Twee wethouders in Terneuzen full-time G.S. ZEELAND BLIJ MET AFWIJZING ASBESTOS LIKDOORNS Bedosan VEERHAVEN VLISSINGEN NIET TIJDIG GEREED Jaarvergadering van Nationale Woningraad VLISSINGSE KLEUTER VERMIST Gedetineerden schrijven aan minister In Middelburg komt een opblaasbare hal Sterilisatie afvalwater? Zeeuws amateurtoneel zit vol met plannen Veel bewolking ZEEUWEN «P T.V. OVER INDUSTRIALISATIE Brabant wil in rijkscommissie zeebavenoverleg SLAGERSVAKSCHOOL HOUDT BIJEENKOMST IN GOES Vierde kind overleden na autobrand NIET VERENIGBAAR MET NEVENFUNCTIES Commentaar Informatie en emotie VRAAG of eelt? voor slechts f 2£5 weer lopen zonder pijrd Inschrijvingen in handelsregister AFDELING ZEELAND Verzoek naar minister A. J. KalandEr is heel wat actie ontplooid GROOTSTE VAN NEDERLAND VLISSINGEN dtijOMf WERKGROEPENTONEN KUNNEN Eenakter DINSDAG 21 APRIL 1970 DE VRIJS 20UW (ADVERTENTIE) WETHOUDER drs. R. BARBé ■■is Ook België heeft het gezond ver stand en de belangen van de volks gezondheid sterker laten spreken dan het gewin. Het asbestbedrijf tan de Canadese Asbestos Corpora tion is thans in Gent, en daarmee waarschijnlijk in geheel België, ge weigerd. De snelle en kordate manier van handelen is in dit geval niet te ver klaren uit een overgrote spontaniteit bij het nemen van beleidsbeslissin gen in België, maar volgt uit het feit dat er juist ten aanzien van dit asbestbedrijf zoveel wetenschappe lijk gefundeerde informatie ter be schikking stond. Zeeland, en de verantwoorde lijke Nederlandse ministeries, heb ben niet geschroomd dit materiaal ter beschikking van de Belgische in stanties te stellen, onder het motto: Buurman, weet wie je over de vloer haalt". Noch met ideologische, noch met andere argumenten kon men om deze feitelijke informatie heen, en dat maakt alles belangrijk eenvou diger. Het is in dit verband interes sant om de Progil-affaire nog eens in herinnering te brengen. Deze heeft in vergelijking met de As- bestos-kwestie veel sterker in de emotionele sfeer gelegen en heeft zich dan ook langer voortgesleept. Het lijkt ons belangrijk dat orga nisaties en pressiegroepen, die zich ernstig om de milieubewaking be kommeren, en dan ook van tijd tot tijd de onheilsbazuinen laten schal len, zich vooral en bij voortduring voorzien van betrouwbare basis informatie, eer zij een beroep op de publieke emoties doen. In dit concrete geval, maar even eens ten aanzien van de Totalraffi- naderij, heeft het provinciaal be stuur van Zeeland alert gehan deld door zichzelf van het nodige wetenschappelijke inzicht te verze keren. Daarmee is en wordt voorkomen dat de dialoog over heil en onheil rond de industrialisatie zich in die ideologische atmosfeer blijft afspe len. Een atmosfeer die niet altijd even bevorderlijk is voor de psy- cho-hygiène, ons welzijnsprobleem van vandaag en morgen Vooruitzichten voor woensdag en donderdag, opgesteld door het K.N.M.I. In het alge meen veel be wolking, af en toe regen of motregen en geleidelijk hogere tem peraturen. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland: Voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 7. Min. temp.: omstreeks normaal. Max. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van ipinstens 12 uur: 90 procent. Kams op een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0—5. Min. temp.: 1 tot 5 graden boven normaal. Max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal. 40 procent. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Twee Terneu- zense wethouders hebben naar aanleiding van hun recente be noeming tot wethouder tijdelijk ontslag genomen zogenaamd non actief uit hun dienstbe trekking. Zij hebben er de voor keur aan gegeven hun wethou derschap alse en „full time"-func- tie uit te oefenen. Wethouder R. Hol, die werkzaam was bij de inspectie invoerrechten en accijnzen op het rijksbelastingenkan toor in Terneuzen, is van mening dat zijn werkzaamheden als wethouder zo veel tijd en inspanning vergen dat hij daarnaast niet voldoende gelegen heid heeft om zijn werk bij de belas tingen naar behoren te vervullen. Ook wethouder drs. R. C. E. Barbé, die als econoom was verbonden aan Dow Chemical-Nederland te Terneu zen is op non actief gegaan omdat hij zijn dienstbetrekking bij dit be drijf niet meer goed verenigbaar acht met zijn wethouderschap. Na de benoeming van de vier nieu we wethouders in Terneuzen hebben wij in een commentaar de vraag op geworpen of het, gezien de grootte van een gemeente als Terneuzen, nog wel juist is het wethouderschap te be schouwen als een vrij redelijk geho noreerde 22.000 per jaar) vorm van vrijetijdsbesteding. Met name ten aanzien van drs. Barbé achtten wij de combinatie van diens wet houderschap en zijn functie bij Dow Chemical onverenigbaar. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. In het program ma „Confrontatie" van de NOS, dat ten doel heeft nieuwe ideeën aan be staande opvattingen te toetsen, zal zaterdagavond een tiental Zeeuwen discussiëren over industrialisatie en de gevolgen daarvan voor het milieu. Als vertegenwoordigers vam de be staande opvattingen treden de Zeeuwse gedeputeerde A. J. Kaland en de Vlissimgse wethouder I. Filius in het strijdperk tegen representan ten van de drie pressiegroepen: de Zeeuwse Vereniging voor de Milieu hygiëne, het Aluiminiumcomité, af deling Zeeland en de projectgroep Rijn-Schelde. De discussie vindt plaats onder leiding van Frits Moll. Van de bijna vijfenvijftig minuten die met de opname gemoeid waren, zullen vijfentwintig minuten worden uitgezonden. De uitzending begint om 19.35 uur over Hilversum I. WETHOUDER R. HOL (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Er is nog steeds geen aanvang gemaakt met de aan leg van de nieuwe veerhaven te Vlissingen, die op een terrein ten oosten van de huidige veerhaven moet worden gegraven. De minister van Verkeer en Wa terstaat heeft namelijk nog geen goedkeuring aan dit plan gehecht, hoewel het vaststaat dat de goed keuring binnenkort zal afkomen. De nieuwe veerhaven zal onder meer ge schikt worden gemaakt voor het op timale gebruik van dubbeldeks veer boten en royaal aansluiten op het rijkswegennet op Walcheren. De stadsuitbreidingsplannen van Vlis singen, die uiteraard nauw samen hangen met de plaats waar dè veer haven wordt gelokaliseerd, behoeven door het uitblijven van de ministe riële beschikking geen vertraging te ondervinden. Dit is althans de me ning van het Zeeuwse college van G.S. Volgens dit college staat de plaats waar de veerhaven zal komen nu wel vast. In een bespreking van b. en w. van Vlissingen heeft het provinciaal bestuur dit standpunt onder woor den gebracht, zo delen b. en w. de raad mee. MIDDELBURG In het handels register van de Kamer van Koophan del en fabrieken voor Midden- en Noord-Z eeland werden de volgende ondernemingen ingeschreven: 17679 Kantoor „Onroerend goed" Plantaneystraat 35, Oost-Souburg. 17677 Dameskapsalon C. W. Peur sum, Bessestraat 47, Goes. 17676 Amb. patatesfritesbedrijf J, F. J. va'n Vugt, camping Scheldeweg Stavenisse. Corr. adr. St. Josephstr. 57. Roosendaal. 17678 N.V. Confectiefabriek v.h. G. S. van Dam en Co. Deltastraat 6, Zierikzee. 2297 Filiaal Sporthuis Imanse, Lan ge Delft 17, Middelburg. 1107 Slijterij van Leerzem (fil) Troelstraweg 2, Vlissingen. 