Douchescène in woning burgemeester Nixon neemt belangrijke beslissing ADVISEURS NAAR CAMBODJA Kdle en buiige koninginnedag Westduits geschil Theodorakis roept op tot strijd F ulbright „Eén grote escalatie ORANJEBITTER Alles klaar? - Vieren maar! N.B.Y. SIGNALEERT: Onvrede bij NS-personeel Pieter 31 Oecumenisch huwelijk blijft verboden ORDENING DESNOODS DOOR SOCIALISATIE Chaos in Rome KERK IN BEWEGING Havenvakgroep: Grens over „Escalatie" Episcopaat van Rhodesië dreigt met acties gebruik het vertrouwde plantenvoedsel REGERING WIL: Landelijke normen Bijstandswet 11 Mr. Polak attent op verboden wapenbezit Nuntius Guatemala persona non grata Streven Luns en Peter: MINDER EUROPESE SPANNINGEN I Donderdag 30 april 1970 DE VRIJE ZEEUW (Van onze redactie buitenland) PAKIJS De Griekse compo nist Mikis Theodorakis heeft giste ren in Parijs een oproep gedaan tot Europa om door middel van morele en materiële steun, het Griekse be wind te verzwakken. Maar de taak van de bevrijding was uitsluitend weggelegd voor het Griekse volk, zei hij. Theodorakis drong aan op de stich ting van een nationale raad van ver zet om daarmee de regering der kolonels „met alle toepasselijke middelen' aan te vallen. Hij riep op tot massale tegen stand, maar niet tot een gewapende opstand „want het volk beschikt niet over wanens". „Als de Grieken zich organiseer den en iedereen op hetzelfde ogen blik een slag zou toedienen in een enkele richting' dan zou het bewind ten val worden gebracht. Hij raadde de regeringen der Eu ropese landen aan niet meer in Grie kenland te investeren: „geen han del meer, geen NAVO, geen Raad van Europa, geen Euromarkt". De componist zei ook een en an der over Onassis. Het was niet waar dat deze hem had geholpen bij het terugkrijgen van zijn vrijheid. „Onassis speelt rond temidden van de ruines die het Griekse volk zijn. Hij gaat fijn uit op zijn eilandje en amuseert zich met zijn vrouw (de weduwe van president Kennedy). Met zulk soort mensen kan ik geen medelijden hebben". Theodorakis zei dat hij niet in frankrijk was als een politieke bai ling. „Logisch is, dat ik voortga me zelf te zijn en te spreken en te han delen. Ik ben nu vrij man". BURGEMEESTER THOMASSEN ...naaktscène gemist... (Van onze correspondent) ROTTERDAM Vier leden van het actiecomité Oude Westen in Rotterdam, dat zich inzet om deze tachtig jaar oude buurt weer be woonbaar te maken, hebben hun dreigement om bij burgemeester Thomassen thuis te komen douchen, waargemaakt. Ze wilden hiermee het ontbreken van iedere badgele genheid onderstrepen. Burgemees ter Thomassen reageerde in die buurtvergadering met de opmerking, dat hij dat wel eens zou willen zien, .11 11 rie nieuwe richtlijnen inzake het ge- mengde huwelijk die op 1 oktober a.s. van kracht roerden, beantrooor- den in grote lijnen aan de wensen die de eerste bisschoppen-synode van 1967 hierover heeft geuit: ruimere dispensatie-mogelijkheden voor de bisschoppen zowel wat de juridische vormgeving van de huwelijkssluiting betreft, als de vragen over doop en opvoeding van evt. kinderen, die aan de huwenden gesteld moeten worden. De richtlijnen echter laten nauwe lijks iets doorschemeren van de con tacten die er de laatste tijd geweest zijn tussen paus Paulus en de secre taris-generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. E. Carson Blake, noch van de adviezen die uitgebracht zijn door het Secretariaat van de Eenheid aan de kardinalen-commissie, die met de samenstelling van het Motu Pro- prio belast was. Voor Nederland wordt de situatie met de nieuwe richtlijnen ternauwer nood anders: de bredere mogelijkhe den tot dispensatie die de bisschop yen nu verleend wordt, stelt hen in ie gelegenheid de praktijk van de natste jaren voort te