Bolletje Vastere vorm van samenwerking bij Zeeuwsch-Vlaamse ziekenhuizen Miljoenen schuld A IS EEN AAPJE '-LIEF EN LEED OP SCHOOL Noormannen-pro ject op koninginnedag nstuif zeeland Onthullend verhaal uit computertijdperk STICHTING OVERKOEPELENDE RAAD OP KOMST Eigen ophaaldienst voor VAZV in Cadzandbad BOMEN GEROOID LANGS PRO VIN CI ALE WEG Hagelbuien Zeeuwse prof. doceert geschiedenis van de architectuur Dodeiilierdenkin g op Franse begraafplaats mmm Drukke receptie zr. Mechtildis VAN MENSEN DINGEN EN DADEN Inspeel ie Naschrift ftiqeüjeftïeemv/ I Woensdag 29 april 1970 DE VRIJE ZEEUW (Van een onzer verslaggevers) CADZAND Vanaf vandaag heeft het verhuur- en verkoopkantoor van zomerwoningen in Cadzand (de VA ZV) een eigen vuilnisophaaldienst in het leven geroepen. En bloc heeft het bedrijf 100 abonnementen op de rei nigingsdienst in Cadzand opgezegd. Deze dienst wordt in opdracht van de gemeente door een particulier verzorgd. Reden tot deze massale opzegging is een slepende kwestie over het huisvuil, dat volgens de VAZV on voldoende in Cadzand-bad wordt op gehaald. Het gevolg daarvan is dat vaak volle dozen met vuil op straat staan, die daar weken blijven liggen. Om daarvan af te zijn en om de huurders en kopers meer service te geven, voert de VAZV plasticzakken in, die door een eigen man zaterdags worden opgehaald. Er is nog geen overleg geweest tussen de VAZV en de nieuwe gemeente Oostburg, (Van onze correspondent) TERHOLE De provinciale water staat heeft alle bomen die aan de noordzijde van de Provinciale Weg tusseti de Driesprong en de Kraai stonden, gerooid. Vooral voor het vrachtverkeer be tekent dit een grote verbetering, om dat het nu mogelijk is de hele weg te gebruiken. Er bestaan plannen om binnen zeer korte tijd de hele Pro vinciale Weg van Sint Annapolder naar Terhole in een ander tracé te brengen en er een vierbaansweg van te maken. Deze plannen zijn nog in voorbereiding, zodat het nog wel enige tijd kan duren voordat de bij vele weggebruikers slecht bekende Provinciale Weg tot het verleden zal behoren. (Vervolg van pagina I) De situatie van dit moment is, dat het bedrijf 8,6 miljoen gulden aan langlopende schulden heeft. Van de lening van de overheid werd zeven tot acht ton afgelost. Er is een ge plaatst aandelenkapitaal van ruim 2.9 miljoen. De voorraden zijn op kostprijsbasis 9 miljoen waard, waar van 4,2 miljoen gereed produkt is. De crediteurenschuld bedraagt 5,4 miljoen, bij de debiteuren staat 4,6 miljoen open. Zou er sprake zijn geweest van normaal ontslag, dan zou er ruim 2 miljoen aan lonen en salarissen uit betaald moeten zijn. Van een na vordering door de vakbonden zal ech ter weinig terecht komen, omdat de Herstelbank het recht van eerste hy potheek heeft, terwijl de handelsban ken preferent zijn voor wat betreft de voorraden en de debiteuren. De werknemers zullen het moeten doen met 15.000 gulden uit het So ciaal Fonds, terwfjl er in de afde- lingskas ongeveer 150.000 gulden zit. Die twee potten zijn buiten de sur séance van betaling gehouden. De aandeelhouders van de n.v., leden van de familie Beckers. Becking en Bongers zijn hun geld kwijt. Er zijn reeds contacten geweest over samenwerking met andere be drijven in deze branche zowel in Ne derland als in het buitenland. Die contacten zullen volgens commissa ris Van Boven voortgezet worden, al geeft hü wel toe. dat door het stil leggen van de bedrijven die voort zetting van de contacten erg moeilijk wordt. Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opge steld door het KMNI; op dins dag om 18 uur. Regen of hagel buien. Later meer zon, aanhoudend koud met grote kans op nacht vorst. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor don derdag: aantal uren zon: 2 tot 7, min, temp. 0 tot 4 graden onder normaal max. temp. 2 tot 7 graden onder nor maal, Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent Voor vrijdag: aantal uren zon: 3 tot 9, min. temp. 1 tot 6 graden on der normaal, max. temp. 2-tot 7 gra den onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 80 procent Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De al enige tijd bestaande samenwerking tussen de 4 ziekenhuizen in Zeeuwsch-VIaan- deren het Julianaziekenhuis in Terneuzen, het St. Elizabethzieken- huis in Sluiskil, het St. Antoniuszie- kenhuis in Oostburg en het St. Li- duinaziekenhuis in Hulst krijgt binnenkort vastere vorm door de in stelling van een overkoepelende raad voor informatie en samenwerking. Er wordt momenteel gewerkt aan de opstelling van een statuut waarin de doelstellingen, samenstelling en be voegdheden van deze raad worden vastgelegd. Op 20 mei zal het overlegorgaan van de bestuurscolleges van de vier ziekenhuizen zich in een vergadering te Hulst over de stichting van de Raad voor Informatie en Samenwer king nader uitspreken. Tussen de ziekenhuizen in Terneu zen, Sluiskil en Oostburg bestaat al jaren een vorm van samenwerking op verschillend gebied. Zo werd gezameliik een verpleeg- stersschool opgericht, en werd een klinisch-chemicus aangesteld die voor de drie ziekenhuizen werkzaam is. Verder hebben de ziekenhuizen ge zamenlijk een diëtiste in dienst ge nomen. Om de opleiding van ver plegend personeel nog meer gebun deld te kunnen laten plaats vinden, is het streven er op gericht in Ter- neuzen een centraal opleidingsinsti tuut in het leven te roepen. Sinds het begin dit jaar is ook het St. Liduinaziekenhuis in Hulst in de samenwerking tussen de Zeeuwsch- Vlaamse ziekenhuizen betrokken. AMSTERDAM (ANP) Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is benoemd tot buitengewoon hoogle raar in de geschiedenis van de ar chitectuur dr. C.A. van Swigchem. Cornells Albertus van Swigchem, geboren 14 mei 1923 te Middelburg, studeerde rechten aan de Rijksuni versiteit te Leiden en aan de V.U. (doctoraal examen aan laatstgenoem de universiteit in 1947). Na enige jaren advocatuur begon hij in 1951 zijn studie in de geschiedenis (doc toraal examen in 1955, cum laude). Daarna was de heer Van Swigchem in verschillende functies aan de V.U. werkzaam (voor studenten- en Civitaszaken, als secretaris buiten landse betrekkingen, als adjunct-se cretaris academische senaat, als we tenschappelijk hoofdambtenaar voor de studiebegeleiding van de jongere- jaars studenten in de sectie geschie denis). Sedert 1961 is de heer Van Swigchem hoofd van de afdeling beschrijving van de Rijksdienst voor Monumentenzorg en hij is sinds en kele jaren als wetenschappelijk hoofdmedewerker part-time verbon den aan de sectie kunstgeschiedenis van de V.U. Hij promoveerde in 1965 aan de Rijksuniversiteit te Utrecht op een proefschrift over Abraham v. d. Hart (1747-1820). architect, stadsbouwmeester te Am sterdam. Hierbij verwierf hij tevens het judicium „cum laude". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De expositie „A is een Aapje", welke vandaag (woensdag) in het rijksarchief in Zeeland te Middelburg wordt ge opend, zou als ondertitel kunnen dragen: „Nederland als ontwikke- t lingsland". Men staat op deze ten toonstelling aan de wieg van ons volksonderwijs, dat in 1806 wette lijke vorm kreeg en dat toen een beeld vertoonde, waarvan wij be paalde trekken nu nog in ons hui dige onderwijsstelsel kunnen her kennen. De parallellen liggen aan de op pervlakte, maar soms moet men ook dieper graven om ze te ontdekken. In 1827 bijvoorbeeld schonk de gouverneur van Zeeland een letter kast aan Hoofdplaat. Met behulp van dat destijds hoog moderne ap paraat, waarmee uit losse letters woordjes konden worden gevormd, konden kinderen uit die tijd ge makkelijker leren lezen. In onze dagen stellen gemeentebesturen gelden beschikbaar voor de aankoop van t.v.