„Landing, grootste moment in mijn leven" Zd-V ietnamezen rukken verder op in Cambodja Opnieuw grote muntenvondst in Raamsdonk Ceausescu en Tito verwerpen Brezjnev- doctrine OPGELUCHTE ASTRONAUT LOVELL: Saigon negeert Amerikaanse oproep GOUD EN ZILVER Drie kinderen verbrand in auto Sportvisser verdronken Sovjet jagers dwingen vliegtuig tot landen Bar na feestelijke opening vernield Losser Weer lawines Bejaarde man jaagt vier inbrekers uit zijn huis Baby DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)7920. Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. VRIJE ZEEUW MAANDAG 20 APRIL 1970 25e Jaargang No. 6224 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummei vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgeversmaatschappij De Stem (Van onze redactie buitenland) HONOLOELOE. President Nixon heeft zondag de drie astronauten Lo- vell, Haise en Swigert, de vrijheids medaille uitgereikt, de hoogste bur gerlijke onderscheiding van Amerika. Eerder was de president in gezel schap van de vrouwen van Lovell en Haise en de ouders van Swigert op Honoloeloe aangekomen. Op Samoa, waar de ruimtevaarders op hun reis naar Honoloeloe een tus senlanding maakten, zei Lovell dat „er ogenblikken waren, waarop wij dachten nooit meer terug te zullen keren." „Wij waren ons pas bewust van wat wij op aarde hadden, toen wij haar hadden verlaten. Als men terugkijkt naar alle kleuren in de wereld, realiseer je je pas dat de aarde uniek is. Deze keer was het helemaal niet zeker waar we terecht zouden komen. De landing was de grootste gebeurtenis in mijn leven." Swigert zei dat het mooiste wat hij ooit gezien had, was dat de aarde steeds groter werd, als hij door de ramen van de Apollo 13 naar buiten keek. Het beste voorval was het uit stappen uit de cabine op zee, vond hij. „We dachten zoiets nooit meer te zullen zien. Het was mijn eerste ruimtevlucht. Ik weet niet hoe het op vluchten gaat, als alles goed werkt. In feite dacht ik, dat het altijd zo ging. Het was een erg interessante vlucht. We hebben eruit geleerd dat we soms te zelfverzekerd worden, wanneer alles naar wens gaat." Gouverneur Haydon van Samoa, die het drietal verwelkomde, gaf aan John Swigert breed lachend een in komstenbelastingbiljet. „Ik heb be grepen dat u in de rats zat over de belastingen. Ik heb hier een biljet dat u op reis naar Honoloeloe kunt in vullen. Misschien kunt u het aan pre sident Nixon geven, die het kan on dertekenen." Overigens verkeren de astronau ten in goede gezondheid. Door de ontberingen op de reis van de Apollo zijn de ruimtevaarders wel 10 pond afgevallen. Vice-president Agnew heeft intussen verklaard dat het een „tragische fout" zou zijn het ruimte programma wegens een keer pech af te gelasten. Met een indirecte ver wijzing naar de critici van het ruim teprogramma zei hij: „De zwartkij kers maken de reddingsboten klaar om zich in veiligheid te kunnen bren gen." De Amerikaanse president Richard Nixon in gesprek met v.l.n.r. John Swigert, Fred Haise en James Lovell, nadat hij lien had onderscheiden met de Vrijheidsmedaille, de hoogste Amerikaanse burgeronderscheiding. De gebroeders Heesters met hun schat. (Van onze correspondent) RAAMSDONK Op het terrein van het bouwbedrijf C. J. Meesters en Zoon te Raamsdonksveer zijn zaterdagmiddag vier gouden en 247 zilveren historische munten gevonden. De heren Cornelis J. en Marcel Heesters z\jn de gelukkige vinders. Ze troffen de munten aan op hetzelfde stuk grond waar drie jaar geleden ook al bijna tweehonderd ducatons werden opgegraven. De zilveren munten dateren uit de jaren 1632 tot 1708, de gouden uit de- periode van 1640 tot 1703. De beide broers Heesters waren zaterdag naar het terrein gegaan om het te egaliseren toen de laadschop, zonder dat ze er erg in hadden, een aarden pot verbrij zelde. Bij toeval zag een van hen een paar zilveren munten in het zand liggen Meteen herinnerde hij zich weer de vondst van 1967 Beide mannen woelden koorts achtig de grond om. Tegen zei- uur waren ze al in het bezit van 213 zilveren en drie gouden mun ten. Toen ze later op de avond nog eens terloops met de riek door de grond streken kwamen