Zon gaf extra-cachet aan de feestelijkheden Geldzaken ookna3uur. MOOI WEEK, SPELEN,MUZIEK EN ZEER VEEL VROLIJKE FEESTVIERDERS l VEEL MENSEN IN ZEELAND OP DE BEEN Er zijn nog altijd mensen die denken dat zij na drie uur geen geld meer kunnen halen of brengen. Maar dat is al lang verleden tijd. We doen in onze postkantoren, alle zaken tot we sluiten. (En in veel postkantoren is dat pas om 7 uur 's avonds!) Vraag het postkantoor even welke kantoren ook 's avonds open zijn. Terneuzèn Philippine Westdorpe Kapelle Kloosterzaude Axel Middelburg Hulst Lamswaarde Vlissingen Sas van Gent Goes Yerseke Breskens Oostburg Leivedorp Sluis Wemeldinge WOENSDAG 6 MEI 1970 DE VRIJE ZEEUW (Van onze verslaggevers) TERNEUZEN In tegenstelling tot koninginnedag waren de bevrij dingsfeesten in Zeeuwsch-Vlaanderen uitbundig gevierd. Zelfs het stralende strandweer belette de vele duizenden feestvierders niet deel te nemen aan de diverse activiteiten. Toch was het schijn dat iedereen zich rond de pleziermarkten had verzameld. Met name in de kust plaatsen was het de vijfde mei een drukte van belang. Insiders en be langhebbenden noemden het zelfs een zomerse drukte. Voor het merendeel betrof het Nederlandse en Belgische bezoekers en badgas ten,. die gebruikmakend van het elfdaagse verlof reeds aan de kust vertoefden. Op de Zeeuwsch-Vlaamse han delsbeurs de Stihato in Terncuzen was het dinsdagmiddag, (op 4 mei was de beurs gesloten), zeer kalm. In het tentencomplex heerste een subtropische hitte. Het wachten was op de 25.000e bezoeker. Het merkwaardige bij een snelle trip door de Kanaalzone en het Land van Hulst was het teit, dat er op de wegen weinig drukte heerste. De kust gaf een ander beeld te zien. Een gelukkig idee van de meeste Zeeuwsch-Vlamingen om de auto ditmaal thuis te laten. Het felle zonnetje maakte van het autoritje geen onverdeeld genoegen. In Zaamslag werd uitbundig ge vlagd. Het geheel maakte daar een fleurige indruk. Kinderen met vlag getjes en toeters, leden van het har moniegezelschap De Volharding lie pen kris kras door elkaar. In Axel was het zoeken geblazen naar enige activiteiten. Op 30 april zorgde de woongemeen-te bij uitstek voor een uitspringer wat betreft de feesten. Op het Kennedyplein wer den behendigheidsproeven met au to's afgelegd. Het enige amusante, of zoals u wilt, trieste daarbij was het over de kop slaan van een der deelnemers. Terneuzen beleefde een straat feest. Op de markt was het een enorme drukte rond de skelterraces en het rad van avontuur. De vrolijk- (ADVERTENTIE) heid zette zich zelfs door tot in de café's, waar „levende muziek" werd gemaakt. Ook het verloren gegane gebruik van het met de pet rona- gaan, bleek voor deze gelegenheid weer te zijn opgepoetst. Oostburg (de winkels waren ge sloten) leek bjj onze doortocht verla ten. De bewoners hadden kennelijk zon en zand opgezocht. Hulst ei Sluis floreerden als vanouds. Op straat was het in beide gemeenten lekker druk. „niet stamp, maar nei lekker", zoals woordvoerders hel uitdrukten. Bij de veren Breskens én Perkpoi der bleek het aanbod van reiziger: minimaal. De 5e mei bleef eei- feestje van Zeeuwsch-Vlamingen en eenieder die zich daartoe ïekent. In Temeuzen werden de festiviteiten met een groot bal in het Zuidlanr theater en vuurwerk besloten. FOTO KECHTS Op de markt in Terneuzen heerste dinsdagmiddag een enorme druk te bij de skelterwedstrijden. FOTO ONDER In Kloosterzaude hielden school kinderen een grote optocht. In al lerlei bizarre kledingstukken ver zamelden zij zich bij de kerk in Groenendijk. (Van onze verslaggevers) TERNEUZEN/GOES/MIDDEL- BURG De feestelijkheden in de ■diverse