseren en het belastingstelsel té herzien. Een en ander valt op te ma ken uit een communiqué, dat woens dagavond door de regering is gepu bliceerd over de dinsdag gehouden besprekingen met de grote vakbon den. Tijdens dit overleg heeft de rege ring de hoofdlijnen van haar sociaal- economische politiek uiteengezet. Het sociale klimaat blijft, ondanks het overleg tussen de regering en de vakbonden, gespannen. Als gevolg van de typo-grafenstaking zijn de Ita lianen tot aanstaande maandag nog verstoken van hun kranten. Woens dag hebben de treinconducteurs voor 24 uur het werk neergelegd. Vooral het noorden van het land werd door deze staking getroffen. Gisteren ondervonden het midden en zuiden hinder van de spoorweg staking. Ook de benzinestations wa ren gisteren gesloten Woensdag zijn 850 „Maoïstische" ar beiders van de Fiatfabrieken in Tu rijn een wilde staking begonnen. Het Italiaanse parlement heeft mach tiging gegeven volksreferendums te houden en het eerste zal waarschijn lijk gaan over het wetsontwerp echt scheiding te legaliseren. Dit ontwerp is reeds door de kamer van afge vaardigden aangenomen en verwacht wordt dat de goedkeuring door se naat spoedig zal volgen. Doxa, het belangrijkste Italiaanse instituut voor onderzoek van de pu blieke opinie, heeft reeds voorspeld dat 61 procent van alle stemgerech tigde Italianen bij een referendum tegen echtscheiding zal stemmen. LEUVEN (KNP) Dom Helder Camara heeft gistermiddag in Leu ven het eredoctoraat in ontvangst ge nomen, dat hem door de theologische faculteit van de Franstalige afdeling was toegekend, vanwege zijn strijd tegen de verdrukking van de Bra ziliaanse massa. Ook kardinaal Suenens en mgr Descamps waren bij de uitreiking aanwezig. Gisteravond zette de bis schop van Recife in het Brusselse Congressenpaleis nog eens zijn visie uiteen over „De huidige gewelddadige situatie in Zuid-Amerika, waarbij een kleine élite de grote massa klein houdt." „Dit zal op den duur tot uit barstingen leiden, welke te vergelij ken zijn met oorlogen als die, welke in Vietnam woeden", aldus Helder Camara. (Van onze parlementaire redactie) DEN HVAG Op 26, 27 en 28 mei komen 17 Europese ministers van justi tie in et Haagse congresgebouw bijeen om op informele en daarom be sloten wijze te praten over onderwerpen als de juridische bescherming van d< consument tegen agressieve verkooppraktijken, de bescherming van de pesoonlijke levenssfeer, de strafrechtelijke aspecten van de verslaving aan vrdovende middelen en het wegnemen van de strafbaarheid van paald handelingen. Or dit congres onder auspiciën van de Raad van Europa zal Nederland volgns minister Polak (Justitie) a Is gastheer vooral een luisterende rol speJn. Dit zal met name gelden voor de discussie over het drugprobleem wapver de Nederlandse regering nog bezig is zich een standpunt te vormen. Mijster Polak komt wel met een eigen rapport over de bescherming van de pi-ucy met zaken als bescherming van het (internationaal) telefoongeheim, vebod voor vervaardiging, verkoop en gebruik van afluisterapparatuur en vfborgen camera's etc Nederland zal het standpunt innemen dat op ille- gle wijze in een bepaald land verkregen foto/filmmateriaal niet in een an- dr land zou mogen worden gebruikt. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) BRUSSEL Nadat hij de vorige week al in een Antwerps gezel schap zijn misnoegen had geuit over de zijns inziens langzame voort gang in het Schelde-Rijn- en Baalhoekoverleg, heeft de Belgische minister van openbare werken, De Saeger, zijn verwijten jegens Nederland thans in de kamer van volksvertegenwoordigers her haald. EEN DC-3 van de Colombiaanse luchtvaartmaatschappij is met 26 personen aan boord gedwongen naar Cuba te vliegen. Over het aantal ka pers en hun identiteit is nog niets hekend. EEN REEKS AARDSCHOKKEN heeft zich voorgedaan in de afgele gen Russische republiek Dagastan in de Kaukasus. Driekwart van de re publiek zou geleden hebben onder de schokken. Het is niet bekend hoeveel mensen erbij zijn omgekomen. MIKIS THEODORAKIS zal vandaag in Brussel een bespreking hebben met de Belgische socialistische lei ders. Het gesprek vindt plaats op verzoek van de Griekse componist. DE WERKGROEP „De lastige Am sterdammer" heeft bij de minister president en de Amsterdamse ge meenteraad klachten ingediend