FRAUDE BIJ R.K. STICHTING Vakcentraleshard toelatingsbeleid I )e^e|Ud Uw salaris via de Boerenleenbank Missionaris wacht nog steeds op f 15.000: Luchtslag boven Suez-kanaal BLITENLANDSE WERKNEMERS Commentaar Menswaardige opvang Minder inspraak Schertsvertoning Richtlijnen voor oecumene en wetenschap CAMBODJA VREEST: Twee bataljons door Yietcong in pan gehakt OHIO AUGUSTA ExtraBrandpunt' over Biafra Franse atoomproef ONTWIKKELING KVP WIL MEER KWALITEIT IN KAMER FRACTIE 5 Zaterdag 16 mei 1970 DE VRIJE ZEEUW (Van onze verslaggever) GEMERT De Pater van Lithstichting is de dupe geworden van een fraude van een ha- rer medewerkers. Een en ander is aan het licht gekomen, toen het Westfriese Jongerencomité bij rector Brouwers navraag deed omtrent een met de stichting gesloten overeenkomst f 15.000 over te maken aan pater Jac. Sijm, Westfries missionaris in Malawi. In October, toen hij naar zijn werkterrein ver trok had hij van het Westfriese Jongerencomité de toezegging gekregen uiterlijk voor eind de cember vorig jaar f 15.000 te zullen ontvangen voor de bouw van een gezondheidscentrum. Een beroepskracht van de Pater van Lith stichting, de heer Dekkers uit Helmond, nam la ter contact op met het Westfriese Jongerenco mité. Overeengekomen werd, dat de Pater van Lith stichting aan pater Jac. Sijm f 15.000 zou over maken, als het Jongerencomité zou meewerken aan een Chili-projeot van de Pater van Lith stichting. Het Westfriese Jongerencomité heeft niet stil gezeten. Met allerlei acties is er uit Westfriesland f 15.000 bijeengebracht voor de projecten in Chili. Dit geld is overgemaakt aan de Pater van Lith stichting. Toen het Westfriese Jongerencomité eind vorig jaar bij voorzitter rector Brouwers aanklopte, om de toezegging gestand te doen werd het deze duidelijk dat er fraude in het spel was. De beroepskracht is toen onmiddellijk ontslagen. Het Westfriese Jongerencomité heeft nog gepro beerd het project van pater Sijm onder te bren gen bij de vastenactie 1970. Dat ging echter niet meer op korte termijn. Voorzitter rector Brou wers van de Pater van Lithstichting heeft ge zegd, dat noch pater Sijm noch enig ander ont wikkelingsproject de dupe zal worden van deze fraude. De stichting zou over voldoende reserve fondsen beschikken om elke afspraak na te ko men. Dit kan echter niet op korte termijn. Aldus rector Brouwers. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De drie vakcen trales NVV, NKV en CNV willen een hard en stringent toelatingsbe leid voor buitenlandse werknemers. Buitenlanders zouden alleen toegela ten moeten worden om hier te ko men werken als ze officieel gewor ven zijn. De mogelijkheid ons land binnen te komen op een voorlopige verblijfsvergunning om ondertussen naar werk uit te zien, moet worden Er is weer duidelijk sprake van krapte op de arbeidsmarkt. Heel wat bedrijven komen daardoor in moeilijkheden. De werkgevers in de metaalindustrie hebben daarom nu aan de regering gevraagd meer buitenlandse arbeiders in ons land toe te laten. Nederland is voor zijn welvaart in belangrijke mate afhankelijk van de export. Die export raakt in de knel als onze industrieën b.v. door gebrek aan arbeidskrachten - orders niet tijdig kunnen uitvoeren. Hoe belangrijk deze zaak ook is toch ge loven wij niet, dat het ongecontro leerd toelaten van buitenlandse werkkrachten een oplossing kan zijn. Er werken op het ogenblik rond 60.000 buitenlanders in Nederland. Hun huisvesting is in vele gevallen abominabel. Daar is talloze malen op geattendeerd maar niemand doet daar iets wezenlijks aan. Ook niet de vakbeweging ondanks alle mdoie leuzen over internationale solidari teit. Als Nederland uit eigen belang nog meer buitenlandse werkkrach ten nodig heeft zal eerst gezorgd moeten worden voor