Plannen voor hotels en bungalows voor recreatie aan kust Schouwen Afbraak sluiswachtershuis GROOTSE PROJECTEN OP STAPEL Consumentenbond - onderzoek naar zeewater Decoratieschilder benadert Delfts blauw Wat geeft u uw vrouw, uw verloofde uw dochter? Vier inbraken in Rilland SPREEKBEURT BEKEND JOURNALISTE Hervormde toogdag 28 april in Goes Vijfentwintig jaar zonder brokken Ouderavond De Vakschool nstuiff zeeland Liep; tonaal centrum woonwagens komt in Goes ZOMERSEIZOEN 1970 éb VISSEN MET SLEEP NET VERBODEN INOOSTERSCHELDE Alliance Francaise Iets frisser Eerste object Italië vanaf f209.- Tirol Oostenrijk vanaf f 179.- The Underground bestaat één jaar Uitvoering van het Nieuwlands Jeugd- en Kinderkoor VAN MENSEN DINGEN EN DADEN Pfaff naaimachinehuis Zaterdag 18 april 1970 DE VRIJE ZEEUW foijf (Van onze correspondent) Teneinde vissers te weren van de oester- en mosselpercelen in de Oos- terschelde zal een wijziging aange bracht worden in de algemene voor waarden voor verhuur van bovenge noemde gronden. Alleen vissers die vissen met gewone hengels ot met een speciale hengel, worden door de wij ziging niet geweerd. Aan de huurders van de oester- en mosselpercelen is het volledige visrecht toegekend. Het vissen met een sleepnet is ver boden op de verhuurde percelen. 1 (Van onze correspondent) RILLAND-BATH Dl de nacht van donderdag op vrijdag is in Ril- land-Bath op vier plaatsen ingebro ken. Twee inbraken werden gepleegd in twee winkelbedrijven (bij zuivel handel M. Steketee en de brandstof- fenhandel bij de firma Meeuwsen). De andere twee inbraken waren bij café Suykerbuyk aan het Station en in cafetaria Lobbezoo. De buit was gering, namelijk en kele honderden guldens. Een onder zoek is ingesteld door de plaatselijke politie, in samenwerking met de dis trictsrecherche te Middelburg en de technische recherche uit Den Haag. De daders zijn door w.c.- en douche raampjes binnen gekomen en door een slecht gesloten achterdeur. (Van een onzer verslaggevers) GOES Frankrijks meest voor aanstaande journaliste, madame Sa bine Berritz, zal volgende week vrij dag (24 april) voor de Goese afde ling van de „Alliance Frangaise" in het Goese lyceum een lezing houden over „Een eeuw vrouwelijke journa listiek". Sabine Berritz is sinds 1936 journa liste. Zij is de stichtster van het be kende, blad „Confidences", was ver volgens hoofdredactrice van Marie- Claire, tot 1945, werd oorlogsverslag geefster en werd in 1948 werd be noemd tot chef-redactrice bij Marie- France. Vervolgens bekleedde zij de functie van hoofdredactrice van „Presses de la Cité". Op het ogenblik is Sabine Berritz raadgeefster van de redacties van Pion en Presses de la Cité. Voor haar activiteiten tijdens de Tweede We reldoorlog kreeg zij die Medaille de la Resistance. (Van onze correspondent) GOES Op dinsdag 28 april or ganiseren de hervormde vrouwen groepen van de CJVF in Zeeland in de Grote Kerk in Goes een toogdag welke om 10.00 uur begint. In de morgenuren zal ds. E. Kro- neburg uit Middelburg spreken over het onderwerp „Op weg naar een •nieuwe wereld met nieuwe waar den". Daarna is er samenzang. Om half twee 's middags begint het to neelstuk „De distel of Pietje de Landloper". Vooruitzichten voor zondag en maandag opgesteld door het KNMI op vrijdag 18.00 uur. Enkele buien. Perioden met zon en ongeveer nor male temperatu ren.. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: 1 tot 7, min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal, max. temp.: omstreeks normaal. Kails op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 2 tot 8, min. temp: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal, max. temp: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. (Van een onzer verslaggevers) RENESSE Er staan op Schouwen-Duiveland plannen op stapel voor honderden bungalows, tweede woningen, landhui zen, een of meer hotels, winkelcentra, midget-golfbanen, rui terpaden, wandelpaden- tennisbanen, diverse horeca-bedrijven en automatenhallen. In Renesse is voor de realisatie en exploi tatie hiervan de „Beheers- en Exploitatiemaatschappij Zee land N.V."opgericht. Het is een dochtermaatschappij van het exploitatiebedrijf Kavero N.V., eveneens te Renesse. De Kavero en de N.V. Zeeland gaan zich respectievelijk als holtlingmaat- schappij en exploitatiemaatschappij bezighouden met diverse recreatie-objecten. Beide maatschappijen zijn gevestigd in het (eigen) bungalowgebied aan de Hoogeboomlaan in Renesse. De N.V. Kavero heeft daar al diverse woningparken gerealiseerd: „Het Ongerepte" met 60 bun galows, de „Westhoek" met 15, de „Wilshoek" met 25 en de „Sprong" met 37 woningen. Men is nog bezig met het grootste bungalowobj eet „De Bongerd" met 92 bungalows. Met Pinksteren hoopt men daar ook een supermarkt te openen, waar van de firma Kok uit Goes het toe leveringsbedrijf wordt. Kavero blijft de eigenaresse van de winkel. De N.V. Kavero wil het hele re creatie-areaal van Schouwen-Duive land bestrijken. Zij maakt de plan nen, geeft opdrachten aan architecten, besteedt ze aan en geeft haar, een maal gerealiseerde, eigendom in pacht aan de dochtermaatschappij. Van de zijde van de directie van Kavero wordt verteld dat het niet gezegd is, dat de N.V. Zeeland altijd de exploitatie krijgt.. Bijvoorbeeld niet als het een project betreft, dat niet in de lijn of binnen de moge lijkheden van de dochtermaatschap pij ligt. Er zijn plannen voor hotelbouw, maar die zijn nog zo weinig con creet, dat er niets over bekendge maakt kan worden. Wel in een ver stadium van voorbereiding is een groot park in Brouwershaven. Het betreft hier de bouw van totaal 300 zogenaamde „tweede woningen" in het toekomstige park „De Osse". Voor de eerste fase, die binnen drie jaar gereed moet zijn, zijn 150 bungalows in voorbereiding. Nog deze zomer zullen voorbereiding. Nog deze zomer worden genomen. De fundering van de modelbungalow ligt al klaar. Het project ligt binnendijks en zal gren zen aan de toekomstige jachthaven. Een groot plan voor een recreatie gebied van 100 hectaren aan de Ho ge Zon tussen Haamstede en Renesse is nog in een vroeg stadium van voorbereiding. De N.V. Kavero voert hierover nog besprekingen met de plaatselijke stedenbouwkundigen en de Heidemij. In het gebied, dat zal worden begrensd door de Roelandtse- de Paulientjesweg komen: landhuizen, caravans en winkelcen- trum, bungalows „tweede woningen", ruiterpaden, fietspaden, voetpaden tennisbanen midgetgolfbanen, dienst woningen en groengordels. Ter plaatse zijn nu boomgaarden. Over enkele weken hoopt men met de verwezenlijking van de plannen te kunnen beginnen. Een pluspunt voor dit project noemt de heer P. U. B. van der Veer, technisch directeur van Kavero, „het recent doorge drukte rioleringsplan van Wester- schouwen". De grond blijft van de huidige eigenaren. Zodra het park gerealiseerd is, wordt een contract voor erfpacht gesloten. De landbou wers en fruittelers, die nu op het terrein werkzaam zijn krijgen van de Kavero een nieuwe baan aangebo den. In verband hiermee (werkver schaffing) heeft de N.V. aan de re gering een subsidie aangevraagd. De woningen, die in het gebied staan, komen allen in de groengordel te liggen. Er zal hoogstens hier en daar een oude schuur moeten verdwijnen, aldus de heer Van der Veer. Een plan voor maar liefst 800 tweede woningen" in Zonnemaire, onder Brouwershaven, in opdracht van Ka vero door de Heidemij ontworpen, is nog in een pril stadium van bespre king. In Haamstede wordt volgende week vrijdag een object van de N.V. Be heers en Exploitatiemij. Zeeland ge opend; het betreft feitelijk een her opening, omdat het hier gaat om het bekende restaurant „De Zee meermin", dat door Kavero is op gekocht, en waarvan vrijwel het ge hele personeel is vervangen. Dit is het tweede beheersobjcct van de N.V. Zeeland. Het eerste was de