Spijker: afscheid van Terneuzen LTS - directeur Vergadering behandelt salarisverhoging Oecumenische dienst in rooms-katholieke kerk Raadscommissies van Terneuzen zijn nu samengesteld Burgemeester van Oostburg gaat voorlopig nog in Groede wonen Wat en waar Hoogwater DOW-vlam braadt nu schoon Kantoor verkaveling Koewacht geopend BIJEENKOMST „OUD-TERNEUZEN" Hontenisse Installatie burgemeester mr. M. Somers Biervliet Vergadering Rode Kruis Terneuzen „Earth and Fire" in Terneuzen St.-Joriswandeltocht AXELER AMBACHT Successen voor Westdorpse jeugdscb utters en -vissers Prestatieloop tijdens 5-meiviering in Hulst OP 4 MEI IN SAS VAN GENT Opening 25 april GENTSE FLORALïëN MOOIER DAN OOIT Gedeputeerden op bezoek bij DOW Garanties tekorten Oranjecomités in Terneuzen en Sluiskil WANDELTOCHT ORANJE-NASSAU ZAAMSLAG Deltavissers vergaderen in Bergen op Zoom VANDAAG Films Toneel - Muziek - Dans Diversen Tentoonstellingen Vrijdag 17 april 1970 DE VRIJE ZEEUW TERNEUZEN De fractievoorzit ters in de gemeenteraad van Temen- zen hebben de raad voorgesteld de vaste commissies van advies en bij stand als volgt samen te stellen. De voorzitter en secretaris zijn door b.% en w. benoemd. Openbare werken en volkshuisves ting: J. M. Hamelink, P. J. Huijbrecht J. van Cadzand, M. J. M. vara Nispen, J. Pladdet, H. de Vriend, wethouder A. Ramondt, voorzitter, B. van Wou- we, secretaris. Gemeentefinanciën: P. J. Huij brecht, J. J. vail der Velde, mevrouw J. M. Doppegieter-Thiel, mevrouw L. van der Plas-Tanis, A. C. S. van Breda Vriesman, S. Vlieger wethou der, P. A. Lindenbergh, voorzitter, P. D. de Zeeuw, secretaris. Onderwijs: H. J. Balk, mevrouw W. Kes-Spruijt, J. J. Verlinde, M. J. M. van Nispen, J. de Putter, S. Vlieger wethouder, R. C. E. Rarbé voorzitter, S. A. Hage secretaris. Jeugdzaken, sport, cultuur en re creatie: H. J. Balk, mevrouw W. Kes- Spruijt, mevrouw L. van der Plas-Ta nis, J. van Cadzand, A. C. S. van Bre- dia Vriesman, S. Vlieger, wethouder,; R. C. E. Barbé voorzitter, S. A. Hage secretaris. Volksgezondheid en milieuhygiëne: J. M. Hamelink, M. de Putter, me vrouw L. van der Plas-Tanis. J. van Cadzand, A. C. S. van Breda Vries man, P. de Jonge, wethouder R. Hol voorzitter, B. van Wouwe secretaris. Economische aangelegenheden: P. J. Huijbrecht, J. H. Strijbos, J. Je' Verlinde, mevrouw J. M. Doppegie ter-Thiel, H. de Vriend, F. Dieleman, burgemeester J. C. Aschoff, voorzit ter, W. H. Blok secretaris. Verkeersmaatregelen: J. H. Strijbos, mevrouw J.M Doppegieter-Thiel, Jé de Putter, P. de Jonge wethouder, A. Ramondt voorzitter, B. van "Wouwe secretaris. Strafverordening: J. M. Hamelink, M. J. M. van Nispen, J. de Putter, F.- Dieleman, burgemeester J. C. Aschoff, voorzitter, B. van Wouwe, secretaris. Interieurverzorging (ADVERTENTIE) Iedere vrijdag kijkavond tot 21 uur in Zuidzande en Terneuzen. Fa. Van Dronkelaar, Zuidzande, tel. 01170-2161 Terneuzen, Zuidlandstraat 14, tel. 01150-3529 (Van een onzer verslaggever) TERNEUZEN De „eeuwige" vlam van de natftiakrakar op het fabrieks complex van Dow Chemical brandt die laaitste daigen opvallend schoner dan enkele weken geleden het geval was. Niet alleen is de „flare" veel kleiner, ook gaat het branden niet meer met zware rookwolken gepaard. Van de zijde van de Dow-direetie werd verklaard dat de naftakraker nu vrijwel op volle capaciteit werkt en dat de prodiuküe van etheen naar wens verloopt. De bouw van de tweede naftakra ker maakt goede vorderingen. Op het ogenblik is het heiwerk vrijwel voltooid. Verwacht wordt dat de tweede naftakraker in het eerste kwartaal van 1972 in bedrijf zal wor den gesteld. Aan de bouw van deze kraker werken ongeveer driehonderd mensen van verschillende nationali teit. (Van een onzer verslaggevers) KOEWACHT Inspecteur ir. G.J. ter Brugge van de Cultuur Techni sche Dienst in Utrecht, heeft donder dagmiddag de