23 24 25 27 Staat van beleg in Columbia \Y er kge vers verbonden willen spoed met ruimen chemisch afval e^elUd Veel PvdA-kamerleden verdwijnen CAO-onderhandelingen begonnen PROTESTEN TEGEN KOLONELSREGIME Recordstijging buitenlandse handel in '69 Commentaar Wapenfeit Ontslag Noodtoestand op Trinidad en Tobago Staking Besprekingen Bonn-W arschau voortgezet SIIUS VOORDE SLANKE LUN Paul McCartney: Ik liet ze niet springen99 DE BEATLES HEBBEN DE BEATLES VERLATEN Wi Wil I Minister Schut: huurwet niet wijzigen Vragen over voortbestaan Veronica -J ërw MEISJE (25) AANGERAND WORLD PACK-MACR0PAK Minderheidsregering in Oostenrijk VERWACHTING KAMERLID SCHUITEMAKER DE VRIJE ZEEUW Woensdag 22 april 1970 AKKOORD IN KLEIN-METAAL OVERTIENTJE' IN de Westduitse Bondsrepubliek is wat deining ontstaan wegens het voornemen van de socialisti- sche-liberale coalitie om op 8 mei een plechtige vergadering van de Bondsdag te houden ter herdenking van de Bevrijding van Europa van de nazi-terreur, vijfentwintig jaar geleden. Het zou inderdaad de eerste keer zijn dat in West-Duitsland aan deze datum aandacht werd besteed. Voor de meeste Duitsers heeft mei 1945 altijd nog meer met nederlaag dan met bevrijding te maken. De tegen stand komt vooral van de kant van de CDU, die daarmee blijk geeft zich de erfgename te voelen van de vooroorlogse katholieke Zen- trumpartei, die op 23 maart 1933 Hitier zo mooi aan zijn volmachten hielp. De CDU ziet meer in een tot „Dag van de Duitse eenheid" uitgeroepen 17e juni, de dag waarop in 1953 Oostberlijners tegen de bezettende macht ageerden, een luxe welke zij zich tijdens twaalf jaren naziregime nimmer hebben veroorloofd. Het op nemen van de wapens is ginds ken nelijk altijd nog ponulairder dan het neerleggen ervan. Een speciaal daartoe ingestelde commissie is tot de conclusie gekomen dat de VPRO pater S. Jels- ma vorig jaar ten onrechte heeft ont slagen. Eerder vorig jaar is een andere commissie tot de slotsom gekomen dat de KRO Frits van der Poel des- tijds ten onrechte heeft ontslagen. Pater Jelsma en Frits van der Poel waren toevallig mensen, die flink in de kijker liepen. Wanneer elk ontslag, dat in deze maatschap pij wordt gegeven, even diepgaand zou worden onderzocht, zou wel eens kunnen blijken dat veel men sen veel onrecht wordt aangedaan. Het strekt de VPRO tot eer dat het ontslag is onderzocht door een com missie, die door het bestuur van de ze omroep zelf is ingesteld. Deze commissie heeft het bestuur intus sen geadviseerd om pater Jelsma niet alleen te rehabiliteren, maar ook volledig schadeloos te stellen. Het is een procedure waar andere bedrijven een voorbeeld aan kun nen nemen. (Vain onze redactie buitenland) PORT OF SPAIN. Op de eilan den Trinidad en Tobago is de nood toestand afgekondigd in verband met de groeiende onrust, die wordt ge weten aain een revolutionaire bewe ging de „zwarte macht". Het houden vain demonstraties is verboden. In totaal 14 leiders van de „zwarte- machtbeweging" zijn gearresteerd evenals een vooraanstaand vak bondsleider. De „zwarte macht" vindt dat dioor het toenemende toerisme de zwarte bevolking wordlt gedwongen om „onderdanige baantjes aan te ne men". (Van onze redactie binnenland) DEN HAAGj In de klein-metaal is het conflict om het zogenaamde vakbondstientje opgelost. De onderhandelingen over een nieuwe c.a.o. zijn gistermiddag onmiddellijk begon nen, nadat oriënterende besprekingen tussen werkgevers en werknemers waren afgerond. De onderhandelingsdelegaties hebben overeenstemming bereikt over de stichting van een fonds, waaruit werkgevers- en werknemers organisaties bijdragen zullen krijgen voor scholings- en vormings werkzaamheden. De ondernemers zullen jaarlijks 0,2 procent van de