Kas Fiktorie had meer dan tweede plaats verdiend EDDY MERCKX BLEEK NIET TE KLOPPEN IN DE WAALSE PIJL won ronde van Achtmaal APS Pintens in goede vorm Jan Krekels (zevende) de beste Nederlander Westrus sterkste coureur Nederlanders zeer actief Eddy Merckx schadeloos gesteld Venhcdk, koek Achtste plaats voor Prinsen RONDE VAN FRIESLAND UITSLAG voor 120 winnaars mals en geurig met boten., mmm! UITSLAGEN Bosch Beter SHOWROOM VIJFDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 20 APRIL 19?^ JAN KREKELS GEORGE PINTENS (Van onze Belgische wielermedewerker) CHARLEROI Een moedige, ondernemende houding van George Pintens op vijftien kilometer van het einde en'een explosie van krach tenbundeling van Eddy Merckx op een vijftal kilometers van de finish, hebben de vierendertigste Waalse Pijl in de finale van zijn eentonigheid kunnen redden. Tot dan toe was er over een afstand van tweehonderd kilometer niets ingrijpends gebeurd. De strijd om de zege begon op amper drieëntwintig kilometer van het einde. George Bruyère, ploegmaat van Merckx, demarreerde op de helling van La Gratière. Met een slag spatte de nog tachtig man sterke groep uit elkaar. Eenentwintig renners spoedden zich onder het commando van de kleine Pintens in het spoor van de late weglopers Karstens, Huysmans, Rogier de Vlaminck, Verbeeck, Scheepers, Cooreman, Bracke, Aimar, Poulidor, Viamen, Van Impe, Merckx, De Witte, Monsere, Krekels, Pintens vanzelfsprekend, Dierickx, Erik de Vlaminck, Van Rijckegem, Rogiers en BeLone. Het Nederlandse element was goed vertegenwoordigd. Zo weinig over tuigend als de eerste vier koersuren waren, zo heftig werd er achteraf voor de overwinning gefietst. De fi nalemomenten zijn echter vlug ver teld. Pintens loodste zijn medevluch ters tot bij en over een terugvallen de Bruyère. Pintens zette kranig door. Merckx veerde in het wiel mee. De anderen waren geklopt. Hoe Pin tens zich ook weerde, toch moest hü. LEEUWARDEN (ANP). Een vrij strakke wind heeft in de zeven de klassieker van de KNWU, de Ron de van Friesland, een ware slachting teweeggebracht onder de bijna 200 amateurs, die in Leeuwarden van start waren gegaan. Bovendien ver oorzaakten ettelijke valpartijen het uitvallen van een groot aantal ren ners. Na een halfuur koers tegen de felle wind in, was er al een grote schifting tot stand gekomen. Bij het passeren van Franeker had zich een kopgroep gevormd van vijftig renners, waaruit geleidelijk de minder sterken moes ten lossen. Vlak voor Heerenveen, ongeveer op de helft van het traject, kwam de strijdlustige Frits Schür in samen werking met Ben Jambroers na een vergeefse poging vain Jan Bak ker, tof een niet te stuiten demarra ge, die tenslotte leidde tot een kop groep van negen renners. Tussen Heerenveen en Drachten kwamen ook Fopke Oosterhof, Louis Westrus, Klaas Balk en Martin van Hoogstra ten nog bü de groep. In een hoog tempo liepen deze der tien renners steeds verder van het verbrokkelde peloton weg. In Buiten post bedroeg de voorsprong al meer dan vijf minuten. Naid&t Bruessing een poging om alleen weg te komen weer had opgegeven en ook Frits Schür en Ab Kuyper geen kans had den gekregen er tussenuit te trek ken, kwam het bij Murmerwoude loch nog tof een ontknoping, toen Juiles Bruessing fel demarreerde. De attenite Frits Schür was snel bij hem en ook Bennie Kuyper, Ab Kuyper en Louis Westrus voltooiden de sprong zodat bij de grens van Leeuwarden vijf renners zich gereed maakten voor de eindsprint. Een ki lometer voor de finish sprong Louis Westrus beslissend