HAROLD WILSON BETROKKEN BIJ CRICKET-STRIJD Toch wapens voor Cambobja Lardinois verbiedt aantal chemische bestrijdingsmiddelen Scheel ontmoette Spaanse oppositieleiders Ik vertik het om lelijk te zijn! I )e^e|Hd TEGEN ZIN AUTORITEITEN Saigon geeft buitgemaakte pistolen aan Pnom Penh Papoea's ondervoed „DAG VAN DE AARDE IN NEW YORK Week voorwaardelijk voor zeeloodsen Behang is opwindend nieuw. Behang is anders. In de staalboeken 70 van R&D. Begrotings bevoegdheden Eur. Commissie tegen besluit Ministerraad Moreel Silianoek MILIEUHYGIëNE: HOGE PRIORITEIT EGYPTISCHE AANVAL Met „playmate" ontsnapt uit Griekenland Deze week in Eva: Overal te een open blad Soldaten reden naar Duitsland: zes weken cel Eind mei rukt eerste cardulance uit X Vrijdag 24 april 1970 DE VRIJE ZEEUW (Van onze redactie buitenland) LONDEN De cricketsport, het vredige tijdverdrijf van miljoenen Engelsen is in een verbitterde con troverse betrokken geraakt, waar in ook premier Harold Wilson en de vakbonden verwikkeld zijn. Over een paar weken maakt het officiële landencricketteam van Zuid-Afrika een toernee door En geland. Anti-sportheidsdemonstran- ten hebben al aangekondigd dat ze alles zullen doen om evenals bij een toernee van de Zuidafrikaanse rugbyspelers kort geleden de wedstrijden in de war te sturen. Crisketofficials, vergrijsde en eer biedwaardige mannen, maken er een erezaak van om een ongestoord verloop de test-matches te garan deren. De top van de cricketwereld wil maar liefst een miljoen gulden bijeenbrengen om extra politiebe scherming tijdens de wedstrijden te kunnen betalen. Rondom Lords, het traditionele bolwerk van het Engel se cricket, worden prikkeldraadver sperringen opgeworpen. Premier Wilson is partij gewor den in deze heftige strijd door in tv- interviews openlijk zijn sympathie te betuigen voor de demonstraten. „Het moet iedereen vrijstaan tegen de apartheid te demonstreren", zei Harold.„Ik hoop dat de mensen zich vrij zullen voelen het ook te doen". De Britse premier streek de cricke ters nog eens extra tegen de haren door te verklaren van mening te zijn, dat een grove fout gemaakt is door de Zuid-Afrikanen uit te no digen. De conservatieve partij heeft di- rectrect de gelegenheid te baat geno men om Wilson aan te pakken. Het Parlementslid Peter Hordon hier over: „Is dit geen aansporing tot moeilijkheden en een wrede inmen ging in de vreedzame pleziertjes van miljoenen mensen? Hoe kan de politie zich gedekt weten wan neer zij de orde moet handhaven als de Zuidafrikamen spelen?" De Tl'C (een enorm overkoepe lende vakorganisatie heeft zijn 9 miljoen leden aangeraden om van hun afgrijzen over de apartheids politiek blijk te geven door van de wedstrijden weg te blijven. De anti-apartheidsdemonstranten hebben al een deel van hun strate gie bekendgemaakt: De Zuidafri kanen zullen gehinderd worden met schreeuwen, blazen op fluitjes en verblinden met behulp van spiegel tjes. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/PNOM PENH/SAIGON Met medeweten en instemming van de V.S. heeft Zuid-Vietnain buitgemaakte wa pens aan Cambodja geleverd. Dit is gisteren door het Witte Huis bekendgemaakt. Deze levering, aldus de verklaring, stond los van de door Cambodja tot de V.S. gerichte verzoeken om militaire hulp, die nog in „ernstige overweging" waren. De wapens had Zuid-Vietnam veroverd op de Vietcong en Noordvietnamese troepen. De levering zou bestaan uit enkele dui zenden automatische geweren. De wapenleveraritites Iwordten in verband gebracht met sluiten van het internationale vliegveld van Pnom Penh. Woensdagavond is het na zes uur gesloten en toen schijnen er drie gecamoufleerde militaire vliegtuigen te zijn geland. Het Vliegveld zal voorlopig elke avond om zes uur dichtgaan, aldus hebben de lucht vaartmaatschappijen te horen gekre gen. De Cambodjaanse troepen hebben inmiddels het dorp Saang kunnen heroveren, doordat de Vietcong het in alle vroegte had verlaten. Toen de Cambodjanen er arriveerden, troffen zjj alleen een oude boeddhistische monnik in oranje gewaad, die in zichzelf zat te lachen. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL De Europese Com missie heeft zich gekeerd tegen het besluit van de ministerraad der zes EEG-landen inzake de budgettaire bevoegdheden van het Europese par lement. De commissie betreurt het dat de ministerraad de voorstellen van de commissie heeft verworpen. Zij vindt dat de raad geen reke ning heeft gehouden met de wensen van het parlement. Het Europese parlement zelf wenste namelijk dat de begrotingsbevoegdheden van het parlement veel verder zouden gaan. Minister Luns heeft inmiddels voor de assemblée van de Raad van Eu ropa in Straatsburg gezegd dat de recente maatregelen van de Griekse regering welkom zijn, maar niet vol doende. Luns zei te hopen dat die enkele maatregelen het begin zijn van een herstel van de democratie in Griekenland. Hij voegde hieraan toe alleen een wens uit te spreken en geen uiting te geven aan pessimisme of optimisme. 112 leden van de raadgevende ver gadering van de Raad van Europa hebben een schriftelijke verklaring gepubliceerd, waarin zij er bij de zeventien regeringen er op aandrin gen nieuwe stappen te ondernemen bij de Griekse regering voor de vrijlating van politieke gevangenen. Alleen de Gaullisten steunden de ver klaring niet. DJAJAPURA (Antara) De pa- poea's die rond het Sentanimeer, zijn ondervoed als gevolg van tekort aan Sago. Dit heeft de militaire commandant van West-Irian, brgade-generaal Acub Zainal, na een bezoek aan deze streek meegedeed. De „verovering" van Saang heeft het moreel van de Cambodjaanse troepen sterk verhoogd. Uit vreugde schoten velen hun machinepistolen in de lucht leeg. Twintig kilometer zuidelijker echter kwam de Vietcong weer in het voordeel, doordat zij de belangrijke verkeersweg nummer 2 van Pnom Penh naar de kust afsne den. De militaire situatie in Cambodja is nu zo slecht geworden dat volgens sommige waarnemers oostelijk Cam bodja binnenkort in Noordvietname se handen zou kunnen vallen. Bo vendien wordt het niet uitgesloten geacht dat de Vietcong en de Noord- vietnamezen binnen twee weken de hoofdstad Pnom Penh hebben om singeld. Een hooggeplaatste regeringsfunc tionaris in Pnom Penh heeft gezegd dat Indonesië erin heeft toegestemd wapens aan Cambodja te leveren, hoewel de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Malik, onlangs verklaarde hier tegen te zijn. Malik gaat intussen onvervaard door met zijn pogingen een conferentie over Cambodja te beleggen. Zo heeft hij donderdag afzonderlijke besprekin gen gevoerd met diplomatieke verte genwoordigers van zeven Aziatische landen in Djakarta. Het afgezette staatshoofd prins Si- hanoek heeft vanuit Peking de bevol king van Cambodja opgeroepen zich gewapenderhand te verzetten tegen de regering Lon Nol. Sihanoek be schuldigde zijn opvolger ervan „15 jaar van vrede, vrijheid, levensge luk, vooruitgang en internationaal prestige" te hebben verwoest. De prins herhaalde dat hij van plan is een regering van „nationale eenheid" te vormen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nog dit jaar zal minister Lardinois (Landbouw) het gebruik in de landbouw van een aan. tal bestrijdingsmiddelen verbieden. Het betreft middelen waarin gechlo reerde koolwaterstoffen zijn ver werkt. Het is al verboden deze mid delen te gebruiken om zaden te ont smetten. Deze zaadontsmetting had grote sterfte van bepaalde vogelsoor ten tot gevolg. Minister Lardinois heeft dit giste ren aangekondigd in de vergadering van de Tweede Kamrcommissie voor landbouw. Voor enkele van de betreffende be strijdingsmiddelen zal het verbod op termijn gesteld worden, zodat voor raden nog gebruikt kunnen worden en men tijd heeft om op andere, min der schadelijke produkten over te schakelen. Tegen milieuverontreiniging door mesterijen van pluimvee, kalveren of varkens