Haven Hoofdplaat gaat dicht £2 Wat zijn Pandbrieven? Deze week wellicht beslissing over breigoederenfabriek u I EERSTE HULP OP WESTERSCHELDE Pandbrieven Vuilnisbelt waar jongen in verdronk wordt spoedig geëgaliseerd Voor moedér «DE DERDE HAND» Zonnige perioden Actie Sluise middenstand nu al een succes GRANAAT GEVONDEN IN MIDDELBURG Ziektebestrijding kleinfruit DODEN HERDENKING IN KAPELLE Klokgelui kondigt bevrijdingsfeest in Kapelle aan (Van een onzer verslaggevers) NIEUW-NAMEN Verwacht wordt, dat eind deze week meer bekend zal zijn over de ontwikkelingen rond de breigoederenfabriek P. de Schutter n.v. in Nieuw-Namen. Zoals bekend heeft dit bedrijf begin deze maand het merendeel van de achtenveertig personeelsleden ontslagen. De toekomst voor de nog werkzame mensen is blijkens verschillende me dedelingen nog steeds onzeker. Een en ander hangt af van een aantal onderhandelingen, die nog steeds gaade zijn. Aanvankelijk had eind vorige week al meer bekend moeten zijn over de vraag welk lot het be drijf te wachten staat. Door omstan digheden is die termijn verlengd. Volgens de familie de Schutter in Nieuw-Namen bestaat er nog steeds een kans dat de breigoederenfabriek wordt overgenomen door een van de in België wonende zoons. Sinds vori ge week is er in de situatie nauwe lijks verandering gekomen. Op de fabriek zijn momenteel nog twintig mensen werkzaam, waarvan acht Belgen en twaalf Nederlanders. Van de ontslagen werknemers zou den er volgens directeur A. H. Hei- doorn van het arbeidsbureau in Hulst (ADVERTENTIE) Nu eindelijk'een naaimachine met en nog zoveel meer voor delen. Het is een PFAFF, dat zegt toch ook nog wel iets Een naaimachine, die nog madr enkele dames in de wereld bezitten. WERKELIJK IETS APARTS Vraagt demonstratie of kom kijken. Gratis folders. Kortemeesstraat 17 - Tel. 35878 BERGEN OP ZOOM Nieuwediepstraat 23 - Tel. 2294 TERNEUZEN Papegaaistraat 4 - Tel. 4167 GOES B. F. van Waesberghestraat 16 Tel. 2215 HULST Nieuwendijk 29 - Tel. 3729 VLISSINGEN Vooruitzichten TJr voor woensdag en donderdag, opge- KNMI op maan- MA M Zonnige perioden ook enkele buien aanhoudend te koud. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: 2 tot 8, min. temp. 0 tot 4 graden on der normaal, max. temp.: 1 tot 6 gra den onder normaal. Kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor donderdag: aantal uren zon: 1 tot 8, min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal max. temp.: 0 tot 5 graden onder nor maal, Kans op een droge periode van minstens 12 uur 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. de meesten inmiddels weer ander werk hebben gevonden. Van een be vredigende afvloeiingsregeling is bij de breigoederenfabriek geen sprake geweest, aldus de heer Heidoorn. Wel gaf hij toe reeds geruime tijd op de hoogte te zijn van de moei lijkheden waarmee men binnen de breigoederenfabriek had te kampen. De waarnemend directeur van het Terneuzens Arbeidsbureau noemde vorige week de slechte leiding, de scherpe buitenlandse concurrentie en het verouderde machinepark de voor naamste oorzaken van die moeilijk heden. SLUIS De middenstandsactie te Sluis is geopend met een muzikale rondwandeling en een show op de Groote Markt van de harmonie „Ter- neuzen" met medewerking van het majorettepeloton. Het optreden was een succes en er was een goede be langstelling. Dit nieuwe initiatief van de Slui se middenstand zal ongetwijfeld sla gen. Hoewel de actie pas is gestart, is reeds eenderde van het totaal aan tal