Wim van Hanegem centrale figuur WEINIG SCHADE BIJ „BELEGERING HAPPEL BALBEZIT BASIS VAN SUCCES Eén bar werd een puinhoop MAESTRO WEGGE JOELÜ Ernst Happel, de Oostenrijkse oefenmeester, is het meesterbrein achter het succes van Feijeiioord. Hij had het tevoren gezegd tegen zijn spelers„Als we de vaart er bij de Schotten uithalen en hun patroon ontregelen dan winnen we de Cup Het elftal voerde deze enige juiste tactiek fantastisch uit en de Cup kwam in Rotterdam terecht. Voor alle lieve moeders! mama mia dat is leuk! 5.9t Voor alle vrije - jp tijd geniet ster s DERDE SPORTPAGINA VAN VRIJDAG 8 MEI 1970 ERNST HAPPELHET MEESTERBREIN Voor Celtic bleef klok stil staan Dolgelukkige Feijenoorders verza meld rond de Cup in de kleedkamer. De familie deelt in de vreugde. Henk Wery omhelst zijn vrouw. ("Van onze speciale verslaggever) MILAAN Niet de cup, maar Ernst Happel stond woensdagavond in de kleedkamer van Feijenoord centraal. Ook de Oostenrijkse oud-internatio nal heeft woensdagavond zijn moei lijke momenten gehad. „De eerste twintig minuten", aldus Happel wa ren niet gemakkelijk. Maar dat wis ten we eigenlijk al bij voorbaat. De centrale figuur was Van Hanegem, hij was de „spielmacher". Ik weet dat een klassespeler niet ervan houdt met een speciale opdracht het veld in te gaan. Door zijn vertragende spel heeft Van Hanegem eigenlijk de basis gelegd voor het succes. Overi gens is, om eerlijk te zijn. Celtic me vanavond wel wat tegengevallen." (ADVERTENTIE) (Van onze speciale verslaggever) MILAAN Om negen minuten voor half twaalf van de zesde mei 1970 bleef de klok van Celtic stil staan. In het doel stond Evan Wil liams tegen zijn hoofd te bonken; voor hem kromp aanvoerder Billy McNeill, in zijn dertiende seizoen bij Celtic, ineen en wentelde zich kron kelend over het gras. Op de eretri bune stonden de bonzen van AC Mi lan rechtop, klommen ze op de rode stoeltjes en aanschouwden zij het ongelooflijke toneel dat diep onder hen zich afspeelde. Voetbalvreugd, voetballeed en histerie op de tribune „lange zijde" waar het Nederlandse legioen uitzinnig losbarstte in een vreugderoes. Vier minuten nadien werden de groenwitte vlaggen op de goedkopere plaatsen achter de doe len, waar de Schotse aanhang ver toefde, gestreken. Het doelpunt, waarvan Ove Kindvall zei: „Dit is het gouden doelpunt in mijn carriè re", deze treffer was een Europa-Cup waard. In de rij van de allergrootste voet ballanden in Europa, in de reeks "die werd beheerst door Italië, Spanje, Portugal, waarbij zich voegden Enige land en Schotland, had dat kleine landje zich fier geschaard. Voor het eerst was vorig jaar een Nederlandse ploeg doorgedrongen tot de finale, Ajax. Voor het eerst had een vader landse equipe, tweeëntwintig dagen eerder dan vorig jaar, toen de Am sterdammers kansloos door AC Milan waren verslagen met 41, de meest begeerde trofee in de voetbalwereld van dit continent veroverd. Hier kon niet worden gesproken van een hoogtepunt, het was veel meer. Het was reiken naar de hoog ste hemelen van gelukzaligheid die in de sport zijn te vinden. De grootse beloning voor een team dat onver saagd streefde naar het hoogst be reikbare in Europa. Het diamanten kruis met alle beschikbare ereteke nen voor de man achter deze ploeg, van wie sommigen nog niet wensen te geloven dat hij een super-groot meester* is. Ernst Happel, wiens dis cipelen de „wonderbaarlijke reeks van twee doelpunten" waarmee, be halve de Spielerei in de eerste ronde tegen Reykjavik, tot het laatst toe volhielden. Theo Laseroms: „Hij is geweldig" En dat heeft niets met heldenver ering te maken, niets met het onge motiveerd opschroeven van iemands kundigehden. Ernst Happel is zonder meer een formidabele vakman, die op hoogtepunten, zowel in de Neder landse competitie als in dit toernooi, ondubbelzinnig doet blijken dat Feij enoord in hem een grootmeester heeft getroffen. En dit had Happel zijn spelers drie dagen lang voor het tijdstip van ne gen uur op de zesde mei 1970 inge- liamerd: „Als we die vaart eruit ha len, als we dat patroon ontregelen, doorbreken, winnen we de CUP." De mannen hadden geknikt. De maestro had gesproken, aan hen de taak zijn woorden gestalte te geven. En dat deden ze. Daarom werd liet geen fi nale die tot de categorie van dc schoonehden kan worden verheven. Dat hoefde ook niet, want het doel was de Europa Cup en daaraan moest de schoonheid worden opgeof ferd. Tien minuten slechts poogde Celtic de tornado te ontketenen, die