Nu ook Syrische inval op Libanees gebied Antiek beeld van vrouw in reclame Socialisten doen elkaar verwijten Geruchten over meer executies in mei '40 Adhesie uit Dijkzigt „Hart tegen Hard" Nu is het tijdvoor lékker met lékker: Beschuit met aardbeien. )e^elUd Gastarbeiders Vijf Haag Mama, mama,;^4k wil deze.. Sluiting haardenfabriek: PORTUGESE BEKENT MOORDPOGING Brieven van Den Uyl en ex-fractiegenoten V 15 vrouwen aan se rechtbank Meidagen '40, door een bril van 30 jaar later. Broer Mussert MUNT-GEHEIM LEKT UIT MET KLEINE J NIKKELEN RIJKSDAALDER Vakcentrales in de verdediging Mannen... dit is'n buitenkansje Nieuw Links Batavus slokt Fongers c.s. op: 160 ontslagen Baalhoekproject Nederland ligt niet wakker van kritiek België Voor bruinverbrande voetjes Hoogovens geeft markenlening van 3,5 pet. uit Vrijdag 15 mei 1970 DE VRIJE ZEEUW (Van onze redactie buitenland) BEIROET Waarnemers aan de Libanese zuidgrens zeggen dat van naar schatting 1.000 man van gisteren een gewapende macht trokken. Be mannen, gehuld in uniform van de Syrische verzetsorganisatie „Al Saiqa", reden in vrachtauto's van het Syrische leger. Zij hebben positie ge kozen in het gebied waar de Israëli's twee dagen geleden een grote zuive ringsoperatie hebben gehouden. Van bewoners uit de omtrek is ver nomen dat de mannen geen Palestij - nen, maar Syriërs zijn. Zij zouden uit gerust zijn met mortieren, luchtdoel geschut en andere middelzware wa penen. Volgens de laatste gegevens zouden zij zich in de omgeving van Arkoub, op de westelijke hellingen van de berg Hermon bevinden. Hooggeplaatste personen in Beiroet zeggen dat de Syriërs de autoriteiten in Beiroet niet van tevoren van de inmars op de hoogte hadden gesteld. Arabische troepen mogen slechts met toestemming vooraf van het Libane se parlement Libanon binnenkomen, hoewel de Palestijnse verzetsstrijders zich daar niet aan storen. Hier verluidt het dat de guerrille- ros, die door de Israëli's waren ver dreven, al weer bun schuilplaatsen in de omgeving van de berg Hermon hebben bereikt. Inmiddels heeft vice-premier Jigal Allooi van Israël het dreigement ge uit, dat zijn land nieuwe acties tegen Libanon zal ondernemen als de guer rilla-aanvallen voortduren. Generaal Allon zei dit in Kiryat Sjmona, in het noorden van Israël, enkele uren nadat de troepen die Libanon waren binnengetrokken, in Israël waren teruggekeerd. Op ongeveer hetzelfde moment deed zich twee kilometer van Kyriat Sjmona weer een gevecht met Ara bische guerrillastrijders voor. Dezen openden het vuur op de kibboetz Ma nara. Volgens een militaire woord voerder zijn bij het gevecht drie Pa lestijnse commando's gedood. Israëlische artillerie heeft gisteren de plaatsen Hoela en Blida in zuid- Libanon beschoten. De beschieting kostte volgens Libanese woordvoer ders, vier vrouwen het leven. Een man werd verwond en enkele huizen werden beschadigd. Libanese artille rie beantwoordde het vuur. De Verenigde Staten hebben giste ren benadrukt dat zij groot belang hechten aan de zelfstandigheid en de territoriale onschendbaarheid van Libanon en dat elke bedreiging daar van, van welke kant dan ook, in Washington grote bezorgdheid wekt. Maar, zei VN-ambassadeur Yost, de V.S. steunen ook krachtig de zelf standigheid en de territoriale on schendbaarheid van Israël. DEN HAAG (ANP) Met de beëdiging en installatie van drie rechters, van wie twee vrouwelijke, heeft de arrondissementsrechtbank 's Gravenhage gisteren vijf vrouwe lijke rechters verkregen, het groot ste aantal van de 18 arrondisse mentsrechtbanken in ons land. (Vervolg van pag. 1) meenschap heeft ten opzichte van haar gastarbeiders. De buitenlandse •werknemers zouden door hun werk en tijdens hun verblijf in ons land gevormd moeten worden met het oog op terugkeer naar him vaderland. Daar teruggekomen zouden zij de gangmakers moeten zijn van de ont wikkeling van hun eigen land. Door de buitenlanders in ons land éen tech nische, agrarische of commerciële vor ming te geven, kunnen zij dienen als middenkader, waaraan het in hun land van herkomst zo vaak