gemeenten in Zeeland hadden het volgende verloop: Terneuzen was gisteren een stad vol zon, muziek en heel veel vrolij ke mensen om het zilveren bevrij dingsfeest te vieren. Hoornblazers van het tamboer- en pijperkorps „Irene" zorgden voor een welluidend en luidschallende re- rveille op verschillende punten van de stad. Om kwart voor negen startte een kleurige kinderoptocht vanaf de Zuidlamdschool naar de markt, bege leid door „Harmonie Terneuzen" en Irene". Op verschillende stadspun- 2en werd muziek gemaakt ter voor bereiding van het optreden van het (Vermaarde jachthoorn- en trompet terkorps „E.M.M." uit Rijen, dat voor honderden belangstellenden op de markt een uitnemend geslaagde show te zien ente horen gaf. Na de middagpauze waren er atle tiekwedstrijden voor de schooljeugd in het ziudersportpark. Bijzondei sterk was de jeugd vertegenwoor digd op de markt voor de krachttoe ren, die de deelnemers aan de skel terwedstrijden te zien gaven. Het Rad van Avontuur, met veel fraaie prijzen, kende de nodige belangstel ling. Het sluitstuk was een lampion optocht vanuit drie stadspunten naar de markt. In Philippine werd de bevrijding gevierd met een voetbalwedstrijd tussen twee uit bewoners van Phi lippine samengestelde elftallen en kinderspelen op het marktplein en op het voetbalveld, 's Avonds wer den in diverse gelegenheden kaar tingen en biljartwedstrijd»- -"hou den. Het feestcomité in Westdorpe had een afwisselend programma opge steld dat vlot werd afgewerkt, 's Morgens werd de gebruikelijke stei- rit voor fietsers gehouden. Voor de schooljeugd werden er op het voet balveld verschillende spelen gehou den. De kleuters werden m zaal Con cordia onthaald op een filmvoorstel ling. 's Middags werden wedstrijden gehouden 'ussen twee dames voet balelftallen fn de avn"'uren trok »en lampionoptochl door het iorp De gehele dag door kon men in diverse gelegenheden deelnemen aan prijskaarting, bolling, prijspieken en dansen Met het luiden van de klokken begon dinsdagmorgen om acht uur het bevrijdingsfeest in Kapelle, dat vooral dank zij het fraaie weer bij zonder geslaagd is. Om half negen defileerden de kin deren van de lagere en kleuterscno- len langs het bordes van het raad huis. De burgemeester hield een toe spraak, waarin hij wees op de waar de van het vrij zijn en de plichten die dit geeft. De kinderen brachten een aubade, begeleid door „Ons Ge noegen" en gedirigeerd door de heer D. Burger. Toen ging het naar het gemeentelijk sportterrein waar vele kinderspelen werden georganiseerd. Ook hier was het een drukte van belang. 's Middags was er eerst een op tocht, daarna waren er volksspelen met o.m. een zeskamp op het sport terrein en gecostumeerd volleybal len. 's Avonds was er een lichtstoet en een show door het tamboer- en pijperkorps „Excelsior" uit Goes. Voor de jeugd trad in „De Vroone" de popgroup „Group Amsterdam" op en voor de ouderen was er een oranjebal in hotel „De Zwaan". Koniginnedag was dit jaar in de gemeente Hontenisse nauwelijks aanleiding tot veel vlagvertoon. Dinsdag was daarentegen de feest vreugde „dubbel-op". Het is in de omgeving van het feestcentrum in de nieuwe wijk tussen Kloosterzan- de en Groenendijk een gezellige boel geweest: grote drukte, gezellig feestgedruis. Het programma heeft gisteren in Kloosterzande voor een belangrijk deel in het teken van de jeugd gestaan. Honderden belangstellenden en tientallen verenigingen gaven ac te de présence. Een en ander speel de zich af op het grote gazon voor het plaatselijke sportveldencomplex. De feestelijkheden begonnen middags met het hijsen van de Ne derlandse vlag boven een bordes, aan de voet