GROOTSTE VERVUILINGSBRONNEN LIGGEN (NOG) NI ET AAN BANDEN Een Nederlander leest gemiddeld drie kwartier per dag in zijn krant, net als u. Industrieel en dokter gaven raden Middelburg en Vlissingen voorlichting Verolme wil werf bouwen in Zuid-Afrika PANAGOULIS OVERLEDEN Breukbanden v.d. WALLE- BLOMMAERT Protest in Georgia Perzië bezet Arabische eilandjes Diefstal 2500 kilo boter in IJzendijke Waterschap Hulster Ambacht Heeft u geld nodig voor de aankoop van een auto of caravan „HUUB BLOKS" Gevoelige kleuren Hittegolf in India: al meer dan 500 doden L. R. van Hecke N.V. EEN MAGAZIJNMEESTER Voor Brabant-Zeeland Drs. J. Verster voorzitter christelijke werkgevers Lijvige agenda raad Oostburg L. R. van Hecke N.V. ASSISTENT-BEHEERDER 4 DINSDAG 19 MEI 1970 4 Verloofd: THEA WEGH JOHAN DICTUS Terheijden, Baroniestraat 20. 17 mei 1970. Zundert, Meirseweg 14. JOHANNESBURG (A.P.) De Nederlandse scheepsbouwer Cornells Verolme heeft aan de Sladanha Baai, ongeveer 110 km ten noorden van Kaapstad, een terrein gekocht, waar een scheepswerf gebouwd zal wor den. Dit bericht is afkomstig uit de Johanensburgse Sunday Express. De kramt zei dat Verolme op 29 april een optie op het terrein had genomen en dat de verkoopakte al was getekend. Verolme zou voor het terrein bijna een half miljoen gulden betaald heb ben. Verolme zou van plan zijn om tenminste 2000 Nederlanders en an dere arbeiders naar Zuid-Afrika te brengen voor de bouw van de scheepswerf, aldus de krant. ATHENE (Reuter) Luitenant kolonel Vassailios Panagoulis, die na een bomaanslag op premier George Papadopoulos ter dood was veroor deeld, is zaterdag in de gevangenis overleden. Dit is gisteren door zijn familie mee gedeeld. Panagoulis was na de aan slag van augustus 1968 gearresteerd, maar werd enige maanden later in verband met zijn gezondheid weer vrijgelaten. Ernstig ziek hij had onder meer een hersenbloeding ge had werd hij in een militair hos pitaal opgenomen. Later is hij naai de gevangenis overgebracht. Zijn zoon Alexander, die ook in verband met deze aanslag werd gearresteerd, zou ernstig ziek in een militair hos pitaal verblijven. Sinds eind maart heeft hij geen bezoek meer mogen ontvangen. DROGISTERIJ STATIONSWEG 9 HULST (Van onze redactie buitenland) AUGUSTA Negerleider Ralph Abernathy heeft zondag in Augusta (Georgia) meegedeeld dat komende week een mars zal worden gehou den uit protest tegen de onderdruk king van de negers en studenten in de staat en de rest van het land. De mars door Georgia's „zwar te gordel" eindigt zaterdag in Atlanta met een massabijeenkomst. Dominee Abernathy kondigde het plan aan tijdens de begrafenis van een van de zes negers die afgelopen week in Augusta bij ongeregeldhe den door de politie zijn doodgescho ten. (Van onze redactie buitenland) BEIROET Perzië heeft drie Arabische eilandjes bij de toegang tot de Perzische golf bezet. Naar maandag in eBiroet is bekend gewor den is dit bericht door een blad in Koeweit. Een van de eilandjes Aboe Moessa behoort tot het sjeikdom Sjarjah. De beide andere tot Ras Al-Khaima. Beide sjeikdom- men aan de Verdragskust („Piraten- kust") staan nog onder rBitse be scherming. (Van. een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE Tijdens het Pink- stcrweekeinde is uit de coöperatieve zuivelfabriek „Eensgezindheid" aan de Mauritsweg in IJzendijke 2500 kilogram roomboter verdwenen. De politie kon geen spoor van braak ont dekken. Vermoedelijk wisten de dieven waar de sleutel van de opslagplaats hing. De boter was in grote dozen verpakt en vertegenwoordigt een waarde van twaalfduizend gulden. Naar alle waarschijnlijkheid hebben de dieven voor het vervoer van hun buit gebruik gemaakt van een kleine vrachtwagen of bestelauto. De dijkgraaf van het waterschap Hulster Am bacht maakt bekend dat de openbare vergade ring van de algemene vergadering die gepland was woensdag 20 mei a.s. is verplaatst naar he den, dinsdag 19 mei te 19.00 uur in de „Koning van Engeland" te Hulst. Hulst,, 19 mei 1970 De dijkgraaf voornoemd, W. P. J. Staal. indien U wenst over te gaan tot de aankoop van een auto ot caravan kom dan eersl bij ons de financiering regelen Wij verstrekken een zo hoog mogelijk krediet aan U zeil. zodat O de bandelaar kontant kunt betalen. Aanvragen worden in één dag afgewerkt Ook op de reeds in Uw bezit zijnde auto of caravan verstrekken wij krediet. Pastoor Jutenlaao 45 