17681 Autorijschool H. B. v. Bruks- voort, Wilhelminastraat 17, Yerseke, 17682 Schoonmaakbedrijf J. Hen drukx, Hudsonstraat 32 Oost-Souburg 17680 Autoverhuurbedrijf A.J.Strep- pel, Bonedijkestraat 238 Vlissingen, 17683 Beheer- en exploitatiemaat schappij „Zeeland N.V." i.o„ Hoogen. boomlaan, Renesse. 17686 Antiekhandel, bomen en plan ten „Het rode roosje"/ Zuidstraat 105- Westkapelle. Corr. adr. Timmer manstraat 18, Zoutelande. 17684 Bloemenhandel „De Klomp" Balhuwlaan 61, Middelburg (groot- handel). 17685 Handel in bouwmaterialen H Tavenier, Kleine Putweg 3, Seroos kerke (W). (Van onze correspondent) MIDDELBURG In het Strand- hotel te Vlissingen kwam de Natio nale Woningraad afdeling Zeeland bijeen. Er stonden enkele bestuurs verkiezingen op het programma. Met algemene stemmen werd her kozen tot voorzitter de heer J. Kem- pe, voorzitter van de woningbouw vereniging „Goed Wonen" uit Vlis singen. Tot eerste penningmeester werd gekozen de heer A. Troije. Aangezien de raad het wenselijk achtte, dat West-Zeeuwsch-Vlaande- ren wat beter vertegenwoordigd was, werd de heer L. Jansen als bestuurslid gekozen. Aangezien het ministerie van Volkshuisvesting nog steeds geen richtlijnen heeft gegeven, betreffen de de komende zes procent huurver hoging werd besloten hieromtrent een briefwisseling met het ministerie aan te gaan. Voorts achtte de raad het noodzakelijk, dat subsidie wordt toegekend aan diegenen, die rela tief een te hoge huur betalen. De woningbouwcorporatie Nieuw Goes is toegetreden tot de N.W.R. Waterlandkerkje heeft zijn lidmaat schap na de herindeling opgezegd. Na de pauze sprak de heer N. van Velzen, hoofd afdeling opleiding van de N.W.R. over: Opleidingsacti viteiten van de N.W.R." „De kleine woningbouwcorporaties zullen het in de toekomst steeds moeilijker krij gen", aldus de heer Van Velzen. Hij noemde in dit verband als oorzaak'; Concentratie van het kapitaal, van de bouw en de efficiency. ,-Hiertegenover moeten wij demo cratisering van de woningbouwcorpo raties stellen, waarbij veel waarde gehecht moet worden aan de in spraak van de bewoners van onze woningen. We moeten een kader kweken. Het bestuur moet bestaan uit bezoldigde functionarissen. Wij moeten veel meer aandacht schen ken aan de opleidingen. Hier is vijf tig jaar lang niets aan gebeurd". Hij noemde drie aspecten die hier bij de bijzondere aandacht vragen: ten eerste management, ten tweede leergangen bestuur en ten derde vakopleiding voor bestuursleden van de woningbouwcorporaties. Na de heer Van Velzen sprak de heer A. Zijp, medewerker van de N.W.R. over: Onderhoudsaspecten. „De kern van het eigenlijke onder houd ligt feitelijk in de goede voor bereiding van een project op de te kentafel", aldus de heer Zijp. Aan de hand van dia's lichtte hij zijn on derwerp nader toe. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Sinds zondag, middag 14.00 uur wordt de driejarige in de Prinsenstraat te Vlissingen woonachtige G. L. van Maastrigt ver mist. Te 19.00 uur hebben de ouders de politie van de vermissing in ken nis gesteld. Het kind is het laatst gezien op de Marinedam, waar het aan de waterkant aan het spelen was. Tevergeefs is er door politie en ouders in de pacht van zondag op maandag gezocht. Gisteren is men met een grootse opsporingsactie be gonnen. Tachtig man mariniers hebben ge dregd in de zeesluis en in de bin nenhaven, doch zonder resultaat. Mi litairen van de COAK uit Middel burg hebben geheel Vlissingen en di recte omgeving doorzocht. Alles is echter zonder resultaat gebleven en om tien uur 's middags is het zoeken gestaakt. Aanwijzingen voor het minste misdrijf zijn, volgens de po litie niet aanwezig. Alles wijst erop, dat de jongen is verdronken. Signalementlang 1.16 m. blond sluiks gedekt haar, blozend gelaat, blauwe ogen, litteken op schedel niet zichtbaar door haar, gekleed in beige halflang jasje, met bruin bandje ln de rug, knoopsluiting tot kraag, beige bruin geruite lange broek, lage brui ne schoenen, nieuw lichtblauw truitje met knoopsluiting voorzijde. Ieder, die inlichtingen kan verstrek ken wordt verzocht zich in verbin ding te stellen met de gemeentepoli tie te Vlissingen. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De staten van Brabant willen een Brabantse ver tegenwoordiger in de Rijkscommis sie Zech.iveiioverleg de zogenaam de commissie Posthumus- Die wens hebben ze maandag kenbaar ge maakt in een besluit aan de minis ter van Verkeer en Waterstaat te verzoeken, alsnog een uit Brabant afkomstig lid in die commissie te benoemen Het initiatief daartoe is uitgegaan van de fractievoorzitter van de KVP in de staten, de heer J. Teijssen. Vrijdag, bij de behandeling van het streekplan West-Brabant, had de heer Teijssen al het verband aange toond tussen het streekplan en het zeehaven-industriegebied Reimers- waal en daardoor met de Rijkscom missie Zeehavenoverleg- Op die ba sis stelde hij G.S. voor moeite te doen om een Brabantse vertegen woordiger in die commissie te krij gen. Statenvoorzittef dr. Kortmann speelde het initiatief terug naar de staten, waaruit het initiatief-voorstel ontstond dat de heer Teijssen mede namens de andere fractievoorzitters in de staten aan de orde gesteld wilde zien. Het met algemene stem men aanvaarde voorstel wijst er on der andere op, dat de commissie Posthumus zowel het Reimerswaal- plan als het Moerdijkplan in haar beschouwingen dient te betrekken en dat de minister bij de installatie van de commissie nadrukkelijk heeft gewezen op het Reimerswaalplan en de belangrijke rol, welke Bergen op Zoom bij de verwezenlijking van het plan kan spelen, mede omdat een industriële ontplooiing aldaar ten goede zal komen aan het gehele ves tigingsklimaat in deze streek. (Vain een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Ik ben bijzonder verheugd, en ik geloof daarmee na mens het hele college van G.S. te spreken, dat de Belgen de vestigingsaan- vraag van de Canadese Asbestos Corporation heeft afgewezen". Dit zei ons gisteren de heer A. J. Kaland, lid van het Zeeuwse college van G.S. in een commentaar op het betreffende bericht. staatssecretaris Kruisinga en mij, waarna ook via Buitenlandse Zaken stappen zijn ondernomen", aldus de heer Kaland. „In elk geval menen wij dat het onze plicht als provinciaal bestuur was, om te doen dat op onze weg lag, in het belang van de Zeeuw se bevolking. Een dergelijk initiatief zou uiteraard erg ongebruikelijk zijn geweest, als het om een vestigings plaats in een ander deel van België ging", zo besloot hij. „Onze zorg gold speciaal het feit dat de schadelijke gevolgen voor de volksgezondheid van een asbestbe drijf, zich vooral op grote afstand doet gevoelen. Dat was ook een van de tot nadenken stemmende conclu sies uit het rapport van dokter J. Stumphius, de bedrijfsarts van de n.v. koninklijke maatschappij De Schelde. Een asbestfabriek is voor de mensen die erin werken feitelijk relatief min der gevaarlijk dan voor degenen die in de wat wijdere omgeving van het bedrijf en langs dé aanvoerwegen en opslagplaatsen van grondstoffen en afvalstoffen wonen". De heer Kaland was er niet van op de hoogte of de initiatieven die het provinciaal bestuur van Zeeland en het rijk hebben ontplooid, tot het be sluit van de Belgen om Asbestos te weigeren, heeft bijgedragen. „Er is wel flink wat actie ontplooid", aldus de heer Kaland. „Nadat wij telegram men en brievpn naar België