Bezoek van „sportvloot" aan Zeeland steeg tien procent Eisen vakbonden bij Dow na lang praten nstuif zeeland gehonoreerd Vakbonden ongerust over vorming onder nemingsraad bij Dow niet geheel VLISSINGEN IN BEROEP BIJ KROON Bekroonde honden WATERSPORT IN ZEELAND WORDT RELANGRIJKER Rotary bespreekt „Gezag en democratie" TE KOOP VERGANE GLORIE VAN MENSEN DINGEN EN DADEN Nu en dan regen College b. en w. kennis maken m< Terneuzen gaat t woonkernen VERMISTE KLEUTER NOG STEEDS ZOEK SCHUTTEN L.T.S.'ERS ZIJN GEEN HERRIESCHOPPERS" Militair verlof voor zaai- en pootwerk Forse daling van produktie van suiker verwacht SPAAR- PLANNEN gewone gemengde verzekering Burg Souburg DE VRIJE ZEEUW Woensdag 22 aprii 1970 Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het KNMI. Nu en dan regen of motregen, voor al later ook opkla ringen en onge veer normale tem peraturen overdag. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor donderdag Aantal uren zon 1 tot 7. Min. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal. Max. temp. om streeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 70 pro cent. Kans op een geheel droog et maal 40 procent. Voor vrijdagAantal uren zon1 tot 7. Min. temp. 0 tot 5 graden bo ven normaal. Max.temp.omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 60 procent. Kans op een geheel droogetmaal30 procent. (Van een onzer verslaggevers) HULST Een groep leerlingen van de l.t.s. uit Terneuzen heeft dins dagmiddag voor het hijkantoor van De Stem in de Steenstraat in Hulst geprotesteerd tegen de uitlating van de Terneuzense bar-eigenaar L. K. van der Linde. Deze had gezegd datbij de rel len in zijn Tabu-bar afgelopen weekeinde in Terneuzen opvallend veel l.t.s.'ers betrokken zouden zijn geweest. Van die uitspraak werd dinsdag in de krant melding ge maakt. De jongelui toonden zich niet ingenomen met de lezing van de Ter neuzense bareigenaar over de ware toedracht van de zaak. Naar hun me ning zijn de moeilijkheden ten on rechte in verband gebracht moet l.t.s.-leerlingen. „En waarom moet uitdrukkelijk door die eigenaar ver teld worden, dat het om l.ts.-leerlin- gen gaat, als er elders moeilijkheden zijn, dan wordt toch ook niet gezegd op welke scholen de „herrieschop pers" zitten", aldus, de lezing van een van de jongeren. Vanuit Hulst vertrok de groep oin kwart over vier per brommer naar Terneuzen om daar nogmaals luidruchtig blijk te geven van hun afkeuring. De mini- demonstratie tegen de Terneuzense Tabu-eigenaar had overigens een sympathiek karakter. (Van een onzer verslaggevers) GOES Op 24 en 25 april zal in Goes de districtsconferentie 1970 van het district 160 van Rotary Interna tional worden gehouden. Enige hon derden rotarians uit Zeeland en Zuid-Holland zullen deze beide dagen benutten om te spreken over het thema „Gezag en democratie van daag". Verder wordt door de Rota- ry-club Goes een gevarieerd pro gramma aangeboden waaraan ook de echtgenotes van de rotarians zullen deelnemen. keil. De eisen die de vakbonden hadden gesteld, waren volgens de heer Seheele tamelijk hoog, vooral met betrekking tot het loon. Ge vraagd was om 'n minimale verho ging van 8 procent en aanpassing van het eindsalaris. Tijdens de be sprekingen heeft de DOW-directie la ten weten, dat de loonkostenontwik kelingen een voortdurende bron van zorg is. In Nederland zouden de loonkosten tien proeent boven die in Duitsland liggen. Niet alle georganiseerde DOW- mensen, die gisteravond in het Zuidland-theater aanwezig waren, bleken tevreden over de resultaten van de onderhandelingen. Op som mige onderdelen werd felle kritiek geleverd. Kritiek was er ook op de zwakke onderhandelingspositie van de werknemersbonden. Volgens een