Enorme berg klachten door nieuw systeem omroepbijdragen GOYA-EXPOSITIE poppèrties IN MAURITSHUIS Paul van Vliet knigt café-chantant Onderzoek invloed t.v. Aanmaning Computers Smelten Zwartkijkers 9 Susan Sontag NEDERLAND I: NEDERLAND II: BELGIë (Nederlands): BELGIë (Frans): DUITSLAND I: DUITSLAND II MAANDAG 20 APRIL 1970 (Van een speciale verslaggever) DEN HAAG De dienst Omroepbijdragen van PTT, waaraan de Nederlanders hun kijk- en luistergeld moe ten afdragen, bestaat nog. Zij heeft de orkaan van honderd duizenden brieven, die bol stonden van klachten over de uitvoering van het nieuwe bijdragensysteem moedig doorstaan. Weliswaar kraken de vloeren van het kantoorgebouw van de ze dienst onder het gewicht van rond 120.000 brieven, die nog moeten worden afgewerkt, maar daardoor wordt men niet meer ontmoedigd: de berg wordt niet steeds maar hoger, doch slinkt gaandeweg, zodat men zij het met veel overwerk en in schakeling van hulpkrachten tegen het eind van het jaar weer bij hoopt te zijn. Het is allemaal gekomen door dé overschakeling op een nieuw systeem van omroepbijdragen, voor heen betaalde men afzonderlijk kijkgeld en luistergeld. In 1968 kwam minister Klompé met een nieuw systeem bij het parlement. Wie een t.v.-toestel bezat moest 75 gulden per jaar betalen en daar- voor mocht men dan daarnaast nog zoveel t.v.- en radiotoestellen heb ben als men wilde met dat ene bedrag (in twee keer te voldoen) was men van alles af. Wie alleen maar een of meer radiotoestellen bezat, hoefde slechts 24 gulden te betalen, in een keer te voldoen. De dienst omroepbijdragen heeft he mel en aarde bewogen om tijd te krijgen, die omschakeling op een nieuw systeem tot stand te brengen, maar hoewel de Tweede Kamer de nieuwe werkwijze in oktober 1968 haar zegen gaf en de Eerste Kamer tenslotte er kort voor Kerstmis haar fiat aan gaf, moest en zou het t nieuwe systeem op 1 januari 1969 'worden ingevoerd. Waarmee overi- geils niet gezegd wil zijn dat bij invoering een halfjaar later i wat de dienst omroepbijdragen lie ver had gehad geen problemen zouden zijn ontstaan. Dat zal uit het vervolg van dit verhaal wel blijken. geest van: het kan best zijn, dat u al de (grote) omroepbijdrage be taalt en dus deze nota ten onrechte ontvangt; is dat het geval, stuur de nota plus deze in te vullen kaart aan ons terug en alles komt in orde. Toen brak de bui los. In de eer ste plaats waren er mensen, die correct handelden overeenkomstig het verzoek van de dienst. Dat gaf geen problemen, die mensen wer den meteen uit het „bestand" ge wipt na controle. In de tweede piaats waren er mensen, die wel antwoordden dat zij niet voor een radio-nota in aanmerking kwamen, maar daarvoor niet het formulier gebruikten en overigens onvoldoen de gegevens verstrekten, met name hun registratienummers niet ver meldden, nog afgezien van het feit dat naam en adres dikwijls onlees baar waren, zelfs voor degenen, die een onvoorstelbare routine hebben in het ontcijferen van onleesbare namen. Zoiets is meestal wel weer recht te breien, maar dat kost veel tijd. Een derde greep liet helemaal niets van zich horen, hoewel de hiertoe behorende mensen in feite geen ra- diogeld behoefden te betalen. En tenslotte was er nog een vierde groep, dié hoewel geen afzon derlijk radiogeld verschuldigd toch hun 24 gulden overmaakten. Wat na 1 januari 1969 nodig was, was het integreren van twee com puterbestanden, zoals drs. C. J. Schotsman, plaatsvervangend hoofddirecteur PTT voor financiële en economische zaken, en de heer E. W. Waaijenberg, directeur van de dienst omroepbijdragen het uit drukken. Dit betekende het nagaan welke van de 2,7 miljoen geregis treerde Nederlanders met een t.v.