BOMAANSLAGEN OP 4 SPAANSE VLIEGTUIGEN MISLUKT Jeugd de straat op tegen VS-politiek D '66 wil binnen tien jaar ontploffen Kleisterlee vaart uit tegen koppelbazen Eerste helft deze week iets koeler NIXON: „IK KON NIET SLAPEN" Terneuzen nog geen Oranje Vrijstaat RUSTIGE BETOGING IN WASHINGTON, IN BERLIJN EN LONDEN MARCA „WE STAAN NAAST ONZE SCHOENEN VAN ACHTSTE FRONT WEGEN MEER DAN VOL BOMAANSLAGEN IN FRANKRIJK Vermist meisje uit Aalst- Waalre verdronken in de Tongelreep Westbrabantse actiegroep wil Ouderijn dichtzetten" Raadselachtige ontploffing in Terneuzen DirecteurDr. W. A. J. M. Hark*. HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)7920. Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. MAANDAG 11 MEI 1970 25e Jaargang No. 6240 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adr^s bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummei vrijdag tot vjn. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze correspondenten) SCHIPHOL - GENèVE - FRANK FORT - LONDEN Op vier grote vliegvelden in Europa, t.w. op Schiphol en op de vliegvelden van Genève, Frankfort en Londen zijn zondagmiddag in deze volgorde lijn- toestellen van de Spaanse lucht vaartmaatschappij Iberia bijna ge lijktijdig het doelwit geweest van een onbekende terroristen-organi satie. In alle vier gevallen lieten onbe kenden in een onaanzienlijk koffer tje een soort brandbom achter, die zowel op Schiphol als in Genève en Frankfort met een steekvlam en daarna met veel rookontwikkeling tot ontploffing kwam nog voor de vliegtuigen waren vertrokken. Op Schiphol spoot de vuurstraal al uit het koffertje toen dit onbe heerd in de vertrekhal bij een KLM- balie stond, waar o.a. reizigers voor het Iberia-ioestel van 13.05 uur wer den afgehandeld en op het vliegveld Heathrow van Londen wist men de koffer nog bijtijds uit het vracht- ruim van de machine te halen. Daar deed zich dus geen explosie voor. In drie van de vier gevallen (Schiphol, Genève en Londen) bel de volgens opgave van de politie een anonieme tipgever naar de luchthavens op en wel precies op het tijdstip waarop de machines volgens schema zouden moeten ver trekken. Telkens werd in gebrekkig Frans of Engels of Duits gesproken en telkens werd gewaarschuwd voor een pakket of een explosieve koffer bestemd voor het gereedstaande Iberia-toestel. Of dit ook in Frank fort gebeurde was gisteravond laat nog niet zeker. In geen enkel gevai werd er iemand gewond. De plaatselijke politiekorpsen en Interpol staan voor een raadsel. De 10e mei is in Spanje van geen spe ciale betekenis. Of de terroristen met opzet telefonisch hebben ge waarschuwd voor de machines in de lucht waren, is niet bekend, doch het heeft er wel alle schijn van. De steekvlammen producerende, vol met oude kranten gestopte kof fers maken zeker nadat ze ver brand zijn zoals die op Schiphol ogenschijnlijk een amateuristische indruk, maar het feit, dat op vier Europese vliegvelden vrijwel iden tieke aanslagen zijn gepleegd geeft de politie toch het idee, dat men wel degelijk met een goed georga niseerde professionele opzet te ma ken heeft. Majoor E. Gerritsen, hoofd afde ling luchtvaart van de rijkspolitie, is er van overtuigd, dat het vlieg tuig, dat gisterenmiddag met 50 pas sagiers van Schiphol naar Barcelona vertrok, aan een ramp is ontsnapt. De heer Gerritsen leidt het onder zoek naar de explosie, die zich om half een voordeed in de vertrekhal op de eerste verdieping van het stationsgebouw van Schiphol pal voor de balie, waar de passagiers voor de Iberia-vlucht