OOK TOERISTISCH BELANG Volkssterrenwacht in Hoeven officieel open Nu is het tijdvoor Beschuit met aardbeien. Steenbergs hotel geheel door brand verwoest Eerst dacht ik aan een internationaal komplot NEGEN DODEN IN VERKEER Amerikaans bedrijf neemt ENCK over 42 Kruiningen- Rotterdam in drie kwartier Johnson over moord op Kennedy Minder mooi Samenwerking Leger onderschept commando's GEVECHTEN IN JORDANIë D'66 boos over verklaring premier De Jong Consumentenbond doet onderzoek naar zeewater DA'S PAS FIJN! (leefteling Tijdens weekeinde Britse consulaire functionaris in Oeganda ontvoerd Ziekentransport MAANDAG 4 MEI 1970 *7 3 (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON „In de eerste uren na de moord op president John F. Kennedy, die op 22 november 1963 te Dallas in Texas werd gepleegd, dacht ik dat het om een intematio naai komplot ging. Maar tegelijker tijd was ik mij bewust van het be staan van een „buitengewoon vijan dige sfeer" tegenover president Ken nedy in bepaalde Amerikaanse krin gen,met name in Texas". Dit heeft ex-president Lyndon Johnson zaterdagavond verklaard in een vraaggesprek voor de televisie. Johnson zei dat hjj voortdurend en overal bezorgd was voor de veilig heid van president Kennedy. Velen van z(jn vrienden waren dit ook, „Wij hadden brieven hierover ont vangen en afschuwelijke dingen ge hoord". De voormalige president her innerde in dit verband aan de „ver schrikkelijke ervaring", die hij zelf in 1960 in Dallas had opgedaan. „Wij werden toen aangevallen door beto gers, die handelden onder toezicht van bepaalde functionarissen en op aanstichting van bepaalde plaatselij ke politieke leiders. Zij hebben er de hoed van mijn vrouw afgeslagen en ons zelfs bespuwd". Johnson zei dat ook Kennedy rich bewust was van de vijandige sfeer in Dallas en dat hij er met hem over had gepraat. „Kennedy dacht dat hij er in zou slagen door die vijandige sfeer heen te breken en sympathie te wekken als hij zelf naar Dallas ging". Johnson was er zeker van tijdens de noodlottige rit door Dallas maar één geweerschot te hebben gehoord. Johnson sprak verder met achting over mevrouw Jacqueline Kennedy en wilde niet toegeven dat Robert Kennedy, de broer van de vermoorde president, de familie Kennedy tegen hem had opgehitst. Hij verklaarde niet te weten of de oppositie binnen zijn regering door wijlen Robert Kennedy geleid werd. Johnson zei echter wel dat enkele leden van de regering-Kennedy, die ook deel uitmaakten van zijn kabi net, de regering van binnenuit had den ondermijnd. Hij had tegenwer king én teleurstelling ondervonden als gevolg van zijn besluit de rege ring niet te wijzigen na de moord op president Kennedy. Johnson zei met bewogen stem dat hq geen spijt had van zijn optreden in de verwarde uren en dagen na de moord op Kennedy. Hij had alles ge daan wat er gedaan moest worden voor het program en de familie van Kennedy. Zoals bekend is op John sons verzoek een deel van het vraag gesprek geschrapt. In dit deel gaf hy te kennen dat hij er nog steeds aan twijfelt of Lee Harvey Oswald, die Kennedy doodschoot, wel alleen ge handeld heeft. 55 55 ■VLAARDINGEN (A.N.P.) Cen tral Resources Corporation in New York heeft de Eerste Nederlandse Coöperatieve Kunstmestfabriek in Vlaardingen overgenomen. Zy heeft naast de fabrieken van de E.N.C.K. in Vlaardingen eveneens al le aandelen van haar dochteronder nemingen en al haar andere deelne mingen verkregen, waaronder die vgn Deltachemie n.v. en Windmill Fertilizers in Salisbury, Rhodesië en Nakuru, Kenia. De overname is to-t staind gekomen na een langdurig en diepgaand on derzoek naar alle economische en fis cale aspecten, zowel in Nederland als in de V.S. Het bestuur en de directie yan de E.N.C.K., alsmede 99,8 pro cent van de leden/aandeelhouders van de E.N.C.K., hebben alle vreis- te goedkeuringen verleend. De over came geschiedde middels onderteke- ping van de daartoe benodigde docu menten in Vlaardinigen. r Vooruitrichten Voor dinsdag en woensdag, opge steld door het KNMI op zon dag om 18 uur ^Dinsdagwaar- Schijniyk nog Vrij warm en zonnig, woensdag kans oj een bui en :iets lagere middagtemperaturen. hVeersvooruitzichten gemiddeld over -Nederland Voor dinsdag 'Aantal uren zon 6 tot 13. 