Gijzelaars vangen kogels op voor Cambodjaanse soldaten Brezjnev kondigt nieuw economisch vijfjarenplan aan Nederland gaat minder uit Beleefd optreden levert jongen reis naar cup-finale op Man schiet mensen neer in bakkerij Troïka weer schouder aan schouder VIETNAMESE VROUWEN EN KINDEREN ALS „SCHERM" FEESTGESCHENK VOOR RUSSEN Schoenfabriek sluit: 170 man ontslagen Geen subsidie voor schoolboek over verzet Maandag debat over prijzen BUSREISJE BEJAARDEN ENDIGT IN BOTSING Meer zeeschepen door kanaal Gent Terneuzen DAGGELD VERHOOGD Vliegtuig ontploft; 33 mensen gedood RADIO DE ROCK Reactie LOUIS WINT SERVICEWEDSTRIJD Onderzoek naar omstandigheden waarin agent twee man neerschoot SALT China thuis of op reis...zorg dat u l-altijd 'n doosje bij de hand hebt Tirecteur: Dr. W. A. J. M. Haripr. loofdredacteurL. Leijendekker. 'edaetie- en Administratie-adrei ieuwstraat 9, Terneunen, tel. (01150)—7920. bonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand 2,70 -osse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. DE VRUE ZEEUW WOENSDAG 22 APRIL 1970 25e Jaargang No. 6226 Advertentieprijs; per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels S 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bii vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummet vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgeversmaatschappij De Stem De voorzitter van de Opperste Sowjet Nicolai V. Podgorny, tijdens zijn herdenkingsrede ter gelegenheid van de herden king van de 100ste geboorte dag van Lenin, in het congres paleis van het Kremlin. Geheel rechts Brezjnev. (Van onze redactie buitenland) PNOM PENH Dertig Vietnamese burgers zijn bij Saang in Cambodja neergeschoten. Zij behoorden tot een groep van 90 (onder wie bejaarden, vrouwen en kinderen), die de Cam bodjaanse troepen gebruikten als scherm tegen dè Vietcong- aanvallen. De Cambodjanen hadden de Vietnamezen uit ver schillende dorpen met bussen weggehaald en naar het front gevoerd. Een Cambodjaanse generaal verklaarde tegenover een correspon dent van het Amerikaanse persbureau Reuter: „Dit is een nieuw experiment, waarmee wij een beroep op het geweten van de tegen partij willen doen. Als de Vietcong op haar landgenoten schiet, is dat onze schuld niet. Zij zullen dan ook hun posities verraden en die zijn erg interessant voor ons". De Vietotuezen werden ingevet bij de strijd om het dorp Saang, dat de Vietcong al twee dagen bezetten. De Cambodjaanse troepen lagen aan drie kanten van de stad, waar de vlag van de afgezette prins Sihanoek wap perde. Ongeveer tweeduizend Vietnamese militairen, gesteund door bommen werpers en artillerie, zijn maandag aan het derde grote offensief in Cam bodja begonnen. Vijftien communis tische militairen zouden gevangen zijn genomen. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken Malik, die maandag zei dat Thailand, Singapore, Maleisië, de Philippijnen, India, Nieuw-Zee- land en Australië zich bereid hebben verklaard een conferentie te begin nen over Cambodja, heeft gisteren gezegd dat ook Japan, Birma en Cey lon mee willen doen. Volgens Malik zouden ook China en Noord-Vietnam moeten worden uitgenodigd. Malik had maandagavond een gesprek met de Amerikaanse ambassadeur in Dja karta. Galbraith, die hem verzekerde dat de V.S. de huidige Cambodjaanse regering geen wapens zullen geven. Het Cambodjaanse hoofdkwartier heeft een verklaring uitgegeven, waarin wordt ontkend dat Zuidviet- namese troepen zij aan zij met de Cambodjanen tegen de Vietcong strij den. „In overeenstemming met zijn politiek van strikte neutraliteit is Cambodja niet van plan