Felle aanval Mao op Verenigde Staten REGERING OM HULP VERZOCHT Geen geld meer voor afkoop rentezegels MEUBELFABRIEK UITGEBRAND DRQSTE J Veldkamp serieuze kandidaat Europese Commissie Familiebedrijf weigert medewerking aan sanering van wollenstoffenindustrie KWJ-leden achter gesloten deuren veroordeeld NIEUWE OOGST wat een makkelijke verf Meer inbraken bij juweliers PROTESTMARS TEGEN DOODSCHIETEN NEGERS i SPINAZIE NIET GUNSTIG KVP stelt eisen UITWEG TéGEN UW hout vakkundig verzorgd enverzekerd bewaard FRUITTELERS KRIJGEN VOORLICHTER Voorlichting over drugs in Terneuzen Paul weer zonder naald TULPEN, CROCUSSEN i nieuw] en KORENAREN Directeur: Dr. W. A, J. M. Hark*. HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)7920. Abonnementsprijs f 8,per kwartaal; per maand S 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 21 MEI 1970 25e Jaargang No. 6248 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie S 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummei vrijdag tot vm 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze redactie buitenland) PEKING SAIGON BANGKOK WASHINGTON De Chinese partij voorzitter Mao Tsc Toeng heeft zich in een officiële verklaring uitgespro ken voor alle volksbewegingen die tegen de Verenigde Staten zijn ge richt. Hij riep op tot strijd tegen de V.S. „Er bestaat nog steeds gevaar voor een nieuwe wereldoorlog, en men moet daarop voorbereid zijn", aldus Mao Hij noemde het Ameri kaanse „imperialisme een papieren tijger". „Maar de papieren tijger is aan zijn doodsstrijd begonnen", aldus de Chinese leider. In de strijd in Indo-Chioa dreigt een verdere escalatie. De regering van Cambodja heeft Thailand om mi litaire hulp gevraagd. De minister van buitenlandse zaken van Thai land, Thanat Khomane verklaarde dat Thailand niet van plan is troepen te sturen, maar over de mogelijkheid „van het zenden van militaire advi seurs wordt gedacht". Thailand en Cambodja hebben onlangs hun lucht- verbindingen hersteld, als eerste stap tot herstel van de diplomatieke be trekkingen, die negen jaar geleden wegens een grensincident werden verbroken. India heeft de Cambodjaanse re gering meegedeeld geen wapens te zullen leveren, omdat India „zich niet wil mengen in de binnenlandse aangelegenheden van Cambodja en omdiat wapenleveranties in strijd zijn met India's positie als voorzitter van de internationale controlecommissie". Volgens de republikeinse gouver neur William Cahill van New Jersey zou de regering 'N'ixon hebben beslo ten geen Amerikaanse troepen naar Vietnam te sturen, zelfs als de viet- namlsatie-poigimgen schipbreuk zou den lijden. Cahill zou dit vernomen hebben van minister Rogers, van buitenlandse zaken. Meer dan duizend advocaten, voor namelijk uit het oosten van de V.S., hebben zich gisteravond aangesloten bij het protest tegen de oorlog in In- do-China. Onder hen zijn Ramsey Clark, oud-minister van justitie en Francis Pldmtpon, oud-ambassadeur van de V.N. De Amerikaanse minister van bin nenlandse zaken, Walter Hickel, die kritiek geleverd heeft op de houding van de regering tegenover de pro testerende jeugd, heeft ontkend dal hij zich terug wil trekken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Sociale Verzekeringsbank zal minister Roolvink binnenkort vragen uit de acute liquiditeitsnood ge holpen te worden. De S.V.B. heeft namelijk geen contanten genoeg om de afkoop van de rentekaarten te financieren. Daarbij moet de regering te hulp komen. Bij de inwerking treding van de wet op de arbeidsongeschiktheid werd de verzekering via de rentekaart in het kader van de invalidi teitswet overbodig. Besloten werd de rente, waarop men recht had gekregen door het plakken van rentezegels af te kopen als het recht slechts een gering bedrag