DIT JAAR WEER EEN MOOIE ZOMER? Gastarbeiders: wij zijn er alleen om de welvaart op peil te houden PAKJE BOTER 5 CENT OMHOOG DRIE LEERLINGEN GESCHORST Joegoslaaf ramt coaster: 2 doden; matroos vermist lllllll maak van elkefeestdai een échte vleesaag Etenpleister op wond ARBEID VOOR 15-JARIGEN VERBODEN Conflict op Sociale Academie Breda DRAMA OP WESTERSCHELDE Ed. Kennedy bedankt voor elpee de sterke verf Juni waarschijnlijk de warmste maand VEEL KRITIEK OP REGERINGSNOTA Nederlanders eten steeds minder brood (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De buitenlandse werknemers in ons land hebben het gevoel dat zij er al leen maar zijn om onze welvaart op peil te houden. Lagere prijs BELGISCHE PINT DUURDER Overleden Stone voor f 1,3 miljoen in schuld goed idee Directeur: Dr. W. A. J. M. Hark*. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)7920. Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand f 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 15 MEI 1970 25e Jaargang No. 6244 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bii vooruitbetaling. Vermelding Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummei vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Mogen wij wat de zo mer betreft een herhaling van de goede (in cijfers) en bij het publiek als zeer mooi aangekomen zomer van 1969 verwachten? De algemene mening die de toekomstige vakan tieganger er over heeft is niet zo gunstig. Getuige de veel te beluis teren uitspraken als: „Zo'n mooie zomer als die van verleden jaar mo gen wij niet verwachten". Wanneer men ons met alle nodige voorzich tigheid een tendens van de komen de zomer vraagt, zonder een pistool op de horst, zien wij in de eerste plaats niet in waarom deze zomer het minder zou doen dan die van 1969. Voor deze bewering hebben wij wat ruggesteun gevonden in de statistische cijfers der zomers over de laatste 100 jaar. In die periode kwam het zes maal voor dat er twee tot vijf warme zomers achter elkaar volgden. Het laatste en zeer duide lijke voorbeeld tussen 1932 en 1940, toen in De Bilt zelfs acht opeenvol gende zomers boven het normale etmaalgemiddelde van 16.4 C ble ven. Nu willen wij niets afdingen van de mooie zomer van 1969 maar zo als wij verleden jaar bij de terug blik al opmerkten was het in cij fers helemaal niet zo'n geweldige zomer. Het kan geen kwaad de zwakke plekken nog eens aan te stippen: gemiddelde maximum tem peratuur van juni in De Bilt 0.5 C lager dan normaal en 4 (normaal 5 zomerse) dagen, zonneschijn 224 uren (vrijwel normaal), neerslag landelijk normaal 54 mm, op de Ve- luwe mat Elspeet 104 mm. Juli zo mers, augustus tot 15 dito. Daarna extreem nat. In die tweede helft 290 mm regen te Giethoorn, lande lijk gemiddelde 154 mm regen (nor maal 82 mm). Totaal over de drie zomermaanden in De Bilt 12 uren te weinig zon, 23 tegen normaal 18 zo merse dagen boven 25 C, neerslag landgemiddelde 256 normaal 213 mm normaal. Aan de hand van deze cijfers kan toch moeilijk worden gesteld dat het een geweldige zomer is geweest. De volop zomerse indruk die de zomer van 1969 heeft nagelaten kan geheel worden toegeschreven aan de kritische periode waarin het fraaie weer zich afspeelde. Het be gon namelijk rond half juli en duur de tot half augustus, juist toen de meeste mensen vakantie hadden. De vakantiegangers in ons land van de eerste week juni, de tweede week juli en tweede helft augustus heb ben koud en slecht weer gehad". Wat wij niet mogen verwachten is dat in deze zomer evenals in 1969 uitgerekend de periode van de school- en bouwvakvakanties op nieuw een zeer warme, droge en zonnige periode treft. Met de al aan gekondigde voorzichtigheid menen wij vergeleken met koude lentes (als dit jaar) de warmste periode wat vroeger te mogen verwachten. Na lentes die of wat de temperatuur of wat de overvloedige regenval be treft met 1970 zijn te vergelijken volgde meestal een warme tot zeer warme junimaand. Dit in 1888, 1903, 1917, 1936, 1966. In 1929 lag de top in september, in 1941 was juni en juli zeer warm. Het is ook in 1970 met geen computer aan te geven hoe het precies gaat worden. Resu merend durven wij te stellen 1. dat de zomer in cijfers niet slechter dan 1969 behoeft te worden; 2 dat men niet mag verwachten dat de tempe- ratuurtop juist in de school- en bouwvakvakanties zal vallen zoals in 1969. 