'Min. temp. 1 tot 6 graden boven nor maal. Max. temp. 2 tot 6 graden bo ven normaal. Voor woensdag Aantal uren zon 2 tot 9. Min temp.1 tot 6 graden boven normaal. Max. temp. van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur80 procent. Kans op eên geheel droog etmaal60 procent. (Van een onzer verslaggevers) HOEVEN Mr. C. van Ommen, plaatsvervangend direc teur-generaal van het ministerie van CRM, heeft zaterdag middag in Hoeven het nieuwe gebouw van de volkssterren wacht Simon Stevin officieel geopend. Tientallen sterrenkun digen uit Nederland en België woonden de plechtigheid bij, alsmede de burgemeesters van Hoeven en Oudenbosch en het stichtingsbestuur van de sterrenwacht met zijn huidige di rectie: Th. Vermeesch, Chr. Derks en mevrouw Vermeesch- De Meijer. In het kader van deze opening reikte prof. De Jager, de directeur van de Utrechtse sterrenwacht en voorzitter van de stichting, de Simon Stevinkykers uit aan de Belgische amateur-astronoom, de heer H. de Meijer en aan de Nederlandse vak journalist Gerton van Wageningen. Burgemeester Twaalfhoven van Hoe ven overhandigde een gemeentevlag. De heer Van Ommen benadrukte het belang van deze volkssterren wacht, gezien de groeiende belang stelling voor de sterrenkunde. Hij meende dit belang onderstreept te zien door de grote financiële bijdra gen van het ministerie aan deze (voorlopige) nieuwbouw. Ook burgemeester Twaalfhoven van Hoeven voerde het woord. Het toeristisch potentieel van zijn ge meente had door deze sterrenwacht gevoelige uitbreiding gekregen, zo meende hij. Verdere sprekers waren de secre taris van de Belgische vereniging voor weer- en sterrenkunde, dr. Gathier, lid van het stichtingsbe stuur en de heer J. de Rijk, die in 1961 met de volkssterrenwacht be gon in het instituut Saint Louis te Oudenbosch. De heer De Meijer hoopte, dat de Nederlandse en Belgische sterren- vrienden tot een verdergaande sa menwerking zouden kunnen komen. Gerton van Wageningen legde de nadruk op het belang van goede we- tenschapsjournalistiek, ter voorlich ting van de belangstellende leek. Toen de plechtigheid in de film zaal van de nieuwe sterrenwacht begon, stonden buiten de schoolkin deren van Hoeven met honderden kleurige ballons gereed voor een bal lonwedstrijd. Het weer werkte niet mee, maar toen genodigden na de middag de gebouwen en de terreinen 'gingen be kijken, staakte Pluvius zijn naargees tig dreinen. De fanfare St.-Caecilia van Hoeven zorgde voor de feestmu ziek. Belgische en Nederlandse t.v.- journaalploegen legden de plechtig heid op film vast. (Van onze redactie buitenland) AMMAN Onderhandelingen tus sen leden van de Jordaanse regering en het „Verenigd opperbevel van het Palestijnse verzet" hebben geleid tot de oplossing van het incident dat zich zaterdag heeft voorgedaan tussen Pa lestijnse commando's en Jordaanse troepen. Twee Palestijnse commando's en acht burgers werden zaterdag ge wond bij een gevecht tussen Pales tijnse en Jordaanse militairen. De Jordaniërs hadden de eenheid onder schept en beschoten die op weg was om een doel in Israël aan te vallen. De gevechten vonden in het Jordaan- dal plaats, waarbij van Jordaanse zijde tanks en artillerie