HAPPENING OP COOLSINGEL breda Botsing politie- burgerij in Breda Verdeeldheid in r eger ing-Nixon lllllll MINISTER DOET BEROEP OP PRESIDENT „De Stad" veroverd in Cambodja de sterke verf Hoechst moet opnieuw beginnen lekker lui sw Treffer en shirts HAARWERK ONTSLAGEN MINISTERS IN IERLAND BETROKKEN BIJ WAPENSMOKKEL Marokkaan in Amsterdam doodgestoken Milj oenenorder Rijn-Schelde CONSUMENTEN MEUBELBEURS SLIEDKECHT, Zes ton zware paal doodt bouwvakker KVP-bestuur Geef Camara Nobelprijs FEIJENOORD- LEGIOEN RAAKTE OP DRIFT Wegens gedwongen verhuizing Gevecht AFGEWEZEN CAMBODJA BESLISSING BRIEF Hinderwetprocedure Jr Shiseido cosmetica heeft fijne geschenken voor iedere moeder (@)-AHL/"EIDO DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker, Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraat 9, Temeuzen, tel. (01150)—7920. Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. VRIJE ZEEUW VRIJDAG 8 MEI 1970 25e Jaargang No. 6238 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W, Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummez vrijdag tot va. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem 2 as 1 SSiii (Van onze redactie buitenland) DUBLIN De woensdagochtend door premier Jack Lynch ontslagen Ierse ministers van landbouw en fi nanciën zijn betrokken geweest bij een poging om illegaal wapens in te voeren uit Wenen. De wapens zouden bestemd zijn geweest voor het „Ierse Republi keinse Leger" (IRA), dat wapens probeert te zenden naar de katholie ke minderheid in het rumoerige Noord-Ierland. De Engelse veilig heidsdienst had ontdekt dat de mi nisters Haughey en Balney bij het complot betrokken waren. Premier Lynch werd gewaarschuwd, die daarop de twee ministers verzocht hun portefeuilles ter beschikking te stellen. Toen zij dit weigerden, wer den ze ontslagen. Het ging om wa pens ter waarde van 690.000 gulden, die zogenaamd als bestelling van het ministerie van defensie hadden moe ten worden ingevoerd. De afgezette minister Blaney heeft herhaaldelijk gepleit voor het zenden van wapens naar Noord-Ierland om de katholieke minderheid te be schermen. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM De Amsterdamse recherche heeft woensdagmorgen id een steeg in Amsterdam de 32-jarige Marokkaan Ahmed Alaoui dood aan getroffen. De man was door messte ken om het leven gebracht. Alle identiteitspapieren en aanwij zingen omtrent zijn persoon waren uit zÜn zakken verdwenen. Hij had alleen een treinretourtje Amsterdam- Utrecht, afgegeven op 5 mei, bij zich. Alaoui woont in Utrecht, maar kwam vaak in Amsterdam. Vier re chercheurs van de groep ernstige de licten van de Amsterdamse centrale recherche zijn naar Utrecht vertrok ken om de gangen van de Marok kaan na te gaan. Waarom hij naar Amsterdam is gekomen en wat het motief voor de moord zou zijn is nog duister. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG KVP-voorzitter Van der Stee heeft aan de Nofoel-stichting te Oslo een telegram gezonden waar in staat dat het KVP-bestuur volle dig instemt met degenen die mgr. Camara, aartsbisschop van Recife in Brazilië, kandidaat willen stellen voor de Nobelprijs voor de vrede 1970. (Van onze speciale verslaggever) MILAAN/ROTTERDAM Met z'n twintigduizenden waren re naar Milaan gereisd, met z'n tweehonderdduizenden hebben ze ze opgewacht, de Europa Cup helden van Feijenoord. Het legi oen raakte op drift. Woensdag avond, meteen na die onvergete lijke televisie-uitzending, renden de aanhangers van „het rood-en- wit" de straat op en de café's in. Het werd een tumultueuze avond, waarbij Rotterdammers in de fontein van het Hofplein doken en burgemeester Thomassen de hoogte in werd gehesen om over de Coolsingel gedragen te wor den. „Rotterdam" had de cup en wilde het weten. Wat Ove Kindvall zijn gouden doelpunt uit zijn carrière noem de, zes minuten voor het einde in de verlenging tegen Celtic ge maakt, had de Rotterdammers uitzinnig van vreugde gemaakt. De 21 overwinning werd als een volksfeest gevierd en achter af bleek