weg en zegevier de met een lichte voorsprong. De uitslag: 1. Louis Westrus (Am sterdam), 171 km in 4.31.57; 2. Adrie Duyker (Beverwijk), 4.32.01; 3. Ben nie Kuyper (Denekamp), zelfde tijd; 4. Jules Bruessing (Bovenkerk), zelf de tijd; 5. Frits Schür (Hoogezand), zelfde tijd; 6. Popke Oosterhof (Eel- de), 4.32.26; 7. Klaas Bailk (Badhoe- vedorp), 4.33.00; 8. Peter van Straa- len (Heerhugowaaird), zelfde tijd1; 9. Rink CorneliSsen (Amsterdam), zelf de tijd; 10. Jan Bakker (Zaandam), zelfde tijd. voor „superman" Merckx het hoofd buigen. Eddy Merckx, die de gehele dag van zeer dichtbij de bewegingen in de rennersrangen had gescha duwd, duwde op nauwelijks vijf kilo meter van de eindstreep feller door. Ook Pintens moest er uit. Alleen sloeg Merckx, de adelaar op de fiets, weer zijn breedste vlerken open. Kort voor het einde liep hij nog 53 seconden op de tweede renner uit. Eddy Merckx had nauwelijks vijf duizend meter nodig om iedereen buiten adem en op afstand te trap pen. In tegenstelling met het verloop van Luik - Bastenaken - Luik vorige vrijdag, hebben de Nederlandse profs ditmaal in de Waalse Pijl geen on belangrijk aandeel gehad. Over de gehele duur van de wedstrijd traden zij regelmatig in de actualiteit. Het begon met een demarrage van Poort vliet, na 24 kilometer. Vervolgens met schermutselingen waarbij Dolman was betrokken na 50 kilometer. Hun weerbaarheid klom naar een hoogtepunt toen kampioen Frijters in gezelschap van de Portu gees Mendes, een kilometer lange vlucht maakté. Frijters veroverde op ae tóp van dè Citadel te .Namen de bergpremie. Ook in het tweede koersgedeelte muntten de 'Nederlan ders uit in het initiatief nemen. Beu gels, Zoetemelk en Zoontjens waag den tussen de 180 en 190 kilometer uitlooppogingen. Ze werden echter aan hun lot overgelaten. Niemand uit de groep leverde de gewenste hulp vaardigheid. In de finale tenslotte ontbeerden Karstens, Scheepers, Krekels en Via- nen evenwel de macht om met de al- lerbesten, die Merckx en Pintens heetten, mee te gaan. Jan Krekels rangschikte zich tenslotte nog fraai zevende op een minuut en achttien seconden van de ongenaakbare Eddy Merckx. Eddy Merckx gaat hier als eerste over de finish in de Waalse Pijl. De zoveelste overwinning van het Belgische wieierfenomeen. BLOIS (ANP) Een rechtbank in de Franse plaats Blois heeft de Bel gische wielrenner Eddy Merckx een schadeloosstelling van 58.000 gulden toegekend. Vorig jaar september kwam Merckx tijdens een wedstrijd achter grote motoren in Blois met zijn gangmaker Fernand Wambst ten val, waarbij hij verwondingen opliep. Wambst moest het ongeluk zelfs met zijn leven betalen. De rechtbank bepaalde dat de Franse gangmaker Morphyre de valpartij veroorzaakte. Morphyre moet eenderde gedeelte van de boete betalen. De grootste schuld treft echter de eigenaar van de mo tor, Reverdy, die, gezien de slechte staat waarin zijn machine verkeerde, ervoor had moeten zorgen dat Mor phyre met beter materiaal in de baan kwam. Reverdy betaalt dan ook twee derde van de strafsom. 