werden in gezet. Ook bij het Suezkanaal is het dit weekend weer tot gevechtshandelin gen gekomen. Zaterdag beschoot zware Egyptische artillerie Israëli sche stellingen. Gisteren stak een groep commando's het kanaal over om een militair kamp aan te vallen. Over de resultaten lopen de menin gen uiteen. Twee Arabieren zijn zondagoch tend in Gaza om het leven gekomen bij een explosie van een bom die iemand naar een auto gooide. Negen anderen werden bij de aanslag ge wond. -jrT;T Een overzicht van de feesteiyke opening van de volkssterrenwacht in Hoeven. Nieuwsgierige Steenbergenaren slaan het blussen van de brand in hotel Concordia gade. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) Het hoofd bestuur van D '66 heeft zaterdag een verklaring uitgegeven waarin het zegt met verontwaardiging kennis te hebben genomen van de medede ling van premier De Jong dat „de Nederlandse regering begrip heeft voor de Amerikaanse interventie" in Cambodja. D '66 meent dat deze militaire in terventie, onder andere vanwege de oorlogsuitbreiding, die eraan ver bonden is, moet worden afgekeurd. D '66 is steeds van mening ge weest dat moet worden gestreefd naar een vermindering van de span ning in Zuidoost-Azië. Door zijn be slissing heeft president Nixon een gevaarlijke uitbreiding aan het con flict in Indo-China gegeven. VOOR DE kantoren van het Griekse vakverbond in Athene is gisteren een bom ontploft. Er vielen geen ge wonden. IN TWEE New Yorkse bioscopen zijn vrijdag korte,tijd na elkaar drie bom men geëxplodeerd. Elf mensen raak ten hierbij gewond. DEN HAAG (A.N.P.) Na de consumentenorganisaties van België en Frankrijk gaat ook de Nederlandse Consumentenbond een onderzoek in stellen naar de kwaliteit van het zee water langs de kust en het zwemwa ter in een aantal belangrijke recrea tiegebieden. De Consumentenbond zal daartoe deze zoimer op grote schaal monsters nemen. Verwacht wordt dat het onderzoek geruime tijd in beslag zal nemen, omdat een betrouwbaar beeld alleen kan worden verkregen op grond van een aantal waarnemingen, -gespreid over een langere periode met ver schillende weertypen. (ADVERTENTIE) attracties in kaatsheuvel DE LIBERIAANSE tanker „Francis Hammer" en het Deense vrachtschip „Simba" zijn gisternacht met elkaar in botsini'- gekomen op de Noordzee bij Duinkerken. (Van onze redactie binnenland) Bij een frontale botsing tussen twee personenauto's zijn gisteren vier personen gedood. De slacht offers zijn een echtpaar en een man uit Cuyk en een inwoner van Bergen bij Oss. Vier andere inzittenden uit beide wagens wer den gewond. Het ongeluk gebeur de op de weg GraveCuyk, on der Beers. Eveneens in de nacht van zaterdag op zondag is onder Halfweg een auto vermoedeiyk wegéns te hoge snel heid, over de kop geslagen en over een tegenligger heengevlogen. Zes gewonden zijn naar een ziekenhuis in Haarlem overgebracht. De'20-ja- rige F. T. is er aan zijn verwondin gen overleden. De 34-jarige bouwvakker M. K. uit Geleen is waarschijnlijk ook wegens te hoge snelheid met zijn auto ter hoogte van het kasteel Terborg uit de bocht gevlogen. De auto sloeg tegen een boom. De bestuurder was op slag dood. In een flauwe bocht in Hidaard werden zaterdagnacht de 17-jarige R. P. en zijn duopassagiere, de 16-jarige J. B„ beiden uit Wommels, door een tegemoetkomende peifëonenauto ge schept. De jongeman overleed ter plaatse, de duopassagiere kreeg een dijbreuk. De 32-jarige P. K. uit Leveroy is op de weg Nederweert - Leveroy om het leven gekomen. Hij reed op zijn bromfiets en werd aangereden door een bestelwagen die twee personen auto's wilde passeren. In het Boerhaaveziekenhuis in Har derwijk is zaterdag de 81-jarige J. B. uit Nunspeet overleden aan