-toestellen, bandrecorders en andere elektronische apparaten voor liet onderwijs. Van de letterkast van Prinsen naar de kijkkast van Philips is het maar een stap. Klein is principieel ook de al- stand die wij moeten overbruggen om de wezenstrekken van de onder gewaardeerde, maar vaak idealis tische schoolmeester van ile 19e eeuw terug te vinden in de onder wijzer van vandaag. Sommigen wer den (ook toen al) door nieuwe denkbeelden aangestoken, die zij op hun overbevolkte schooltjes en met behulp van de plak, de ezelskap en het in de hoek staan bij de leer lingen inramden. Maar dan kwam er verzet van de ouders. Niet tegen het rammen, maar tegen de ver- nieuwing, die afbreuk dreigde te nieuwing. die afbreuk dreigde te doen aan wat velen als de belang rijkste taak van het onderwijs za gen: de jeugd te doordrenken met een bijles levensgevoel. De onderwijzer troonde in de oude tijd voor (L klas. Toen kwam er een periode waarin hij voor de klas stond, daarna ging liij zitten (nog steeds voor de in strakke rijen gegroepeerde kinderen) en nu zien wij de onderwijzer meer en meer tussen de jeugd plaatsnemen. Op de expositie „A is een Aapje" ziet men dat proces in wording, hoewel men zich bij de inrichting tot de pionierstijd heeft beperkt en de verleiding om contrasten tussen verleden en heden te tonen, heeft weerstaan. Typerend is, dat het inkomen van de onderwijzer in het verleden om gekeerd evenredig was aan het aan zien dat hij bij de leerlingen ge noot. Er waren er in de 19e eeuw, die een vol jaar ploeterden als schoolmeester, koster, doodgraver, klokkenluider, organist en derge lijke om aan een inkomen van on geveer j' 300,per jaar te komen. Dat hun loon hen in goudstukken kon worden uitbetaald, deed niets af aan het feit, dat zij armoede le den. Hun geweeklaag over die situ atie vindt men op de expositie in hun in fraai lopend schrift geboek staafde brieven aan de hogere machten van die tijd. De schoolkinderen waren onder worpen aan drilsystemen en leer methoden, die aan de vrije karak tervorming en aan de fantasie niet veel ruimte lieten. Ze werden ge programmeerd voor een statistische samenleving, hoewel gezegd moet worden dat de kinderen door de school veelal ook van die samen leving. met zijn onbarmhartige kijk op het beginsel van „loon naar wer ken" werden gered. De betekenis van de maatschappij tot nut van het algemeen en het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen kan in dat verband nauwelijks worden overschat. Ons onderwijs blijkt in twee eeu wen tijils een cirkelbaan te hebben doorlopen. Voortgekomen uit de maatschappij (zij het om redenen, die aan onze tijd vreemd zijn) wil het weer naar die intussen geëvo lueerde maatschappij terugkeren, na een lange te lange periode van isolement te hebben doorge maakt. De expositie in het rijksarchief in Zeeland voert door middel van ge schreven stukken, prenten en leer middelen langs een stuk ondervvijs- geschiedenis, waarin onze ouders en grootouders werden gevormd. Dat maakt de tentoonstelling, die is sa mengesteld uil eigen bezit van het rijksarchief in Zeeland en uit dat van diverse gemeente-archieven in de provincie ook voor de jongeren van nu interessant. Zij leren er de ou dere generaties er weer iets beter door begrijpen. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) KAPELLE Op zaterdag 23 mei zal op de centrale Franse militaire begraafpiaats in Kapelle de jaar lijkse dodenherdenking zijn. Een groot aantal militaire en burgerlijke autoriteiten zal hierbij tegenwoordig zijn. Bij de genodigden zijn de Fran se minister van het Ministerie van Oud-Strijders en de Franse ambas sadsur in ons land. Clir. de Marge- rie. De generaal van het Korps Mari niers, een vertegenwoordiger van h- m. de Koningin en een van het mi nisterie van buitenlandse zaken, ge ven acte de présence. Ook de com missaris van de koningin in Zee land. mr. J. van Aartsen, zal aan wezig ziin. In de haven van Vlissingen zal een Frans fregat liggen. Uit