lavona Israël wil positie langs Suezkanaal behouden IIOIIm Premier De Jong hield t aardig in t.v.-interview Veel ongelukken in pinksterweekend 20 doden Café in Hoogerheide uitgebrand MEEÜS Italië wacht stakingsweek In ft kort I Weer brand bij Bredase firma „Verbonden" kerkklok te Slijkplaat Bed op wielen Jonge Duitsers uitgewezen na vechtpartij Dit is het recept: Kaasfonduevan Nederlandse kaas. stanklawaai en atoombom Tijdelijk regen Bromfietser Inhaalmanoeuvre EOSMH OTMAAH ISRAëLISCHE KRANTEN: DESNOODS AANVALLEN OP RUSSEN Duitser nu stelen i i ets gea rresteerd Suenens: „Ik heb geleden onder reactie paus" Protesten tegen Gevaarlijke tabletten in Antivoord bus vergeten DIRECTEUR VERMOEDT OPZET DINSDAG 19 MEI 1970 3 (Vau onze redactie buitenland) IEL AVIY Israël lieeft de jjrole mogendheden gewaar- waarschuwd alles te zullen doen om te voorkomen dat Egypte zijn positie langs liet Snezkanaal zal versterken, zell's als dit zou inlioudeu dal er aanvallen moeten worden gedaan op Rus sische adviseurs en Russisch materiaal. Aldus Israëlische pers berichten. De kranten melden dat Israël vastbesloten is zijn „bewegingsruimte" langs het kanaal te behouden. Zegslieden van hel ministerie van buitenlandse zaken ontkennen echter iets van deze berichten te weten. Het Suezkanaal dat lange tijd na de juni-oorlog van 1567 fungeerde als be standslijn tussen Israël en Egypte is de laatste week de linie geworden waar langs zich steeds heftiger de strijdende partijen bewegen en waarboven zich met steeds groter wordende frequentie iuchtgevecnten voordoen, die een complete oorlog doen vermoeden. Men vermoedt dat de uitgebreide hulp die Egypte van Rusland krijgt hieraan niet vreemd zal zijn, zeker niet nu waarnemers in Tel Aviv heb ben bekendgemaakt dat vorige week pogingen zijn gedaan langs het ka naal bases in te richten voor de Rus sische Sam-3-raketten, die zo goed als zeker zullen worden bemaud door Russische technici. Genoemde waar nemers wijzen er op dat de Israëli sche luchtacties over de gehele lengte van de waterweg ook sinds vorige week steeds intensiever zijn gewor den. Mosje Dayan herhaaldelijk heeft ge waarschuwd dat Israël alles zal doen wat in zijn macht ligt om de bouw van dergelijke bases te voorkomen. De Sam-3-raketten zijn namelijk be doeld als afweer tegen laagvliegende vliegtuigen en mocht Egypte over die bases gaan beschikken dan zou de Israëlische suprematie in de lucht op slag zijn verdwenen en zouden de Israëlische stellingen aan de oostelij ke oever van het kanaal een dank bare prooi worden van de kwantita tief sterkere artillerie van de Egyp- tenaren. (Van onze correspondent) BRESKENS Onbekenden hebben de klepel van de kerk klok van Maria Sterre der zee te Slijkplaat met doeken omwon den. Hierdoor was het niet mo gelijk de klok voor de eucharis tievieringen te laten luiden. Mo gelijk wilde men 's morgens om kwart voor negen niet meer ge stoord worden in zijn nachtrust. DE GOUDEN PALM van het 23ste internationale filmfestival te Cannes is toegekend aan de Amerikaanse film „Slash", van Robert Altman. De Italiaanse film „Onderzoek naar een burger" kreeg de prijs van de film critici, evenals Luis Bunuel voor zijn „Azyllo muito Louco'. Ook de Ita liaanse acteur Marcello Mastroianni werd onderscheiden. UTRECHT (ANP) De spoor wegen en de Wagons Lits hebben in de nacht van zaterdag op zon dag een couchetterijtuig beschik baar gesteld om GO Italianen aan een slaapplaats te helpen. De Italianen maken deel uit van een groep van 100 man, die per trein naar Nederland was gereisd om in Rotterdam aan een sporteve nement deel te nemen. In Rot terdam bleken tengevolge van de pinksterdrukte vrijwel alle hotels volgeboekt. De Italianen vroegen daarop telefonisch hulp aan N.S. Voor hun plaats in het couchetterij tuig, dat in Hoek van Holland werd neergezet, moesten ze het normale tarief betalen. De spoor wegen hebben in dit geval een uitzondering gemaakt. Het is niet de bedoeling om in het hoogseizoen vaker op deze ma nier