zetten. Heb zgn. ecumehische huwelijk wordt echter jerboden; of dit een gemis zal zijn, .al vit de praktijk moeten blijken. Vel is het een vraag, of tegen de chtergrond van de nieuwe richtlij- ,sn uit Rome de interkerkelijke ver jaring inzake het gemengde huwe- jk, die voor publikatie gereed ligt, Daarin immers gaan de dire grote eformatorischekerken en de katho- ieke kerk van Nederland er van uit at de wederzijdse doop erkenning die n de afgelopen jaren over en weer s afgelegd, inhoudt, dat een huwelijk ussen twee gedoopten altijd sacra menteel is, ook als een van de part iers niet katholiek is. Precies deze •i-kenning ontbreekt in de pauselijke ichtlijnen. De paus gaat van het tra- litionele standpunt uit, dat een ge mengd huwelijk een niet gewenste loodsprong is. Oecumenisch geiten ijn we dan ook geen stap verder skomen. Het Motu Proprio is het zoveelste ywijs ervan, dat de katholieke kerk log) niet in staat is, een wezenlijk suwe houding aan te nemen: zij ijft de „milde moederkerk" die, uit astorale overwegingen, bereid is aar dispensatiebeleid, te verzachten n te verruimen. De vergelijking met et celibaatsvraagstuk dringt zich op: yt herziening van de kerkelijke wet izake het verplichte priestercelibaat omt het nog niet, maar het dispen- itiebeleid wordt, zij het schoorvoe- .nd, verruimd. Met kerkelijke leiders, onder wie ardinaal Suenens van Mechelen- 'russel, en bisschop Ernst van Bre- ia, kan men hopen, dat de zaken >r over tien jaar heel anders zullen yoorstaan. Maar dan is het misschien e laat. De nieuwe richtlijnen inzake het •smengde huwelijk hoeven geen in- rijpende inbreuk te betekenen op de yastorale praktijk zoals die in ons md reeds enkele jaren gangbaar is. Den juiste (en misschien handige?) •iterpretatie ervan kan de bisschop pen de nodige ruimte laten. De vraag echter of de andere kerken, waar- lee de katholieke kerk van Neder - nd middels dooperkenningen en het imaatschap van de raad van ker en nauw verbond/en is, te weinig pen en autoritaire mentaliteit van 'e Romeinse instructie nog kunnen anvaarden. Het zal dan ook zaak jndat de Nederlandse bisschoppen o snel mogelijk binnen de raad van ■erken met de andere kerken over deze kwestie in overleg treden. Zij rullen de goodwill die gedurende ja ren moeizaam gekweekt is, veilig moeten stellen, juist terwïlle van de rroeiende verstandhouding binnen >et gelovige volk van alle kerken. Het <iden aan eikaars kerk blijkt op- ieuw hoogst actueel te zijn binnen iet oecumenische toenaderinasproces. JOEP SPITZ UTRECHT (ANP) De bedrijfs groep havens van de bij het NVV aangesloten Nederlandse bond van vervoerspersoneel streeft nationaal en internationaal naar meer ordening in het havenbeleid, desnoods door socialisatie. Dit blijkt uit een beleids nota voor de eerstkomende jaren. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON-SAIGON De Verenigde Staten zullen militaire adviseurs staren naar de Zuidvietnamese troepen, die momenteel in Cambodja opereren. Tevens zal de hulp aan die Zuidvietnamese troepen bestaan uit „tactische luchtsteun". Dit heeft het Amerikaanse ministerie van defensie gisteren in Washington bekend gemaakt. Vanavond zal president Nixon via radio en televisie een toe spraak houden over de toestand in Cambodja. Het juiste tijdstip is nog niet bekend. In Cambodja en Zuid-Vietnam zal de toespraak rechtstreeks zijn te volgen. maar dat hij helaas geen getuige van de demonstratie kon zijn om dat hij naar een vergadering moest. En de burgemeester, zo bleek gis teravond, heeft de grote douche scène inderdaad gemist, want toen drie jongens en Ria van Dam gister avond op de stoep van zijn bunga low verschenen, waren noch hij noch zijn echtgenote thuis. Zijn 18-jarige zoon nam de