de be manning van dit fregat zal een ere wacht worden gevormd op de be graafplaats. Het Nederlandse Korps Mariniers levert ook een erewacht. Na de kranslegging aan de voet van het monument (waarop de namen staan van alle in ons land gesneu velde Franse militairen) zal er voor het gemeentehuis van Kapelle voor de genodigden een militair défilé worden gegeven, gevolgd door een receptie in de raadszaal van het ge meentehuis. Voor dè genodigden is er vervolgens een diner in het ge meenschapshuis „De Vroone"- (Van een onzer verslaggevers) AXEL Leerlingen van de derde en vierde klassen van de Antonius- scliool aan de Walstraat in Axel leg gen vandaag de laatste hand aan een creatief projekt, waarmee ze zich morgen aan de bevolking van Axel zullen presenteren in het kader van de activiteiten rond Koninginnedag. De leerlingen hebben de historie rond de „Noormannen" als uitgangspunt voor hun werkstuk genomen. Geheel vreemd is dat 'niet, want Axel heeft volgens sommige geschied kundige „lezingen" ooit wel eens de reputatie van Noormannen-stad ge had. Volgens enkele niet bewezen theorieën zou de stad zijn oorsprong hebben gevonden in een nederzetting van Noormannen en van dat gegeven hebben de leerlingen van de Anto- niusschool graag gebruik gemaakt. Op een groot aantal scholen is in het kader van de onderwijs vernieuwin gen geruime tijd geleden het nieuwe vak „wereldoriëntatie" officieus aan het lesprogramma toegevoegd. Aan de hand van in lessen behandelde onderwerpen worden projekten van uiteenlopende soort uitgewerkt. Meestal blijft het resultaat van alle vlijt en ijver binnen de schoolmuren. Bij uitzondering wil men dit op de Antoniusschool nu eens een keer an ders doen. „Het komt goed gelegen, dat er in het kader van Koninginnedag een en ander wordt georganiseerd", vertelt onderwijzer A. Maas. die te zamen met zijn collega R. Vervaeck. de lei ding heeft over het projekt. De afge lopen maanden is er door in totaal tachtig leerlingen hard aan het werk stuk gewerkt. Eerst de voorberei dingen en daarna de praktische uit voering. De afgelopen weken is er in het handarbeidlokaal getimmerd, ge schaafd, geverfd en natuurlijk ook gefantaseerd. Het resultaat mag er zijn: indrukwekkende Noormannen- tekeningen, vervaarlijke rood-wit ge verfde zeeroversvlaggen en uiteraard ook een miniatuur van een Noorman nen-schuit. Al deze attributen zullen op een wagen gemonteerd worden en zo meedoen aan een grote optocht, die morgen in Axel wordt gehouden. Uiteraard doen aan die optocht ook alloj leerlingen mee. „De bedoeling van dit projekt is, dat de leerlingen een inzicht krijgen in de lijd van eeuwen geleden", al dus de heer Maas. „Op deze manier voelen ze zich nauwer bij de zaak betrokken". De leerlingen hebben zich in het projekt wel kunnen uitleven. De optocht van morgen moet de bekroning van werk zijn en uiteraard ook op van hun onderwijzers. hun dat Zeer velen bezochten de recep tie van zr. Mechtildis in het St. Elisabeth ziekenhuis te Sluiskil ter gelegenheid van haar 90ste verjaardag. Onder de honderden gasten bevonden izch tal van oud- leerlingen en vrienden van zr. Miechtildis, die gedurende vele jaren onderwijzeres en hoofd van de Antoniusschool is geweest. Ook het ziekenhuispersoneel kwam in groten getale de jarige zuster gelukwensen. De negentigjarige werd bijna be dolven onder de bloemen en an dere geschenken. Zr. Mechtildis neemt de geluk wensen bij gelegenheid vain haar 90ste geboortedag in ontvangst. I „Hierbij doe ik u een overzicht toekomen van de toestanden aan boord van een coaster uit hét com putertijdperk 1970". Aldus begint een Nederlandse kapitein een in gezonden brief die in „Peiling", het maandblad van de Algemene Vereniging van Zeevarenden, is afgedrukt. Een onthullend relaas. De kapitein doet dan als volgt zijn boekje open: „Enige tijd geleden werd ik be naderd door een bevrachtingskan toor