1 Merckx (Bel) de 225 kilometer in 5 uur en 49 minuten; 2 Pintens (Bel) op 53 seconden; 3 Eric de Vlae- minck (Bel) op 1,06; 4 Rosiers (Bel) op 1,18; 5 Van Rijckeghem (Bel) z.t.; 6 Verbeeck (Bel) z.t.; 7 Krekels (Ned) z.t.; 8 Monsere (BeBl) z.t.; 9 Dierickx (Bel) z.t.; 10 Poulidor (Fra) z.t.; 11 Van Impe (Bel) z.t.; 12 Schee pers (Ned) z.t.. 13 Vianen (Ned) z.t.; 14 Bellone (Fra) z.t.; 15 Roger de Vlaeminck (Bel) z.t.; 16 Karstens (Ned) z.t.; 23 Beugels (Ned) op 2,33; 26 Den Hartag (Ned) z.t.; 28 Dolman (Ned) z.t.; 43 Steevens (Ned) op 3,27; 44 Zoetemelk (Ned) z.t.; 45 Rentmeester (Ned) z.t.; 48 H. Jansen (Ned) op 3,55; 50 Wouters (Ned) op 7.40. (Van onze sportredactie) ACHTMAAL De tweede ronde van Achtmaal In dit seizoen, is er een geworden met veel koude wind, één lange ontsnapping, weinig pu bliek en een minimaal aantal pre mies. Ondanks dat alles, werd het een aardige koers maar niet een om lang over na te praten. Daarvoor was de ronde van Achtmaal (gewonnen) door Jan Zoons die in de spurt Ad van Overveld zijn enige tegen stander met een lange rush klop te) te sfeerloos. De verklaring was niet ver te zoeken: drie weken gele den werd er op hetzelfde circuit ook een wedstrijd uitgezet en dat door de vereniging „De Supporters". Men hoeft geen wielerkenner te zijn om te beseffen dat middenstand (leverancier van premies) en pu bliek (leverancier van entreegelden) moeilijk warm lopen voor twee zo kort op elkaar vallende evenemen ten. Waarom koos het comité „Acht maal" dan deze datum? Voorzitter J. Pellis: „Er bleef ons bij de kalen- dervengadermg weinig keus over. We konden niet anders. Overigens geloof ik niet dat u het zo somber moet zien. De bevolking hier houdt van sport." Maar diezelfde bevolking was beslist niet uitgelopen voor de tweede koers binnen 1 maand. Pel lis „Inderdaad, de belangstelling valt tegen." De bevolking (midden stand) bleek evenmin bereid om de premies met stapels bij de jury-wa gen te bezorgen. Voor de adspiranten kwamen er welgeteld 2, voor de nieuwelingen 5 en eenzelfde aantal voor de ama teurs. Pellis „Dat er weinig premies waren ligt meer aan het feit dat we te weinig op pad gingen om ze te krijgen dan aan het tijdsbestek van 3 weken." Hoe dan ook, de vraag waarom Achtmaal per se twee wed strijden in die korte tijd moest heb ben, bleef. Want dat het zijn weer slag vond op de koei's van gisteren, was toch wel duidelijk. Overigens is in Zundert de basis voor één grote koers aanwezig, want de huidige si- ADVERTENTIE) samen 720 pakketten Verkade artikelen van f 25.-. Voor elke winnaar 6 pakketten, een half jaar lang. Maak een tekst bij dit grapje (max. 10 woorden). naam: straat: ptaats:___ Knip het grapje uit, stuur het met uw tekst, naam en adres en één uitgeknipte naam van éen Verkade koek in een envelop (postzegel 25 ct) naar: Verkade-postbus 666-Zaandam. U kunt iedere week meedoen! Jan Zoons zegeviert hier gemakkelijk in de tweede ronde van Achtmaal. tuatie spruit niet voort uit een con flict tussen de twee clubs. De Acht- maalse verenigingen onderhouden bijzonder goede contacten en het feit dat er bestuursleden zijn die zit ting hebben in alle twee de organi saties bewijst dat. Het zou daarom wellicht niet onverstandig zijn eens nauwer te gaan samenwerken met als uitgangspunt één duidelijk opval lende wedstrijd. Het kan niet anders, of er moet dan een heel wat opwekkender beeld ontstaan dan gisteren, toen de 100 amateurs door slecht gevulde straten trokken en niet opgejaagd konden worden door premies. Het koersbeeld was al even mager, zij het dat de fi nale wat goed maakte. Toen namelijk ging het peloton er hard aan trekken. Het doel van die grote groepJan Zoons, Ad van Overveld en Cees van Dongen, die na 40 kilometer koers ontsnapt wa den en een constante voorsprong van 40 seconden hielden. Er vormde zich een achtervolgende ploeg met Corne- lissen, Verwey (later teruggevallen), HeLlemons, Kisner, Van de Oever, Van Leeuwen en Koster die enkele rondes voor het einde nog werd ach terhaald door tien renners