- apparaat ook genoteerd stonden als eigenaars van een radiotoestel. Wie immers twee keer genoteerd stond behoefde slechts een nota gepresen teerd te krijgen en wel van 75 gul den. Deze integratie geschiedde met behulp van een computer. Aan de ene kant werden de gegevens van 2,7 miljoen kijkers ingevoerd, aan de andere kant de gegevens van een dikke 3 miljoen luisteraars. De computer moest daarna de namen en adressen „uitspuwen" van die genen, die alleen maar een radio toestel bezaten en die derhalve slechts een nota van 24 gulden be hoefden te krijgen. De computer gaf aldus rond een miljoen namen terug. Dat waren er te veel, want statistisch kon men berekenen, dat er zo'n 560.000 mensen waren, die i' alleen maar een radio bezaten. Men kon dat échter de computer niet kwalijk nemen, die deed exact zijn werk. De oorzaak lag bij het feit dat de mensen in het verleden hun aangiften niet nauwkeurig hadden gedaan of veranderingen niet had den gemeld. Als iemand bijvoor beeld bij het aanmelden van de ra dio de voorletter J. A. vermeldde en later bij de t.v.-aangifte met J. volstond, zei de computer: dat is niet dezelfde. Dat gebeurde ook, als een jongedame destijds op haar eigen naam een radio aangaf en la ter intussen getrouwd zijnde op haar mans naam de t.v. liet regis treren. En zo waren er nog veel meer mogelijkheden van ongelijk- namige registraties. De dienst omroepbijdragen mocht ook niet aannemen, dat de compu ter al te secuur was, want het was nu eenmaal mogelijk, dat meneer J. A. en meneer J. niet dezelfde wa ren. Het konden bijvoorbeeld vader en zoon, tweelingbroers en noem maar op zijn. In het eerste halfjaar van 1969 stuurde men de nota voor de om roepbijdragen voor de t.v.-kijkers uit. Dat gaf geen overwegende pro blemen, maar toch wel enkele. Be loofd was namelijk dat pen., deel van' de reeds in 1988 volgens bèt oude systeem betaalde luister- en kijkgelden verrekend zouden wor den. Dat was niet meteen moge lijk, reden waarom de dienst bij de nota netjes vermeldde, dat die ver rekening in de tweede helft van 1969 zou geschieden. Niettemin la zen velen de mededeling niet en gingen reclameren. Dat schiep ech ter geen grote problemen. In die eerste helft giaf de dienst omroep bijdragen ook aan 160.000 bezitters ven autoradio's hun luistergeld te rug, omdat in het nieuwe systeem voor autoradio's niet meer afzon derlijk behoeft te worden betaald. Halverwege 1969 zat men dus met rond een miljoen mensen, waarvan men (voorlopig) moest aannemen dat zij alleen maar een radio bezaten. Die moesten een nota van 24 gulden krijgen. Omdat men heel goed besefte, dat rond de helft niet in deze groep thuishoor de we schreven hierboven al waarom het was werd bij de nota een mededeling gevoegd in de De mensen, die helemaal niet rea geerden, kregen na verloop van tijd een herinnering en daarna nog een aanmaning, want een computer is onverbiddelijk. Dat was