Bergen op Zoom I'eL 01640 - 6348 (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De grootste bronnen van luchtvervuiling in de westelijke wereld liggen niet aan banden, hoewel zij hun kwa lijk werk praktisch onder de neus gaten van de goegemeente ver richten. Deze grote vervuilers zijn: het verkeer en de rokende schoorstenen op onze daken. De derde vervuilingsbron in onze moderne wereld, de industrie, wordt door tal van controlemaat regelen scherp in het oog gehou den, hoewel deze zich met na me in het Sloegebied zover van de bewoonde wereld bevindt, dat men nauwelijks van stank overlast kan spreken. In een modern uitgevoerde woon wijk, waarin hoog- en laagbouw in rijke variatie voorkomen, loost een lage schoorsteen belangrijke hoeveel heden zwaveldioxyde praktisch op de hoogte waarop andere mensen (de fiatbewoners) ademhalen. De schoor stenen van het wegverkeer (de uit laten) zijn zo gesitueerd, dat zij hun giftige stoffen regelrecht in de lon gen van de medemensen blazen. Vooral in de steden waar deze soor ten van luchtverontreiniging zich ge concentreerd voordoen en waar ver dunning van de uitstoot veelal ach terwege blijft, is de situatie alarme rend. De industrie daarentegen past voortdurend de nieuwste technische vindingen toe, die de schadelijkheid van de uitstoot kunnen beperken. Van jaar tot jaar wordt de industrie, gerekend per ton produkt, „schoner". Zo is Enschede, eens een stinkend industrieel centrum, in twee genera ties tijd een schone stad geworden. Aan het woord is dr. ir. J. Nijman, directeur van Hoechst-Vlissingen, tijdens een informatieve bijeenkomst voor de leden van b. en w. en de raden van Middelburg en Vlissingen in het stadhuis van de Scheldestad. Men had hem uitgenodigd om eens wat voorlichting te geven over het onderwerp „De industrie en de mi lieuhygiëne". Zijn betoog werd ge volgd door een inleiding van dr. J. Tesink, directeur van de provinciale gezondheidsdienst voor dieren, die door het projecteren van door fluor aangetaste koeietanden, de opgeluch te gezichten van de volksvertegen woordigers weer wat deed betrekken. Dr. ir. Nijman schetste zijn gehoor dat ten aanzien van luchtverontrei niging door de industrie, de tenden- zen precies omgekeerd zijn aan die welke gelden met betrekking tot de andere milieubedervers: verkeer en wonen. De industrie, b.v. in het Bot- lekgebied, is in het verloop van vijf jaar 20 a 30 procent „schoner" ge worden. Het verkeer daarentegen wordt, naarmate het aantal auto's toeneemt, als bron van zwavel- dioxyde-verontreinigiinig steeds ge vaarlijker. De wetgever legt zelfs feitelijk een heffing op die automo bilisten die door het gebruiken van propaangas aan een zuiverder atmos feer bijdragen, door deze mensen een hoger belastingtarief op te leggen. Bovendien verzuimt de wetgever een voorschrift uit te vaardigen dat die selmotoren zuiver moeten worden afgesteld. In Engeland kent men een dergelijk voorschrift wel en roet- uitblazende vrachtauto's en autobus sen zijn daar dan ook onbekend. De woonwijk als bron van lucht vervuiling is, sinds veel huizen met aardgas worden verwarmd, minder gevaarlijk voor de volksgezondheid geworden, maar aldus dr. ir. Nij man de aardgasbel van Slochteren is niet onuitputtelijk. Het is niet on denkbaar dat wij over 20 of 30 jaar weer met steenkool zullen moeten gaan stoken. Luchtvervuiling, zo meende de heer Nijman, wordt op die plaatsen een probleem, waar de bevolkings dichtheid het grootst is. Daar ont staan dan ook de spanningen tussen de industrieën en de andere gebrui kers vam grond. In Zeeland zijn dat vooral de landbouwondernemers. Hier was men op het vertrouwde terrein van dr. J. Tesink, die in het bijzonder de gevolgen van fluor- emissies op de conditie van het vee en op bepaalde, daarvoor gevoelige landbouwgewassen kwam aantonen. Geringe hoeveelheden fluor hebben een gunstig effect op bijvoorbeeld gebitten, maaT een overdosering leidt tot een ophoping van fluor in tanden en botten, waardoor zieke lijke afwijkingen ontstaan. Bepaalde land- en tuinbouwgewas- sen vertonen grote gevoeligheid voor fluor. De financiële schade welke hierdoor kan worden aangericht, wordt in Zeeland zonder mankeren door de industrieën aan de gedupeer den vergoed. De gederfde arbeids vreugde (zoals het jaarlijks vervan gen van een veestapel) kan uiteraard niet met geld worden goedgemaakt. Na de