Miniatuur W alcher en dicht bij rode cijfers Visser uit Terneuz haalt walvishot van miljoen jaar op Bufferzone van 200 meter tussen recreatie en DOW Reimond Kimpe, nestor der Zeeuwse schilders, overleden [MISSIONARIS De crèche, kind van de rekening! WEEK VOOR DE NEDERLANDSE Plan voor gezamenlijke computer f je hl Vertraging door pech veerboot Bezoekersaantal sterk gedaald 4 Beheerschap Braakman vraagt G.S. LN A I t.n.v. Nederlandse Neerslag Vragen over personeelsverloop Stichting Zeeland Wegenbouwdag in Goes Zeeuwse gemeenten MIN 1ST BR KLOMPé: „We zijn nauwelijks verder dan slogans" Op 26 mei compleet „Wapengalerij" van Zeeuwse waterschappen Vrijdag 15 mei 1970 DE VRIJE ZEEUW Visser A. J. van Immerseel met de bovenkaak van de uitgestorven snaveiwalvis. (ADVERTENTIE) niet alleen VEERE Volgens de wens, die hij bij zijn leven te ken nen had gegeven, werd eerst thans bekend, dat de nes tor van de Zeeuw se schilders, Rei mond Kimpe, op 11 mei j.I. op de leef tijd van 84 jaar is overleden, en dat zijn begrafenis in alle stilte op het kerkhof van Veere heeft plaatsgehad. Reimond Kimpe werd geboren in het Vlaamse dorp Lier, dat voorgoed verbonden is mei de naam van de schrijver van Pal lieter, die daar ook geboren werd en er zijn leven lang bleef wonen: Felix Timmermans. De jonge leeftijd en stadgenoten Kimpe en Timmer mans vonden elk aar natuurlijk spoedig en trokken samen op. Daarbij ging de belangstel ling van Kimpe in den beginne zeker naar de schilderkunst, maar voor al ook naar de literatuur uit en zo kan men in verschillende voor aanstaande literaire tijdschriften van. het Vlaanderen van voor de Eerste Wereldoorlog gedichten en klein proza aantreffen van Rei mond Kimpe. Ook is het een feit, naar Kimpe mijzelf eens vertel de, dat hij een werkzaam aandeel had in die totstandkoming van Timmermans' best-seller Pallie ter. Timmerman las Kimpe tel kens de bladzijden voor die hij ge schreven had en de beide jonge mannen bespraken ze, waarbij het van de zijde van Kimpe niet al leen niet aan kritiek ontbrak, maar waarbij hij ook vaak ver haalstof bijdroeg, die Timmer mans nadien verwerkte. Intussen ging Kimpe voor ingenieur stude ren en behaalde die graad. Gaandeweg verslapte echter zijn creatieve belangstelling voor de literatuur en ging hij intensief de schilderkunst beoefenen. Gedu rende de Eerste Wereldoorlog stond Kimpes sympathie, als die van zovele Vlaamse intellectuelen, aan de zijde van de Duitsers, ra» wie hij een oplossing van het Vlaamse probleem verwachtte. Dat bezorgde hem in 1918 een vonnis, voor de voltrekking waar van hij als meer van zijn Vlaamse kunstbroeders uitweek naar Ne derland. Hij vestigde zich te Mid delburg, dat tot zijn dood toe zijn woonplaats zou blijven en waar aan hij gehecht was. zoals hij de provincie Zeeland als zijn tweede vaderland beschouwde. Wat niet wegnam, dat hij herhaaldelijk en gedurende langere tijd Parijs be zocht, waar hij contact had met vele Franse schilders en ook met Otto van Rees, wiens werk hem drijvend heeft beïnvloed. Kimpe was vooral in zijn eerste periode een sterk abstraherend, door het kubisme beïnvloed schil der, die het ging om het wezen lijke van mensen en dingen. In la tere jaren werd hij minder ortho dox en gooide hij tegelijkertijd^ zijn oorspronkelijk pallet van zachte grijze en bruine tinten om naar veel fellere kleuren, wat zijn werk als geheel niet altijd ten goede kwam. Kimpe werd altijd sterk door Zeeland geïnspireerd. Talloze stadsgezichten van steden, dorpen en compositie met Zeeuwse men sen, die in de jaren tussen de hei de wereldoorlogen nog hun oude klederdracht droegen, leggen daarvan getuigenis af. Kimpe gaf de Zeeuwen weer dn hun