Wateryerzachters helpen huisvrouw Vertrek Goedhart en Schuitemaker De Saeger bitter over het zeehavenoverleg lekker lui m Treffer ARTIESTEN-EER VAN HOLLAND CLUR V.V.V.'s geen topdrukte verwacht Onderzoek naar dodencijfer in hartcentra MINDER STEEN IN FLUITKETEL EN MEER SCHUIM VAN ZEEP IE WEINIG SCHOT IN BAALHOEKPROJECT Hoofdredacteuren spreken met De Jong Stemming over doorgaan ruilverkaveling Kieldrecht PADVINDERS KRIJGEN SCOUTCENTRUM BIJ VEERE HARTLIJDERS VRAGEN MINISTER VERINGA: wat een makkelijke verf Vijftien fracties in tweede kamer Commentaar PvdA (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De kogel is door de kerk: de Twee de-Kamerleden Goedhart en Schuitemaker ma ken van vandaag af geen deel meer uit van de PvdA-fractie. UW hout vakkuadiff verzorgd ettverzekerd bewaard Directeur: Dr. W. A. J. M. Hark*. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraat 9, Temeuzen, tel. (01150)—7920. Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand f 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. DE VRUE ZEEUW DONDERDAG 14 MEI 1970 25e Jaargang No. 6243 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m, 11 uur. Voor het maandagnummei vrijdag tot v.m 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) BREDA Begin 1972 gaat het pompstation De Schijf (gemeente Rucphen), waarvoor volgende week woensdag de officiële eerste spade de grond in gaat, onthard water le veren aan Zeeland. Veel Zeeuwse huisvrouwen zullen dan minder last hebben van ketelsteen in de fluit ketel en de zeep zal dan schuimen dat het een lieve lust is. Dit alles is te danken aan de „zachtmakers" van de Waterleiding Mij. Noord-West-Brabant en van het Waterleidinglaboratorium Zuid, die sinds januari geëxperimenteerd heb ben met een proefinstallatie in De Schijf. De resultaten van deze proeven zijn zo gunstig, dat besloten werd in het nieuwe pompstation een wa- ter-onthardingslnstallatie te bou wen. De prijs van het water wordt hierdoor wel wat duurder, maar Zeeland is bereid voor het ontharde water meer te betalen, aldus ir. J. v. d. Horst, directeur van de Water leiding Mij. Noord-West-Brabant. Het ontharde water mag dan duurder zijn, het heeft ook finan ciële voordelen. Zo zullen de ver bruikers bijvoorbeeld minder onder houd hebben aan fluitketels, geisers, wasmachines, vaat-afwasmachines en centrale verwarmingen. Ook heb. ben zij bij gebruik van zacht water minder zeep nodig, zegt drs. M. Smits, directeur van het Waterlei ding Laboratorium Zuid te Breda. Het is op dit moment nog niet bekend of er nog meer wateronthar- dingsmstallaties gebouwd gaan wor den in Zuidwest-Nederland, dat over het algemeen over middel-hard grondwater beschikt. Ir. v. d. Horst verwacht wel, dat deze in de toe komst ingebouwd zullen worden in nieuwe pompstations. Voor bestaan de stations zullen de kosten voor wateronthardlngsapparatuur nogal hoog zijn. De vraag is of de bouw er van economisch verantwoord is. Veel inwoners van West-Brabant en Zeeland zullen daarom voorlopig nog met tamelijk hard water ge noegen moeten nemen. Sommige problemen, die hieraan verbonden zijn, kunnen evenwel met enige moeite worden opgelost. Ketelsteen in pannen of fluitke tels kan men verwijderen door ze regelmatig uit te koken met azijn. Verstopping van geisers kan men tegengaan door ze zo te laten af stellen, dat het water niet warmer wordt dan 60 graden Celsius. Om betere thee te krijgen doet men er goed aan 't theewater een minuutje te laten koken alvorens het op te schenken. Verder blijkt de ene soort thee