Geslaagde aanval Z.V:ietnamezen VS-adviseurs REPUBLIKEINSE PARTIJ VERDEELD Engeland valt Nixon af Koude en natte verjaardag STRAATBELLEN BESLUITEN AMSTERDAMSE FEESTDAG Oud-Grebbestrijders vragen om eerherstel Politie sluit centrum rond Dam af m Beter weer in het weekeinde Margriet komt - weer of geen weer - naar Aardenburg TY-recle Nixon over Cambodja DE DADER IS VOORTVLUCHTIG Man ontsnapt uit huis van bewaring Almelo centrum van klandestien zenden PROTESTEN DUBBELE WINST liiïilfSli Ontwikkelingsgeld in ambtenarenzak EXECUTIE SERGEANT MEIJER OPNIEUW ACTUEEL Tank Apollo-13 viel van plank vóór de vlucht Jr Shiseido cosmetica heeft fijne geschenken voor iedere moeder lyuivEiDo Aan onze adverteerders O„uiodem<&er* m»1111 MA XI-JAS 109,- DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)7920. Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand f 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. VRUE ZEEUi VRIJDAG 1 MEI 1970 25e Jaargang No. 6234 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummei vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevèrs Maatschappij De Stem SOESTDIJK - DEN HAAG De hele koninklijke familie, 15 perso nen sterk verscheen gistermorgen op een koud en af en toe kletsnat bordes van paleis Soestdijk om het traditionele bloemendefilé ter gele genheid van de verjaardag van ko ningin Juliana gade te slaan. Het blijkt wat krap te worden op de hoogste trede, want de familie groeit zienderogen. De manifestatie in de paleistuin stond dit keer in het teken van het 60-jarig bestaan van de Nederlandse verkennerij. Koningin Juliana is be schermvrouwe van het Nederlands padvindersgilde en de Nederlandse gidsen, terwij! prins Bernhard ko ninklijk commissaris is van de na tionale padvindersraad. De scouting organisaties ontplooiden op het gro te gazon voor het paleis tal van ac tiviteiten. Aan het eind van de bloementocht had de Baarnse politie ongeveer 4500 deelnemers aan het défilé en zo'n 3000 toeschouwers voor de hek ken geteld. Aanzienlijk lagere aan tallen dan in voorgaande jaren, waar de kou, de wind, de hagel en de regen, niet vreemd aan zijn ge weest. Het koninklijk gezin liet trouwens ook steeds meer jassen aanrukken. Na afloop van het défilé bekeek de koninklijke familie op het soppi- ge gazon de prestaties van de pad vinders. Tegen half een was de rust in de paleistuin weergekeerd. Incidenten hebben zich niet voorgedaan. Ter gelegenheid van de verjaar dag van de koningin heeft minister president De Jong gistermorgen in een toespraak voor radio en t.v., de koningin gelukgewenst. Hij zei ver der o.m.: „Onze samenleving is onderhevig aan snelle veranderingen en is niet zonder conflicten en spanningen. De wijze waarop die spanningen zich soms ontladen, maakt op menigeen de indruk dat het hier meestal al leen om negatief gerichte bedoelin gen gaat. Ik geloof, dat die indruk in vele gevallen onjuist is en dat wij achter de vaak zo luidruchtige afwijzing van het bestaande en ver worvene, steed goed het positieve eerlijke verlangen naar een nieuwe maatschappij, naar een rechtvaardi ger samenleving moeten blijven er kennen". „Hartelijk gefeliciteerd met uw 61e verjaardag. God behoede u voor een hartinfarct". Zo luidde een telegram dat giste ren de Nederlandse Vereniging van Van links naar rechts: prinses Chris tina, prinses Beatrix, prins Constan- tijn, prins Johan Friso, prins Claus, prins Willem-Alexander, koningin Juliana, prins Bernhard sr. prinses Irene, prins Carlos, prins Carel Hu- go, prins Maurits, Pieter van Vollen hoven, prins Bernhard jr., prinses Margriet. lijders aan hart- en vaatziekten, waarvan