ontbreekt, Vandaag komen nog meer orga nisaties in de hoorzitting van de ka mercommissie aan het woord. De heer W. Verwey uit Rijsbergen heeft de mogelijkheden nagegaan om arbeidskrachten uit ontwikkelings landen naar Nederland te laten ko men, met de bedoeling hen ai wer kende een opleiding te geven. Die op leiding zal in de eerste plaats bruik baar moeten zijn in het land van herkomst. Hij dacht hier bijvoorbeeld aan de opleiding van verpleeghulpen in ziekenhuizen en bejaardentehui zen. De heer Verwey bepleitte voor namelijk het nemen van een proef om een vijftigtal Indonesische werkstu denten naar Nederland uit te zen den, die in het zadel worden geholpen om zelf met werken en studeren hun mogelijkheden te leren ontplooien. (Van een onzer verslaggevers) BREDA/DEN HAAG Generaal majoor b.d. J. Harberts was gisteren onbereikbaar voor commentaar op de eis van het Comité Grebbeberg, dat hij zich in het openbaar zal ver ontschuldigen voor zijn uitlatingen voor de televisie rond de executie affaire op de Grebbeberg in mei 1940. De opmerkingen van de oud-generaal voor de televisie over de lafheid van veel Nederlandse militairen in de meidagen van '40 hebben zo'n stroom van protest en bedreiging opgeroe pen, dat de heer Harberts de PTT heeft moeten verzoeken, zijn tele foonaansluiting voorlopig af te slui ten. Na het bekend worden van de exe cuties bii de Grebbeberg en in Breda en Moordrecht wordt intussen steeds meer aandacht gevestigd op zeer merkwaardige gebeurtenissen tussen 10 en 15 mei 1940. Zo willen nieuwe geruchten dat een kapitein van het Nederlandse leger door eigen men sen neergeschoten zou zijn op be schuldiging van spionage. De meeste bekende zaak is overi gens die van het doodschieten van overste Mussert, broer van Anton Mussert, de NSB-leider. In tegenstel ling tot deze broer was overste Mus sert een zeer vaderlandslievend man. Tijdens de meidagen is hij echter op beschuldiging van spionage door zijn eigen ondergeschikte officieren neer geschoten. Deze zaak is destijdg uit en te na onderzocht, waarbij de on schuld van overste Mussert nadruk kelijk vastgesteld is. Hoeveel werkelijke executies tij dens de meidagen hebben plaatsge vonden moet een zaak worden van een grondig historisch onderzoek en van getuigenverklaringen, die thans naar men in militaire kringen in Den Haag aanneemt, zeker zullen komen. Naast deze zeer precaire kwesties staat bovendien een aantal gevallen, waarin soms zwaar gewonde Neder landse militairen door hun collega's in de steek gelaten werden tijdens de gevechten in de meidagen 1940. Zij waren dikwijls geheel op zichzelf aangewezen om te trachten zichzelf in veiligheid te stellen. (ADVERTENTIE) Ta mevrouw,dit leren kinder- sandaaltje is heel licht en. luchtig. In Wauw, rood en wit, Zeer lage 'Alfa prijs. M.20-31 v.3.g 95 Breda Karrestraat 27, Tilburg Heuvelstraat 70 Rotterdam Schiedam Vlaardingen Dordrecht Den Haag Leiden (Van onze correspondent) UTRECHT Een van de best bewaarde geheimen van de rijksmunt en het ministerie van Financiën is uitgelekt: de ko mende nieuwe rijksdaalder. De primeur heeft de Heemstedeaar A. J. Z. Pijst, die deze week de munt won op een kaartavondje, een munt iets groter dan de gulden, licht, nikkel, aan de ene zijde de beeldenaar koningin Juliana, aan de andere zijde de waarde, twee-en-een-halve gul den. Rijksmuntmeester dr. L R. M. van de Brandhof houdt het voor onmogelijk, dat de munt uit de rijksmunt is gekomen. Voorlichter Lörtzer van Fi nanciën: „Inderdaad is op on verklaarbare wijze een nikke ien rijksdaalder in handen ge komen van de heer Pijst. De enige weg die wij zien, waarop dat ding in zijn handen is ge komen, is via een aantal exem plaren die automatenfabrieken te leen hebben gekregen van de munt om hun apparaten te kun nen aanpassen. Ik zeg niet dat het zo is, het moet nog onder zocht worden". Er is overigens nog geen en kele indicatie wanneer deze nieuwe rijksdaalder in circulatie zal komen. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het overlegorgaan van de drie vakcentrales heeft don derdag de brief van het Groot-be stuur van de NKV-centrale Breda over de sluiting van de haardenfa briek Beckers, Becking en Bongers te Bergen op Zoom behandeld. Het verwijt, dat de vakcentrales bij deze bedrijfssluiting laks zijn opge treden, wordt afgewezen. Bovendien had de NKV-centrale, volgens het overlegorgaan, zich voor de specifie ke vakbondskanten tot St.-Eloy moe ten wenden. Voor een protesfcon- gres dan wel pressiestakingen acht men de tijd niet rijp. Wèl wordt ingestemd met de ge dachte de verwezenlijking van de medezeggenschap in een vergadering aan de orde te stellen. Wat dat be treft wordt het Bredase vakbondsbe- stuur op zijn wenken bediend: op vrijdag 29 mei wordt immers een congres van het N.K.V. in 's-Herto- genbosch gehouden, dat geheel aan medezeggenschap is gewijd. In die zin zal een antwoord aan het Groot-bestuur worden opgesteld. (Copyright De Stem/Het Parool) (Van onze verslaggever) AMSTERDAM Het drama rond het 15-jarige Portugese meisje Maria Pimenta, dat geboeid met elektrici teitsdraad uit de Amstel in de hoofd stad werd gered, is rond. Haar 33-jarige stiefmoeder, C. D. heeft na aanvankelijk hardnekkig ontkennen toegegeven, dat zij de da- deres is van de moordpoging. Zij heeft hierbij misbruik gemaakt van de verminderde geestelijke vermo gens van het kind door haar voor te stellen: „Zal ik een mummie van je maken?". Zij is volgens haar beken tenis tot haar daad gekomen uit wan hoop over het feit, dat Maria kort tevoren thuis de televisie in elkaar had geslagen. (ADVERTENTIE) Voor in Uw werk en vrijetijd deze originele^ vlechtschoen die j gekleed staat. 'n Buitenkansje voor Breda Karrestraat 27, Tilburg Heuvelstraat 70 Rotterdam Schiedam Vlaardingen Den Haag Leiden Dordrecht DEN HAAG (ANP) „Dagelijks wordt door de reclame aan man, vrouw en kind het verouderde beeld ingeprent van de vrouw, wier be langstelling niet verder reikt dan eigen uiterlijk of zorg en angst over de gezinsleden. En de reclamemensen zuller er wel mee doorgaan, zo lang er geen verbetering komt in het beeld dat „men" geeft over „de vrouw van nu". Dit zei gisteren de president van de bijna 60.000 leden tellende „Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen", mevr. drs. J. Mul- ler-van der Wielen, op de algemene vergadering in Den Haag. Zij stelde, dat er nog een grote achterstand is in de feitelijke leef situatie van de vrouw. Om daarin verbetering te brengen zal er een mentaliteitsverandering nodig zijn en een wijziging van de dagelijkse routine wat betreft de rol die de man en de vrouw in het dagelijks leven innemen. De reclame is in dit opzicht naar de mening van mevr. Mul ler een remmende factor. „Wie als vrouw de reclame kritisch beziet, voelt soms een gevoel van weerzin in zich opkomen. Het lijkt wel of we als vrouw slechts de moiete waard zijn als we mooi zijn of althans jong of eventueel de eeuwig zorgende moeder die zich alleen maar bekommert om het geluk en welzijn van haar man, maar vooral van haar kinderen", zo zei mevr. Muller. DEN HAAG (ANP) De P.v.d.A.-fractievoorzitter in de Tweede Kamer drs. J. M. den Uyl, heeft het „geen toeval" genoemd, dat de politieke we gen zich scheiden tussen enerzijds de heren Goedhart en Schuitemaker en anderzijds hemzelf. Hij heeft dit gedaan in een brief aan de heer Goedhart, als antwoord op diens brief (van dinsdag j.I.) aan de socialistische fractie voorzitter. In deze brief ontkent de heer Den Uyl, als zou de Partij van de Arbeid zich isoleren. „Niet de Partijd van de Arbeid, maar jij isoleert je in de werkelijkheid van vandaag", aldus de heer Den Uyl. Hij constateert in zijn schrijven, dat de heer Goedhart „nogal eens zijn gal heeft samengevat in beschouwin gen, waarin elementen van juiste waarneming verdrinken in mateloze overdrijving en een onhoudbare voor stelling van zaken". Voor jou, zo ver volgt hij, is er weinig of niets ver anderd in de wereld, waaraan wordt toegevoegd, dat „het hardnekkig ope reren met voorstellingen uit de jaren 50 het uitzicht op een realistische en vruchtbare politiek