van de aanwezige werknemers zou slechts 20 procent van het DOW- personeel zijn georganiseerd. Verder was er ontevredenheid over het feit, dat de drie bonden voor wat de beambten betreft met de directie niet tot bevredigende rege lingen hebben kunnen komen. Tij dens de discussie gaf ook de heer Schoof van de katholieke bond van werknemers in industriële bedrijven toe niet in alle opzichten vrede te kunnen hebben met de bereikte re sultaten. Hij sprak er wel zijn ver wondering over uit, dat aanvanke lijk door de aanwezige DO W-men sen over die resultaten nauwelijks iets werd gezegd. (Van onze correspondent) GOES De twee mopshonden, Winston van Bundeswelle en Monty van Bundesliaus, van mevrouw J. Cartledge-Krijger, hebben op de in ternationale hondententoonstelling in Botterdam ieder het predikaat „uitmuntend" gekregen. Winston kreeg daarbij nog het plaatsingscijfer drie. Reeds eerder hebben beide honden succes gehad op tentoonstellingen. Zo werd Win ston kampioen van Zeeland en Ant werpen en Monity jeugdkampioen (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het college van B en W van Terneuzen stelt er prijs op dat er een goed en direct con tact is tussen de diverse kernen van de nieuwe gemeente en het gemeen tebestuur. Ter kennismaking en teneinde een gesprek over een eventuele vertegen woordiging op gang te brengen zul len in Zaamslag, Biervliet en Hoek speciale bijeenkomsten worden ge houden. Vandaag om acht uur is de plaats van samenkomst je Zaamslag in het verenigingsgebouw de Rank. Op maandag 27 april om acht uur komt men bijeen te Biervliet in Door al deze eer zijn de beide die ren kennelijk ietwat nerveus ge raakt. Zij wilden maar moeizaam op de foto vandaar dat ze'niet voor een ideale achtergrond staan. van Antwerpen. Aan de tentoonstel ling in Rotterdam namen 1425 hon den deel. Op 10 mei gaat mevrouw Cart- ledge met beide honden naar de in ternationale tentoonstelling in Den Bosch. gemeentehuis en op dinsdag 28 april om acht uur is Hoek aan de beurt met een samenkomst in de gehoor zaal aan de Molendijk. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Het driejarig knaapje G. van Maastrigt dat sedert zondagmiddag spoorloos is, is ook vandaag nog niet gevonden. Er is nog bij het Water gezocht in de Birr- nenhaven en nabij de Zeesluis, doch alles tevergeefs. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De Algemene Bedrijfsgroepen Centrale, de katho lieke bond van werknemers in in dustriële bedrijven, St.-Willibrordus, en de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale in Nederland hebben in een gezamenlijk pamflet de georganiseer de werknemers van DOW in Terneu zen aanbevolen voor de onderne mingsraad van het bedrijf. De pamfletten zijn tijdens de alge mene bijeenkomst van de drie bon den in het Zuidland-theater overhan- "digd en zullen de komende dagen on der de belanghebbenden worden ver- .spreid. Het pamflet wordt verspreid met het oog op de eerste ondernemings raadverkiezing bij DOW-Chemical Nederland n.v. in Terneuzen. De vakbonden willen er op deze manier op wijzen, dat ze kandidaten hebben gesteld. Op de vergadering an maan dagavond werd met enige zorg ge constateerd, dat er bij DOW duide lijk een tendens zou bestaan om bij voorkeur ongeorganiseerde medewer kers in de ondernemingsraad op te nemen. Als argumenten voor het nemen van georganiseerde mensen, worden in het pamflet genoemd: het feit, dat deze kandidaten het best geïnfor- meer zijn over alle zaken, die in een ondernemingsraad aan de orde komen, de mogelijkheid, die voor hen bestaat om zich door cursussen beter te bekwamen in het werk voor de ondernemingsraad en het feit, dat ze over ingewikkelde zaken voorge licht kunnen