geslotenheid, een stoerheid en gefrustreerdheid, maar altijd, met groot menselijk respect. Wan neer men Kimpes werk vooral dat van de laatste jaren over ziet, dan was altijd de mens en met name de vrouw het centrale thema van zijn werk. Kimpes tel kens terugkerende vrouwenfiguur schijnt de draagster van het le vensgeheim en van alles wat in het leven geheimzinnig is. Even typisch voor Kimpe zijn echter zijn vele composities van man en vrouw, waarin de spanning en de harmonie tussen d!e geslachten dwingend gesuggereerd wordt. Met Reimond Kimpe ging een belangrijk, diep met Zeeland ver bonden, maar ver boven het pro vinciale uitstijgend schilder heen. Tijdens zijn leven was hij er niet gebrand op exposities van zijn werk te houden, ofschoon hij, tel kens door vrienden overreed, er verscheidene hield, onder andfere een grote huldigingstentoonstel ling te Middelburg, naar aanlei ding van zijn 80e verjaardag. Het is te hopen dat zijn nagedachtenis zal wonden geëerd door een uit zijn nalatenschap zeker waardig samen te stellen overzichtsten toonstelling van zijn werk. WILLEM ENZINCK (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De exploita tie van, .Miniatuur Walcheren" in Middelburg baart het bestuur van dit Zeeuwse attractiepunt van jaar tot jaar grotere zorgen. In provinciale VW-kringen deelt men deze zorgen. Men is er daar bijna zeker van dat een voort gaande daling van het bezoekers aantal de exploitatie van de „mi niatuur" ernstig in gevaar zal brengen. De bezoekerscijfers ontwikkelden zich over de laatste vijf jaren aldus: 1965: 218.064 bezoekers; 1966: 239.938; 1967: 233.619; 1968: 200.477; 1969: 158.031. Vooral de scherpe daling in het be zoekersaantal welke zich in 1967 heeft ingezet en in 1969 onrustbarend is toegenomen, geeft te denken, te meer omdat de totale aantallen be- ADVERTENTIE MENSEN METEEN MISSI zijn in het vaderland nog niet aan hun welverdiend verlof begonnen of zij denken alweer aan de terugreis (waarvoor ze meestal zelf het geld bij elkaar moeten zien te krijgen). Ze denken aan de terugreis omdat ze voor die tijd inkopen moeten hebben gedaan voor de missiepost. Missionarissen krijgen nooit geld mee om boodschappen te doen. Ze moeten het zelf maar organiseren. Dat doen ze graag, omdat het om gereedschap gaat voor de missiepost, om allerlei noodzakelijke dingen om het werk ginds te kunnen voort zetten. Hiervoor spannen mensen met een missie zich meer in dan voor zichzelf. Leest u de volgende regels uit een brief van een missio naris maar: "...Ik heb wel kunnen bedelen voor mijn missie, maar ik geloof niet dat ik geld ervan gebruiken kan voor mijn onderhoud. Trouwens, ik moet het reisgeld van en naar Tanzania nog betalen. Ik kan niet van onze Afrikaanse bisschop vergen dat hij dat betaalt..." "Wilt u er alstublief iets aan doen? 11-18 mei f Kerkkollekte met Pinksteren I1 Postgiro 676, V~~VT Missionaris - \__A_/ Den Haag. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het K.N.M.I. op donderdag om 18.00 uur: Plaatselijk regen of onweer en lagere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zaterdag: aantal uren zon: 1 tot 7; min.-temp.: een tot zes graden boven normaal; max.-temp.: om streeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent; kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 1 tot 7; min.-temp. van ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal; max.