de gevol gen van een verkeersongeluk. Vrij dag was de bejaarde man bij het oversteken van de Harderwijkseweg vlak bij zijn woning door een perso nenauto gegrepen. ft (Van een onzer verslaggevers) STEENBERGEN Een felle brand heeft zaterdagochtend het Steenbergse hotel Concordia en de daarbij behorende Palermo-bar geheel verwoest. De eigenaar, de heer P. Planjé, en zijn vrouw en kinderen (twee jongetjes van acht en drie jaar) konden ternauwer nood aan de vuurzee ontsnappen. Er waren geen gasten. De brand is vermoedeiyk ontstaan door een defect in de regulateur thermostaat van de gaskachel in de bar. De schade zou ongeveer drie ton bedragen. De heer Planjé had niet alles verzekerd. De brand brak om ongeveer vier uur uit, een uur nadat de laatste be zoekers de bar hadden verlaten. Me vrouw Planjé dacht dat zij beneden iemand hoorde lopen. Haar man zou gaan kijken. Hij ontdekte dat vrij wel de hele zaak in lichterlaaie stond. De heer en mevrouw Planjé en hun kinderen kregen na hun angstige mi nuten onderdak bij dokter N. Flin- kenflögel. Later op de dag gingen zij naar familie in Goeree. De brandweer werd om tien minu ten over vier gewaarschuwd door een voorbijkomende bakker. Bij aan komst van de brandweer was al dui delijk dat van hotel en bar niets te redden viel. Het gebouw brandde tot de grond toe af. Men slaagde erin de aangrenzende huizen te sparen. De Steenbergse brandweer kreeg assistentie uit Roo sendaal, Vele Steenbergenaren kwajnen uit hun bed om de vuurzee van dichtbij te zien. De politie verscheen pas toen de brand al bijna twee uur woedde. Men was niet eerder gewaarschuwd... De heer Planjé kocht hotel Con cordia bijna twee jaar geleden. On geveer een jaar geleden opende hij de bar. Ook enkele muziekvereni- KAMPALA (Reuter) Een func tionaris op het Britse consulaat in Kampala is ontvoerd, zo heeft een woordvoerder voor het Britse hoge commissariaat gisteren in Oeganda meegedeeld. Hij zei dat de hoge 'commissaris, R. Slater, zaterdagavond een ano niem telefoontje had ontvangen, waarin werd meegedeeld dat de func tionaris, Brian Lea, zaterdagmiddag was ontvoerd. Er werd geen reden opgegeven voor de ontvoering, even min werd om losgeld gevraagd. gingen, die van de zaal gebruik maakten, zijn gedupeerd. Alle mu- ziekpapieren zijn verbrand. Amicitia heeft een kleine twintig, niet-verze- kerde reserve-uniformen verloren. (Van een onzer verslaggevers) SLUISKIL/PERKPOLDER Een ambulance met een ernstig zieke, af komstig uit het ziekenhuis van Sluis kil, heeft er dank zij de medewerking van de verkeersgroep van de rijks politie, district Middelburg en de ge meentepolitie van Rotterdam, zater dagavond vanaf Kruiningen minder dan drie kwartier voor nodig gehad om in het Dykzigtziekenhuis in Rot terdam te komen. De geneesheer-directeur van het Sluiskilse ziekenhuis had de hulp van de verkeersgroep ingeroepen met het oog op de drukte op de Zeeuwse weg. Het gedeelte vanaf Sluiskil naar Perkpolder heeft de ambulance al leen afgelegd. De wagen arriveerde ongeveer een kwartier over tijd bij de wachtende pont. Vanaf Kruiningen ging de rit ver der met begeleiding van een felrode motor van de sectie motorsurveillan- ce-groep. Bij Moerdijk werd de mo torrijder afgelost door een Porsche van de rijkspolitie, die het zieken transport aan de rand van de ge meente Rotterdam overdroeg aan de gemeentepolitie. Over de toestand van de zieke was zondagavond bij de rijkspolitie niets bekend. "Wel toonde opper B. van de Lagemaat, die het transport vanaf zijn post in Middelburg heeft geor ganiseerd, zich tevreden over de tijd waarin men de afstand Kruiningen - Rotterdam had weten te overbrug gen. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3