gecombineer de operaties met buitenlandse troe pen te voeren, wat hun nationaliteit ook moge zijn", aldus het hoofdkwar- (Van onze redactie binnenland) KAATSHEUVEL De schoenfa briek Diana in Kaatsheuvel gaat de finitief dicht. De sluiting komt, na dat de AmRo-bank geweigerd had 'n reorganisatieplan te financieren. Di ana had 170 man in dienst. Het reorganisatieplan werd opge steld, nadat de directie op 23 april het bedrijf eerst liquideerde, enkele uren later deze beslissing herriep en surséance van betaling aanvroeg. Het plan voorzag in een inkrimping van de produktie van 2200 schoenen tot 1200 schoenen per dag. De reor ganisatie zou ontslag voor 70 van de 170 betekenen. De nu ontslagenen zijn jong en zijn kwalitatief goede werknemers. De di recteur van het gewestelijk arbeids bureau in Waalwijk ziet geen enkel probleem bij het zoeken van nieuw werk voor de Diana-wericnemers. In de omgeving van Waalwijk zou al be langstelling bestaan voor de vrij gekomen arbeidskrachten. De vak bonden zijn over een en ander inge licht. (Van onze correspondent) DEN HAAG Minister Veringa van Onderwijs kan geen subsidie verlenen voor de uitvoering van het plan van de Algemene Ned. Onderwijzersfe deratie (ANOF) om in schoolboek- vorm levensverhalen te publiceren van enkele bekende verzetsstrijders, die tijdens de bezetting zijn om gekomen. De ANOF wilde deze publikatle bij de herdenking van de bevrijding dit jaar aan de scholen uitreiken. Het verzoek om subsidie werd dooi het ministerie doorgegeven aan het „Nationaal Comité 25 jaar Bevrij ding", overeenkomstig de geldende regel, die door de ministerraad hier voor was vastgesteld. Het comité wees het verzoek op formele gron den af. Dat bleek gisteren uit het antwoord dat minister Veringa gaf op vragen van het Tweede-Kamer lid dr. H. A. Schuring (CHU). RECHTER CARSWELL, door pre sident Nixon voorgedragen maar door de Amerikaanse senaat afgewe zen als lid van het Amerikaanse hooggerechtshof, heeft bekendge maakt dat hij voor de republikein se partij zal dingen naar een zetel in de senaat. DE ACHTJARIGE A. H. W. Philips uti Boxmeer is bij het oversteken van de weg door een auto gegrepen en gedood. tier. Het officiële Russische persbureau Tass zegt dat uit het aantal Ameri. kaanse militairen dat ook na dè jong ste door president Nixon aangekon. digde terugtrekking in Zuid-Viet- nam overblijft, blijkt dat Washing ton de oorlog wil voortzetten. Nixon moest wel rekening houden met de openbare mening met het oog op de congresverkiezingen van deze herfst, aldus het persbureau in een bericht uit Washington. De communistische gedelegeerden op de vredesbesprekingen in Parijs hadden nog geen commentaar op het terugtrekken van meer troepen uit Vietnam. De toespraak van de pre sident wordt nu grondig bestudeerd. Men heeft wel laten doorschemeren het getal door Nixon genoemd, na melijk 150.000 militairen, niet hoog genoeg te vinden. (Van onze pari. red.) DEN HAAG Het ligt in de be doeling van de Tweede-Kamercom missie voor Economische Zaken om maandag een vergadering te wijden aan de prijzenontwikkeling in dit jaar. Dit naar aanleiding van een brief van minister Nelissen (Econo mische Zaken) waarin hij heeft ver klaard dat het dringend nodig is een strak prijsbeleid te voeren en waar in hij tevens had medegedeeld dat in het eerste kwartaal van dit jaar de prijzen,met 2,3 pet. waren opge lopen. (Zie De Stem van gisteren) uouis JOÖSJKN (Va een onzer verslaggevers) BREDA Wat vrijetijdswerk waarvan hij zijn hobby heeft ge maakt en een behoorlijke dosis service aan een toevallige klant hébben de 13-jarige Louis Joosen uit