Utrecht hield adem in voor explosie EVACUATIE VAN/J 30 GEZINNEN Israël m dringend beroep op Verenigde Staten: Prof. Presser (71) overleden Cambodja PvdA-eisen voor Spanje in EEG NIEUWE MOORD IN GUATEMALA Tsjechen winnen Gouden Roos èn persprijs Hake? "arisen tegen loiaëli's BOD OP VREDESTEIN: Beurskringen houden het op Goodrich Koersdaling door politieke spanningen TANKS VOOR BELGIË l? Diplomatieke bagage bevat 100 kg „hasj Zware verliezen Verwachting Verijdeld" Parijse politie jaagt op pornografie Rusland verhevigt propaganda tegen Israël Brinkman Haarlem nu definitief dicht PAPADOPOULOS Theodorakis pleegt woordbreuk Jk Vrijdag 1 mei 1970 DE VRIJE ZEEUW Een van de vele evacuees wordt in een auto geholpen. De meesten werden ondergebracht bij familie of in bejaardenhuizen. (Van onze verslaggevers) UTRECHT Nadat de laatste van de vijf tankwagens, geladen met gevaarlijke vloeistoffen, overeind was getakeld, zijn de 30 Utrechtse gezinnen, die wegens gevaar voor explosie moesten evacueren gister avond naar hun woningen terugge keerd. Het ongeluk gebeurde donderdag nacht, toen even buiten het station Utrecht een tankwagontrein, die van Pernis onderweg was naar Arnhem, ontspoorde. Negen tankwagons, waarvan vijf ge laden met brandbare vloeistoffen, volgden dit voorbeeld. In één wagon Een beeld van de ravage. Er werden uitgebreide veiligheidsmaatregelen getroffen bij de bergingswerkzaam- me,t ,he* ,uiter,s' brandbare isopro- heden. pylalcohol ontstond een lek. De vloeistof stroomde langs een via duct naar beneden op de rijweg. Met nevelspuiten werden de wagons tijdens het takelen nat gehouden. De Utrechtse brandweercomman dant, J. 't Lam verklaarde na de hachelijke werkzaamheden opge lucht: „Wij hebben in een voetbal pool gespeeld en hebben er 13 goed gehad". Na opruiming moet het deerlijk ver nielde spoor Utrecht-Arnhem wor den hersteld. De reparatie op dit belangrijke traject zal zeer tijdro vend zijn. Het hoofd van de NS-voorlichtings- dienst heeft verklaard, dat de oor zaak van dit ongeluk een materiaal- fout betrof en géén menselijk falen. Een van de wagons bleek niet hele maal „recht" te zijn. „WAPENS; GEEN INTERVENTIE" ABBA EBAN houdnig internationale wereld van vitaal belang (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De fractie van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer heeft in een brief de Spaanse ambassadeur in ons land voorwaarden voorgelegd, waaraan Spanje moet voldoen wil het met steun van de PvdA lid van de EEG worden. Ook D'66, PPR en PSP ondertekenden. De drie minimumvoorwaarden zijn: 1. Het toekennen van het recht aan de werknemers zich in vrije vak verenigingen te organiseren. 2. Het toekennen van het recht vam vereniging en vergadering aan politieke partijen en groeperin gen. 3. Het opheffen van de beperkingen op de persvrijheid. (VERVOLG VAN PAGINA 1) In militaire kringen te Washington vindt men dat de door Amerika ge steunde aanval in Cambodja „dubbe. Ie winst" heeft opgeleverd. Ten eerste is de Noordvietnamese druk op en bedreiging van de Cam bodjaanse hoofdstad erdoor vermin derd en ten tweede is een belangrijke basis „verstoord" van waaruit de vij and Noord-Vietnam en d Viet- cong herhaaldelijk aanvallen heb. ben gedaan op Zuid-Vietnam. Het is volkomen onzeker of het bij deze snelle actie in het genoemde gebied zal blijven of dat het of fensief slechts het begin is van een hele serie in andere streken van Cambodja die zich in de handen van de communisten bevinden. e Een Amerikaanse helikopter heeft gisteren per ongeluk het vuur geo pend op Zuidvietnamese troepen die zich ongeveer 5 kilometer van Cam- bodjaans grondgebied