Het rustieke Zuiddorpe is aan het verdwijnen DfflGStHtltLDCa Boerenleenbank Nieuw- Namen breidt uit Lof voor snelle hulpverlening „Pobjeba" Mandus deed t er nevens Wat en waar Tentoonstellingen Hoogwater Morgen is de uitbrei ding van Rovulco een feit. Rovulco, gelegen aan de rand van 't hart van Breda, Axelse raad bekijkt gemeente Taakverdeling b. en w. Axel houdt morgen van 3 tot 5 uur open huis. Koeie Mei 6, (Doornbos) Breda. Veranderingen Aardig Vrijdag 15 mei 1970 DE VRIJE ZEEUW Films GOES Grand 20 uur Raad eens wie er komt eten 14 j. VLISSINGEN Alhambra 20 uur Raad eens wie er komt eiten 14 j. ANTWERPEN AstridHoera, de schiool brandt a.l. Forum: Onze dokter is de beste a.l. Kinox: De dolle kever a.l. Monty: Het kind en de piraten a.l. Quellin: Een reuze boemel a.l. Asta: Jane Eyre 14 jaar Capitole: Alarm satelliet 14 jaar Centra: De Cheyennes 14 jaar Festa: Schiet niet op de Sheriff 14 jaar National: Drie fantastische super- men 14 jaar Vendome: „Z" 14 jaar Ambassades: More 18 jaar Metro: De laatste der ploerten 18 j. Moderne: Leven en minnen 18 jaar Odeon: Bob en Carol en Ted en Alice 18 jaar Pathé: The reives 18 jaar Rex: De dingen vam het leven 18 j. Savoy: Helga en de mannen 18 j. Scala: De afgoden 18 jaar GENT Century: De man, die de wet stelt 14 jaar Scaldis: Zand en diamanten 14 j. Select: Paitton 14 jaar Capitole: La horse 18 jaar Plaza: Bob en Carol en Ted en Alice 18 jaar Savoy: Solo 18 jaar ST.-NIKLAAS Renova: Jules Verne rocket naar de maan a.L Century: Honderd dollar voor een sheriff a.l. Select: De clan der Siciliatnen 18 j. Eden: De vrouwtjes 18 jaar Toneel - Muziek Dans ROTTERDAM Schouwburg 20.15 uur „De heersende klasse" van Peter Barnes door het Nieuw Rotterdams Toneel. Piccolo Theater 20.15 uur „Theesalon Myriarn" en „Een brui loft voor Marcella" van Ivan Klima door het Nieuw Rotterdams Toneel ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 20 uur Balletten BRUGGE Raaklijnzolder 20.30 uur „De Nonnen" van E. Manei Diversen GOES De Veste 20 uur Cine club KLOOSTERZANDE De Krokodilbar 21.30 uur Frans Bonne Opg. voor deze rubriek tel. 01180— 7438 of Postbus 116 in Middelburg MIDDELBURG Rijksarchief, St.-Pieterstraat 38. Zomertentoonstelling „A is een aapje' het onderwijs op de l.s. in Zeeland in de eerste helft van de vorige eeuw. ROTTERDAM Museum Boymans: Expositie Vic Gentils (t.m. 23 mei). Verzameling Girardet (t.m. 7 juni) Ma. t.m. zon. van 1017 uur. Bo vendien wo. van 1922 uur. Rotterd. Kunststichting, Kruisplein 40: Kor. Bekker, objecten (t.m. 18 ma) Werkd. 1017, zon. 1217 u. Rott Kunstkring, Witte de With- straat 35 Expositie Jaak Frencken en Carla Kaper, litho's (t.m. 16 mei) Werkd. 10—17, zon. 1116 u. BRUGGE Groeningemuseum: Koetsen in het Brugse stadsbeeld (t.m. 27 juni). Morgen, zaterdag 16 mei Bergen op Zoom 12.21 uur, Hansweert 11.42 uur, Made-Drimmelen 2.21 en 15.17 uur, Terneuzen 11.14 en 23.33 uur, Vlissingen 10.42 en 23.05 uur, Wemeldinge 12.11 uur. (Van onze correspondent) ZUIDDORPE Nagenoeg elk arbeidershuisje in het achthon derd zielen tellende Zuiddorpe speelt een belangrijke rol in de plaatselijke geschiedenis Rond elk oud huisje zijn verha len te vertellen, waarvan de oorsprong in het verrre verle den ligt. Die verhalen komen weer boven telkens als er weer een paar historische muurtjes worden geslecht. „Mandus", een van de voor malige bewoners van een van de huisjes op bovenstaande te kening was zo'n figuur, waar over vroeger nogal wat verhalen de ronde deden. Hij was tol gaarder en lantaarnaansteker van het dorp. Na zonsondergang had hij dagelijks de zorg voor tien petroleumlampen, die