loten door de deelnemers ver kocht. Eén teleurstelling heeft het bestuur van de middenstandsvereniging reeds moeten incasseren. De burgemeester van Aardenburg kon, naar hij schrif telijk mededeelde, geen toestemming geven om de reclamestoet door Aar denburg te laten passeren. Het actieve bestuur heeft echter op dit besluit direct gereageerd door in Aardenburg huis-aan-huis folders te laten verspreiden. MIDDELBURG Bij graafwerk zaamheden aan de Oude Veerseweg te Middelburg werd een 15 centime ter lange granaat van onbekende oorsprong opgegraven. Het projec tiel werd voorlopig veilig opgebor gen bij de heer P. Vader aan de Ou de Veerseweg, alwaar de mijnen- opruimingsdienst het explosief kwam ophalen. (Van een onzer verslaggevers) HOOFDPLAAT De haven van Hoofdplaat is niet meer. Een grote zand zuiger, in gebruik bij de werkzaamheden ter verhoging van de dijk bij Hoofdplaat blokkeert de ingang. Ondanks de zandzuiger, zou de haven niet meer bereikbaar zijn, want bin nenkort zal de haven geheel zijn ingedijkt. De firma van 'T Verlaat uit Hardinikxveld-Giesendam is al van het voorjaar '69 bezig de dijk bij Hoofd plaat in totaal twee en een halve kilometer in oostelijke richting op deltapeil te brengen. Vandaar de afsluiting van de haven van Hoofdplaat. GOES De waarschuwingsdienst voor de ziektebestrijding in de kleinfruitteelt van het Consulent schap voor de Tuinbouw in Zeeland in samenwerking met de provincia le organisatie van de veilingen heeft haar eerste bericht voor dit seizoen uitgegeven. De kleinfruitte- lers moeten de verschillende gewas sen controleren op het voorkomen van luizen en zonodig hiertegen maatregelen nemen. Vooral dient gelet te worden op de aanwezig van de bloedblaarluis in bessen. De ontwikkeling van de zwarte bessen is zover dat de rondknopmij- ten zich gaan verplaatsen. Er dient nu met de bestrijding begonnen te worden door met tussenpozen van een week enkele malen te spuiten. Verder wordt er op gewezen dat bij het begin van de bloei een bestrij- .ding moet plaats vinden van bladval en schimmel in de bessen. (Van onze correspondent) KAPELLE Op 4 mei om kwart voor zeven 's avonds wordt in de Ned Herv. Kerk in Kapelle een her denkingsbijeenkomst ter gelegenheid van de bevrijding gehouden voor Ka pelle en Biezeünge. Om half zes is er een kranslegging op de begraaf plaats te Biezelinge. Aan de herdenkingsdienst in de herv. kerk verleent het mannenkoor Zang en Vriendschap medewerking. De dienst zal drie kwartier duren en daarna is er een stille tocht naar de begraafplaats waar burgemeester Van Suylekom een toespraak zal hóu den- Precies om acht uur wordt twee mi nuten stilte in acht genomen daarna woeden kransen gelegd terwijl het muziekkorps koraalmuziek zal spe len. Om negen uur begint in De Vroone de vertoning van de film voor personen van 16 jaar en ouder. (Van onze correspondent) KAPELLE De oranjeverenigin gen van Kapelle en Biezelinge heb ben een uitgebreid feestprogramma opgesteld voor 5 mei. Om acht uur begint het feest met het luiden van de klokken. Om negen uur defile ren de schoolkinderen voor het ge meentehuis. Burgemeester van Suy lekom zal een toespraak houden. Verder worden er vlaggen gehesen en vredesduiven gelost. Daarna is er een kinder-aubade. Van tien tot twaalf uur vinden op het sportterrein kinderspelen plaats. Bij ongunstig weer is dat in de vei linggebouwen. Tussen een uur en half twee vindt aan de Statio-nssingel de opstelling plaats van de optocht. Tot drie uur trekt de