bevonden, waardoor 55 militairen gewond raak ten. Op de gisteren te Parijs gehouden vredesbesprekingen dit was de 65e bijeenkomst is door de Vietna mese communistische delegatie de Amerikaanse interventie in Cambod ja betiteld als „openlijke agressie". Maar deze „nieuwe en ernstige uit breiding der vijandelijkheden" zou ertoe leiden dat „alle volken van In- do-China zullen worden verenigd in de strijd tegen de Amerikanen". De Amerikaanse ambassadeur Ha bib trok wat feller van leer als ge woonlijk toen hij zei het bijzonder merkwaardig te vinden dat zij (de communisten) gisteren een uur en 35 minuten lang over de toestand in Indo-China hadden uitgeweid en daarbij kans hadden gezien om met geen enkel woord te reppen oveT de aanwezigheid van Noordvietnamese troepen in Laos, Cambodja en Zuid- Vietnam. De Cambodjaanse zaakgelastigde in Washington heeft verklaard dat Cambodja zijn verzoek om wapen hulp aan Washington handhaaft maar geen troepen naar het land wil zien uitgezonden ter bestrijding van de communisten. De zaakgelastigde heeft verklaard dat ook met Zuid-Vietnam geen overeenkomst is gesloten over ingrij pen tegen communisten door Zuid vietnamese eenheden op Cambod- jaans grondgebied. Er is ook geen overeenkomst met de Amerikaanse regering, aldus de zaakgelastigde, die de Amerikanen zou veroorloven doelen op Cambod- jaans grondgebied te bombarderen (Van onze red. buitenland) JERUZALEM De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, heeft gisteren in Jeruzalem gezegd, dat de internationale reactie en met name die van Amerika van vitaal belang is voor het vaststellen van de grootte van de Russische hulp aan de Egyptische „oorlogsmachine". Met het woord doeltreffende reactie zei Eban te bedoelen „het nakomen van de verplichtingen inzake de veiligheid van Israël". Waarnemers in Israël nemen aan, dat de woorden van Eban gezien moeten worden als een beroep op de V.S. Israël van meer gevechtsvliegtuigen te voorzien. Hij legde er echter wel de nadruk op, dat men Amerikaanse interventie in de crisis in het Midden-Oosten NIET wenst: „Israël wenst slechts de wa pens waarmee wij ons kunnen verdedigen", aldus Eban De Zesde Amerikaanse vloot die in de Middellandse Zee kruist, is volgens het Israëlische blad „Haa- retz" reeds drie dagen in staat van paraatheid. In Cairo is bekend gemaakt dat gisternacht een Egyptische comman do-eenheid het Suezkanaal is over gestoken, die daarna een Israëlisch militair kamp in de centrale sector onder de voet heeft gelopen. De eenheid ter sterkte van een bataljon van 300 militairen zou met de steun van zware artillerie, de vijand „zware verliezen" hebben toe gebracht. Drie Egyptische militairen zouden zijn gedood, terwijl er een werd ge wond. De Israëlische luchtmacht zou heb ben ingegrepen maar, aldus het com muniqué in feite niet veel hebben kunnen uitrichten. Een van de machines zou zijn neergeschoten. tal slachtoffers aan beide kanten niet bekend. De Israëlische minister van toeris me heeft alle reisbureaus verzocht geen excursies meer naar de door Israël bezette gebieden te organise ren of anders dit soort tochten te be perken. Deze maatregel geldt niet voor Oostelijk Jeruzalem, dat thans meer toeristen trekt dan ooit. Nadat president Nixon heeft ver klaard de situatie in het Midden- Oosten te zullen herzien, verwachten de Israëli's dat hij mogelijkerwijs zal instemmen met de verkoop van de straaljagers. Voor de tweede maal in drie maan den heeft premie Kosygin van de Sovjet-Unie aan premier Wilson een boodschap over het Midden-Oosten gezonden, zo is uit bevoegde kringen in Londen vernomen. De inhoud ervan is niet bekend ge maakt. De Britse