een menswaar dige opvang. Te dikwijls doet de behandeling van Turken, Marokka nen, Spanjaarden, Grieken etc den ken aan tijden die tot de zwarte bladzijden behoren van de West- europese vooruitgang. Democratie is een mooie zaak maar het werkt niet altijd. Bij de kandidaatstelling voor de kamer verkiezingen ging het tot dusverre bij de KVP democratisch toe: de kieskringen hadden ruime inspraak. Dat had tot gevolg dat iedere be langengroep alsmede de regio sterk vertegenwoordigd waren in de KVP- Tweede-Kamerfractie - iedere hei lige zijn kaarsje - hetgeen echter dikwijls ten koste ging (ran de kwa liteit van de fractie. De KVP-leiding wil daarom de procedure van de kandidaatstelling veranderen: minder inspraak van onderop, meer macht aan de top. Van het Binnenhof uitgezien heeft deze ingreep ongetwijfeld aantrek kelijke kanten; voor de randprovin- cies liggen de kaarten anders. Het Noorden, Limburg, Brabant en Zeeland kampen met specifieke problemen waarvoor zij in Den Haag soms moeilijk gehoor krijgen. Bra bant bijvoorbeeld proeft nog steeds de bittere nasmaak van de „neder laag" inzake de achtste medische fa culteit. De kandidaatstelling voor de ka merverkiezingen lijkt (opnieuw) een moeilijke zaak te worden voor de KVP „Den Haag" mag dan beslissen maar het zuiden moet nog steeds heel veel stemmen leveren. Moeten mensen, die drugs gebrui ken, naar de rechter worden verwezen of naar de gezondheids zorg? Een belangwekkende vraag gezien het toenemend aantal ge bruikers (vooral jeugdigen) van ver dovende middelen. Een actuele vraag ook. Zij werd deze week ge steld tijdens een rechtszitting in Breda, waar een team van deskun digen stelde: behandel verslaafden niet als misdadigers maar als pa tiënten. De Officier van Justitie, die deze zaak behandelde, kende die opvat ting. Al enkele maandeh zelfs. Hij c.q. het openbaar ministerie heeft dus ruim tijd gehad om er over na te denken. Denken schijnt ze echter bij dit parket moeilijk af te gaan: de betrokken officier van justitie zweeg tenminste in alle talen over de hem door de verdedigers en re classering voorgelegde nieuwe vraagstelling. Een van de verdedigers sprak daarop van een „schertsvertoning In de gegeven omstandigheden dit een milde uitdrukking. WEER STUDENTEN DOODGESCHOTEN (Van onze redactie buitenland) NEW YORK De onrust in de Amerikaanse universi teitssteden is weer opgelaaid nadat de politie van Mississippi twee studenten van de universiteit van Jackson heeft dood geschoten. Vijf studenten werden ernstig gewond; elf men sen liepen lichte verwondingen op. Volgens de politie is de schietpartij (die ongeveer 15 seconden duurde) uitgelokt door een schot van een sluipschutter tijdens een demonstra tie. De studenten zeggen echter dat het geluid afkomstig was van een vallend conservenblikje. De politie was naar de campus van de universiteit gekomen na klachten van automobilisten die bekogeld wa ren met flessen. Op het terrein stond een groep studenten voor een meis jes-slaapzaal. Een officier begon hen toe te spreken met „dames en he ren Daarop hoorde men een knal en opende de politie het vuur met alle beschikbare wapens. Nie mand in de groep die voor de slaap zaal stond was gewapend (met uit zondering van een universiteitsbewa ker die niet heeft geschoten). De demonstranten drukten zich on middellijk tegen de grond, maar zij konden de kogels niet ontwijken. Er ontstond bijna geen opschudding na de schietpartij; iedereen bleek ge schokt door het gebeurde. De studen ten van de universiteit - die bijna uitsluitend door negers wordt be zocht - demonstreerden omdat naar hun mening teveel negers naar Viet nam worden gestuurd nadat zij zijn afgestudeerd. (Van onze redacteur geestelijk leven) DEN HAAG Voor een be ter functioneren