te gen burgemeester Samkalden. Het kabinet wordt verzocht tot schor sing over te gaan. De burgemeester zou, als hoofd van de politie, falen in de handhaving van de openbare orde op verkeersgebied. ACHTENVIJFTIG INDONESISCHE communisten zijn de afgelopen maand gearresteerd. Zij zouden ver dacht worden van infiltratie in Dja karta vanuit Centraal- en Oost-Java. DE HAAGSE politieagent H. O. zaï alsnog vervolgd worden wegens mis handeling van de Haagse leraar R Wuite. De leraar zou door de agent bij een demonstratie voor het Antil- lenhuis op 1 juni van het vorig jaar geslagen zijn. DE STAATSSECRETARIS van de Amerikaanse luchtmacht, dr Robert Seamans, heeft een bezoek gebracht aan Griekenland. In een officiële verklaring werd gezegd dat hij voor de Griekse strijdkrachten „een diepe bewondering" heeft. Hij verklaarde dat hij de drie Bel gische zeehavens Antwerpen, Gent en Brugge verder wil uitbouwen, waarbij Antwerpen echter absolute voorrang zal krijgen. De Belgische minister toonde zich ontstemd over het verloop van de onderhandelingen met Nederland inzake de bouw van de Baalhoeksluis. „Nederland zou de principiële toestemming die het twee jaar geleden heeft gegeven moeten honoreren", zo luidde zijn conclusie. België blijft bereid de aanleg van het Baalhoekkanaal te betalen zo Nederland geen interesse voor de aanleg zou tonen, zo heeft de Bel gische bewindsman voorts verklaard. Ook zei hij dat binnen drie jaar sche pen van 125.000 ton in Antwerpen zullen willen meren en daarom moet de „Bocht van Bath" in 1974 recht getrokken zijn. „De onderhandelin. gen met Nederland hierover zullen bemoeilijkt worden indien men ze bindt aan het Baalhoekproject". De Belgische minister heeft de kamer ook bevestigd dat de Neder landers wensen te komen tot een harmonisatie van de grondprijzen voor industrievestiging in de haven gebieden van de Benelux. België is echter van oordeel dat die harmoni satie moeilijk kan gelden voor het Verdronken land van Saeftinge. Wij herinneren eraan dat het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat de vorige week heeft verklaard dat het nu eenmaal om bijzonder inge wikkelde en dus tijdrovende bespre kingen gaat. Het ministerie van Bui tenlandse Zaken achtte het „niet ge bruikelijk commentaar te leveren op uitspraken van buitenlandse bewinds lieden". DEN HAAG (ANP) De heren Goedhart en Schuitemaker, beiden lid van de Tweede Kamer voor de groep-Goedhart, hebben minister president De Jong schriftelijke vra gen gesteld over het eventuele voor nemen van de regering om de kan didatuur van dr. S. L. Mansholt voor de nieuw samen te stellen Europese Commissie van de EEG niet te steu nen. Zij vragen, als dit voornemen in derdaad het geval zou zijn, welke motieven de regering er toe hebben gebracht om dr. Mansholt te laten vallen, „een man, die zulke grote verdiensten heeft voor ons land en voor Europa en die nog zoveel voor treffelijk werk op deze post zou kun nen verrichten". DE 150 DEELNEMERS aan de pro testmars naar Atlanta in Georgia zijn gisteren grotendeels per bus vervoerd. De demonstranten waren 4 uur te laat aan de tocht begonnen DEN HAAG De commandant van het korps mariniers, generaal-majoor A. M. Luyk, heeft zijn functie eerder neergelegd dan aanvankelijk in zijn bedoeling lag. Hij deed dit, omdat de ko ninklijke marechaussee een onderzoek instelde naar een mogelijk misbruik van dienstauto's Hoewel kwam vast te staan, dat hij geen straf baar feit had gepleegd, vond generaal Luyk, dat zijn naam in opspraak was gebracht en dat hij diende te vertrekken. Toen generaal Luyk op 10 april zijn functie overdroeg, hoewpl hij pas aan het einde van dit jaar gepensioneerd zou worden, werd als reden voor dit voortijdige vertrek opgegeven de hin der, die hij zou ondervinden van oude voet- en knieblessures. Weliswaar had generaal Luyk al eerder te kennnen gegeven, dat hij op grond van die hinder zijn tijd niet zou kunnen en willen uitdienen, maar het justitiële onderzoek heeft zijn beslissing toch wel verhaast, zo blijkt uit een officiële lezing. Generaal-majoor Luyk was het recht toege kend tegen een vaste vergoeding zijn eigen auto te gebruiken in zijn functie van commandant van het korps mariniers. Als gevolg daarvan mocht h(j slechts in enkele gevallen gebruik ma ken van een dienstauto. Het hoofd van het bu