FILES VAN VIJF KILOMETER OP ZEEUWSE EN BRABANTSE WEGEN Pinkstertop: 735.000 toeristen Man (42) in café dood gestoken vrouw (49) gewurgd LAOS NU OOK FRONT IN INDO-CHINA WEER KRACHT METING WILSON-HEATH Agnew weer ten strijde tegen de pers Dwarsgebakken lekker! UITGEWEZENEIN DE BLOEMEN Vermiste uitgever zat in Vlissingen AANKLACHT TEGEN HARBERTS TWEE MOORDEN IN WEEKEND Lijk onbekende man gevonden KUSTGEBIED RUSTIG Britten op 18 juni naar stembus VALS? N.O.S. wil cupfinale Celtic- Feijenoord herhalen Autokrik door etalageruit: juwelier voor 25.000 bestolen Hogere rijkssubsidie verbetering huizen en woonbuurten DirecteurDr. W. A. J. M. Hark*. HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)7920. Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand f 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. DE VRUE ZEEUW DINSDAG 19 MEI 1970 25e Jaargang No. 6246 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummei vrijdag tot vjn. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) BREDA/TERNEUZENVLISSINGEN - De tradione- Ie pinksterdrukte kan in het algemeen als vriendelijk worden geschetst. De schattingen liepen nogal uiteen. Vond'men het in Zeeuwsch-Vlaanderen „vrij rustig", in West-Brabant en met name in de Baronie werd het „druk ker dan was verwacht", waarbij het accent overigens dui delijk op de tweede pinksterdag viel. Volgens het nationaal bureau voor toerisme dat overigens slechts met steekproeven werkt kwamen er dit weekeinde 735.000 buitenlandse toeristen het land in, tegen 425.000 ver leden jaar. Volgens dezelfde bron zouden tijdens de paasdagen, de eerste week van mei en Pinksteren samen bijna twee miljoen buitenlanders Ne derland hebben bezocht. De centrale verkeerspost van de rijkspolitie te Driebergen vond het in elk geval een top-weekeinde, vooral bij de massale terugkeer op tweede pinksterdag. Toen zat, wat Zuidwest-Nederland betreft, rijks weg 58 tussen Goes en Bergen op Zoom dicht en vormden zich files van vijf kilometer lengte zowel by de pas in gebruik genomen aanslui ting van de rijkswegen 16 en 17 bij Zevenbergschenhoek als op de zui delijke oprit van de Moerdijkbrug. (Van onze redactie binnenland) ST.-MICHIELSGESTEL/ALKMAAR In het pinksterweekend zijn twee personen vermoord: in St.-Michiels- gestel werd de 42-jarige Koos de Kort neergestoken; in Alkmaar werd de 49-jarige mevrouw M. S. Broertjes gewurgd. Zaterdagavond heeft de 58-jarige metselaar K. van D. in een café in St.-Michielsgestel Koos de Kort met een knipmes in de halsslagader ge stoken. De Kort, uit 's-Hertogenbosch afkomstig, was vader van zes kinde ren. Hoewel hij in aller ijl na-ar het Groot-Ziekengasthuis in Den Bosch werd overgebracht, had hij zoveel bloed verloren, dat hij korte tijd na aankomst overleed. De aanleiding voor de vcehtpartij is nog niet be kend. De dader, die door drankge bruik uiterst onbekwaam was, is door de politie van St.-Michielsgestel gearresteerd. Het stoffelijk overschot van me vrouw Broertjes werd ontdekt door haar schoonzoon. De politie, die di rect gealarmeerd werd, concludeer de dat er aan de wurging geen wor steling vooraf is gegaan, omdat de kamer niet in wanorde was. In de woning trof de politie verder de 56- jarige A. in bewusteloze toestand aan. De man bleek een grote hoe veelheid slaaptabletten te hebben in genomen. A. wordt verondersteld de vermoedelijke dader te zijn. Een grote mate van jaloezie zou het motief vam zijn daad zijn ge weest. De vrouw woonde al meer dan zestien jaar in concubinaat met A. Volgens de schoonzoon waren er zondagochtend moeilijkheden tussen het paar gerezen. De politie trof in de kamer nog een briefje aan