van 't univer sele en apostolische karakter van de katholieke kerk dienen de katholieken zich volledig open te stellen voor de rijkdom men die in de andere kerken aanwezig zijn. Oecumene mag in de theolo gie niet langer een apart vak blijven, het oecumenisch denken zal de hele theologische vorming en opleiding moeten doordrin gen. Het gaat er echter niet om, dat de rijkdommen van de an dere kerken alleen bestudeerd worden, zij zullen ook praktisch beleefd moeten worden. Dit zegt het tweede deel van de richtlijnen voor de oecume ne, die door kardinaal Wilie- brands van het secretariaat voor de eenheid in Rome zijn vrijge geven. Het eerste deel, in 1967 gepubliceerd, handelde over al gemene principes en over kwes ties als doop en intercommunie. Het nu verschenen tweede deel gaat over oecumene en weten schap. Het document biedt voor ons land niets nieuws, eerder lijkt het er op dat Nederland model heeft gestaan voor de wijze waarop oecumene in de weten schap geïntegreerd dient te wor den. (Van onze redactie buitenland) PNOM PENH Vietcong-eenheden zijn vrijdagavond een aanval begon nen op Stoeng Treng, de hoofdplaats van de gelijknamige Cambodjaanse provincie die grenst aan Zuid-Laos. Deze plaats ligt op ongeveer 275 km ten noordoosten van Pnom Penh op de oostelijke oever van de Mekong. Stoeng Treng is van strategisch be lang, omdat daar twee zijrivieren in de Mekong stromen die voor de aan voer van materiaal van belang zijn. Volgens een mededeling van Cam bodjaanse militaire zijde worden twee Cambodjaanse bataljons met in totaal 1.000 main vermist in het ge bied van Komposng Tsjam. Gevreesd wordt, dat deze troepen door de Viet- cong in de pan zijn gehakt. Volgens de Cambodjaanse bevel hebber in het betrokken gebied kun nen de Amerikaanse en Zuidvietna- mese troepen, die zich op slechts 45 km afstand van Kompong Tsjan be vinden, niet tussenbeide komen. De Zuidvietnamezen beschikken niet over voldoende helikopters om de nodige wapens te vervoeren. De Amerikanen kunnen niet helpen, omdat het betrokken strijdtoneel over de grens van 35 km ligt, die president Nixou voor de Amerikaan se militaire activiteit in Cambodja heeft gesteld. Amerikaanse B52-bommenwerpers hebben gisteren wél bombardemen ten uitgevoerd op Noordvietnamese bevoorradingswegen en opslagplaat sen in Oost-Laos. Met ingang van maandagmiddag om 12 uur plaatselijke tijd zullen de Zuid Vietnamese troepen een bestand van 24 uur in acht nemen ter gele genheid van de verjaardag van Boeddha. In Athens, Ohio heeft de rector de universiteit gesloten tot 22 juni. De gouverneur van Ohio heeft dui zend nationale gardisten naar de stad gestuurd om de orde te handha ven nadat eerder traangas was ge bruikt om 2.000 studenten uit elkaar te drijven. Bij de universiteit van Maryland hebben politie en gardisten 5.000 stu denten verspreid die een verkeers weg blokkeerden. Een groepering voor geweldloze actie van de univer siteit van Harvard heeft aangekon digd dat zij een muur van mensen rondom de militaire basis in Boston zal vormen om te verhinderen dat recruten zullen worden binnenge bracht. Uit alle delen van de V.S. komen berichten over protesten tegen de oorlog in Indo-China. Alle slachtoffers van de rassenon- lusten in Augusta zijn door schoten in de rug getroffen. Dit heeft een van de dokters die bü het onderzoek be trokken is, bekendgemaakt. Volgens zijn uitlatingen zijn de slachtoffers allen negers, door negen schoten ge veld. Zoals bekend heeft de politie na de onlusten gezegd dat zij het vuur had geopend. Waarnemers in Augusta vrezen dat het resultaat van het onderzoek tot nieuwe onlusten aanleiding kan geven. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV-CAIRO Boven het Suez-kanaal heeft gisteren een enor me luchtslag gewoed tussen 20 Israë lische en 20 Egyptische vliegtuigen. In Tel Aviv werd meegedeeld dat drie Egyptische Migs waren neer geschoten. Caïro meldde één getrof fen Israëlisch vliegtuig. Beide par tijen zeggen dat alle toestellen be houden op hun basissen zijn terug gekeerd. Het gevecht begon toen Israëlische toestellen Egyptische stellingen aan vielen. Egyptische vliegtuigen heb ben gisteren herhaaldelijk aanvallen uitgevoerd op doelen in de kanaal zone, terwijl Israëlische machines Egyptische posities in de zuidelijke sector aanvielen. In Libanon is de spanning nog niet geweken nadat (volgeris militaire bronnen) 2000 Syrische soldaten de grenzen met Libanon hadden over schreden. Syriërs hebben geschut opgesteld op plaatsen „waar Libanon dit ontoelaatbaar acht". Twee bemanningsleden van een Israëlische vissersboot die door een Egyptische raket werd getroffen en zonk, zijn gered nadat zij 36 uur ge zwommen hadden. De overige twee bemanningsleden worden nog ver mist. I (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM Vanavond zal de KRO-televisie na het laatste jour naal van 22.45 via Nederland 1 in een extra „Brandpunt" een uitzen ding een reportage uitzenden over de situatie nu, in het voormalig Biafra. Deze reportage werd gemaakt door Klaus Sphan, verslaggever bij de Baijerische Rundfunk. De lange winter zorgde voor een verlate bloesempracht. De pink sterdagen zijn daarom bij uit stek geschikt voor het maken van bloesemtochten. Uit Kapelle (Zeeland) komt dit schilderach tige plaatje. PARIJS (AFP) Boven de lagune van Moeroeroa in de Stille Oceaan is vrijdag een experimentele kerm bom van geringe kracht tot ontplof fing gebracht als eerste van een reeks van de Fransen. afgekapt. Door alleen toe te laten op basis van officiële werving, kan ook de huisvesting van de buitenlandse werknemers beter gecontroleerd worden. Aldus de heer Willems (NVV), die gistermorgen sprak namens het overlegorgaan van de drie vakcen trales tijdens de tweede dag van de hoorzitting over buitenlandse werk nemers van een commissie van de Tweede Kamer. De vakbeweging wil dat de gastarbeiders gedurende hun verblijf in ons land geschool worden met het oog op terugkeer naar hun land van herkomst. De vakbeweging vindt dat niet alleen de overheid maar ook de bedrijven moeten meebetalen aan het begeleidingswerk en de huisves ting van de buitenlanders in hun dienst. De vakcentrales vinden het onredelijk dat de buitenlanders in ons land tientallen miljoenen aow- premie betalen, terwijl ze meestal niet meer in ons land zijn wanneer het op aow ontvangen aankomt. De ze premiemiljoenen zouden moeten worden overgeheveld uit de aow-pot in een fonds bestemd voor financie ring van huisvesting en begelei dingswerk voor de gastarbeiders, al dus de heer Willems. Kritiek op het vreemdelingenbe leid van minister Polak (justitie) leverde mr. Jansen, woordvoerder van de stichtingen voor bijstand aan buitenlandse werknemers in Noord- Brabant en Limburg. „Het lijkt alsof het beleid erop gericht is de buiten landse arbeiders weer zo snel moge lijk over de grens te werken, „aldus de heer Jansen. De projectgroep gastarbeiders van de Tilburgse hogeschool wees op het grote verschil tussen het bedrag van de ontwikkelingshulp dat Nederland aan bepaalde landen geeft, en het bedrag dat de buitenlandse werkne mers uit die landen inbrengen in het nationaal inkomen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het partijbestuur van de KVP wil, dat de Tweede Kamerfractie bij de verkiezingen in 1971 kwalitatief wordt verbeterd. Daartoe wil het partijbestuur de kandidaatstelling voor de Tweede Kamer veranderen. Beoogd wordt niet alleen te waar borgen dat de kwaliteit van de frac tie wordt vergroot, maar ook dat de inspraak bij