optocht door Kapelle en Biezelinge- Tussen drie en zes uur zijn er volksspelen waar onder een zeskamp op het sportter- Om acht uur wordt aan de Stations singel de lichtstoet opgesteld die door de twee dorpen zal trekken. In „De Vroone" begint om acht uur met medewerking van de „Groep Amsterdam" in hotel De Zwaan een oranjebal. Voor het verlichte gemeentehuis wordt om tien uur 's avonds een mu zikale show gegeven door Excel sior uit Goes. Voorts is het de bedoeling Kapelle en Biezelinge feestelijk te versie ren. Dit gebeurt door leden van de jeugdclubs in beide gemeenten. Deze week zal er al mee worden begonnen. Hierdoor zal de fruitronde van Ka pelle, die zaterdag wordt verreden, ook door versierde straten gaan. VLISSINGEN-MOERDIJK De veiligheid van de scheepvaart op de Westerschelde is een bron van voortdurende zorg bij Rijkswater staat. Het ligt in de lijn der ver wachtingen, dat de beveiliging van de scheepvaart op één van Euro pa's drukste vaarwegen in de loop van deze zomer optimaal zal zijn verzekerd. Niet alleen breiden de bergingsmaatschappijen hun acti viteiten gestadig uit, maar ook Rijkswaterstaat doet het zijne. Mo menteel wordt op de werf van Paans NV aan de Rodevaart (Moerdijk) in opdracht van Rijks waterstaat een scheepje gebouwd dat in de toekomst „eerste hulp bij ongelukken" te water zal gaan bie den. Het is speciaal uitgerust voor de bestrijding van scheepsbranden. De rijkshavenmeester van Vlissin- gen, de heer H. Edens, krijgt in dit nieuwe vaartuig, dat de naam „Stuvesant" draagt, een machtig stukje gereedschap tot zijn be schikking. De brug van de „Stuvesant" 'wordt naar de wensen van de rijkshavenmeester ingericht. Soort gelijke schepen als de „Stuvesant" zijn al in gebruik in de Amster damse haven. Zij hebben echter minder apparatuuren aan boord dan het vaartuig dat op de Wester schelde dienst zal gaan doen. De ..Stuvesant" wordt in nauwe sa menwerking tussen het ingenieurs bureau Intvelt te Delft, Rijkswa terstaat en de werf Paans ge bouwd. De „Stuvesant" heeft een lengte van 26,95 en een breedte van 6 m, terwijl de diepgang slechts 2,20 m bedraagt. De snelheid van 21,5 km per uur bij 565 pk en 1225 omwen telingen per minuut. De schroef wordt aangedreven door een 700 pk Caterpillar motor. Er worden 3 waterkanonnen op gemonteerd, gevoed door 3 pom pen welke 150 m3 water per uur kunnen leveren bij een druk van 10 atm. Bovendien is er een 6 inch leiding aanwezig om water naar de wal te pompen. Dit kan nodig zijn als er in of achter een sluis brand is ontstaan en men geen half uur kan wachten tot er geschut is. Verder staan er een hogedrukne- velspuit en een hogedruk nevel- pomp op het schip. Acht sproeiers aan de bergingszijde, dekverneve- laars en een nevelgordijn zorgen voor de bescherming van de be manning en de verblijven. Dit biedt de mogelijkheid om een brandend schip op zeer korte afstand te na deren, een punt dat van vitaal be lang kan zijn als er mensenlevens op het spel staan. Daarom is er ook een deur naar het bemannings- verblijf, schuin geplaatst, zodat er gemakkelijk met een brancard kan worden gemanoeuvreerd. Voor bij zondere branden zijn er 4 poeder- apparaten en een tank van 3500 liter schuimblussing met een 15 malige verschuiming, zodat er van één tank, achter elkaar 12.500 1 schuim weggespoten kan worden. Verder is het schip uitgerust met een verstelbare schroef en een nieuw soort stabiloroer, voor het eerst bij Rijkswaterstaat in ge bruik, alsmede een elektrische