hij om half elf weer moest doven. Voor ieder voertuig, dat voorbij zijn woning trok moest Mandus als tolgaarder naar huiten ko men voor het opeisen van een dubbeltje tol. In deze tijd wist iedereen, dat Mandus de broek aan had, dat wil zeggen: „baas was In huis" en hoe hij zich die heerschappij had toegeëigend. De eerste morgen na de huwe lijksdag was Sidonie, zijn vrouw, het eerst opgestaan. Mandus bleef, aldus de lezing, met voorbedachte rade liggen en riep Sidonie toe: „Geef me de broek ne keer". „Wel Man dus, ze ligt daar op de stoel, pakt ze maar". „Sidonie", riep Mandus weer, „geef me de broek ne keer". „Maar Mandus toch. Ze ligt daar maar voor het pakken". Nog harder dan tevo ren riep Mandus voor de derde maal: „Sidonie, geef me de broek ne keer". Sidonie werd bang en gaf de broek. „Kijk", zei Mandus, „Sidonie, nu heb je mij de broek gegeven en ik zal ze houden hoor". Een ander verhaaltje dat in die tijd de ronde deed: Op een kermisdag, terwijl Mandus de deur uit was, hadden een paar vrolijke buren, die wisten dat Mandus 's nachts steeds de wa terpot gebruikte, een gat ge boord in de pot en weer netjes terug op zijn plaats gezet. De hele volgende nacht op wacht liggende voor het venstertje van de slaapkamer hoorden ze het volgende gesprek: „Sidonie, geef me de pot ne keer". Sido nie gaf de pot en Mandus deed wat hij gewoon was te doen. „Mandus, 't is er allemaal ne vens", riep Sidonie. ,,'t Is niet waar", zei Mandus, ,,'t is er in". „Maar het bedde is toch nat", ronkte Sidonie. En Mandus en Sidonie waren sprakeloos van woede bij het horen van het bulderend gelach van de luiste raars. Na Mandus en Sidonie werd hun huisje bewoond door de ouders van het vroegere ka merlid Charles de Bilt, die zijn vakanties vaak in Zuiddorpe doorbracht. Een van de andere huisjes werd bewoond door de nog in leven zijnde honderdjari ge „Ule Nesters", weduwe van Alphons de Moor. Haar echte naam is: Eulalie Reynbeau. (ADVERTENTIE) dacht besteed. In de hal van het ge bouw is een met kogelvrij glas be schermde balie aangebracht. Voor de Boerenleenbank betekent de inge bruikname van het uitgebreide pand een aanzienlijke verbetering. De Boe renleenbank in NieuwNamen werd in 1904 opgericht en was tot 1964 onder gebracht bij vier verschillende kas siers aan huis. Tot 1964 werd alleen gewerkt met een kassier. Het perso neelsbestand is in de afgelopen jaren uitgebreid tot vier en daarmee zijn ook de balanseijfers ten gunste ver anderd. Het huidige pand werd even eens in 1964 in gebruik genomen. Be halve de bedrijfsruimte is de afgelo pen jaren ook het dienstenpakket aanmerkelijk uitgebreid. Voor de toekomst wordt nog een verdere groei verwacht, wat betreft het aantal spaarregelingen en privé- rekeningen. Verwacht wordt, dat ook het dienstbetoon op gebied van va kantiereizen en verzekeringen in be tekenis zal toenemen. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Het college van b. en w. van Axel en de gemeenteraadsleden zullen vandaag per bus een rondrit maken door de gehele nieuwe ge meente Axel. Er zullen bezoeken worden gebracht aan een aantal ob jecten in de woonkernen Axel, Koe wacht, Overslag en Zuiddorpe. Om 9.00 uur vertrekt het gezel schap vanaf het stadhuis naar de werkplaats van gemeentewerken met brandweerkazerne. Achtereen volgens zullen dan bezocht worden het opspuitgebied in Axel, het be jaardencentrum, het cultureel cen trum en het kantoor van centraal bouw- en woningtoezicht en ge meentewerken. Rond half een is het gezelschap in Koewacht, waar men in de r.k. kerk het gerestaureerde orgel gaat bekij ken, het gemeentelijk badhuis, het verenigingsgebouw en de algemene begraafplaats. In Zuiddorpe en Overslag zijn respectievelijk bezoe ken aan het voormalige gemeente huis en de algemene begraafplaats gepland. Rond half zeven is in res taurant Zomerlnst in Axel gelegen heid voor een nabeschouwing. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De iaatstgekozen wet houder van de gemeente Axel, J. Dieleman van de fractie van de P.v.d.A., is volgens de nieuwe func tieverdeling bijzonder belast met gemeentebedrijven, waaronder het grondbedrijf, sociale zaken en perso neelszaken. Burgemeester M. K. van Dijke is belast met: ruimtelijke ordening, volkshuisvesting, algemene zaken, voorlichting, politie, brandweer be scherming bevolking. Wethouder D. J. Oggei met: gemeentefinanciën, economische zaken, waaronder marktaangelegenheden, onderwijs, culturele en jeugdzaken. Wethouder A. R. A. IJsebaert: Recreatie, sport, woningbedrijf en vleeskeurings dienst. De wethouders zullen in het vervolg elke woensdag van 10.00 tot 12.00 uur op het stadhuis spreekuur houden. Vele topmerken o.a (Van een onzer verslaggevers) ZUIDDORPE Verdwenen glorie, afbrokkelende romantiek Zuiddorpe is er een schoolvoorbeeld van. Jaarlijks vallen steeds, meer kleine, pittoreske huisjes ten offer aan de slopershamer. Re gelmatig krijgt een eeuwenoude woning een fantasieloze nieuwe gevel en daarmee het rustieke Zuiddorpe langzamerhand een ander karakter. De fraaie linden op het markt pleintje worden al lang niet meer geflankeerd door alleen maar histo rische gebouwtjes. Hier en daar dringt de moderne architectuur door het mini-bos heen. Tot grote spijt van al degenen, die het zo graag bij het oude zouden laten, zoals de voormalige gemeentesecretaris van Zuiddorpe, J. Moerdijk. Al is de heer Moerdijk al lang niet meer in dienst van de gemeen te, hij voelt zich nog steeds nauw betrokken bij het wel en wee in zijn dorp. En de gemeentesecretaris moet toch wel met enige zorg con cluderen, dat het in zijn dorp niet meer is zoals het was. Er is al te veel veranderd. Goed beschouwd is er zelfs een beetje nonchalant omge sprongen met de specifieke sfeer, die dit Zeeuwsch-Vlaamse plaatsje op en achter elke groen geverfde deur blijkt een verhaal schuil te gaan. De gemeentesecretaris kent ze allen, zoals hij ook de inwoners van het dorp kent en zoSls die inwoners hem nog allen kennen. Als de heer Moerdijk door het dorp loopt, moet hij vele malen de hand opsteken. Wat dat betreft is er eigenlijk weinig veranderd", vertelt hij. Bij zijn vaste rondwandeling door het dorp blijft hij steevast even stil staan op de plaats waar onlangs het laatste van een serie oude huisjes is afgebroken. „Eeuwig zonde", zegt hij dan, „ik vind dat zo jammer. „Kijk nu eens naar die huisjes, waar door de eeu wen heen weinig aan is veranderd. Zo ziet het er nu uit. Op de tekening: deze huisjes ston den rond de eeuwwisseling langs de Hoofdstraat, komend uit de richting Axel," tegenover de kerk. Drie van de woningen zijn inmiddels van ge daante gewisseld. Aalleen de eerste van links heeft de gedwongen meta morfoses kunnen weerstaan. Het huisje werd indertijd gebruikt als pakhuis van voerman De Vos en Van Gend en Loos. De huidige eige naar heeft het voormalige pakhuisje tot de grond geslooptEen herin nering van voor negentienhonderd moest wijken voor een garage. Het zijn er nog slechts een paar, maar ze spreken hier in het dorps centrum toch veel meer aan dan de moderne gevels. Ik heb geen enkel bezwaar tegen modernisering, maar een beetje gevoel voor stijl daarbij zou geen kwaad kunnen", aldus de oud-gemeentesecretaris. Als