van A. aan de vrouw. Hoewel de inhoud er van niet is vrijgegeven, meent de politie hieruit zoveel inlichtingen tc hebben gekregen, dat A als vermoe delijke dader kan' worden aangewe zen. De man is overgebracht naar het Centraal Ziekenhuis in Alkmaar. Zijn toestand wordt niet levensge vaarlijk geacht. ,Van een onzer verslaggevers) WILLEMSTAD De rijkspolitie te water heeft zondagmorgen om streeks elf uur in het Hollandsch Diep onder Willemstad het lijk van een man opgevist. De identiteit is niet bekend. Het stoffelijk overschot had kenne lijk reeds erg lang in het water ge legen. De kleding was uagenoeg ver teerd. De verkeersmoloch in de Randstad deed de rijkspolitie opmerken dat er „te weinig wegen voor te veel auto's" zijn. Op eerste pinksterdag had men bijzonder veel last van drie Engelse militaire colonnes van vijfentwintig voertuigen, die op weg waren van Europoort naar West-Duitsland. Men heeft ze in Harmeien en Driebergen aan de kant gezet om eerst de grote stroom recreanten te laten passeren. Over het definitieve ongelukken- cijfer kan nog weinig worden gezegd. Maandagmdidag om 17 uur had de rijkspolitie in haar gebied veertien doden geteld, miaar dat waren uit sluitend slachtoffers welke op de plaats des omheils omkwamen. Wat nu de ontspanning zelf be treft: de campings in het kustgebied van Zeeuwsch-Vlaanderen regis treerden een grote toeloop, maar het winderige weer lokte niet tot een massaal strandbezoek. Dat was dus gunstig voor de horecabedrijven aan de kust en in het achterland. De Braakman had het vooral de tweede pinksterdag druk. Op beide dagen hebben ongeveer tweeduizend men sen zich daar verpoosd. De Bredase VVV noemde het aan tal passanten op de kampeerterrei nen boven verwachting groot. Was de zaterdag in bosbad Hoeven slecht, zondag werden er drieduizend bezoe kers geteld, gisteren heerste er een niet dadelijk te teEen topdrukte. Het Patersven zat met twaalfhonderd verblijvenden vol, evenals de kam- peerbedrijven De Flaasbloem in Chaam en Katjeskelder in Ooster hout. Het zwembad Wolfslaar bij Breda verzamelde op tweede pink sterdag tienduizend bezoekers. Ook De Grote Weide in Chaam heeft over zijn eerste weekeinde niet te kla gen. In Mast- en Liesbos was het, volgens ooggetuigen, zelfs „walgelijk druk". De Efteling klom van 15.000 bezoekers op zondag naar 25.000 op maandag. De rondvaartbedrijven in de Bies- bosch hadden het zaterdag en zon dag per traditie rustig. De flinke drukte op de tweede pinksterdag was mede te danken aan een stoot Duit sers. Het viel de VVV op dat er betrek kelijk weinig Belgen kwamen. Daar entegen was er veel belangstelling uit West-Duitsland, Frankrijk en zelfs Scandinavië. Aan de Bredase balie kwamen duizend toeristen om inlichtingen. De informatrices ver zorgden vierhonderd hotelreserverin gen. In geheel West-Brabant was de hotelbezetting zaterdag- en zondag avond heel redelijk. (ADVERTENTIE) De uitgewezen eerste secretaris van de Nederlandse ambassade in Rusland, kon ook nog meeprofiteren van de vriendelijke bloemengeste van Schiphol ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan. Mr. M. P. van Soest en zijn vrouw kregen bloemen van een der Haarlemse bloemenmeisjes. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De 33-jarige Martin W., uitgever van een boek, geschreven door de vader van Mia Versluis (het meisje dat na een operatie al vier jaar be wusteloos is) is terecht. Volgens berichten in enkele dagbladen was hij er met 20 mille, die ge stort zouden worden in een fonds voor Mia Versluis, tussenuit ge gaan. De heer W. bleek zich tijdens de pinksterdagen in hotel Val kenhof te Vlissingen op te hou den. Uit de kranten had hij ver nomen, dat de politie van Epe, op verzoek van de officier van justitie te Zutphen, om zijn op sporing en aanhouding had ver zocht. „Ik ben de dupe van een schan daal", verklaarde ons de heer W„ die uiterst voorzichtig was met het geven van inlichtingen. „Bepaalde personen hebben iets te mijnen nadele in scène gezet", aldus de heer W. „De gevolgen daarvan zullen de dagbladen die mijn reputatie te grabbel heb ben gegooid, nog wei merken. Er zal een aanklacht tegen hen worden ingediend. Bijzonderhe den wil ik niet onthullen, eer ik met mijn advocaat heb gespro ken. Dit gesprek vindt vandaag (dinsdag) plaats". De heer W. was uiterst spaar zaam met zijn mededelingen. Zo wenste hij niet te vertellen of hij voor zaken, dan wel voor vakantie in Vlissingen vertoef de. Nadat W. zaterdag in de kran ten had gelezen dat de vader van Mia Versluis een heer in En schede, een klacht tegen hem had ingediend, omdat hij zich geld uit het Mia Versluisfonds zou hebben toegeëigend, heeft hij zich vrijwillig bij de politie van Vlissingen gemeld. Deze heeft W. op zijn verzoek op transport naar Epe gesteld. „Ik ben daar op correcte wijze verhoord, zowel door de recher che van Epe als die van Ede", aldus de heer W. „Daarna heb ik het bureau als vrij man kunnen verlaten en ben ik teruggegaan naar Vlissingen, om daar samen met mijn vrouw de Pinksterda gen verder door te brengen". De politie te Vlissingen, noch die te Epe, konden nadere infor maties omtrent het gebeuren en bet verhoor verschaffen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/SAIGON/PENOM PENH Zuidvietnamese grond strijdkrachten zijn Laos binnengevallen om aanvallen op de Ho Tsji Minhweg te ondernemen. De Zuidvietnamese minister van buiten landse Zaken, Tran Van Lam, zou dit hebben verklaard op een pers conferentie in Djakarta. „De Amerikanen vallen de Ho Tsji Minhweg vanuit de lucht aan en wij doen het op de grond", aldus de minister. Daardoor zouden er in het voormalige Indo-China, drie „Vietnams" bestaan. Gevochten wordt er nu in Vietnam, Laos en Cambodja. Communistische troepen zijn giste ren bij Tramknar, ongeveer 45 kilo meter ten zuiden van Phnom Penh, een offensief begonnen. De aanval is gericht op een weg die naar de kust leidt. Een sterke Zuidvietnamese strijd macht van 15.000 man heeft een aan val ingezet op het landingsterrein van Sihanoekville en de stad Kompong Trach, ten noorden van Kampot. De ze strijdmacht is de grootste, die ooit in Vietnam of Cambodja heeft ge opereerd. Volgens waarnemers is de strategie van de Zuidvietnamezen er op gericht de Cambodjaanse hoofd stad te verdedigen en de omgeving ten zuiden en oosten van de stad op de Vietcong terug te winnen. De Vietcong zou de noordelijke Cambod jaanse provinciehoofdplaats Stoeng Treng veroverd hebben en twee Cambodjaanse regeringstroepen, ter versterking van Kompong Sjam, tot staan hebben gebracht. Hoewel in een door Newsweek ge publiceerd geheim telegram van de Amerikaanse minister van Defensie, Meivin Laird, aan generaal Abrams, de opperbevelhebber in Vietnam, de toestand in Indo-China zich voor de Amerikanen en hun bondgenoten gunstig zou ontwikkelen, dringen overal berichten van Vietcongoffen- sieven door. Volgens Amerikaanse waarnemers kunnen in de komende dagen nieuwe aanvallen op de Amerikaanse en Zuidvietnamese posities worden ver wacht. De communistische eenheden beginnen zich, tien dagen na het be gin van de Amerikaans-Zuidvietna- mese aanval te hergroeperen. De Amerikaanse en Zuidvietna mese troepen hebben gisteren een bestand van 24 uur in acht genomen. Het bestand geldt echter niet voor Cambodja. Vandaag