eerste Bar-dan cing van het eiland: The Game in Renesse. The Game heeft een bar op de eerste verdieping en een au tomatenhal o.p de begane grond. Het betrof hier een oud pand, dat door Kavero is verbouwd en dat Het vorig weekeinde in gebruik werd geno men. De directie van de N.V. Ka vero wordt gevormd door: de heer P. van de Waarseburg (hoofddirec teur) directeur van een accountants- bedrijf in Rotterdam, de heer K. Ka- bouw, eigenaar van een schilders bedrijf in Rotterdam en de heer P. U. B. van der Veer, architect. De heer Van der Veer verzorgde in de beginperiode van de N.V. zelf de meeste ontwerpen, maar heeft deze taak de laatste tijd wegens tijd gebrek moeten laten vallen. Wel heeft de heer Van der Veer nog on langs de opdracht aanvaard voor ont werpen van een groot bungalow park in Renesse, in opdracht van de personeelsvereniging van de PTT, die ook de grond in haar bezit heeft. aVn de zijde van de directie wordt verzekerd, dat het voornamelijk op economische gronden praktisch on mogelijk is, dat de N.V. Kavero schil dersopdrachten geeft aan 't eigen be drijf van directeur Kabouw. Men werkt met vaste aannemer en onder aannemers op basis van aanbeste ding met open begroting. De „vas te" aannemer is de firma gebrs. Holm uit Zierikzee. Het hoofdkantoor van de Kavero in Rotterdam zal in zijn geheel wor den overgebracht naar Renesse. De N.V. Kavero werd iiï 1965 opgriebt. De nieuw-opgerichte N.V. Zeeland („de koninklijke goedkeuring is al binnen") heeft een vijf-mans di rectie, waarvan buiten de directie van de moedermaatschappij, ook de heren C. L. Boon te Schiedam en L. Zijdemans te Zwijndrecht deel uit maken. Van dochter- en moedermaat schappij z'jn de directieleden tevens de enig-aandeelhouders. (ADVERTENTIE) 10-DAAGSE REIZEN Volledige hotelverzorging. Vraag gratis prospectus. REISBUREAU DE PELIKAAN Broekhem 46, Valkenburg (Limburg), tel. 04406-2523 (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE Vanavond viert de Soos „The Underground" het eenjarig bestaan. De bekende Beat- groep „Desolation" zorgt voor de mu ziek. Op deze avond worden gratis plakkers van de soos uitgedeeld. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandse Consumentenbond begint nog deze week met een grootscheeps onder zoek naar de kwaliteit van het zee water voor de gehele Nederlandse kust en de kwaliteit van de binnen wateren in de omgeving van toeris tische centra. Extra aandacht zal wor den besteed aan het zeewater voor de kust tussen Oostvoorne en Kat wijk. De Consumentenbond is nogal ge schrokken van een door de Belgische consumentenbond gepubliceerd rap port, waarin met name ook gewaar schuwd werd voor de slechte kwa liteit van het zeewater voor de kust van Vlissingen en die van Scheve- ningen. Wanneer de eerste resultaten van het Nederlandse onderzoek bekend gemaakt zullen worden is nog niet aan te geven. De gemeente Den Haag, die verant woordelijk is voor de kwaliteit van het zeewater voor de Scheveningse kust heeft al eerder gezegd het Bel gische rapport tendentieus te vin den. Gezegd werd dat de vervui ling minder is dam bijvoorbeeld voor 1967 toen een nieuwe rioolpersleidmg gereed kwam. De gemeente bleek echter niet bereid de cijfers bekend te maken van de regelmatige onder zoekingen van het zeewater door de Haagse G.G. en G.D. Een woordvoerder van de Consu mentenbond vpnd vooral dat laatste „een merkwaardige zaak. Nu die ge gevens niet openbaar gemaakt wor den zijn we wel genoodzaakt het water zelf te onderzoeken. We ho pen dat men de gegevens alsnog zal publiceren". Volgens het persbureau A.P. drijft dr. Fernand Alexander hoofd van het grootste Belgische medische cen trum voor zeetherapie de spot met de berichten over het gevaar van cholera, typhus en dergelijke aan de Belgische kust. Wel vindt dr. Alex ander dat er aan de vervuiling iets gedaan moet worden. In het Belgische centrum zijn voort durend 700' kinderen