het nog maar een mager beeld van wat donderdag gebeur de Toen maakte het Feijenoord- legioen er een indrukwekkende happening van. Tienduizenden mensen bezetten het vliegveld Zestienhoven waar het vliegtuig met de spelers door die toeloop onmogelijk kon landen. Er werd uitgeweken naar Schiphol, maar de massa gaf de moed niet op en begon aan een bedevaart naar de hoofdstad. Gealarmeerd door die opmars, besloot de Feije- noordleiding andermaal uit te wijken. Maar ten lange leste kwam het dan toch zover: Feije noord op het bordes van het stad huis. Honderdduizenden (de po litie schatte het cijfer officieel op 250.000) waren er voor uit gelopen. Daar, aan de Coolsingel (zie foto) beleefde Nederland de grootste huldiging die een voet balploeg ooit ten deel viel. Wat er in Rotterdam precies gebeur de en hoe het in Milaan was, leest men in onze sportbijlage die voor deze unieke gelegenheid nage noeg geheel gewijd is aan de vie ring van de eerste Europa Cup in Nederland. (ADVERTENTIE) De grootste kollejctie dames- en herenhaarwerk vindt U in de showrooms van 'ELATTI Ginnekenweg 43, telefoon 01600-32288 Verkoop ook via üw kapper, vraag hem een introduklie. (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Denk erom, ik trek een pistool en schiet je voor je GVD!". Dit dreigement van een agent tekent de felle sfeer, waar in een botsing tussen burgers en politiemannen in de nacht voor Hemelvaartsdag op het Bredase Nonnenveld verliep Er heerst daar al enige tijd een ge spannen sfeer wegens de gedwongen ontruiming van een bovenwoning door het gezin Verstijnen, waartoe een invalide oudere man en een jong kind met slecht gezichtvermogen be horen. Woensdagavond gingen buurtbewo ners en kabouters tot een gezamenlij ke actie over, waarbij de bovenwoning werd bezet. Tijdens deze actie reed een passerende automobilist op de groep in, waarbij een der omstanders, de heer A. Bergs, ten dele uit schrik, ten dele uit woede op de wagen beuk te. De automobilist haalde de politie erbij, waarbij hij beweerde dat dit met een bierflesje was gebeurd. Twee agenten vroegen de heer (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDABjDe Schelde te Vlis- singen en de Rotterdamse Droogdok maatschappij hebben goede vooruit zichten op een order van twee mil joen gulden in het kader van de bouw van een nieuwe elektrische centrale voor de gemeente Rotter dam op de Maasvlakte. In Vlissingen zullen twee ketelin stallaties worden gebouwd, waarmee honderd miljoen is gemoeid; in Rot terdam twee turbo-generator-instal- laties voor een gelijk bedrag. Het be treft hier een constructie volgens Zwitsers patent. De eeTSte helft van deze centrale, welke nodig is met het oog op de komst van de nieuwe staalfabriek van Hoogovens op de Maasvlakte, dient in 1974 bedrijfsklaar te zijn, de gehele centrale een jaar later. JOHN GLENN, de voormalige Ame rikaanse astronaut heeft bij de voor verkiezingen In Ohio als democra tisch kandidaat verloren van Ho ward Metzenbaum. Bij de republi keinen won Robart Taft van de huidige gouverneur James Rhodes. IN BELGRADO hebben drie jonge lui meer dan de helft van de ruiten van de Amerikaanse ambassade in gegooid. In vlugschriften die ze ver spreidden werden de Amerikanen fascisten genoemd. Bergs mee te komen naar het bureau en gaven geen antwoord op diens vraag naar de reden van de sommatie. Als enige reactie pakten zij de man vast en draaiden zij een van zijn ar men op z'n rug. De heer Bergs en de omstanders bleven vragen waarom dit alles nodig was, waarop een der agen ten zijn zelfbeheersing verloor en het genoemde dreigement uitte. Daarop ontstond een gevecht. Vijf buurtbewoners sprongen de agenten in de nek en deelden zulke flinke klappen uit dat de man later in het St.