toeristen op te vangen. (Van onze correspondent) VLISSINGEN De 18-jarige R. v. d. V., de 17-jarige E. B. en de 18-jarjge W. F„ allen uil Schuteln (Duitslamd) hebben zaterdagmiddag een gevecht geleverd met de eigenaar van een bromfiets, die de jongens de rechtmatige eigenaar trachtten te ont futselen. Toen de politie arriveerde, bleken zij reeds een bromfiets te heb ben gestolen op de Nieuwedijk en op de Zeildijk. Zaterdag werden zij ingesloten in het politiebureau en zondag zijn zij naar Duitsland teruggezonden. (ADVERTENTIE) Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak rv^\ afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG-UTRECHT Onge veer 700 mensen hebben eerste pinksterdag geprotesteerd tegen de aanleg van een autoweg door of langs het duingebied tussen Sche- veningen en Wassenaar. Zij deden dit al zingend onder het motto „meer groen en minder stank". Bij de wandelaars bevond zich de voor zitter van de Eerste Kamer prof. dr. ir. J. P. Mazure. Zondagmiddag hielden in Almelo enkele honderden jongeren van het Algemeen Jeugdverbond (ANJV) uit heel het land een demonstratie tegen het ultra-centrifugeproject, waarvoor in de stad een atoomtoJ- lenfabriek wordt gebouwd. Hun motto was „geen A-bom via Alme lo". Vierhonderd jonge demonstranten hebben zaterdagmiddag in Utrecht geprotesteerd tegen de milieuveront reiniging. Ze hielden in het kader van een landelijke actie Strohalm een rouwmars door de binnenstad. De betoging had evenals die in Den Haag en Almelo een rustig verloop. De luchthavenpolitie van Schiphol heeft zaterdagmorgen enkele auto's met takelwagens weg moeten sle pen. De auto's waren van demon stranten, die ze bij de ingang van de luchthaven hadden geparkeerd om te protesteren tegen de geluidshin der die het dorp Zwanenburg onder vindt van de luchtvaart. haarkleur-versteviger Iin 18 tinten flakon voor 2 a 3 behandelingen 1.95 kent u een betere? Weersvooruit zichten voor woensdag en donderdag opge steld door het KNMI. Zonnige perio des, maar tijde lijk hier en daar regen of motregen en overdag lagere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor woensdag Aantal uren zon 5-13. Min. temp.: omstreeks normaal. Max. temp. van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal 70 procent. Voor donderdag Aantal uren zon 3 tot 11. Min. temp. 0 tot 5 graden onder normaal. Max. temp.van on geveer normaal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal '10 procent. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Tijdens het pinksterweekend zijn 20 mensen door ongelukken om het leven gekomen. In een bocht van de weg nabij Re- Irancliemeiit is zondagavond de auto van het echtpaar A. de V. uit Ant werpen, geslipt tegen een boom te rechtgekomen en vervolgens in de sloot beland. De 34-jarige echtgenote werd op slag gedood. Haar man. die de wagen bestuurde, werd met zwa re verwondingen in liet ziekenhuis in Oostburg opgenomen. De auto was total loss. De 22-jarige invalide J. W. Lud- wig uit Den Haag is in de nacht van zaterdag op zondag verdronken. Vol gens de politie werkten de remmen van het wagentje, waarin de jonge man reed, niet goed. De invalide en het wagentje werden na dreggen ge vonden in het water langs de Zuid- wal in Den Haag. De 74-jarige mevrouw C. P. W. Versluis-Verploeg uit Zwolle is za terdagmiddag op een der perrons van het station in Utrecht gevallen en onder een trein terechtgekomen. Zij is aan haar verwondingen over leden. In Utrecht is zondagavond de driejarige B. Hinkelmann op het baanvak Enschede-Hengelo door een trein gegrepen en gedood. Vermoe delijk is de kleuter via een gat in de afrastering langs de spoorbaan, op de rails terechtgekomen. In Lichtenvoorde zijn zondagnacht de 28-jarige H. Keen uit Hengelo en de 24-jarige Duitser F. J. Mersmann om het leven gekomen, toen hun auto's frontaal met elkaar in botsing kwamen. In de gemeente Lith ver ongelukte de 64-jarige M. van Kraai) uit Oss, toen zijn wagen een frontale botsing maakte. In Heerhugowaard werden