hon neurs waar, niet alleen trouwens voor de bewoners van het Oude Westen, maar ook voor een horde fotografen die de gedenkwaardige wasbeurt wilden vastleggen. Een en ander had tot gevolg, dat Ria van Dam hoogstpersoonlijk naakt onder de douche poseerde. De actie verliep overigens zonder inci denten. De bewoners van deze centrum- buurt spelen een keihard spel met de gemeente, waarbij de inzet ener zijds is directe verbetering van het woonklimaat waaraan 25 jaar niets gedaan is, en anderzijds een recon structie op lange termijn zonder dat de buurt gesloopt wordt en de be woners gedwongen worden elders hun heil te zoeken. Op deze dag, landgenoten, felicite ren wij van harte de „moeder der natie", tevens moeder van vier doch ters, echtgenote van de heer B. Ern- hard; kortom koningin Juliana met haar eenenzestigste verjaardag. Nu denkt u natuurlijk dat wij (be halve een bevriend uitbater) onze vrend Piet, Pieter of ook wel mi. van Vollenhoven, vergeten in onze geluk wensen. Maar neen. Speciaal voor dit doel hebben wij een foto laten maken door hoffoto- graaf Max Koot van dit (zie onder) detail van Pieter. Links ziet u een gedeelte van zijn das, een keurige das met een beschaafd motiefje. Ver der naar het midden ziet u het des sin van Pieters kostuum en o, ver rassing, een piepklein bloempje. Volgens een woordvoerder van het Witte Huis, Ronald Ziegler, zal Nixon spreken over het Cambodjaan se verzoek om directe uitgebreide wapenhulp. In Saigon is bevestigd dat Ameri kanen steun verlenen aan de Zuid vietnamese militaire actie op Cam- bodjaans grondgebied. Duidelijk heeft het opperbevel verklaard, dat Washington zijn goedkeuring hier aan heeft gehecht. Volgens liet Pentagon wordt de hulp gegeven op verzoek van de Zuidvietnamese regering. Een nade re omschrijving van de hulp zegt, dat de Verenigde Staten bereid zijn de Zuidvietnamese operaties op Cam 'iaans grondgebied, met name in enaamde „Eendebek", te on der jn door het zenden van mi litair- -jdviseurs, het geven van tac tische en logistieke steun en het on dernemen van luchtacties samen met de Zuidvietniamezen. Zoals bekend hebben Zuidvietna mese strijdkrachten gisteren die grens met Cambodja overschreden. De ac tie tegen de 'Ndordvietnamese en Vietcoimgfcroepen wordt gesteund door het Amerikaans opperbevel in Zuid-Vietnam, maar er zijn vol- rikaanse troepen bij betrokken. Het Franse persbureau A.F.P. meldt, dat aan de aotie wordt deel genomen door Amerikaanse infente- rie-eenheden, tanks, vliegtuigen en helikopters. De eerste reactie van senator J. William Fulbright, voorzitter van de commissie voor buitenlandse betrek kingen was de gehele inval „één gro te fout" en „één grote escalatie" van de oorlog in Indo-China te noemen. Militaire functionarissen in Phnom Penh hebben melding gemaakt van zware gevechten tussen het regerings leger en eenheden van Noord-Viet- nam en de Vietcong in de noordoos telijke provincies van het land. gens de bekendmaking geen Ame- zaen wordt. SALISBURY (KNP) Kerkelijke leiders in Rhodesië zullen zich ge zamenlijk te weer stellen tegen de pogingen van de regering Smith een verregaande rassenscheiding in het land door te voeren. De gezamenlijke kerkleiders heb ben zich uitgesproken tegen de land- verdelingsWet, waardoor Rhodesië zou worden verdeeld in een blank en een zwart gebied. Het Rhodesische episcopaat heeft de regering van Rhodesië er ook voor gewaarschuwd dat de r.k. kerk haar scholen, ziekenhuizen, weeshuizen en bejaardentehuizen in het land zal sluiten als de rassenpolitiek niet her- (Copyright 'Het Parool) DE VOORGENOMEN reorganisatie van de buitenlandse inlichtingen dienst en het plaatsen van deze dienst direct onder verantwoordelijk heid van de minister van Defensie, zal