de heer Fievet uit Breda voorzitter is, aan de koningin is ge stuurd. Directeur Kierekels van de Ned. Hartstichting gaf hierop desge vraagd als commentaar: Het getuigt niet van een fijne smaak om iemand een dergelijk telegram te sturen. Zoiets doe je niet als je het beste voor hebt. Bovendien maakt men er propaganda mee, getuige het feit dat de krant ervan op de hoogte is. Een gelukstelegram hoort iets per soonlijks te zijn. Ik ben van mening, dat de belangen van de vereniging daardoor meer schade dan goeds on dervinden van dit telegram. Moge lijk heeft het ook negatieve neven effecten voor hét werk van de hart stichting. Velen kennen immers het onderscheid niet tussen de stichting en de vereniging. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Prinses Mar griet die, zoals eerder bericht, op vrijdag 15 mei een bezoek brengt aan het bejaardentehuis „Coensdike" te Aardenburg, heeft te kennen gege ven dat ze zich ditmaal niet door slecht vliegweer zal laten weerhou den om naar Aardenburg te komen. Wanneer de weersomstandigheden een tocht per helikopter onmogelijk zouden maken, zal de prinses de reis naar Zeeuwsch-Vlaanderen per auto maken. De aankomst van de helikopter met de prinselijke passagier is om 11.15 uur in Aardenburg gepland. Mocht de prinses per auto komen dan zal zij rond drie uur 's middags bij het bejaardenhuis arriveren. Zoals bekend viel het, bezoek van prinses Margriet op 13 maart j.l. aan Eede in het water omdat het slechte weer haar overkomst per helikopter verhinderde. WASHINGTON President Nixon zou vannacht een televisierede hou den, om zijn verrassende besluit om Amerikaanse militaire steun te ge ven aan een Zuidvietnamese aanval op Cambodja, uit te leggen. Bij het afsluiten van deze editie was hier over niet meer bekend. (Van onze redactie binnenland) LEEUWARDEN Bijna alle Friezen hebben een groot deel van het défilé op Soestdijk via de t.v. moeten missen. Van even voor half elf tot ongeveer half twaalf zat men in Friesland zonder elektrische stroom. Een kortsluiting had zich voorgedaan in de centrale van Leeuwarden. Op de plaats waar zich de kortsluiting had voorgedaan vond men een verschroeide draad. Men neemt aan dat een nestelende vogel met de draad over het open luchtstation van de centrale is gevlogen en zijn vracht juist daar heeft moe ten lossen. De vermoedelijke dader is voortvluchtig.... LEEUWARDEN De 22-jarige L. B. heeft gistermorgen tijdens het luchten kans gezien te ontsnappen uit het huis van bewaring te Leeu warden. Twee van de 25 medegevan genen maakten voor hem een leven de ladder en op deze manier wist de man over de ongeveer zes meter hoge muur te klimmen en te ontko men. ALMELO (A.N.P.) Uit het jaar verslag van de Reclasseringsraad in het arrondissement Almelo blijkt, dat het clandestien zenden in deze omgeving schrikbarend is toegeno men. Het aantal veroordelingen^ wegens het overtreden van de telegraaf- en telefoonwet was er in 1969 ruim 214 maal zo hoog als in 1968. Uit dit ver slag blijkt dat in 1969 55 meerder jarigen en 7 minderjarigen zijn evr oordeeld wegens etherpiraterij. lm 1968 waren dat er 24. (Van onze redactie buitenland) LONDEN/WASHINGTON/ SAIGON Nixon's besluit om Amerikaanse officieren als advi seurs mee te sturen met de Zuid vietnamese troepen die Cambod ja binnentrekken, heeft op twee fronten verdeeldheid gezaaid. NAVO-partner Engeland, dat tot nu toe Amerika's politiek in Vietnam steunde, heeft laten we ten niet te kunnen instemmen met het besluit van Nixon. En in de Verenigde Staten zelf dreigt verdeeldheid binnen Nixon's eigen republikeinse partij, nu on