Massale arrestatie Krim-tartaren in Moskou SIHANOEK NAAR COMMUNISTEN Cambod ja-regiem (en Nixon) steeds meer in het nauw VERINGA DOET WEINIG WATER IN DE WIJN Bontmantels TOWNSEND IN COCKPIT ISRAËLISCHE MIRAGE...... Nelissen doet voorlopig niets aan stijgende prijzen WEIGERT BATALJON DIENST BEVEL OP TE VOLGEN? UW bont In wetsontwerp bestuurs- hervorming universiteiten morgen Wereldmissiedag van de kinderen Raad Axel kiest derde wethouder Interscholaire ontmoeting Tonny Curtis beboet voor bezit hennep Weer Starfighter verongelukt BEZORGDHEID KAMERLEDEN China en V.S. praten verder Brandt en Scheel praten moeilijkheden weg Frans nationalisme blokkeert visserijbeleid EEG Vragen in Kamer: Demka: ontslag voor 84 mensen „EbePA ene Aan onze ADVERTEERDERS vakleututiff versargd envevzeloevd bewaurd DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraat 9, Temeuzen, tel. (01150)7920. Abonnementsprijs f 8,per kwartaal; per maand f 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. DE VRUE ZEEUW DINSDAG 28 APRIL 1970 25e Jaargang No. 6231 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40. exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bii vooruitbetaling. Vermelding Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummei vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze redactie buitenland) MOSKOU De Russische veilig heidspolitie heeft een betoging var. 160 Krim-tartaren, die op het eeuw feest van Lenin tegen hun achter stelling wilden protesteren, door massale arrestaties weten te voor komen. De kennelijk tevoren ge waarschuwde politie wachtte vorige week de groepjes betogers op bij de stations, waar zij vanuit verschil lende delen van de Sovjet-Unie aankwamen, aldus kringen die in nauw contact staan met de dissi dente intellectuelen in Moskou. De ze zegslieden menen dat de Krim- tartaren tenslotte vermoedelijk weer op de trein naar hun woon- rlaats zijn gezet, nadat hun petities varen verscheurd. De tartaren, enkele honderddui- enden mensen, zijn in 1944 onder Stalin over het hele land verspreid, imdat zij zich aan collaboratie met 15 Duitsers schuldig gemaakt zou den hebben. Zij zijn formeel in 1966 gerehabiliteerd, maar velen van hen zeggen dat zij niet naar de Krim mogen terugkeren en ook op andere manieren gediscrimineerd worden. Volgens de zegslieden in Moskou is niet bekend waar de gepensio neerde majoor-generaal Pjotr Gri- gorenko, die zich als pleitbezorger van de Krim-tartaren heeft opge worpen, zich op het ogenblik be vindt. Hij is begin dit jaar door een rechtbank in Tsjkent krankzinnig verklaard. Hij zou toen naar een psychiatrische inrichting in Kazan, aan de Wolga, zijn gestuurd, maar zijn vrouw heeft sindsdien tever geefs geprobeerd hem daar tele, fonisch te bereiken. Volgens de kringen in Moskou, die dit alles in ondergrondse nieuws brieven bekendmaakten, zijn er nog een aantal processen aangespannen tegen dissidente intellectuelen. In Gorki zou een geschiedenisle raar, Pavlenkov, tot zeven jaar zijn veroordeeld wegens het uitdelen van een pamflet waarin beweerd werd dat het stalinisme in de Sov jet-Unie de kop weer opsteekt. Twee van zijn studenten zouden respectievelijk tot zes en tot vijf jaar zijn veroordeeld. De dichteres Natalia Gorbanevs- kaya, die in december is gearres teerd nadat de politie illegale lite ratuur aantrof in haar flat in Mos kou, is na een onderzoek door het psychiatrisch instituut in Moskou krankzinnig verklaard. De vroegere voorzitter van een collectieve boerderij, Ivan Jakhimo- vitsj, die beschuldigd is van anti- Sovjet-uitlatingen, vanwege zijn protest tegen de invasie van de lan den van het Pact van Warschau in Tsjechoslowakije, ondergaat even eens een psychiatrische behande ling, aldus zeslieden in Moskou. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De gemeenteraad van Axel moet tijdens de raadsvergade ring van vanavond (dinsdag) een derde wethouder kiezen. De benoeming van de derde wet houder werd op de raadsvergadering van 2 april nodig bevonden voor het voeren van een verantwoord beleid. Op 14 april werd het plan daarvoor goedgekeurd door Gedeputeerde Sta ten van Zeeland. In dezelfde raads vergadering zullen tevens commis sies samengesteld moeten worden. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Woensdagmiddag komt een team van tien leerlingen van drie middelbare scholen uit Wet- teren (B) naar Terneuzen om in de foyer van het Petrus Hondius Lyce um in een quiz in het krijt te treden tegen tien leerlingen van de beide Temeuzense middelbare scholen, het Petrus Hondius Lyceum en het Zel- denrustcollege. Dit is de eerste wed strijd in de halve finale. In totaal zullen ongeveer tweehonderd sup porters van beide scholen deze quiz bijwonen. De wedstrijd begint om drie uur waarna, om ongeveer vier uur alle leerlingen zullen op de wa tertoren worden ontvangen door het gemeentebestuur en worden toege sproken door burgemeester Aschoff. Vervolgens is er een broodmaaltijd in de kantine van het Petrus Hondius Lyceum en zullen de leerlingen in de gelegenheid zijn elkaar nader te leren kennen. (Van onze redactie buitenland) PNOMPENH Het nieuwe bewind in Cambodja zit ernstig in het nauw, niet alleen militair maar ook politiek. Terwijl de strijd met de Vietcong en de Noordvietnamezen de wapen- en munitie-) voorraad van het kleine en slecht uitgeruste leger van generaal Lon Nol steeds meer uitput, heeft het op 18 maart afgezette Cambodjaan-i se staatshoofd Norodom Sihanoek naar het zich laat aanzien een; „bondgenootschap" gesloten met de leiders van Noord-Vietnam, vietcong en Pathet Lao naar alle waarschijnlijkheid om zijn) terugkeer naar Pnompenh met communistische wapenhulp te be- werkstelligen. Concrete maatregelen zijn overigens van die zijde! niet bekendgemaakt. LONDEN (Reuter) De 44-jarige Amerikaanse filmacteur Tony Curtis is gisteren in Londen veroordeeld tot een boete van 50 pond (ongeveer 430 gulden), omdat de poiitie de dag tevoren bij zijn aankomst uit New York een kleine hoeveelheid Indi sche hennep in zijn bagage had ge vonden. Curtis verklaarde dat het middel voor eigen gebruik was bestemd. Curtis heeft een leidende rol ge speeld in de campagne tegen het ro ken in Amerika. Hij is daarmee be gonnen na de dood van zijn vader. De Sovjet-Unie en Hanoi hebben inmiddels het Indonesische voorstel voor een Aziatische conferentie over Cambodja verworpen, en Frankrijk heeft te kennen gegeven dat het ge neraal Nol geen wapens zal leveren. Politieke waarnemers in Pnom-Penh geloven dat het lot van het nieuwe Cambodjaanse bewind „in niet al te verre toekomst" bezegeld zal worden, wanneer het niet op korte termijn haar strijdkrachten opnieuw kan uit rusten. Alle hoop van Lon Nol richt zich nu op Amerikaanse militaire steun. President Nixon beraadslaag de gisteren opnieuw met zijn voor naamste politieke en militaire advi seurs over de jegens Cambodja te volgen gedragslijn. Te zelfdertijd sprak de presidentiële woordvoerder Ziegler grote bezorgdheid uit over de „agressieve" acties van de Noord- vietnamese troepen en de Vietcong in dat land. Ziegler zei dat nog geen beslissing was gevallen over het Cambodjaanse verzoek om wapen