reau vervoer, kolonel A. F. van Velsen, rappor teerde eind vorig jaar de indruk te hebben, dat generaal Luyk in de eerste helft van 1969 vaker een dienstauto had gebruikt dan was toegestaan. Dit rapport leidde tot een onderzoek door de koninklijke marechaussee en weer later tot de conclusie van de justitiële autoriteiten, dat ge neraal Luyk zich niet aan een strafbaar feit had schuldig gemaakt en dat de zaak derhalve gese poneerd kon worden. Niettemin vond generaal Luyk, dat hij niet in functie kon blijven. Hij achtte zijn naam in opspraak gebracht. Hij ver snelde zijn toch al voorgenomen eerder aftreden. De overstroomde hoofdstraat in het Roemeense plaatsje Alba-Julta, dat door het buiten zijn oevers treden van de rivier de Mures blank is komen te staan. Een groot deel van de inwoners is al geëvacueerd, met behulp van militairen. In totaal zouden meei dan 120.000 mensen door de overstromingen in Roeme nië dakloos zijn geworden, ruim 320 dorpen staan onder water en ongeveer 40.000 huizen zijn ver nield. Ook uit Hongarije zijn over stromingen gemeld. Het Rode Kruis heeft een beroep gedaan op de aangesloten landen de slacht offers van de watersnood hulp te verlenen. WASHINGTON (A.P.) Twee maanden geleden heeft het 9-ja- rige schoolmeisje Pamela Cross een brief aan president Nixon geschreven om te vernemen, waarom al dat geld voor wapens en oorlog wordt gebruikt in plaats van voor het onderwijs Ze kreeg antwoord van de afde ling onderwijs, die haar vertelde op school goed haar best te doen en de grote beslissingen aan de president over te laten Maar Pamela nam hiermee geen ge noegen. Ze schreef een tweede brief. Die is nu beantwoord door James Allen, onderwijscommis- saris in de Amerikaanse rege ring. Hij zei: „Ik deel je bezorgd heid en ben er zeker van dal president Nixon dat ook doet Het is prachtig dat een jong meisje van jouw leeftijd zoveel belangstelling heeft voor wat onze regering doet aan onder wijs, gezondheid en weizijn. Ik kan je verzekeren dat er vele mensen aan het werk zijn om de omstandigheden te scheppen, waardoor meer geld kan worden gebruikt voor zaken die goed en niet slecht zijn voor de mensen. Allemaal moeten wij aan onze hedendaagse problemen aan dacht schenken, want de hand having van een grote natie als de onze is ons aller verantwoor delijkheid, ongeacht onze leef tijd". Pamela die Nixon had ge vraagd, waarom hij al dat geld aan oorlog besteedde en niet aan scholen en boeken en waarom hij de ABM goedkeurde en zijn veto uitsprak over de schoolwet, gaf als commentaar: „Het is heel aardig van hem dat hij me ge schreven heeft. Maar ik had wei gedacht dat hij mijn vraag over de ABM (antiraketten-raket systeem) zou beantwoorden". PS (Pruik Speciaal) is de kwaliteitspruik van 100% écht haar. Keus uit vele modellen, ook gemêleerd, in maar liefst 24 kleuren Audrey 49,95 Gina 89,95 Tara 59,95 Sophia 99,95 Lolita 119,95 Uw altijd-klare tweede kapsel Om 'pst' tegen te zeggen Uitsluitend verkrijgbaar bij on derstaande, deskundige PS- agentes. Bel voor 'n afspraak; óók 's avonds en in 't weekend. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Beernink van Binnenlandse Zaken vindt het niet zo verstandig van het college van burgemeester en wethouders van Tubbergen hun ambtenaren en on derwijzers aan te raden zich in hun politieke activiteiten te matigen. Dit blijkt uit het antwoord van de minis ter op schriftelijke vragen van de P .v.d.A.-kamerleden Masman en Wieldraaijer, die vonden dat b. en w. op een ontoelaatbare wijze in breuk hebben gemaakt op de iedere burger toekomende vrijheid. Zo ernstig wil de minister de zaak niet stellen. „Waar het verzoek van burgemeester en wethouders aan het gemeentepersoneel het karakter droeg van een raadgeving kan niet zonder meer worden gesproken van een ontoelaatbare .nbreuk op de een iedere burger toekomende vrijheden. Dit neemt niet weg, dat burgemees ter en wethouders van Tubbfergen er beter aan zouden hebben gedaan het advies achterwege te laten, ge zien de toch te beperkende tendens ervan", aldus de minister. De heren Masman en Wieldraaijer waren op hun vragen gekomen, na dat een Tubbergense onderwijzer, toen deze als ondertekenaar verzocht een bepaalde politieke groepering in het kiesregister te plaatsen, een brief van b. en w. ontving, waarin hem ge vraagd werd zijn politieke activitei ten te matigen. DE CUBAANSE regering heeft gis teren de Braziliaanse Boeing 707 vrijgelaten, die ongeveer een week geleden door kapers daarheen ge bracht was. BREDA: Mevr. Veger, Doenrade- straat 370, tel. 01600-46872 (IJpe. laar). BREDA: Mevr Ammerant. Anderlechtstraat 32, tel 01600- 48082 (Hoge Vueht) KLUN- DERT: Mevr De Vos. Hilsepoort 9. tel 01682-356 DINTELOORD: Mevr Wessels. De Ruyterstraat 31, tel 01672-599. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM In het Amster damse havengebied is gistermiddag een grote brand uitgebroken Boven een deel van \msterdam hing een vette, zware lucht, waardoor automo bilisten met groot licht moesten ril den. De brand was uitgebroken in een douaneloods van het stnwadoors- en scheepsonderhntidsbedriif n.v, P. ter Haak en Zn Bil de loods lag naf- taline ongeslagen. De sehad» bedraagt naar schatting een half miljoen. Het vuur zou zijn ontstaan, toen een monteur van een transportonder neming bezig was met laswerkzaam- heden Daarbil zouden vlammen overgeslagen zijn naar de loods, waar allerlei stukgoederen lagen opgesla gen. De brandkeer probeerde aan vankelijk zonder succes het vuur met een tiental waterstralen te bedwin gen. Pas toen men schuim toepaste om de brandende massa af te dekken, doofden de vlammen. Uren later was de stank in de buurt nog ondraaglijk. 1 v Het is een gecompliceerde wereld, politieke vrienden. Hoe vaak ge beurt het niet dat er een bericht in de kranten opduikt waarop de „auto riteiten" met schaamrood van ver ontwaardiging op de kaken luide verkondigen dat het van A tot Z ge logen is. Een tijdje later geven ze toe dat het toch waar is (waarbij dan meestal volgt dat het bericht destijds „prematuur" was). Zo blijken er toch Russen in Egyp te te vechten. Zo blijken er toch Amerikanen in Laos te vechten. Zo blijken er toch Nederlanders in Ne derland tegen Nederlanders.... •Ja maar, zult u zeggen, dat is nou al dertig jaar geleden. Juist, maar het erge hiervan is ook dat het nieuws dertig jaar lang „prema tuur" is geweest. Bij het vernemen van al die exe cuties van toen, verbaast het mij steeds minder dat we in mei '40 die oorlog zo snel verloren hebben. Hoe moet Roolvink aan zijn col lega Witteveen nu verkopen, dat er geen geld meer is om onze rente zegels af te kopen? Afkoop is duurkoop. Een collega is zojuist terug van va kantie in Spanje. Hij zei: Het we melt daar van de gastarbeiders! Loopt iemand zijn vriend tegen hel lijf, arm in het gips, blauw oog en grote pleisters op zijn hoofd. Legt de vriend uit: ja, ik had gisteravond een borreltje op en toen sprong ik op mijn fiets om naar huis te gaan maar toen merkte ik pas dat ze mijn fiets gestolen hadden. Goedhart, Schuitemaker, Drees, Vondeling, Den Uyl: Wij hadden nog een Democratisch Appeltje te schil len! KVP: zonder Mansholt meer mans. Denkertje uit de radio: Ik zou van Nixon niet eens meer een NIEUWE auto durven kopen. Schillebeeckx, Rahner, Küng c.s. gaan theolieogie op het vuur gooien! In het Engelse Headley vond een boer dezer dagen bij het ploegen een roestige granaat. Zoals het betaamt belde hij de politie en de bobby die daarop verscheen, bleek moedig. Hij pakte zonder vrees of blaam het roestbruine monster op en gooide het een eind verder op de akker tn de veronderstelling dat het ding dan wel zou ontploffen. Maarhet bleef akelig stil. Was het daar maar bij gebleven, maar nee. De hond van de boer rende naar het projectiel, nam het in zijn bek en kwam zo op de beide man nen af (kennelijk met de bedoeling het voor de voeten van zijn baas, zo als hem was geleerd, te deponeren). De boer en de bobby zetten het ech ter doodsbenauwd op een lopen en de hond er, granaat in de bek, achter aan. Met de tongen op de schoenen gehikte het de mannen tenslotte de hond ertoe te brengen de granaat los te laten, waarop de mijnopruimings- dienst (de Britse dan) werd inge schakeld die de inderdaad nog niet ontplofte granaat onschadelijk maakte. En daarmee zou ik willen besluiten, u wat warmer weersomstandigheden. toewensend dan de dag van gisteren bood. MERIJN ADVER TENTIE) Direct van de Groothandel. Nu ook voor iedereen Prachtige Stoffen zoalsft TREVIRA 2000 Profiteer van onze fabelachtige Stoffenaanbieding V1ERWINDENSTRAAT 24 - BREDA

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5