worden door deskundi gen van vakbonden. Tot slot roepen de besturen van de drie vakbonden op, ervoor te zorgen dat de door hen aanbevolen mensen in de onder nemingsraad komen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Volgens een berekening van drs. M. J. Kos ters is het watertoerisme in Zeeland, na een korte periode van stag natie, in 1969 aanzienlijk gestegen. Het aantal pleziervaartuigen dat in Zeeland werd geteld door aandachtige waarnemers bij verschil lende nautische invalspoorten, steeg (vergeleken met 1968) van 21.153 naar 23.348 alzo met tien procent. Een van de belangwekkende conclusies uit de rapporten van de „tel lers" is, dat het buitenlandse aandeel in het watertoerisme op de Zeeuwse wateren steeds toeneemt. In vergelijking met de andere Nederlandse pro vincies, die een naam op watersportgebied hebben op te houden, komt Zee land er steeds beter af. In Friesland bedroeg het buiten landse aandeel in het watertoerisme in 1969 tien procent, In Groningen bedroeg het omstreeks 20 procent, terwijl Zeeland tot 43,5 procent kwam. Hierbij wordt aangetekend dat de percentages een geflatteerd beeld voor Zeeland kunnen opleveren, om dat niet vaststaat dat men bijvoor beeld in Friesland en Groningen op dezelfde wijze statistische gegevens vergaart als dat in Zeeland gebeurt. Van de buitenlandse watertoeris ten vormen de Belgen de grootste groep met 7471 waargenomen vaar tuigen. Daarna komen de Engelsen, die de provincie een vloot van 2191 vaartuigen te aanschouwen gaven, gevolgd door West-Duitsland met 951 scheepjes. Er werden twintig Amerikaanse jachten geteld en 186 Franse. De Nederlandse vlag domineerde niettemin op de Zeeuwse wateren. Hij wapperde, volgens de waarne mers, op 14.259 grotere en kleinere pleziervaartuigen. Een overzicht van de jaren 1963 tot en met 1969 laat zien, dat de be drijvigheid bij de verschillende slui zen, die toegang geven tot de water sportdorado's, enorm is toegenomen. In TCssingen (zeesluis) een royale verdubbeling, in Veere een toename vain rond 75 pet., in Kats een verdrie voudiging. De betekenis van de sluis te Hansweert, waar overigens in 1968 en 1969 geen tellingen meer zijn verricht, is na 1964 geleidelijk ge daald. Wilhelminadorp, waar in 1969 de eerste tellingen werden vemcht, zag 1831 pleziervaartuigjes door de sluis gaan. Over het geheel genomen heeft Kats in 1969 de sterkste toename van bedrijvigheid te zien gekregen. Voor het eigenlijke watertoerisme zijn d'e jachthavens van Zierikzee en Breskens toonaangevend, aldus drs. Kosters in „Zeeland vakantieland". Daarna volgen Vlissingen, Bruinisse, Yerseke en Goes. Van een groot aan tal jachthavens aan het Veerse Meer zijn nog geen gegevens bekend. DEN HAAG (ANP) Zodra de weersomstandigheden zaai- en poot werkzaamheden in de akkerbouw mogelijk maken, zal aan de daar voor in aanmerking komende dienst plichtigen, die voor eerste oefening in werkelijke dienst zijn, desge vraagd onverwijld buitengewoon ver lof voor het verrichten van deze werkzaamheden worden verleend. De duur van dit verlof bedraagt ma ximaal zes werkdagen. Dit deelt mi nister W. den Toom van Defensie mee in antwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer, de heer Walburg. De be windsman voegt hieraan toe dat het noodzakelijk is gebleken voor wat dit betreft een uitzondering te ma ken voor het personeel, dat is inge deeld bij: opleidingsinrichtingen voor het deelnemen aan een cursus, eenheden, welke thans in het buiten land of op varende schepen verblij ven, compagnieën Van Heutsz. het algemeen verbindingsstelsel der Ko ninklijke Landmacht, 25ste afdeling luchtdoelartillerie en de elfde afde ling veldartillerie. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Suikerunie verwacht dat de Nederlandse produktie van witsuiker in het suikerjaar 1970-'71 slechts onder zeer gunstige groei- omstandigheden een peil van 600000 ton zal bereiken. Dit is dan nog ruim vijftien procent minder dan in de vorige campagne. De Suikerunie baseert haar ver wachting op grond van de thans be schikbare statistische en landbouw kundige gegevens. Ook in de andere Europese landen (inclusief Oost-Europa) zijn de ver wachtingen ten aanzien van de sui- kerproduktie uiterst matig. De ver traging in de zaaitijd en de omstan digheid, dat de grond vrijwel overal abnormaal nat is, laten geen andere conclusie toe, dat dat de produktie van zowel suiker als van andere voorjaarsgewassen dit jaar aanzien lijk zal achterblijven bij die van de vorige jaren. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Behalve de loonsverhoging van zeven procent in twee etappes, krijgen de werkne mers bij DOW een vakantieuitbrei ding over het lopende jaar van één dag. Voor de ouderen geldt een ma ximum-vakantie van twintig dagen. Zoals bekend wordt de salarisverho ging nog aangevuld met een aanvul ling van drie gulden per periodiek. Voor de jeugdige werknemers is er een regeling van één vrije dag per week voor vorming en scholing in gevoerd. Ook wat de uitbreiding van de spaarregeling betreft is er een ak koord bereikt. De spaarmogelijk heid is nu uitgebreid met een extra tientje per maand. De lingen tussen de bonden en tie hebben twee dagen geduurd, zo werd maandagavond door de heer P. Seheele van de algemene bedrijfs groepen centrale meegedeeld. De DOW-directie stemde niet in met de eis tot arbeidstijdverkorting en heeft ook geweigerd 'n datum te noemen, waarop met de onderhan delingen daarover eventueel verder gegaan zou kunnen worden. Voordat de heer Seheele mede na mens zijn collega C. L. Schoof en H. Guichelaar mededeling deed over de resultaten van de onderhandelingen, ging hij eerst nog in op de sfeer, waarin deze zijn gevoerd. Het eerste gesprek, enkele weken geleden, werd vijf maal voor beraad onderbro- (ADVERTENTIE) Bij De Waerdye alle rentebaten plut koerswinsten aan de verzekerden, minus Vt'h voor onze bemoeiingen. Bij Stad Rotterdam Leven alle rente baten boven V»°/e eveneens. Bij een gemiddelde marktrente van of een gemiddeld dividend plus koersstijging van 8'/. op Robeco- aandelen, stijgt, zowel bij Stad Rot terdam Leven als bij de Waerdye, een afgesloten spaarplan fn een onge ëvenaarde mogelijkheid van (50.000.- na 30 Jaar tot f 115.000.-: stijging 130°/.. Verkoop uitsluitend via assurantie bemiddelaars. Assurantieconcern Stad Rotterdam anno 1720 (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN B. en w. van Vlis. singen ontvingen eind maart een brief van de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, waarin werd meegedeeld dat Drie Vliedbergen en de Carolingische Burcht van Souburg op de archeolo gische monumentenlijst zijn geplaatst. B. en w. van Vlissingen hebben die brief met gemengde gevoelens gele zen. Zij zijn namelijk al enkele jaren doende om door middel van aanko pen en onteigeningen van gebouwen en gronden in de „Burg" van Sou burg in eigendom te verwerven, met het doel hier een bestemmingsplan, waaronder een winkelcentrum, tot uitvoering te brengen. De beslissing van de minister houdt in dat zonder haar vergunning geen spade in de grond kan worden ge stoken, aangezien daarmee de belan gen van het archeologisch onderzoek worden geschaad. „De minister heeft onvoldoende rekening gehouden met de ontwikkeling van de wijk Oost- Souburg", meent het college van de Scheldestad. Het heeft de raad voor gesteld tegen de beschikking in be roep te gaan bij de Kroon. Al in een eerder