ook het geval bij sommigen, die niet correct hadden geantwoord en daardoor net zoveel tijdrovend werk hadden veroorzaakt, dat de computer met de aanmaning iets sneller was dan de ambtenaar, die de zaak moest afhandelen. Die mensen gingen op een bepaald moment schrijven, dat er niets van klopte. Ook klommen op een gegeven moment de men sen in de pen, die ten onrechte al betaald hadden en nu restitutie eisten. Als gezegd: de bul brak los. De dienst omroepbijdragen was wel wat gewend op het gebied van cor respondentie, maar de brievenlawi- ne die nu ontstond was ongehoord. Normaal krijgt de dienst zo'n 200.000 brieven per jaar van allerlei mensen, die wat te vragen of te reclameren hebben. In de eerste helft van 1969 klopte dat gemiddel de nog aardig: men ontving dus 100.000 brieven. Maar in dat tweede half jaar kwamen er geen 100.000 brieven, zoals te verwachten was, maar 300.000. En daar bovenop kwamen dan nog zo'n 60.000 tele foontjes in dat tweede halfjaar. Er waren periodes bij, dat er zes duizend brieven per dag binnen kwamen. s „En dat allemaal", aldus de heer ■Waaijenberg, „omdat men ons be geleidend schrijven niet of niet goed had gelezen. We hadden uiter aard gerekend op een massa extra werk door de invoering van het nieuwe systeem, maar dit was niet te voorzien". En deze hele berg moest worden verwerkt door 20 correspondenten. Dat is een apart vak, dat veel meer inhoudt dan het tikken van brief jes. Ze moeten ook weten, wat ze met de computer kunnen doen om te controleren en correcties uit te voeren. Het opleiden van corres pondenten duurt dan ook een klein jaar (als men ze al kan krijgen). Daarom kon men met nieuwe krachten van uitzendbureaus bij voorbeeld niet al te veel doen, al werden ze wel ingeschakeld, zodat de correspondenten zich konden gaan bepalen tot het specialistische werk. Voorts werden de 120 mian- nen en vrouwen van de binnen dienst en 175 man van de buiten dienst ook ingeschakeld, die met name telefonisch een heleboel kon den afwikkelen. Voorts werden ge pensioneerden teruggehaald, en werd veel overwerk verricht. Tot op zaterdag toe. Maar aanvankelijk werd de brie- venberg alsmaar hoger. Die nood toestand is men nu te boven. Zoals in de Alpen in hel voorjaar de sneeuw wan de bergen smelt, zo schrompelt de klachtenberg thans ook langzaam in. Weliswaar is er altijd nog dat dagelijkse buitje van 1000 nieuwe brieven waaronder verschillende van mensen, die wil len weten waarom zij nog geen ant woord hebben gekregen (dat weten ze bij dezen)maar die bui kan men op grond van de oude erva ring royaal aan. En men heeft er voor kunnen zorgen, dat het niet een volkomen dolle boel wordt door alle mensen, die geklaagd hebben, in het systeem te blokkeren, zodat ze geen nieuwe nota's, herinnerin gen, aanmaningen en zo meer krij gen, totdat hun geval is uitgezocht. Zo heeft men hoop, dat men aan het einde van het jaar de laatste naweeën van de geboorte van een nieuw sysjeem te boven zal zijn. Dat is nog een hele ruk, maar nog niet zo lang geleden zagen velen bij de dienst de zaak nog als hope loos De haar Waaijenberg, die zijn flegma niet verliest: „Het is natuur lijk een hele toestand geweest, maar als je een uiteindelijk be stand hebt van zo'n 4 miljoen men sen en als je van de 400.000 brieven aftrekt de 200.000, die