WEKENLANG VERZET GEVANGENEN Overplaatsingen breken Koepel-opstand CHINA VERRAST Jongetje (6) komt om in vuilnisbelt WERELD MET KUNSTMAAN Zandplaat eindpunt joy-varen Bmlnuntels ,2>.PA BAND REDT OVER BOORD GESLAGEN VEERMAN AJAX NU BIJNA ZEKER VAN TITEL' „Bevrijdingsfeesten kosten geen 30 miljoen" BRANDWEER VINDT LIJKJE NA VIER UUR INTENSIEF ZOEKEN Meisje uit Goes al week vermist Zoon Britse prinses Margaret bedreigd? WEER NORMAAL SIT-DOWN Explosie van vreugde in Peking Vijlde Onderschat VALLENDE BOOM DOODT MAN C70-ROTTERDAM NA ACTIE SOCIALISTISCHE JEUGD VS-krediet aan KLM van 120 miljoen lene Directeur: Dr. W. A. J. M. Hark*. HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—7920. Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand S 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 27 APRIL 1970 25e Jaargang No. 6230 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2.40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummei vrijdag tot vm 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem HANS VAN Z. ..„auctor intellectualis".... (Van een onzer verslaggevers) BREDA Een opstandig protest van de zwaarste criminelen in Ne derland, die zijn samengebracht in de centrale gevangenis voor lang gestraften te Breda (de Koepel), is zaterdag door de directie Gevan geniswezen van Justitie onderdrukt. Door middel van min of meer „buitenreglementaire" acties onder leiding van een groep vrij jonge en intelligente gevangenen, wilde het grootste deel van de bevolking van de Koepel een zekere democratisering bereiken van het systeem, zoals dat nog steeds functioneert bij het Nederlandse gevangeniswe zen. De onrustbrengende groep is zaterdag uit de Koepel weggehaald en over gebracht naar strafinrichtingen elders in het land. Ondr hen bevinden zich de „auctor intellectualis" van alle acties in de Bredase gevangenis, Hans van Z., en de meeste leden van de zogenaamde Inspraakcommissie die vorige week in een brief aan de minister van Justitie meer rechten voor gevange nen heeft gevraagd. „Een gedeelte van de gevangenis bevolking heeft een spel willen spe len, waarin het heeft willen probe ren hoever het kon gaan", aldus een woordvoerder van het ministerie van Justitie. Hij zei dat zal worden na gegaan of de tijdelijke onderbren ging van de 8 gevangenen in ande re inrichtingen wellicht van blij vende aard zal kuinnen worden. „Zodra de sfeer in de inrichting dat toelaat zal de directie de over legsituatie met de gedetineerden weer heretellen. Deze was onder de omstandigheden van de laatste dagen opgeschort", aldus de Justitie- woordvoerder. Onder overlegsituatie wordt verstaan een vorm van over leg tussen een vertegenwoordiging uit de Koepelbevolking en de direc tie. Het overleg zal op een geregel de wijze moeten plaatsvinden. De wensen die de directeur niet kan in willigen zullen aan de directie Ge vangeniswezen moeten worden door- (Van onze correspondent) KRUININ GEN Een autoband heeft in de veerhaven van Kruinin- gen op het nippertje het leven gered van de 50-jarige wachtsman J. C. R., die uit zijn roeiboot was geslagen. Om half negen zaterdagavond spoel de in de veerhaven een lege roeiboot aan, waarin een tas met boodschap pen en een schoen lagen. Een half uur eerder had personeel van die Provinciale Stoombootdien sten gezien dat de wachtsman van de in de veerhaven liggende bagger molen in zijn roeiboot was gestapt en weggevaren. Toen de roeiboot leeg werd aangetroffen, vermoedde men dat de man in het ruwe weer over boord was geslagen. Er werd onmid dellijk alarm geslagen. Aan boord van de baggermolen werd niemand aangetroffen. Er bestond toen alle reden aan te nemen dat de veerman was verdronken. Juist op het moment dat men te rug wilde varen naar de wal, hoorde men gekreun. Bij de speuractie werd de veerman in de buurt van een drij vende kraan in het water liggend aangetroffen, terwijl hij zich vast klemde aan een autoband. Geheel verkleumd werd hij naar de wal overgebracht. Dokter De Reij uit Hansweert verleende eerste hulp en liet de veerman overbrengen naar het St.