stadium heeft zo wel de raad van Vlissingen als het college van G.S. van Zeeland bezwaar gemaakt tegen het voornemen om de Carolingische Burcht op de lijst van archeologische monumenten te plaatsen. De „Burg" waarom het gaat is in feite een omvangrijk, ontwald terrein, waarop ook thans verschil lende gebouwen staan. B. en w. van Vlissingen verwachten dat het vrij l'ang zal duren eer het beroep bij de Kroon in behandeling komt. Om die reden hebben zij de minister ge vraagd om nu alvast vergunning te verlenen voor het uitvoeren van werken in het plan „De Burg". Vermoedelijk overbodig gewor den door de gemeentelijke her indeling, staan deze twee brand weerwagens, afkomstig uit Ter neuzen, sinds kort broederlijk naast elkaar op het terrein van autohandel- en slopersbedrijf firma van de Berg aan de Hul- sterweg in Kuitaart. Ze staan niet op de nominatie om te worden gesloopt dat zou eeuwig zonde zijn maar om verkocht te worden. Vooral van de zijde van verzamelaars bestaat grote belangstelling voor de oudjes, die als het moest nog goede diensten zouden kunnen bewijzen bij de brand bestrijding. Hoewel ze nog in beste staat verkeren, is het hele maal niet zo zeker, dat de oude beestjes ooit nog eens een brand zullen zien. Er zijn heel wat niet-brandweerlieden die gecharmeerd zijn door deze stukken vooroorlogse romantiek. De prijs die voor de wagens be taald zal moeten worden is nog niet bekend. De jongste van de twee is een uit 1946 daterende Dodge met nauwelijks tiendui zend kilometer op de teller. De oudste is een Bedford van ver voor de oorlog als erfenis van de Tommies, overgebleven uit de tweede wereldoorlog. De heer Van de Berg is wel een beetje trots op deze aanwinsten. Van daar dat de bejaarde rode dui vels met extra-zorg worden be handeld en uiteraard ook met extra-aandacht worden aange prijsd. „Ze zien er van binnen nog geweldig uit, en ze hebben niets te lijden gehad, want de wagens hebben steeds in ver warmde ruimtes gestaan", ver telt de heer van de Berg. „Er zijn al veel mensen om de wa gens geweest", vertelt hij ten slotte. Het zou een nieuw status- symbool kunnen zijn; een eigen brandweer-Dodge in het achter tuintje. De plaatsing van een foto uit Philippine in het extra nummer van De Stem en de Vrije Zeeuw „leven en. werken in de kanaal zone" gaf de heer Th. M. Neijt, Mosselpolder 13a te Philippine aanleiding tot de volgende ontboe zeming: De foto van Philippine ziend was ik nog wei even verontwaar digd te moeten bemerken dait De Stem een als blikvanger voor een antiekzaak bedoeld rijtuigje zoveel als symbool voor de „vergane glo rie" van Philippine heeft gebruikt. Maar wie de foto goed heeft be keken zag op de achtergrond de contouren van een gloednieuw mosselrestaurant, vorig jaar fees telijk geopend, diat samen met nog twee andere moderne en gezellig ingerichte „smulpaleizen" jaarlijks duizenden toeristen naar Philippi ne lokt. Toeristenvdie ook de ove rige middenstand zeer welkom zijn en leven en vertier brengen in Philippine, dat vele jaren geleden door het verdwijnen van zijn ha ven en de daarmee gepaard gaan de bedrijvigheid, een somber toe komstbeeld bood. Inderdaad, men kan Philippine, staande bij het herinneringsmonument, dat als laatste daad door cle scheidende gemeenteraad werd opgericht, mij meren over „vergane glorie", doch een oud, gammel en wormstekig rijtuigje als symbool: dat heeft Philippine zeker niet verdiend. (Het was uiteraard niet onze be doeling het gewraakte rijtuigje te presenteren als het. symbool van Philippine. Daarvoor zijn we te grote liefhebber® van de mossels waardoor Philippine terecht zo be faamd is geworden. Redactie).

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3