zal volgens radio Hanoi, door de Vietcong en Noord- Vietnam een bestand in acht worden genomen, vanwege de herdenking van de geboortedag van Ho Tsji Minh. Volgens de Amerikanen zouden de acties militair gezien een groot suc ces zijn geweest. Volgens eigen zeg gen zouden de gezamenlijke strijd krachten 7400 tegenstanders hebben gedood, tegen een eigen verlies van 680. Politiek gezien is de militaire escalatie echter, volgens waarnemers, een ramp te noemen. Op de Azia tische conferentie in Djakarta is aan gedrongen op terugtrekking van vreemde troepen in Cambodja. De Amerikaanse regering heeft al mee gedeeld deze resolutie volledig te steunen. Communistisch China heeft het voor woensdag geplande ambassa- deursgesprek met Warschau afge zegd. Men vermoedt dat dit besluit genomen is als reactie op de Ameri kaanse inval in Cambodja. (Van onze Londense correspondent) LONDEN Premier Wilson (54) heeft gisteren algemene verkie zingen uitgeschreven voor 18 juni. Het zal dan deze eeuw de eerste keer zijn, dat de Britten in die zomermaand een nieuw parlement kiezen. Voor 18 juni zijn trouwens nog enkele primeurs weggelegd. Voor de eer ste maal in de geschiedenis zullen aan de verkiezingen 18-jarigen deelne men. Op de stembriefjes zullen voor de allereerste keer ook de partijen ver meld worden, naast de namen van de kandidaten. Bovendien zullen de stemlokalen voor de eerste keer tot 22.00 uur in plaats van tot 21.00 uur geopend blijven. De kans is groot, dat Labour het meeste voordeel haalt uit deze nieu wigheden, want een groot deel van de minderjarige kiezers is links georiën teerd en in het verleden slaagden vele socialistische kiezers er nooit in de stemlokalen tijdig te-bereiken, omdat ze te lang bleven plakken in de pubs. Premier Wilson rekent op een nieuwe La-bour-overwinnin-g met een meerderheid van tenminste 20 ze tels. In dat geval zou zijn partij nog een vijf jaar ongestoord aan het be wind kunnen blij-ven. Goede voor tekenen voor Labour waren de uit slagen van recente gemeenteverkie zingen en van opiniepeilingen, waar in de socialistische partij voor het eerst sinds drie jaar voorsprong kreeg op de conservatieven. De Tories menen, dat deze opinie peilingen een vals beeld gegeven heb ben van de situatie. Hun leider, Ed ward Heath (53), die het voor de tweede keer moet opnemen tegen Wilson, zei gisteravond: „Wij zijn be ter georganiseerd dan Labour en ons politiek programma is ook stuk ken beter. Wij zullen winnen". De liberale partij is er net op tijd in geslaagd al haar financiële schul den teniet te doen. Zij zal een grote krachtsinspanning doen om meer ze tels te veroveren dan de 13 die ze op het ogenblik bezet houdt. Het huidige parlement wordt op 29 mei ontbonden. De afgevaardig den worden volgende week dinsdag vervroegd teruggeroepen van hun pinkstervakantie om gedurende vier dagen nog enkele belangrijke wetten af te werken. Op 2 juli zal het nieu we parlement voor de eerste maal vergaderen. i HILVERSUM (ANP) De NOS-televisie is van plan, een herhaling van de finale om de Europacup voor landskampioe nen tussen Feijenoord en Celtic Glasgow uit te zenden. Verschil lende kijkers hebben hierom ge vraagd. De NOS was aanvankelijk van plan om deze herhaling op eerste pinksterdag uit te zenden, maar de KNVB maakte hiertegen be zwaar in verband met het grote aantal toernooien met buiten landse deelneming op die dag. Ook heeft de voetbalhond be zwaren tegen uitzending van de wedstrijd op zondagmiddag. De NOS voelt er echter weinig voor om de wedstrijd voor te la ten gaan boven een avondpro gramma. Er wordt thans nog gezocht naar mogelijkheden om de wed strijd op een