beter tegen hard water bestand dan de andere. Voor het schoonmaken van was machines wordt aangeraden cal- gon te gebruiken. De hardheid van het water wordt veroorzaakt door calcium- en mag- nesiumzouten. Naast deze zoge naamde „totale" hardheid onder scheidt men ook een „tijdelijke" hardheid. Deze geeft bij het koken het meeste last, aangezien bij ver hitting calcium en magnesium ge bonden worden aan bicarbonaat. Er ontstaat ketelsteen. Men pleegt de hardheid van het water uit te drukken in Duitse gra den. Eén Duitse graad betekent tien milligram calciumoxide per liter water. Bevat het water meer dan tien Duitse graden (10 gr D) dan kan men spreken van hard water. Het water, dat in De Schijf gewon nen wordt, zal onthard worden van 16 gr D tot ongeveer 7 gr D. Hieronder een overzicht van de hardheid van het water in de West brabantse en Zeeuwse wingebieden: Gilze 8 gr D; Oosterhout en Dorst 11 gr D; Seppe 16 gr D; Roosendaal- Nispen 10 gr D; Wouw 15-16 gr D; Bergen op Zoom 8-9 gr D; Halste ren 10-11 gr D; Ossendrecht circa 7 gr D; Huybergen circa 11 gr D; Zeeuwsch-Vlaanderen gemiddeld 14 gr D; Biggekerke 24 gr D en Mid delburg 17 gr D. De stad Breda ontvangt water uit Oosterhout (Hoge Vucht), Dorst (via Tilburgseweg) en Seppe (via Liesboschlaan. SCHEURING IN DE P.v.d.A. DEN HAAG Na het „over stapje" van de heren Goedhart en Schuitemaker van PvdA naar DS '70 bestaat de Tweede Kamer nu uit vijftien fracties: KVP, AR, CHU, VVD, PvdA, D'66, PSP, CPN, PPR, DS '70, GPV, SGP, Groep Harmsen, Boerenpartij (Koekoek) en de fractie-Kronen burg. De verwachte breuk tussen hen en de fractie is gisteren gekomen tijdens het debat over de ontwikkelingen in Indo- China. Goedhart had een fél betoog gehouden ter verdediging van het Amerikaanse optreden in Indo-China en tegen de com munistische agressie in Azië. Onmiddellijk daarna verklaarde fractie-voorzitter Den Uyl dat het optreden van Goedhart „buiten verantwoordelijkheid van de PvdA- fractie" viel. De gevolgen van deze breuk zal de kamer binnenkort kunnen waarnemen, zei Den Uyl. Deze verklaring wekte bij diverse kamerleden misverstand. De indruk was ontstaan dat Goedhart en Schuitemaker uit de PvdA-fractie waren gezet. Dat was niet het geval. Later zei Den Uyl dat zijn uitla ting in de kamer geheel voor eigen rekening was. Hij had deze uitlating gedaan, omdat Goedhart de spelre gels van de fractie had overtreden, door over zijn rede in de kamer niet van te voren overleg met de fractie te plegen. Den Uyl had Goedhart la ten weten dat hij in de Tweede Ka mer zou mededelen, dat deze laatste buiten verantwoordelijkheid van de P.v.d.A.-fractie sprak. Goedhart had zijn felle aanval op de „communistische agressie" mede gedaan uit naam van Schuiitemaker. Deze verklaarde dat bedden vandaag een brief aan het partijbestuur en de fractie van de P.v.d.A. zullen stu ren met de mededeling dat zij' geen lid meer van P.v.d.A. en fractie zui len zijn en zich als lid van DS-70 zuilen aanmelden. Ook het presidium van de Tweede Kamer zuilen zij hiervan op de hoog te stellen. Het is de bedoeling van de heren Goedhart en Schuitemaker aan het begin van de vergadering van vandaag mee te delen dat rij uit de P.v.d.A.