er binnen drie kwartier opnieuw 34 zilverstukken en een gouden munt tevoorschijn Behalve gave geldstukken waren er ook versle ten of gecoupeerde exemplaren bij. Het spreekt vanzelf dat de heren Heesters vandaag him geluk op nieuw zullen beproeven. De waar de van de verzameling moet nog door deskundigen worden geschat. Te zijner tijd zal de collectie wor den geveild. De eerste vondst op het terrein, waar in de zeventiende eeuw- een boerenhoeve gestaan moet heb ben, heeft destijds nogai wat ru moer tot gevolg gehad. Van de totale hoeveelheid penningen wa ren er zeventig door de vinders (geen eigenaar van de grond) achtergehouden en verkocht. Op formele gronden werden de we gens verduistering gedagvaarde vinders vrijgesproken en moest de buit worden verdeeld. Nu de eige naars van de grond zelf de mun ten hebben opgegraven, kan zich die moeilijkheid niet voordoen. (Van onze redactie buitenland) SAIGON PNOM PENH WASHINGTON De Zuidviet- namese strijdkrachten dringen steeds dieper door in Cambod- jaans gebied om de daar verborgen Vietcong- en Noordviet- namese eenheden op te sporen en te vernietigen. Saigon ne geert hiermee de officiële Amerikaanse oproep de grens tus sen Zuid-Vietnam en Cambodja te eerbiedigen en zodoende te voorkomen dat het kleine koninkrijk steeds nauwer bij de oorlog in Vietnam betrokken raakt. Politieke waarnemers zien, nu vier weken na de staatsgreep, waar bij prins Sihanoek afgezet werd, voor de toekomst tjvee mogelijk heden; of de Vietcong krijgt steeds meer provincies in handen met als gevolg dat prins Sihanoek weer terugkeert, of het land blijft in handen van de regering Lon Nol en wordt volledig betrokken bij de oorlog in Vietnam. Westelijke journalisten, die de ope ratie vanuit de Zuidvietnamese pro vincie volgden, constateerden het volgende: lange colonnes vrachtwa gens en jeeps trekken over de'grens Cambodja binnen, Zuidvietnamese artillerie beschiet vanuit het grens gebied Cambodja, en op Vietnamees geblied, vlak bij de grens, worden drie nieuwe legerkampen opgetrok ken. Een bataljon van de 25e Ameri kaanse infanteriedivisie, heeft voorts in het grensgebied een stelling be trokken en Zuidvietnamese jacht bommenwerpers voeren regelmatig aanvallen uit op Noordvietnamese posities in Cambodja. Hoewel Pnom Penh regelmatig van overwininngen heeft gesproken, moest een militaire woordvoerder bevestigen dat de Vietvong het ge bied waarover zij de controle uit oefent, in de afgelopen twee weken heeft verdubbeld. Bovendien heeft de Vietcong alle provincies ten oos ten van de Mekong van de rest van het land afgesneden. Terwijl de militaire toestand voor de regering Lon Nol nijpender is ge worden, schijnt het buitenland nog niet te dringen om voorrang bij het aanbieden van de materiële militaire hulp, waarom Cambodja vorige week officieel heeft verzocht. Zo heeft Amerika laten weten het verzoek in studie te hebben, maar Washington zou er niet veel voor voelen nog die per in het Indochinese conflict te verzinken, nu het in Vietnam bezig is zich losser te maken. Met spanning wordt de Vietnam- rede van president Nixon tegemoet gezien, die hij in verband met de' dramatische ontwikkelingen rond de Apollo-13 uitstelde tot vandaag. Men verwacht in Washington dat hij opnieuw een terugtrekking van de Amerikaanse militairen met 50.000 man uit Vietnam zal aankondigen, ondanks verzet van de hoge mili taire leiders, die liever enkele maan den zouden willen wachten, juist in verband met de ontwikkelingen in Cambodja. In Pnom Penh is men niet alleen bezorgd over het tekort aan oorlogs- materieel, maar ook over de levens middelenvoorziening. In de Cambod jaanse hoofdstad zijn verscheidene levensmiddelen al schaars geworden en de bevoorrading van het platte land ondervindt grote moeilijkheden. De visserij op de Mekong is tot stil stand gekomen in verband met het grote aantal lijken van Vietnamezen die door Cambojanen zijn gedood. Tegelijkertijd is de sluiting van Cambodja's enige zeehaven Siha- noekvilte voor de aanvoer van le vensmiddelen al duidelijk merkbaar geworden. De Cambodjaanse autoriteiten hebben gisteren gezegd dat meer dan 100 Vietnamese burgers