-Ignatius-ziekenhuis voor een neus wond moest worden geholpen. In middels te hulp geschoten agenten lieten zich evenmin onbetuigd. Een jeugdige buurtbewoner werd door een jonge agent in de rug getrapt, ter wijl hij op de grond lag en door an dere agenten werd vastgehouden. De komst en het kalme optreden van brigadier Van Bragt deed de rust terugkeren. De heer Bergs ging mee naar het bureau en kon een uur later weer heengaan. Commissaris H. van Goethem verzekerde ons dat hij de zaak duchtig zal uitzoeken. Het resul taat van zijn bevindingen wordt begin volgende week verwacht. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON - NEW YORK Terwijl het verzet van (vooral) de Amerikaanse jongeren tegen de invasie in Cam bodja steeds grotere vormen aanneemt, heeft de militaire in terventie een diepe kloof geslagen in de boezem van de rege- ring-Nixon en ernstige meningsverschillen aan het licht ge bracht tussen enkele ministers. De Amerikaanse minister van binnenlandse zaken Walter Hickel heeft in een persoonlijke brief aan Nixon gezegd dat de regering zich dreigt te vervreemden van de jeugd. Gisteren trad de regerings functionaris Anthony Moffett, verantwoordelijk voor de betrekkin gen met de jeugd, af. volg van geweldadigheid te noemen. „De president heeft getoond de jonge mensen niet te begrijpen en zich niet met hen te willen inlaten. Ik steun het geweldloze protest en kan niet langer een regering dienen die dat in discretie wil brengen". Het Amerikaanse huis van afge vaardigden heeft een reeks pogingen- afgeslagen om de toewijzing van gel den door de Amerikaanse troepen in Cambodja te beperken. De eind stemming, waarbij alle voorstellen werden verworpen om beperkingen aan te brengen in een wetsontwerp tot verschaffing van de nodige gel den voor dit doel, was 221 tegen 32 stemmen. De uitslag van deze stemming draagt een grotendeels symbolisch karakter en wordt be schouwd als een vertrouwensvotum voor Nixon in het over het alge meen conservatieve huis van afge vaardigden. Uit Cambodja meldt het persbu reau Reuter dat de Amerikaanse troepen een grote opslagplaats van wapens en uitrustingsstukken gevon den hebben. Het complex werd maan dag door vliegtuigen ontdekt en sindsdien De Stad genoemd. Het schijnt 350 gebouwen en bunkers te omvatten in een gebied van ander half bij 3 kilometer, half bij 3 kilometer. Het Witte Huis heeft later bekendgemaakt dat deze basis het doel van de Amerikaanse operaties was. De Vietcong heeft gisteren twee steden in Cambodja veroverd. Hier door zijn de Cambodjaanse troepen in een provinciehoofdstad afgesneden van Fnom Penh. Langs de belang rijke rivier de Mekong hebben de Vietcong en de Noordvietnamezen alle dorpen van de grens met Zuid- Vietnam tot het veer Neak Loeong in handen. Vandaag zullen daarom Amerikaan se marinevaartuigen de rivier opva ren om te helpen een stuk van 100 kilometer vrij te maken naar de hoofdstad Pnom Penh. De Mekong- operatie zal door vliegtuigen bevei ligd worden. In totaal voeren de Amerikanen en Zuidvietnamezen nu op zeven plaatsen fronten in Cam bodja. Het aantal manschappen wordt geschat op 45.000. Uit protest tegen de interventie in Cambodja hebben de delegaties van Noord-Vietnam en het Nationale Be- vrijdingsfront naar de vredesbespre- kringen in Parijs de zitting van woensdag uitgesteld. Hij beschuldigde Nixon er van een verkeerde tactiek tegen de protes terende studenten toe te passen en niet te willen luisteren naar hun grieven. Minister Rogers van buitenlandse zaken en minister Laird van defensie zouden een vergeefse oppositie heb ben gevoerd tegen het besluit mili tair te interveniëren in Cambodja. Laird zou hebben gewild dat de Amerikaanse aotie op Cambodjaans grondgebied zich beperkt bad tot tactische steun van de luchtmacht voor de Zuidvietnamese troepen. De twee ministers vreesden vooral de gevolgen van vergroting van het con flict in de Verenigde Staten zelf. Zij hadden de ernstige agitatie op de universiteiten, die niet is uitgeble ven, voorzien. Een woordvoerder van de Ameri kaanse regering deelde echter mee dat Rogers ten volle betrokken is geweest bij de besluitvorming en dat hij het volkomen eens was met de beslissing. Maar nog op 23 april gaf Rogers te kennen, dat er geen Ame rikaanse troepen naar Cambodja zou