onder wie Broere, Konings, Geerts. De kop groep (waaruit Cees van Dongen moest lossen) bleef echter onbereik baar. Ook voor Cornelisse, een van de meest actieve coureurs, die het nog even met een solo probeerde. Met een lange spurt, ingezet bij het doorgaan van de laatste bocht, gaf Jan Zoons zijn rivaal Ad van Over veld geen enkele kans. UITSLAGEN: Amateurs: 1. J. Zoons (Voorscho ten), 100 kilometer in 2.29.28, 2. A. van Overveld (Zegge); 3. R. Corne lisse (Amsterdam)), 4. F. Ouwerkerk (Rotterdam); 5. H. van Leeuwen (Den Haag); 6. A. Koster (Rotter dam); 7. A. Konings (Sprundel), 8. C. van de Meijden (Puttershoek); 9. H. van de Oever (Scheveningen); 10. H. Hellemons (Roosendaal), 11. B. Broere (Zegge); 12. C. Smit (Rotter dam): 13. C. van Dongen (Oud-Gas tel); 14. C. Geerts (Bavel); 15. B. den Hoedt (Slikkerveer); 16. H. Kuiper (Denekamp); 17. J. Rijnink (Am sterdam); 18. A. Knossentourg (Rot terdam), 19. F. Kisner (Amersfoort) 20. P. van Heijster (Schiedam). Nieuwelingen1. B. Hordijk (Rot terdam) 60 kilometer in 1.57.03; 2. J. Raas (Heinkenszand); 3. L. de Groot (Schiedam); 4. J. Jonkan (Boven- karspel); 5. A. Vromans (Gilze); 6. W. Schurhinzen (Rotterdam); 7. J. Vreugdenhil (Maasland); 8. A. Krans (Oudenibosch); 9 C. Stegener (Rot terdam); 10. W. Bruggeman (Brom men); 11. SintNiklaas ('s Graven deel); 12. J. Vos (Rotterdam); 13. W. Rombouts (Made); 14. F. Klootwijde (Moordrecht); 15. A. Dubbeld (Mid delbands Adspiranten 1. J. Konings (Sprun del) 30 kilometer in 47.45 2. J. Da- men (Ulvenhout); 3. M. van Nispen (Breda); 4. M. Melsen (Roosendaal); 5. A. Biddelo (Graauw); 6. M. Fran ken (Moerdijk); 7. F. Pirarol (Bre da); 8. B. Soheers (Middelburg); 9. A. van de Steen (Etten-Leur); 10. J. Gommen; (Roosendaal). HOOGERHEIDE Niemand nog was geslaagd. Alle vermetelen wa ren een voor een teruggepakt door het grote peloton. De een vroeg, de ander laat, maar na 94 kilometer was er nog steeds niemand, die zich blij vend had kunnen ontworstelen aan de greep van de jagende massa. Nog drie ronden. Kas Fiktorie uit Bergen op Zoom perste al zijn kracht op de pedalen. Met felle slagen rukte hij zich los. Tien meter, twintig. Ach ter hem schoten drie renners haastig naar voren: Peter Pennekamp uit Blokker, Theo van Poecke uit Koe wacht en Cees Frijters uit Zegge. Het enthousiasme van het publiek stuwde de favoriet uit Bergen op Zoom tot een bovenmatige krachts inspanning en Fiktorie behield zijn kleine voorsprong ook in de volgende twee ronden. De laatste kilometers echter waren hem te veel. Penne- kam, die steeds in zijn nabijheid had kunnen blijven, wipte in die laatste ronde over hem heen en liet de uit gebluste Fiktorie en het publiek slechts een desillusie. De tweede plaats, die de man uit Bergen op Zoom nog kon pakken, voor Theo van Poecke, was dan ook slechts een schamele beloning voor zijn moedige solo. Nog meer teleurgestelden Wa ren er in deze koers, waarin de ren ners elkaar niets prijsgaven. Grote namen, als Fedor den Hertog „Ik had steeds prikkels in mijn benen. Noem me maar Prikkebeen" tra den nauwelijks op de voorgrond. Na dat enkele renners, onder de drang der premiesprints, hun neus even al leen in de wind hadden gestoken vooral Wim Evertse was erg actief kwam halverwege een ontsnapping, die vrijwel de gehele koers zou be heersen. Een sterk groepje van zes met de Rotterdammer Veniks, C. van den Berg uit St.