stonden te wachten op hun instapkaarten. Vol gens majoor Gerritsen is de bom, die verborgen zat in 'n rode Schots geruite reistas van 50 x 50 x 20 cm (door een onbekende tussen de ba gage van vertrekkende passagiers gesmokkeld) voortijdig afgegaan. Was dit niet gebeurd, zo meent de majoor, dan zou de machine onge twijfeld kort na de start vanaf Schiphol in fatale moeilijkheden zijn gekomen en mogelijk zijn neer gestort. Ooggetuigen vertellen, dat om streeks half een een enorme steek vlam met een luide knal opschoot uit het rode reistasje, waarna zich rook ontwikkelde. Niemand raakte gewond. Een koelbloedige portier smoorde de opkomende paniek door een brandblusapparaat op de bron van de explosie leeg te spuiten en het tasje vervolgens naar buiten te gooien. De gealarmeerde rijkspolitie kon meteen haar onderzoek, dat zich onder meer concentreert op een ongeveer 25-jarige vrouw in een bruine japon en in gezelschap van een gladde bruine tackel, die kort voor de ontploffing bij de Iberia- balie is gesignaleerd. De restanten van de reistas zullen vandaag door het gerechtelijk laboratorium wor den onderzocht om de aard van de gebruikte explosieven vast te stel len. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON-BERLIJN-LONDEN De vrees dat de grote protest-demonstratie tegen de oorlog in Indo-China, waarvoor zaterdag naar schatting 100.000 Amerikanen in Wash ington bijeenkwamen, tot een grootscheepse gewelddadige confrontatie met de gewapende macht zou leiden, is niet be waarheid. Er deden zich slechts twee incidenten van geringe omvang voor nadat de meeste demonstranten de plaats van samenkomst de „Ellips", een park ten zuiden van het Witte Huis hadden verlaten om huis waarts te keren. De politie gooide enige traangasgranaten toen een groep betogers autobussen, die als afgrendeling van het Witte Huis dienden, trachtte om te duwen. Er werden wat stenen naar de politie gegooid, enkele ruiten van bussen gingen aan scherven en men liet de banden leeglopen. Ook voor het ministerie van justitie werd een groep demonstranten door traangas verdreven. Er werden in totaal 140 arrestaties verricht, voor het merendeel wegens wanordelijk gedrag. Onder de arrestanten bevonden zich vijf leden van de Amerikaanse nazi-partij die in een handgemeen met demonstranten ge raakten, en jongelui die bij een temperatuur van 32 graden naakt verkoeling zochten in een vijver. Geruime tijd voordat alle sprekers aan de beurt waren geweest, begon de menigte zich al te verspreiden. De officiële bijeenkomst duurde drie uur, maar daarna begaven diverse groe pen betogers zich naar overheidsge bouwen. Dit was het stadium dat de autoriteiten het meeste vreesden. Er werden 5.600 soldaten en mariniers in gereedheid gehouden om politie en nationale garde eventueel bij te sprin gen. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Op de weerkaart tref- èn wij een vrij omvangrijk lage drukgebied aan dat boven West- Suropa ligt. Daarin bevindt zich wat onstabiele lucht. In de middaguren kunnen daarom vandaag enkele ver spreide buien vallen. Zondag waren de temperatuurs verschillen vrij groot. In een groot deel van Brabant in de middag 15 tot 17 graden. In De Bilt werd toen nog 22 graden gemeten. Door een tijdelijke wind van zee was het in een deel van Zeeland be langrijk koeler, n.l. 13 tot 15 graden. De eerste helft van deze week blijft gematigd meiweer brengen, waarbij de middagtemperatuur vrijwel nor maal, n.l. tussen vijftien en achttien graden ligt. De kans op enkele ver spreide buien blijft bij deze ontwik keling aanwezig. In de loop van de week zal de luchtdruk in onze om geving wellicht langzaam iets. gaan stijgen, zodiat er nu en dan ook zon nige perioden zijn. Dit weertype mag wel groeizaam worden genoemd. Bij de massale betogingen tegen het Amerikaanse optreden in Indo-China is het zaterdag in West-Berlijn en Londen tot ernstige onlusten geko men. In West-Berljjn leverden circa 10.000 betogers slag met 5.000 poli tiemannen van wie er 260 (licht) ge. wond raakten. 