„HET WAS TE VERSCHRIKKELIJK OM AAN TE ZIEN Weer bommen op N.-Vietnam NEDERLAND PUILDE UIT Bevrijdingsfeest verhuist uit centrum Ooggetuige executie van twee militairen in Breda SENATOREN WILLEN GELD VOOR OORLOG BLOKKEREN Topdrukte langs stranden DAM „TE RISKANT" Noodlanding ALM-vliegtuig op (ruwe) zee OOK VANDAAG WARM LENTEWEER 99 CONSUMENTEN MEUBELBEURS Dwarsgebakken lekker! FEIJENOORD- LEGIOEN (20.000 MAN) OP WEG NAAR MILAAN Senatoren RAADSELS ROND DODELIJKE MESSTEEK Camera Ruim 20 minuten DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—7920. Abonnementsprijs f 8,per kwartaal; per maand 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. DE VRUE ZEEUW MAANDAG 4 MEI 1970 25e Jaargang No. 6236 Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bii vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummei vrijdag tot vjn. 11 uur. (Van een onzer verslaggevers) BREDA/DEN BOSCH De ge pensioneerde brigadier J. A. M. van Alebeek (62) is één van de zes tot acht leden van het Bredase politie korps, die in de vroege ochtend van de 12e mei 1940 getuigen zijn ge weest van de executie van twee mili tairen in de tuin van het toenmalige politiebureau in de Veemarktstraat te Breda. Brigadier Van Alebeek (hij was toen nog agent is ook de man ge weest, die in opdracht van zijn su perieuren een „proces-verbaal van bevinding" heeft moeten maken van dit drama. Tot vóór 2 jaar heeft hij een du plicaat van dit proces-veibaal in zijn bezit gehad. Bij zijn verhuizing naar zijn huidige nieuwe flat aan de Ho- bokenstraat in Breda-Noord heeft hij zijn archieven, die hij zijn gehele dienstperiode nauwkeurig had bij gehouden, verbrand. Hij dacht, dat hij ze na zijn pensionering toch nooit meer nodig zou hebben. „Had ik mijn rapporten maar be waard", zegt hij nu, „want daar was ook het verbaal bij van het neer schieten van de militairen H. Steen beek (31) en J. van Wingerden (20). „Maar," zo voegt hij hieraan toe, „het originele procesverbaal moet vast en zeker nog ergens te vinden zijn. Misschien bij de marechaussee". De terechtstelling is hij echter nog lang niet vergeten. „Het was te ver schrikkelijk om aan te zien", zegt hij hoofdschuddend. „Hoe zo iets is kunnen gebeuren!" „Op de plaats waar uw fotograaf de foto genomen heeft, die zaterdag in de krant stond, hebben die twee jongens gestaan. Ze waren op van de zenuwen. Vooral de oudste, die va der was van twee kinderen, had het kwaad. Een sergeant moest ze dood schieten. Hij werd hiertoe gedwon gen door een grote, dikke sergeant majoor, die met een getrokken re volver dreigend naast hem stond. Als de sergeant weigerde zijn opdracht uit te voeren werd hij zelf neer geschoten. Bah! Die sergeant-majoor was een bullebak van een kerel. Echt het type van een ongelikte dienstklop per. Hij ging te keer als een idioot. Het was allemaal gebeurd voor we eigenlijk goed beseften, dat hier in koelen bloede twee mensen zonder vorm van proces werden doodge schoten. Ik moet nog geroepen heb ben: Dat kan niet wat hier gebeurt. Daar moet de krijgsraad over oor delen!", zegt brigadier Van Alebeek. „De sergeant-majoor zette de ser geant voor de twee militairen in burgerkleding en gaf het vuur- commando. Het eerste schot trof, als ik me goed herinner, de jongste van de twee. Hij was op slag dood. Vlak daarop klonk het tweede schot. Steenbeek viel neer. Maar hij was nog niet dood. Ik hoor nog zijn vre selijk gekerm.. Ik kon het niet meer aanzien en ben naar binnen gegaan. Even later was dokter Vonno daar. J. VAN ALEBEEK Waar hij zo gauw vandaan kwam weet ik niet. Hij was huidspecialist en woonde in de Nieuwe Ginneken- straat in Breda. Op dat moment was hij in uniform, want hij was ook in militaire dienst. Hij woont nu, naar ik meen, op Curacao", vertelt briga dier Van Alebeek. „De slachtoffers zijn naar het zieken huis gebracht". Oud-brigadier Van Alebeek heeft niet gezien, waar de sergeant-majoor de 'twee militaireiv in burger