MASSA-MOORD OP 100 VIETNAMEZEN Balans Philips- brand: 6 doden en 10 vermisten AUTOVERKOOP IN GLORIETIJD Weinig adem over voor „mondeling" „Operatie Cambodja" in concentratiekamp rrico Al 42 lijken lawineramp geborgen „Ze hielden niet op. Ze bleven maar schieten Vier keer kwamen ze terug. Er vielen tientallen doden....... Oecumenische werkwinkel pQfftnaffr GEEN .HAAGSE SEXPO' V0ÖRTMN DOBBEL GEMOETEN VAN PEYTON PLACE' Jordanië eist terugroepen Y S-ambassadeur SCHOOLJEUGD KOOPT BOS Bouwvakkers geen uitstel herhaling Toekijken Vier keer Werktijd zelf kiezen bij NS in Utrecht nietvergeten» Fricoeten Concentratie Ruim 2 miljoen voor gebouw van K enn edy-moord Mogelijk Vredestein- fusie met Goodrich een uitnodiging voor een bezoek aan feestelijk Rotterdam! VAN DER SPEK „Oefenen Duitse miiitairen nu ontactisch" NIEUW GEVAAR: Prijsbewust J Gymnasium ZATERDAG 18 APRIL 1970 DE VRIJE ZEEUW (Van onze red. buitenland) TAKEO (Cambodja) Cambodjaanse soldaten hebben gis teren een nieuwe massaslachting aangericht. Meer dan 100 Vietnamese gevangenen werden vermoord, doordat Cambodja- nen herhaaldelijk op hen schoten. „Zij bleven maar schieten, zij hielden niet op", huilde een jongen van 16 jaar. Dit is de grootste slachting, die bekend is van Vietnamese gevange nen. Het concentratiekamp Takeo, zoals het door de Cambodjanen wordt genoemd, is een van de vele in Cambodja, waar duizenden Vietnamezen gevangen zitten. Zij zijn opgepakt om „veiligheids redenen" na toenemende aanvallen door de Vietcong op Cambodjaans grondgebied. In dit kamp bevonden zich meer dan 200 mensen, onder wie een aantal vrouwen en kinderen die werden neergemaaid door de Cam bodjanen. De aanval werd gedaan op weeroze Vietnamezen in een hut. Takt. bevindt zich ongeveer 90 kilo meter ten zuiden van Phnom Penh. Tenminste 13 zwaargewonde Viet namezen, onder wie een kleine jon gen, lagen op de bloeddoordrenkte grond zonder medische hulp. Een zwarte massa vliegen zoemde rond de open wonden. De Vietnamezen waren te zwak om de vliegen weg te vegen. Degenen die niet gewond waren, zaten stil en ge schokt. Er bevindt zich een ziekenhuis slechts 100 meter verder, maar nie mand kwam om de gewonden te hel pen. Enkelen warén duidelijk ster vende. Cambodjaanse soldaten ston den in de buurt en keken naar de kreunende, zich in bochten wringende mensenmassa door het hek. Ly Yang Pat een van de 41 overleven den, vertelde dat de troepen even na de schemering waren gekomen. Zij begonnen direct op de Vietnamezen te schieten die in de hut zaten na hun schamele avondmaaltijd. Ly verklaarde, dat de slachting zon der waarschuwing was begonnen: „Wij konden ons nergens verbergen". Terwijl de gewonden en de ster venden na de eerste aanval kreunend op de grond lagen, kwam binnen en kele uren d!e tweede aanval. De sol daten kwamen in totaal vier keer te rug en beschoten hun weerloze slachtoffers met automatische gewe ren. Thanh Kim Sia (56) de vader van tien kinderen zag twee van zijn zo nen sterven. „Waar is mijn vrouw? Waar zijn mijn andere kinderen? Ik weet het niet. Zij namen mij en mijn twee zonen mee", aldus Thanh. „De soldaten zijn nog teruggekomen om de doden op te halen. Zij laadden de lijken in drie vrachtwagens die vol UTRECHT (ANP) De on geveer 3.000 personeelsleden van de NS, die werkzaam zijn in het hoofdgebouwencomplex van de spoorwegen in Utrecht, mogen deze zomer bij wijze van proef zelf hun werktijden bepalen. Vanaf 2 mei tot 25 september hebben ze de keus uit drie mo gelijkheden van aanvang en ein de van de diensttijd. De NS wil met deze spreiding een steentje bijdragen