Breda aan een driedaagse reis naar Milaan geholpen. Daar zal hij als hoogtepunt van de reis de finalewedstrijd om de Europacup 1 tussen Feijenoord en Celtic mo gen bijwonen. Louis Joosen, le klas leerling van de KTS in Bre da, vindt het machtig: „Ik heb nog nooit gevlogen en ben ook nog nooit in het buitenland geweest. Wie weet krijg ik zo'n kans nooit meer. Dus heb ik hem met beide handen aangegrepen". Enkele weken geleden kwam een onbekende man tanken bij het Benelux pompstation aan de Haagweg waar Louis in zijn vrije tijd wat meehelpt. Zonder er iets aan te verdienen, want hij wil la ter „het vak" in en er nu alvast zoveel mogelijk van opsteken. Louis hielp de klant zoals hij dat altijd doet. Netjes voltanken, bandenspanning controleren, olie stand nakijken, ruiten wassen en zemen en de bestuurder het teken geven wanneer de rijbaan vrij is. Die toevallige automobilist bleek de directeur van een benzine maatschappij te zijn. Hij was zo tevreden over de service van Louis, dat hij vorige week liet op bellen naar de KTS en Louis ver telde, dat hij een van de vijf prij zen had gewonnen in de service wedstrijd die zijn maatschappij had uitgeschreven. „Ik weet nog steeds niet wan neer die meneer nu precies ge weest is en wie het was. Hij liet niets merken. Nu zit ik nooit stil bij dat garagebedrijf. Er komen regelmatig klanten en ik zorg wel, dat ik er aan het werk blijf. Dat werk is o.a. service geven. Daaraan heb ik die reis te danken. Bij de benzinemaatschappij heb ben ze me verteld, dat ik 8 pun ten had gekregen. Het maximum was 10. Aan die 8 punten zaten de reis en een gouden dasspeld vast. Voor 10 punten had ik in plaats van dat laatste een gouden dasspeld met een briljant gekre gen. Maar zo is het ook allang goed", vindt hij. Het voetballen staat bij Louis een beetje op de tweede plaats. „Ach, ik ga wel eens een enkele keer met mijn vader mee. Zelf voetbal ik wel eens op school tus sen de middag, meer niet. Maar ik vind Feijenoord wel een aar dige ploeg. (Van onze correspondent) LEUVEN Gistermorgen heeft zich op de weg tussen Leuven en Brussel, ter hoogte van Erps-Kwerps, een frontale botsing voorgedaan tussen 'ri Nederlandse touringcar uit Geulle in Limburg en een vrachtauto. Van de 39 inzittenden van de tou ringcar (bejaarde leden van een vrou wenclub) zijn er 2 ernstig gewond en 28 in mindere mate. De twee inzit tenden van de vrachtauto liepen ern stige verwondingen op. De gewonden zijn overgebracht naar ziekenhuizen te Leuven. De vrachtwagen die uit de richting Brussel kwam en die een inhaalma noeuvre aan het uitvoeren was, moest op een gegeven ogenblik remmen voor een auto die links wou afslaan. Bij het remmen op het vochtige weg dek week de vrachtwagen naar links uit en kwam in frontale botsing met de Nederlandse touringcar. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Tegen de 29-ja- rige Amsterdamse hoofdagent G. A. van D, die vorige week bij een op stootje in de hoofdstad twee man nen neerschoot, heeft de officier van justitie, mr. H. E. van Renesse, bij de rechter-commissaris een gerechte lijk vooronderzoek gevorderd. De vordering is gebaseerd op „zwaar lichamelijk letsel door schuld" (art. 308wvs). In de nacht van 15 op 16 april loste de agent bij een opstootje op de Oudezij ds Achterburgwal kort na elkaar twee schoten. De 28-jarige P. H. A. R. uit Den Haag werd in zjjn buik getroffen en de 35-jarige G. H. S. uit de hoofdstad in de maagstreek. D agent, die zich bedreigd voelde, wilde een waarsohuwwingsschot los sen maar zou toen door R. bij zijn revers zijn gegrepen waardoor hij zijn evenwicht verloor en het