opge pikt had. Hij zegt: „Ik zat in het politiebureau en was al drie dagen niet uit de kleren ge weest. Plotseling hoorde ik enorm kabaal op de achterplaats. Ik rende naar buiten. Het was juist licht. Als een waanzinnige film speelde het ta fereel zich af. Er werd verteld, dat de sergeant- joor de militairen in burger slapend gevonden had in een winkelportiek in een van de Brugstraten. Mogelijk bij Raming. Er is in géén geval een gerechtelijk onderzoek geweest vóór de terecht stelling. De majoor zei, dat de man nen deserteurs waren en wilde een voorbeeld stellen. Hij liet ze op staande voet doodschieten", aldus brigadier Van Alebeek. Oud-commissaris van politie L. A. Brouwers, die nu in Den Bosch woont, zegt: „ik meen me te herinne ren, dat de twee geëxecuteerden sa men met andere gevluchte militairen in het politie-bureau sliepen. Wij hadden voor de soldaten stro op de grond gestrooid. De sergeant-majoor is, naar ik meen, woedend geworden toen hij twee van zijn manschappen in burgerkleding in het stro zag sla pen. In ieder geval heeft hij eigen machtig het bevel tot executie ge geven. Wij zaten met dit geval lelijk in onze maag. Te meer, omdat de exe cutie zich op het politiebureau heeft afgespeeld". Oud-commissaris Brou wers weet ook van het later inge stelde onderzoek, maar heeft nooit gehoord tot welk resultaat dit ge leid heeft. Niemand blijkt te weten wat er verder met de sergeant-majoor ge beurd is. Oud-brigadier Van Alebeek her innert zich, dat hij uit Tilburg kwam en aan een van de Ringbanen woon de. Waarschijnlijk aan Ringbaan- Noord. Hij meent ook, dat de „ser geant" met een karabijn geschoten heeft. Dat zou er op duiden, dat hij van een bereden wapen was. Het is niet uitgesloten volgens deze rede nering, dat de sergeant een „wacht meester" was en de sergeant-majoor een „opper-wachtmeester" van de cavalerie uit de Tilburgse Kromhout kazerne. De opper (sergeant-majoor) zou Bie zijn geweest. Inmiddels wor den in Den Haag de aanwijzingen sterker dat de executies van ser geant Meijer en de soldaten Steen beek en Van Wingerden opnieuw zul len worden onderzocht. (Van onze redactie buitenland) PNOM PENH - SAIGON - HONGKONG - WASHINGTON Amerikaanse jachtbommenwerpers hebben eind vorige week raket- en luchtafweerinstallaties in Noord-Vietnam aan gevallen. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken bekendgemaakt. Het reageerde hiermee op be richten uit Hanoi, die spraken van honderd Amerikaanse bom menwerpers. Volgens Noord-Vietnam zijn twee toestellen neergeschoten. Vier Amerikaanse senatoren hebben inmiddels bekendgemaakt dat zij binnenkort een stemming in de senaat zullen forceren met het doel alle gelden voor de oorlog in Vietnam te blokkeren. Pre sident Nixon heeft laten weten dat hij de leden van de commissies voor buitenlandse betrekkingen van de senaat en het huis van afge vaardigden dinsdag op het Witte Huis wil ontvangen. (Van onze speciale verslaggever) MILAAN Het Feijenoord- legioen van meer dan 20.000 mannen, vrouwen en kinderen is dit weekeinde begonnen aan de massale opmars naar het San Siro-stadion in de Italiaanse mil joenenstad Milaan. Woensdag avond zullen zij daar hun elf Rotterdamse voetbalhelden van Feijenoord één massale morele steun verlenen in het mogelijk beslissende gevecht om de Eu ropacup voor landskampioenen tegen Celtic uit Glasgow. Met vliegtuigen, bussen, treinen en auto's vertrokken zaterdag en zondag de eersten van het im mense leger voetbalenthousiasten aaar Milaan. De busreizigers en de auto mobilisten konden op de bo dem van hun eigen land alvast ervaren dat zij in San Siro op geducht weerwerk van Schotse supporters kunnen rekenen. De veerboten hadden in Hoek van Holland en in Europoort al hon derden Schotse supporters aan de continentale wal gezet. Daar stapten dezen haastig in hun met Celtic-feestartikelen omhangen auto's en reden via vijandelijke veste Rotterdam in de richting Milaan. Volgens