aan de af vlakking van d® ochtend- en avondspits, en hoopt, dat vele andere grote bedrijven dit voor beeld zullen volgen. (ADVERTENTIE) FRICO, KAAS MET EEN GROTE K waren", voegde hij eraan toe. Een aantal buitenlandse cotrrespon denten kwam even later bij het kamp aan. De overlevenden smeekten de journalisten niet weg te gaan. „Als u weggaat, dan worden wij vannacht nog gedood", aldus een van hen. De Vietcong heeft gisteren geëist .dat Cambodja „onmiddellijk een ein de maakt aan de slachting van Viet namese burgers, anders zal het land de consequenties moeten aanvaarden van deze barbaarse misdaden". Een grote Zuidvietnamese en Ame rikaanse troepenmacht wordt gecon centreerd ten noorden en ten zuiden van deze belangrijke grenspost. Het feit dat duizenden Zuidvietnamese soldaten alsmede een ondersteunende Amerikaanse troepenmacht met uiterst geheime elektronische appara tuur zodanig zijn opgesteld, dat zij onmiddellijk Cambodja kunnen bin nenrukken, bedreigt laastgenoemd land met nieuwe ellende. Er zijn nog geen aanwijzingen, dat de Amerikanen in Cambodja zullen gaan opereren, maar Zuidvietnamese strijdkrachten zijn thans 15 km Cam bodja binnengedrongen. (Van onze redacteur geestelijk leven) DEN HAAG Het oecumenisch Actiecentrum organiseert op 9 en 10 mei bij Kerkenwereld te Driebergen een „oecumenische werkwinkel" voor nieuwe ideeën, gesprekswerk en ac tie. Hiermee hoopt het O AC een nieu we stimulans te geven aan het plaat selijke oecumenische werk. DALLAS (AFP) De school- boekenopsiagplaats in Dallas, vanwaaruit Lee Harvey Oswald op 22 november 1963 de dodelij ke schoten op president John F. Kennedy zou hebben afgevuurd, is op een veiling voor 2.350.000 in andere handen overgegaan. De nieuwe eigenaar is een zaken man uit Nasville die al een col lectie voorwerpen bezit betref fende de familie Kennedy. (Van onze financiële redactie) DEN HAAG Het gerucht, dat Vredestein gaat fuseren wordt steeds sterker. Als voornaamste kandidaat wordt Goodrich genoemd, een van de groot ste Amerikaanse bandenfabrieken. De directie heeft gisteren de on dernemingsraad ingelicht. Vandaag worden besprekingen gevoerd met de vakbonden. Bij Vredestein Werken 6000 werknemers, men verwacht niet dat er ontslagen zullen vallen. (ADVERTENTIES) de borrel voor klinkklaar genot - ijskoud Meestermixture van 35% alcoihol en 56 exotische kruiden. Niet zoetig, maar pittig-fris en lekker-apart. Gezondheid! hele fles f. 14.95 halve fles f. 7.95 1110 fles f. 2.55 3 Mei gaat COMMUNICATIE 70 van start! Het grote feest waarmee Rotterdam 25 jaar bevrij ding en wederopbouw'viert. Vele attracties! HAVODA^, de spectaculaire ma quette1 van 's werelds grootste haven. Een kabelbaan door Rotterdams centrum. DOL- FIRODAM, Rotterdams fonkelnieuwe dolfinarium. Nederlands hoogste punt, de Euromast. Nu 170-m hoog/ 5 Maanden lang is Rotterdam een stad In feesttooi. Feest in de talloze nieuwe restaurantjes en cafeetjes, die door heel Rotterdam in vrolijke paviljoens worden gebouwd. Waar u ook komt, wanneer u ook komt, 5 maan- k den lang is het feest In Rotterdam! bevrijdingsdag viert u in Rotterdam! 5 Mei is Rotterdam hoofd- en hofstad van Neder- land. Het koninklijk huis vereert Rotterdam met een bezoek. Officiële opening van C 70 met een grote Zweed se wittebroodmaaltijd om 13.00 uur. Om 14.30 uur een spectaculair défilé van haven- en transport werktuigen met zelfs echte schepen van haven politie e.d.Om 21.00 uur première van het fasci nerende klank en lichtspel over Rotterdams geschiedenis bij de St. Laurenskerk. 