we altijd krijgen, dan is slechts 5 procent bij de overgangsmoeilijkheden betrok ken geweest". En drs. Schotsman merkt op: „Bij al die narigheid is voor ons een leuk lichtpuntje, dat we voor 1969 een totaal van 190 miljoen aan om roepbijdragen hadden geraamd en dat we 200 miljoen hebben binnen gekregen. De kosten van de dienst hebben rond 10 miljoen gulden be dragen, wat een heel redelijk be drag is als men bedenkt, dat hierin ook de kosten van de computer, de hogere personeelskosten en het porto zijn begrepen. Een slotvraag: Zou het zon der inschakeling van een com puter allemaal niet beter zijn gegaan? Het is de vraag van een achterdochtige, computer- vreemde leek, want het ant woord is: „Met de handbewer- m" JAf' v* y kingerói*><alle gegevens-zou ja- Ij ren gemórid^zijii gëweést en: kans op fouten zou dan veel grote zijn. Nu de omschakeling vrijwel is voltooid loopt alles ook in de toekomst veel beter en acurater. Bovendien kunnen wij dank zij de computer veel efficiënter en minder hinderlijk zwartkijkers opsporen. Voor heen moest onze buitendienst huis aan huis gaan controleren, tot grote ergernis van degenen, die netjes betaalden. Nu kun nen we dank zij de computer exact bepalen, op welke huis nummers in een straat niet wordt betaald en ons bepalen tot het bezoeken van die wonin gen". (Van onze kunstredactie) DEN HAAG In het Mauritshuis in Den Haag zal van 4 juli tot en met 13 september een tentoonstelling worden gehouden van een vijftigtal werken van de schilder Goya, welke een overzicht geven van zijn hele oeuvre. De expositie zal van 25 september tot en met 6 december te zien zijn in het Louvre in Parijs. De expositie wordt gehouden op initiatief van het Mauritshuis, mede in verband met het vertrek van de directeur van dit museum dr. A. B. de Vries wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Hij zal dit jaar worden opgevolgd door dr. S. J. Gudlaugsson, de directeur van het rijksbureau voor kunsthis- rische documentatie. Het zal de eerste Goya-tentoon- stelling in Nederland zijn. In het buitenland is zes jaar geleden een tentoonstelling van Goya's werk ge houden in Londen. De expositie in Den Haag en het Louvre zal uit sluitend schilderijen omvatten. Er zijn plannen om rond Kerstmis in het Rijksmuseum in Amsterdamse grafisch werk van Goya tentoon te stellen. Van Francisco José Goya y Lu- cientes, die in 1746 in Spanje ge boren werd en in 1828 in de Franse stad Bordeaux overleed, is werk bij eengebracht uit collecties en musea in Spanje, Frankrijk en de Verenig de Staten (uit elk van deze drie een twaalftal doeken), uit Engeland (3), Zwitserland (2) en enkele uit Italië, Tsjechoslowakije, Hongarije en Nederland. Het enige exemplaar uit eigen land is het portret van Don Ramon Satué dat uit het rijks museum in Amsterdam komt. Op de Goya-tentoonstelling zullen o.m. te zien zijn: Het kinderportret van Manuel Osorio, het portret van de Markies de Sofraga, de schets van Francisco de Paula Antonio, twee van de zes schilderijtjes met de ge schiedenis van Margato, het doek De Kolos, en vier mansportretten uit de laatste tien jaar van Goya's leven, waaronder dat van Ramon Satué. Uit de Verenigde Staten werden alle gevraagde werken voor de ex positie ontvangen. In sommige lan den had directeur A. B. de Vries van het