ander tijdstip te herhalen. De voorkeur blijft uit gaan voor het weekend. Premier Wilson, die zijn beslissing gistermiddag afkondigde na een kor te audiëntie met de koningin, heeft daardoor een einde gemaakt aan de verkiezingsspeculatie in de pers, die zwaar dukte op de Londense beurs. (Van een onzer verslaggevers) ETTEN-LEUR Zondagmorgen om half vier hebben waarschijnlijk drie inbrekers voor 'n bedrag van f 25.000 gestolen bij de juwelier A. Lambregts aan de Markt te Etten. Met een auto- krik sloegen zij de etalageruit in. Zij stalen tableaus met gouden ringen. Onder meer 125 damesringen, waar van verschillende met stenen, hon derd trouwringen, vijf parelsnoeren, veertig ringen van diverse soort en een gouden schakelarmband. De dieven gingen er met een licht kleurige personenauto vandoor. De Fa. Lambregts was niet tegen diefstal verzekerd. De zaak was wel beveiligd met een alarminstallatie. ALMELO (ANP) De heer J. Oldersma uit Almelo, secretaris van het comité dat eerherstel wenst voor de in mei 1940 geëxecuteerde ser geant Meijer uit Dieren, heeft bij de officier van justitie in Almelo een aanklacht ingediend tegen generaal b.d. Harberts. Zoals hekend heeft de generaal het doodvonnis bekrachtigd. De heer Oldersma wil geen genoe gen nemen met het aanbieden van verontschuldigingen in het openbaar door de oud-generaal. Deze heeft zich in een recent televisie-interview de nigrerend uitgelaten over de kracht van het Nederlandse leger in mei 1940. Voor deze uitspraken wil de heer Oldersma strafvervolging. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De rijkssubsidie voor verbetering van woningen en woonbuurten zal met twintig procent worden verhoogd voor werkzaamhe den die worden uitgevoerd binnen de periode van 1 november 1970 tot 1 maart 1971. Bouwminister W. F. Schut heeft tot deze maatregel bij wijze van proef besloten. Hij verwacht, dat daardoor een deel van de „verbeteringswerk zaamheden" naar de winterperiode zal worden verschoven. Dit zou dan ten goede komen aan de bezetting van de nieuwbouw gedurende het seizoen met veel werkbare uren. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Spiro T. Agnew, vice-president van de Verenigde Staten, en al gemeen beschouwd als spreekbuis van Nixon, heeft weer enkele opmerkelijke uitspraken gedaan. In het radioprogramma „Profile" zei hij zaterdagavond, dat het wenselijk was als er wat minder heftig gedebatteerd zou worden over de huidige vraagstukken. „In de eerste plaats moet dat beginnen in de hoofdartikelen van en kele dagbladen in het oosten van de V.S." Agnew zei niet zijn mond te willen houden „als anderen zich ook niet inhouden." Gevraagd of hij van mening is dat hij met zijn woorden een scheidsmuur wil op richten tegen hen die hij be strijdt, antwoordde Agnew: U bedoelt de misdadige gek ken en dat soort mensen? Ja, ik geloof dat dat juist is." Nogmaals beweerde Ag new dat president Nixon hem „absoluut niet heeft gevraagd" zich in te binden. Over de studentenprotes ten tegen de oorlog in Cam bodja, verklaarde Agnew nog „Ik geloof dat veel studenten een voorjaars tripje maakten. Ik meen ook dat sommigen de idee had den dat zij aan een belang rijke zaak meewerkten." De sprekers, die bij dergelijke betogingen het woord voe ren, noemde Agnew „de zelfde oude radicalen, van wie iedereen in dit land ziek is", en zei dat „zelfs de stu denten eerder geneigd wa ren in de fontein te sprin gen dan naar die redevoe ringen te luisteren." In een televisieprogramma, dat gisterenavond uitgezon den werd, herhaalde de vi ce-president de bovenge noemde uitspraken. AGNEW

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1