loonsom aan het fonds afdragen, ongeveer overeenkomend met het vakbondstientje. Bij de onderhandelingen over een nieuwe CAO, die per 1 juli moet in gaan, streven de werknemersorgani saties naar een CAO voor alle hand arbeiders en beambten. Met het re sultaat van gistermiddag is een eind gekomen aan een conflict in de me taalnijverheid dat sands 14 november bestond. De CAO's waarover nu onderhan delingen zijin begonnen, hebben be trekking op ongeveer 130.000 werk nemers. Het geschatte totele loonbe drag bedraagt rond anderhalf miljard gulden. De bespreking van gistermiddag was de vierde van een serie eind fe bruari begonnen oriënterende be sprekingen tussen delegaties van de federatie van werkgeversorganisaties in de metaalnijverheid en van de werknemersorgandBaties Het breekpunt was in november dat de federatie geen medewerking wilde verlenen aan het voorstel van de werknemers om de werkgevers te verplichten per j<aar per werknemer 10 gulden („het vakbonidsitientje") af te dragen aan een fonds voor scho lings- en vormingsactiviteiten van de werknemers. De werknemersorgani saties namen daarna contact op met afzonderlijke ondernemingen en een aantal daarvan ging akkoord met de voorwaarden van de werknemers. (ADVERTENTIES) De werknemersorganisaties stelden ultimata aan andere ondernemingen en riepen bij een ervan, de industrie- en handelmaatschappij Lomefa N.V. in Hoorn, een staking uit. De federa tie spande bij de president van de rechtbank in Den Haag hierover een kort geding aan tegen de werkne mersorganisaties. Tijdens de behan deling daarvan schortten de werk nemersorganisaties de staking op. De rechtbankpresident oordeelde dat de staking onrechtmatig was, om dat niet voldoende overleg was ge pleegd, maar was anderzijds van oor deel dat er, indien goed overleg niets uithaalde, wel gestaakt zou mogen worden. Op basis van deze uitspraak voerden de anderhaodelinigsdelega- ties op 26 februari een oriënterende bespreking over de mogelijkheden van collectieve arbeidscontracten voor 1970 en 1971. Er waren ha die datum nog drié van deze besprekingen nodig aleer er een oplossing werd bereikt. Inmid dels had de „BOVAG" met de werk- niemersorgaraisates al een afzonder lijke CAO afgesloten, met inbegrip van de werkgeversbijdrage. BONN (AFP) De Westduitse onderminister van Buitenlandse Za ken Georg Ferdinand Duckwitz is weer naar Warschau vertrokken voor de derde gespreksronde met zijn Poolse collega Josef Winiewicz over de betrekkingen tussen beide lan den, Volgens nog onbevestigde be richten zal Duckwitz zijn gespreks partner een nieuw compromis-voor stel doen inzake de kwestie van de Oder-Neisse-grens. Het voorstel zou niet geheel beantwoorden aan de Poolse eis tot een onmiddellijke en definitieve erkenning van de Oder- Neisse-grens, maar het zou wel het uiterste zijn dat Bonn onder meer op grond van het akkoord van Parijs (getekend in 1954 tussen West-Duits land en de drie westelijke geallieer den) kan doen. (Van onze redactie buitenland) BOGOTA De Columbiaanse re gering heeft in het gehele land de staat van beleg afgekondigd, in ver band met de politieke spanning ais gevolg van de zondag gehouden pre sidentsverkiezingen. Ook is een uit gaansverbod afgekondigd. Toen ruim 90 procent van de stem men was geteld, had Misael Pastrana Borrero, de kandidaat van het aan de macht zijnde nationale front, een kleine voorsprong op de 70-jarige voormalige dictator Gustavo Rojas Pinillas. Volgens de officiële cijfers bedroeg de voorsprong 4.589 stem men. Militaire politie betrok, met de bajonet op het geweer, posities in de hoofdstad Bogota, toen ongeveer 5.000 aanhangers van Rojas Pinillas door de straten trokken onder het roepen van de kreet „revolutie". De