den worden gezonden. Hij deed dit in een verklaring voor de ondercommissie voor de toewij zingen uit het huis van afgevaardig den. Hij zei toen ook, dat het pro gram van Vietnamisering van de strijd in Zuid-Vietnam zou misluk ken, als de Amerikaanse troepen naar Cambodja zouden gaan. De woordvoerder zei dat op die da-turn het interventiebesluit nog niet was genomen. In zijn brief doet minister Hickel een beroep op Nixon om zich meer om jongeren te bekommeren. Indi rect levert hij kritiek op de wijze waarop vice-president Angnew de Rtudenten verkettert, die het niet met het regeringsbeleid eens zijn. De afgetreden functionaris Moffett noemde de uitlating van Nixon over de protesterende studenten („lam stralen") onverantwoordelijk, even als diens poging om de vier doden aan de universiteit van Kent een ge- Fotograaf Hans Chabot maakte deze foto tij dens een van de „heetste' ogenblikken in de botsing tussen politie en burgerij in Breda. (ADVERTENTIES) Bezoek deze beurs boordevol meubelen en fijne woon-ideeën. Dagelijks t.m. zaterdag 9 mei geopend van 's morgens 10 uur tot 's avonds 9 uur. TOEGANG- GRATIS. Zondag 3 Mei gesloten. Henk Hartog Expositiegebouw Sliedrecht Leeghwaterstraat 11 Langs de weg Gorincliem-R'dam (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het chemisch be drijf van Hoechst-Vlissingen is ge noodzaakt om een nieuwe aanvraag in te dienen voor uitbreiding en wijzi ging van zijn fabriek aan de Sloe- haven, waarin fosfor, fosforzuur en natrium-tripolyfosfaat worden gepro duceerd. Een geruime tijd geleden door Hoechst-Vlissingen ingediende aanvra ge, welke 161 bezwaarschriften van omwonenden van het bedrijf had op geleverd, moet worden teruggenomen. Dit is, naar de Vereniging Milieuhygi ëne Zeeland meedeelt, het gevolg van een studie welke leden van deze ver eniging van de ter visie gelegde aan vrage hebben gemaakt. Daarbij is ge bleken dat de Hinderwet niet vol gens de letter is nageleefd. Onder an dere was er, nadat de aanvrage van Hoechst met de bijbehorende gege vens over het produktieproces ter in zage was gelegd, nog verandering aangebracht in de cijfers betreffende de te verwachten uitstoot van zwa- veldioxyde. De door de wet voorge schreven termijn van ter visielegging was al bijna verstreken toen de Ver eniging Milieuhygiëne Zeeland de zwakke stenen in de aanvrage tot be- drijfsuitbreiding aantoonde. Een open bare hoorzitting in het stadhuis van Vlissingen zou op 12 mei a.s. de voor bereidingsperiode afsluiten. Er begint nu echter een geheel nieuwe procedure, welke wordt ge opend met de indiening van een nieu we aanvrage van Hoechst voor uit breiding van zijn fabriek aan het Sloe. Ook kunnen er weer opnieuw be zwaarschriften worden ingebracht ge durende een termijn welke de ge meente Vlissingen nog moet vaststel len. Aan de betrokken bedrijfsuitbrei- dingen is intussen al begonnen. Er is echter voor het in produktie brengen van deze uitbreidingen een vergun ning volgens de Hinderwet nodig, B. en w. van Vlissingen zijn de instantie welke de vergunning moeten afgeven. VLISSINGEN (ANP) Op het Sloeterrein bij Vlissingen is woens dag de 36-jarige G Huygens uit Os- senisse om het leven gekomen bij een ongeluk tijdens bouwwerkzaam heden. Hij hielp bij het transporte ren van 6 ton zware palen voor een kademuur. Toen hij een paal, die te gen de kraan dreigde te zwaaien, wilde tegenhouden, viel de paal uit de strop op de rug van het slacht offer. (ADVERTENTIES) Shiseido-cosmetica zijn van een Oosterse schoonheid en zuiver heid. Shiseido heeft velerlei ar tikelen voor elke vrouw. Er is een Beauty-cake van Shiseido voor een mooie effen huid, Ho- ney-Cake-Soap in exclusieve ge schenkverpakking, diverse lip sticks en de verfijnde Koto-Par- fumserie. Maar er is meer, veel meer. Voor elke beurs. Ga naar uw Shlseido-depositair. Daar heeft u keuze uit vele geschen ken en geschenkjes. Importrice: Ellen Ney NV, Paulus Buyslaan 27, Amersfoort, tel. 03490-16247.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1