Mauritshuis een zekere „tentoonstellingsmoeheid" gecon stateerd en konden niet alle ver langde schilderijen in bruikleen worden verkregen. Ter gelegenheid van de Goya- tentoonstelling, die materieel mo gelijk is gemaakt door de stichting Johan Maurits van Nassau, zal een speciale catalogus worden uitgege ven met een inleiding van de cul tuurhistorische Maraval. De expo sitie zal gehouden worden op de be nedenverdieping van het Maurits huis, dat tijdens de tentoonstelling extra beveiligd zal zijn. Overwogen wordt nog een serie dia's bij de ex positie te vertonen van de „zwarte schilderijen", die Goya in zijn huis heeft gemaakt en die later naar Madrid zijn overgebracht, maar niet kunnen worden geleend. MET ZIJN huidige formatie maakt John Mayall de laatste tien dagen van mei zijn afscheidstournee op het continent. Hij zal dan drie maal in Nederland op de planken komen. Zaterdag 30 mei in Scheveningen en Rotterdam en zondag in Amster dam. LIEFHEBBERS van country en western kunnen dit seizoen nog twee shows van organisatieburo Paul Acket verwachten. Zaterdag 25 april in het Concertgebouw in Amsterdam treden onder andere Buck Owens, Wanda Jackson, Tex Ritter en Billie Jo Spears op. Vrij dag 22 mei 's avonds in Schevenin gen en 's nachts in Amsterdam Con way Twitty, Bill Anderson, Loretta Lynn en Jan Howard. DE BEATLES mogen dan uit elkaar zijn, dat wil natuurlijk nog niet zeggen dat we van geen van de vier meer activiteiten hoeven te ver wachten. De jongens zijn alle vier bezig met verschillende dingen. De meest verse prestatie van Ringo is een solo-elpee met evergreens, op arrangementen van (schrik niet) Oliver Nelson, Quincy Jones, Geor ge Martin, John Dankworth, Elmer Bernstein en nog een stelletje onbe kende grootheden. Paul McCartney zingt op de plaat Ringo-liedjes als Sentimental Journey, Night and Bay, Bye Bye Blackbird, Stardust en Love is a many slendoured thing. HET IS op dit moment vrijwel ze ker dat de Canadese dichter-zanger (Je weet wel, die van de echte Su zanne) zijn eerste en enige ,tour de chant' op het continent zal geven op zondagavond 3 mei in het con certgebouw in Amsterdam. DUKE ELLINGTON, onlangs nog in Nederland voor het Newport Jazzfestival, komt zondag 28 juni nogmaals hierheen. Waarschijnlijk wordt het een concert in Amster dam. DE NIEUWE ELPEE van Melanie, Canddles in the Rain, is uit. Geen schokkende nieuwe Melanie, maar gewoon weer een stel sterke lied jes zoals we dat van haar gewend zijn. De versie van Lay Down is op de elpee ongeveer één keer zo lang als op de single. Verder op de plaat een nogal commercieel liedje in het Frans en een zeer originele vertol king van het Stones-nummer Ruby Tuesday. (Van onze showredacteur) DEN HAAG De cabaretier Paul van Vliet gaat deze zomer in samenwerking met de maatschappij Zeebad Scheveningen in de Kurzaal een café-chantant exploiteren. De Kurzaal zal naar een ontwerp van Chiel de Mey van het Nieuw Rot terdams Toneel voor deze program ma's onder de titel „Een avond aan zee" worden omgebouwd tot „het grootste én gekste café van Neder land." Paul van Vliet zal er zelf optre den en elk weekeinde een speciale gast ontvangen. Voor het vervullen van deze gastrollen hebben Jasperi- na de Jong, Seth Gaaikema, Lise- lore Gerritsen en Henk van Ulsen al toegezegd. Onderhandeld