Feijenoord moest geselen tot het murw zou zijn. Na die eerste tien minuten, nadat de ploegen in processietempo het Oh wat 'n schotje, wat 'n leute brocaat muiltje en wat een dankbaar kado. In l.blauw Breda Karrestraat 27, Tilburg Heuvelstraat 70 Rotterdam Schiedam Vlaardingen Dordrecht Den Haag Leiden veld hadden betredlen, de eerste or kaan uit de monden en toeters van de aanhang enigszins was verstor ven, was een buitenspeldoelpunt de aanwijzing dat Celtic geen kans mocht krijgen. Feijenoord vertraagde in feite niet eens, het speelde op bal bezit, zoals een ploeg die een voor sprong wenst te consolideren. Happel had het zo verordonneerd. Celtic werd langzaam maar zeker van het voetstuk gestoten. Het oersterke mid denveld, waarin Wim Jansen niet eens tot zijn topvorm kwam, maar waarFranz Hasil, begaafd met een uitzonderlijke techniek -die hem ook in staat stelt haarzuivere en verras sende passes te geven, een briljante partij vertolkte, began aan het „slo- perswerk". Dat was het eerste deel van de op dracht, waaraan zelfs het aanvallen, op break outs op het daarvoor ge- eigende moment na, werd opgeof ferd. Niettemin kwamen die aanval len, zodat Kindvall, schuin voor doel kon schieten maar onjuist richtte, zo dat Hasil en ook dat heeft hij nog een gloeiend schot kan afvuren. Anticlimax in de dertigste minuut: Tommy Gemmell scoorde uit een klein tikje naar achteren bij een vrije trap. Even viel het Nederlandse aan- moedigingsleger volledig stil en werd het weggejoeld door dolgelukkige Schotse fans, die de flinstering van de tot en met opgepoetste Europa Cup al in de ogen hadden. Drie mi nuten later: Hasil werd gevloerd en uit de vrije trap weigerde rechterver- dediger David Hay een hoekschop weg te geven. Hij kopte onnauwkeu rig weg, de bal belandde op nog twee hoofden en toen stond daar Rinus Is raël, die het leer een curve meegaf, zodat het langs doelman Williams via de linkerpaal in het net ketste: 11. Die opzet, uitgevoerd in de eer ste helft, wreekte zich bij de Schot ten in de tweede. Ze waren onzeker geworden, de basis het snelle spel was onder hen weggeslagen. Die onzekerheid werd gemanifesteerd in onzuivere passes, missers. En ze werd nog meer ondermijnd door het dave rende schot van Fnanz Hasil, dat hemzelf en Williams stokstijf deed staan, omdat de bal tegen d'e rechter - paal vloog en vandaar naar de hoek- vlag. Tot dat schot trachtte Celtic nogmaals de tempomachine op toeren te brengen, maar Van Hanegem en Hasil bleven er zand in strooien. Toen al stond het vast: Feijenoord hoefde deze finale niet te verliezen. Er stond nog niet vast hoe het de eindstrijd moest winnen, want al werd de greep steeds groter, over weldigend zelfs, er moest een doel punt komen. Happel: „We hebben kansen gemist, te veel eigenlijk". Te midden van alle vreugdebetoon kon daaraan niet zwaar meer worden ge tild. De dosis pure pech mocht im mers ook niet worden verwaarloosd. De rush van Hasil, die op het nip pertje werd gestuit, het schot van Van Duivenbode hoe sterk in de aanval was Feijenoord toch wel dat voor langs suisde, de vrije kans die de niet zo bijster imponerende Henk Wery verzuimde te grijpen. De minuten verstreken. Nog een wedstrijd? Kindvall schoot nog eens voorlangs. Negen minuten voor half twaalf van de wedstrijd, rijk aan sfeer en emoties, waarin Celtic zich niet had kunnen opwerken tot dc partner, die een titanengevecht ga randeerde. McNeill beroerde de bal met zijn handen. Scheidsrechter Lo Belio toonde zijn grootheid door niet te fluiten maar de voordeeiregel toe te passen. Hij stond er bovenop om te kunnen constateren dat Kindvall een Per traditie werd de cup gevuld met geestrijk vocht. Champagne vloeide er echter niet in de catacomben van het San Siro-stadion. Bij afwezighe daarvan werden flessen Asti Spumanti in de beker geleegd. Zo te zien doet de Italiaanse drank voor Coen Moulijn weinig onder voor de champagn scoringskans had. En die werd ver zilverd. De schutter, die zo menig maal in het recente verleden te haas tig was, voelde op dat beslissende moment eensklaps de snelheid van de killer in zich opborrelen. Hij schoot feilloos raak. (21). De Euro pa Cup was behaald. Celtic gooide zich vertwijfeld in een va banque- spelletje, waardoor Hasil door de ris kante manoeuvres ,van de Schotten een van zijn vurige schoten kon los sen. Weer trof hij het hout: de bal stuitte van de onderkant van de lat in liet veld terug. Die 31 was rede lijker geweest, 't Had zelfs nog meer