in zijn stem een ondertoon van bezorgdheid is te bespeuren, is dat terecht. Zuid dorpe is nóg een lieflijk plattelands dorpje, met vele charmes van het oude en alle gemak van het moder ne. Maar hoe lang zal het die char mes van het oude behouden als de huidige ontwikkeling zich voortzet? (Van een onzer verslaggevers) NIEUW-NAMEN Op don derdag 21 mei aanstaande wordt in Nieuw-Namen de verbouwde en uitgebreide Boerenleenbank heropend. Bij gelegenheid daarvan wordt de dag daarna in het nieuwe ge bouw een tentoonstelling gehou den van zeldzame munten. Het betreft de muntencollectie van de Coöperatieve Centrale Boeren leenbank uit Eindhoven. Het is een verzameling munten, die vanaf het begin van de Nederlandse geschiede nis in dit land hebben gecirculeerd of zijn gemaakt als wettig betaalmid del. De muntenexpositie maakt deel uit van van een bescheiden feestpro gramma, diat in het kader van de her opening is samengesteld. Het omvat verder nog een spaaractie, die van 22 tot en met 29 mei wcxrdt gehouden. Het gebouw van de Boerenleen bank aan de Hulsterloostraat is niet alleen verruimd, maar tevens gemo derniseerd. Met de vernieuwing heeft men ook een uitbreiding van de openstellingstijden ingevoerd. De bank zal in het vervolg geopend zijn van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur en op de vrijdagavond nog van 18.30 tot 20.00 uur. Ook aan de bescherming van per soneel bij eventuele overvallen is bij dit nieuwe bankgebouw grote aan- eigen was. Het zag er een aantal jaren gele den nog zo aardig uit. Een rustig marktpleintje met daar omheen ver zameld statige herenhuizen, maar ook armzalige arbeiderswoninkjes. De roomse kerk links en rechts geflankeerd door het gemeentehuis en de onvermijdelijke cafés. Nu, in 1970, staan er onder de groene bo men van de markt geen koeien of paarden meer, maar vieze, walm producerende autobussen. Die moe ten er ook zijn, maar ze misstaan in deze entourage. Er is nog veel te redden in het Zuiddorpse. al is er ook al veel historie verloren gegaan. Tussen de fantasieloze nieuwbouw- gevels prijken nog steeds gezellige, weliswaar onpraktische maar lieflij ke huisjes. Die zou J. Moerdijk, de vader vam Marie-Cecilje, zo graag behouden zien. Bij een rondwande ling door „zijn" dorp praat hij hon derduit over hoe het geweest is en hoe het nu is. Hij spreekt zijn teleurstelling uit over de langzaam verdwijnende sfeer, over die zorge loosheid, waarmee toch eigenlijk planologisch gezien met Zuiddorpe wordt omgesprongen. Elk steegje en straatje roept bij hem herinneringen (Vervolg van pagina 1) De gezonken „Basse Indre" waar van alleen de toppen van de drie masten boven water uitsteken, levert geen direct beletsel op voor de scheepvaart. Met behulp van een drijvende bok zal getracht worden het schip te bergen. Aan het zoeken naar de vermiste Joegoslaaf werd deelgenomen door de reddingboot Javazee uit Breskens, de sleepboten Lucile Gerling en Schot land uit Terneuzen, de Willem M. van Van de Anker uit Vlissingen en de speedboot Joker van Müller uit Temeuzen. De bemanning van de Jo ker viste tussen het wrakhout het logboek van de „Basse Indre" op. De zes overlevenden van de Franse kust vaarder waren diep onder de indruk van het tragische ongeval. Een van hen verklaarde groot respect te heb ben voor de snelle hulpverlening door de Pobjeda. Geredde bemanningsleden van de Basse Indre komen in hotel Pays Bas in Terneuzen op verhaal. De Joegoslaag Pobjeda, die slechts weinig schade opliep, passeert hier de haven van Terneuzen op weg naar Antwerpen.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2