-Joannaziekenhuis in Goes. Daar bleek dat de man geen nadelige gevolgen had ondervonden van zijn ongeveer een uur durend verblijf in het water. LONDEN (RTR) De Britse on derwereld zou van plan zijn een lid van de Britse koninklijke familie te ontvoeren. Dit is gisteren door het Engelse zondagsblad „Sunday Tele graph" gemeld. De achtjarige viscount Linley, zoon van prinses Margairet en graaf Snow- don, zou ontvoerd moeten worden om de vrijlating te bewerkstelligen van twee beruchte misdadigers. gestuurd. We hopen de mensen op deze manier een beetje verantwoor delijkheid te geven. Het iS een moei lijke zaak; we weten het. De Koepel heeft nu eenmaal ook moeilijke ge vangenen", aldus de woordvoerder van Justitie. Gevangeniswezen is niet van me ning dat de Inspraakcommissie ge rechtigd was ais vertegenwoordiger van de hele bevolking van de Koe pel op te treden. Deze commissie be zat, aldus Justitie, te weinig achter ban en zou door zichzelf in het leven zijn geroepen» De toestand binnen Nederlands zwaarst bewaakte gevangenis is vol gens een mededeling van Justitie sinds zaterdagavond weer normaal. Omstreeks half acht is weer een be gin gemaakt met het normale pro gramma voor het weekeinde. Vrijdagavond is zoals zaterdag in enkele edities reeds gemeld, een cri sistoestand ontstaan. Alle gevange nen werden geisoleend opgesloten in de cellen. De gestichtswacht, die in totaal bestaat uit 28 man personeel dat in ploegendienst werkt, is toen uitgebreid met achttien bewakers uit andere gevangenissen. Momenteel verblijven nog 69 gevangenen in de Koepel. De meesten hebben een straf van minstens twee jaar. De onrust binnen de gevangenis is al enkele weken oud. De laatste dagen zijn de bewakers incidenteel bedreigd met allerlei pressiemidde len, aldus een woordvoerder van Justitie. Er moet een ware psycholo gische oorlogsvoering hebben gewoed waarbij de gevangenen geen enkel middel onbenut zouden hebben ge laten. Er zou ook met vernieling zijn bedreigd. Een en ander heeft tot een uiterst prikkelbare stemming aanlei ding gegeven. Enige weken geleden heeft de directeur van de Koepel al toegestemd in enkele wensen van de bevolking. „Over het eten en dat soort dingen", aldus de woordvoer der van Justitie. Tijdens de kritieke fase zijn alle privileges ingetrokken en er was evenmin sprake van het willen aanhoren van wensen. De laatste tijd hebben gevangenen o.a. het middel van de sit-down ac tie gehanteerd. Zij gingen dan geza menlijk op „het vlak" - de grote, open centrale vlakte in het midden van de cellenrijen - zitten. Officier van Justitie mr. A. J. KaM- hoff is zaterdag geruime tijd in de Koepel geweest. Hij deelde mee dat er tegen geen der gedetineerden strafvervolging zal worden ingesteld. Verdere informatie kon hij niet eg- ven. Volgens onze inlichtingen zijn de gevangenen vooral ontevreden over het gevoerde directiebeleid dat bin nen 't al nauwe raam van het Neder landse strafsysteem voor delinquen ten die in deze gevangenis zijn te recht gekomen, zeer stroef is. „In plaats van dat er wordt gewerkt aan de terugkeer in de maatschappij van deze mensen, werkt het hele systeem meer een soort verdierlijking van de langgestraften in de hand. De jonge gedetineerden weten echter wat er in artikel 26 van de beginselenwet voor het gevangeniswezen staat en stellen dat ze recht op een goede be geleiding hebben. Knijpers maken en zakjes plakken is uit de tijd", al dus één onzer zegslieden. De Koepel kent ook een commissie van toezicht. Ze