waarvan een portret van koningin Juliana en prins Bern- hard prijkt. Na het officiële gedeelte werd bet startsein gegeven voor een kinder optocht, waaraan een groot aantal leerlingen van de lagere school en kleuters deelnamen. Het was een fleurig geheel. De jongelui hadden zich uitgedost met kledij, die varieer de van boerenkiel tot „effen-crea ties". In de dorpsstraten kon men lopen over de hoofden van de mensen, in de buurt van de feesttent bestond een chronisch gebrek aan voldoende parkeerruimte. De drukte nam wel af naarmate het later werd, maar in de feesttent aan het Marijkeplein werd het daarentegen drukker en daarmee steeds gezelliger. Klooster zande is voorlopig nog niet uitge- feest. Het programma strekt zich uit over de gehele komende week met een grote finale in het komende weekend. ochtend gehaald in Wageningen, waar in 1945 de Duitse capitulatie werd getekend op de Markt in Middelburg, waar het bevrijdings vuur werd ontstoken. Met het zin gen van het volkslied begon de ei genlijke feestviering, welke als hoogtepunten had: het optreden van de folkloregroep van „Mediobut- gum", een beatfeest in de sporthal en als daverend slotstuk een vuur werk aan de Kanaalweg. „Moeder, waar is vader gebleven". Dit schalde dinsdag meerdere malen over de Axelse markt, anders toon beeld van betrekkelijke rust, maar dinsdag een en al bedrijvigheid. In het centrum van de stad heeft gisteren de reeds lang aangekondig de bevrijdingsmarkt zijn beslag ge kregen. Het was een bijdrage van de gezamenlijke vrouwenbewegin gen In Axel in het grote be vrij- dinigsprogramma. Aanvankelijk was die bevrijdingsmarkt bedoeld als landelijk initiatief, maar als zodanig is hij niet aangeslagen. Het succes in Axel was daar evenwel niet min der om. De te koop aangeboden goederen varieerden van kinder speelgoed tot potten en pannen. Een deel van die „koopwaar" is gemaakt door de leden van de organiserende vrouwenverenigingen. Hoewel men met 't berekenen van de totaal op brengst nog wel enige dagen kwijt zal zijn, gaf de drukte op de markt gisteren de indruk, dat die paten de verwachtingen wel eens zouden kunnen overtreffen. De viering van de 25ste bevrij dingsdag was in Middelburg- reeds zondagavond ingezet met een oecu menische dienst in de Nieuwe Kerk, georganiseerd door de plaatselijke raad van kerken. In een volledig gevuld kerkgebouw werd aan de hand van een speciale liturgie door voorgangers der verschillende gods dienstige groeperingen, voorgegaan. Het Middelburgs Kamerkoor on der leiding van de heer B. Leijnse en het onlangs gevormde Vlissingse jongerenkoor, geleid door pater J. dB Bakker verleenden ieder maar eigen trant de medewerking aam deze dienst. Voor de openbare festivitei ten in Middelburg tekende de ko ninklijke vereniging „Uit het volk voor het volk". De dag werd geopend met een proclamatie door herauten te paard op verschillende punten in de stad. Om ongeveer tien uur arriveerde de bevrijdingsfakkel vroeg in de Hulst heeft zich niet alleen van zijn zonnigste, maar ook van zijn beste kant laten zien. Het vesting stadje is vijfentwintig jaar geleden op een andere datum bevrijd en daarom ligt het zwaartepunt van de herdenking ook op een ander tijd stip in het jaar. Vandaar dat aan dodenherdenking en het nationale bevrijdingsfeest in Hulst slechts op bescheiden schaal aandacht is besteed. Het feestpro gramma in Hulst mocht dan wel bescheiden zijn, het klonk in ieder geval als een klok. Een van de hoogtepunten was een oriëntatierit, waarvoor vermoedelijk mede onder invloed van het gunstige weer een overweldigende belangstelling be stond. Ook tal van kleinere plaatsen