schot de Hagenaar in de buik trof. Korte tijd later, er was toen publiek uit een café bijgekomen, zou de agent, die nog steeds met zijn pistool in de hand liep een duw hebben gekregen, waardoor hij enigszins voorover viel. Toen zou het tweede ongelukkige schot zijn afgegaan dat S. trof. (Van onze correspondent) DÉN HAAG Vermaak buitens huis in de daarvoor bestemde „ver- maaksinstellingen" wordt in Neder land steeds minder populair. Dit geldt ook het bezoek aan sportuityoeringen. Een en ander blijkt uit de publika- tie „Bezoek aan yermakelijksinstel- lirigén 1968" van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het CBS heeft uitgerekend, dat het totaal bezoekcijfer aan vermakelijk heden in 1968 (76,3 mnl) sedert 1967 mét 5 min is teruggelopen. Vergeleken met 1967 leed het bios coopbezoek een verlies van 13,4 proc. Het bezoek aan beroepstoneel 3,80 proc.) lag lager dan een jaar tevoren. Deze daling manifesteerde zich. zowel in West-Nederland als in de rest van het land. Hetzelfde beeld geeft het bezoek aan sportuityoe ringen. Daarentegen kon voor bezoek aan cneerten een stijging 14,8 proc.) worden vastgesteld, welke zich voor al in het westen des lands en in de grote gemeenten voordeed. Het publiek besteedde in 1968 f 198 min aan toegangsbewijzen, dat is f 3 min meer dan in 1967. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU Voor het eerst sinds de geruchtenstroom rond een machts strijd in het Kremlin, stonden giste ren Brezjnev, Kosygin en Podgorny schouder aan schouder. Zij namen, samen met de andere leden van het politburo een ovatie in ontvangst. Dit gebeurde in het Moskouse Paleis der Congressen waar communisten van zestig landen begonnen met de vie ring van de honderdste geboortedag van Lenin. Partijleider Brezjnev kondigde bij deze gelegenheid een nieuw vijfja renplan aan. „Het centrale comité en de regering", aldus Brezjnev, „menen dat er reden is om een nieuw economisch vijfjarenplan op te stel len." Zoals bekend is er in de Sovjet- Unie een groeiende zij het voor namelijk ondergrondse stroom van kritiek <jp de Soyjetregering, Daar van vonmt de kritiek op het starre economische systeem een van de.be- langrijkste elementen. Volgens Brezjnev gaat het er nu vooral om de arbeddsproduktiviteit in alle bedrijfstakken te verhogen. „Het socialisme heeft een einde ge maakt aan de ellende van de Sovjet boeren. De voorspelling van Lenin over de eenheid van de boeren en ar beiders is verwezenlijkt. De materi ele en technische grondslagen voor de bouw van het communisme zijn gelegd. Wij hebben een machtige in dustrie en een ontwikkelde land bouw", aldus Brezjnev. Over de onderhandelingen in Wenen over de beperking van de strategi sche wapens (SALT) zei Brezjnev „We zullen onze actieve inspannin gen om de bewapeningswedloop welke vernietigend is voor de volke- réu, een halt toe te roepen, voortzet ten." De ontwapening moet worden verzekerd en de kwesties tussen de staten moeten op redelijke basis worden geregeld." Brezjnev geeft de Chinese ledders de schuld van de huidige gespannen (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. De binnenvaart op het kanaal GentTerneuzen loopt meer terug. Daarentegen wordt het kanaal door zeeschepen steeds drukker bevaren. Dat blijkt uit het kwartaaloverzieht van de rijkswater staat. In de eerste drie maanden van dit jaar bevoeren 2478 zeeschepen met een totaal laadvermogen van 4.431.975 brt. het kanaal in beide richtingen. Dat zijn 311 schepen en ruim een miljoen brt. meer dan in het eerste kwartaal van 1969. Het aantel binnenvaartschepen liep in het afgelopen kwartaal terug van 