is er om de belan gen van de gedetineerden te behar tigen. We hebben de secretaris van die commissie gevraagd of er in de ontwikkeling van de laatste dagen aanleiding is tot het nemen van be paalde stappen. Secretaris dr. F. Brok: „De commissie gaat niets doen. Er is om rust in de gevangenis ge vraagd". Vraag: Lijkt u die op dit moment dienstbaar voor de gedeti neerden? „Natuurlijk. Voor de rest heb ik u niets meer te zeggen. Goe denavond". (Van een onzer verslaggevers) WESTDORPE Het vijfjarig zoontje van de familie Weijts uit Westdorpe in Zeeland is zaterdagmiddag in een put van een vuilnisbelt geraakt en verdronken. Na vier uur zoeken door de plaatselijke brandweer is het kind gevonden. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het St. Elisabeth- ziekenhuis in Sluiskil. Het kind ging zaterdagmiddag met zijn vriendje spelen op de vuilnis belt aan de Kapittelstraat in West dorpe. Deze vuilnisbelt is officieel door de gemeente opgeheven, maar door de inwoners van het dorp nog gebruikt voor het storten van klein huisvuil. Om de belt, die ongeveer 2000 m2 groot is, staat een afraste ring. Door de vele regenval van de laatste dagen stond er ongeveer 1000 kubieke meter water op de belt, waarvan door de grote hoeveelheid vuil echter niets te zien was. De put was ongeveer 2 meter diep. Door nog onbekende oorzaak is het jongetje tijdens het spelen in de put terecht gekomen. Zijn vriendje; het zesjarig zoontje van de familie Dellaert, is toen op zijn fietsje naar huis gereden, om zijn vader te waar schuwen. Het huis van de familie Dellaert staat ongeveer 2 kilometer van de vuilnisbelt. De heer Dellaert is toen met zijn auto naar de belt gereden. Hij heeft nog geprobeert naar het jongetje te zoeken, maar door de diepte van de put was dit onmogelijk zonider zelf gevaar te lo pen. Zijn vrouw had inmiddels de po litie gewaarschuwd, die onmiddellijk de brandweer inschakelde. Tien mi nuten later was deze bij de belt. Onder leiding van de commandant, de heer A. de Hulsters, werd eerst geprobeerd met een redlijn, naar het jongetje te zoeken. Dit leverde niets op. Ook dreggen leidde tot geen en kel resultaat. Men besloot daarop de plas leeg te pompen. Meit een atlasgrijper werd een sleuf gegraven naar een afval- leiding. Met twee spuiten werd het water uit de put gepompt. Na onge veer een uur was het water een me- ter gezakt. Ondertussen was men doorgegaan met dreggen. Omdat men zag aankomen de gehele nacht te moeten doorzoeken, werden lichta- gregaten ingeschakeld. Rond 8 uur 's avonds werd het lijkje gevonden. Het moet toen al minstens vier en een half uur in het water gelegen hebben. Wethouder A. de Beleir heeft de reddingspogingen van het begin af aan meegemaakt. In het dorp heerst grote verslagenheid. De familie Weij-ts woont sinds korte tijd in West dorpe. Louis was het enige kind van de familie. AjaxFeijenoord 33. Henk Wery (rechts) scoorde het derde doelpunt voor Feijen oord. Doelman Bals kon de bal slechts nastaren, toen de ze in het net belandde. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Het lands kampioenschap voetbal kan Ajax bijna niet meer ontgaan. In een spectaculair slot tegen Feijen oord, de voetbalthriller van het jaar, veroverde de Amsterdamse ploeg gisteren 1 punt door een 13 achterstand om te buigen in 33. „Ajax viel me tegen", vond Feijenoord-trainer Ernst Happel. En zijn collega Rinus Michels be vestigde dat. „Wij waren zwak. Feijenoord speelde een klasse beter". Een belangrijke reactie tenslotte gaf ook Celtic-trainer Jock Stein, als spion in Amster dam. „Feijenoord", oordeelde hij over de Nederlandse ploeg die zijn elftal moet bekampen in de finale van de Europa Cup, „speelt een goed soort voetbal". Meer over AjaxFeijenoord in onze sportbijlage. (Van een onzer