minister van buitenlandse zaken, Stewart heeft verklaard dat de Britse regering geen bevestiging heeft dat Russische piloten aan mi litaire operaties in Egypte deelne men. GUATEMALA (A.F.P.) Julio Cesar de la Roca, correspondent van het Guatemalaanse blad „La Nation", is in een dorp op 40 km van Guate mala vermoord. Zijn lijk is woensdag gevonden. Op zijn lichaam lag een briefje met de woorden: „Oog om oog". Uit Tel Aviv wordit gemel-d, dat Israëlische troepen een aanval van Egyptische troepen op de oostelijke oever van het Suezkanaal hebben verijdeld en daarbij vier Egyptische boten tot zinken hebben gebracht. Dit heeft de legerleiding in Tel Aviv bekend gemaalrt. Een woordvoerder verklaarde dat de Egyptena-ren verliezen hebben geleden, maar hij maakte het aan- ADVERTENTIE (Van onze r.t.v.-redactie) MONTREUX De Tsjechoslo- waakse televisie heeft met haar film „Sest Uprchliku" (De zes ontsnapten), de Gouden Roos van Montreux gewonnen. De film ver wierf ook de persprijs en de prijs van de stad Montreux voor de grappigste show. De Amerikaanse maatschappij CBS won de Zilveren Roos met „Annie, the woman in the life of a man" en de Noorse televisie de Bronzen Roos met „Bedside Sto ry". Er waren dit jaar 29 produkties uit 25 landen ingezonden. Het was de eerste keer dat een inzending van een communistisch land met de eerste prijs werd be kroond. Zoals bekend is aan de prijs een geldbedrag verbonden van ƒ8500,-. Het toekennen van de persprijs werd beoordeeld door een jury van 52 journalisten uit 12 landen. PARIJS (AFP) De Parijse poli tie heeft een grootscheepse operatie uitgevoerd tegen de verspreiding van pornografische geschriften en films in Parijs. De belangrijkste leveranciers van deze artikelen die in Frankrijk bij de wet verboden zijn zijn Scandi navische toeristen. Verscheidenen van hen zijn in het bezit bevonden van grote hoeveelheden pornografi sche lectuur en films en in hechtenis genomen. Het grote verschil in prijs tussen deze airtakelen in Frankrijk en in Scandinavië verklaart de levendige handel in deze goederen. Talrijke toe risten uit Scandinavië komen in Frankrijk aan met koffers vol porno grafie. LEEUWARDEN (ANP) Voor deur en hal in de flat van de voor zitter van het Nederlands Israëlisch Genootschap, afdeling Friesland, is gisternacht met enkele hakenkruisen beklad De kruisen waren met krijt aan gebracht. De voorzitter, de heer Bos die in Leeuwarden woont, heeft mo menteel één van de be vrij dings her denking naar Friesland waren geko men, als logé in huis. MOSKOU De Sovjet-Unie heeft gisteren haar propaganda campagne tegen Israël verhevigd door de uitgifte van een boek waarin het Zionisme met het Na zisme wordt vergeleken. Het boek heeft een oplage van 100.000 exemplaren. Volgens Tass blijkt uit het boek, dat de Israëli's in de bezette ge bieden „de bloedige voetstappen volgen van Hitler's oorlogsmis dadigers". (Van onze financiële redactie) AKRON B. F. Goodrich Compa ny in Akron (Ohio) heeft meege deeld, dat zij op het ogenblik geen commentaar wil leveren op het bod van 380 procent in contanten dat Goodyear Tire and Rubber Company op N.V. Rubberfabriek Vredestein heeft uitgebracht, maar dat zij van daag een verklaring zal publiceren. Volgens sommige Nederlandse kranten wordt pp de Amsterdamse effectenbeurs verwacht, dat Good rich een tegenbod van 475 tot 500 procent op Vredestein zal uitbrengen. Het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel heeft de handel in aandelen Vredestein woensdag stopgezet. Bjj niet-officiële transac ties noteerde het fonds 440 procent. HAARLEM (A.N.P.) De direc teur van de n.v. Brinkman heeft het personeel meegedeeld