aanhangers van Pinillas begon nen later vernielingen aan te richten in het centrum van de hoofdstad. Zij gooiden ruiten in en plunderden winkels. De politie kwam daarop in actie met traangasbommen. Ook zette zij straten af met prikkeldraad versperringen. De aftredende president, Carlos LLeras, heeft bekendgemaakt, dat pas komende zondag de oficiële eind uitslag van de verkiezingen bekend zal zijn. Volgens de wet moeten na- irfelijk alle afzonderlijke uitslagen in tegenwoordigheid van getuigen wor den geverifieerd. MEXICO heeft sinds weken te lij den van een voor deze tijd van het jaar ongewone hittegolf. Maandag steeg de temperatuur zelfs in de op 2.240 meter hoogte gelegen hoofd stad tot 31 graden. Uit de provincie zijn al sterfgevallen als gevolg van de hitte gemeld. OP DE Donau bij Deutseh Altenburg is maandag een veerboot omgesla gen. De veerman wordt vermist. LONDEN (Reuter) Paul McCart ney heeft gezegd dat het er naar uitziet dat de Beatles geen ploten meer zullen maken en nooit meer samen zullen optreden. Hij ontken de echter dat hij de groep had laten „springen". In een vraaggesprek dat gisteren door de Londense „Evening Standard" werd gepubliceerd, ver klaarde hij: „Ik hep de Beatles niet verlaten. De Beatles hebben de Beat les verlaten, maar niemand wil de gene zijn die zegt dat het allemaal voorbij is". McCartney gaf zijn eerste inter view snds een jaar om opheldering te brengen in de verwarring, die volgde op een eerder deze maand bij het uitbrengen van zijn eerste solo-album uitgegeven verklaring. Die werd algemeen zo uitgelegd, dat Paul met de Beatles had gebroken, maar McCartney zegt nu dat de ni breuk in zijn compositiesamenwer- ki:ig met John Lennon al van ander half jaar geleden dateerde. In het Interview vertelde Paul over de moeilijkheden die hij had ondervonden bij het schrijven van liedjes terwijl Johns vrouw Yoko „daar maar zat". Haar aanwezig heid maakte hem nerveus en- hij had steeds het gevoel dat hij iets erg knaps en avantgardistisch moest maken. Hij wilde Yoko echter niets verwijten het had hem een jaar gekost te beseffen dat zij en John van elkaar hielden „net zoals Linda en ik". De Beatle vertelde voorts hoe de groep de laatste jaren herhaaldelijk was uiteengevallen en vervolgens weer bijeengekomen. Ringo Starr vertrok, maar werd overgehaald te rug te keren. Toen was het George Harrisons beurt om te gaan hij vond dat hij niet genoeg zeggen schap had in de platen moor ook hij was na een paar dagen alweer teruggekomen. De werkelijke uit barsting kwam in het vorig najaar, toen Paul het idee opperde om op ie gekste plaatsen verrassingsvoor- stellingen te gaan geven. Volgens hem was Lennons reoctie: „Ik ge loof dat je gek bent. Tk verlaat de Beatles. Ik vraag scheiding aan". (Van een onzer verslaggevers) TILBURG. Een groep Tilburg- se studenten, allen deelnemers aan de alternatieve sociale faculteit, hebben dinsdagmiddag in de stad geprotesteerd tegen het Griekse ko lonelsbewind. Sommigen traden op als sandwichmannen. Op de borden stonden leuzen als „J'accuse", „Moordenaars" en „Uit de NATO". Ook werden geschilderde haken kruizen meegedragen die onder streepten hoe de studenten over het huidige Griekse bewind denken. Voorbijgangers werd gevraagd naar hun opvattingen over de on derdrukking van de vrije menings uiting in Griekenland. Onder het standbeeld van koning Willem n op de Heuvel verbrandden de demon stranten een pop, voorstellende ge neraal Patakos. In Griekenland zelf gingen poli tieke gevangenen voor 24 uur in hongerstaking uit protest tegen het kolonelsregime. De gevangenen die in verschillende gevangenissen en strafkampen verspreid over het he le land zijn ondergebracht, weiger den voedsel en droegen rouwban