officiële opening ver richt van het nieuwe kantoor van de ruilverkaveling Koewacht in deze plaats. Hij deed dit door van de voorgevel een doek weg te trekken, waardoor de officiële naam van het uitvoerende bureau zichtbaar werd. In het nieuwe kantoor had gister middag tevens een bijeenkomst plaats, waarop behalve door de heer Ter Brugge onder meer werd ge sproken door de hoofdingenieur di recteur van de Provinciale Cultuur Technische Dienst in Zeeland, ir. D. van der Zaken, de voorzitter van de plaatselijke ruilverkavelingscom missie, dr. ir. J.P.M. van der Wolf en door het hoofd van het bureau ruilverkaveling van het kadaster, ir. J.H. Meijborg. De voorzitter van de plaatselijke commissie ging in zijn toespraak on der meer in op de moeilijkheden, waarvoor men ongetwijfeld nog ge steld zal worden. Drie jaar geleden is met de eerste werkzaamheden in het kader van deze ruilverkaveling een aanvang gemaakt. Verwacht wordt dat men voor de nog al te werken fasen nog eens zeven jaar nodig zal hebben. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De vereniging Oud-Terneuzen houdt dinsdag 21 april in café Maandag in Terneuzen een bijeenkomst met als inleider de heer G. A. C. van Vooren uit Aarden burg. Hij zal spreken over het leven in het Land van Cadzand in vroeger eeuwen. Na de pauze houdt hij een causerie over heemkunde. Dg bijeen komst begint om acht uur. (Van onze correspondent) HONTENISSE De installatie van mr. M. Somers als burgemeester van Hontenisse zal morgen plaats vinden. Om tien uur is er een open bare raadsvergadering met de offici ële installatie in de grote zaal van hotel Van Leuven (Hof te Zande- plein te Kloosterzande). Daarna is er voor de bevolking gelegenheid om met de nieuwe bur gemeester kennis te maken en wel om 11 uur in de raadzaal voor Groe nendijk en Kloosterzande. 13.30 uur: Walsoorden in café Van den Bosch. 14.15 uur: Ossenisse in het parochie huis. 15 uur: Hengstdijk in de gym zaal. 16 uur: Vogelwaarde, Boschka- pelle en Stoppeldijk in de raadzaal van de voormalige gemeente (Ra penburg). 17 uur: Lamswaarde in ca fé Heijens. 18 uur: Terhole in het Gemeenschapshuis. 19.30 uur: sere nade aan het nieuwe gemeentebe stuur op het Hof te Zandeplein door de harmonie van Kloosterzande. Bij de kennismakingsbezoeken zullen naast burgemeester Somers en zijn gezin ook de beide nieuwe wethou ders en de leden van de gemeente raad aanwezig zijn. Soos Zaterdag organiseert Soos Every Send haar maandelijkse in stuif. De soos begint om acht uur in het hervormde jeugdgebouw. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op een druk be zochte receptie nam de heer A. F. H. Spijker officieel afscheid als direc teur van de lagere technische school in Terneuzen. Hij is vijftien jaar als zodanig werkzaam geweest. Zijn op volger is de heer R. Risseeuw, tot voor kort adjunct-directeur van de l t.s. Eerder deze maand nam de heer Spijker afscheid van zijn leerlingen. Van hen kreeg hij een fraaie lamp. Het schoolbestuur van de l.t.s. kocht onder de lamp een bureau. Onder de vele bezoekers van de receptie bevond zich ook burge meester J. C. Aschoff van Terneu zen. De heer Spijker verlaat de school op een moeilijk moment. Juist nu zijn de plannen om een geheel nieuwe school aan de Axelsestraat te bouwen zo goed als rond. In de eer ste helft van het komende jaar hoopt men de eerste paal voor de nieuw bouw de grond in te krijgen. Dit ver telde de voorzitter van het schoolbe stuur, de heer R. R. Visser. Toen de heer Spijker 15 jaar gele den directeur werd, waren er op de school ongeveer 250 leerlingen. In middels is dat aantal gestegen tot 567. Ook bleek het enkele jaren gele den nodig een dependance, ook in de Axelsestraat, maar de richting Zuid- wijk in gebruik te nemen. Op het zelfde terrein waar de dependance staat, zal de nieuwe school verrijzen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De