dat het café restaurant op de Grote Markt in Haarlem per half juni zal worden ge sloten. Voor de 50 personeelsleden zullen voorzieningen warden getroffen. De laatste jaren liepen de omzetten sterk achteruit. Begin oktober werd besloten het bedrijf twee dagen per week te sluiten. DE VARA-ACTIE „Van harte" heeft voorlopig 55.370,- opgebracht. Ze ker is dat het Anne-Frankhuis in Amsterdam zijn werkzaamheden zal kunnen voortzetten. HERMAN WIGBOLD is door het cu ratorium van Het Vrije Volk voor gedragen als hoofdredacteur van dit blad. IN DE AMERIKAANSE staten Cali- fornië en Ohio deden zich onlusten voor op de universiteiten van Stan ford en Columbus. Op de campus van de universiteit in Columbus raakten 52 mensen gewond en werden minstens 200 mensen aangehouden. In Stanford werden 10 studenten ge wond en 16 arrestaties verricht. (Van onze financiële redactie) TOKIO De internationale span ningen krijgen nu ook hun weerslag op beurzen en banken. De effecten beurs van Tokio kende gisteren een scherpe koersdaling. Het is de groot ste uit haar geschiedenis. Het alge meen gemiddelde zakte bijna 9 pro cent. In Washington verklaarde Charles Schultze, voorheen directeur van het Amerikaanse begrotingsbureau, dat de oorlog in Vietnam in het begro tingsjaar 1971 Amerika 12 tot 13 mil jard dollar zal kosten. Voor het hui dige begrotingsjaar bedroegen de kosten 17 miljard dollar. Schultze voegde er aan toe, dat geen rekening was gehouden met eventuele stijging van Amerikaanse hulp aan Laos en Cambodja. Zonder om maatregelen te vragen aan de Amerikaanse regering hebben zes topfiguren uit Wall Street uiting gegeven aan hun bezorgdheid over de gang van zaken op de beurs. Ook zij spraken over een koersval op de beurs van New York. Een weerslag is ook voelbaar op de Zwitserse banken. De laatste tijd is op een aantal binnen- en, buitenland se leningen maar matig ingeschreven. Als gevolg daarvan heeft de „Schwei- zerische Bankverrein" in overleg met de Nationale Bank gisteren besloten de uitgifte van leningen op te schor ten. LONDEN (AP) Het Engelse ministerie van defensie heeft giste ren plannen bekend gemaakt voor tanks die uitsluitend met aluminium gepantserd zijn. Volgens het ministerie verkeren de onderhandelingen over de leve ring van een aanzienlijk aantal van de tanks aan België in een verge vorderd stadium. HET HUIS van afgevaardigden in Washington heeft gisteren met 131 tegen 85 stemmen een poging ver ijdeld om de installatie van het safe guard anti-raket-systeem stop te zet ten. ATHENE (A.N.P.) Het bu reau van premier Fapadopoulos van Griekenland heeft in een of ficieel communiqué de Griekse componist Theodorakis en de Fransman Servan Schreiber van woordbreuk beschuldigd. Servan-Schreiber verklaarde bereid te zijn op zijn erewoord te beloven er voor te zullen zor gen dat Theodorakis zich niet met politiek zou bezighouden en voortdurend toezicht op hem zou houden. Hij zou Theodorakis naar Griekenland terugsturen, wanneer de artsen daarvoor toe stemming zouden geven. Schreiber verzekerde dat hij zou trachten de opinie in het buitenland over Griekenland te verbeteren. Hij had premier Pa- padopoulos verzocht een mense lijk gebaar te maken. Eerst had hij de vrijlating van de Grieks- Franse journalist Starakis of Ka- rageorgas voor behandeling van diens wonden willen vragen, „maar hij vond dat deze perso nen bewezen hadden zich te hebben laten meeslepen door ro mantiek en onkunde". „Hij gaf er daarom de voor keur aan de componist Theodo rakis mee te nemen voor behan deling van diens longaandoe ning". Er moet mij van het hart. vrije burgers, dat er in dit land enige grote bedrijven