-Maartensdijk, Gödde uit Zwijndrecht, Janbroers uit Am sterdam, De Waal uit Axel en de plaatselijke favoriet Van Hoek, had den kans gezien om een kleine voor sprong te nemen. Vooral Veniks ver-' zette veel werk en het zestal ver grootte de voorsprong langzaam maar zeker tot een kleine halve mi nuut. Veniks, Van de Berg en Gödde moesten echter vroegtijdig tol be talen voor hun inspanningen en vie len weer terug in de grote groep. Vijf ronden voor het einde was het resterende drietal eenzelfde lot: be schoren. jsjjft laatste.^^diesrarooest ■zwichten .-.wasBén J'anhroers"^(';tIk kreeg geen steun meer. Ik- moest alles alleen dpen"). Toen Kas Fik torie zijn laatste slag inzette leek het pleit dan toch eindelijk beslecht. Wa re het niet, dat er nog ene Penne, kamp achter hem had gezeten. Aamateurs1 P. Pennekamp, Blokker, 100 km in 2.20.44; 2 K. Fik torie, Bergen op Zoom; 3 Th. v. Poecke, Koewacht; 4 A. Huizebosch, Nijeveen; 5 M. Bertou, Den Haag; 6 K. Tolhoek, Yerseke; 7 L. Bogers, Ossendrecht; 8 C. v. d. Berg, St.- Maartensdijk; 9 B. Solaro, Den Bosch; 10 W. Mons, België; 11 T. v. d. Valk, Zandvoört: 12 J. Blok, Kroiningen; 13 B. v. Smirren, Am sterdam; 14 J. Kieftenburg, Hoorn; 15 C. Freijters, Zegge; 16 J. Breur, Schiedam; 17 H. v. Hooydonk, Zun dert; 18 W Evertso, Zierikzee; 19 H. v. Groezen, Made; 20 A.v. d. Bunder IJzendijke. Nieuwelingen 1 J. Zuidweg, Rotterdam. 55 km in 1.18.11; T. Huy- zen, Kloetinge; 3 J. Brinkman, Rot terdam; 4 J. Akkermans, Nw Vosse- meer; 5 J. Luysterburg, Nw Vosse- meer; 6 R. Bakker, Berkhout; 7 J Hellemons, Halsteren; 8 B. Slagter. Meppel, 9 J. Voesenek, Prinenbeek 10 J. Vroegrijk, Roosendaal; 11 J. Groot, Egmond aan de Hoef; 12 A Deuzing, Halsteren; 13 T. Sijrn, Zwaagdijk; 14 A. Hopmans, Berger, op Zoom; 15 L. v. Campo, Ossen drecht. Aspiranten1 J. Kruunenburg, Zwanenburg, 30 km in 45.50; 2 J Martens, Hoeven; 3 K. v. Giling. Hoorn; 4 P. Schipperen, Prinenbeek 5 P. Bierkens, Dinteloord; 6 A. v Oorschot, Bergen Zoom; 7 G. Looyer.- stein, Noordwijkerhout; 8 J. Ver brugge, Putte; 9 J. Demmers, Bergen op Zoom; 10 Pielens, Bergen or Zoom. BLOIS (ANP) De Fransman Aiain Nogues heeft de amateurwiele. ronde van Loir en Cher gewonnen. Hij bleef in het eindklassement bijn: anderhalve minuut voor op de Poe Hanusik. De beste Nederlander was Pierre Kelleners, die als zevende ein digde. De vierde en laatste etape leverde een zege op voor Hanusik. Cees Koe ken werd op ruim twee minuten vijf de en Wim Prinsen in dezelfde tijd zevende. Eindklassement: 1 Nogues (Fr.! 14.43,27; 2 Hanusik (Pol.) op 1.24: 3 Danguillaume (Fr.) op 1.43; 4 Van Marke (B.) op 1.45; 5 Lechattellier (Fr), op 2.00; 7 Kelleners (Ned.) op 2.33; 8 Prinsen (Ned.) op 2.35; 14 Koeken (Ned.) op 3.45, 22 Spetgens (Ned.) op 8.22. KEES VAN DE WEGE (Zaamslag) is in het Belgische Rosièn achtste ge worden in een wedstrijd voor ama teurs over 120 kilometer. Winnaar werd de Belg Deveusser. DOMINGO PEBRUNA won de vijfde etappe van Baskenland. Na de etappe over 170 kilometer van Pamplona naar San Sebastian versloeg hij in de laatste meters zijn landgenoten An dres Gandarias en Antonio Gomez. CEES BAL is in Dirksland als vierde geëëindigd in een 100 kilömeterwed- strijd voor amateurs. De Amsterdam mer Jurriaans werd winnaar inde tijd van 2.32.5. met Bravenboer en Zan ting op de tweede en derde plaats. Als 15e finishte Cees van Dongen en als 16e Peter Remijn, terwijl Har ry van Groezen als 19e over de eind streep ging. Pennekamp uit Blokker gaat hier als eerste over de streep in de wielerronde van Hoogerheide. (ADVERTENTIE) KEUKENS ZONNEBLOEMSTRAAT 2 BREDA TEL.: 01600-3785Ö

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 11