hebben gezonden, is er vorige week woensdag nog een gesprek geweest tussen (VERVOLG VAN PAGINA 1) „Als de pers vr(je toegang kreeg zou zij eens kunnen uitzoeken waar om het dóe a vier maanden moet du ren, voordat men antwoord krijgt op een verzoek aan uw ministerie", al dus de commissie. Ze haakt in op de uitlating van mi nister Polak, waarin hij stelde dat de laatste tijd steeds meer verzet is ge rezen tegen het verlenen van gratie aan gevangenen, omdat deze maatre gel tot onbillijkheid leidt, vooral nu de tegenwoordige straftoemeting zeer sterk op de individuele persoon is ge richt. Bij het huwelijk van prinses Beatrix is een algemene gratie van drie maanden gegeven. „U hebt gezegd dat steeds meer verzet tegen gratis is gepleegd, die opmerking wekt zeer sterk onze be vreemding. Bij ons, de gedetineerden, rijst de vraag wie zijn het die met het leven en de vrijheid van de gedeti neerden, alsmede met him echtgeno ten, kinderen en familie durven te marchanderen? Vroegen we te veel toen wij u het beleefde verzoek de den in verband met het komende 25- jarige bevrijdingsfeest op 5 mei, waar miljoenen guldens voor worden uit getrokken, dit feest te mogen mee vieren in de vorm van een kleine be genadiging zoals in 1955? U heeft zich niet eens verwaardigd antwoord te geven op ons verzoek", aldus de inspraakcommissie. Het argument van de minister dat gratie niet meer past in het beleid van de tegenwoordige straftoeme ting, dat sterk op het individu is ge richt, bestoken de Bredase gevange nen met: „En de gedetineerden die vóór deze z.g. „tegenwoordige straf toemeting" zijn veroordeeld dan, moeten die maar worden vergeten; moeten die op 5 mei maar over één kam worden gesehoren? In de gevan genis te Breda alleen al zijn meer dan genoeg gevangenen die voor de z.g. „tegenwoordige straftoemeting" zijn veroordeeld. Wat te denken van iemand met 12 jaar gevangenisstraf, waarvan hij nu reeds 9 jaar heeft doorgebracht in de gevangenis, zon der maar één dag gratie te hebben gekregen? Het zou niet moeilijk zijn op deze manier nog een paar lijsten vol te schrijven". De commissie noemt deze manier van behandeling een „dooddoener" De nieuwe argumenten slaan niet op bijna de helft van de gedetineerden, die in jaren zijn gestraft, „toen er nog middeleeuwse straffen werden opgelegd", zegt ze. Een woordvoerder van Justitie deelde mee, dat de brief (gedateerd 14 april en verzonden op 15 april red.) nog niet op het ministerie was aangekomen. Pas na ontvangst wil men commentaar geven. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/TERNEUZEN De n.v. August de Meijer Co in Ter neuzen heeft besloten op het industrieterrein aan de Kleverskerkseweg te Middelburg een zogenaamde ballonhal te bouwen. De hal, die zoals de naam al zegt, opblaasbaar is en binnen een half uur nadat de luchtige fundamenten zijn gelegd kan verrijzen, is de grootste van dit type in Nederland. Het vloer oppervlak bedraagt 3200 vierkante meter. De hal, die door de n.v. August de Meijer wordt gebruikt voor opslag door derden, zal in de loop van deze week worden opgeblazen. de Shell en de Persilfabrieken een van de grootste van Nederland, zien wij als een experiment. Wij kozen daar voor, omdat het geval snel le verbaar is en verplaatsbaar. Dat wil niet zeggen dat de vestiging in Mid delburg niet permanent zal zijn. In zulke gevallen is dat altijd een kwes tie van afwachten. De ruimte is be stemd voor het opslaan van indus triegoederen", aldus de heer De Meijer, die zich niet wilde uitlaten over de verdere plannen van zijn bedrijf. Wel wilde hij kwijt dat, wanneer het bedrijf zich ergens ves tigt, er «nel een groeiperiode op volgt. Burgemeester