luchtverontreiniging van twee kanten te hebben besnuffeld, trokken de aanwezigen hun eigen conclusies. Welke dat precies zijn, zal op den duur blijken, als zij in hun hoedanigheid van burgemeester, wethouder of raadslid met de prak tische kanten van het probleem wor den geconfronteerd. *XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXJ> (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN In de voorlichtings bijeenkomst voor de colleges van b. en w. en de raadsleden van Middel burg en Vlissingen over het onder werp „luchtverontreiniging", maakte dr. ir. Nijman, directeur van Hoechst de opmerking: „Als een bloemenkwe- ker in de buurt van een fabriek weet, dat bijvoorbeeld witte gladiolen ge voeliger zijn voor fluor dan rode, dan doet hij er verstandig aan om rode gladiolen te kweken." Burgemeester D. Roemers van Vlis singen haakte daarop in met de uit roep: „Rood is trouwens ook een veel mooiere kleur!" Toen het gelach om deze opmerking van een principieel socialist was uit gestorven, reageerde dr. Nijman: „Je zou natuurlijk ook kunnen zeggen dat oranje gladiolen een mooiere kleur hebben. Daarbij heb ik boven dien de indruk, dat oranje minder gevoelig is...." «xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx (Van onze redactie buitenland) NEW DELHI De hittegolf die het noorden van India teistert heeft tot op heden aan meer dan 500 men sen het leven gekost. Meer dan duizend mensen zijn op genomen in ziekenhuizen in de sta ten Bihar, Uttar Pradesj en Raja- stan, waar de temperatuur is geste gen tot 47 graden. Maatschappij tot beheer van kantines Rotterdam zoekt voor haar vestiging in Terneuzen die tot taak zal krijgen het beheren van de voor- raadmagazijnen en het voeren van de voorraad administratie. Leeftijd 20-25 jaar. Belangstellenden kunnen mondeling solliciteren na telefonische afspraak met de bedrijfsleider, de heer Tan, die iedere werkdag van 09.00-19.30 uur te bereiken is in Terneuzen, onder tel. nr.: (01150)-8920, toestel 2223. fVan een onzer verslaggevers) GILZE Tot voorzitter van de nieuwe federatie Brabants-Zeeuwse Christelijke Werkgevers is benoemd drs. J Verster uit Gilze. Drs. Ver ster bekleedde voor de vorig jaar tot stand gekomen fusie tussen de Katholieke Werkgevers Vereniging in het zuiden en de Christelijke Werkgevers al het voorzitterschap van de katholieke werkgeversvereni ging. In het verjongde bestuur hebben o.m. zitting genomen de heren J. Douma, directeur, van Douma Ver enigde Bedrijven n.v. te Breda, F. Jansen, president-directeur van de n.v. Hero en W. Neutelings, direc teur van Liga Roosendaal. (Van onze correspondent) OOSTBURG De raad van Oost- burg komt donderdag 21 mei om half acht in openbare vergadering bijeen voor een 25 punten tellende agenda. B. en w. stellen de raad voor om toe te treden tot ac vereni ging „Contact Noordzeekustge meenten". Deze vereniging is be doeld als overlegorgaan voor de kustgemeenten om alle problemen die de kustgemeenten raken te be hartigen. Het lidmaatschap kost f 155 per jaar en f 12,50 per 1000 inwoners. De organisatie van het kasbeheer en de financiële administratie van de algemene dienst wil men volgens de nieuwe stijl voeren. Het is daar om noodzakelijk enkele maatregelen te treffen. Het ontwerp-bestemmingspian Badhuisweg zal vastgesteld dienen te worden. De heer M. de Regt zal in vaste dienst benoemd dienen te worden als onderwijzer aan de openbare schooi te Groede. Maatschappij tot, beheer van kantines Van Hecke is een modern en snelgroeiend be drijf met vele vestigingen voornamelijk in de randstad. Zij stelt zich ten dienste van onderne mingen en instellingen voor de ontwikkeling van bedrijfskantines en het beheer daarover. Voor de kantines van haar opdrachtgever in Terneu zen zoekt zij een Wiens taak voornamelijk zal bestaan uit het in samenwerking met enkele collega's verrichten van kantine- en buffetwerkzaamheden. De voorkeur gaat uit naar een energieke kracht, die beschikt over ervaring in de horeca- dienstverlening en mogelijkheden om in teamverband te werken. Belangstellenden kunnen mondeling solliciteren na telefonische afspraak met de bedrijfsleider, de heer Tan, die iedere werkdag van 09.00 tot 19.30 uur te bereiken is in Terneuzen, onder tel. nr. (01150) -8920, toestel 2223. Een publlkatie van het Centraal Bureau voor Courantenpubliciteit

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 4