Sluiting Beckers Bergen op Zoom verrast iedereen Geen geld meer in kas voor uitbetaling salarissen en vakantietoeslag Kamer ongerust over sluiting haardenf abrieken r DKQSTE J Bovag gaat bemiddelen tussen autobedrijf en klant „MISVERSTAND" IN VIETNAM: 10 DODEN RADIO DE KOCK Luchtbrug voor 6000 supporters naar Milaan Opheldering gevraagd over opstand Koepel Kat houdt huis onder duiven in in Zuiddorpe W ereldkampioen gewichtheffen gegijzeld door studenten PAX CHRISTI „Geen NAVO-wapens in Portugees Afrika VANDAAG INTERPELLATIE? Jeugdraad Zuiddorpe zeer actief thuis of op reis...zorg dat u altijd 'n doosje bij de hand hebt TULPEN, CROCUSSEN f nieuw] en DOUBLETTEN DirecteurDr. W. A. J. M. Hark*. HoofdredacteurI* Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—7920. Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand t 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. DE VRUE ZEEUW WOENSDAG 29 APRIL 1970 25e Jaargang No. 6232 Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem Advertentieprijs; per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels, advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bü vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummei vrijdag tot m 11 uur. Van links naar rechts: commissaris mr. P. van Boven, directeur A. Dille en commissaris drs. Th. Adriaansens. PLOTSELING ONTSLAG 700 MENSEN (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Maandagmorgen nam de n.v. Ver- f enigde Bedrijven Beckers, Becking en Bongers nog een nieuw personeelslid aan voor het bedrijf in Bergen op Zoom. Dinsdagmiddag om één uur werden de bedrijven in Bergen op Zoom en Ulft gesloten en stonden bijna 700 man werkloos op straat, 500 in Bergen op Zoom, 193 Ulft. De n.v. heeft inmiddels surséance van betaling aangevraagd. Oorzaak van het debacle: gebrek aan liquide middelen en het niet meer kunnen krijgen van verdere kredieten. Het nieuws kwam voor de werknemers, de ondernemingsraden, de vakbonden en de werk geversorganisaties als een volslagen verrassing. Er is voor de 700 mensen, die ontslagen zijn, geen afvloeiingsregeling getroffen. Zij kregen uitbetaald tot en met 10 mei en werden naar huis ge stuurd. Tenminste, dat was de bedoeling. Bij het controleren van de loon zakjes bleek, dat de weekloners nog twee weken en de maandloners nog tien dagen salaris tegoed hadden. Een „kleine administratieve vergissing". Of dat geld inderdaad nog voor de ontslagenen gereserveerd was, kon dins dagmiddag niet meegedeeld worden. De ontslagenen zullen het eveneens moeten doen zonder vakantiegeld. Bongers heeft geen geld meer. Directie en commissarissen maak ten het nieuws dinsdag bekend. Van af dat moment heerste er algemeen verbijstering. De vakbonden, die niet ingelicht waren, constateerden dat zij „belazerd" waren. In de afgelopen maanden werden vijf verzoeken van de vakbonden om een gesprek met directeur A. Dille over de situatie even zovele malen afgeketst door en kele dagen tevoren een telegram te sturen, dat hij door „drukke werk zaamheden was verhinderd". De werkgeversorganisaties waren evenmin op de hoogte en dat terwijl mr. P. van Boven, de voorzitter van het Christelijk Werkgeversverbond, notabene commissaris van de n.v. is. De ondernemingsraad was wel op Morgen, Koninginnedag, zal ons blad normaal verschijnen. Onze kantoren zijn die dag echter gesloten. De Directie SAIGON (RTR) Twee jacht bommenwerpers vam de Amerikaanse marineluchtvaartdienst hebben per ongeluk een eenheid ongeregelde Zuidvietnamese troepen aangevallen, waardoor er tien sneuvelden en 20 werden gewond. De aanval geschied de op ruim 500 km ten noordoosten van Saigon. (ADVERTENTIE) Noordstraat 107. Tel. 