„Het staat ons vrij wijs te zijn en te kiezen allebei natuur lijk! TROEPEN VAN V.S. IN 7 WEKEN- UIT CAMBODJA I )ereUM benen bloemen witten u verleiden 8 8 8 99 wat neemt u? MOSJE DAïAN VOOR STAAKT-HET-VUREN Volgens president Nixon: Jongen gedood op overweg in Gastel op zaterdag GESLOTEN Vroedvrouwen bij bevalling minder waardig" KONINGIN IN HERDENKINGSREDE TE ROTTERDAM Staatsapparaat in Italië ligt stil Herdenkingen Duitser bij ruzie doodgeschoten Goodrich: kort geding tegen Vredestein Omstreden graf Twee doden bij bevrijdingsfeesten Bondsspaarbank voor West- en Midden - Brabant op vrijdagavond GEOPEND van 6-8 uur. m» - •'■vil h j0:' "ia Kosygin Loonconflict bij postsorteerders nog niet opgelost WOENSDAG 6 MEI 1970 DE VRIJE ZEEUW (ADVERTENTIE) Want ze zijn allebei even goed. Allebei zo fris als fruit! Lekker! ROME (D.P.A.) Door een sta king van ongeveer 700.000 beambten en ambtenaren is gisteren het gehele staatsapparaat in Italië stil komen te liggen. Maandag hadden al 350.000 ambtenaren het werk neergelegd. Gisteren volgden 220.000 onderwij zers en 130.000 PTT-beambten hun voorbeeld. In Rome begon gisteren ook het personeel van de warenhuizen een staking van 24 uur. Het stakende overheidspersoneel neemt aan dat de beloofde salarisverhoging en de her indeling niet voor 1 juli kunnen wor den verwezenlijkt, zoals ls toegezegd. (Van onze redactie buitenland) HAIFA De Israëlische minister van defensie Mosje Dyan heeft Egyp te een „onvoorwaardelijk en onbe perkt staakt-het-vuren" aangeboden. Dayan die sprak op een studenten bijeenkomst, zei dat de regering zelfs hiermee het risico wil nemen dat Egypte zijn verdediging aan het Suez-kanaal reorganiseert en nieuwe raketbases tegen vliegtuigen aanlegt. „Wij zijm bereid dit te aanvaarden, omdat wij oprecht een bestand wil len", aldus Dayan. Hij waarschuwde ook dat „zijn troepen bereid zijn lij felijk te vechten om de linies te handhaven, zelfs tegen Sovjetrussi- sche hulp". Ook sprak hij de hoop uit, dat de Verenigde Staten zich in een confrontatie met Rusland in het Midden-Oosten als „een echte tijger met tanden" zouden tonen. De voor malige Amerikaanse vice-president Hubert Humphrey die als „particu liere belastingbetaler" in Tel Aviv sprak, hoopte dat Amerika Israël al le wapens zal verschaffen die het no dig heeft om zich te verdedigen. DE OOSTDUITSE premier Willi Stoph heeft in een brief aan de West- duitse kanselier Willy Brandt de ver zekering geëist dat hij zal worden ontvangen als premier van een soe vereine staat, als de twee regerings leiders op 21 mei in Kassei bijeen komen. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM „Eigen vrijheid kan men alleen behouden, als men anderen vrijheid gunt. Zonder verdraagzaamheid kunnen vrijheid en vrede niet samen bestaan. Het is verruk kelijk dat wij mensen allemaal zo verschillend zijn: dat laat ons- leven. Je krijgt alleen een dynamische levensgemeen schap, als je erkent dat elke opbouwende gedachte recht heeft op een plaats in de samenleving. We mogen de toekomst aandurven als we onze verontrusting vorm geven in vrucht bare ideeën". Deze zinsneden kwamen voor in de rede, die de koningin op de mor. gen van bevrijdingsdag hield tijdens de nationale herdenkingsbijeenkomst in de Rotterdamse Sint-Laurenskerk. De kerk werd in de meidagen van 1910 door de Duitse luchtmacht ge heel verwoest. De vorstin maakte zich in haar toespraak tevens tot tolk van de onvrede en de onzekerheid, die de mensheid over de toekomst voelt. Zij concludeerde: „De mens is vrij om te kiezen tussen goed en kwaad. Maar het goede is nu eenmaal het smalle pad en alleen wijzen kiezen het. Het staat ons vrij om Wijs te zijn, te kiezen en dan de inspiratie te krij gen die zo geweldig kan worden dat de vlammen eruit slaan. Wij allen mogen ons wel eens afvragen waar w;i voor zouden willen levenen sterven", zo besloot de koningin. De avond tevoren waren de ko ningin en prins Bernhard met vier duizend vroegere kampbewoners in het voormalige doorgangskamp voor joodse gedeporteerden in Westerbork, Hier werd een door de graficus Rolf Prins, zelf een oud.kampbewoner, ontworpen monument onthuld. Het bestaat uit zestig meter spoorrails, die doodlopen op een stootblok. Daarachter