wordt nog met Adèle Bloemendaal en Liesbeth List. Na het zomerseizoen in Scheve ningen gaat Paul van Vliet op tour nee door Nederland met zijn pro gramma „Opus 4", waarvan op 8 mei in het nieuwe De La Marthea- ter in Amsterdam de 200ste voor stelling wordt gegeven. FILMREGISSEUSE Susan Sontag ontving in 1968 een uitnodiging om een bezoek aan Hanoi te brengen. Zij ging er naar toe in de vaste overtuiging er nooit iets over te schrijven. Wat valt er toe te voe gen aan het relaas van Mary McCarthy en Harrison Salisbury? Terug in Amerika schreef zij haar ervaringen toch, omdat de confron tatie met de maatschappij en de mensen in Noörd-Vietnam een schokkende ervaring was geweest (schrijft zij). Het verschil tussen baar Amerikaanse gedachtenwereld en de Aziatische waé te groot ge weest orn die niet te, beschrijven. Susan Sontag zette een geheel an der verhaal op papier dan b.v. Har- ris on Salisbury. Zij beschrijft voor namelijk de verschillen tussen „de" Amerikaanse en „de" Noordxvietna- mese mens; de verschillen in. men taliteit en levensopvatting. Het frappantste voor haar: de Noord- vietnamezen hebben ondanks de Amerikaanse verwoestende bom bardementen op Noord-Vietnam een grote waardering voor de V.S. Voor de technische prestaties, voor de maatschappelijke ontwikkelin gen. Op de flap van het boek staat: „Het is een opwindend en intelli gent verslag geworden, dat karakte ristiek is voor de intellectuele ont wikkeling van leze tijd". En juist daar wringt de schoen. De nadruk in dit boek ligt teveel op het „in tellectuele". De juffrouw die het allemaal wel weet, gaat even de Noord Vietnamese maatschappij doorlichten. Dit facet geeft het ver slag een wat onwaarachtig karakter. Maar het is zeker de moeite waard om te lezen. Susan Sontag: Reis naar Hanoi. (A. W. Bruna Zoon, Utrecht/Ant werpen). E. LOOMANS NOS-NOT 10.45 WALTER EN CONNIE (27) 11.10 BIOLOGIE IN DE BRUG KLAS. Les 11. 11.35 SLUITING NOS 18.45 FABELTJESKRANT 18.55 JOURNAAL VARA 19.04 DE LICHTKRANT Licht krantje waarin het klei ne nieuws op de voorpagina 20.00 JOURNAAL NOS, met weerbe richt. (kleur) 20.20 ACHTER HET NIEUWS 20.55 IRONSIDE (kleur) „In het hol van de leeuw". Met Raymond Burr als Robert T. Ironside. 21.45 FIESTA GITANA (kleur) Deze Spaanse flamenco zang en dansgroep heeft een tour nee door ons land gemaakt Vanavond gedeeltes uit hun optreden. 22.15 HET MANNETJESDIER (kleur) Deel 3. Vanavond Paul Scofield als Emlyn, de oudere advokaat. 22.45 JOURNAAL NOS (kleur) TELEAC 22.50 NASCHOLING HUIS ARTSEN. Les 1. 23.20 SLUITING NOS 18.45 FABELTJESKRANT 18.55 JOURNAAL 19.04 SCALA NCRV 19.30 SCHEEPSJONGENS VAN BONTEKOE Gelezen door Coen Flink. 19.39 DE WAAIER VAN SEVILLA (kleur) Naar de roman van Paul-Jacques Bonzon, ..L'Eventail de Seville". 20.00 JOURNAAL NOS (kleur) (Van onze RTV-redactie) DEN HAAG Minister Klompé van cultuur, recreatie en maat- schapelijk werk heeft drs. L. Wecke uit Nijmegen opdracht verleend de invloed te onderzoeken van televi sieprogramma's op de publieke opinie. De opdracht werd verleend op advies van de commissie Studie opdrachten Televisie. Het onder zoek heeft betrekking op de „Vre- desweek"; die van 21 tot 28 septem ber Vörig :jaar werd 'georganiseerd- van de ontwikkelingshulp als mo gelijkheid om de wereldvrede te bevorderen; Middels beïnvloeding van de publieke opinie en de poli tieke besluitvorming in ons land werd toen getracht bij te dragen tot een betere verhouding tussen ontwikkelings- en „rijke" landen 20.20 GEVRAAGD Een redenaar gevraagd. Laat ste uitzending van „Gevraagd" waarin Godfried Bomans met de schrijfster Harriët Freezer, de cabaretiertekstschrijver Ben Rowold, en de econootn- tekstschrij ver cabaretier, journalist drs. P. praat over het spreken in het openbaar. 