-fractie zijn gestapt. Beide heren hadden in de fractie vergadering van dinsdagmorgen aangekondigd dat zij uit de partij en fractie stappen, en voortaan als ver tegenwoordigers van DS-70 in de Tweede Kamer beschouwd willen worden. Aan een voorberaad in de fractie over het Cambodja-debat heb' ben zij niet meer deelgenomen. Frac tie-voorzitter Den Uyl verklaarde: Wat nu is gebeurd, hing al lang in de lucht. Goedhart heeft trouwens meer dan eens van afwijkende op vattingen blijk gegeven, maar dat is zijn goed recht. Maar gebruik is dat hierover van te voren in de fractie werd gesproken. Dat is nu niet ge beurd. De Tweede Kamer is geworden tot de gemeenteraad van een roerig Limburgs dorp. Er zijn nu vijftien fracties in vertegenwoor digd. Nog nooit is de politieke ver splintering in 's lands eerste ver gaderzaal zo groot geweest. De nieuwste splinterpartij is DS '70, voorlopig bestaande uit de he ren Goedhart en Schuitemaker. DS'70 kan een driemansfractie wor den. Als oud-P. v.d.A.-voorzitter Tans de kamer verlaat wordt hij op gevolgd door mevrouw van Vee- nendaal, die ook DS'70 is toege daan. DS'70 heeft zich van de P.v.d.A. afgescheiden uit protest tegen de overheersende positie die Nieuw Links zich daar heeft weten te ver overen. Deze nieuwe regering be staat uit mensen die geloven in een concreet beleid. Zij wantrouwen de vage hervormingsplannen van de Nieuw Linksers. Zij wantrouwen vooral het anti-Amerikanisme en de veel-begrip-voor-Rusland houding van de linkervleugel der P.v.d.A. In feite is het buitenlands beleid het breekijzer geworden: de NAVO Vietnam, Cambodja. De buitenlandse politiek heeft al tijd een grote rol gespeeld in de socialistische beweging. Ditmaal is de strijd (tussen realisten en idealis ten) vooral in de top uitgevochten. De massa interesseert zich meer voor de vraag: hoe krijg ik zelf een gro ter stuk van de welvaart? Terwijl de leiders van links elkaar om de oren slaan vanwege Cambodja sleu telt hun potentiële aanhang aan de bromfiets of de pas gekochte auto. En intussen gaat de politieke des integratie steeds verder. Nederland wordt een ideaal terrein voor po litieke avonturen. Ook dank zij „links". IN DE Liverpoolbaai hebben acht Nederlandse vissersvaartuigen on verwacht grote hoeveelheden long gevangen. Den Uyl zei het uittreden van Goedhart en Schuitemaker te betreu ren. Het is erg jammer, want altijd heb ik een goede persoonlijke ver standhouding met Goedhart gehad. I'k zal beslist geen schande roepen nu zij tussentijds de fractie verlaten en als zelfstandige groepering in de kamer gaan optreden, aldus Den Uyl, Ook van een opluchting is bij mij geen sprake. Voordat Goedhart in de kamer zou spreken, wist Den Uyl overigens welk geluid hij te horen zou" krijgen. Want dinsdagmorgen al had Den Uyl een uitvoerige brief van Goedhart ontvangen, waarin de ze mededeelde dat hij het Ameri kaanse optreden in Cambodja zou steunen. Ondanks het feit dat er dus formeel geen overleg met de fractie over de rede van Goedhart was ge weest, wist de P.v.d.A.-fractie ter dege welk hard standpunt Goedhart ter verdediging van de Amerikaanse politiek zou innemen. (Voor Cambodja-debat zie elders in dit blad) (Van onze Belgische correspondent) ANTWERPEN De Belgische minister van Openbare Werken De Saeger is erg ontgoocheld over de samenwerking tussen België en Nederland. De moeilijkheden bij de besprekingen over het Baalhoekproject en over het afsnijden van de Scheldebocht bij Bath, verleidden de minister tijdens een toespraak voor het „Verbond van christelijke werkgevers" te Antwerpen tot bittere opmerkingen. „Wij kunnen slechts vaststellen dat er een grondig onderscheid bestaat tussen de officiële liefdesverklaringen over Benelux en de realiteit", zei de minister. In Nederland spitst men de pro blemen bij de besprekingen toe op de overheidssteun die wordt ver leend aan nieuwe bedrijven