uitmaakte. Berekend was dat circa 3,5 miljoen Nederlanders een afkoopsom zouden moeten krijgen (ruim 800 miljoen gulden) en dat 2 miljoen anderen tezijnertijd een rente zouden krijgen. In 1968 is met de afkoop begonnen. De Raden van Arbeid zorgen voor de uitvoering. De S.V.B. heeft destijds de inkom sten, die zij via de rentezegels ver kreeg, belegd in obligaties met een naar huidige maatstaven lage rente. De koersen van deze obligaties staan, als gevolg van de huidige hoge ren testand, niet zo gunstig. Het te gelde maken van de obligaties zou dan ook niet'zo verstandig zijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het zou voor de KVP een onverteerbare zaak zijn als het aantal christen-de mocraten in de gereorganiseerde Europese Commissie van negen leden (was veertien) te gering zou zijn. Het moeten er zeker drie zijn. Een zeer serieuze christen-demo cratische kandidaat van Nederlandse kant is oud-minister van Sociale Za. ken dr. G. Veldkamp (KVP). Het hangt echter niet alleen van Neder land af of aan hem de voorkeur ge geven zal worden boven het aanblij ven van het zittende Nederlandse socialistische lid van de Europese Commissie dr. Mansholt. Indien uit de andere lid-staten van de E.E.G. drie christen-democraten zouden worden gerecruteerd, dan kan dr. Mansholt blijven zitten. Naast dr. Veldkamp zijn de afge lopen weken ook wel de namen van KVP-fractieleider drs. Schrnelzer en van AR-fractieleider mr. Biesheuvel als toekomstige leden van de Euro pese Commissie genoemd. De heer Schrnelzer echter is zeker niet be schikbaar, zo is ons verzekerd. Ook de kandidatuur-Biesheuvel is heel weinig serieus. De Tweede Kamer zou graag zo spoedig mogelijk over de Nederland se benoeming worden ingelicht. Op dit moment kan dat nog niet omdat de regering nog doende is af te tas ten welke figuren in andere Euro pese hoofdsteden benoemd gaan wor den. Begin juni worden definitieve beslissingen verwacht. In de oude Europese Commissie van veertien man bezette Nederland twee zetels: die van dr. Mansholt en die van mr. Sassen (KVP). Het is de bedoeling dat volgende week in aansluiting op de vergade ring van de NAVO-ministerraad op 26 en 27 mei a.s. in Rome ook de samenstelling van de Europese Com missie besproken zal worden. Intussen heeft de S.V.B. de be hoefte aan geld voor de afkoop van de rentekaarten kunnen dekken door gebruik te maken van andere fondsen die door de bank worden beheerd. Maar hiermee kan niet onbeperkt worden doorgegaan, reden waarom nu minister Roolvink zal worden ge vraagd een uitweg te vinden voor de geldnood. Tot dusver is aan circa 500.000 mensen een afkoopsom uitgekeerd van de ruim 650.000 die er tot nu toe voor in aanmerking kwamen. De af koop loopt tot 1975. Dit jaar zijn de mensen aan de beurt, die tussen 1937 en 1940 zijn geboren. (Van onze redactie binnenland) SASSENHEIM/ARNHEM Drie onbekende mannen hebben ingebro ken bij een juwelierszaak in Sassen- heim. Na een paar minuten verdwe nen zij met een buit ter waarde van ongeveer 300.000 gulden. Ook in Arnhem is bij een juwelier ingebro ken. Hier werd voor bijna 30.000 gul den gestolen aan juwelen, terwijl uit de kassa nog een bedrag van 295 werd ontvreemd. De daders van deze inbraak konden door de politie worden achterhaald. Van de inbre kers in Arnhem ontbreekt tot nu toe nog ieder spoor. Toen de drie mannen de winkel in Arnhem binnendrongen werd meteen de alarminstallatie in werking ge steld. Toen de eigenaar naar buiten keek, zag hij het drietal al vertrek ken. Volgens de politie heeft de over val niet meer dan anderhalve minuut in beslag genomen. De juwelier is verzekerd. De politie gelooft dat er verband bestaat met de overvallen in Voorhout en Leiden, waar respec tievelijk 12.000 en een kwart mil joen is ontvreemd. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Een felle brand heeft gisteren tussen de middag de n.v. Meubel Industrie Breda verwoest. De schade aan machinepark, voorraden "ën fabriekshal ligt rond de 700.000 gulden. De bedrijfsschade beloopt daarnaast nog enige tonnen. (ADVERTENTIES) TER GELEGENHEID van de mani festaties bij de derde verjaardag van het Griekse kolonelsbewind zal geen officiële Nederlandse vertegenwoor diging aanwezig zijn, aldus antwoordt minister Luns op vragen van het Ka merlid Van der Spek. PERRY (Georgia) (RTR) Ongeveer 150 deelnemers aan een mars van 177 km naar Atlanta zijn uit Perry in de Amerikaanse staat Georgia vertrok ken. Zij negeren hiermee een telegrafisch beroep op hen van gouverneur Lester Maddox, van de mars af te zien, die geldt als protest tegen de dood van acht negers, die vorige week vielen onder kogela van de politie. Maddox heeft de leider van de mars, Hosea Williams, vice-president van de „Zuidelijke Christelijke Leiderschapsconferentie" (SCLC), gewaarschuwd, dat er zich tijdens de mars moeilijkheden kunnen voordoen. Twee door muilezels getrokken wagens rijden met de groep mee. Op de wagens liggen zes met zwarte kleden bedekte kisten, die de zes doden sym boliseren, die vorige week in Augusta (Georgia) tijdens onlusten vielen. Daar komen nog bij de twee negers die vrijdag j.l. in Jackson (Mississippi) doodge schoten werden. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De n.v. André van Spaendonck en Zoon, familiebedrijf met zeshonderd werknemers in Til burg, werkt niet mee aan de sanering van de strijkgaren-wollenstoffenin- dustrie in ons land. Een voorstel daartoe is verworpen door vier aan deelhouders, familieleden, die een meerderheidsbelang in het bedrijf hebben. Deze (familie)meerderheid heeft gekozen voor rationalisering en sanering van het eigen bedrijf; pas daarna zai de mogelijkheid tot sa menwerking in groter verband wor den overwogen. Besprekingen over het opgaan van de n.v. in een grotere produktie-een- heid zijn afgebroken. De basis voor dat overleg is gelegd door de eind vorig jaar als gedelegeerd commissa ris en directievoorzitter benoemde heer F. van Rhijn. Hij leek de vrije hand te hebben om het bedrijf, dat reeds geruime tijd met aanzienlijke verliezen werk te, er boven op te helpen. Samen met prof. dr. G. Diephuis uit Henge lo ontwikkelt hij een plan om in Ne derland te komen tot twee grote pro- duktie-eenheden in de strijkgaren- wollenstoffenindustrie, die nu nog dertien bedrijven telt. Prof. Diephuis is door de federatie van Nederlandse wolfabrieken aangezocht de fusies te bevorderen. De heer Van Rhijn pleitte onmid dellijk na zijn benoeming bij de n.v. fabrikante van de Spandon-stof- fen voor het beëindigen van het familiekarakter van het bedrijf. Hij stelde dat slechts de open n.v.-vorm op den duur tot mogelijkheden tot sanering en modernisering zou kun nen leiden. De plannen tot samen werking die in de afgelopen maan den zijn uitgewerkt krijgen de steun van de directie. Slechts de heer Ch. van Spaendonck, sinds één november 1969 in feite niet-actief directeur, onthield er zijn goedkeuring aan. Hij zou op de aan deelhoudersvergadering, die een eind maakte aan de fusiemogelijkheden, de voornaamste woordvoerder tegen het beleid-Van Rhijn zijn geweest. De commissarissen, de heren prof. dr. J. J. Beel, prof. dr. G. J. P. van Dooren, F. F. van Rhijn en Ursonen hebben ontslag genomen. President-commis saris Ursonen heeft de staf en de on dernemingsraad ingelicht over dé si tuatie die is ontstaan. De familieleden-aandeelhouders heb ben nu een intern reconstructieplan opgesteld. Dat zou moeten worden uitgevoerd onder leiding van een reedis benoemde general manager. De heer Ch. van