den om te' protesteren tegen hun gevangenschap. Sinds de staats greep op 21 april 1967 zitten in Griekenland ongeveer 1200 mensen gevangen, omdat zij „gevaarlijk zijn voor de veiligheid van de staat". In enige Italiaanse havens werd geweigerd Griekse schepen te laden of te lossen. In Napels, Genua en Triëst liggen momenteel meer dan tien schepen op lossen te wachten. Men verwacht dat d^ze protestactie nog de gehele week zal duren. In Wenen heeft de Griekse oud minister Andreas Papandreoe ge zegd dat het Amerikaanse ministe rie van defensie er schuldig aan is dat de democratie in Griekenland nog niet is teruggekeerd. De Ame rikaanse wapenleveranties houden het kolonelsregime op de been, al dus Papandreoe. 500 studenten van de vrjje uni versiteit van Brussel vochten giste ren lang met de Brusselse politie om te protesteren tegen een verga dering van sympathisanten met het Griekse regime. Talrijke studenten werden opgebracht. Ook een pro fessor van de universiteit zou zijn aangehouden. De rellen begonnen maandag avond al. Honderden politiemannen bestookten de studenten met traan gas en waterkanonnen. Pas later in de nacht werd de rust hersteld- Dinsdagmiddag begonnen de stu denten tijdens een nieuwe betoging een gebouw met stenen te bekoge len. De rijkswacht wilde tussenbei de komen, maar de meegebrachte waterkanonnen raakten defect. Ge durende meer dan een uur werd er toen gevochten met stenen en traangasgranaten. De politie achter volgde de studenten tot op de uni versiteit. DEN HAAG Onteigende huizen kunnen door velerlei oorzaken leeg staan en het is onmogelijk te zeggen of de wettelijke bepalingen van de huurbescherming voor gemeenten de voornaamste reden vormen om leeg staande huizen niet te verhuren. Dit zegt de minister van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening, ir. W. F. Schut, in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerieden mej. A. M. Goudsmit en drs. E. Nijpels (D'66). Wijziging vain de huurwet is daarom overbodig, met name van de bepaling dat degene die een huis heeft gehuurd of met toestemming van de eigenaar bewoont, ongeacht de inhoud van het huurcontract, een beroep op huurbe scherming kan doen. In niet geliberaliseerd gebied kan de wettelijke huurbescherming welis waar niet bij overeenkomst worden uitgesloten, maar zij kan altijd en on der alle omstandigheden met vrucht worden ingeroepen, aldus de minister. DEN HAAG (ANP) Indien de regering van oordeel is dat radio Veronica in een behoefte voorziet, is zij dan bereid om zo danige maatregelen te bevorde ren dat ook in de toekomst in de behoefte aan een zender als ra dio. Veronica kan worden voor zien binnen het kader van de internationale wetgeving? Dit vragen de Kamerleden Boot, Brouwer, Kleisterlee, Kolf schoten en Weijters (alien K.V. P.) de minister van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk naar aanleiding van berichten die h.i. nieuwe verwachtingen omtrent het voortbestaan heb ben gewekt. Zij informeren voorts of het juist is dat de regering geen maatregelen meer zal treffen om radio Veronica te doen verdwij- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het bureau milieu, hygiëne van de Raad van Nederland se Werkgeversverbonden voert thans besprekingen met de overheid en het (chemisch) bedrijfsleven om na te gaan, op welke wijze in de nabije toekomst de vaste gevaarlijke che mische afvalstoffen zullen moeten worden opgeruimd. In beginsel staan drie mogelijkheden ter beschikking: lozen in zee, begraven en verbran den. Een keuze is nog niet gemaakt. De vele miljoenen, die hiermee zijn gemoeid, spelen een grote rol. Wel is het streven om snel tot beslissin. gen te komen. Het bureau van de samenwerken de werkgeversorganisaties