22.45 uur groots vuurwerk. Vele, vele andere evenementen. Bezoek het nationale bevrijdingsfeest In Rotterdam! Rotterdam Communicatie 70 Feestelijke ontmoeting van mens en stad I (Van onze correspondent) GENT Leden van de Gentse politie en brandweer zochten gisteren nog de. hele dag naar slachtoffers in de puinhopen van de door een brand totaal verwoeste kartonfabriek Philips-Bowater in Gent. Zes lijken waren vrijdagavond reeds geborgen, tien vermisten liggen nog onder het puin. Dertig mensen moesten voor korte tijd in het zieken huis worden opgenomen. De brand was donderdagavond uitgebroken. Er werkten op dat ogen blik 150 mensen in de fabriek. Philips-Bowater-Gent is een van Euro pa's grootste fabrieken van golfkarton. De fabriek zal zo snel moge lijk worden herbouwd. Intussen zullen de belangen van allen, die door het stilliggen van het bedrijf zijn getroffen, worden behartigd. De schade bedraagt meer dan f 25 miljoen. DEN HAAG (ANP) De sex- expositie in de Houtrusthallen in Den Haag gaat niet door. De organisators hebben vam bur gemeester mr. V. G. M. Marijnen be richt ontvangen, waarin het besluit stond vermeld, dat geen vergunning voor de expositie wordt verleend. Gevreesd wordt, daithet mogelijk zal zijn binnen de grenzen van de strafwetgeving te blijven. (Van een onzer verslaggevers) CALLANTSOOG Het Tweede Kamerlid Van der Spek (PSP) heeft de minister van defensie een aantal vragen doen toekomen, waarin hij informeert naar de komst van 300 Duitse militairen in het oefenterrein 't Dotgat nabij Callantsoog. Hij vraagt, waarom de Duitse troe pen hiervoor per se naar Nederland komen. Verder merkt hij op, dat het in verband met de herdenking van de bevrijding in 1945 een ontactische zet moet worden genoemd, juist nu toe stemming te geven voor dergelijke oefeningen. (Van onze redactie buitenland) AMMAN Jordanië heeft gisteren de terugroeping geëist van de Ame rikaanse ambassadeur Harrison Sym- mes. Volgens koning Hoessein heeft hij geadviseerd Joseph Sisco niet naar Amman te laten gaan. Sisco, Ameri kaans onderminister van buitenland se zaken en speciaal belast met het Midden-Oosten, maakt een tournee door dit gebied. DEN HAAG (ANP) De leerlin gen van de 16.000 scholen voor basis- en voortgezet onderwijs in ons land gaan op initiatief van onderwijzer J. Waninge dubbeltjes inzamelen om in het Europese natuurbeschermings jaar 1970 een bos van 25 ha op de Veluwe aan te kopen en zo veilig te stellen. DEN HAAG (A.N.P.) Minister W. den Toom van Defensie verwacht van een algemene regeling tot uitstel van herhalingsoefeningen voor bouwvakarbeiders nagenoeg geen verhoging van de produktie in de woningbouw, gezien de betrekkelijk korte duur van dergelijke oefenin gen. Hij ziet geen aanleiding om de oefeningen niet door te laten gaan (Van onze redactie buitenland) SALANCHES Tot nu toe zijn 42 van de 72 personen, kinderen en volwassenen, die zijn omgekomen bij de lawineramp die te Passy een kin dersanatorium grotendeels ver woestte, geborgen. Twaalf man van de reddingsploeg zijn gisteren gewond geraakt door drie nieuwe sneeuwverschuivingen, die zich hebben voorgedaan bij het toneel van de lawine van eergiste ren. Het werk moest men stopzetten wegens nieuwe lawines. Alle pogin gen de grote massa's rots en aarde tegen te houden, zijn mislukt. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM In de eerste drie maanden van dit jaar zijn er in ons land 100.435 personenwagens ver kocht. Dat is 21 procent meer dan in dezelfde periode van vorig jaar toen de totale verkoop over het eerste kwartaal uitkwam op 83.000 stuks rond. De laatste tien dagen van maart is de animo om een nieuwe auto te kopen flink aangetrokken want ruim 1300 wagens per dag, vonden toen een nieuwe eigenaar. General Motors (Opel en Vaux- hall) voert de ranglijst aan met een marktaandeel van 13,8 procent. Ford, Ford Duitsland en Ford Engeland zijn in de telling samenge voegd, is over het eerste kwartaal goede tweede met een marktaandeel van 11,6 procent. Op de derde plaats komt Volkswagen met 10,3 procent. De Franse merken als Renault, Simca en Citroën hebben de uitste kende start in de eerste twee maan den goed voortgezet. Ze hadden mee, dat hun prijzen minder sterk zijn gestegen, dan die van de andere merken. Bij Renault is de R-6 mo menteel de meest verkochte wagen, bij Citroën gaat de grootste belang stelling uit naar good-old 2 CV. De Fransen moestenalleen Fiat in de rangschikking voor laten gaan. Fiat wordt nog steeds geplaagd door le veringsmoeilijkheden wat betreft de 128, die in Nederland een groot aan tal kopers vindt. Het marktaandeel van Fiat, 10 procent, is zeker niet slecht. Peugeot blijft ook goed in de markt liggen. Ten opzichte van het zelfde kwartaal in 1969 is er zelfs sprake van een fikse vooruitgang want Peugeot komt nu op een marktaandeel van 4,6 procent, een vol procent meer dan een jaar ge leden. Bij een omzet van 100.000 betekent dit een groei van maar liefst 1000 wagens. Typerend voor de nog steeds aan wezige prijsbewustheid van het Ne derlands autokopend publiek is dat Citroën in ons land na Frankrijk de meeste auto's verkoopt. De sportjournalistiek, naar meer en meer voetbal snakkende lezers, (de anderen moeten dit zeker niet over slaan!) kent zoals alles op dit on dermaanse, en sinds maandag weten we: niet alleen hier zijn grenzen al liggen die soms een heel eind weg. Hoever weg, mag u zelf uitmaken na lezing van enige staaltjes uit een ver slag van FeijenoordLegia Warschau deze week in een van de vele kran ten die ons land ondanks veel fusie- geweld nog rijk is. „De strelende kopbal van Willem van Hanegem en de Apollo-inslag van Franz Hasil hebben Rotterdams- Zuid de mooiste 6 mei van onze jaar telling in het vooruitzicht gesteld". Wat met die Apollo-inslag bedoeld is zullen we wel nooit weten, maar één troost: bij de NASA weten ze het ook niet. Goed, verder. „De trilogie van de twee-nul is voltooid. Waar AC Milan, waar Vor- warts Berlin hun Waterloo vonden, is nu ook Legia Warschau bijgezet in het mausoleum der Feijenoord-tegen- standers. Voor de sarcofaag staat thans het Schotse Celtic. Op de och tend na de avond tevoor zullen we weten of ook zij ten hemel mogen varen". Toch hè, kan ik mij voorstellen, dat er heel wat mensen zijn die gewoon in die krant willen lezen hoe Feije- noord-^Legia is verlopen, en kom daar dan maar eens achter als je toe vallig niet meer zo goed weet wie wanneer waar zijn, of haar, Waterloo heeft gevonden. Evenzeer kan ik mij voorstellen dat dat oude Nederlands woordenboek van je onlangs door je zoontje onder handen is genomen, met het gevolg dat uitgerekend de hele „S" e.v. uit wijlen je complete standaardwerk is gescheurd, inclusief de Nederlandse betekenis van „sarcofaag". Afgezien nog van het FEIT, dat veel mensen helemaal geen woorden boek in huis hebben. Ja, mógen ze? En mogen ze dan a.u.b. toch weten hoe Feijenoord heeft gespeeld? Maar u hebt gelijk, dat vergeten meer jour nalisten, ook in Zuidwest-Nederland. „Ik vind het erg leuk om met de koningin aan een tafel te lunchen", (zomaar een 18-jarig meisje uit As sen, dat deze week tijdens het bezoek van de koningin aan het noorden zo maar met H.M. mocht meeëten). Ik zou het niet leuk vinden, want