stuurinrichting. Voor de communi catie en waarnemingen, nodig om de regelingen en handelingen van op en afvarende schepen te bege leiden of te dirigeren zijn er aan boord radar, een deccainstallatie, een sonarinstallatie welke alle on geregeldheden onder water regi streert, zowel in de lengte als in de breedte, tot het kleinste zand- ribbeltje toe, zodlat wrakken en ka bels direct opgespoord kunnen wor den, een hydraulische echolood, radio-telefonie en mobilofoon. Voor berging heeft deze boot naast een ruim sleepvermogen een boom op het achterdek met een hefver mogen van 2,5 ton. Vanzelfspre kend kunnen de pompen welke voor blussing aanwezig zijn ook ge bruikt worden om een schip leeg te pompen. De bemanning zal uit 5 koppen bestaan, waarvoor ideale hutten zijn gebouwd. Het schip komt niet continu in de vaart. De beman ning wordt niet afgelost. Wel is het schip continu bereik- en beschik baar. Dezer dagen vonden er bespre kingen plaats over de inrichting van de brug, welke geheel uit allu- minium zal worden opgetrokken. Rijkshavenmeester Eclens heeft veel ervaring met bruggen, daar hij lange tijd als stuurman heeft ge varen, o.a. op de Willem Barentz. Naast de Stuvesant zal ongeveer tezelfdertijd de verlengde oude po- litieboot RP 10, onder de nieuwe naam „Saeftinge" in de vaart ko men, welk schip dienst gaat doen als een soort verkeersregelaar tus sen Hansweert en Terneuzen. De lengte van dit schip wordt 23,58 m. Breedte 4.30, diepgang 1,60, snel heid 20 km per uur bij 200 pk en 320 omwentelingen per minuut. Ook de „Saeftinge" krijgt een brandblusinstallatie, welke die van de „Stuvesant" ongeveer evenaart. Zij spuiten, als dit moet 350 m3 per uur met een druk van 14 atm. Naast het waterkanon, komen op dit vaartuig 2 handkanonnen met slangaansluiting. Als deze boten zullen zijn inge zet, naast het reeds bestaande ma teriaal, blijft de zorg er nog voor de kanalen, waar ook nogal wat tankers varen. Mogelijk komen er wat kleine blusbootjes bij Wemel- dinge en Hansweert aan de binnen zijde van de sluis. De „Stuvesant" op het droge. Samen met de tot verkeersrege laar omgebouwde RP 10 - een voormalig vaartuig van de rijks politie te water - gaat dit scheep je zijn bijdrage leveren aan de beveiliging van de scheepvaart op de Westerschelde. (ADVERTENTIE) Hypotheekbanken financieren, woningbouw. De miljoenen die daarvoor nodig zijn, moet een hypotheekbank: lenen. Met kleine bedragen. Van mensen die geld willen uitlenen tegen rente. Die "uitleners" krijgen van de Hypotheekbank een schuldbewijs. Zo'n rentepapier beet Pandbrief. Hypotheekbanken geven ze uit. En uw bank of commissionair verkoopt ze. de Hypotheekbanken staan erachter Een publicatie van de Vereniging van Hypotheekbanken, Adelheidstraat 8, 's-Gravenhage. (Van een onzer verslaggevers) WESTDORPE De vuilnisbelt in Westdorpe, waarin het vijfjarige zoontje van de familie Weijts zater dag om het leven kwam, zal op korte termijn worden opgeheven. Volgens burgemeester R. A. J. den Boer van Sas van Gent, waaronder Westdorpe ressorteert, zijn er vorige week al besprekingen gevoerd met de opzich ter van openbare werken, om het terrein aan de Kapittelstraat te ega liseren. „Het is tragisch dat dit on geluk juist nu moest gebeuren", aldns de burgemeester. De belt wordt door de gemeente al geruime tijd niet meer gebruikt. Al leen de inwoners gebruiken hem nog voor het storten van klein huisvuil. Dinsdag 28 april 1970 DE VRIJE ZEEUW

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3