in het havengebied. Een vergelijking met België maken is volgens De Saeger echter niet mogelijk, omdat de systemen van steunverlening grondig verschillen. De technici die zich bezighouden met deze projecten zijn het er echter over eens, dat de Nederlandse regle mentering op lucht- en watervervui ling zal worden toegepast, ook voor de bedrijven die zich vestigen op Bel gisch grondgebied. België, zei de minister, heeft sche pen van 125.000 ton als maatstaf ge kozen voor de uitbouw van zijn ha vens van Antwerpen, Gent en Zee- brugge. Alle drie de havens krijgen facili teiten voor schepen tot 125.000 ton: de sluizen van Baalhoek en Zee- brugge zijn zo gepland, en de sluis van Terneuzen zal zo worden aange past, aldus De Saeger. Mammoettankers horen volgens de minister niet thuis in de bestaande (Vervolg op pag. 5) De Nederlandse artiesten, die verleden jaar voor de Holland Club in Amerika zijn opgetreden, hebben gistermiddag het ere lidmaatschap van de vereniging ontvangen. Van links naar rechts Bueno de Mesquita, les Shalom, Johnny Jordaan, Tante Leen, Helen Shepherd, Wanda. Achter: Niberco Brothers, Karei Hille, Cees de Lange, Nico en Theo Shepherd. (Van onze radio- en t.v.-redacteur) HILVERSUM De NOS-televisie zendt zondagavond 17 mei van 20.15 tot 20.40 uur via Nederland 2 in het programma „Persoonlijk" een ge sprek uit dat de heer W. L. Brugsma, hoofdredacteur van de Haagse Post, mr. H. W. Sandberg, hoofdredacteur van Het Parool en de heer L. Leijen dekker, hoofdredacteur van De Stem, zaterdag 16 mei zuilen hebben met minister-president P. J. S. de Jong, (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG/MIDDELBURG/ BREDA Het nationaal bureau voor toerisme verwacht een om vangrijk aantal buitenlanders met Pinksteren. Het Pinksterweek- einde valt overigens te snel na het drukke 1-meiweekeinde (610.000 buitenlandse bezoekers) en te dicht tegen de zomervakan tie om te kunnen rekenen op een record-bezoek De heer J. de Re-gt, directeur van de Zeeuwse VW, verwacht met Pinksteren in Zeeland een behoorlij ke drukte. Vooral op de campings en aan de stranden. Zeeland verwacht voornamelijk dagtoeristen uit Bra bant en de Randstad. De boomgaar den zijn prachtig om te zien. Veel kersenbomen bloeien nog, terwij-l de appelbomen reeds beginnen. De streek-VW De Baronie ver wacht met Pinksteren weer veel pas santen, die naar de bollenvelden en de Keukenhof gaan. Maar men re kent niet op een topdrukte zoals in het lange weekend van 1 mei. De VW's van West-Brabant en Zeel-and hopen, dat de toeristen op tweede pinksterdag gespreid naar huis gaan in verband met de drukte op de we gen. Onze weerkundige medewerker tekent hierbij aan: het slecht weer- gebied boven midden-Europa is ver der aan het oplossen. Tussen Lim burg en Zwitserland is de laatste da gen enorm veel regen gevallen met als gevolg een record hoge water stand in de Rijn. In het Noordzeegebied stijgt de luchtdruk langzaam. Met een zuide lijke wind zal in de komende dagen langzaam weer iets warmere lucht tot ons land doordringen (Van onze correspondent) NIEUW-NAMEN Op woensdag 27 niei moet gestemd worden over het al dan niet doorgaan van de ruil verkaveling Kieldrecht. De stemming zal plaatshebben in De Koning van Engeland te Hulst. Om tien uur be gint eerst een vergadering. De eigen lijke stemming volgt om een uur. Volgens de ruilverkavelingswet 1954 wordt er naar kadastrale oppervlakte gestemd. (Van een onzer verslaggevrs) ee MIDDELBURG Maandag 18 mei (tweede pinksterdag) zal voor de Nederlandse padvindsters en