bestaan, die op uiterst han dige manier iedere socialistische ge dachte van hun werknemers om zeep hebben geholpen. Zoals u bekend zal zijn, is deze eerste mei de nationale feestdag van de „roden"; de dag van de arbeid. Wat hebben nu vijf grote Nederlandse bedrijven gedaan? Hun fabrieken heden gesloten. Waardoor iedere grond voor het vieren van een dag van de ARBEID ontbreekt. En anders hebben de werknemers wel een dag vrij genomen Amsterdam, die grote stad, met hoeveel letters spelt men dat? Een raadseltje uit mijn jeugd, waarbij je driftig ging tellen hoeveel letters de hoofdstad wel had. En het ook steeds fout deed, want DAT heeft er ten slotte maar drie. Maar dat is veran derd. Nu zijn het er zes R-E-L-L-E-N. Dat zo'n koninginnedag toch niet helemaal zonder gevaar is, mag blij ken uit het feit dat een mij bekende persoonlijkheid bij het zien van zo veel langharige kabouters in mijn woonplaats de verjaardag vain zijn vorstin vierde door zijn haar op ma riniers-lengte te laten knippen Hij gaat zich trouwens ook een tweede auto aanschaffen „om een dubbele bijdrage te leveren aan de luchtverontreiniging in de hoop dat er van m'n belastingcenten iets aan wordt gedaan" Om van te kokhalzen (van die luchtverontreiniging, begrijpt u). Nixcm, steek eens een oorlogje op (Cambod) ja graag Een gekNACt moreel. In Bastia (op Corsica) is de 109- jarige Antoine-Jean Giovani over leden, slechts drie maanden voor zijn 110e verjaardag. Al in 1914 werd hij te oud bevonden voor het leger. Kunt u nagaan hoe oud dié man was (en blij). Aprillerig (een afscheid) Russische piloten: Isra-elders er varing op doen Goed mensen, maar laten we ons zorgen maken over de toestand in het minder en meer Verre-Oosten, want zo fris is het daar allemaal niet. Ik weet het, dat komt ook door het klimaat, maar toch. Juist in deze tijd, nu Nederland zijn bevrijding her denkt (en een beetje viert) zijn er nog maar plenty volkeren die het zelfde meemaken als dit volk zo'n 25 tot 30 jaar geleden. En dan doet het er niet zoveel toe wie de bezet ter (of „bevrijder") is. Zo'n volk er vaart die situatie toch als een onder drukking. Gegroet. MERIJN CAIRO (A.F.P.) Het Egyptische blad „Al Acharm" meldt, dat in de bagage van een Philippijnse diplo maat op het vliegveld van Cairo 100 kilo hasjiesj is aangetroffen. Een haindelsattaché van de Philip pijnse ambassade en zijn vrouw, die uit Beiroet waren gearriveerd, wek ten de achterdocht van de Egyptische douane door de „kruier" te verbieden een van hun koffers aan te raken. Toen de douane vroeg of de attaché zijn koffers wilde openen, beriep hij zich op zijn diplomatieke onschend baarheid. Er volgde een disccussie van zes uur. Tenslotte moest nog een list aangewend worden om de di plomatieke bagage geopend te krij gen. AMSTERDAM (A.N.P.) Prof. dr. J. Presser, oud-hoogleraar in de geschiedenis aan de universiteit van Amsterdam, is gisterochtend in het Wilheimina Gasthuis in Amsterdam op 71-jarige leeftijd overleden. Prof. Presser was cmder meer de schrijver van het tweedelige boek „Ondergang", waarin hij zijn lezers confronteerde met de liquidatie van de Nederlandse joden in de Tweede Wereldoorlog. Al eerder had Presser zich in de novelle „de Nacht der Girondijnen' met dit thema beziggehouden. In 1941 schreef hij een boek over de Tachtigjarige Oorlog. Jacob Presser werd op 24 februari 1899 in Amsterdam geboren. In 1948 werd hij benoemd tot hoogleraar en in 1959 tot hoogleraar in die algemene en vaderlandse geschiedenis aan de faculteit der letteren, als opvolger van professor Jan Romein. Vorig jaar ging Presser met emeritaat.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5