voorzichtige ramingen zullen tussen de 30.000 en 35.000 Celtic-fans naar Milaan reizen. Of zij allen het San Siro-stadion binnenkomen is zeer de vraag De Schotse club heeft n.l. niet meer dan 15.000 kaarten aange vraagd, zodat meer dan de helft van het groene supportersleger in Milaan nog maar aan de naar Nederlandse begrippen peperdu re kaarten voor de voetbalarena moet zien te komen. De Nederlandse aanhang kan voor wat dat betreft met een aanzienlijk geruster hart de reis naar Milaan gaan maken. Sport club Feijenoord kreeg 20.000 kaarten uit Italië, die voor het allergrootste deel razendsnel aan reisbureaus en aan particulieren werden verkocht. Vorige week gingen ruim 2000 onverkochte kaarten terug naar Milaan. Daar werden ze echter onderschept door een Nederlands reisbureau Het Amerikaanse en Zuidvietna- mese offensief in Cambodja heeft gisteren niet tot het gewenste resul taat geleid. In het gebied, dat de Vis haak wordt genoemd en waar zich een hoofdkwartier van de tegenstan der zou bevinden, van waaruit de oorlog in Zuid-Vietnam wordt geleid, is nog steeds niets van dien aard ontdekt. In de Vishaak en de ten zuiden daarvan gelegen Papegaaiesnavel, waar vooral Zuidvietnamezen strij den, zijn volgens een Amerikaanse opgave in de eerste drie dagen van de operatie meer dan duizend tegen standers gedood. De meesten van hen sneuvelden door luchtaanvallen. Om de kracht van de 30.000 man Ame rikaanse en Zuidvietnamese troepen te vergroten hebben de Amerikanen 700 man met helikopters naar de Vis haak overgebracht. De gecombineer de strijdkrachten ziin op steeds felle re tegenstand gestuit van de Vietcong en Noordvietnamezen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Meivin Laird heeft zaterdag laten weten dat hij zal aan bevelen de Amerikaanse luchtaan vallen op Noord-Vietnam te hervat ten, als dit land de gedemilitariseer de zone tussen Noord- en Zuid-Viet nam zou gebruiken voor een invasie of infiltratie op grote schaal. Later werd bekend dat Amerikaanse bom menwerpers afweerstellingen in Noord-Vietnam hadden aangevallen. Laird, die op een persconferentie sprak, zei verder dat hij niet alleen achter de operaties staat die nu gaan de zijn tegen de basissen van de Vietcong, maar ook voorstander is van aanvallen op alle schuilplaatsen van de tegenstander aan de grens tussen Cambodja en Vietnam. De minister wilde niet zeggen of de Amerikaanse bevelhebbers van te voren verlof van president Nixon hebben gekregen oih het offensief in Cambodja uit te breiden, als zij dat in verband met de militaire toe stand nodig achtten. De vter senatoren, die de gelden voor de oorlog in Vietnam willen blokkeren, zijn de democratische se natoren McGovern en Hughes en de republikeinen Hatfield en Goodell. Zij zeiden dat dit de enige manier voor het congres is. De senatoren, die wel moeilijkheden verwachten om de meerderheid van de senaat zo ver te krijgen, achten toch de kans op succes groter dan ooit. Een van de felste tegenstanders van het regeringsbeleid in Indo china, de senator William Fulbright, heeft gezegd dat het congres weinig kan veranderen aan de stand van za ken. Als het congres eenmaal gelden voor strijdkrachten heeft beschikbaar gesteld, kan de president als opper bevelhebber daarmee doen, wat hij wil. Alleen als het om een officiële oorlogsverklaring gaat of om een verdrag met een ander land, is vol gens de grondwet goedkeuring van het congres vereist. (Van onze verslaggevers en correspondenten) MIDDELBURG/DEN HAAG/BREDA Volgens een schatting van het nationaal bureau voor toerisme zijn er dit weekeinde 610.000 bui tenlandse toeristen over de weg Nederland binnengekomen. Met pa sen waren dat er 540.000. Het merendeel van de buitenlandse bezoe kers waren Duitsers, Fransen en Belgen. Het eerste, echte voor j aars week end van dit jaar heeft gisteren dui zenden dagjesmensen verleid tot een bezoek aan de Zeeuwse stranden. Vooral de kop van