wordt ook ten strijde ge trokken. Minister Lardinois deelde mee, dat onderzocht wordt of de mest- afval opgeslagen en in bossen en grote akkerbouwgebieden gebruikt kan worden. Tegen de stank rond de mesterijen worden proeven geno men met deodorant. Minister Lardinois zei dat projec- ters van milieuhygiëne de hoogste prioriteit hebben in het landbouw kundig onderzoek van bijvoorbeeld de landbouwhogeschool in Wagenin- gen. Van de 100 miljoen gulden voor landbouwkundig onderzoek in ons land wordt 20 miljoen gulden ge bruikt voor onderwerpen van milieu hygiëne. No», eens 5 miljoen komt mede ten goede aan deze onderwer pen. Deze hoge prioriteit voor de milieuhygiëne zal nog worden ver sterkt, aldus minister Lardinois. De zer dagen wordt een rapport open baar van de commissie van advies voor het wetenschapsbeleid waarin op de prioriteit van milieuhygiëni sche onderzoeksprojecten nader wordt ingegaan. Fifth Avenue in New York, gevuld met duizenden men sen nadat deze belangrijke straat voor motorvoerutigen werd af gesloten ter gelegenheid van de „Dag van de Aarde". Deze „Earth Day" was een demon stratie voor het behoud van on ze planeet met al zijn vormen van leven. VIJFTIEN LEDEN van de Tweede- Kamercommissie voor Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening zullen van 4 tot en met 8 juni een bezoek brengen aan de Schotse stad Cum bernauld. De stad heeft, door de wij ze van haar opbouw, naam gemaakt als een zogenaamde „new town". DRIE GEWAPENDE gangsters heb ben gisteren in de Londense juwe- lierswijk Hatton Garden een pakje diamanten ter waarde van 128.000 pond (ruim 1 miljoen gulden) buit gemaakt. Zij overvielen twee post bodes, die de diamanten bij een ju welier wilden afleveren. DE VERGADERINGEN van de mi nisterraad van de Westeuropese Unie zullen op 5 en 6 juni in Bonn worden gehouden. Woensdag besloot Frank rijk zijn boycot van deze bijeenkomst met onmiddellijke ingang te beëindi gen. IN ARGENTINIë is donderdagmor gen een algemene staking van 24 uur uitgebroken uit protest tegen de eco nomische politiek van de regering. DE PREMIER van de Sovjet-repu bliek Modavië, welke republiek grenst aan Roemenië, is van zijn functie ontheven. Hij was sinds 1958 premier. (ADVERTENTIE) CAIRO/TEL AVTV (Reuter) Egyptische jachtbommenwerpers hebben Israëlische troepenconcentra ties diep in de Sinai aangevallen, zo heeft een woordvoerder in Cairo meegedeeld. De vliegers zagen explo sies en branden. Volgens Tel Aviv was het één Egyptisch toestel dat enkele bommen wierp bij een Israëlisch dorp in het noorden van de Sinai. Er zijn geen slachtoffers. SALONIKI (AP) De 20- jarige Corbin Parker uit Chica go, die in Griekenland in de cel zet veroordeeld tot drie jaar wegens het bezit van hasjiesj zou een maand geleden zijn ont vlucht. Hij zou Italië hebben bereikt met behulp van Amerikaanse matrozen die ervoor hadden ge zorgd, dat hij als verstekeling op een van de schepen van de Zesde Amerikaanse vloot kon meevaren. Een smaldeel had Sa- loniki bezocht. Parker is in goed gezelschap, namelijk dat van de 21-jarige Gloria Root, ook uit Chicago, die in het nummer van december van verleden jaar in Playboy stond als playmate. Gloria werd tegelijk met Par ker veroordeeld, wegens hetzelf de delict, maar kreeg tien maan den. Parker en Root waren op 16 oktober gearresteerd, nadat de politie in hun auto een voor raad van 17,5 kilogram hasjiesj had ontdekt, toen zij Grieken land binnenreden, uit Turkije komend. De Griekse politie zou de Italiaanse regering hebben verzocht Parker uit te leveren. DE TOLK-VERTALER van Adolf Hitler, dr. Paul Schmidt, is dins- dag op 71-jarige leeftijd in Miinchen overleden. Het ware verhaal van een vrouw die bewees dat niemand lelijk hoeft te zijn. Hoe vrij is onze vrijheid, vraagt Simon Jelsma zich af. In Eva praktisch o.a.: nieuwe trend in mode-accessoires, dieet voor dunnerikken en problemen rond het onttroonde kind. Verder nieuwe