hulp, maar dat een essentiële vraag was „in hoeverre een mogelijke com munistische machtsoverneming in Cambodja de veiligheid van onze strijdkrachten in Vietnam en het Vietnamiserinigsprogramma zal scha den". Diplomatieke waarnemers menen dat Nixon voor de moeilijkste beslis sing op het gebied van de buiten landse politieke staat, sinds hij vijf tien maanden geleden zijn ambt aan vaardde. Volgens onbevestigde be richten hebben Amerikaanse militai re leiders maar ook sommige hoge burgerfunctionarissen een snel, hard optreden tegen de communistische bolwerken in Cambodja bepleit. Nixon dient echter tegen de eventu ele voordelen het effect af te wegen dat zo'n maatregel op de Amerikaan se publieke opinie zal hebben. fn de Cambodjaanse stad Aneta- som, ongeveer 70 km van Pnom Penh, laaide de strijd gisteren weer op. Re geringstroepen hadden de dag tevo ren de herovering van de stad ge meld, maar de Vietcong zou zich nu in enkele pagodes hebben verschanst die het leger wegens hun geheiligde karakter wenst te ontzien. De Viet-I cong schijnt de hoofdstad te willen' omsingelen en heeft een aantal brug gen in de lucht laten vliegen waar door verbindingen naar het oosten en zuiden werden afgesneden. Een Amerikaans transportvliegtuig voerde gisteren uit Zuid-Vietnam een aantal grote knsten aan. Het bterof vermoedelijk een nieuwe Zuid Viet namese wapenzending, al werd ge zegd dat de kisten generatoren voor de Amerikaanse ambassade bevat ten. In Saigon zijn gisteren ruim 200 Vietnamese vluchtelingen uit Cam bodja aangekomen aan het begin van een georganiseerde „exodus". De meeste zijn in Cambodja geboren. Een hoge functionaris van het Zuid- vietnamese ministerie van buiten landse zaken zei in Pnom Penh dat er geen sprake was van een „alge mene repatriëring" van de Vietna- mezen uit Cambodja, maar van een „tijdelijke en vrijwillige" terugkeer van enkele duizenden. FRANKFORT/MAIN (DPA) Op vijf kilometer van de luchthaven Rhein-Main bij Frankfort is opnieuw een Canadese Starfighter neergestort. De piloot wist zich in veiligheid te brengen. HAVENARBEIDERS op Malta zijn maandag in staking gegaan uit soli dariteit met ambtenaren die al 13 dagen staken voor hogere lonen. PREMIER FRANCISCO Pinto da Cunha Leal, de vroegere Portugese minister en vooraanstaand tegenstan der van de regering Salazar is zon dagnacht op 82-jarige leeftijd in Lis- abon overleden. In de Egyptische pers is gisteren deze foto gepubliceerd van de Britse oorlogsheld kapitein Peter Townsend In de cockpit van een Israëlische Mirage. Naast het toestel een Israëlische piloot. Deze Cambodjaanse soldaat han teert een in de Sovjet-Unie ontwor pen en in China vervaardigd automa tisch geweer AK-47. Cambodja ont ving vorige week een zending AK-47 wapens uit Saigon. Het materieel is buitgemaakt op communistische strij ders in Zuid-Vietnam. MINISTER NELISSEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Nelissen (Economische Zaken) heeft gisteren tegenover de Tweede Kamercommissie van Economische Zaken verklaard het prijsbeleid voorlopig niet te zullen wijzigen. De minister gaf de commis sie een toelichting op de prijsontwikkeling van 2,3 procent in het eerste kwartaal van dit jaar. Eind juni zal minister Nelissen meedelen of hij het huidige prijsbeleid zal voortzetten, mogelijk enige verdere versoepeling zal toepassen of andere wijzigingen erin zal aanbrengen. De minister verklaarde niet pessi mistisch gestemd te zijn over de mo gelijkheid dat de gemiddelde prijs ontwikkelingen in 1970 in de buurt van de verwachte 4 procent zal blij ven. Enige kamerleden