houdt zich al geruime tijd bezig met het pro bleem van de vaste industriële af valstoffen. Geraamd wordt,dat er in de nabije toekomst 3,8 miljoen ku bieke meter per jaar op de een of andere wijze zal moeten worden ver wijderd. Een bijzonder probleem daarbij is het vaste chemische afval, waarvan jaarlijks 10 a 12.000 ton zal moeten worden opgeruimd zoals wordt verwacht. Oplossing van dit laatste probleem wordt het drin gendst geacht. Vandaar dat een in geschakelde deskundige hierover een interim-rapport; heeft uitgebracht. DEN HAAG Vanaf drie uur gis termiddag verkopen alle Nederlandse postinrichtingen een nieuwe bevrij- dingszegel. De bijzondere postzegel heelt een waarde van 12 cent en zal zo lang de vooraad strekt te. koop zijn, in ieder geval tot 31 december van dit jaar. Op de zegel, die in de kleuren rood, blauw en bruin is uitgevoerd, is een v-teken afgebeeld, dat als symbool van de vrijheid uit het donker van de bezetting omhoogrijst. De tekst er op luidt: „1945 Nederland vrij". Daarin worden als mogelijkheden aangegeven Tiet lozen op zeë, het ge controleerd begraven (bijvoorbeeld in oude mijnschachten) en het ver nietigen in verbrandingsovens. Ge zocht wordt nu naar de meest haal bare vernietigingsmethode. Men ver wacht, dat de overheid bereid zal zijn op enigerlei wijze in de kosten bij te dragen. Dat zou zeker het ge- va] zijn als die overheid de kost baarste methode zou voorschrijven te eniger tijd. Volgens deskundigen zijn ovens de beste maar ook de duurste oplossing. Het is technisch mogelijk het chemisch afval te ver branden zonder vervuiling te ver oorzaken. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De buitenlandse handel van Nederland heeft in 1969 een recordstijging van 19 procent ge kend. Het ministerie van Economische Zaken zegt dat de sterke ontwikke ling in de wereldhandel en met na me in de invoer van de EEG-landen tot deze stijging hebben bijgedragen. De vooral aan het einde van het jaar duidelijk stijgende prijsontwikkeling steekt scherp af bü het bijzonder stabiele in- en uitvoerprijspeil in de laatste jaren. Het handelsbaianstekort dat in 1969 optrad, verschilde weinig van dat in de twee voorgaande jaren. Het dekkingspercentage vertoonde op nieuw een verbetering. In 1969 werd voor 39,8 miljard gulden ingevoerd en voor 36,1 miljard gulden uitge voerd. Belastingbetalende, respectievelijk -ontduikende landgenoten, heb ik des tijds, toen het nieuwe jaar er nog amper was, teveel gezegd Waren mijn toen geuite reserves ten aanzien van het prijspeil gerechtvaardigd, ja dan nee? Jawel Merijn, ze waren zeer gerecht vaardigd, althans, dat blijken ze mu, hoor ik u alien in koor roepen. Niet, dat ik per se gelijk urfl hebben, redenen zoek om mezelf op de borst te slaan. Ik constateer het alleen. En vind het erg genoeg dat ik gelijk heb gekregen. Want de prijzen drei gen andermaal uit de hand. te hob belen. Nelissen: Het zal mijn tijd wel duur- en. „Het is eigenlijk te gek, dat een aan tal heren over luchtvervuiling zitten te praten met allemaal een sigaret in de mond". (Dr. L. Mainsma) Het is eigenlijk even gek dat zoveel mensen die om gezondheidsredenen niet roken, in een aiuto rijden. Naar ik uit onwaarschijnlijk betrouw bare bron heb vernomen, zouden de Bredase gedetineerden van de Koepel oo kgevraagd hebben om inlijving van het belendende Turfschip bij de recreatiezaal. „Ik kan me nauwelijks voorstellen dat er een weldenkend mens op deze aarde rondloopt, die zegt: nou, wat leven wij in een mooie tijd". Johan Boskamp (Potasch.) Nou die man dat zegt, je hoort wét zeggen: we leven in een spannende tijd, in een boeiende tijd, een ener verende tijd, een waanzinnige tijd, déze tijd, enz. enz., maar in een mooie