in een ge vangenkamp bij Takeo-Town zijn doodgeschoten. Ze legden er de na druk op dat dit gebeurde tijdens een vuurgevecht met troepen van de Vietcong, die de burgers probeerden te bevrijden. De Russische ambassadeur bij de V.N., Jacob Malik, heeft in New York tegenover een Amerikaanse verslag gever verklaard, dat naar zijn me ning het bijeenroepen van een nieu we Geneefse conferentie over Indo- China „onrealistisch" is. Alleen te rugtrekking van de Amerikaanse en daarmee verbonden strijdkrachten uit Indo-China zou het de volken daar mogelijk maken hun zaken te regelen en de vrede te herstellen. MOSKOU/WENEN (Rtr.-DPA) Twee Oosteuropese leiders, president Tito en president Ceausescu, hebben zaterdag duidelijk de Brezjnevdoc- trine verworpen. Deze leerstelling, dat het proletarische internationalis me boven n ationale belangen gaat, moet de inval in Tsjechoslowakije rechtvaardigen. De Zuidslavische president Tito deed zijn uitspraak in het officiële Russische partijorgaan, de Pravda. In een artikel ter herdenking vain Lenin zegt hij, dat het internationalisme een holle kreet is, als de gelijkheid en soevereiniteit van de volkeren niet worden erkend. De Roemeense partijleider en pre sident Ceausescu verklaarde, tijdens de herdenkingsfeestelijkheden in zijn land, dat volgens Lenin „grote-mo- gendhedenchauvinisme en het stre ven naar hegemonie" slechts tot mis verstand en twist tussen de volkeren leiden. Nationale belangen en pro letarisch internationalisme sluiten elkaar niet uit, aldus Ceausescu in zijn rede, die volgens Agerpress krachtige bijval ondervond. PLATEAU D'ASSY (Rtr.) Een nieuwe aardverschuiving heeft zich zaterdag voorgedaan bij het plateau d'Assy in 'de Franse Alpen, terwijl de familieleden van de 17 slachtof fers van de ramp van donderdag voor een rouwbijeenkomst waren vergaderd. De nieuwe aardverschuiving ver oorzaakte geen ongelukken, maar on derstreepte het gevaar dat nog steeds dreigt voor de deelnemers aan de bergingswerkzaamheden. Er zijn tot dusverre 54 lijken geborgen. De omhelzingen waren uiteiiartf niet van: Be -v - ij bet weerzien van ue Apollo i li-astronauten met nun la- milieleden. Op de foto v.l.n.r Fr tlais„i- cchtgcv.Te, James Lovell met zijn gelukkige vrouw en John Swigert die zijn moeder omhelst. (Van een onzer verslaggevers) VUGHT Drie kinderen uit één gezin zijn gisteravond bij een ver keersongeval onder de gemeente Vught in een personenauto verbrand. De ouders en een vierde kind uit het gezin zijn met ernstige brand wonden naar een ziekenhui? in Den Bosch overgebracht. Volgens de eer ste summiere informaties van de ge meentepolitie te Vught zou de auto, die in brand is gevlogen, nabij Spar- rendael tussen Helvoirt en Vught de rijksweg Tilburg - Den Bosch zijn overgestoken en door een andere auto op de druk hereden weg zijn gegre pen. Hulp van de toegesnelde brandweer mocht niet baten. De auto brandde totaal uit. Omstanders slaagden er niet in het hele gezin tijdig uit de auto te krijgen. Het gezin is uit Vught afkomstig. De slachtoffers zijn 10, 12 en 16 jaar oud. Het rampzalige ongeval is omstreeks half tien gebeurd. Het verkeer op de rijksweg was urenlang ontwricht en moest door Helvoirt worden omge leid. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De opening van de nieuwe discobar „Tabu" aan de Nieuwstraat te Terneuzen is zater dagavond gepaard gegaan met de vernieling van de glazen voorwand van het pand en een aantal bloem bakken. De schade bedraagt onge veer tweeduizend gulden. De moeilijkheden ontstonden toen om ongeveer acht uur een aantal jon gelui die geen stropdas droegen de toegang tot de bar werd geweigerd Ruim een uur later keerden zij, ver gezeld van ongeveer honderd andere jongeren terug, drongen de bar bin nen en eisten dat ze zouden worden bediend. De directeur van de zaak, de heer L. van der Linde, belde de politie, die de „bezetters" zonder veel moeite en met zachte hand wist te verwijderen. Het zou hier waarschijn lijk bij gebleven zijn wanneer niet enkele volksmenners in spe het toe gestroomde publiek hadden opgejut dat toen onder de kreet „stropdas, ha ha, ha" de bloembakken voor de bar begon te vernielen en tenslotte de glazen voorwand intrapte. De ijlings teruggekeerde politie rekende daarop de ongeveer 20-jarige R. M. en J. B. in. Het tot enkele honderden aange groeide publiek kon eerst na veel moeite worden verwijderd. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Onvervaard heeft de 71-jarige ir. A. Asselbergs van de Ul- venhoutselaan in Breda vrijdagavond laat vier inbrekers op de vlucht ge- jaard. Toen de heer Asselbergs sa men met zijn echtgenote thuiskwam en direct naar boven doorliep om iets te pakken, zag hij juist een jon geman het raam van zijn slaapka mer uitkruipen en in de dakgoot ver dwijnen. Hij rende naar beneden met de bedoeling de jongen de aftocht te verhinderen. In de huiskamer ont dekte hij nog drie jeugdige inbre kers, die direct probeerden te ontko men. Twee sprongen pardoes door een gesloten raam naar buiten, een derde kon door de heer Asselbergs worden vastgegrepen. Er ontstond een vechtpartij in de keuken, waarbij de jongeman er flink van langs kreeg. Volgens de Bredase politie waren op zeker moment zo wel de heer Asselbergs als de indrin ger half groggy. De indringer was het eerst weer bij zijn positieven en greep een snoeischaar, waarmee hij de heer Asselbergs bedreigde. Deze trok zich daar niets van aan en haal de nog enkele keren flink uit. Niet temin wist de jongeman te ontko men. Van de vier indringers ontbreekt nog ieder spoor. De heer Asselbergs moest zich onder doktersbehandeling stellen. BRUINISSE (ANP) De 52-jari- ge heer J. J. Gravendeel uit Putters- hoefc is zaterdagmorgen aan de Oost- kop (Grevelingendam) bij de wal van Goeree-Overflakkee verdronken. Hij was met zijn vriend P. Boer, eveneens uit Puttershoek in een po lyesterbootje gaan vissen. Er stond veel wind en er was een ruwe zee. Het bootje sloeg om en beiden raakten te water. De heer Boer wist zwemmend de wal te be reiken. De heer Gravendeel klemde zich een half uur lang aan het boot je vast. Met behulp van een door een zwemmer overgebrachte lijn werd hij naar de wal getrokken. Hoewel de man na mond-op-mond-beademing nog tekenen van leven gaf, is hij toch in het ziekenhuis overleden. HAMBURG (D.P.A.) Twee Sov- jetrussische straaljagers, die waar schuwingsschoten vuurden, hebben gisteren in de buurt van de grens tussen Oost-Duitsland en West-Duits- land, ongeveer 100 km ten zuidoos ten van Hamburg, een klein West duits vliegtuig gedwongen een lan ding op Oostduits gebied te maken. In het eenmo'torige vliegtuig zaten behalve de piloot vijf kinkhoestpa- tiëntjes en de vader van een van de patiëntjes. Het toestel, dat eigendom is een vliegsportvereniging, was in Lünenburg, ten zuiden van Ham burg, opgestegen om met de zieke kinderen een uur in ijlere lucht te blijven. Daarbij passeerde de piloot, vermoedelijk zonder het te vleten, de grens met Oost-Duitsland. Onmiddellijk schoten straaljagers van een Russisch type toe en gaven de piloot door middel van waarschu- wigsschoten te kennen dat hij moest landen. Toen het vliegtuigje aan de grond stond, slechts enkele kilometers van de grens, zagen ooggetuigen een hef- schroefvliegtuig van het Oostduitse leger er vlakbij landen. Inmiddels waren de piloot en de kinderen, kennelijk ongedeerd, uitgestapt. Het vliegtuigje was een Cessna 170. Het was niet verder dan enkele dui zenden meters boven Oost-Duitsland toen het werd onderschept. De jong ste van de kinkhoestpatiëntjes is ne gen maanden, de oudste zes jaar. De piloot en de vader van een der kinderen zijn door een Oostduitse helikopter meegenomen. De kinde ren werden later per militaire auto weggevoerd. Inmiddels trachtte de Westduitse grenspolitie via luidspre kers de Oostduitsers tot een gesprek te bewegen, maar deze reageerden daar niet op. Later werd contact met de Russische autoriteiten in Oost- Berlijn opgenomen. Deze hebben verzekerd dat alle inzittenden van het vliegtuigje in goede welstand verkeren. TIEN MENSEN onder wfie de voor malige stafchef van het leger David Lansana. zijn zaterdag in Freetown (Sierra Leone) door het hoogge rechtshof ter dood veroordeeld we gens landverraad.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1