verslaggevers) GOES De achttienjarige Aagje Jacoba (Addie) Tholenaar uit Goes wordt sedert zondag 19 april vermist. Het meisje vertelde haar ouders dat zij een vriend in Bergen op Zoom zou gaan opzoeken. Ze is daar nooit aangekomen. Tot nu toe heeft de po litie geen enkel aanknopingspunt ge vonden dat tot haar opsporing zou kunnen leiden. Het signalement van het meisje is: 1.70 m lang en kort donkerbruin haar. Op het moment van haar ver dwijning was zij gekleed in een zwarte ribfluwelen broek, bruine le ren laarsjes en een diito jack. Zij had een rode leren schoudertas bij zich. (Van onze redactie buitenland) PEKING - HONGKONG - WASHINGTON - MOSKOU - HAMBURG Tot veler verrassing heeft China zijn eerste aardsatelliet gelanceerd. Volgens het persbureau Nieuw-China is de start vrijdag geheel naar wens verlopen en draait de kunstmaan nu iedere 114 minuten een baan om de aarde, waarbij de grootste afstand tot de aarde 2384 km en de kleinste 493 km bedraagt. Het totale gewicht van de kunstmaan bedraagt 173 kilo. Ze zendt op een golflengte van 29.009 megacycles het lied „Het oosten is rood" uit. Radio Peking heeft de lancering een goed begin van de ontwikkeling van de Chinese ruimtevaart-techno logie genoemd, een overwinning van de gedachten van Mao Tse ïoeng en een vruchtbaar resultaat van de grote proletarische culturele revolu tie. Nadat de succesvolle lancering van de satelliet bekend was gemaakt, viel met name in de hoofdstad Peking een explosie van vreugde waar te nemen. Op een uur waarop gewoonlijk de straten verlaten zijn, kon men dui zenden zingende en dansende Chine zen zien. In de grote straten werden stoeten gevormd en van alle kanten kon men de grote tamboers en cym- balen horen. Plotseling lichtte de stad op toen van alle openbare ge bouwen de lichten werden ontstoken. Met name op het grote Tien-an-Men- plein was het een chaos, omdat er alle bomen met duizenden slingers waren versierd en de mensen hier allen samenstroomden. En zoals ge woonlijk werden weer talrijke por tretten van Mao en rode vlaggen meegedragen. TT.,„ - De eerste reacties op de succesvol le lancering waren over het algemeen vol van bewondering en verrassing. Alleen de directeur van de NASA, Thomas i urne tri' een woordvoerder van het Pentagon verklaarden dat ze deze ontwikkeling verwacht had den. Paine zei zich nog geen oordeel te kunnen vormen over de wetenschap pelijke waarde van de lancering. Wel rekende hij voor dat China nu na Rusland, Amerika, Frankrijk en Ja pan het vijfde land ter wereld is dat een kunstmaan met een eigen raket de ruimte in kan brengen. De woordvoerder van het Penta gon toonde zich bezorgd omdat China nu heeft bewezen ook in militair op zicht zijn mannetje te kunnen staan. De raket waarmee de kunstmaan in de ruimte is gebracht, moet gezien het gewicht (173 kilo) zo krachtig zijn geweest, dat China nu ook in staat moet worden geacht intercon tinentale raketten te lanceren die alle uithoeken vam de aarde kunnen be reiken. Britse deskundigen legden er de nadruk op dat geen land ter wereld bij het begin van het ruimte-onder zoek een raket met een dergelijk groot vermogen had gebruikt. Men is er ook in Landen van overtuigd dat Peking nu in staat is intercon tinentale raketten te maken met atoomkoppen. De Franse radio zei in een com mentaar op de geslaagde lancering dat men China blijkbaar altijd heeft onderschat en dat het op technisch gebied veel verder is dan doorgaans wordt verondersteld. In een eerste commentaar om schreef dr. Kaminsky, hoofd van het ruimte-onderzoek-centrum in het Duitse Bochum, de lancering als „een technologische en politieke sensatie van de eerste orde". Hoewel Moskou voorshands geen melding van de Chinese lancering had gemaakt, kwam Tass uren later met een kort bericht, dat