3. dat in vergelijking met vroegere koude of natte lentes waar schijnlijk de warmste periode wat vroeger komt n.I. in juni met een begin rond eind mei, daarna een te rugslag en een opleving in augus tus. t -Ni (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In Nederlandse zuivelkringen wordt volgende week een verhoging van de boterprijs voor de consumenten verwacht van 5 a 6 cent per pakje. Dit is een gevolg van de instemming die het Europese par lement in Straatsburg en de EEG- autoriteiten in Brussel hebben be tuigd met een verzoek van de Ne derlandse regering om de interventie prijs voor boter te mogen verhogen. Deze verhoging betekent in feite een herstel van de oude situatie. Toen bijna anderhalf jaar geleden in Nederland de BTW werd inge voerd werd deze belasting ook over boter geheven. Landbouwminister Lardinois vond het ongewenst dat als gevolg hiervan de boterprijs, die toch al niet de boterconsumptie stimuleert, zou stijgen, omdat hierdoor de consu ment zich wellicht nog meer van de boter zou afkeren en de boterberg al dus nog sterker zou groeien. Daarom verlaagde hij, met instemming van „Brussel" in gelijke mate de inter ventieprijs voor boter, d.i. de prijs waarvoor de overheid onverkoopbare boter overneemt. Hij durfde dit aan omdat de algemene verwachting was dat de EEG-ministerraad kort daar na in het algemeen de zuivelinterven- tieprijzen zou gaan verlagen om daar door de zuivelproduktie negatief te beïnvloeden. De EEG-ministerraad stelde een dergelijke beslissing ech ter telkens weer uit. Intussen zette de Nederlandse landbouw minister- Lardinois steeds meer onder druk om dat de melk in ons land als gevolg van de verlaging van de boterinter- ventieprijs minder opbracht. Voor deze druk is ir. Lardinois ge zwicht: hij heeft de EEG-autoriteiten in Brussel verzocht goed te keuren dat hij de correctie van anderhalf jaar geleden ongedaan maakt. Brus sel en ook het Europese parlement hebben hiermee gisteren ingestemd. Hierdoor wordt de thans geldende in terventieprijs van 606,35 per 100 kg op 19 mei a.s. weer gebracht op het peil van 1 januari 1969, t.w. f 628,07. Deze verhoging met f 21,72 komt voor de consument neer op een prijsverho ging van rond 5 cent per pakje, om dat de vrije marktprijs ongeveer ge lijk is aan de interventieprijs. In feite voelt de consument wat de bntorpriis betreft nu dus pas de invloed van de ;nvoering van de BTW. Steeds meer worden zij zich daarvan bewust. De politieke, juridische en economische structuur waarin, zij zich weten, be zorgt hen angstgevoelens. Deze mening werd gisteren verkondigd door een Griekse functiona ris van de Haagse stichting begeleiding buitenlandse werknemers, tij dens een hoorzitting die een speciale commissie uit de Tweede Kamer hield naar aanleiding van de regeringsnota „buitenlandse werkne mers". Deze nota, die in januari door de ministers Roolvink (Sociale Zaken), Polak (Justitie), Nelissen (Economische Zaken) en Klompé (CRM) aan de kamer werd aangeboden, heeft nogal wat kritiek losgemaakt. De heer Chateau, directeur van de Amsterdamse stichting buitenlandse werknemers, sprak gisteren zelfs over de ontwikkelingshulp, die de landen rond de Middellandse Zee sinds jaren aan Nederland verstrekken. Deze visie werd feitelijk onder steund door drs. Groeneveld, secre taris van de contactgroep van werk gevers in de metaalindustrie. Deze contactgroep verenigt 550 midden- grote ondernemingen. De heer Groe neveld zei dat de metaalindustrie niet langer meer goed zou kunnen func tioneren wanneer het aanbod van bui tenlandse arbeidskrachten zon ver dwijnen. Hij wees op de geringe mo biliteit van de Nederlandse werkne mer, waartegenover de geringe honk vastheid van de buitenlander op de arbeidsmarkt een uitkomst is. De contactgroep van metaalwerk gevers zou graag zien dat er een re geling komt dat buitenlanders, die naar Nederland komen om te werken, 14 dagen de tijd krijgen om zich te oriënteren op onze arbeidsmarkt. Een dergelijke regeling bestond reeds eni ge jaren geleden, maar werd in 1968 ingetrokken. De contactgroep wil een soepeler toelatingsbeleid voor buiten landse werknemers en legalisatie van het verblijf van hen die illegaal in ons land werken. De heer Groeneveld wees de kamerleden erop dat de on derbezetting in de metaalbedrijven ten gevolge van de overspannen ar beidsmarkt zal leiden tot kostenstij ging en prijsverhoging. Het inzetten van buitenlanders zag hij als een op