45 betogers moesten naar een ziekenhuis gebracht worden. Twee politiepaarden moesten wor den afgemaakt nadat ze in de strijd waren gestruikeld en beenbreuken hadden opgelopen. Er werden 45 arrestaties verricht. Er werd een 35-jarige politieman in de nek en in een heup geschoten door een collega, die uit zelfverdedi ging zijn pistool zou hebben getrok ken. Door zijn toedoen liepen ook twee burgers, onder wie een vrouw, schotwonden op. Vijfduizend betogers hebben za. terdag geprobeerd de Amerikaanse ambassade in Londen te bestormen. Tenminstet zestig politiemannen en negentien burgers werden gewond. Op een massabijeenkomst in het Bois de Vincennes in Parijs hebben zondag tienduizenden mensen gepro testeerd tegen het militaire ingrijpen van de VS in Cambodja. Meer dan 800 jonge mensen hebben zaterdagmiddag in Rotterdam, door het houden van een stille tocht, ge protesteerd tegen het Amerikaanse militaire optreden in Cambodja. De demonstratie had een rustig ver loop. Intussen zijn dit weekeinde op nieuw 2500 Amerikaanse soldaten Cambodja binnengerukt om een acht ste front te openen in de strijd tegen de troepen van de Vietcong en Noord. Vietnam, zo werd in berichten van het front meegedeeld. Drie bataljons van het Cambod. jaanse leger hebben zich zondag ver. enigd met de Zuidvietnamese troe pen, die het strategisch belangrijke veer bij Neak Loeong hadden vero verd. Terwijl de Cambodjanen de weg vanaf Phom Penh in zuid-westelijke richting aflegden, trokken tiendui zend Zuidvietnamezen in twee kolon- nes stroomopwaarts langs de Mekong, vergezeld van een vloot van 150 sche pen Pi^nnder zöjn 30 Amerikaanse vaartuigen. President Nixon, heeft zaterdagmor gen in alle vroegte een verrassend bezoek gebracht aan het Lincoln-mo nument in Washington en daar bijna een uur lang gesproken met circa veertig betogers (foto). Enkele uren na zijn persconferentie (zie pag. 3), waar in hij zijn besluit tot de inval in Cambodja had verdedigd, was hij na één uur slaap om vier uur in de ochtend opgestaan („Ik kon niet sla pen"), had hij zijn bediende gewekt en hem gevraagd of deze het Lin coln-monument ooit bij nacht had gezien. Na diens ontkennende ant woord had Nixon gezegd: „Laten we dan gaan", waarna ze vertrokken, in gezelschap van enkele agenten van de geheime dienst, die zich eerst te gen het plan hadden verzet. Op de trappen van het monument stoeg Nixon de zonsopgang gade, waarna hij zich tot de al aanwezige beto gers richtte. „Demonstreer vandaag kom naar de ellips, maar blijft vreed zaam", zo zei hij. Hij had ook ge zegd, te weten „dat jullie denken dat wij een. stel zus-en-zo's zijn (Nixon vertelde later dat hij een krachtiger uitdrukking had gebruikt), en hij had de jongelui erop gewezen dat hij „in 1938-'39 Neville Chamberlain nog beschouwde als de grootste le vende staatsman" en toen géén en kele waardering had voor Winston Churchill, die zich tegen „de man van de vrede" verzette. (Van een onzer verslaggevers) DRIEBERGEN - MIDDELBURG - BREDA De Nederlandse wegen hebben het