alleen een sum miere melding bevatte. Commentaar werd niet gegeven. Dr. Tsjien Hsoee-Sjen, die in de V.S. luchtvaart- en rakettentech- niek heeft gestudeerd, heeft waarschijnlijk een hoofdrol ge speeld bij China's ruimtevaart succes. MOERKAPELLE (ANP) Zater dagmorgen is de 26-jarige H. Ver schoor uit Moerkapeile, toen hij hielp bij het omzagen vam een boom in zijn woonplaats om het leven gekomen. De boom stortte plotseling neer, de jongeman kon niet op tijd weglopen en was op slag dood. ROTTERDAM (ANP) De stichting .Communicatie '70' heeft gisteren verklaard het ernstig te betreuren dat door een actie van de So cialistische Jeugd (SJ) za terdag in Rotterdam, de in druk is gewekt dat de vijf maanden durende manifes tatie ,C-'70' dertig miljoen gulden kost. De inbreng van het bedrijfs leven is weliswaar aanzien lijk hoger dan de vijf mil joen die de gemeenteraad van Rotterdam in 1968 heeft verstrekt, maar bedraagt ze ker geen 25 miljoen, aldus de stichting. Bovendien houdt Rotterdam aan de manifestatie een aantal ob jecten over, zoals een drij vend dolfinarium, het klank en lichtspel bij de Laurens- kerk, een gezelligheidscen trum, een informatiecen trum, een paviljoen voor minder validen. Dit kan ze ker geen verspilling van geld worden genoemd, aldus een verklaring van de stich ting C-'70. Leden van de SJ in Rotter dam hadden zaterdag onge veer een half uur lang een gebouwtje in het stadscen trum bezet, waar het comité C-'70 de feestelijkheden rond 25 jaar bevrijding or ganiseert. Tien jongelui in het gebouw tje en drie er boven op ma nifesteerden hun onvrede met de miljoenen kostende manifestatie. In een pamflet dat aan voorbijgangers werd uitgereikt, betoogde de SJ onder meer dat gemeenten en bedrijfsleven miljoenen (ongeveer 30 miljoen) ge bruiken voor een tijdelijke manifestatie, terwijl er niet voldoende geld beschikbaar is voor woningen. C-'70-organisator Fibbe heeft kortgeleden op een perscon ferentie de totale kosten van de manifestatie zelf ge raamd op ca. 30 miljoen gulden. De politie wist na een half uur de dertien jongeren te overmeesteren. Gisteren zijn ze weer vrijgelaten. Er is te gen hen proces-verbaai op gemaakt terzake van lokaal vredebreuk. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Een zandbank heeft zaterdag een einde gemaakt aan het begin van een verre reis naar het zuiden, die de 21-jarige Belgische stu dent P. A. R. van Rooij met het ge stolen jacht van zijn vader wilde ma ken. De Belg werd naar de haven van Vlissingen gebracht, waar hij verklaarde, dat hij na ongenoegen thuis aan zijn avontuurlijke reis was begonnen. Zaterdagavond meldde het loods wezen in Vlissingen aan de politie, dat van een zandplaat op de Wester- schelde het Belgische jacht Sunshine naar Vlissingen was gebracht. De student afkomstig uit Wieze kreeg een gastvrij onthaal bij de po litie. Daar bleek dat hij na de huiselijke onenigheid de wagen van zijn vader had geleend, naar Breskens was ge reden en daar aan boord was gegaan van het jacht van zijn vader. Zijn be doeling was een verre reis naar het zuiden te maken. De zandbank maakte een voortijdig einde aan zijn voornemen. Zondagmorgen hebben de ouders van de jongeman eerst de achterge laten wagen in Breskens opgehaald en vervolgens in Vlissingen hun zoon. DEN HAAG (A.N.P.) De heer Henry Keams, voorzitter van de export-import bank der Ver. Staten, heeft de machtiging aangekondigd voor een krediet van 33.436.800 dol lar (ong. 120 milj. gulden) aan de KLM, teneinde de aankoop te hel pen financieren van zes DC-10 „jet"- vliegtuigen. (ADVERTENTIE) Een klasse apart omdat we ze zelf maken. Bewaren in onze Speciale Bontkluizen. Breda Ginnekenw. 35 tel. 36834 Roosendaal Hoogstr. 32 tel. 37503

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1