21.20 HIER EN NU Actualiteiten 21.45 DOMBEY EN ZOON 23.35 (kleur) BUITEN GEBEUREN IN JERUZALEM 22.50 JOURNAAL NOS (kleur) TELEAC 22.55 METHODIEK VAN DE BUR GERSCHAPSVORMING 23.25 SLUITING 14.05—15.10 SCHOOLTELEVISIE 18.55 ZANDMANNETJE 19.00 SPORTTRIBUNE 19.20 WOOBINDA, DIERENARTS J eugdf euilleton. 19.45 HIER SPREEKT MEN NE DERLANDS 19.50 ZOEKLICHT 19.55 MEDEDELINGEN EN DE WEERMAN 20.00 NIEUWS 20.25 DE TERUGKEER VAN DON CAMILLO 22.05 GASTPROGRAMMA 22.35 NIEUWS 14.00 -15.00 en 15.00 - 15.30 SCHOOL TELEVISIE 18.10 NIEUWS 18.15 VOOR DE KLEUTERS 18.30 AFFICHES 19.00 ANTENNE-SOIR 19.25 VOOR DE KLEUTERS 19.30 SPORTUITZENDING 20.00 JOURNAAL 20.30 LES WALLONS 21.00 LA NOUVELLE éQUIPE 21.50 DOMAINES, PIERRE BOU- LiEZ 22.35 JOURNAAL 20.00 JOURNAAL 20.15 MONITOR 21.00 ESTHER OFARIM (kleur) Een film van Bob Rooyens over Esther Ofarim. 21.45 TITEL, THESEN, TEMPERA- MENTE (kleur) Vandaag brengt dit culturele magazine o.a. een bijdrage over Simone de Beauvoir. 22.30 JOURNAAL MET KOMMEN- TAAR 22.50 STECKBRIEF DER ZEIT 19.45 HEUTE (kleur) 20.15 PARIJS IN HET JAAR 2000 21,00 HET ZWART-WIT-RODE HEMELBED Duitse speelfilm uit -1982. 22.30 JOURNAAL (kleur) 22.40 DE INTERNATIONALE KOR TE FILM (kleur) Film over het filmfes tival te Oberhausen dat van 12 tot 18 april is gehouden. Dit festival geldt als het be langrijkste internationale festival van korte films. 23.30 SLUITING. Maandag 20 apcil HILVERSUM 1 402 M VPRO: 12.00 VPRO-maandag: ge varieerd programma (13.00-13.10 Nws.) 14.25 Schoolradio. NOS: 14.45 Verdraagzaamheid, lezing. 15.20 Mu ziek Matinee: amusementsmuz. (gr.) AVRO: 16.00 Nws. 16.03 Brazilians: lichte muz. uit Latijns Amerika 16.30 Voor de jeugd 17.30 Licht orgelspel Overheidsvoorlichting: 17.40 De poli tie nu. AVRO: 17.55 Med. 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal 18,25 Zelfstan dig zijn en blijven, lez. 18.30 Para de: strijdkrachtenprogr. 19.30 Nws. RVU: 19.35 Zorg voor de slacht offers van de oorlog 1940-1945 door mr. H. J. van de Poel, Staatssecre taris van het Ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk en dr. J. Th. A. H. van der Putten. NOS: 20.05 Komt u maar actuele zaken met reacties van luis teraars en lichte grammofoonmuziek Bond zonder Naam: 22.20 Driekwart van de wereld heeft ons broodnodig lez. NOS: 22.30 Nws. 22.40 Medede lingen AVRO: 22.43 Radiojournaal. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM 2 298 M 12.00 Los-Vast: gev. progr. (12.05 Lezenswaardigheden; 21.21 Voor boer en tuinder; 12.26 Med. t.b.v. land en tuinbouw; 12.30 Nws; 12.41 Act.) 14.05 Schoolradio 14.30 Stereo: Bas en piano: moderne liederen 15.00 Ge reformeerde middagdienst. NOS: 15.30 Zoeklicht op Nederland: infor matie over Noord-Holland, afgewis seld met muziek (16.00-16.02 Nws.) 17.20 Overheidsvoorlichting: Gast colleges aan de Universiteit van Su riname. Vraaggesprek van Raymun- do Debrot met prof. mr. J. M. M. Maeijer. NCRV: 17.30 Voor de kleu ters 17.45 Voor de jeugd 18.00 Ste reo: Meisjeskoor en licht instrumen taal sextet 18.19 Uitzending van de Politieke Party Radikalen 18.30 Nws. 18.41 Act. E.O. 19.00 Veelgevraagde geestelijke muz. 19.20 Reformatie en reveil, gesprek. 