verkeer van gistermiddag half vijf tot gisteravond half negen maar nauwelijks kunnen verwerken. Oorzaken van de vele automobilisten op de weg: het einde van de tiendaag se vakantieperiode, moederdag en het mooie lenteweer. Files van 5 tot 10 kilometer kwa men voor nabij de Haringvlietbrug, tussen Dordrecht en Rotterdam en tussen Arnhem en Utrecht. Rijksweg 58 heeft de drukte be. hoorlijk kunnen opvangen. Het enige knelpunt lag bij de flessehals nabij Goes. Tegen negen uur waren de pro blemen zo goed als overal opgelost. (Van onze redactie buitenland) CANNES Op vier plaatsen in Zuid-Frankrijk Montpellier, Be- sancon, Cannes en Valras zijn in het weekeinde bomaanslagen ge pleegd. Daarbij deden zich geen persoon lijke ongelukken voor, maar wel werd veel schade aangericht. De aan slagen waren o.a. gericht tegen poli tiebureaus. -<5? De „beker van het jaar" was zaterdag, met de ploeg van Feijenoord op net Catshuis in Den Haag tijdens een ontvangst van premier de yang en minister Klompé. In het midden Rinus Israël, rechts trainer Happel. (Van onze sportredactie) DEN HAAG „U hebt terecht gewonnen. De simpelheid en van zelfsprekendheid zijn het kenmerk van een goede ploeg. Heel Neder land is trots op u". Met deze woorden gaf minister-president P. de Jong uiting aan zijn dankbaarheid jegens de Feijenoordspelers, die zaterdag middag met echtgenotes en officials voor een ontvangst naar het Cats huis te Den Haag waren gekomen. Ook burgemeester Thomassen van Rotterdam en het hoofdbestuur van de KNVB waren aanwezig. De premier, die tot zijn Spijt door andere verplichtingen de wedstrijd op de televisie slechts gedeeltelijk had kunnen volgen, voegde er aan toe: „Wat me het meest opvalt is dat u in staat bent dit alles te volbrengen onder een grote psychische druk. In een dergelijke wedstrijd rust toch een grote belasting op u. Dat u desondanks tot zo'n grote prestatie komt, vind ik een geweldig iets". Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk mej. dr. Marga Klompé zei: „We staan naast onze schoenen van trots. Vooral de wijze waarop de overwinning tot stand is gekomen is van geweldige be tekenis. De teamgeest heeft tot successen geleid. Ik wens het bestuur, de ploeg en de trainet van harte geluk met deze triomf". Als beloning kregen de spleers, die in Milaan het veld betraden doelman Eddy Trey- tel, trainer Happel en manager Brok* de Bronnermedaille van het mi nisterie van Curema. Aanvoerder Rinus Israël nam het kleinood nog zonder inscriptie symbolisch in ontvangst. Nadat minister-president De Jong en minister Klompé zich op het gazon naast het Catshuis hadden vergewist van de echtheid van de omvangrijke Europacup voorzien van de in Milaan veroverde Celtic mascotte sprak voorzitter Couwenberg een filosofisch dankwoord: „Als we zo de emoties van de spelers en het publiek beleven zijn we wel eens geneigd om schertsend van voetjebal te spreken. Maar na de gebeurtenissen van de laatste dagen zouden we haast gaan denken dat het toch een belangrijke zaak is". (Van onze correspondent) EINDHOVEN Zaterdagmiddag hebben enkele arbeiders, die in het Eindhovense sportpark werkten, in het riviertje de Tongelreep, het lijkje gevonden van de driejarige Julia De- veny uit Aalst-Waalre. Het kindje werd al enkele weken vermist. Da genlang hebben kikvorsmannen in de Tongelreep naar haar gezocht. Bij de sectie bleek verdrinking de doodsoor zaak te zijn. 97 (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Het „dichtzet- ten" van verkeersplein Ouderijn, het blokkeren van