en een groot aantal toeristen onder behandeling voor atshma en dergelijke. Slechts eenmaal is het voorgekomen dat de aerosol-behandeling moest worden stopgezet omdat kiemen in het wa ter waren aangetroffen, die de Ion- (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het oude sluis wachtershuis aan de voormalige Rib- bense brug in Terneuzen wordt op dit ogenblik afgebroken. De afbraak van het pand was al bij het begin van de kanaalwerken voorzien, omdat het huis in de wa terkering staat. De na de sloop vrijgekomen grond zal als onderdeel van een aan te leg gen groenstrook worden gebruikt. De firma Vermeulen uit Breskens voert de sloopwerkzaamheden uit gen hadden kunnen binnendrongen. Hoewel dr. Alexander de spot drijft met de alarmerende berichten stelt hij wel dat het zeewater „heel goed binnen een paar jaar zijn he lend vermogen zou kunnen verlie- gen hadden kunnen binnendringen, doende vermengd met het water van open zee. Een deel van de zeefauna en flora in Bretagne is verdwenen en de Oostzee verkeert in groot ge vaar. Het is de hoogste tijd iets te doen", aldus dr. Alexander. (Van een onzer verslaggevers) GOES Vijfentwintig jaar heeft de heer J. Polderman als chauffeur van de N.V. Schipper gereden zon der ooit bij een ongeval betrokken te raken. Dit opmerkelijke feit memo reerde de heer C. Post, directeur van Schipper-Noord N.V., gisteravond tij dens een bijeenkomst in „Slot Osten- de" in Goes, waarbij twee jubilaris sen van de n.v. werden gehuldigd. De heer Polderman kreeg voor zijn 25-jarig dienstverband uit han- d'en van zijn directeur een bandre corder; de heer J. Westveer, draaier en fijnbankwerker („Een man van weinig woorden, een bijzonder nauw gezet werker") kreeg ter gelegenheid van zijn 25-jar'g jubileum van de heer Post een radiotoestel aangebo den. Aan de huldiging was ook een feestelijke „familie-avond" voor het gehele personeel van. de Schipper- Noord- N.V. verbonden. De Goese to neelgroep „Pliatogo" voerde het to neelstuk „Gevaarlijk snoepgoed" op. Na afloop werd gedanst op muziek van het duo „Jaap en Kees" uit Oos- (Van onze correspondent) GOES De scholengemeenschap van De Vakschool heeft in Goes haar jaarlijkse ouderavond gehouden. De ze avonid werd ook door de leerlingen bezocht. Mej. C. Dominicus gaf een over zicht van de mogelijkheden tot Voort zetting van de studie aan de school. Na de algemeen vormende opleiding kan men onder meer een vierjarige cursus gaan volgen voor lerares naaldvakken en lerares huishoudelij ke vakken. Mej. Joziasse gaf daarna een voorlichting over het beroep van diëtiste en de opleiding daarvoor. Enkele leerlingen van de cursussen naaldvakken en huishoudelijke vak ken, brachten daarna het voorbije leerjaar al zingend en spelend in beeld. Tevens hadden ze een kleine tentoonstelling ingericht over koffie en kaas. Bij het onderwerp koffie werd ook het ontwikkelingswerk niet vergeten. NIEUW- EN SINT JOOSLAND Dezer dagen gaf het Nieuwlands Jeugd- en Kinderkoor met medewer king van het Nieuwlands Meisjes koor, onder leiding van mevrouw M. Francke-Davidse een uitvoering in het verenigingsgebouw „De Arne" te Arnemniden. De pianobegeleiding was in handen van mevrouw L. Beukert-de Graaf. De opening geschiedde door de pre sidente vam de vereniging mevrouw A. van Moolenbroek-Siereveld, die speciaal ds. P. Siderius uit Nieuw- land en de bestuursleden van het Nieuwlands dameskoor en Ritthem- se Jeugdkoor welkom heette. Als ope ningslied werd gezongen Gezang 128, vers 1 en 5. Het kinderkoor bracht daarna de verschillende liedjes ten gehore. Na de pauze werd een vredespel opgevoerd door het Kinder- en Jeugd koor, wat zeer in de smaak viel van vele aanwezigen. I De heer Martens met zijn zelfportret voor zijn mallen Achter het bordje „British sou- vernirshop" in de Nieuwstraat 18 in Sluis gaat heel wat meer schuil dan die kleedjes met groeten uit Voiendam en natuurlijk niet te