-temp.. van ongeveer normaa. tot 4 gr. onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. zoekers aan Zeeland in die jaren niet is gedaald, terwijl het dagbezoek, volgens indrukken van de provinciale Zeeuwse VW, is toegenomen. Minia- tuur-Walcheren behoort tot de attrac- tiepunten die zich in het bijzonder voor dagtoerisme lenen. De invoering van de BTW heeft, aldus de provinciale Zeeuwse VW, in 1969 een negatieve invloed op het verblijfstoerisme in Zeeland gehad. Bovendien heeft men in het vorige seizoen de versterkte concurrentie van de zogenaamde „zonnelanden" ervaren. Voor 1970 worden betere resultaten verwacht. Het schrikeffect van de BTW zal, naar men hoopt, zijn uitge werkt en de vakanties in Nederland en Duitsland zijn beter op elkaar af gestemd dan in 1969 het geval was. Er wordt echter grote nadruk gelegd op de noodzaak de kwaliteit van het toeristisch produfct dat Zeeland te bieden heeft, te verbeteren. De toe ristenindustrie zal, aldus de provin ciale Zeeuwse VVV, zijn produkt moeten afstemmen op de behoeften van de consument. Deze veranderen geleidelijk van de traditionele ver- blij fsvorm, zoals hotel en pension, naar de camping, het verblijf in ca ravans, zomerhuisjes en appartemen ten. De provinciale VW hoopt, dat in 1970 goede vorderingen zullen wor den gemaakt in de richting van een Massificatie van verblijfsaccommoda- ties. Daarnaast hoopt men door het voeren van een agressievere verkoop- politiek de markt voor de Zeeuiwse toeristenindustrie te kunnen beïn vloeden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De fractievoor zitters van de KVP en de AR in de provinciale staten hebben het colle ge van GS vragen gesteld over een naar hun mening zorgwekkend groot personeelsverloop bij het provinciaal opbouworgaan „Stichting Zeeland". Zij willen dat het college een overzicht verstrekt van dit perso neelsverloop sinds 1 januari 1967, vergezeld van vergelijkende gege vens over dezelfde periode, van zus terinstellingen. Verder vragen zij of er in de nabije toekomst inderdaad een zorgwekkende ontwikkeling in zake het personeelsverloop te ver wachten is en wat hiervan dan de oorzaken zijn. Zij suggereren ten slotte, dat het dienstig kan zijn om de gehele personeelssituatie van de ze stichting aan een kritisch onder zoek te doen onderwerpen en de resultaten van dit onderzoek aan de staten mee te delen. De vragen zijn ondertekend door de beide fractie voorzitters, de heren W. Dusarduijn en J. van Bennekom. Naar wij vernemen is het onlangs aangekondigde vertrek van de ad junct-directeur van de stichting, te vens directeur van de culturele raad, de heer A.L. Borst, de directe aanleiding tot het stellen van de vragen geweest. Zoals bekend is de heer Borst met ingang van 1 augus tus benoemd tot directeur van de culturele raad in Gelderland. Over de periode waarop de beide fractie voorzitters doelen, hebben acht van de in totaal dertien stafleden van de stichting Zeeland een functie elders aanvaard. Het jaar 1967 aanschouw de het vertrek van vier stafleden in één keer. Van een nieuwe vertrek- golf bij de stichting Zeeland, waar op de fractievoorzitters in hun vra gen doelen, is althans officieel op dit ogenblik niets bekend. (Van een onzer verslaggevers) GOES De wegenbouwdag 1970, georganiseerd door het Zuidelijk Technisch Wegenbouwcentrum, heeft plaats in Goes. Motto van de dag is „Zeeland te land". In samen werking met het provinciaal bestuur van Zeeland, Rijkswaterstaat en de Provinciale Waterstaat zal dan aan dacht worden besteed aan de land verbindingen in deze provincie. In de middag zal een bezoek worden gebracht aan de in aanleg zijnde rijksweg 58 en de Zuidsloeweg. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De gebroeders A. J. en E. M. van Immerseel uit Terneuzen hebben tijdens het vis sen met de tongekorren (een soort sleepnet) op de Westerschelde een zeldzame vangst gedaan. Zij haalden een vreemdgevormd bot op. Volgens ir. J. A. Trimpe Bur ger van het Rijksinstituut voor Bodemonderzoek in Aardenburg is het bot de bovenkaak van een snavelwalvis. Hij schatte de ou derdom op een miljoen jaar. De broers Van Immerseel hebben trouwens dezer dagen ong een vreemde vangst gedaan. Zij troffen in hun net namelijk een steur aan, een vissoort die ge woonlijk in de Wolga en de Zwar te Zee domicilie heeft. De ver dwaalde steur had een lengte van een meter. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op 4 juni a.s. wordt in de Middelburgse schouw burg een algemene vergadering van de afdeling Zeeland van de Vereni ging van Nederlandse gemeenten ge houden. Eén van de onderwerpen die tij dens deze vergadering ter sprake ko men betreft het plan voor een ge meenschappelijke regeling „Centrum voor automatisering Zuidwest-Neder land", dat ten doel heeft een groot deel van de gemeente-administraties per gezamenlijke computer te laten verwerken. De bestuursleden A. A. van Eeten, C. J. van Hootegem, A. P. Kostense en J. J. Meulendijk zijn aftredend en niet herkiesbaar. Het bestuur stelt als hun opvolgers voor de heren S. Francke (burgemeester van Midden- Schouwen), R. A. J. den Boer (bur gemeester van Sas van Gent), A. Schipper (burgemeester van Oost burg) en I. J, Haverhoek (gemeente secretaris van Kapelle). Na de koffietafel wordt een inlei ding gehouden, gevolgd door een dis cussie, over het onderwerp „Samen werking, een bijdrage voor de oplos sing van bestuursproblemen". Inlei der is mr. H. E. Phaff, directeur van de V.N.G. Kent u dit aantrekkelijke systeem bezit te krijgen met een grote brill; U koopt bij ons een ring met een U kunt die steen dan telkens ruili alleen het verschil ■■KIS| bij weten? Wij zullen u c lijnbaan 92 tel. (Van een onzer verslaggevers) PHILIPPINE Naar aanlei ding van de concessieaanvraag van het waterschap De Verenigde Braakmanpolders betreffende de indijking van de schorren en slik ken ten noorden van de Braak manpolder, heeft het algemeen bestuur van het beheerschap re creatiegebied Braakman zich met een adres tot gedeputeerde staten van Zeeland gericht. In het schrijven merkt het be stuur op dat uit de concessieaan vraag is gebleken, dat niet voor zien is in de vervanging van het lozingspunt voor het afvalwater van het recreatiecentrum. Het wordt noodzakelijk geacht dat bij het verlenen van de concessie het treffen vam een afdoende voorziening terzake als voorwaarde wordt ge steld. Tevens dient in de desbetref fende voorwaarden een bepaling te worden opgenomen dat de afwate ring van het recreatiegebied gewaar borgd zal zijn. Het bestuur van het beheerschap acht het verder noodzakelijk, dat bij de concessie als voorwaarde wordt gesteld, dat tussen het recreatiege bied en Dow met name ten noor- ADVERTENTIE) n langzamerhand een ring in uw t? Het gaat zo. iine brillant, b.v. voor f 125.-. voor een grotere en u hoeft dan betalen. Wilt u er meer over ag volledig informeren. den van de Wevelswaaldijk en het industriegebied een groenstrook van tenminste 200 meter breed wordt aangelegd, welke zal kunnen dienen als bufferzone. Deze bufferzone zal van een bebossing moeten worden voorzien en wel zodanig, dat lucht verontreiniging van het gebied zo veel mogelijk wordt voorkomen. Het bestuur vain het lecreatiege- bied vreest dat de waterstand van het krekengebied door de inpoldering een verlaging zal ondergaan. Opna me van een voorwaarde in de con cessie ter voorkoming vam verdro ging wordt eveneens noodzakelijk geacht. Het beheerschap van de Braakman wijst gedeputeerde staten er nu al op, dat eventuele thans nog niet te voorziene schade, voortvloei ende uit de toekomstige bestemming van het in te polderen gebied, door het bestuur op de toekomstige con cessionaris zal worden