is een flauw gebogen muur uit honderden Drentse veld- keien opgetrokken. Op twee beton nen sokkels is, in het Hebreeuws en in het Nederlands, een tekst uit de Klaagliederen van Jeremia aange bracht. Van de overige herdenkingsplech tigheden die landelijk aandacht kre gen noemen wij die in de Haagse rid derzaal, waar de koningin, prins Bernhard, de prinsessen Beatrix en Margriet, prins Claus en de heer P. van Vollen-hoven aanwezig waren. Prins Bernhard hield er de herden kingsrede; die op de Dam te Amster dam, waar twee jonge mensen wer den gearresteerd, omdat zij een bord met de woorden „Oorlogsslachtoffers vallen nog steeds" bij zich hadden; die op de Grebbeberg voor de daar in de meidagen van 1940 gesneuvelde militairen; die op de erebegraafplaats in de Kennemer duinen bij Overveen. voor 450 door de Duitsers en hun handlangers ter dood gebrachte ver- Bi] de St..Lanrenskerk in Rot terdam ontstak de koningin de be- vrijdingsvlam voor de kerk. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM BIJ een schiet partij aan de Amsterdamse Lijn baansgracht is de 21-jarige Duitser K. H. Rosemann om bet leven ge komen. De vermoedelijke dader, een 21-jarige Tsjech, is voortvluchtig. De verdachte wilde aan boord van een woonboot slapen, maar dit werd hem door de eigenaar verboden. Tijdens de ruzie, die toen ontstond, trok de Tsjech zijn pistool. De Duit ser, die eveneens aan boord was, werd in de hartstreek getroffen en op slag gedood. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De B.F. Goodrich Company gaat dinsdag 12 mei voor de president van de Haagse recht bank een kort geding aan in verband met de aangekondigde verdubbeling van het gestort aandelenkapitaal door Vredestein en de uitgifte van deze nieuwe aandelen aan Goodyear. Goodrich stelt dat de uitgifte van nieuwe aandelen Vredestein zonder toekenning van een voorkeursrecht van de huidige aandeelhouders, in strijd is met de statuten van deze vennootschap. zetsstrijders en die op de Waalsdor- pervlakte bij Scheveningen, waar eveneens illegale werkers door de bezetters werden gefusilleerd, als mede die op Texel voor de daar ge sneuvelde Russische krijgsgevange nen en die in Doorn, waar ir. Simon Wiesenthal, wees op de grote verantwoordelijkheid der overleven den jegens elf miljoen onschuldige doden. De meest uitzonderlijke herdenking was in Dieren, bij het graf van de in de meidagen van 1940 wegens deser tie gefusilleerde sergeant Chris Meijer. Hier werd de wacht betrok ken door twee in oude kapiteins uniformen gestoken mannen. Ongeveer duizend belangstellen den, waarvan ongeveer de helft oud- strijders, trokken langs de steen met het opschrift „Den vaderland ghe- trouwe". Pamfletten die opriepen tot een actie voors eerherstel animeerden de toch al levendige discussies der aanwezigen nog meer. (Van onze redactie binnenland) Bij de bevrijdingsfeesten zijn gisteren twee personen veronge lukt. In St. Jacobiparochie (gem. Het Bildt) viel de 16-jarige Klaas van der Meer onder een wagen. Hij overleed ter plaatse. In Lex- mond viel de 30-jarige garagehou der H. Verhoef bij volksspelen zeer ongelukkig van een betrek kelijke hoogte. Hij overleed vrij wel onmiddellijk. In Herveld (gem. Valburg) werd de 12-jarige G. A. Dirksen uit Eist op een niet-beveiligde overweg door een trein gegrepen en gedood. Het jonge tje wilde snel oversteken om zijn vriendjes in te halen. De 58-jarige landbouwer A. van Maldegem uit Bant (N.O.-Polder) kwam op zijn land om het leven, toen zijn trekker omsloeg. Bij diverse autobotsingen verloren vier personen het leven. Het zijn de 15-jarige J. L. M. Konings uit Neer Itter; de 23-jarige E. F. Romer uit Delfzijl; de 26-jarige P. J. Paulissen uit Maastricht en de 35-jarige fa brieksarbeidster M. J. Engelen uit Dilsen (België). De 20-jarige M. Tram uit Den Bosch en de 26-jarige G. Bos uit As sen overleden aan de gevolgen van verwondingen opgelopen bij verkeers ongelukken. Beiden reden ze met hun motor tegen een auto, respectievelijk te Schijndel en te Vries. Twee oud-Grebbestrijders staan bij het graf van sergeant J. C. Meijer, die tijdens de meidagen van 1940 is gefusilleerd; (Van onze redactie buitenland) MOSKOU - WASHINGTON - SAIGON - PNOM PENH Presi