Schouwen, de Walcherse stranden en het kustge bied van Zeeuwsch-Vlaanderen pro fiteerden van deze plotselinge be langstelling. Hoewel de grote, doorgaande rou tes in Zeeland op slag de aanblik van een zomerse zondag boden, ontston den er toch nergens filevormingen. De veerdiensten over de Westerschel- de konden het noord-zuid-verkeer goed verwerken, alleen de dienst Vlissingen-Breskens had vooral gis teren, in de vroege avond, met een zo groot vervoersaanbod uit het zui den te kampen, dat er per afvaart veertig tot vijftig auto's op het veer- plein te Vlissingen moesten blijven wachten. Er werd volgens de nor male schema's gevaren. De drukte op het veer Vlissingen- Breskens hield verband met de mas sale terugtocht van Belgen en Fran sen, die doordat in deze landen de eerste mei een feestdag is van een lang weekeinde hadden kunnen profiteren. De horecabedrijven aan de kust hebben een bijzonder goede zondag achter de rug. Zodra de zon door brak liepen de terrasen vol. Verschil lende bedrijven moesten inderhaast extra bedienend personeel rekrute ren. De eerste zwemmers hebben zich gisteren al in zee gewaagd, zij het voor slechts korte tijd. Rond het Veerse meer vertoonden zich eveneens baders. Hier was de animo tot zwem men groter omdat de watertempera- uur behaaglijker was dan die van de zee. West-Brabant heeft volop meege draaid in de grote drukte, die tiendui zenden vroege vakantiegangers de voorbije vier dagen veroorzaakten. In hotels en campings en bij de VVV- kantoren was het stukken drukker dan met Pasen. Het mooie weer van gisteren zorgde nog eens voor een erxtra-aanvoer van dagrecreanten. Er werden bijzonder veel buitenlanders genoteerd. De VVV in Breda hielp alleen al op vrijdag en zaterdag ruim duizend mensen aan logies. Van hen was 85 proc. buitenlander. Busgezel schappen kwamen helemaal niet meer aan bod, want al een maand geleden zaten alle busreizen voor dit gebied volgeboekt. Zonnig straatbeeld in Hulst, waar de terrasjes ook vol waren. ROTTERDAM (ANP) Er blijkt nog grote onzekerheid te bestaan over de vraag wie in een cafetaria op het Noordpiein te Rotterdam de 25- jarige barkeeper Jitse Villerius door een messteek om het leven bracht. Zaterdagmiddag maakte de recher che bekend dat de 18-jarige glazen wasser G. V. uit Rotterdam in het ca fetaria de fatale messteek toebracht, maar zondagavond liet de politie woordvoerder weten dat nog aller minst vast staat dat- V. de barkeeper doodde. Wel heeft de glazenwasser, aldus de politie, verklaard eigenaar te zijn van het knipmes waarmee de harkeeper werd gedood. In het cafetaria kregen een koop man uit Rotterdam, zijn echtgenote, een serveerster en de glazenwasser moeilijkheden met de barkeeper. Agenten troffen de barkeeper dood op de grond aan. De vier personen bevonden zich nog in het cafetaria en werden op aanwijzing van de ooggetuigen aan gehouden. De vastgehoudenen blij ven verklaren niet te hebben gezien wat er gebeurd is. Een dergelijke verklaring is ook gegeven door vele getuigen die in het cafetaria aan wezig waren. (Van onze weerkundige medewerker) BILT - Deze eerste meiweek geeft een periode van zeer fraai lenteweer. We hebben dit zondag al ervaren toen in een groot deel van ons land vele uren zon werden waargenomen bij een middagtemperatuur van zestien tot achttien graden. Vlak langs de kust bleef het iets koeler. We blijven ons in een gebied met kleine luchtdrukverschillen bevinden, zodat vandaag, en ook morgen, tijdens de bevrijdingsfeesten, weinig wind en vrij veel zon mag wor den verwacht. De middagtemperatuur kan nog iets hoger komen, in Brabant tot bij twintig graden, in Zeeland vijftien tot zeventien graden. Eerst na dins dagmiddag komt een zwak oceaanfront naderbij, waarbij de kans op een regen- of onweersbui, en, iets koelere lucht toeneemt. (Van onze correspondent) hebben zaterdagmiddag gepro beerd bij Peek en Cloppenburg AMSTERDAM Het Amster- op de Dam de verkoop te