lossing voor een te overspannen ar beidsmarkt. De commissie buitenlandse arbei ders van de centrale werkgeversorga nisaties deelden niet alle opvattingen van drs. Groeneveld. Deze commissie toonde zich tegenstander van het toe staan van een spontane immigratie van buitenlandse werkkrachten. De tewerkstelling zou dan ontaarden in een chaos, aldus drs. Grevers, secre taris van de commissie. Teleurstelling over de regerings nota was er bij alle woordvoerders van stichtingen tot bijstand of bege leiding van buitenlandse werknemers. De landelijke stichting tot bijstand aan buitenlandse werknemers vond dat de ministers in hun nota louter economisch redeneren en te weinig oog hebben voor het welzijn van de buitenlanders. De stichting wil stren ge maatregelen tegen ronselaars, veel meer prioriteit voor hereniging van de gezinnen van buitenlandse werk nemers en een waningcontingente- ring voor de gastarbeidersgezinnen, waartoe de gemeenten garant zouden moeten staan voor de financiering van deze woningen. De Amsterdamse werkgroep ,DAR' benaderde het vraagstuk van de bui tenlandse werknemers vanuit het oog punt der ontwikkelingssamenwerking. De werkgroep kwam met een alter natieve nota, die bij meerdere kamer, leden met lof werd ontvangen. Daar in wordt onder meer een macro-eco nomische analyse van kosten en ba ten gegeven, zowel gezien vanuit Ne derland ais vanuit het land van her komst van de buitenlandse werkne mers. Ook andere woordvoerders we zen op de taak die de Nederlandse ge- Vervolg op pag. 5) Een hongerige gevangene in Cam bodja krijgt voedsel uitgereikt. Strijdkrachten geven de dorpsbewo ners te eten, zodra ze uit hun schuil plaatsen tevoorschijn komen. DEN HAAG (A.N.P.) Bij de Tweede Kamer is een voorstel tot wijziging van de arbeidswet inge diende Met deze wijziging wil minis ter B. Roolvink van Sociale Zaken en Volksgezondheid komen tot een voorwaardelijk arbeidsverbod voor 15-jarigen. Het verrichten van arbeid door 15- jarigen zal slechts geoorleefd zijn, in dien voldaan wordt aan twee voor waarden: 1) dat tenminste een hele of twee halve dagen per week binnen de werktijd wordt deelgenomen aan een cursus voor partieel onderwijs en vorming. 2) Dait de op de cursus doorge brachte tijd wordt doorbetaald of de loonderving wordt vergoed. Een uitzondering op het voorwaar delijk arbeidsverbod voor I5-jarigen wordt gemaakt voor vakantie-arbeid. (ADVERTENTIES) Aan dit teken herkent u de zaak waar gerust uw schoenen kunt kopen. Kt KORTE BRUGSTRAAT 1 BREDA fttfl „„en"-"""""''6'8 Ritssluitingpakken 169,- (Van een onzer verslaggevers) BREDA Drie leerlin gen van de sociale acade mie in Breda zijn ge schorst door het interim- overleg van de academie, 't vertegenwoordigend o-r gaan van docenten en leerlingen. Het zijn Ellis Driessen, Peter van de Nieuwendijk en Theo Schuurmans. In samen werking met de zogenaam de honderd procent-groep en de experimentele klas hebben ze voor vanmor gen om tien uur een ple naire vergadering bijeen geroepen. Het interim-overleg heeft het drietal geschorst om dat zij weigerden gehoor te geven aan de oproep tot overleg met dit orgaan. De drie hebben om een con flict op te roepen onlangs het academiegebouw van binnen en buiten volge- kladderd met leuzen. Het interim-overleg eiste, dat men hierover in discussie zou treden. Een enquête onder de academie-bevol king gaf als uitslag, dat de drie verplicht moesten worden, eerst de schade te herstellen voordat tot dis cussie kon worden over gegaan. Het bezwaar van het interim-overleg kan wellicht het best ais volgt worden geformuleerd: het drietal heeft wel een con flict opgeroepen, maar heeft geweigerd het (tij dig) te hanteren. Men hoopt vandaag enige dui delijkheid te krijgen in de motieven die tot de schil deractie aanleiding gaven. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In dichte mist is gistermorgen het Joegoslavische motorschip Pobjeda (1817 brt) op de Westerschelde tussen Terneuzen en Hoofdplaat op de voor anker liggende coaster „Basse Indre" (499 brt) gevaren. De scheepsramp voltrok zich binnen enkele minuten. De kustvaarder zonk zo snel dat de 9 koppen tellende bemanning nau welijks de tijd had in de reddingboten te gaan. Vermoedelijk doordat een van de twee reddingboten in de davids bleef hangen en omsloeg zijn de 40-jarige gezagvoerder J. P. Durand en de 37- jarige machinist A. Lemercier ver dronken. Hun stoffelijke overschot ten zijn inmiddels geborgen. De 27- jarige matroos P. Galline wordt ver mist. De zes andere bemanningsleden van de kustvaarder werden door de „Pobjeda" opgepikt. Zij zijn door de RP 10 van de rijkspolitie te water groep Terneuzen in Terneuzen aan land gebracht. De overlevenden zijn ondergebracht in hotel Pays Bas. Zij kregen van hun rederij met het oog op de verzekering eien strikte zwijg plicht opgelegd. De „Basse Indre" kwam van Ant werpen met een lading blik. "Wegens de dichte mist op de Westerschelde ginig de coaster op korte afstand van boei 17 even ten noordoosten van Hoofdplaat voor anker. Om tien over negen werd de Fransman ter hoogte van de brug door de van zee kamen de Joegoslaaf geramd en overvaren. De „Pobjeda" van de T/A Express Line Hep weinig schade aan de boeg op. Enige uren later kon het schip zijn weg naar Antwerpen vervolgen. Aan boord van de „Pobjeda" beweer de men de Franse kustvaarder niet te hebben gezien voordat het te laat was. Na de aanvaring schoot de be manning vf>n j et .Joegoslavische schip direct' te Hulp met reddingbo ten en réddimgigordels. Een van de Joegostaven sprong zelfs van zijn schip om de Franse drenkelingen te hulp te komen. Ctoder de geredden bevond zich ook een Belgische loods. (ZIE VERDER PAGINA 2) (Van onze correspondent) AMSTERDAM In ons land is het broodverbruik per hoofd van de be volking in de afgelopen tien jaar van circa 87 kg tot bijna 66 kg per jaar of met 24 pet. gedaald. In dezelfde periode verminderde het aantal bak kerijen tot de helft, van ruim 12.000 tot 6.000. Deze cijfers verstrekte gis teren mr. P. J. Wintels, secretaris van de Stichting Nederlandse Bakke rij Tentoonstelling. Als voornaamste oorzaken van het in groten getale verdwijnen van bak kerijen sinds 1959 noemde hij de broodprijspolitiek van de overheid, de technische ontwikkeling en het steeds verder dalend broodverbruik. Volgens mr. Wintels is uit de en quête gebleken, dat de Nederlandse huisvrouw positief ten aanzien van het brood staat. Over het algemeen hecht zij aan een ontbijt met brood en vindt zij het van groot belang dat het door haar lekker bevonden brood overal verkrijgbaar is. Bovendien stelt zij de bezorging aan huis op hoge prijs. De huisvrouwen is ook gevraagd op welke wijze naar haar mening het broodverbruik bevorderd zou kunnen worden. Een kleine meerderheid meende dat een forse prijsdaling van bijv. 10 cent dit zou kunnen bewerk stelligen, maar vond toch langere versheid, goede voorlichting van de bakker aan de consument en veel, overal verkrijgbare, broodsoorten be langrijker dan een lagere prijs. BRUSSEL (AP) Vanaf 11 juni gaat het bier in de Belgische cafés 50 centimes meer kosten, aldus is gis teren officieel bekendgemaakt. Een pint zal dan 8,50 frank kosten. LONDEN (AP) Brian Jones, de Rolling Stone die vorig jaar stierf, liet een schuld van 1,3 miljoen achter. Het zijn voornamelijk belastingschul. den. Jones werd in het zwembad voor zijn huis dood aangetroffen, drie maanden nadat liij zich van de pop groep had afgescheiden. NA HET HANDEN WASSEN mist een Duitse vrouw uit Wiesbaden haar ring ter waarde van f 40.000. Ze had de ring in de toiletruimte van het Amsterdamse Hotel de l'Europe afgelegd. TWEE PERZEN, die handelden in verdovende middelen, zijn woensdag in Perzië terechtgesteld. Beiden kre- de kogel. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Kapelaan L. Testers van Sas van Gent heeft - zoals eerder gemeld - de John. F. Kennedy-langspeelplaat die tot stand is gekomen door medewerking van parochianen van de Interlandkerk in Sas van Gent aan Edward Kennedy ge stuurd. In deze plaat zijn ook diverse uitspraken van wijlen president Kennedy verwerkt. Voor de tek sten van de gebeden heeft ka pelaan Testers gezorgd. De mu ziek werd verzorgd door de heer A. Vermast. Als dank ontving kapelaan Testers een brief van senator Edward Kennedy met de vol gende inhoud: „Ik wil u hierbij mededelen, hoe zeer ik uw pas send aandenken aan president Kennedy waardeer. Het is voor mij en mijn familie een bron van grote kracht, te weten, dat zijn verwachtingen en idealen voortleven. Er kan geen groter huldeblijk aan zijn leven be staan. Uw gedachten en gebe den zullen voor ons veel blijven betekenen". (ADVERTENTIES) Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees,Vleeswaren en Vleesconservon

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1