niet worden opgehouden door de Tweede Kamer. (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN/MIDDELBURG Het wordt vandaag een kille, bui ige koninginnedag. Hier en daar kan hagel vallen. De temperatuur koml vandaag waarschijnlijk niet boven tien graden. Dat is veel te koud voor eind april. We zitten de laatste dagen toch al in een winterse uitsmijter in de vorm van poollucht mat hagel en natte sneeuwbuien. Gisteren was het bui ten helemaal niet te harden. Er wer- dlen temperaturen van 2 tot 4 graden gemeten. Langs de kust stond boven dien een voile storm met aan de Wadden windkracht 10. De noord- westerstorm heeft bij Scheveningen voor honderdduizenden guldens schade toegebracht aan strandtenten- (ADVERTENTIÏ 1) ommeerenmeer en meer van uw planten te genieten H. P. BENDIEN N.V- NAARDEN en -huisjes. Deze schade zal met het mooiste weer van de mereld dit sei zoen niet meer goed gemaakt kun nen worden. Vam de Zeeuwse kust kwamen geen schademeldingen binnen. Met doodtij en een krimpende wind werd gisteravond in Vlissingen slechts een verhoging van iets meer dan een hal ve meter waargenomen De storm vernielde gisternacht in Hillegom de circustent van Boltim voor een groot deel. Er moesten voorstellingen worden afgelast. De weg Lelystad-Muiderberg moest gistermiddag vanwege de storm voor alle verkeer worden gesloten. Bij Lo- bith verging gistermiddag het m.s. „Truus". De opvarenden konden gered. Op de Oosterschelde kwam het m.s. „Martha" door het zware weer in moeilijkheden. Andere sche pen wisten de „Martha" veilig de ha ven van Wemeldinge binnen te bren gen. In Alphen ging door de sterke wind een grote feesttent tegen de vlakte. Van drukte op de wegen in ver band met de vele vrije dagen, deze en de volgende week, was gister avond niets te merken. De verkeers politie verwachtte door het slechte weer ook vandaag geen grote moei lijkheden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De vier regerings partijen willen landelijke normen voor de berekening van de hoogte van bijstandsuitkeringen door de ge meenten op grond van de algemene bijstandswet. Dit bleek gisteren bij de behan deling in de Tweede Kamer van een aantal wijzigingen van de bijstands wet. De bijstandswet moet aan ieder een minimumbestaan garanderen maar de berekening van het bedrag voor dit minimumbestaan verschilde nog van gemeente tot gemeente. Scheveningen gisteren: Storm schade op het strand. Van een pa viljoen is alleen nog maar wrak hout overgebleven. UTRECHT (ANP) „Onder het personeel van de Nederlandse Spoorwe. gen heerst grote onvrede als gevolg van het niet honoreren van essentiële onderdelen van de loon- en arbeidsvoorwaarden zoals verlof, rustdagen e.d., aldus stellen de afgevaardigden van de bedrijfsgroep spoorwegen van de NBV. Ze hebben een resolutie toegezonden aan de NS-directie, personeel- en ondernemingsraad. De presentatie van het openbaar vervoer en van de spoorwegen in het bijzonder zich manifesterend in de spoorwegplannen „Spoorslag '70" en „Spoor naar '75" vergt een steeds grotere inspanning van het personeel. Het NBV vindt die presentatie ook voor het personeel een goede zaak, maar stelt dat de „mogelijk te snel op elkaar volgende reorganisaties, die door gebrekkige communicatie niet aan iedereen duidelijk zijn, steeds weer een bepaalde mate van onvrede veroorzaken. DEN HAAG (ANP) Minister mr. C. H. F. Polak van Justitie zal al het mogelijke blijven doen om het ver boden bezit van vuurwapens zo ef fectief mogelijk te bestrijden. Hiervoor is intussen een speciale werkgroep in het leven geroepen. Over het speelgoedwapen, waarop uiit de commissie de aandacht was gevestigd, zei mr. Polak gisteren: „Het is niet uitgesloten, dait er mis brui-k vdn speelgoedwapens