kunnen en mogen worden, zonder de verhouding geweid aan te doen. Toen Lo Bello affloot werden de groenwitte vlaggen gestreken. Stil, ontmoedigd, verwerkten de Schotten op de tribune en in het veld hun in tense teleurstelling. Jock Stein stap te op Ernst Happel af en wenste hem geluk. Op de eretribune zaten de gro te heren van AC Milan die er geen enkel belang bij hadden, maar hun aanhang kunnen vertellen dat werd verloren van de latere Europa-Cup houder. De klok in het stadion tikte minuten van warmmakende vreugde weg. Hij was voor Celtic om negen minuten voor half twaalf van de zes de mei 1970 stil blijven staan (Van onze speciale verslaggever) MILAAN De schade is meege vallen. Milaan is niet afgebroken en de Dom staat er ook nog. De Mila- nezen kunnen weer slapen, want het centrum is niet meer overspoeld door vreemdsoortig uitgedoste man nen, vrouwen en vooral jongelingen, die een hels kabaai produceerden op toeters - alleen gehanteerd door Ne derlanders - en krijgsliederen brul den, die door de schorre kelen wel valser, maar niet minder luidruchtig werden. Er werd hier en daar een ruit ingedrukt, maar zo nauw moet je ook niet kijken. Milaan heeft ook wel wat schade aangericht want eensklaps weigerde woensdagmid dag de telefoondienst weer enige tijd om te werken. Voor de restgeen centje pijn, want er was overeen stemming bereikt tussen gemeente en vakbonden. Maar er was wel gezegd dat de kans groot was, dat vrijdag weer gestaakt zou worden op diverse fronten. Jammer voor die lieden dat Feijenoord de Europa Cup in een keer veroverde. In de nacht van dinsdag op woensdag is het in een bar wel even raak geweest. En goed ook. Daar stonden enige bonderden Nederlan ders en Schotten opeengedrongen. Er hoefde maar een klein vuurtje te ontbranden. En dat gebeurde. Niet omdat ze zo verhit waren geworden door het geestrijk vocht - er moet na die invasie in Milaan^ niet veel meer te drinken zijn - maar omdat iemand iets minder leuks tegen een „tegen stander" zei. Er kon nauwelijks een arm worden opgeheven in de stamp volle zaak. maar alleen het tegen elkaar opdringen was al voldoende om binnen de kortste keren van bet etablissement een. ruïne te maken. De zaak werd ontruimd, maar daar aan had de eigenaar niet veel meer. Voor het overige zullen vele café houders bij het inventariseren tien tallen glazen missen waarin een hal ve liter bier gaat. Overal op straat liepen mannen, die al wandelend grote slokken uit die grote glazen namen. Ze waren gewoon meegeno men, en zullen nooit meer terug komen. Allemaal niet van die ver schrikkelijke dingen want liet cen trum van Milaan was per slot van rekening langzaam maar heel zeker in handen van het buitenland geval len. Dat realiseerden de MilaV.ezen zich dinsdags nog niet zo, maar toen het hele legioen van beide zijden woensdags was gearriveerd, beselten de goede Italianen dat hun centrum eenvoudig was bezet. Ze hoorden alleen maar Nederlands en Schots praten en toen ging de lol er voor hen toch wel een beetje af. Hun terrasjes waren bezet, van dc trans (ADVERTENTIE) Italiaans muiltje in rose of l. blauw met maraboe veren Bizonder voordelig. Breda Karrestraat 27, Tilburg Heuvelstraat 70 Rotterdam Schiedam Vlaardingen Den Haag Leiden Dordrecht van de Dom waaide een vlag v Celtic en aan de vlaggestokken v. openbare gehouwen in de buurt hi gen roodwitte dundoeken v; Feijenoord. Ze hebben het in Milaan allemz genomen. Voor alle zekerheid we wel een pelotonnetje carabini. achter de hand gehouden maar d: hoefde niet uit te rukken. Salu voor de Milanese politie die zo v.e begrip voor de situatie opbracht c alleen maar zorgde dat de zaak ni compleet uit de hand zou lopen, mannen zullen ook gedacht heble mag een mens ook eens veel 1 beleven aan zijn hobby; laat ze ma. eens goed darren dan kunnen ze voorlopig weer tegen. En twee po. tiemannen hielpen behulpzaam et Schot overeind, die zeer labiel de bet leven wankelde en zelfs zul slappe armen had, dat hij een mar., fles Chianti niet meer naar zi mond kon brengen. Wat zal die më na de nederlaag een kwade droi hebben gehad. (ADVERTENTIE) Ilenk Wery in een kopduel met een Schot. Rinus Israël (no. 3) geeft de rossige Feijenoord-spits rugdekking. Het heerlijk zachte binnen- zooltje maakt, dat V soepele ribcord schoentje heel graag draagt. II.95 Breda Karrestraat 27, Tilburg Heuvelstraat 70 Rotterdam Schiedam Vlaardingen Dordrecht Den haaij Leiden

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 13