padvinders vooral in Zeeland een grote dag zijn. Dan zal het Scout Centrum, gelegen aan het Veerse Meer worden geopend door de presi dente van het Nederlandse Padvind sters Gilde, mejuffrouw J.H. Wilde- boer uit Rotterdam. Dit Scout Centrum, dat 5 ha groot is, bezit een prachtige grasmat met jonge bosaanplant, waarop meer dan duizend kampeerders hun tent kun nen neerzetten. Het kampeereen- trum ligt vlak aan het water, zodat vanuit de tent geroeid, gezeild en gezwommen kan worden. Op het terrein is plaats voor twee groepen en er is een afzonderlijk gezins kamp. Verder omvat het centrum een permanent gebouw, waarin zijn on dergebracht een speelzaal, een slaapzaal éii een volledig' uitgeruste keuken. Maximaal kunnen in dit gebouw dertig personen een slaap plaats vinden op comfortabele be dden. De officiële opening van dit kamp (om 14.00 uur) wordt gevolgd door een receptie, spelen, vloot- schouw en demonstraties. (ADVERTENTIES) Grote markt 25, Breda,Tel.01600-30650 lakens en slopen (Van een onzer verslag gevers) BREDA/UTRECHT „Ver ontrust door publikaties over de chirurgische h-art- kliniek van de universiteit van Utrecht, wagen wij ons af of een uitvoerig onder zoek naar het dodencijfer in alle hartchirurgisch-e centra niet gewenst is. Onze me ning is dat slechts weinige maar zeer gespecialiseerde centra hier op hun plaats zijn. Een planning hiervoor is naar onze mening op zeer korte termijn 'strikt noodza kelijk". Aldus een telegram dat de Nederlandse vereni ging voor lijders aan hart en vaatziekten gisteren ver zond aan de minister van so ciale zaken en volksgezond heid. Dit naar aanleiding vian het conflict tussen het curatorium van het Utrecht se academisch ziekenhuis en prof. dir. J. Wieberdink, hoogleraar aan de universi teit en hart- en vaatchirurg. Het aantal sterfgevallen bij hartoperaties zou in dit Utrechtse ziekenhuis aan merkelijk hoger liggen dan in andere academische zie kenhuizen. Zo zouden alle achttien pa tiënten, die door prof. Wie berdink geopereerd waren aan een hartklep zijn over leden, Na een heftig conflict met prof. dr. F. Meijler, de man van het opsporingsplan van hartpatiënten en hoogleraar in de cardiologie, heeft de voorzitter van het bestuur, prof. dr. I..A. Diepenhorst, aan de chirurg een operatie stop opgelegd- Intussen heeft de vereniging van lijders aan hart- en vaatziekten een persoonlijk schrijven ontvangen van de minister van onderwijs, dr. G. H. Veringa. In schrille tegenstelling met bovenge noemde feiten acht de ver eniging de opmerking vian minister Veringa: „Zeker is, dat het experimenteel chi rurgisch ingrijpen bij men sen in Nederland heel voor zichtig wordt benaderd. Dit heeft de Nederlandse artsen ook weerhouden van expe rimenten op het terrein van de harttransplantatie". „Er wordt te weinig opening van zaken gegeven", aldus de heer H. Fievet, de voor zitter van de vereniging. Binnenkort wil zijn vereni ging in Breda een landelijk congres organiseren over het probleem van de hart ziekten, dat duidelijk doods oorzaak nummer één gewor den is. Naar een schatting van het Centraal Bureau voor Statistiek zijn een half- miljoen tot één miljoen Ne derlanders lijdend aan dui delijke afwijkingen aan de kransvaten van het hart. Dat hiervan geen juiste cij fers bestaan, acht de vereni ging op zich al verontrus tend. Daarom steunt men ook van harte 't preventie plan van de Utrechtse pro fessor Meijler. Deze laatste heeft inmiddels zijn mede werking aan het eonigres toegezégd.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1