prijzen in 'Een ton voor Eva's liekenzon' en een zee van tips, boeiende verhalen en aktuele reportages. (Van onze redactie buitenland) MADRID De Westduitse minis ter van buitenlandse zaken Walter Scheel heeft gisteren in Madrid een zeer verrassend gesprek gehad met vier Spaanse oppositieleiders. Er zou gesproken zijn over het ontbreken van diverse democratische vrijheden in Spanje. Dat zou een rol moeten spelen bij de onderhandelingen over toelating van Spanje tot de E.E.G. Het is zeer ongebruikelijk onder het regime van Franco dat een bui' tenlandse minister tijdens een offi cieel bezoek aan Madrid een ontmoe ting heeft met leiders van het illegale Spaanse verzet. Volgens welingelich te kringen zou Scheel zeer tegen de zin van de Spaanse autoriteiten het gesprek doorgang hebben doen vin den. Het gesprek zou ongeveer een urn- hebben geduurd, waarna Walter Scheel ter afsluiting van zijn bezoek nog een ontmoeting had met zijn Spaanse collega Gregorio Lopez Bra vo. Zoals bekend zal Spanje binnen kort waarschijnlijk een zesjarige handelsovereenkomst met de „zes' sluiten, als eerste stap naar een vol ledige toelating tot de EEG. Professor Enrique Tierno Galavan, 'n prominente socialistische intellec tueel in Spanje, zei na afloop van de ontmoeting met Walter Scheel dat hij en zijn drie collega's er bij de Westduitse minister op hadden aan gedrongen de toetreding van Spanje tot de EEG te laten afhangen van een amnestie voor politieke gevan genen, erkenning van politieke par tijen, vrije vakverenigingen en een gekozen parlement in hun land. Ook vertelden zij Scheel dat ondanks vele beloften na de grote kabinetswijzi ging in oktober van het vorig jaar er nog geen democratische vooruit gang was geboekt. In tegenstelling tot het oorspronkelijke plan gaven de oppositieleiders Walter Scheel aan het eind van het gesprek geen me morandum, maar besloten zij hem een brief te sturen na zijn vertrek uit Madrid. De andere drie oppositieleiders wa ren professor Joaquin Ruiz Jiminez, een vroegere minister van onder wijs en oud-ambassadeur bij het Va- ticaan, die zich de laatste tijd heeft ontwikkled tot een gematigd links katholiek leider, de liberale monar chist Joaquin Satrustegui en de graaf van Motrico. Deze laatste is een bij zonder fel tegenstander van het Franco-regime, dat hij eens als am bassadeur in Washington en Parijs vertegenwoordigde. Hij was ook poli tiek adviseur van don Juan van Bourbon, de oorspronkelijke Spaanse troonopvolger, tot het moment dat vorig jaar juli zijn zoon prins Juan Carlos tot toekomstig koning wend gekroond. kennismaking Wajang blijft ook r gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. EtUaar, ook zo wt Ce koctEjkit. (Van onze correspondent) ARNHEM. Het was env vrolijke boel op de avond van de vijftiende maart in de onderdeelsbar van de legerplaats in Steenwijkerwold. De barbediende was jarig en tracteerde op een vat bier. Ze hadden er alle maal zo'n twintig tot vijfentwintig op, toen ineens iemand riep dat ze maar met z'n vieren naar Zweden moest gaan, de soldaten Klaas V. (21) uit IJmuiden, Henk S. (25) uit Me- demblik, Johan de Z. (20) uit Breda, en Johan Z. (20) uit Volendam. Zij „leenden" van een kameraad een draagbare radio voor wat mu ziek onderweg, startten de stokoude auto van een sergeant, die buiten op de parkeerplaats stand en tuften richting Duiteland. Bij Hamburg werd hen het lawaai van de snel af takelende auto te erg. Omdat ze bo vendien weer nuchter waren, viel het besluit terug te gaan naar Ne derland. De auditeur-militair eiste zeven weken Nieuwersluds met aftrek van voorarrest. Zij kregen zes weken met aftrek. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Eind mei rukt in Utrecht de cardulance, een ambulan ce die ingericht is tot hartbewakings- kamer, voor het eerst uit. Volgens de directeur van de Utrechtse GGD is de wagen zo geperfectioneerd, dat de eardulance nergens ter wereld zijn weerga vindt. De cardulance in Utrecht kon tot stand komen dank zij samenwerking tussen huisartsen, hartspecialisten, ziekenhuizen en GGD. De patiënt of zijn familie kan rechtstreeks de GGD bellen. De Utrechtse ziekenhuizen be schikken o-ver 24 „bewaakte" bedden voor ernstige hartpatiënten. De car dulance staat via een mobilofoon in verbinding met een centrale post, waar wordt bijgehouden welke bed den vrij zijn. Utrecht krijgt voorlopig twee car- dulances, waarvan één als reserve. De 2e kan dienst doen als er oproe pen van buiten de gemeente komen. In Nijmegen zal binnenkort ook een dergelijke hulpverlening aan hart patiënten beginnen, maar dat expe riment wordt eenvoudiger van op zet. CJ 15 Er zijn van die dingen, naar zal vend zachte lentezon hunkerende me deburgers, die alle vooruitgang ten spijt, het bestaan in dit tranendal blijven verzuren. Zoals een plotse ling en altijd uitgerekend in het weekeinde opvlammende kiespijn. Handel in zo'n geval dan niet als de domme Ambrogio uit de Italiaan se plaats Monza. Ambrogio had dus kiespijn. Maar dat was niet alles. Hij had een hekel aan tandartsen, maar had evenmin veel fiducie in het ver haal van het touwtje aan de kies en aan de klink van een deur. Nee, Ambrogio ging naar buiten, nam' wel een touwtje, maar bond daarmee de zere kies aan de achter bumper van een auto. Toen de auto wegreed, gebeurde echter niet wat gebeuren moest: niet alleen het touwtje hield het maar ook de kies Ambrogio kwam bijgevolg met een /linke dreun tegen de achterkant van de wagen terecht. Het resultaat: met een grote hoofdwond werd hij naar het ziekenhuis gebracht. Maar als er verder niets is gebeurdheeft Am brogio nu nog kiespijn. De Trinidaders liggen op het kerk hof. Enigszins bevreemd las ik van de week dat Rotterdam een „chef-afde ling plantsoenen en begraafplaatsen van de dienst gemeentewerken" rijk is. Terwijl het toch duidelijk moet zijn dat een begraafplaats wel een plantsoen kan zijn, maar ieder plant soen is nog geen begraafplaats, 't Zou wat akelig wandelen worden, hè? „Priesters moet men als normale mannen beschouwen." (Sophia Loren) Da's wel het meest normale, ja. Over volksvijand nummer zoveel, het snurken, heb ik in deze kolom al eerder tot u gesproken. Maar de we tenschap zit niet stil en nu heeft een medicus tut Edinburgh opnieuw interessante ontdekkingen omtrent deze nachtelijke gewoonte gedaan. Hij stelt b.v. dat snurken leidt tot gezonde gezinnen. Voorwaarde hiervoor is wel dat vader en moeder beiden snurken. In zo'n gezin slapen de kinderen het best. Dan moeten mijn echt- c.q. bed genote en ik wel ontzettend snurken. Een forse snurker, zo heeft de arts, dr. E. Seiler, berekend, produceert een geluid dat ligt tussen de 40 en 69 decibels, wat niet mis is als men weet dat een pneumatische boor het brengt tot tussen de 70 en 90 deci bels. Wat te doen tegen een snurkende bedgeno(o)t(e)? Dr. Seiler: klokken de geluiden maken met de tong, of met de vingers knakken, of de ander met een borstel over de rug wrijven. Tja, het zal wel behelpen blijven maar mogelijk hebt u er iets aan. In middels verblijf ik, etc. etc. MERIJN. HAARLEM (ANP). De eerste drie rijkszeeloodsen van de zestig die zich in verband met de loodsenaffaa- re voor de rechtbank in Haarlem moeten verantwoorden, zijn vanmor gen wegens het als ambtenaar aan nemen van gelden veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een week. Veertien dagen ge leden luidde de eis 500,boete, subsidiair vijf dagen hechtenis on voorwaardelijk en twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. (ADVERTENTIE) Fmm Ontdek het nieuwe gezicht van be hang. In andere kleuren, opwindende dessins en duurzame materialen. 1001 Mogelijkheden om uw kamer een verrassend nieuw gezicht te geven.Vraag ernaar bij uw leverancier. De opwindende staalboeken '70 van Rath Doodeheefver. R&D - vooruitgang in behang

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5