verhaald. Bij gedeputeerde staten wordt met de meeste klem aangedrongen voren genoemde voorwaarden op te leggen, opdat de belangen van de recreanten op afdoende wijze beschermd zullen worden, zodat in het recreatiegebied, zowel aan de welvaart als aan het welzijn op verantwoorde wijze tege moet wordt gekomen. De inhoud van het adres aan G.S. werd tijdens een vergadering in Phi lippine onder voorzitterschap van burgemeester J. C. Aschoff van Ter- neuzen door het algemeen bestuur van het beheerschap goedgekeurd. (Van een onzer verslaggevers) PERKPOLDER Door een sto ring aan de hydraulische installatie, die de schuifdeur van de oprit van de dubbeldekker Willem Alexander rmoet openen heeft het verkeer op de weg van Kloorsterzande naar Kruiningen woensdag enige vertra ging ondervonden. Door een breuk in een ketting kon de dubbeldekker de lading auto's aan boord, waarmee men van Perk- polder onderweg was niet in Krui ningen afzetten. Voor de bemanning van de pont zat er niets anders op dan terug te varen naar de overkant en tijdelijk een andere boot in te schakelen. Het heeft vier reizen geduurd voordat het euvel verholpen was. Toen kon den alle auto's weer aan wal worden gezet. Aan beide kanten van de Schelde liepen door de storing de wachttijden iets op. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „De noodzaak van integratie van de kunsten in onze veranderende maatschappij is een al gemeen aanvaarde stelling, maar in wezen zijn wij zo wordt herhaal delijk gesteld in dat opzicht nog nauwelijks verder dan slogans". Dit zei gistermiddag minister Klompé (C.R.M.) bij de installatie van een commissie die de herziening van de wet op de raad van de kunst gaat voorbereiden. MIDDELBURG Op dinsdag 26 mei a.s. zullen de besturen van de waterschappen Axeler Ambacht, Hul ster Ambacht en De Verenigde Braakmanpolders het provinciaal be stuur van Zeeland de wapens van hun waterschappen officieel aanbie den. De wapenschilden zullen een plaats krijgen in het Provinciehuis te Middelburg en wel in de gang op de eerste verdieping aan de Abdij zijde. Hier hangen reeds de wapenschil den van de waterschappen Walche ren, Noord-Beveland, De Brede Wa tering van Zuid-Beveland, Schouwen- Duiveland, Tholen en Het Vrije van Sluis. De wapens van de waterschap pen Tholen, Noord-Beveland, De Bre de Watering van Zuid-Beveland en Schouwen-Duiveland (welke water schappen op 1 januari 1959 ontston den door samenvoeging van een groot aantal polders) werden het provin ciaal bestuur aangeboden ter gele genheid van de officiële opening van het Provinciehuis door de koningin op 10 mei 1960. De waterschappen Axeler Ambacht, Hulster Ambacht en De Verenigde Braakmanpolders kwamen op 1 januari 1965 tot stand, waarna de wapens werden ontwor pen. Mèt deze drie nieuwe wapen schilden zal de serie van de Zeeuwse waterschappen compleet zijn. Het is de bedoeling, dat de com missaris van de koningin, mr. J. van Aartsen, na een bijeenkomst van ge deputeerde staten met de besturen van genoemde waterschappen, tot de onthulling van de wapenschilden zal overgaan. t Deze week in Eva: Opening van zaken over een grof schandaal. In dit nummer bovendien start van twee nieuwe series. De sensationele feuilleton „Airport", met vele filmfoto's in kleur en „Het lied der Drie Getrouwen", over Lenin, zijn vrouw en zijn maïtresse, speciaal voor Eva geschreven door Theun de Vries. Waar is Hilde Tacke? Eva-dossier over het verdwenen Amsterdamse meisje, met exclusieve medewerking van de Amsterdamse Kinderpolitie. En vele andere aktuele onderwerpen plus niet te vergeten 48 pagina's EVA-Prakfisch. Overal te een open blad koop!

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3