de grens bij Venlo en het propageren van autorijden zon der belastingkaart. Dat zijn enkele plannen van de Actiegroep Jongeneelen West-Bra bant, die zaterdag is opgericht en die zich gaat verzetten tegen een verdere verhoging van de wegenbelasting en de benzineprijzen. De actiegroep wil bovendien vrij stelling van wegenbelasting voor in validen, zoals vóór 1967 het geval was. Het voorlopig bestuur van de groep besbaat uit initiatiefnemer M. Jonge neelen, P. Traets (beiden uit Roosen daal) en J. van Straeten (Ooster hout) (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De uitroeping van een Oranje Vrijstaat in Terneu zen zal enige tijd uitgesteld moeten worden. Een voorlichtingsavond met twee vertegenwoordigers uit de hoofdstad van Oranje Vrijstaat (Am sterdam), Wout de Graaf en Kees Jongerden, liep in de soep omdat de twee kabouters verstek lieten gaan. Ruim honderd jongeren wachtten te vergeefs in de club Tiffani (in de oude molen) op de komst van het Amsterdamse tweetal. Toch waren de twee vertegen woordigers van de alternatieve staat naar Zeeland vertrokken, maar om de een of andere mysterieuze reden niet op hun plaats van bestemming aangekomen. Een teleurstelling voor de aspirant-kabouters die zich toen maar vermaakten met een non-stop- disco-programma. Wanneer de vergadering nu zal plaats vinden is onduidelijk. De or ganisators in Terneuzen hebben ge tracht contact te krijgen met hun Amsterdamse broeders, echter tot 'op heden zonder resultaat. (Van onze parlementaire redactie) HAARLEM D'66 beshcouwt zich in de Nederlandse politiek nog steeds als een breekijzer, waarmee het oude instituut nieuw leven moet krijgen Dit be tekent, dat de Democraten '66 hun partij slechts als een tijdelij ke instelling zien. Hoelang tijdelijk moet duren, daar over is men het niet helemaal eens. Tijdens een discussiecongres van D '66, zaterdag in Haarlem gehouden, overheerste de mening, dat het par tijprogramma binnen acht tot tien jaar uitgevoerd moet zijn. Dan moet de partij dus overbodig zijn. Is uitvoe ring van het programma in die periode niet gelukt, zo meenden ve len, dan moet de partij ook worden opgeheven, omdat zij dan gebleken is niet zinvol te zijn. En elk geval von den de congressisten, dat van jaar tot jaar moet worden bepaald of men moet doorgaan. Tijdens dit congres, dat geen leden vergadering was maar een open dis cussiebijeenkomst, werd zij het door een minderheid gesteld, dat een moderne partij als D '66 helemaal geen partijprogramma nodig heeft. De meerderheid vond evenwel, dat men de doelstellingen wel moet for muleren. Daarmee heeft men tevens de mogelijkheid om het fractiebeleid in de kamer te controleren, onder er kenning overigens dat de fractie een eigen verantwoordelijkheid draagt. Zoals vaker bij D '66 het geval is geweest, was ook deze bijeenkomst opgezet met een te ambitieus pro gramma. 's Ochtends verdeelde men zich in discussiegroepen, die tal van onderwerpen gingen bespreken. De- resultaten van die gesprekken zou den 's middags aan de orde komen in een plenaire bijeenkomst, maar er was zoveel aan de orde en over de verschillende onderwerpen werd zo uitvoerig van gedachten gewisseld, dat men tijd tekort kwam om alle on derwerpen in de plenaire vergadering uit te praten. Langdurig werd gesproken over de komende gemeenteraadsverkiezingen. In een vorige bijeenkomst was reeds gesteld, dat voor die verkiezingen een prioriteitenschema zou moeten wor den ongesteld, dat aan de kiezers in begrijpelijke taal moest worden ge presenteerd. Intussen hadden velen zich de moeite getroost dit nader uit te werken. Het Utrechtse lid J. ter Louw had volgens de congressisten het beste resultaat geleverd en zijn werkstuk werd dan ook geschikt ge vonden om nog voor de raadsverkie zingen aan de afdelingen rond te zen den. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Een hevige ont ploffing schrok zaterdagavond om negen uur de bewoners van de Cho- pinlaan in Terneuzen op. Bij onder zoek bleek deze te hebben plaats ge had in het trappenhuis van een der flats. Een enorme steekvlam sloeg bij de heer H. op de derde verdie ping de voordeur open. Er sneuvel de een ruit. Binnenshuis werd een grote ravage aan gericht maar nie mand werd gewond. Alle voordeuren van het vier ver diepingen tellende flatgebouw wa ren geblakerd. De brandweer rukte onmiddellijk uit maar behoefde niet te blussen. In de kelder van het ge bouw stond een bromfiets in brand. Het vuur werd door de bewoners ge blust. De gemeentepolitie heeft de zaak in onderzoek en hoewel reeds ver schillende theorieën werden nage gaan staat vast dat het dit keer geen ontploffing is tengevolge van 'n lek in de gas- of cemtraleverwairmings- leiding. (Van een onzer verslaggevers) ETTEN-LEUR „Het is toch een godgeklaagd schan daal, dat dit slavendom nog in onze maatschappij kan voortduren. Ik zou willen aandringen op een zo spoe dig mogelijke inwerking treding van de op stapel staande wet, waarmee de activiteiten van de koppel bazen kan worden beperkt en mogelijk misschien zelfs geheel uitbannen." Dit zei zaterdagmiddag KVP-twee- de-kamerlid C. Kleisterlee tijdens een reünie in Etten- Leur van oud-deelnemers van de levensschool Etten- Leur en omgeving. De heer J. Quaytaal, direc teur van de school, sprak eerder over de „gevoelloze en op de rand van sociale wantoestanden balanceren de werkzaamheden" van de koppelbazen in het arbeids- rayon Etten-Leur. „Hoe is het mogelijk, dat deze men sen, meisjes en jongens van 14 en 15 jaar, er toe bewe gen de lessen van de le vensschool te verzuimen en in Rotterdam of waar dan ook te gaan werken? De ouders van onze leerlingen ontvangen vaak een tele foontje van een koppelbaas met de mededeling, dat er op een bepaalde dag geen school is. Het meisje of de jongen kan, volgens de kop pelbaas, op de bewuste dag wél geld verdienen door om 's morgens kwart over vijf voor de deur van de ouder lijke woning te gaan staan, waarna hij of zij wordt op gehaald en naar elders wordt vervoerd om daar tegen een schamel loon te gaan werken. Ik bemerk dit soort praktijken iedere dag als er een aantal leerlingen absent zijn", aldus de heer Quaytaal. „Daar komt bij, dat de ou ders graag medewerking verlenen aan de koppelba zen, omdat de centen die het kind thuis brengt be langrijk zijn." Volgens de heer Quaytaal kan de Ar beidsinspectie in deze niet voldoende ingrijpen wegens het gebrek aan mensen, die controle kunnen uitoefenen. De heer Kleisterlee meen de, dat er duidelijke, wet telijke voorzieningen zijn nagelaten om de koppelba zen aan te pakken, zodat zij alle gelegenheid krijgen hun handen naar de jeugd uit te strekken. De ouders weigeren om te zeggen waar hun kinderen werken. Op deze manier blijft dit klein slavendom intact." Volgens de heer Quaytaal wordt aan jongens en meis jes, die vier weken achter een werken en de levens school in die periode niet bezoeken een aanzienlijke premie uitgekeerd. „Gaan ze in die vier weken een dag naar school dan vervalt deze premie." A V

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1