de kandidaatstelling groter wordt. Het partijbestuur heeft daarom voorstellen gedaan tot wijziging van de reglementen voor de voorbereiding van de verkiezin gen, welke voorstellen in de be stuursraad op 20 juni worden behan deld. Het partijbestuur dient de be voegdheid te krijgen een aantal le den aan te wijzen voor de bezetting van verkiesbare plaatsen. Hierdoor wordt verzekerd, dat de partij in de Tweede Kamerfractie kan beschik ken over mensen met een meer dan algemene kennis op verschillende terreinen van centrale overheids zorg. Een verontrustend bericht uit de kramt van gisteren: „Nederlanders eten steeds mimidier brood." Ik weet nou echt niet wat ik daarvan moet denken. We zijn met z'n allen toch niet bezig aan een massale vermage ringskuur. Een blik naar buiten zegt genoeg over de „onwang" van ons volk. Trouwens de hart- en vaatziek ten ook. Dus dat is het niet. Het kan ook zijn, maar het blijft een uiterst vrijblijvende veronder stelling, dat wij Nederlanders brood niet lekker genoeg meer vin den. Dat wij ons wél laten beïnvloe den door de reclame via buis en radio voor alternatieve etenswaren. Maar dat klopt dan weer niet met de enquête die heeft uitgewezen dat de buis-reclame vrij weinig effect sor teert. D'r moet broodnodig een onderzoek wonden ingesteld. Er zijn enige nieuwe ambtenaren benoemd die belast zijn met de op sporing van strafbare feiten tegen de Vogelwet 1936. Tot de door de staats secretaris van C.R.M. benoemden be horen: G. W. Kraay in Pijnacker en A. K. Vogelaar in Middelharnisl „Als ik geld had kocht ik nu aan delen" (R. Nixon, president van de Verenigde Staiten van Amerika). In de oorlogsindustrie! In dit verband is ook een rijm in teressant dat de afdelinig Den Haag van de PSP maakte. Hiervan het der de en vierde, tevens laatste couplet: Er stroomt demonstrantenbloed op 't trottoir het Witte Huis druipt van het rode bloed. Maar Pietje-de-doordenker vindt het goed, De Jong heeft begrip voor de moordenaar. En ploft dan heel Nederland uit elkaar, dan nog seint een duikboot van diep in zee (aan boord Neer lands laatste held, Piet premier): „D!e Jong heeft begrip voor de moordenaar." Je moet er maar opkomen. De vraag blijft dan wel hoe je er afkomt! Ik zeg u dat de prijzen ook dit jaar uit de hand zullen lopen. Nou wordt de boter weer een stuiver duurder. En dit is het begin nog maar. Maar wij gaan door met de strijd. De Pous-elijke zetel bezetten! Doordraver van de week: Wie an ders dan de onvergetelijke Richard Nixon komt hiervoor in aanmeifcing? Tk wens u trouwens zeer prettige pinksterdagen toe. Tot volgende week. De groeten. MERIJN. (ADVERTENTIE) 155 is alles voor te zeggen. Want als het eenmaal zover is, dat i een worden, zit U goed met een Privérekening bij e Boerenleenbank. I daar 'n aantal i voordelen aan n, die U een ete hoop zorg kunnen l.een salaris extra Als U regelmatig Uw salaris ontvangt via een Privérekening bij de Boerenleenbank, hebt U de mogelijkheid een maand salaris extra op te nemen. 2.eexi Persoonlijke Lening Onverwachte grote uitgaven Kunnen 't U niet méér moeilijk maken. Omdat U een Privérekening bij de Boerenleenbank hebt. Dan kunt U een Persoonlijke Lening sluiten vanaf 500,- tot 5.000,-. 3. een hypotheek totSO% Een eigen huis is nu binnen Uw bereik. Houders van een Privérekening kunnen een hypotheek krijgen tot zelfs 90% van de taxatiewaarde van het te kopen huis. en bovendien Alle voordelen van salaris ontvangen via de bank. 3</2% rente. Gemakkelijke, veilige betaalcheques. Uw betalingen volkomen kosteloos voor U verzorgd door de Boerenleenbank. De vriendelijke bank met de ongedwongen sfeer, dicht bij U in de buurt. Met alle bankzaken „onder één dak". De hele dag

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5