01150-4251 TERNEUZEN Haardenfabriek Beckers, Becking en de hoogte van de financieringspro blemen, maar wist niét beter of die zouden worden opgelost. Dé moeilijkheden Zijn in 1966 be gonnen met de fusie tussen Beckers in Bergen op Zoom en Becking en Bongers in Ulft. Beckers had toen een goed produktiepotentieel, maar zat met verouderde modellen haar den. Becking en Bongers had een goed produkt en een goede afzet markt, maar had onvoldoende finan cieringsmiddelen. Alles leek gunstig voor een fusie, maar het pakte an ders uit. In 1968 bleek dat Beckers te veel modellen had, 269 met ruim veertig verschillende soorten binnenwerken. Veel moddellen bleken ook ver ouderd. Er volgde een reorganisatie, die tot gevolg had dat in Bergen op Zoom 200 en in Ulft bijna 100 men sen werden ontslagen. De oude directie vertrok, de lei ding werd toevertrouwd aan direc teur A. Dille, die met een nieuwe staf de moeilijkheden probeerde te over winnen. De overheid gaf een krediet garantie van 4% miljoen aan de Her- stelbank. Het jaar 1968 leverde een verlies op van ruim vier miljoen gul den, dat in 1969 dank zij het nieuwe beleid kom worden teruggebracht tot 1% miljoen. De verwachting was dat er in 1970 quitte zou worden ge speeld, te meer omdat de orderpor tefeuille voor dit jaar voor 18 pro cent beter gevuld was dam in 1969. De integratie van de gefuseerde bedrijven knapte echter dit jaar af op de weigering van de finan ciers nog meer langlopend krediet te verstrekken. De verhouding eigen kapitaal-vreemd kapitaal was door de reorganisatie in 1968 één op vier geworden en dat vonden de finan ciers een te smalle basis om op door te gaan. Vorig jaar december werd een be roep op Economische Zaken gedaan om een garantie vam nog eens 2Yz miljoen. Vorige week vrijdag zei Economische Zaken „nee". Volgens commissaris mr. P. van Boven wist Economische Zaken, dat dit de slui ting van de bedrijven zou betekenen. Hq verklaarde, evenals de directie en commissaris drs. Th. Adriaansens, tot vorige week vrijdag de hoop te hebben gehad, dat het we] zou luk ken. Hij liet tijdens de persconferen tie duidelijk merken teleurgesteld te zijn. Mr. Van Boven verklaarde, dat Economische Zaken als motieven voor de weigering had aangevoerd: niet over middelen te beschikken, de verhouding eigen-vreemd kapitaal moeilijk te vinden, het vijfjarenplan niet te onderschrijven en het op ver zoek van het bedrijf verrichte markt onderzoek iets te gunstig te vinden. (VERVOLG OP PAGINA 3) Een beeld van het fabrieksterrein in Bergen op Zoom gistermiddag, ter. wijl communiqués over de sluiting werden uitgedeeld. (Van onze correspondent) BRUSSEL Een nacht en een halve dag is de Belgische wereld kampioen gewichtheffen Serge Re ding gijzelaar geweest van studenten Nadat de minister van onderwijs had beloofd de eisen van de studenten te zullen aanhoren, en nadat een man van het Olympisch comité had ver teld dat Serge Reding zonder dage lijkse training een verloren sportman was, lieten de studenten de kam pioen gistermiddag vertrekken. De studenten die eergisteren ook reeds de koninklijke bibliotheek in Brussel bezetten, eisen dat de hoge re, handelsscholen waaraan zij stu deren, zouden worden erkend als universitaire inrichtingen. Reding werd dinsdagavond laat „ontvoerd" toen hij van een training naar huis ging. Men neemt aan, dat de kampioen vrijwillig is meegegaan omdat hij familieleden heeft die ook studeren aan handelsscholen. „Ik heb niet willen vechten", zei Reding later. „Ik had ze allemaal ge makkelijk kunnen opheffen, met hun verstand en al, maar ik begrijp dat zen een „zware" nodig hadden om hun argumenten „gewicht" te ge ven". SCHIPHOL (ANP) Ongeveer 6000 