dan moet je met mes en vork en nog veel meer maar een beetje eten. Op haar vragenformulier voor de Bredase enquête over ontwikkelings hulp had een meisje van 15 geschre ven: „Waarom wordt aan dames en vrouwen bij het te kommunie gaan geen voorrang verleend?" Ik zou zeggen, kleine dolle Mina, omdat kerkpaden in de ogen van de wetgever vallen onder het hoofdstuk „Eigen weg". Rest mij nog een doordraver te be noemen. De doordraver van de week, lijkt mij de. Apollo-13. Want wat er- ook fout ging, dat ding bleef door draven. Gelukkig maar. Omdat we onze portie van de week wel weer gehad hebben, omdat het Apollodrietal veilig thuis is, en om dat naar verluidt de lente ein delijk van zich laat horen: een pret tig, rustig, gewooq gezellig weekein de voor u allen! MERIJN (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG Wie gedacht mocht hebben, dat hij het naderend af sterven van de middelbare school voor meisjes (in 1972 vindt het laatste eindexamen plaats) de kan didaten met zachtheid behandeld zullen worden, is wat de schrifte lijke opgaven betreft bedrogen uit gekomen. Het eindexamen dat de ruim 6600 kandidaten deze week opgedragen kregen, is in het alge meen pittig uitgevallen. Zo zeifs, dat de normen wel ruim gesteld zullen moeten worden, willen de examencommissies voorkomen, dat er voor vele meisjes al een onvol doende op het papier staat voor het mondeling examen begonnen is. Echt plezierig MMS-werk brach ten feitelijk aileen de onderwer pen voor het Nederlandse opstel. Daar werden suggesties gedaan van een actualiteit waarmee de kan didaten zelfs van te voren reke ning hadden kunnen houden: „De Fabeltjeskrant", „Zoals de ouden zingen, piepen de jongen niet", „Jeugd en Industrie", „Openheid, een woord van deze tijd", „Achter de spandoeken aan". Minder geslaagd lijkt ons de keu ze voor de Nederlandse tekstbehan deling, gekozen was een essay van prof. dr. P. J. Bouman over we tenschap en werkelijkheid uit „het generatieprobleem". Over deze tekst kunnen we als examenopgave moeilijk enthousiast worden, omdat ze populair gezegd barst van de vreemde woorden en in de tweede plaats omdat dit gen re tekst eerder voor gymnasiasten dan voor de MMS geschikt is. We geven toe, dat de vragen ver standig waren gesteld, zodat de kan didate daaraan houvast kan heb ben gehad, maar om de tekst van prof. Bouman goed te begrijpen is een zeker algemeen inzicht nodig, dat niet in de eerste plaats van ijver en feitenkennis afhankelijk is. De vertaling uit het Engels was tamelijk begrijpelijk. Moeilijker qua inhoud was de op gave Frans: een kenschets van Frangoise Sagan uit Maurice Na- deau's boek „Le roman frangais depuis Ia guerre". Een vertaalopga- ve die het gymnasium niet ont sierd zou hebben. Voor Duits was een stuk gekozen dat draaide om Cervantes' Don Qui. chotte, nogal gevarieerd van sfeer, maar met geniepigheid,jes waarover een buitenstaander gemakkelijk heenkijkt. Zal elke kandidate direct onderkend hebben, wat de „Man- cha" is?? Wat de schrijver met Spitzenschleier en Schweifen der Phantasie bedoelt? De eindexamen-kandidaten van het Mulo begonnen maandag met Nederlands. Ze moesten eerst aan de hand van een tekst een aantal vragen beantwoorden. Die tekst draaide om nogal eigenaardige per sonen en dat zal sommige kandida ten beslist hoofdbrekens hebben gekost. De opstelopdrachten waren gedeeltelijk zeer eigentijds, maar of de onderwerpen de kandidaten heb ben kunnen inspireren tot een ge fundeerd betoog is sterk de vraag. Duits bleek geen eenvoudige, maar toch goede opgave. Meetkunde liet behoorlijk te ma ken