17.732 in 1969 tot 15.178 dit jaar. Een vermindering van 2554 schepen. De goederenomzet van de binnen vaart verminderde van 1.762.210 ton tot 1.491.084 ton. In de kanaalzone werden in het eerste kwartaal van dit jaar 426 zee schepen gelost of geladen: rede Ter- neuzen 84, kanaalha-ven 256, Sluiskil 49, Axelse Sassing 4 en Sas van Gent 33. Dit tegen 316 in de overeenkom stige periode van '69. De goederen omzet steeg van 701.018 ton tot 796.388 ton. Wat de binnenvaart be treft werden er 2459 schepen geladen of gelost. De brug bij Sluiskil ging geduren de het afgelopen kwartaal 1970 maal open, die in Sas van Gent 1798 maal. De veerpont in Sluiskil zette ruim 135.000 voetgangers over en 72.500 fietsen. AMSTERDAM (ANP) Gisteren is door een stroom belastingbetalin gen een verkrapping van de geld markt opgetreden waardoor het noodzakelijk werd het tarief van daggeld (call money) te verhogen en wel van 2 pet. tot drie en een half pet. Op 16 april werd het tarief verlaagd van twee en een half tot twee pet. verhouding tussen de twee grootste communistische mogendheden ter wereld. Slechts de vijanden van het socialisme profiteerden van de anti- Russische campagne die China de af gelopen jaren heeft gevoerd. De Chinees-Russische scheuring toont dat „we helaas soms gevallen zien waarbij de samenwerking tussen so cialistische landen op de ernstigste wijze wordt verstoord." De Sovjet- Unie zal echter ijveren voor het her stel van de goede betrekkingen tus sen socialistische landen waar die eijn verslechterd. (Van onze correspondent) ROTTERDAM In een vlaag van verstandsverbijstering heeft een vijf tigjarige man in de bakkerij van zijn broer in het Rotterdamse Feijenoord een pistool te voorschijn gehaald en de 61-jarige boekhouder H. van de Leer uit Rotterdam, en de 26-jarige C. van der Jagt uit Slikkerveer neer geschoten. De heer van der Leer werd tweemaal geraakt, een keer In zijn arm en een keer in zijn rechter schouder. De heer van der Jagt werd in de nek getroffen. - Beiden -werden naar het Dijkzigt- zlekenhuis gebracht, waar zij het in middels redelijk goed maken. Ook de schutter is in het Dijk- zigtziekenhuis terechtgekomen. Hij werd direct na de schoten door de politie gearresteerd. Er was echter met de man niets te beginnen. Hij was volkomen over zijn toeren. Een politiearts heeft hem tenslotte een kalmerende injectie moeten geven om hem zonder gevaar voor zichzelf uit de bakkerij naar het ziekenhuis te brengen. Waarom de man op het personeel van zijn broer heeft geschoten Is een compleet raadsel. De beide getroffe nen begrijpen er niets van en hebben aan de politie verklaard volkomen verrast te zijn geweest over de agres siviteit van hun aanvaller. Het pis tool waarmee is geschoten heeft een kaliber van 0.635 en is in wezen een lichtwapen. Waar de man het pistool vandaan heeft gehaald is nog niet bekend. De politie is nog niet in staat geweest een verhoor af te ne men MANILLA (AFP) Drieëndertig mensen hebben gisteren het leven verloren bij een vliegtuigongeluk op de Philippijnen 120 km ten noorden van Manilla is volgens een woord voerder van de Philippijnse lucht vaartmaatschappij PAL een Hawker Siddeley van deze onderneming waarschijnlijk in de lucht ontploft. De verkeerstoren van Manilla ver loor 20 minuten voor de aankomst van het toestel het radiocontact. Het bevond zich toen op 3.000 meter hoog te en zou aan de daling beginnen. (ADVERTENTIES) Noordstraat 107. Tel. 01150-4251 TERNEUZEN by kleine ongemakken weldadig en verzachtend voor de huid. grote doos 1.20 - familiedoos 1.80

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1