de 15- jarige C. M. Dekker en de 16-jarige M. Groenland door een personenwa gen van achteren gegrepen. Zij zijn even later aan hun verwondingen overleden. De 19-jarige C. van Daal uit Heeswijk-Dinther werd met zijn bromfiets aangereden. De bromfiet ser overleed even later. De 16-jarige M. op den Dijk uit Muntendam, is met zijn bromfiets te gen een stilstaande vrachtwagen op gereden en even later aan zijn ver wondingen overleden. De 19-jarige J. Post uit Den Helder is maandag ochtend om het leven gekomen, toen zijn auto uit de bocht vloog en tegen een elektriciteitspaal aanreed. In Nunspeet is zondagmorgen door onbekende oorzaak een personenau to met vier inzittenden tegen een boom gereden. De 20-jarige H. van der Dussen was op slag dood. De 17- jarige A. F. Bijl overleed in het zie kenhui', de 16-jarige L. van R. werd ernstig gewond en de 19-jarige be stuurder M. B. werd minder ernstig verwond. Op rijksweg 43 bij Marum zijn zon dagmiddag twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen. De be stuurder van de ene wagen, de 59- jarige J. Kuipers, overleed ter plaat se. Zijn drie vrouwelijke medepassa giers werden ernstig gewond. In de andere auto zat het echtpaar Pot uit Gieten. Mevrouw Pot overleed enke le uren na het ongeval. In Bellingwolde overleed de 26-Ja- rige C. Milder, toen een tegenligger tijdens een inhaalmanoevre frontaal met hem in hotsing kwam. De be stuurder van de tegenligger V. J. B. werd zwaar gewond De 8-jarige J. P. Thiboudier uit Bakhuizen is zondagavond bij het plotseling oversteken door een passe rende wagen gegrepen en korte tijd later overleden. De 20-jarige A. Men- geler en de 29-jarige T. Heilig, bei den uit Duitsland zijn zondag door een zeeboot van de R.B.S.M. uit Rot terdam, voor de kust van Westkapel- le opgepikt. Met een rubberboot wa ren zij gaan spelevaren. Door de sterke stroming belandden zij echter 6 mijl uit de kust. De 4-jarige Gerrit Korsuiuk uit Utrecht is maandagmorgen door ver drinking om het leven gekomen. Hij was in het water van een singel ge raakt. In het openluchtzwembad „De Tol" in Nunspeet is de 21-jarige juf frouw \V. J. van Hof uit Nieuwerkerk aan de IJssel verdronken. Wees zeker van uw keus. Vraag beslist brochure met uitvoerige inlichtingen over Ringlever open haarden. Antwoordnummer 1444, Rotterdam. ^YRTPFM Perfectie sinds 1902 Havenstraat 209-213, Rotterdam-W. Tel. (010)-25.65.65" Showr. geopend v. 9-17 u. zaterdags van 9-13 uur. Eigen parkeerruimte. (ADVERTENTIE) hom lenen is niets voor u. zei u 10 jaar geleden al. toen had u misschien gelijk, tegenwoordig is het heel gewoon om achteraf te betalen, 'kom nou' is uit de tijd. u komt maar. al blijft het wèl onder ons. willemstraat 13 breda, tel. 22121 toestellen 319 en 139. ROME (AFP) Italië gaat, sociaal gezien, een warme week tegemoet. Als eersten hebben maandagmorgen de typografen liet werk neergelegd uit protest tegen liet afbreken van de onderhandelingen over een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst. Hun staking zal tot en met volgende week maandag duren. De Italianen zullen een week van dagbladen verstoken zijn. De persbureaus zouden zich maan dagmiddag mij de staking aanslui ten. Ook zij willen salarisverhogin gen en betere arbeidsvoorwaarden. Maandagmiddag zouden ook de pi loten van de luchtvaartmaatschappij Alitalia gedurende vier uur het werk neerleggen. Dinsdag zijn de ambtenaren van de ministeries voor 48 uur in staking gegaan. Met ingang van woensdag avond 21.00 uur zal het treinverkeer gedurende 24 uur stil komen te lig gen als gevolg van een staking van het spoorwegpersoneel. Al deze sta kingen zijn gericht tegen het afbre ken van de onderhandelingen met de overheid over hogere lonen en sa larissen en betere arbeidsvoorwaar den. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Voor de tweede keer binnen eenj aar is door niet achter haalde oorzaak brand ontstaan bij de firma Frits Bode in het industrie terrein De Krogten. Ditmaal raakte een hoop afval in brand. De ruimte waarm die lag, brandde geheel uit. Een aanliggende produktiehal ging voor een deel verloren. Daarin wor den polyester koepels gemaakt voor radavapparatuur, waarmee de NAVO werkt. De Bredase brandweer slaagde erin te voorkomen dat de brand dezelfde grote schade had als op 26 juni van het vorig jaar. Toen brandde een andere hal geheel uit. De schade be droeg toen een half miljoen gulden. Directeur Bode schat de brand- en bedrijfsschade dit keer op 70.000 tot 100.000 gulden. De brand ontstond zaterdagmorgen omstreeks acht uur. Op dat moment was niemand op het fabrieksterrein aanwezig. Ais mogelijke oorzaak is kortsluiting genoemd, maar dat lijkt weinig waarschijnlijk omdat in de ruimte, waar het afval lag, geen elektriciteitsleidingen lagen. De heer Bode oppert zelf als enige mogelijk heid dat de brand aangestoken is. Hij gelooft niet in het toeval, dat binnen een jaar tweemaal brand uit breekt. De eerste keer ontstond de brand een half uur nadat een nacht waker in een hal was geweest. Hij heeft steeds volgehouden dat hij daar niet heeft gerookt. Bij de bestrijding van de brand zaterdagmorgen moest men gebruik maken van persluchtmaskers, omdat de brandende polyester een grote en smerige rookontwikkeling veroor zaakte. Na het eerste groot alarm werden de vrijwilligersgroepen Prin- cenhage en Centrum ingezet. Cen trum om de brand mee te bestrij den, Princenhage om de kazerne te bemannen. Achteraf bezien viel de brand mee. Dat kwam naast het snel le ingrijpen van de brandweer door de gunstige wind. De brand was men binnen een kwartier meesier. De brandweer schat de brandschade op een halve ton. (Van een onzer verslaggevers) HOOGERHEIDE Maandagmiddag omstreeks half vijf is de cafetaria Van Beek aan de Raadhuisstraat in Hoogerheide door brand totaal ver woest. Dit ondanks de inzet van de brandweer van Hoogerheide en Ber gen op Zoom. De eigenaar van de cafetaria was op vakantie. Zijn zoon, die tijdelijk de zaak dreef, trachtte aanvankelijk zelf het vuur te blus sen. Hij is met ernstige brandwon den aan hoofd en borst opgenomen in een ziekenhuis te Merksem. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) VLISSINGEN Een 20-jarige Duitse grenswacht die in zijn woon plaats Duderstadt een auto had ge huurd, is zondag langs rijksweg 58 gearresteerd, omdat hij een fiets had gestolen. Na het uitzitten van zijn straf zal hij Nederland worden uit gezet. De grenswacht had met zijn huur auto een ongeluk veroorzaakt in Duitsland en was daarom in paniek naar Nederland gereden. In Vlissin- gen nam hij zijn intrek in een pen sion, leende daar wal geld nadat hij de pensionhouders had verteld dat hij do beschikking zou krijgen over f 1500,-. De politie kon pas tegen hem optreden, toen een voorbijganger op rijksweg 58 zag dat hij een fiets in de berm legde en loen ging staan liften. BRUSSEL (ANP) De Belgische kardinaal Suenens heeft zondag in Meclielen, in verband met het recen te interview dat hij met het Franse blad Le Monde heeft gehad en, rea gerend op de reactie van de paus op dit interview verklaard „in dit inter view in geweten en voor de Heer" gesproken te hebben. „Ik heb geleden onder de reactie die dit interview bij de paus heeft uitge lokt. Maar ik meende dat het mijn plicht was aldus te handelen. Ik meen dat dergelijke verklaringen normaal geuit moeten kunnen worden zonder inbreuk te maken op de eerbied, ver schuldigd aan het opperste gezag." (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Het is de taak van de kerk de aandacht te vestigen op maatschappelijke misstanden. Toch geloof ik dat sommige kerkelijke groeperingen eit instellingen in hun kritiek te ver gaan." Aldus een der antwoorden van de mmister-president, de heer P. J. S. de Jong. in het televisie-interview dat hem zondagavond door de hoofd redacteuren W. L. Brugsma (Haagse Post), rar. W. H. Sandberg (Het Pa rool) en L. Leijendekker (De Stem) werd afgenomen. Even tevoren had de heer De Jong nog verklaard dat er „altijd heilige onrust zou moeten