drs. P. A. Wolters van Middelburg toonde zich gisteren zeer verheugd over de hiermee tot stand komende uitbreiding van de opslagcapaciteit op het Middelburgse industrieterrein. „In Vlissingen hebben wij geen expansiemogelijkheden meer. Daar om hebben wij het iets verder ge zocht en wel op het industrieterrein van Middelburg. Dit zegt een der directeuren van August de Meijer n.v., de heer H. A. A. M. de Meijer. „Wij zitten nu zo'n drie jaar in Vlissingen en hebben meer ruimte nodig. De ballon, met een. ballon yan (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN. Het college van b. en w. van Vlissingen heeft mee gedeeld dat er met betrekking tot de verontreinigingsraad van het water ln de Westerschelde geen sprake is van een noodtoestand. „Het is echter niet uitgesloten," al dus b. en w., „dat te zijner tijd be paalde maatregelen zulten moeten worden getroffen om het water, dat in de Westerschelde wordt geloosd, te steriliseren." De lozing van afvalwater te Vlis singen zelf wordt als het grootste probleem beschouwd voor de zuiver- .heid van de VldBsiinigse stranden. Er wordt momenteed overleg gepleegd omtrent het in de openbaarheid brengen van de resultaten van de re gelmatige bemonsteringen door het rijksinstituut voor de zuivering van afvalwater. (Van onze correspondent) GOES Woensdag 23 april houdt de Slagersvakschool uit Utrecht een openbare bijeenkomst voor ouders van leerlingen en andere belangstel lenden. De avondtoijeenkomst is alleen voor de ouders, die zich op deze bijeen komst kunnen oriënteren over het geen hun kinderen leren op de cur sus voor slagersgezel. In het gebouw van de voormalige vakschool aan de Vlasmarkt zullen de werkstukken worden tentoonge steld, die door de leerlingen aan de cursus voor slagersgezel in Zeeland zijn gemaakt. Deze cursus telt momenteel 39 leer lingen, onder wie één meisje, en telt in totaal drie leerkrachten. Wanneer de leerlingen het diploma voor gezel behalen kunnen zij verder worden op geleid tot meester-slager aan de Sla- gersvakseh-ool in Utrecht. (ADVERTENTIE) IIERT V VEEL STOF DOEN OPWAAIEN? Laat het rustig neerdwarrelen en neemt het op met Chif-O-Net, de nieuws huishoudhulp van Johnson Johnson. i Dit Duizend Dingen Doetcjs is gemaakt van zacht textielvlies. Zacht maar sterk. En absorberend. Ideaal voor alle mogelijks schoonmaakkarweitjes. U kunt 't gewoon onder de kraan uitspoelen of in de wasmachine meewassen. En is een doekje al te vuil geworden, dan neemt u gewoon een nieuws. Er zltttefl er 6 in zo'n zeskantige doos. Eentje gratis proberen? Schrijf dan even naar Johnson Johnson, Antwoordnummer 28, Amersfoort. Plak geen zegel, die betalen wij. 't Duizend Dingen Doekje t (Van een onzer verslaggevers) VUGHT. In de nacht van zondag op maandag is in het Groot Zieken- gasthuis in Den Bosch ook het vierde kind uit het gezin dat zondagavond op de rijksweg TilburgDen Bosch bij een dodelijk verkeersongeval be trokken raakte, de achttienjarige Ineke v. d. Bruggen, overleden. De andere slachtoffers waren de zestienjarige Johanna, de twaalfjari ge Antonia en Lambertus (10 jaar). Het ongeval ontstond doordat de personenauto waarin het giaziin rich bevond en bestuurd werd door de va-der, de .heer A. Verbruggen (49) geen voorrang verleende aan een uit de richting vam Helvoirt kamende auto, bestuurd door de 21-jarüige N. v.d. A. uit Helvoirt. Als gevolg van de botsing is vermoedelijk een scheur in de benzinetank van de auto van het gezin v.d. Bruggen ontstaan, waardoor de aiuto in brand vloog. De heer v.d. Bruggen zag, evenals zijn echtgenote en zijn inmiddels overleden dochter, kans om het brandende wrak te verlaten, terwijl de drie andere