der meer senator Cotton, een fer vent aanhanger van de president zich van het besluit heeft gedis- tancieerd. Militair gezien heeft het besluit reeds zijn eerste vruchten afgewor pen, want een Zuidvietnamees inva sieleger van 15.000 man met Ameri kaanse officieren heeft gisteren in Cambodja twee steden op de troe pen van Noord-Vietnam en Vietcong heroverd. Het Britse ministerie van buiten landse zaken verklaarde gisteren: de Britse regering is van mening dat de juiste wijze om tot een oplossing in zake de oorlog in Indo-China te ko men bestaat uit een conferentie. De verklaring van de regering-Wilso-n besloot: „Wij steunen de neutraliteit van Cambodja". Ook wat betreft de bombardementen op Hanoi in de tijd distantieerde Engeland zich van de VS. Nadat de Amerikaanse democra tische senator Fulbright het besluit van Nixon woensdag al had veroor deeld hebben zowel de democraten als de republikeinen geprotesteerd. Een aantal senatoren, onder wie de democraten Mike Mansfield, Edward Kennedy, Edmund Muskie en George McGovern, noemde het besluit een stap om de oorlog in Vietnam uit te breiden. De republikein, senator George Aiken, waarschuwde dat dit besluit „uiterst slechte gevolgen" zou kun nen hebben voor de republikeinse partii in de verkiezingen in novem ber. De voorzitter van de commissie voor de strijdkrachten, Mendel Ri vers, en senator John Stennis, ver klaarden achter het besluit te staan. Stennis voegde hier echter aan toe het niet eens te zijn met grootscheep se militaire hulp aan Cambodja. McGovern en senator Hatfield heb. ben echter verklaard een wetsont werp te zullen indienen waarbij Ame rikaans geld voor Vietnam wordt verboden, behalve in verband met de terugtrekkingen. Het Russische persbureau Tass heeft verklaard dat het Kremlin het „ver enigde front" tegen de Verenigde Staten goedkeurt, dat is gevormd door Noord-Vietnam, de Vietcong, de Pa- thet Lao en het afgezette Cambod jaanse staatshoofd Prins Norodom Si- hanoek. „Voor de erste maal heeft Was hington toegegeven dat de aanval op de Cambodjaanse provincie Svay Rieng een Amerikaans-Vietnamese aangelegenheid is. Officiële verkla ringen uit Moskou worden vandaag pas verwacht. De Zuidvietnamese troepen, met VS-adviseurs, zijn gisteren in drie eenheden opgerukt. De bedoeling schijnt te zajn dat de operatie vooral ten doel heeft de belangrijke verbin ding tussen de Cambodjaanse hoofd stad Phnom Penh en de Z-Vietnamese grens te herstellen. (Vervolg op pagina 13) -ii (Van onze correspondent; AMSTERDAM De rustig begonnen viering van koninginnedag in Am sterdam is gistermiddag en -avond uitgemond in een rel, waarbij naar schat ting 5000 mensen, voornamelijk jongeren, een veldslag hebben geleverd tegen 350 gehelmde, met schild en wapenstok gewapende politiemannen van de mobiele eenheid, 20 ruiters en 12 hondengeleiders. De kerngroep van op roerige jongelui, die telkens weer op andere plaatsen opdook en onrust veroorzaakte, bestond uit ongeveer 800 man. Zij gebruikten de traditionele wapenen van de straatrel: klinkers en fietsbelien. (Van onze weerkundige medew.) Het afscheid van april was bij zonder koud en onaangenaam, waarbij de meeste buien in Brabant, Zeeland en Limburg vielen. Deze eerste mei-dagen geven een verbetering te zien. De aanvoer van koude lucht uit het noorden wordt vandaag afgesneden door een storings- frontje, dat wat lichte neerslag kan brengen. De wind draait naar zuidwest tot west en gaat zachtere lucht aanvoeren, waar in zaterdag en zondag een vrij normale temperatuur van 13 tot 15 graden mogelijk is. In de laatste dertig jaar heb ben wij gevallen gevonden waarbij