vergeten de klompen. Eigenaar E. E. Martens, sinds drie jaar woon achtig in Sluis, geboren en geto gen in Sas van Gent, leeft zich naast zijn souvernirswinkel uit in een niet alledaagse hobby. Hij heeft een pottenbakkerij, die veel weg heeft van een kleine fabriek. Zijn fabrikaten beslaan in zijn winkel een grote wand en cliënten kopen maar wat graag de vazen, borden en andere zelfgemaakte snuisterijen. Het bijzondere aan dit alles is het feit dat de heer Martens in zijn eentje alle vazen en borden beschildert. Zijn ont werpen (meest bloemmotieven) zijn alleen door kenners van echt Delfs-Blauw te onderscheiden. Op 17-jarige leeftijd bezocht de heer Martens een paar jaar de St. Lucas academie in Gent waar hij lessen volgde in decoratie- techndeken en schilderijen. Nu hij 58 is komen hem deze lessen uitstekend vain pas. Want juist op de wandborden leeft de heer Martens ziin creativiteit uit. Op één bord prijkt een zelfpor tret, op een ander zijn figuren a la koppen van Rembrandt en tijdige- noten afgebeeld. Ook de gebroe ders Kennedy werden door hem vereeuwigd. Door tijdgebrek is het voor de groot schildersbedrijf in Sas van Gent, niet mogelijk om geheel heer Martens, ex-eigenaar van een eigen ideeën en ontwerpen op de wandborden te schilderen. Hij moet om aan de kost te komen een vrij grote produktie maken. Meest al doet hij dat 's winters in het stille seizoen. Daarnaast krijgt hij veel opdrachten van verenigingen en gemeentebesturen om ter ge legenheid van iets speciaals een tegel of ander aandenken te ma ken. Zo heeft de gemeente Aar denburg nog steeds een fraai wandbord met daarop „de maagd van Holland" (afbeelding van een standbeeld in Eede) in haar be zit. Dat bord zou op 13 maart j.L aan prinses Margriet zijn aange boden bij haar komst naar Eede. Zoals bekend kon de helikopter van de prinses door mist niet op stijgen. Het bord van de heer Mlar- tens wordt nu bewaard voor een lid van het Koninklijk Huis wan neer hij of zij een bezoek aan Aar denburg zal brengen. „Ik voel me hier helemaal in mijn element. Wat is er heerlijker dan 's ochtends zo om een uur of negen in mijn atelier te zitten tot 's avonds laat. Vroeger had ik in mijn schilders bedrijf veel zorgen. Nu niet meer. Ik vind mij zelf een artiest", al dus de heer Martens, die graag meer zelf wil „draaien" dan tot nu toe. Hij moet door tijdgebrek veel maken met gekochte mal len en dat strookt niet met zijn artistieke opvattingen. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het college van b. en w. van Goes heeft zich in princi pe akkoord verklaard met het plan van de provincie om het regionaal woonwagencentrum voor Midden-Zeeland in Goes aan te leggen. De provincie had Goes als de ide ale plaats van vestiging aangewe zen op grond van een rapport van de Provinciale Planologische Dienst en in overleg met de Bond van Woon wagenbewoners. B en w. van Goes hebben als mo gelijke plaats een terrein ten zuiden van Goes aangewezen nabij de nieu we rijksweg 58. Het ontwerp van een gemeenschap pelijke regeling moet nog worden opgemaakt. Wanneer deze regeling door de andere deelnemers is goed gekeurd zal het warden voorgelegd aan de gemeenteraad van Goes. De gemeenten die ook bij de aan leg van het regionale centrum zijn betrokken zijn Middelburg en Vlis- singem. (ADVERTENTIE) Geef haar de aller-aller- modernste naaimachine, die te koop is. De Pfaff 1222. Laat de kans u niet ontgaan, om haar te maken tot de gelukkigste vrouw van de wereld. Een mooier, practischer, gelukbrengender cadeau kunt u zich niet indenken. Pfaff 1222: de naaimachine met de „derde hand". Een demonstratie maakt duidelijk, wat daarmee wordt bedoeld Kortemeestraat 17 BERGEN OP ZOOM tel. 5878 .Vieuwediepstraal 23 TERNEUZEN tel. 2294 Papegaaistraat 4 GOES tel. 4167 B. F. v. Waesberghestraat 16 HULST tel. 2215 Nieuwendijk 29 VLISSINGEN tel. 3729

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3