met de vraag, of ik genegen was een aflosreis te maken voor een kapitein die plotseling ziek was geworden. Nadat ik mij daartoe bereid had verklaard, kwam ik in de avond uren aan boord, het schip lag ge reed om naar zee te gaan, de loods kwam direct na mij aan boord en we vertrokken direct naar zee. Het schip mat 299 brt en had een bemanning met mij meegerekend van vier personen. Zoals gezegd was het reeds duister toen ik aan boord kwam en derhalve was hel niet mogelijk om alles te inspec teren. Zoals dit dan wel te doen gebruikelijk is, nam de loods het roer waar en zodoende was er voor mij gelegenheid om in het stuurhuis eens na te gaan, wat er al dan niet aanwezig was. Toen ik uil de kaantenlade de eerst te gebruiken zeekaart op zocht, bleek mij dat de gehele voorraad kaarten in zeer sléchte toestand verkeerde. Ze dateerden uit 1949 tot 1952 en waren bruin uitgeslagen door de koffie die er in de loop dei' jaren overheen was gegaan. De meeste kaarten lagen in stukken uiteen of met plakband aan elkaar geplakt. Bijgewerkt was er geen enkele kaart. Daar ik de te maken reis wel kon dromen, was het mij mo gelijk om de reis te volbrengen. Een ter plaatse onbekend kapi tein was vast en zeker hier of daar gestrand. Het schip kwam juist van de werf. doch het echolood werkte niet, de pleinschaal was zo rond als een hoepel, een potlood was op het hele schip niet te vinden. De best-man-machinist kwam op de proppen met een timmermans potlood. Vlakgqm was ook nergens te vinden, blijkbaar had dit ook nimmer tot de uitrusting van het schip behoord, want de kaarten stonden vol dooreenlopende en Hkaar kruisende koerslijnen. Op de dag na vertrek bij dag licht werd door mij het gehele schip aan een inspectie onderwor pen. Mijn verbazing steeg met de minuut en ik vroeg mij af, hoe het mogelijk was dat voor een schip dat in zo'n toestand verkeerde een certificaat was afgegeven. Toen een gedeelte van de lading was gelost kwam er een vreselijke stank uit het ruim. Bij controle bleken de vullings aan beide zij den tot aan de buikdenning vol te zitten met alles wat het schip in de loop der jaren vervoerd had, o.a. mais, tarwe, china-clay etc. Onder deze omstandigheden was het lekkage lenzen op de vullings beslist uitgesloten. Het komt mij voor, dat door de scheepvaartin spectie ook de vullings niet zijn geïnspecteerd bij het bezoek aan de werf. Over de verdere berich ting en uilrusting van het schip valt evenmin iets goeds te ver melden. In de slaaphut van de kapitein was een mooie wastafel zonder spiegel, echter wel een kraan, die niet was aangesloten op de waterleiding. Wilde men het toilet van de ka pitein doorspoelen, dan moest men eerst aan dek een puts water slaan. Een douche was er op het 'ge hele schip niet te vinden. Volgens de bemanning ging men altijd on der de douche bii de een of andere fabriek, waar men lag te laden of te lossen. Tenminste als de baas liet goed vond. En zo niet dan maar gewacht tot de volgende ha ven: mensonterende toestanden die in het atoomtijdperk toch wel moeten verdwijnen. Er zou nog veel zijn te vermelden omtrent wat door mij is vastge steld. doch ik zal het hierbij maar laten". De redactie van „Peiling" stelt in een naschrift: „Het bovenstaande relaas is niet het verhaal van een gepensioneer de kapitein, die zijn memoires aan het schrijven is. maar de weergave van een recente ervaring van een van onze leden in de kleine han delsvaart. Gelukkig gaat het hier om een uitzondering: op zeer vele coasters ziin de zaken uitstekend verzorgd en wordt aan de toestand van het schip, de navigatie-, en veiligheidsmiddelen alle aandacht besteed die deze behoeven. Deze bijdrage bedoelt een waar schuwing te zijn: Als U de ver antwoording aanvaardt voor een bemanning, een schip en een la ding. overtuigt u er dan tijdig van dat u die kunt dragen (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3