blokkeert". Op hun beurt hebben de bedde uit getreden fractieleden geschreven: „Wij willen niet langer betrokken blijven bij het desintegratieproces, waarin de P.v.d.A. zich bevindt". Al dus de heren F. J. Goedhart en W. J. Schuitemaker in een brief aan drs. Den Uyl. In deze brief zeggen de bei de kamerleden afscheid te nemen van de Partij van de Arbeid en zich los te maken van de P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer, toe te treden tot DS: '70 en als haar vertegenwoordigers in het parlement te gaan optreden. In de brief wijzen de heren Goed hart en Schuitemaker op het feit, dat de breuk het gevolg is van de ontwik kelingsgang, die de P.v.d.A. de laatste jaren heeft doorgemaakt. Zij wijzen er op, dat de in de P.v.d.A. „binnen gedrongen" groep, die zich als Nieuw Links pleegt aan te duiden, voortdu- rend op de fractie druk zal uitoefe nen en „men zal u en de fractie steeds dieper op de knieën trachten te krij gen". Nieuw Links, aldus de brief, drijft de P.v.d.A. in een positie van „auasi-revolutionair isolement en eeuwige oppositie". De heren Goedhart en Schuitema ker zeggen dat Nieuw Links hier in versterkte mate mee zal voortgaan. Ook de Tweede Kamerfractie van de (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN Ondanks het feit dat de vraag naar fietsen de laatste paar jaar belangrijk is gestegen, heeft de n.v. Rijwielindustrie Phoe nix, Fongers-Germaan in Groningen het niet kunnen bolwerken. Het be drijf wordt per 1 september overge nomen door de n.v. Batavus in Hee renveen. Alel 160 personeelseden zullen worden ontslagen. Het bedrijf in Groningen produ ceerde zo'n 60.000 fietsen per jaar. Pogingen om ook bromfietsen tie gaan fabriceren, bleven onvruchtbaar omdiat de investeringen te hoog zou den zijn. De smalel produktiebasis bleek voor het bedrijf de nekslag te betekenen. WILLY BRANDT is glisteren her kozen tot voorzitter van de West- duitse SPD. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM-BREDA Op postbus 2002 van de Nederlandse Vereni ging van lijders aan hart- en vaatziekten kwamen gisteren twee lijsten binnen met ruim tweehonderd handteke ningen van de medische faculteit van het Dijk- zigt-ziekenhuis te Rot terdam. De tweehonderd betuigen alsnog adhesie met de „Hart tegen hard"-actie van de ver eniging, waarin men protesteert tegen de vertraging in de afbouw van het hartcentrum van het Rotterdamse academisch ziekenhuis. Bij de aanbieding van de in totaal 20.000 hand tekeningen aan staats secretaris Grosheide, verklaarde deze, dat die afbouw nimmer door de regering zou zijn ver traagd en dat het zeker niet om de gestelde 3,3 miljoen gulden zou gaan. In een brief, die minister Veringa dezer dagen aan de vereni ging zond, stelde hij: „Wat het geld betreft, is het duidelijk gewor den dat in het concrete geval van het Dijkzigt- ziekenhuis de bouw tot nu toe volgens plan is verlopen". Overigens was kort daarvoor van de zijde van het Dijkzigtzieken- huis verklaard, dat de benodigde gelden thans ter beschikking waren gesteld. Later sprak ook 't ministerie van volks gezondheid over onder meer vier miljoen gul den, die nog voor de af bouw nodig zouden zijn. Des te opmerkelijker in deze kennelijke te genspraak tussen mini steries en Dijkzigtzie- kenhuis is deze adhesie betuiging van de Rot terdamse medische fa culteit, waarin de woor den „Wij sluiten ons aan bij uw protest" nog eens extra zijn onder streept. P.v.d.A. zal hiervan de gevolgen on dervinden en ongevuld worden met „gelovigen in de FAK-godsdiensten". In de kring „Nieuw Links wil men nationalisatie van alles wat los en vast zit, men stuurt aan op buiten parlementaire acties, men voelt zich één geest met herriemakers op onze universiteiten", aldus de brief. Ern stig achten de kamerleden Goedhart en Schuitemaker het, dat de P.v.d.A. haar eigen identiteit inruilt voor sa menwerking met P.S.P. en P.P.R. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat ziet men geen aanleiding te reageren op de bittere woorden van de Belgische minister van Openbare Werken, de heer De Saeger, over het langzame tempo van de besprekingen over het Baalhoekproject. In Den Haag wijst men erop dat het hier om een ingewikkelde zaak gaat, waar drie werkcommissies mee bezig zijn, die de technische milieu hygiënische en economische vraag stukken, welke met het Baalhoek project samenhangen, bestuderen. Een van de problemen betreft het gelijktrekken van de concurrentie verhoudingen voor de industrievesti ging in het betrokken gebied. Van Nederlandse zijde dient er tegen te worden gewaakt dat een met Nederlandse medewerking tot standgekomen uitbreiding van het Belgische industriegebied voordeli ger vestigingsvoorwaarden aanbiedt dan in de Nederlandse Delta het geval kan zijn. Minister De Saeger krijgt evenwel binnen afzienbare tijd de gelegen heid een en ander met zijn Neder landse ambtgenoot persoonlijk op te nemen. Van het destijds afgesproken halfjaarlijkse overleg op ministerieel niveau is weliswaar door tijdsge brek niets gekomen, maar het ligt in de bedoeling dat de heren De Sae ger en Bakker elkaar in de eerstko mende maanden ontmoeten. Wat de vergroting van de sluizen te Terneuzen voor schepen van 125.000 ton betreft, vernamen wij dat van Belgische zijde nog geen enkele stap in die richting is onder nomen. DOOR een hormoonpreparaat d.m. v. een verstuiver in de neus te spui ten kan nu een te vroege geboorte worden voorkomen. Dit hebben Brit se geleerden uitgevonden. Goed, veel trouwe PvdA-aanhangers wenen momenteel vrij hete tranen over het vertrek van Goedhart en Sohuitemaker uit de socialistische Tweede Kamer-fractie. En laten we eerlijk zijn, het toont natuurlijk ook niet naar buiten, ai die binnenlandse twisten. Maar op deze manier houdt de PvdA wél de linkse figuren over. En aan die kant staat die partij toch (zeggen ze). Trouwens, er wordt nog veel meer geklaagd in deze wereld. De eigenaar van een supermarkt in Los Angeles doet dat over 10.000 dollar die hij op een eigenaardige manier is kwijt geraakt. Een caissière van die supermarkt Sloeg de schrik om het hart toen zij opgebeld werd en het volgende bevel kreeg: „Doe al het geld in een zak en leg die bij het loiket. Jij en je kinderen worden in het oog gehou den." De vrouw deed wat haar bevo len werd en vluchtte weg naar huis, waar zij ontdekte dat haar kinderen veilig waren. De buit (10.000 dioillar) was weg. HoogstmertewaandAg, zo'n overval per telefoon. DoorSaeger! Het is hUyl-en geblazen in de PvdA. „Ik vind het een prestatie om van één miljoen, twee miljoen gulden te maken. Maar het is onvermijdelijk om van 100 miljoen 110 miljoen te maken." En deze wijsgerig-laat-kapi- talistische uitspraak is afkomstig van ene Bernard Baruch, van beroep ban kier te New York. Persoonlijk heb ik al moeite om van één tientje twee tientjes te maken. Welke politieke partij heeft ook al weer gebulderd van het lachen toen een paar jaar geleden de radicalen uit de KVP stapten? „Zie je iets in mijn oog," vroeg het ene meisje aan het andere. „Ja, een witte olifant." Partij van de Afhakers' Een (Nieuw) sLinkse miander om aan de macht te komen. Maar morgen begint er weer een vrij weekeinde. Pinksteren zorgt voor dat uiterst prettige idee. Maar het zou wel prettig zijn, als we elkawr allemaal volgende week weer terug zien. Ik bedoel maar, ben een beetje voorzichtig op de weg naar de re creatie. Gif(St)amgï! Tot morgen. MERIJN. (ADVERTENTIE) Ja zeker, dit leuke horse- bruin met blinkende ringen, staat grandioos aan Uw bruin verbrande voeten Breda Karrestraat 27, Tilburg Heuvelstraat 70 Rotterdam Schiedam Vlaardingen Den Haag Leiden Dordrecht AMSTERDAM (ANP) Konink lijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken n.v. heeft besloten tot de uitgifte van een 15-jarige obligatielening groot nominaal DM 100.000.000,- rentende 8,5 pet per jaar. Deze zal op of omstreeks 26 mei 1970 ten verkoop worden aangebo den door de Deutsche Bank AG, Algemene Bank Nederland n.v., Amsterdam-Rotterdam Bank n.v., Berliner Handels-Gesellschaft eu Westdeutsche Landesbank GirozMt- trale.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5