Spaendonck wil daarover op korte termijn de onder nemingsraad en de vakbonden in lichten. Grotemarkt 25, Breda,Tel. 01600-30650 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Middel burgse kantonrechter mr. A. Veen- hoven heeft woensdagmorgen twee neven uit Kwadendamme ieder veroordeeld tot een tientje boete of één dag hechtenis wegens het overplakken van verkiezingsaffi ches. Beide jongens hadden mee. gedaan aan een actie van de Ka. tholieke Werkende Jeugd in Zee land tijdens de statenverkiezingen. Toen werden de verkiezingspla- katen van alle politieke partijen, behalve de PPR, overgeplakt met een leuze waaruit men kon op maken dat geen enkele partij aan dacht had besteed aan de proble men van de werkende jeugd, met name wat betreft het vormings onderwijs. De rechtszaak kreeg een staar tje omdat de kantonrechter haar met geslote. 6 ur> r- behandelde. Dat kwam omdat één van de jon gens nog minderjarig was. Deze was echter niet verschenen. Daar het om dezelfde familienaam ging, verkeerde mr. Veenhoven in de veronderstelling dat hij de min derjarige voor zich bad. Het bleek echter zijn negentienjarige neef Gerard M. te zijn. Mr. Veenhoven gaf toe dat het mogelijk is dat hij gezegd heeft: „Jammer dat er geen pers by is". Het districtsbestuur van de KW J-Zeeland vond 't allemaal vreemd genoeg om er een communiqué over uit te geven, waarin de be sloten behandeling fel wordt ge laakt. „Wy krijgen de indruk dat zelfs de rechterlijke macht ifiet meer objectief is en bang is vt>or publiciteit over deze zaak. Enkele politieke partyen hebben protest aangetekend naar aanleiding van onze plakactie. Hieruit conclude ren wil dat politieke partijen wel protest willen aantekenen, terwyi ze niets aan de verbetering van de situatie van de werkende jon geren willen doen". De kantonrechter wijst het ver- wyt aan zijn adres af: „Het was een samenloop van omstandighe den. Naar mijn gevoel en bedoe ling ging het om een openbare behandeling". De opgelegde straf fen sluiten de mogeUjkheid van hoger beroep uit. (Van een onzer verslaggevers) GOES Deze week is de heer J. Breebaart uit Amstelveen benoemd tot economisch sociaal voorlichter voor de fruitteelt in zuid-west Ne derland. De heer Breebaart heeft o.a. reeds drie en een half jaar ervaring als economisch voorlichter bij het rijks tuinbouwconsulentschap in Amster dam. De heer Breebaart zal zich in de eerste instantie zo veel mogelijk ten dienste stellen van de fruitte lers, maar daarnaast zal hij zich ongetwijfeld ook dienstbaar maken voor tuinders. Wanneer de heer Breebaart pre cies zijn werkzaamheden zal kunnen beginnen, is nog niet bekend. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Vanavond (don derdag) wordt in de bar-discothcek de Imago-club in Terneuzen een voorlichtingsbijeenkomst gegeven over druggebruik. Er zal een forum aanwezig zyn dat o.a. bestaat uit mensen die nauw be trokken zijn bij de drugs. Zo is uitgenodigd de heer E. Hu- bregtse, korpschef van de gemeente politie in Terneuzen, een afvaardi ging van het Bureau voor Alcoholis me uit Middelburg en enkele gebrui kers van drugs. (Van een onzer verslaggevers) HOORN De 14-jarige Paul Krüger (Paul de Naald") uit Hoorn, die vorige week tijdens een behandeling by de tandarts een naald inslikte, behoeft niet geopereerd te worden. Gister morgen is in bet St. Jans gast huis te Hoorn vastgesteld, dat de naald langs natuurlijke weg zqn lichaam heeft verlaten. (ADVERTENTIES) Aan dit teken herkent u de zaak waar u gerust uw schoenen kunt kopen. [450 GR 93-cl "7Sctj 1600 GR 144 ct. 99 '^750 GR J40ct 198ej Verrukkelijke chocolade nu in nieuwe verpakkingen om ook het oog te laten genieten van Koninklijke Droste kwaliteit.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1