tijd, nee, dat hoor je b ijna nooit. Er blijken dus nogal wat weldemiken- de mensen op deze aardie rond te lopen. Op de Bredase Kultutirbeurs Is aan kinderen een foldertje uitgereikt, uit gaande van de Evangelische Lektuur- kruistocht. Zowel de tekeningetjes als de tekstjes erop zouden zó uit de al oude Roomsche Jeugd of iets derge lijks gepikt kunnen zijn. De kinderen wordt in de folder, die „Hoera, een nieuw begin" heet, het volgende on der meer voorgehouden: „Je moet je handen vouwen..,. Je ogen dicht doen en.Jezus vragen of Hij je zonden wil vergeven Dan maatk hij jouw zwarte hartje wi£\ Typisch oude, al te volwassen men senpraat, maar, inderdaad, goed be doeld. Modepsychdaiter dr. C. die Wit heeft gezegd: „Voor mij is de das precies hetzelfde als het been door die neus van de inboorling". Met dit verschil dat je altijd nog mak kelijker iemand de das dan het neus been omdoet. Jaja. En tot morgen. MERUN AMSTERDAM (ANP) Een 25- jarige Surinaams meisje is in een portiek van een woning in Amster dam door vier jongens in de leeftijd van achttien jaar aangerand. Het meisje was op weg naar huis en werd door de jongens in het portiek getrokken. Na het gebeurde liep het meisje naar een man die haar naar huis bracht. INTERNATIONALE VERPAKKINGSBEURS Voordelige trein-toegangs- biljetten op de stations verkrijgbaar. CROESELAAN-UTRECHT DONDERDAG VRUDAG ZATERDAG MAANDAG APRIL APD|L APRIL APRIL 9.30-17.30 9.30-17.30 9.30-17.30 9.30-17.30 9.30-22.00 9.30-17.30 9.30-17.30 WENEN (AFP) De leider van de Oostenrijkse socialistische partij, dr. Bruno Kreisky, heeft na het mis lukken van de coalitiebesprekingen met de christelijke volkspartij een minderheidsregering gevormd. Hijzelf is daarin kanselier. Vice- kanselier en minister van sociale za ken wordt Rudolf Haeuser. Buiten landse zaken is toebedeeld aan Ru- dolf Kirchchlaeger, defensie aan ge neraal Johann Freissler. Laatstgenoemde twee moeten nog definitieve goedkeuring aan hun be noeming hechten. Otto Roesch wordt minister van binnenlandse zaken, Hannes Androeh minister vtan finan ciën. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een aantal Tweede Kamerleden van de P. v. d. A. kijkt met grote bezorgdheid uit naar de vaststelling van de kandidatenlijs ten voor de verkiezingen in 1971. De vi'ees is te zullen worden wegge werkt om plaats te maken voor kan didaten die de steun van Nieuw Links hebben. De verwachting wordt sterker dat veel Tweede Kamerleden van de P. v. d. A. volgend jaar na de verkiezingen niet zullen terugkeren. Deze verwachting leeft onder meer bij het Tweede Kamerlid W. J. Schuitemaker. De kans is groot dat hij zeer spoedig als lid van de P. v. d. A. zal bedanken. De heer Schuitemaker verklaarde dat de vraag of hij uit de P. v. d. A. zal gaan zich voor hem steeds meer opdringt. Het uitreden zal er mis schien gauw van komen, zei hij. Het ligt eraan of er gauw een ingreep komt die de democratische spelregels in de partij herstellen. Schuitemaker is echter heel pessimistisch hierover. „Als het verstand terug komt bij de leiding van de partij, is er nog hoop", verklaarde hij. In ieder geval mag de partij niet onder de minder heid Nieuw Links doorgaan. „Dit radicalisme hoort in onze partij niet thuis, zij moeten zich afscheiden. Ik voel me geroepen voor al die mensen op te komen die steeds vertrouwen in de P. v. d. A. hebben gehad, maar dat nu dreigen te verliezen", aldus het Tweede Kamerlid. Hij meent dat een minderheid thans via het partij bestuur in de P. v. d. A. regeert. Er is ondemocratisch gehandeld, zei hij. Schuitemaker is tegenstander van het PAK omdat als de P. v. d. A. hierin zou opgaan, zij haar eigen ge zicht zou verliezen.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5