binnen een week na een koudegolf in deze tijd van het jaar de temperatuur in Brabant al tot vijfentwintig graden steeg. Tijdens het komende weekeinde mag dit nog niet worden ver wacht, maar het zou de volgende week mogelijk zijn. DJAKARTA (REUTER) De In donesische regering heeft „dozijnen" ambtenaren laten arresteren op be schuldiging van het knoeien met ont wikkelingsgelden. Bedragen van on geveer 9 miljoen gulden worden ge noemd- De betreffende ambtenaren zouden valse rapporten hebben opge steld over werk dat nooit is uitge voerd. (Van een onzer verslaggevers) DEVENTER Er is een actie comité gevormde dat volledig er- herstel wil voor sergeant J. H. Meij er, die tijdens de meidagen van 1940 is gefusilleerd met het doel een af schrikwekkend voorbeeld te stellen voor alie Grebbeberg-strqders, die op dat moment door de Duitsers on der de voet werden gelopen. De commandant op wiens initiatief de executie uiteindelijk heeft plaats gehad, generaal-majoor b.d. J. Har- berts heeft dinsdagavond voor de te levisie verklaard geen spijt te heb ben van deze terechtstelling. Vol gens hem waren de Nederlandse soldaten aan de Grebbeberg laf en was een duidelijk voorbeeld nood zakelijk om de soldaten aan het vechten te houden. Deze tv-uitzending is de oorzaak geweest van de oprichting van het actiecomité. Initiatiefnemer is oud- Grebbeberg-strijder G. Voortman uit Deventer. Voor maandag 4 mei zal het comité een massale herden king organiseren bij het graf van de gefusilleerde beroepssergeant in Dieren. De heer Voortman, die gis teren ongeveer 400 telefoontjes te verwerken heeft gekregen, ver wacht dat duizenden oud-Grebbe strijders, andere oud-strijders en verontwaardigde Nederlanders tij dens deze herdenking aanwezig zullen zijn. Namens de drie groe peringen zullen kransen worden gelegd. Volgens de heer Voortman heb- hen gisteren zeker tien mensen om het adres van gen.-maj. b.d. Har- berts gevraagd. Zij zouden hebben verklaard de oud-generaal te wil len vermoorden. Ook bij de AVRO zijn dergelijke telefoontjes binnen gekomen. Naar aanleiding hiervan wordt het huis van de gen.-maj. b.d. door de Haagse politie in de gaten gehouden. De heer Voortman zei, twee oud-Grebbestrijders aan de lijn te hebben gehad die onder ede zouden willen verklaren dat ser geant Meijer allerminst laf is ge weest. Hij zou integendeel „een echte beroeps en een echte ijzer vreter" zijn geweest. Het actiecomité wil op de eerste plaats de naam van de sergeant op de Grebbeberg bijgezet zien. Daar naast zal posthuum de hoogste mili taire onderscheiding worden geëist, aldus de heer Voortman. Tenslotte wordt posthume bevordering in rang gevraagd. Tegelijkertijd zal het actiecomité om degradatie van gen.- maj. b.d. Harberts vragen. Verder zal worden geëist dat de onderschei dingen van de gen.-maj. b.d. ver vallen verklaard zullen worden. Tenslotte is het comité van plan een strafvervolging tegen de oud- generaal in te stellen. Niet vanwege de executie, die het actiecomité als moord bsechouwd (dit is verjaard) maar wel terzake belediging. Vol gens de heer Voortman kunnen de oud-Grebbestrijders het er niet bij laten zitten, dat de heer Harberts de Grebbestrijders als lafaards heeft gekenschetst. Gen.