in de omgeving van de steden hebben zich dinsdag van hun beste kant laten zien. Hoe rustig het in sommi ge dorpen met koninginnedag was,- des te drukker was het gisteren in het kader van de bevrijdingsfeesten. Zoals bijvoorbeeld in Lamswaar de, waar al tamelijk vroeg het start sein werd gegeven voor de eerste activiteiten. Het kleine Lamswaarde had een programma met voor elk wat wils, dat dinsdagmiddag op het plaatselijke sportterrein een hoogte punt bereikte met een aantal spor tieve ontmoetingen. De inwoners van Koewacht konden gisteren tei- recht op de voorjaarskermis, waar de exploitanten dank zij het voor treffelijke weer, goede zaken deden. Veel feestvertoon concentreerde zich rond de H. Ms. „Gelderland", die aan de Binnenhaven ligplaats heeft gekozen. Daar begon de dag met een muzikale show van de Del ta-band, versterkt met een majoret- tenpeioton en hij eindigde er ook; namelijk met een taptoe, gevolgd door een vuurwerk dat op de Nolle- dijk ontstoken werd. Tussen beide evenementen in Za gen een „Te Deum" in de Sint- Jacobskerk, een beiaard-luisterwed strijd, een zeepkistenrace op de Ke nau Hasselaarstraat en onder an dere een jeugdappèl in het Al- hambra-theater. Het Vlissingse b<>- vrijdingsbal is afgelast. Veel bekijks trok een rolschaatswedstrijd, die op koninginnedag af was ingezet en waarvan gisteren de finale plaats vond „Het was ver boven verwachting; de opkomst en héél de dienst, ik mag wel van een grote sfeervolle avond spreken!''. Dit zei kapelaan L. Testers na afloop van de oecumeni sche bevrijdingsdienst, die maandag avond in de r.-k. kerk te Sas van Gent gehouden werd. De kerk die zo'n 600 zitplaatsen heeft, was praktisch vol en de sa menzang was uitstekend. Deze dienst was niet alleen met het woord maar ook met de daad een dienst voor alle gezindten, aangezien er ook vele protestanten naar deze dienst waren gekomen, die als the ma had: „Ter herin-nering aan hen, een appèl tot ons". Tijdens 'deze dienst werd er tus sen de teksten, welke uitgesproken werden door katholieke en protes tantse jongeren van 14 - 20 jr., authentieke life-opnames (bandre corder - geluidsinstallatie kerk) af gedraaid van Hitier, koningin Wil- helmina, koningin Juliana, prins Bernhard, Radio Oranje en Radio Herrijzend Nederland. Evenals koninginnedag is in Goes op slechts bescheiden wijze de be vrijding gevierd. De Grote Markt bij vorige gelegenheden het centrum van de feestelijkheden lag er nu stil en verlaten bij. Slechts enkele mid denstanders hadden in hun -etalage met foto's dit feest herdacht. In de morgenuren organiseerde de wijkvereniging Goes Zuid enkele festiviteiten. Voor de kinderen van 11 tot en met 15 jaar was er een wedstrijd in ringsteken op de fiets. Hieraan na men ongeveer 30 kinderen deel. In de middaguren trok een bont gekleurde dptocht van versierde fietsen, karren en verklede kinderen door de wijk. Daarbij werden ze begeleid door het muziekgezelschap Euphonia. Na deze optocht was -er een vossejacht. De festiviteiten werden besloten met een spuitbal- wedstrijd. De Stichting Goes Vooruit organi seerde alleen 's middags enkele evenementen. Eerst was er een wie lerwedstrijd voor jongens vanaf 12 jaar. Vanaf het Ganzebad startte een autopuzzelrit door Groot Goes. Aan deze rit werd door 43 wagens deel genomen. Naast het Ganzebad gaf de landelijke rijvereniging De Weel- ruiters uit Borssele een demonstratie met pony's. In de sporthal De Beve- landen organiseerde de Goese Sport Combinatie een handbaltoernooi voor -schoolteams, waarbij het St.