kinderen een prooi van de vlammen werden. De toe stand van het kinderloze echtpaar is zorgwekkend, hoewel er geen direct levensgevaar bestaat. GOES Wie mocht denken, dat in Zeeland het amateurtoneel zo on geveer ter ziele zou zijn, vergist zich deerlijk. Dat bleek overduidelijk bij de jaarvergadering, die in het St. Wiliibrordcollege aan de Fruitlaan te Goes werd gehouden. Hoewel het aantal aanwezigen bij de eigenlijke jaar vergadering niet zo groot was, werd er zeer levendig gediscussieerd en bracht het bestuur een geweldig aantal plannen ter tafel voor het seizoen 1970-1971. De discussie spitste zich voorna melijk toe op de verhouding: oude ren - jongeren. Terwijl sommige ou deren hun bezorgdheid uitspraken, dat het Zeeuws Centrum de oudereh dreigde te vergeten in zijn activitei ten, werd door de jongeren opge merkt. dat de ouderen bij allerlei ac tiviteiten meestal verstek lieten gaan. Uit de plannen van het be stuur bleek overigens, dat ook de ou deren gemakkelijk aan hun trekken kunnen komen, als ze dat werkelijk wensen. Naast de bloeiende werkgroepen voor jongeren, die ook het komende seizoen volop zullen blijven draaien, worden er tal van spelerscursussen, regiecursussen en zelfs een grime- cursus georganiseerd. St.-Jansteen krijgt een „Creatief Spelcursus". Verder hoopt men te komen tot een werkgroep voor vol wassenen te Middelburg en Goes. Al les bij elkaar betekent dit een werk- bezetting voor de Provinciale Toneel- adviseur van 315 avonden. Dit is na tuurlijk een onmogelijke opgave en met klem werd dan ook weer aan gedrongen op het aanstellen van een tweede adviseur. Er ligt nog zeer veel terrein braak en de belangstel ling is groeiende. Ook dit jaar zul len weer twee speelweekends wor den gehouden, één onder en één bo ven de Schelde. Na de gezamenlijke koffiemaaltijd toonden enkele werkgroepen, waar ze in het afgelopen seizoen aan ge werkt hadden. Dat werd natuurlijk geen volmaakt toneel, maar wel een uitermate boeiende aangelegenheid. De Middelburgse werkgroep bracht een eenakter van de jonge schrijver Albert Maurits „Je droom of je leven". (De auteur was zeli aanwezig). In een zeer moderne vorm wordt de mens geconfronteerd met zichzelf en de werkelijkheid dromend, slapend en wakker. Over het algemeen werd zeer goed geac teerd. De alter-ego figuur vonden wij wat zwak en stijfjes uitgedrukt, ter wijl het einde van het stuk gefori ceerd aandeed. De werkgroep Nieuwdorp bracht een creatief spel, dat in de loop van het seizoen tijdens het „werken" ontstaan was. Zeer duidelijk bleek, dat vooral in het groepswerk dit „ontstaan-uit-de-mensen-zelf" een grote geladenheid gaf. Het geheel bleef als geheel wat brokkelig en moest nog te veel aaneengepraat worden, maar dat kon natuurlijk ook moeilijk anders, gezien de wij ze van ontstaan. De meer dan hon derd toneel-amateurs, die deze pre sentatie bijwoonden, volgden zeer ge boeid de verrichtingen van hun „cul toga's". Na de pauze sloot de werkgroep uit Zierikzee de avond met de een akter van Ionescu „De toekomst ligt in de eieren". Naar onze mening was deze groep nog het minst „inge werkt", en hoewel er individueel zeer verdienstelijke prestaties geto verd werden, was dit brokje absur distisch toneel echt nog wel te moei lijk. Er werd gewoon te veel afge wacht, er was te veel onzekerheid ir houding, spreken en onderling con tact. Alle hulde voor Ad van Noort, die deze groepen geleid had, en op de avond zelf licht en geluid voor zijn rekening nam. Alle hulde ook voor de veto initiatieven en het enorme werk verzet door het dagelijks bestuur van het Zeeuws Centrum voor hei Amateurtoneel.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3