-maj. b.d. Har berts was gisteren niet bereikbaar voor commentaar op de jongste ont wikkelingen in de zaak-Meijer. Toen het rond etenstijd even wat rustiger werd, waren er noch bij het publiek noch bij de politie gewonden gemeld dit ondanks het feit, dat bij de paniek, die de vol chargerende marechaussee zaaide, tientallen kleine kinderen onder de voet waren ge lopen. Er waren toen zes arrestaties verricht wegens opruiing. De taptoe van de politiekapel, die 's avonds feest op de Dam had moeten brengen werd ijlings afgelast. Op het toneel van de strijd waren de kraampjes van de venters en de andere ver makelijkheden snel ondergegaan in de kolkende menigte. Er werd veel schade aangericht. Kort na zes uur opnieuw moeilijk heden op het Rokin. Jongelui rukten verkeersborden uit de grond en ge bruikten die samen met straattegels om barricaden op te werpen, die de politie weer sloopte, nadat de groep met de wapenstok uit elkaar was ge jaagd. Een busje, bestemd voor arres tanten, kwam in het nauw en moest door de mobiele brigade met fikse klappen worden ontzet. De Dam en omgeving, die weer waren vrijgegeven voor verkeer en publiek, moesten snel opnieuw weer gesloten worden. Op het Rokin wer den parkeermeters uit de grond ge rukt en van hun kwartjes beroofd. De politie reageerde door voor het eerst tijdens de rel de waterkanonnen in te zetten. Om zeven uur was de politie de situatie weer enigszins meester. De aanblik van het Dam- terrein en het Rokin was troosteloos, Uitgebroken stenen, uitgerukt straat- meubilair inplaats van de feestende menigte, waarop het gemeentebestuur tegen beter weten in een beetje had gehoopt. De stadsreiniging begon de chaos zo snel en zo goed als mogelijk was op te ruimen uit vrees, dat de tien tallen uitgerukte parkeermeters, ver keersborden en tegels later op de avond de rellemakers opnieuw tot. wapentuig zouden kunnen dienen. Rond acht uur braken een paar jongelui het hek van de Nieuwe Kerk open, waar de expositie „Mooie Vrij heid" wordt gehouden, en gebruikten de steenklompen, afkomstig van de restauratie van dit gebouw als mu nitie tegen de krachtig, maar vrij beheerst chargerende pelotons. Voor het paleis haalde een ambu lance van de geneeskundige dienst op hetzelfde moment het tweede slachtoffer van het koninginnedag- oproer weg een jongen die dooi de wapenstok gewond was geraakt. De eerste gewonde was een amateur fotograaf. Tegen negen uur deden zich weer rellen op het Damrak nabij het Beursplein voor. Er werd met stenen gegooid naar twee voorbijrazende po litiebus) es, waarvan de ruiten sneu- (ZIE VERDER PAGINA 3) De mobiele brigade en veel pu bliek. HOUSTON (Reuter) De NASA heeft donderdag toegegeven dat de ontplofte zuurstoftank in de Apollo- 13 voor de installatie was gevallen maar dat bij onderzoek was gebleken dat zij nog goed bruikbaar was. In oktober vielen de twee tanks voor de Apollo-13 van een plank in de fabriek te Downey in Californië, die de stuurcabine en het diensten- compartement voor de Apollo's bouwt. (ADVERTENTIES) Shiseido-cosmetica zijn van een Oosterse schoonheid en zuiver heid. Shiseido heeft velerlei ar tikelen voor elke vrouw. Er is een Beauty-cake van Shiseido voor een mooie effen huid, Ho- ney-Cake-Soap in.exolusieve ge schenkverpakking, diverse lip sticks en de verfijnde Koto-Par- fumserie. Maar er- is meer, veel meer. Voor elke beurs. Ga naar uw Shiseido-depositair. Daar heeft u keuze uit vele geschen ken en geschenkjes. Importrice: Ellen Ney NV, Paulus Buyslaan 27, Amersfoort, tel. 03490-16247. Onze krant verschijnt niet op 5 en 7 mei a.s. Ook onze kanto ren zijn op die dagen gesloten. Advertentie-opdrachten voor 6 en 8 mei dienen uiterlijk respec tievelijk 4 mei 12.00 uur en 6 mei 12.00 uur in ons bezit te zijn. Advertentie-opdrachten voor ge noemde data, die ons te laat be reiken, worden automatisch in de eerstvolgende uitgave ge plaatst. AFDELING ADVERTENTIE-EXPLOITATIE w ^7 -t" KORTE BRUGSTRAAT 1 BREDA

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1