toeschouwers zullen per vlieg tuig naar de finale van de Europacup tussen Celtic en Feijenoord in Milaan gaan. Martinair zal alle beschikbare toe stellen op woensdag 6 mei inzetten om ruim 2000 voetbalsupporters te vervoeren. Drie DC 9, twee DC 8 machines, de F-28 en de twee Con- vairs zullen enige keren op en neer vliegen om alle supporters tijdig in Milaan te krijgen. Transavia zal 1400 mensen vervoe ren, verdeeld over de Boeing 707 en de Caravelles. En tenslotte vliegt de KLM met 14 machines ongeveer 2000 mensen over. In verband met de vele vrije dagen in de eerste week van mei, zullen vele supporters langer in Italië blij ven. DEN HAAG (KNP) Het lande lijk bestuur van Pax Christi Neder land heeft er bij de regering met klem op aangedrongen, dat alles wordt gedaan, dat de NAVO-richtlij- nen t.a.v. de wapenleveranties aan Portugal worden nageleefd en dat met name geen NAVO-wapens in Portugese gebieden van Afrika wor den gebruikt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op voorstel van mej. Goudsmit (D '66) zal minister Poiak (Justitie) worden gevraagd aan de Tweede Kamer 'n brief te zen den, waarin hij een uiteenzetting geeft over de oorzaken van de moei lijkheden in de strafgevangenis te Breda. Voorts zal de minister worden ge vraagd aan te geven op welke wijze deze moeilijkheden zijn opgelost. ZESTIG ONGELUKKEN hebben zich voorgedaan bij de burgerlucht vaart in West-Duitsland, gedurende het eerste kwartaal van dit jaar. Het aantal dodelijke slachtoffers bedroeg in 1969 4 en 1970 reeds 20. IN UTRECHT zal een werkgroep worden ingesteld ter bestudering van het druggebruik in die stad. Hiertoe heeft het college van b. en w. beslo ten. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Met ingang van 1 mei a.s. gaat het z.g. Bovagbemid- delingsbureau functioneren. De bond wil op deze wijze zijn bemiddeling aanbieden wanneer tussen automobi listen en bij de Bovag aangesloten autobedrijven geschillen ontstaan in zake onderhoud en reparatiewerk zaamheden van technische aard. De Bovag hoopt hiermee een steentje te kunnen bijdragen aan de verbete ring van de vertrouwensrelatie tus sen de autobedrijven en hun klanten. De ANWB en het Nederlands insti tuut van automobiel- verkeersdes- kundigen verlenen medewerking bij de uitvoering van dit nieuwe systeem Dit werd gisteren in Arnhem op het congres van de Bovag ter gele genheid van zijn 40-jarig bestaan door het hoofdbestuurslid van de bond, de heer J. Kreisel bekend ge maakt. Wanneer een automobilist schriftelijk en gemotiveerd een be roep op bemiddeling heeft ingediend verstrekt het bemiddelingsbureau een z.g. bemiddelingsadvies. Indien dan nog geen overeenstemming wordt bereikt, kan de kwestie worden voorgelegd aan een commissie van geschill Indien een autobedrijf weigert na een beslissing van deze commissie het vastgestelde advies op te volgen kan dit bedrijf worden ge royeerd als Bovaglid. Problemen tussen automobilisten en autobedrijven omtrent lonen en prijzen vallen evenwel niet onder het nieuwe systeem. De Bovag heeft reeds enige jaren ervaring opgedaan met het verlenen van bemiddeling. De bond meent dat de bemidde ling het voor de automobilist moge lijk maakt zijn klachten sneller en goedkoper behandeld te krijgen dan door inschakeling van de rechter mo gelijk is. Minister Bakker van verkeer en waterstaat kondigde in zijn openings rede van het congres de instelling van een instituut aan, dat zich bezig gaat houden met de keuring van het autopark. Op 21 mei a.s. zal de op richtingsvergadering van deze nieuwe stichting plaatsvinden. Er zal begon nen worden met de keuring van wa gens van tien jaar en ouder. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De berichten over sluiting van de verenigde bedrijven van Beckers, Becking en Bongers in Bergen op Zoom en Ulft hebben direct tot onrust in de Tweede Kamer geleid. De heer Nederhorst (PvdA) heeft om een spoedinterpellatie verzocht van de ministers Nelissen (Economische Za ken) en Roolvink (Sociale Zaken). Die interpellatie zou vandaag nog ge houden moeten worden vanwege de acute situatie, omdat de Kamer niet meer voor 12 mei bijeenkomt. Vanmiddag zal de Kamer om een uur beslissen of de interpellatie ge houden kan worden. De ministers zullen al vast uitgenodigd worden, zodat de interpellatie eventueel on middellijk daarna kan beginnen. Ondertussen waren al verschillen de schriftelijke vragen over B, B en B verstuurd naar de twee ministeries. De KVP'ers Assmann, Krosse en Peijnenburg willen van minister Ne lissen weten of door B, B en B bij Economisch Zaken om financiële steuin is gevraagd of die steun soms is afgewezen, en zo ja om welke rede nen dam. De kamerleden vragen ver der of uit het aanvragen vam sur séance vain betaling zonder meer moet worden afgeleid dat het bedrijf dichtgaat. De kamerleden vragen minister Nelissen zich in te spammen om te zien of bepaalde delen van de be drijven voor de werkgelegenheid be houden kunnen blijven. (Van een onzer verslaggevers) ZUIDDORPE De jeugdraad in Zuiddorpe heeft het afgelopen sei zoen naar bevrediging gefunctio neerd. Het programma, dat ter gele genheid van koninginnedag morgen (donderdag) in het dorp zal worden afgewerkt is het laatste programma onderdeel van de jeugdraad voor dit seizoen. Met de verschillende activiteiten heeft men de afgelopen maanden bijzonder veel succes gehad. Een van de meest gewaardeerde pro grammaonderdelen blijkt de regel matig terugkerende filmvoorstelling te zijn. De jeugdraad heeft ook de sympathie van de plaatselijke bevol king. „Tachtig procent van de inwo ners is donateur", vertelt penning meester H. de Mul. Te ramen zorgen ze jaarlijks voor een bedrag van achthonderd gulden, dat de jeug draad uiteraard bijzonder welkom is. Ook de heer Gortzak (PSP) heeft vragen gesteld over deze kwestie. Hij vraagt minister Nelissen te onder zoeken of door alsnog financiële steun te verlenen de werkgelegen heid in Bergen op Zoom behouden kan blijven en of er desgewenst met overheidssteun vervangende werkge legenheid kan worden geschapen. Aan minister Roolvink vraagt de heer Gortzak maatregelen te treffen dat de rechten van de werknemers bij ontslag vakantiegeld, pensioe nen, afvloeiingsregeling e.d. veilig worden gesteld. (Van een onzer verslaggevers) ZUIDDORPE Een wilde kat van onbekende herkomst heeft de afge lopen dagen een slachting aangericht onder de duiven van een aantal Zuiddorpse duivenmelkers. De kat heeft al twintig duiven gedood. Geen enkele eigenaar is er tot nog toe in geslaagd de moordlustige kat te vangen, al worden daratoe uiter aard wel pogingen ondernomen. Een aantal gedupeerden heeft collega's gewaarschuwd op hun hoede te zijn zolang het dier nog niet gevangen is. „Het vreemde is", vertelt een van de gedupeerde duivenmelkers, „dat de kat de duiven wel dood, maar ze daarna laat liggen en niet oppeu zelt". VIJFHONDERD gouden vijfdollar - stukken zijn afgelopen weekeinde in de Belgisch-Franse grensplaats Lich- tenbusch in beslag genomen. Elke munt heeft een waarde van 290. De clandestiene lading zat verborgen in een vrachtwagen. (ADVERTENTIES) bij kleine ongemakken weldadig en verzachtend voor de huid. grote doos 1.20 - familiedoos 1.80 Nu in nieuwe verpakkingen om ook het oog te laten genieten van verrukkelijke Koninklijke Droste kwaliteit.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1