dent Nixon heeft congresleden gisteren verzekerd dat de Ameri kaanse militaire operaties in Cambodja binnen zeven weken vol tooid zijn. Dit deelde de republikeinse senator John Tower mee na het gesprek dat Nixon had met twee commissies voor de strijdkrach ten. Aan de andere kant waarschuwde een Democratische senator dat de vooruitzichten op een terugtrekking van de Amerikaanse troepen binnen zes a acht weken goed waren, maar dat zij toch niet gegarandeerd kun nen worden. Naar verluidt zou presi dent Nixon krachtige steun hebben gekregen voor zijn besluit Ameri kaanse troepen naar Cambodja te sturen. De commisies voor buiten landse betrekkingen zijn veel kri tischer over Nixons beleid. Het afgezette staatshoofd van Cambodja prins Norodom Sihanoek heeft gisteren op een persconferentie bekendgemaakt dat hij een „konink lijke regering van nationale eenheid" heeft gevormd onder leiding van het nationaal bevrijdingsfront van Cam bodja. Sihanoek zei dat de nieuwe regering materiële hulp ontvangt van China, Noord-Korea, Noord-Viet- nam en het Zuidvietnamese bevrij- dingsfront. (ADVERTENTIE) Ingaande 1 mei 1970 zijn alle kantoren van de Alle kantoren, dus ook Catharinastraat en Karnemelkstraat, zijn vanaf genoemde datum (Van een onzer verslaggevers) OUD-GASTEL De 12-jarige Kees van der Borst uit Oud-Gastel is maandag verongelukt op de on bewaakte overweg aan de Noord- hoeksestraat tussen Oud-Gastel en Zegge. Het slachtoffer zat op een wagen met melkbussen die door zijn vader werd bestuurd. Toen deze de overweg overstak na derde uit de richting Roosendaal een trein, die de aanhangwagen greep, waarop de jongen zat. Hij was op slag dood. De wagen werd geheel vernield. Een trein die uit de tegenovergestelde richting naderde, ramde de melkbus sen die her en der over de rails ver spreid lagen. De vader, de 42-jarige P. van der Borst, bleef ongedeerd. De vermoedelijke oorzaak van het ongeluk was een zware mist. Er was ongeveer 40 meter zicht. De bescha digde treinstellen werden terugge sleept naar Roosendaal. Het treinver keer ondervond een vertraging van ongeveer drie kwartier. iifis lllfei f - t -4 o •TflSPsr .5^5 -Y-\ ,s fS»* 2£ j j.» i fgig? ■arf t <•- cNj i :\.W; Een overzicht van de ravage b(j de overweg tussen Oud-Gastel en Zegge. China heeft de nieuwe regering van Sihanoek inmiddels erkend en zijn officiële betrekkingen met Pnom Penh verbroken. De gehele staf van de Chinese ambassade zal worden teruggeroepen. Cambodja heeft er in toegestemd dat een Zuid vietnamese delegatie in Pnom Penh een permanent bureau vormt. De de legatie zal de diplomatieke voorrech ten verleend worden. „Dit is de eerste stap naar een herstel van de diplo matieke betrekkingen tussen beide landen," aldus een Cambodjaanse woordvoerder. De Amerikaanse en Zuidvietna mese troepen, die in het noorden van Cambodja oprukken, hebben giste ren c(e stad Snoei omsingeld. De Noordvietnamese troepen hebben de binnenstad nog steeds in handen. Troepen van Noord-Vietnam en de Vietkong zijn er in geslaagd twee strategisch belangrijke punten langs de Mekong in handen te krijgen. Voorzover nu valt te voorzien heeft de Vietcong met deze punten het totale verkeer van en naar het Cam bodjaanse gebied ten oosten van de Mekong onder controle. Premier Kosygin van de Sovjet- Unie heeft maandagmiddag op een persconferentie in Moskou gezegd, dat de VS een zware verantwoorde lijkheid op zich hebben genomen door de inval in Cambodja. Volgens Kosygin heeft de Amerikaanse poli tiek in Zuidoost-Azië ten doel pro gressieve regeringen te liquideren, nationale bevrijdingsbewegingen te wurgen, de sociale vooruitgang van de volkeren te verhinderen en de binnen- en buitenlandse politiek van de landen van Indo-China dienstbaar te maken aan de eigen imperialis tische doelen. In antwoord op een vraag over de mogelijkheid van een nieuwe Ge- neefse conferentie verklaarde Kosy gin dat Cambodja deze vraag moest beantwoorden, samen met Vietnam en Laos. Overigens achtte hij de tijd niet rijp voor conferenties. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het conflict rond de salarissen van de postsorteerders bij de PTT is nog niet opgelost. Maandag hebben de ambtenarenbon den hierover weer gesproken in het centraal georganiseerd overleg met staatssecretaris Van Veen (Binnen landse Zaken) en minister Bakker (Verkeer). Ook PTT-directeur ir. Reinoud was daarbij aanwezig. Men is het echter nog niet eens geworden. Op donder dagavond 14 med zullen PTT, minis ter BakkeT en de sorteerdersbonden in kleiner verband verder vergade ren. Verwacht wordt dat er dan be slissingen zullen worden genomen. De centrales van overheidsperso neel hebben staatssecretaris Van Veen verzocht te bekijken of de na calculatie van de overheidslonen niet pas in oktober, maar gedeeltelijk al per juli kan ingaan. er v Het zijn dolle dagen, sachtkens bruinende en bovendien 25 jaar en 1 dag geleden bevrijde landgenoten'. En nu spreek ik niet zozeer over en tot degenen die maar meteen de hele week vrijaf hebben genomen, maar over u en mijzelf, die stoer blijven doorwerken. Laten we eerlijk zijn, het gaat toch fijn zot Als dit de toekomst wordt; hoog uit een dag of drie in de week wer ken, dan begrijp ik niet waarom er nog zoveel nurkse pessimisten rond lopen. En als we de futurologen mo gen geloven, dan wórden het straks op z'n hoogst dri# dagen voor de baas en vier voor ons. En dan zo'n weertje ale de lopen de maand mei ons voorzichtig aan het leveren is. Er staat ons trouwens nog meer te wachten. Leest u maar; „De tijd van de dolle oma's en de dolle opa's breekt aan. De gerontoprovo zal zijn plaats in de maatschappij opeisen." (Aldus prof. dr. J. Hattinga Ver- schure.) Nieuwe naam voor Cambodja's hoofdstad Pnomh Penh: Bomh Bengh! Karei van het Reve, de broer van Gerard Kornelis, is jarenlang in Rusland geweest. Hij weet dus waar h(j het over heeft als hij zegt: „Wij hebben in Nederland een slechte re gering plus gezeur over zie slechte gering plus gezeur over die slechte veel slechtere regering, maar geen gezeur. En heleboel mensen vinden dat fijner." En in het kader van 25 jaar vrij heid is de volgende opmerking van dezelfde Karei ook het lezen waard: „Wij. hebben de geweldige meeval ler dat wij in een land wonen waar je gerust een stukje in de krant kunt zetten met als titel: „Pietje de Jong kan voor mij de pot op!" Dat kun je wel in de krant zetten, maar Pietje gaat de pot niet op! Overigens wordt het vandaag een roerige en veelbewogen dag. Om de Feijenoord-supporters te pesten, eerst even het andere. Dat bijna 700 man die vorige week zonder pardon en pardoes op straat kwamen te staan bij gelegenheid ran de sluiting van haardenfabriek B., B. en B. Hadden de Tweede-Kamerleden gedacht tien dagen in de zon te kun nen gaan liggen, vandaag moeten zij in ieder geval even opdraven voor het debat over de ontslagenen. Blij ven er altijd nog negen dagen (met of zonder zon) over. Je zult maar gedwóngen zijn in de zon te gaan zitten bij gebrek aan werk. En dan vanavond: DE GROTE SLAG tussen Keitic en ons aller Sjindvall-Feijenoord, met als groot vertolker Herman Sjuiphof. Wat let u om met een grote pul sjoud bier vóór u onderuit te zakken en ander half uur lang net te doen of u ook een sj aartje voor deze Milanese kappening hebt gesjocht? Veel plezier en tot overmorgen. MERIJN. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Over de status van de vroedvrouw werden door mejuf frouw A. Kesse] (groep Aarden) aan de staatssecretaris van Sociale Zaken •n Volksgezondheid, Kruisinga, vra gen gesteld. Zij vroeg of het waar is dat bij de opleiding vam de vroedvrouw wordt gedoceerd, dat deze er goed aan doet later in de praktijk bij mogelijke complicaties een gynaecoloog in te schakelen. En verder of het juist is dat volledig bevoegde vroedvrouwen niet het recht hebben zelf een ver- wijsbriefje voor de gynaecoloog te geven, maar dat via de huisarts moe ten doen. Deze zou bovendien al of niet zijn medewerking kunnen verle nen bij de procedure. Als de situatie inderdaad zo ls, vroeg mejuffrouw Kesseis, hebben dan de vroedvrouwen niet terecht de indruk dat bij bevallingen de huis arts superieur is aan de vroedvrouw? Zij vroeg de staatssecretaris wat hij denkt daaraan te kunnen doen. r ~m W T T w Open tot eind mei van 8 uur 's-morgens tot zonsondergang. Altijd plaats voor uw auto. Stoptreinen naar Lisse tijdens de weekends.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 15