wordt gemaakt. Ik zie daarin echter geen aanleiding alle speelgoedpistooltjes te verbieden. Wel zal ik de ontwik keling op dit gebied nauwlettend vol gen." De kamer gaf zijn goedkeuring aan het wetsontwerp, dat onder meer bepaalt, dat alle inbreuken op de vuurwapenwet ails misdrijf worden aangemerkt. Mr. Pieter van Vollenhoven viert vandaag zijn 31e verjaardag. SAN SALVADOR (KNP) De pau selijk nuntius in Guatemala, mgr. Gi- rolamo Prigione, loopt de kans als persona non grata uitgewezen te worden wegens zijn scherpe kritiek op de houding van de regering van Guatamala rond de kidnapping en de moord op de Duitse ambassadeur graaf Karl von Spreti. Nu is al de mogelijkhedd geopperd dat dit het motief van de Heide Maatschappij is, zoals bekend P. 's werkgever. Maar neen (nogmaals). P. is natuurlijk nog geen heer B. Ern- hard, maar wil dat wed graag wor den. En oefent al vast met dit piep kleine bloempje (een margriet, is dat niet toevallig?) in zijn knoopsgat. Als-ie geduld heeft kan hij over een tijdje aan de anjers beginnen. Pax Christi protesteert tegen het zenden van Navo-wapens naar Por tugal, dat ze toch maar gebruikt in de koloniën. Nu vraag ik me af of het een „terrorist", zoals de Por tugezen ze noemen, (ik houd het maar op vrijheidsstrijder) in de grond van zijn hart iets kan schelen door een Navo-kogel of een kogel uit een ander land te worden getroffen. Lie ver helemaal nietl Hella koos het Haase-pad! „Bisschoppen van de katholieke en evangelische kerk schrijven mij brie ven, dat het zieleheil van de bevol king in gevaar komt, wanneer we spoorwegdirectiekantoren gaan slui ten, want overal waar die kantoren zijn hebben ook bisschoppen een ze tel" (G. Leber, minister in West- Duitsland) Wat zegt het volgende rijtje u? Bayerboer, kaminhanger, draad- breukteller, weftafdraaier, machine- rijger, verdeelstoelarbeider. Even weinig als het mij zei? Het zijn naar mijn idee zeldzame beroepen. Ze zijn geplukt uit de spe ciale uitgave van de Staatscourant waarin de lintjesregen staat afge drukt. Ik zou nu zó graag willen we ten wat die mensen doen. Zo'n bayer boer, bijvoorbeeld dat is toch een uiterst geheimzinnige zaak. Regering: Vam de in de drup komen. (lintjes)reg'en Drie B's (Bekkers, Becking en Bongers), dat kón ook niet goed gaan. Aan BB hebben er al heel wat teveel! Voor d'e rest wens ik iedereen een zeer genoeglijke dag. Ook de men sen die heden moeten werken. Avé. MERIJN (Van onze redactie buitenland) ROME Gisteren was het een chaos in Rome. De staking was alge meen. Er was geen openbaar ver voer, er verschenen geen kranten, alle overheidskantoren waren dicht evenals alle musea, en in de straten hoopte het huisvuil zich op. De stakingen zijn in de eerste plaats bedoeld om de regering te dwingen ervoor te zorgen dat de prij zen niet stijgen. DEN HAAG (ANP) De Neder landse minister van Buitenlandse Za ken, mr. J. M. A. H. Luns. en zijn Hongaarse ambtgenoot dr. Janos Pe ter, zijn van mening, dat ernstig dient te worden gestreefd naar verminde ring van de spanning in Europa. Er is tussen beiden een gedachten- wisselinig geweest over de mogelijk heden vam een veiligheidsooraferentae iin Europa. (Van onze red. buitenland) BONN - WARSCHAU (RTR) De Westduitse bondskanselier Willy Brandt heeft gisteren in het parle ment verklaard, dat hij minister van buitenlandse zaken Walter Scheel niet tevoren kon inlichten over zijn brief aan de Poolse partij leider Gomuika, omdat Scheel toen niet bereikbaar was. Op 20 april, was Scheel niet in Bonn, aldus de verklaring van de bondskanselier in het parlement. Scheel en Brandt hebben het ge schil afgelopen maandag al bijge legd. WALTER SCHEEL niet bereikbaar.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5