afdeling Ter neuzen van heit Nederlandse Rode Kruis houdt vanavond in Grand Ho tel Rotterdam de algemene ledenver gadering. Drie leden zullen een on derscheiding ontvangen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Op het popfestival dat vanavond (vrijdag) in het Zuid- landtheater wordt gehouden, treedt geheel onverwacht ook nog de top groep „Earth and Fire" uit Den Haag op. De groep is vooral bekend van het nummer „Season", dat weken op de hitlijst stond genoteerd. Naast „Earth and Fire" treden, zoals eer der gemeld ook op „The Dream", „The Machine" (van Swinging Soul Machine) en de „Hearts of Soul". Daarnaast de „Air and Water Light- show" en dansmeisjes. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De Doormangroep van de Nederlandse padvinders in Terneuzen organiseert zaterdag de traditionele St.-Joriswandeltocht. Er is dit jaar een recordaantal deelne mers, ruim vijfhonderd. De drumband van de „Harmonie Terneuzen" met het majorettenpele- ton zullen de deelnemers een eind- weegs begeleiden. Ook de afdeling Sas van Gent komt met een (kleine) drumband. Evenals vorige jaren zijn er ook nu Belgische deelnemers. Het vertreksein wordt om half drie op de markt gegeven. De welpen en kabouters doen dit jaar de route Nieuwe Sluis en terug (5 km) en de padvindsters en verkenners lopen hun 20 km via Boeregat, Lovenpol- der, brug Sluiskil en Industrieweg. De samenkomst is in de kantine van de M.T.S., waar de prijzen door de gewestelijke commandant van de N.P.V., de heer J. van Marion uit Vlissingen, zullen worden uitge' reikt. (Van onze correspondent) WESTDORPE Tijdens interna tionale handboogschutterswedstrij den te Beervelde (België) hebben enkele jeugdleden van de handboog- schuttersvereniging „St.-Sebasti- aan" uit Westdorpe opmerkelijke prestaties geleverd. Van de 127 deel nemers wist Peter Verhelst beslag te leggen op de achtste plaats. 12e, 13e en 17e werden respectievelijk Koen van Waes Jos Kamoen en Alfred Kamoen. In het Belgische plaatsje Eke wer den internationale hengelwedstrijden gehouden, waaraan maar liefst 200 sportvissers hebben deelgenomen. Winnaar werd Freddy Jorgens van Koninklijke Gentse, 2 C. van Wanze- le, 3 Frank Mechelinck, beiden Spar ta Gent, 4 R. Colpaert, N.V. Astene. (Van een onzer verslaggevers) HULST Een prestatieloop, geor ganiseerd in samenwerking met de atletiekvereniging r.k. HAV vormt een van de (sportieve) hoogtepunten in het programma, dat het oranjeco mité voor de komende vijf-meivie ring voor Hulst in elkaar heeft gezet. Dat feestprogramma begint 's-mid- dags om 13.30 uur, met een ordënta- tierit om 14.00 uur gevolgd door een kinderoptocht met fietsen. De op tocht vertrekt vanaf het Prinsen Bol werk. Om 20.00 vindt in de Graan beurs de prijsuitreiking plaats van de oriëntatierit en om 20.30 uur is er 'n filmavond voor ouden van dagen, verzorgd door de heer Blommaert. Op 30 april en 5 mei zijn in de sport hal verschillende sportevenementen gepland, die verzorgd worden door verschillende clubs. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Maandag 4 mei wordt in de r.-k. kerk in Sas van Gent een herdenkings dienst door alle gezindten gehou den met als motto „ter herinne ring aan hen, een appèl tot ons" Deze groots opgezette oecumeni sche dienst, die om half acht be gint- wordt geheel verzorgd en ge leid door katholieke en protestantse jongeren van 14 tot 20 jaar. Het jongeren kerkkoor brengt met sa menzang van de gemeente bekende ritmische liederen ten gehore bij teksten, die door de jongeren uitge sproken worden. Tussen de gesproken teksten door zullen, door middel van een geluids installatie, authentieke toespraken van Hitier, koningin Wilhelmina, ko ningin Juliana, prins Bernhard, Ra dio Oranje en radio Herrijzend Ne derland worden afgedraaid met achtergrondgeluiden van