hadden hun be zorgdheid geuit over de prijsstijging van 2,3 percent in het eerste kwar taal. Mevrouw Brautigam (P.v.d.A.) noemde deze stijging te hoog. Wij mogen niet zinloos met onze armen over elkaar blijven wachten. Deze minister behoort de prijsbokser num mer een te zijn aldus mevrouw Brau tigam. Haar fractiegenoot Oele merkte op: de minister balanceert op het scherp van de snede, hij zal misschien moei lijk zijn evenwicht kunnen bewaren. De pacifist Wiebenga drong er bij de minister op aan niet verder te gaan met versoepeling van het beleid. Goudzwaard (A.R.) bracht nog eens de noodzaak van een krachtige inflatiebestrijding naar voren. Hij herinnerde eraan, dat de regering had toegezegd, passende maatregelen te zullen nemen, als de gemiddelde prijsstijging dit jaar boven de 4 pro cent zou uitkomen. De minister zei verder, dat in de meeste c.ao.'s met index-clausules de loonsverhoging een feit wordt bij een prijsstijging van 3 percent of meer. Het in werking treden van zo'n in dexclausule betekent echter nog geen falen van het prijsbeleid, meende hij. PEKING (AFP.) De ambassa deurs van China en de Verenigde Sta ten zullen op 20 mei weer in de Pool se hoofdstad Warschau bijeenkomen om hun besprekingen voort te zetten. Het wordt dan de derde ontmoeting sinds het begin van het jaar, en de 137ste sinds de eerste ontmoeting die al op 1 augustus 1955 in Genève plaatsvond. BONN (DPA) De Westduitse bondskanselier Willy Brandt en zijn minister van buitenlandse zaken Wal ter Scheel zijn naar aanleiding van de omstreden brief van Brandt aan de Poolse partijleider Gomoelka overeen gekomen dat in de toekomst „onvol maaktheden" bij het wederzijdse overleg zullen worden vermeden. Dit maakte regeringswoordvoeder Conrad Ahlers gisteren in Bonn be kend nadat de beide leiders van de coalitie reeds zondagavond een ge sprek ter verduidelijking van het pro bleem hadden gevoerd. Over me ningsverschillen inzake de buiten landse politiek was naar de uitlating van Ahlers geen sprake geweest. BRUSSEL (ANP) De landbouw minister van het Europa van de zes die maandag en dinsdag in Brussel vergaderen, hebben gisteren alleen gediscussieerd over een gemeenschap pelijk visserijbeleid. De discussies van gisteren hebben tot geen enkel resultaat geleid. Op het moment dat de bewindslieden het visrecht bespraken, dat uitgebreid zou moeten worden tot eikaars terri toriale wateren (een strook van drie mijlen buiten de kust) bleek dat de Fransen, om redenen van nationale souvereiniteit, absoluut niet van zo'n regeling wilden weten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ministers Veringa (Onderwijs en Wetenschappen) en Lardinois (Landbouw) hebben gisteren bij de Tweede Kamer het definitieve wetsontwerp voor bestuurshervorming van universiteiten en hogescholen ingediend, nadat al op 17 februari j.l. een voorlopig wetsplan in brede kring ter discussie was gesteld. In hun definitieve wetsontwerp handhaven de ministers hun voorstellen voor de samenstelling van de universiteitsraad en faculteitsraden. Enkele belangrijke veranderingen tegenover het voorontwerp zijn: meer vrijheid voor de bijzondere instellin gen van wetenschappelijk onderwijs (universiteit van Nijmegen, universi teit van Amsterdam, vrije universiteit te Amsterdam, hogeschool te Til burg) versterking van de positie van de wetenschappelijk assistenten en medewerkers in tijdelijke dienst; verandering van het stelsel van ver kiezingen. De ministers willen de nieuwe wet laten gelden tot augustus 1973. De in gangsdatum in het voorontwerp vastgesteld op 1 september