zijn". Dat ging met name over de woningnood en de activiteiten der krakers. Volgens hem geeft de huidi ge regering „richting aan het streven naar maatschappijvernieuwing", zo als dat ook het geval zou zijn met het pogen om tot democratisering van de universitaire bestuursvorm te komen. Uit het vraaggesprek stippen wij vei der aan dat de minister-president niet gelóóft in militaire overwinnin gen, ook niet iii Vietnam, dat hij verder meent dat Nederland niet ai te kritisch ten opzichte van de Ame rikaanse politiek in het Verre Oos ten kan staan, omdat Amerika daar handelt op grond van een zelfde be lofte aan Vietnam als aan Nederland is gedaan, namelijk dat de Verenigde Staten niet zullen toestaan dat het land overweldigd wordt. Wel distantieerde de heer De Jong zich van de extreme uitspraken van vice-president Spiro Agnew. In een Nederlands kolonelsgevaar gelooft hij niet. Tegenover een figuur als Hel der Camara staat de minister-presi dent „in beginsel erg sympathiek", al ziet hij niet direct welke activitei ten de Nederlandse regering zou kun nen ontplooien om diens kandidatuur voor de Nobelprijs voor de Vrede te ondersteunen. Het bleef, zoals gespeksleider Brugs ma ook constateerde, een uitermate vriendelijk gesprek, waarvoor de minister-president zich in zekere zin excuseerde „Dat is nu eenmaal de aard van het bees-tje. VEERTIG MILJOEN gulden was de schade bij de brand, die de radio- en televisiefabriek van Arena in de Deense stad Horsens in de as legde. In het bedrijf zijn 750 werknemers werkzaam. BELFAST, de hoofdstad van Noord- Ierland, is dit weekend weer onrus tig geweest. De onlusten beperken zich dit keer tot de protestantse wijk. Drie Britse militairen werden ge wond en zes jongelui werden gear resteerd. Israëlische straalvliegtuigen hebben een Egyptische torpedobootjager en een raketboot tot zinken gebracht, aldU3 een woordvoerder in Tel Aviv. De schepen lagen voor anker in de Rode Zee. De woordvoerder zei dat dit een antwoord is op liet tot zinken brengen van een Israëlische vissers boot en een penetratie van kikvors- ïnannen in de haven van Eilat. Dé waarnemers wijzen er op dat de •Israëlische minister van defensie Paus Paulus heeft aaugekoudigd, dat veertig rooms-katliolieke marte laren uit Engeland en Wales, die in de zestiende eeuw ter dood zijn ge bracht, lieiiig zullen worden ver klaard. VIER AMERIKAANSE mariniers zijn beschuldigd van moord op 16 Vietnamese burgers. De mannen zijn gearresteerd, nadat op 20 februari bij Son Thang de lijken werden gevon den van vijf vrouwen en elf kinde ren. De mariniers waren de dag te voren op patrouille gestuurd in het betreffende gebied. MINISTER LARDINOIS, van Land bouw en Visserij, is vertrokken voor een bezoek van zes dagen aan de Sovjet-Unie. Het ligt in de bedoeling dat er 'n overeenkomst tussen beide landen zal komen inzake weten schappelijke landbouwkundige sa menwerking. (Van een onzer verslaggevers) TERHEIJDEN Een verpleegster heeft zondagmorgen omstreeks elf uur, toen zij in Terheijden uit een BBA-bus stapte, haar lichtbruine handtas achtergelaten. Deze werd later niet teruggevonden. In de handtas bevond zich een metalen medicijnendoosje. Hierin ?aten kleine, witte tabletjes. Deze zijn voor volwassenen gevaarlijk en voor kinderen zelfs levensgevaarlijk. De handtas is vermist in de lijn bus van Breda naar Den Bosch. (ADVERTENTIE) Zo zijn zaterdag tijdens luchtge vechten boven het Suezkanaal twee Egyptische Migs neergeschoten, aldus een militaire woordvoerder in Tel Aviv. Een militaire woordvoerder in Cairo sprak de Israëlische opgave te gen en zei dat alle Egyptische vlieg tuigen behouden op hun bases waren teruggekeerd. Het was Egyptische straaljagers gelukt een Israëlische Mirage te treffen. Egyptische jachtbommenwerpers hebben voor de zesde maal in 24 uur Israëlische stellingen aangevallen iangs het Suezkanaal. van het noor den tot het Groot Bittermeer. Daar bij werden voltreffers gehoekt.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3