19.35 Intermezzo: be kende melodieën 19.45-20.00 Opbouw, een wekelijkse bijbelstudie. NCRV: 20.00 Stereo: Concertgebouworkest en voordrachtskunstenaarsklassie ke muz. 21.05 Een op de vijf, klank beeld 21.30 Muziek en dienst: pro gramma over kerklied en kerkmuz. in klank en geschrift 22.00 Stereo: Licht ensemble met zangsolisten 22.20 Avondoverdenking 22.30 Nws. 22.40 Literama: radiokroniek over boeken, schrijvers en toneel 22.55 Voorrang: een artistiek voorkeurs- programma 23.30 Stereo: Strijkkwar tet: moderne muz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM 3 240 M EN FM TROS: 12.00 Nws. 12.03 Jam-on-Ra- dio: licht platenprogramma. KRO: 13.00 Nws. 13.03 Rond met 'n gaat je: licht platenprogramma 14.00 Nws. 14.03 Hoists-: pop- en coun- trymuz. (15.00 Nws.) 16.00 Nws. 16.03 lORRRrrr: popmagazine 17.00 Nws. 17.02-18.00 Draaijijofdraaiik: verzoekplatenprogr. BRUSSEL NEDERLANDS 324 M 12.00 Nws. 12.03 Gev. muz. (12.08- 12.15 Landbouwkroniek 12.40-12.48 Weerber. en SOS-berichten voor de schippers) 12.55 Buitenlands pers overzicht 13.00 Nws., weerber. med. dagklapper en SOS-berichten voor de schippers 13.20 Tafelmuz. 14.00 Nws. 14.03 Schoolradio (15.00-15.03 Nws.) 16.00 Nws. 16.03 Beursber. 16.09 Pro gramma voor de zieken 17.00 Nws., weerber. en med. 17.15 Blues, negro spirituals en gospelsongs 18.00 Nws. 18.03 Popmuz. voor de soldaten 18.28 Paardesportuitslagen 18.30 Protes tants-godsdienstige uitzending 18.45 Sportkroniek 18.52 Taalwenken 18.55 Gr.-muz. 19.00 Nws., weerber, en ac tualiteiten. 19.30 Lichte muziek. 22.00 Nieuws, berichten en De Zeven Kuns ten. 22.20 Gev. muz. 23.00 Nws. 23.10 Koorzang 23.40 Nws. 23.45-0.15 Uit zending voor de zeelieden. Dinsdag 21 april HILVERSUM 1 402 M AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtend gymnastiek 7.20 Stereo: Lichte gr.- muz. 8.00 Nws. 8.11 Radiojournaal 8.20 Stereo: Lichte gr.-muz. (8.30- 8.33 De groenteman 8.50 Morgenwij ding NOS: 9.00 Uitgebreide reporta ge of herhaling NOS-progr. 9.35 Wa terstanden 9.40 Muz. uit de Middel eeuwen en Renaissance (opn.) AVR- O: 10.00 Voor de kleuters 10.10 Ar- beidsvitam. (gr.) (11.00-11.02 Nws.) 11.30 Rondom 12: een programma voor de vrouw (11.55 Beursber.). Overheidsvoorlichting. HILVERSUM 2 298 M NCRV: 7.00 Nws. 7.11 Het levende woord 7.16 Op het eerste gehoor (ste reo) klassieke muz. (7.25 Horen en zien; 7.30 Nws. 7.32-7.50 Act.) 8.00 Nws. 8.11 Stereo: Gewijde muziek (gr.) 8.30 Nws. 8.32 Stereo: Voor de huisvr. (9.00-9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw) 9.35 Schoolradio 10.00 Vormen van omgang met de Bijbel, godsdienstige lez. 10.15 Stereo: Hoog tepunten uit Aida, opera van Verdi (gr.) 11.00 Nws. 11.03 Ferdinand Huyck (deel 27), seriehoorspel 11.27 Voor de zieken 11.55 Med. HILVERSUM 3 240 M EN FM VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep (10.00 Nws.) 11.00 Nws. 11.03 Een opvallend vrolijk gev. pro gramma: licht platenprogr.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5