- Willebrordcollege favoriet was. Een lampionoptocht in de avonduren be sloot het bevrijdingsfeest in Goes dat vooral in h et teken van de jeugd stond, maar waarbij de evenementen weinig belangstelling van de zijde der bevolking kregen. evenals aan de 's middags georgani seerde kinderspelen, een tachtig kinderen deel. Om half acht begon een lampion- optocht door de straten van Oost burg. (Van onze correspondent) BRESKENS De bevrijdingsdag in Breskens is op waardige wijze gevierd, 's Morgens om half negen werd de dag begonnen met stemmi ge muziek vanaf de toren van de Nederlands hervormde kerk door de muziekvereniging „Uit het volk door het volk". Om half tien was er een herden kingssamenkomst in deze zelfde kerk, waar oud-burgemeester J. Eekhout een herdenkingsrede sprak. Aan deze samenkomst verleende ook medewerking de zangvereniging „God is mijn lied", 's Middags was er voor jong en oud een hengelwed- strijd, gevolgd door een optocht van groepen en individuelen. Op het Oranjeplein gaf de turn vereniging DIO een demonstratie, en om half acht was er een majoretten- korps en de muziekvereniging Nut en Vermaak uit Maldegem die een demonstratie gaven. De dag werd besloten met een lampionoptocht waaraan meewerkten de muziekver enigingen uit Breskens en Groede. Tot slot gaven de majorettes uit Maldegem een show op het Spui- plein. In verschillende gelegenheden was er nog een bevrijdingsbal. OOSTBURG liet plaatselijk co mité Oostburgse verenigingen kan terugzien op een geslaagde viering van het bevrijdingsfeest in de woon kern Oostburg. In samenwerking met een aantal enthousiaste leerlingen van de rijks scholengemeenschap Koningin Wil- helmina was een volledig dagpro gramma voor de lagere schooljeugd opgezet. Dinsdagmorgen om tien uur werd bij het gemeentehuis de vlag gehesen, waarna om half elf werd gestart met een gekostumeerde op tocht. Aan deze optocht namen, Vandaag werd onder grote belang stelling het bevrijdingsfeest gevierd. De voormiddag was voor de jeugd, met- een aubade en eircusspelen. 's Middags een optocht, waarna volksspelen. Een lampionoptoeht en een vreugdevuur vormden het slot. Lewedorp vierde de nationale be vrijdingsdag met in de morgenuren een gezamenlijke kerkdienst voor alle gezindten, ter herdenking van de bevrijding. In de middag zijn er kinderspelen gehouden onder leiding van het onderwijzend personeel. Het geheel werd opgeluisterd door de fanfare St.-Cecilia en de majoretten van 's-Hearenhoek De 5 meiviering in Sluis stond een beetje in de schaduw van de luister rijke zelfstandigheidsfeesten van Sluis op 3D april. Door het onderwijzend personeel was voor de schooljeugd toch een aantrekkelijk programma vastge steld. Begonnen werd met een her denkingsbijeenkomst in de raads zaal, voor de oudere leerlingen, waar een toespraak werd gehouden door burgemeester P. F. van Hootegem, die in zijn rede onder meer de bete kenis van de bevrijding van ons land ook voor de tegenwoordige generatie uiteenzette. Door de leerlingen zelf werd gedeclameerd, voorgelezen en gezongen. Ook te Wemeldinge is maandag avond een interkerkelijke dienst ge houden waaraan medewerking werd verleend door het zangkoor en de muziekvereniging O.K.K. De belang stelling was goed. Bevrijdingsdag werd gevierd met een aubade door de schooljeugd. Wemeldinge heeft ongetwijfeld de prachtigste optocht van Oost-Zuid-Beveland gekend, die ook in het kader van de bevrijding stond en waaraan achttien groepen deelnemen. De belangstelling hier voor was overweldigend. Om half zeven was er een motor-voetbalwed strijd tussen een Nederlands en een Belgisch team op het sportterrein. Om acht uur begon het bevrijdings- bal in Ons Dorpshuis.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 13