sabote- damse 5 mei-comitc heeft gecapitu- ren om zodoende te bereiken, dat leerd voor dc dn -goiide-straattgfa, de op het dak van de firma ge- reur. Het bevrijdingsfeest voor installeerde televisiecamera, die ouden van dagen en kinderen dat' zou plaatsvinden in tenten op de Dam, is verhuisd naar het minder gevaarlijk gelegen Museumplein. De maatregel is genomen in over leg met het gemeentebestuur en de politie. Burgemeester Samkalden is er zeer tegen zijn zin in mee akkoord gegaan. Hij vindt het in zijn hart onaanvaardbaar, dat het karakter van de nationale bevrijdingsdag aangetast kan worden door onde mocratische minderheidsgroepen. De ervaringen op afgelopen ko ninginnedag hebben hem echter geleerd, dat het eenvoudig te ris kant zou zijn, ouden van dagen en kinderen bloot te stellen aan rel len, die morgen verwacht kunnen worden. Burgemeester Samkalden heeft weliswaar een beroep gedaan op de burgerij, om iedereen het recht te gunnen, de bevrijding te vie ren op zijn eigen manier, maar „gezien de onverdraagzaamheid en de sensatiezucht van jongere groe peringen onder de Amsterdam mers" verwacht hij hier aelf wei nig heil van. De voorpostgevechten van wat men op 5 mei aan alternatieve be vrijdingsacties wii ondernemen, zijn al op gang gekomen. Jongeren verbonden is met een monitor op het hoofdbureau, zou worden ver wijderd. Zij noemden de aanwe zigheid van dit spiedende oog een eerste stap op weg naar een po litiestaat. Een twintigtal recher cheurs in burger, die poseerden als verkopers, verijdelden de sabo- tagepoging. Er werd één aanhou ding verricht. In de Bijlmermeer ontruimde politie ondertussen zonder verde re incidenten twee flats in een nog niet bewoond flatgebouw, die door tien leden van de Socialisti sche Jeugd waren gekraakt. De krakers hebben aangekondigd, dat zij op 5 mei minstens 50 leegstaan de panden in Amsterdam willen bezetten. De studenten hebben la ten weten, dat zij massaal de straat op zullen gaan. De kabou ters van Oranje Vrijstaat zullen op 5 mei niet alleen de krakers steu nen, maar ook een actie voeren tegen het autoverkeer. Voeg hierbij het verwachte mooie weer, en de conflictstof ligt voor het oprapen. De Amsterdamse politie is erg verbitterd over de houding van enkele publiciteitsmedia, die on danks het volkomen ongemotiveer de, op geen enkel idealisme stoe lende karakter van de rellen op koninginnedag, de jeugd in hun uitzendingen toch hebben opgeroe pen, op 5 mei weer de straat op te gaan. Morgen, dinsdag 5 mei, zal onze krant niet verschijnen. De Directie (ADVERTENTIES) Bezoek deze beurs boordevol meubelen en fijne woon-ideeën. Dagelijks t.m. zaterdag 9 mei geopend van 's morgens 10 uur tot 's avonds 9 uur. TOEGANG GRATIS. Hemelvaartsdag 7 Mei geopend Henk Hartog Expositiegebouw Sliedrecht Leeghwaterstraat 11 Langs de weg Gorinchem-R'dam (Van onze redactie buitenland) SAN JUAN/PORTO RICO Sche pen en vliegtuigen hebben gisteren ondanks het zeer slechte weer lang gezocht naar inzittenden van een DC-9 van de Antilliaanse Luchtvaart Maatschappij, die zaterdagnacht bij de Maagdeneilanden in de Caraibi- sche Zee een noodlanding maakte, waarschijnlijk wegens brandstofge brek. Er wordt een twintigtal men sen vermist. Achtendertig inzitten den zijn opgepikt en naar ziekenhui zen op het grootste Amerikaanse Maagdeneiland, St.-Kruis, gebracht. Het juiste aantal doden en vermis ten is momenteel nog niet bekend. Het toestel was door de ALM ge huurd van de Amerikaanse maat schappij „Overseas National Airli nes". Het wilde na een vlucht uit New York op St.-Maarten landen, maar moest wegens het slechte weer uitwijken naar St.-Kruis. Vrijwel onmiddellijk nadat het toe stel in zee terecht was gekomen, wer den de deuren geopend en begonnen de inzittenden het op reddingsvlotten te verlaten. Twaalf minuten latei- zonk het toestel. Paniek is er volgens de passagiers niet geweest.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1