a.s. wordt in het wetsontwerp openge laten. De mogelijkheid bestaat, dat per universiteit of hogeschool afzonder lijk de ingangsdatum van de be- stuurshervormingen -wordt vastge steld. Stond in het voorontwerp, dat de nieuwe wet ook zou gelden voor bij zondere instellingen, in het definitie ve wetsontwerp wordt deze instellin gen het recht gegeven een eigen be- stuursregeling op te stellen. Deze re geling moet wel in overeenstemming zijn met de grondgedachte van de wet en behoeft de goedkeuring van de minister, v In het voorontwerp stond, dat de verkiezingen voor de universiteits- DEN HAAG (ANP) Het Twee de-Kamerlid J. H. Janssen (KVP) heeft minister Den Toom van Defen sie gevraagd of het juist is dat dienst plichtige militairen van het 103e ge neeskundige bataljon te Ermelo in een brief aan de minister van Defen sie hebben laten weten „niet zonder meer ter beschikking te zijn voor een militaire actie waartoe buiten hen om is besloten". Verder vraagt hij of deze militairen de minister hebben meegedeeld dat hij „niet door het geven van een dienstbevel bij voorbaat van hun me dewerking en loyaliteit verzekerd kan zijn". Is deze houding van dienstplichtige militairen, die door het grondwette lijke daartoe bevoegde gezag onder de wapenen zijn geroepen, onder meer als de krijgstucht ondermijnend te kwalificeren?, vraagt het kamerlid vervolgens. Verder vraagt hij de toezegging van de minister, dat bij dit onderzoek ook nauwkeurig wordt nagegaan of ge noemd optreden van buiten is uitge lokt, dan wel dat daartoe is aange spoord. UTRECHT (ANP) Na de fusie tussen Demka Staalgietwerk in Utrecht en de Franse onderneming Sambre et Meuse moeten bij de nieu we vennootschap Staalgietwerk en het resterende deel van Demka (de walserij) 84 van de 828 personeels leden afvloeien. Zij zullen moeten worden ontsla gen, als voor hen binnen het Hoog- oven-concem geen andere functie kan worden gevonden. Bij de 84 die naar een andere baan moeten omkijken zijn 68 beambten en 16 handarbeiders. en faculteitsraden pas geldig waren als van elke geleding wetenschap pelijk personeel, studenten, overig personeel tenminste 25 procent aan de verkiezingen had deelgeno men. Was dat minder, dan zou na drie maanden voor de betreffende gele ding opnieuw gekozen moeten wor den, in de hoop dat de publiciteit on dertussen meer stemgerechtigden met succes zou hebben opgeroepen te ko men stemmen. Het definitieve wetsontwerp be paalt dat tenminste 35 procent per geleding aan de verkiezingen moet deelnemen. Wordt voor een geleding dit percentage niet gehaald, dan wordt niet over gestemd, maar krijgt die geleding minder zetels in de raad. Dit betekent, dat voor het geval slechts 15 procent van de studenten mee zou doen aan de verkiezingen, de studenten slechts 15/35 van hun vastgestelde aantal zetels in de raad kunnen bezetten. Zoals bekend heeft de Nederland se studentenraad opgeroepen de plan nen van minister Veringa te boycot ten en niet aan de verkiezingen deel te nemen. (ADVERTENTIES) Een klasse apart omdat we ze zelf maken. Bewaren in onze Speciale Bontkluizen. Breda Ginnekenw. 35 tel. 36834 I Roosendaal Hoogstr. 32 tel. 37503 Donderdag 30 april verschijnt wel onze krant, maar zijn onze kantoren gesloten. Advertentie-opdrachten voor vrijdag 1 mei dienen wij uiter lijk woensdag 29 april 12.00 uur in ons bezit te hebben. Opdrachten die ons na 12.00 uur bereiken worden automa tisch in de eerstvolgende uit gave geplaatst. Afdeling advertentie-exploitatie Grou ..iarkt25.Breda.Te),01600-30095

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1