opgaven zien. Dinsdag werden de kandidaten getest op Engels, Frans, algebra, bedrijfsrekenen en boekhouden. Het algebra voor de A-kandidaten liet redelijke opgaven zien. Weinig positief kunnen we zijn over bedrijfsrekenen. Boekhouden gaf meteen al een lastige opgave I te zien. In folio I stond een over bodig gegeven, dat misleidend werkte. De B-kandidaten kregen woens. dag voor algebra opgaven van be kend type, ofschoon met name op gave 2 tamelijk ingewikkeld was. Met meet- en natuurkunde zul len de kandidaten niet al te veel moeite hebben gehad. Gistermiddag werd voor de gym nasiasten het schriftelijk deel van hun eindexamen afgesloten met de onthulling van het departementaal geheim, wat er voor het mondeling gedeelte is in- en uitgeloot. De 3350 kandidaten voor het beta-diploma mogen hun natuurkundeboek dicht- laten want in de natuurwetenschap pelijke sector zijn scheikunde en biologie ingeloot, wat de klassieke talen betreft worden de 2650 alfa' ondervraagd op Grieks proza en La tijnse poëzie. Zeer zwaar was de opgave Ne derlandse tekstbehandeling. In twee- a driehonderd woorden moesten ze een 2100 woorden tel lende academische openingsrede van de Groningse rector-magnificus prof. dr. J. Snijders samenvatten. Toegegeven zij, dat de opgave een heerlijk actueel karakter had, maar ze lijkt ons meer geschikt voor er varen dan voor aankomende stu denten. Actueel én plezieriger wa ren de onderwerpen voor het opstel: „De factor mens als oorzaak van verkeersongelukken", „Dwang in de vrijetijdsbesteding?", „Pleidooi voor een nieuw schoolvak: wereld literatuur", „De eerste mens op de maan", „Moet de jaarlijkse bevrij dingsherdenking beëindigd wor den?", „De grote stad, toevluchts oord en plaats van ballingschap", „Partijvernieuwing, moeilijkheden en mogelijkheden", „Het relatief geringe gebruik van jeugdpaspoor- ten". De meer dichterlijke keuze mogelijkheid was ditmaal gezocht bij C. Buddingh: „Zeker, een reken machine is een wonder, maar nog altijd iets kleiner dan een mug". Bij klassieke talen waren ook dit jaar vooral Plato en de tragici (Grieks) en Tacitus en Cicera (La tijn) het meest in trek. Terwijl de alfa's hun klassieken deden, mochten hun beta-collega's op de wiskunde zwoegen. Tot grote verbazing van velen ontbrak in de algebra een vraagstuk over „rijen". In de goniometrie en analytische meetkunde zaten een paar fraaie vondsten. Zoals gewoonlijk bleek de eerste opgave bij stereometrie een „weg gevertje". Zowel het tweede als het derde vraagstuk draaiden om een kubus. Niet slecht te spreken waren de meeste gymnasiasten en hun do centen over de vertalingen uit het Frans, Duits en Engels. Engels was 'n fragment uit Cyril Garbett's „In an age of revolution". Actueel van inhoud, met nogal lij vige zinnen, maar niet te veel in wikkelde begrippen. Frans bracht een fragment uit André Maurois' „Historie de la France", een stuk waarbij de gym nasiasten steun moeten hebben ge had van hun kennis van het Latijn. Bij Duits ging zoals gewoonlijk op: niet moeilijk te begrijpen maar niet gemakkelijk in goed Neder lands weer te geven. De titel: „Aus einer Ansprache an Heinrich BöII. Terecht vond menig kandidaat de opgave Duits de lastigste van de drie moderne talen. HBS a en b gaan volgende week donderdag nog een of meer dagen door. ook voor de experimenterende HAVO-schoIen klinkt trouwens donderdag pas de finale. En nu: on naar „het mondeling". Scholen die er vlug bij zijn, moe ten reeds 11 mei de poorten voor ^ames en •'"pe gecommitteerden en examinators open zetten.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5