sirenes, vliegtuigen, bombardementen en der gelijke. Aan het programma werken mee dirigent Urbain van Bambost, ham mondorganist Henri Vermast, gita rist Henk Hamelink, slagwerker Pe ter Maas, trompettist Rob Neyt en saxofonist Luc Buysse. De geluids montage is van Paul Matthews en Eric Spuessens. Kapelaan L. Tes ters, die voor de teksten en de regie tekent, heeft als uitgangspunt voor deze bijzondere dienst niet alleen het herdenkingselement genomen, maar ook speciale aandacht geschonken aan de bezinning over ,.wat doen wij met onze vrijheid?". Hoogtepunt van de dienst zal de stille herdenking van de oorlogs slachtoffers in het algemeen zijn en die van Sas van Gent in het bijzon der. Na twee minuten stilte zal trompetgeschal klinken, gevolgd door tamboermuziek van de St. Lodewijk- groep. In de kerk wordt een wereldbol op gesteld, gedrapeerd met een para chute; de Nederlandse Vlag met oranje wimpel; bloemstukken en een tekst van drie bij vijf meter van wijlen president John F. Kennedy „laat ons voorwaartsde dienst zal omstreeks half negen ein digen. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Het waterschap Axeler Ambacht houdt op donderdag 23 april de algemene vergadering in het cul tureel centrum De Halle. Aanvang twee uur. De agenda vermeldt onder meer een voorstel om voor het personeel van het waterschap ingaande 1970 een salaris- en loonsverhoging van 4,5 procent vast te stellen en de na calculatie van de trend 1969 in 1970 te laten doorwerken. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben goedkeuring verleend aan de door de algemene vergadering van het waterschap vastgestelde regelin gen betreffende de rechtspositie van het waterschapspersoneel. Het be stuur van het waterschap stelt voorts een vergoedingsregeling voor reis- en pensionkosten voor gehuwd personeel voor. Deze regeling houdt in dat voor reizen tussen het woonadres en de plaats van tewerkstelling, voorzover de betrokken werknemer nog geen 22 jaar is, een tegemoetkoming wordt verleend gelijk aan de noodzakelijk te maken reiskosten, verminderd met f 20 per maand. De maximum tege moetkoming bedraagt f 65 per maand. Het dagelijks bestuur van het wa terschap adviseert aan het rijk enige percelen grond bestaande uit weg, dijk, kreek en weiland te kopen, met het oog op de aanleg van het weg gedeelte Zwartenhoek-Axelse Sassing van de zogenoemde tractaatweg. De verkoopprijs is f 44.582, met inbegrip van de vergoeding voor een aantal te rooien bomen. Burgemeester Aschoff neemt af scheid van de heer Spijker. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer R. R. Visser, kijkt toe. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op 25 april wordt in Gent de 26ste internationa le hofbouwtentoonstelling „Flora- liën" geopend. In een aantal hallen, met een gezamenlijke oppervlakte van ongeveer 12.000 vierkante meter zullen tienduizenden bloeiende plan ten, struiken en snijbloemen in 800 afdelingen worden geëxposeerd. Het geheel wordt op aantrekkelijke wij ze omlijst door waterpartijen en spuitende fonteinen. De warme kassen worden inge richt in het sportpaleis, waarin on dermeer orchideeënverzamelingen met een oppervlakte van 3000 vier kante meter te bewonderen zijn. Een spectaculaire nieuwigheid voor de Gentse tuinbouwtentoonstelling is het waterspel, dat gevoed wordt door acht pompen met een vermogen van 320 kubieke meter per uur. De Floraliën 1970 beloven de meest luis terrijke in de 160-jarige geschiedenis van deze vijfjaarlijkse bloemen- en plantententoonstelling te worden. De Gentse Floraliën van dit jaar beslaan een totale oppervlakte van ruim 30.000 vierkante meter. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op 27 april zullen de commissaris der koningin in Zee land, mr. J. van Aartsen en de ove rige leden van Gedeputeerde Staten met hun dames een bezoek brengen aan het complex van Dow Chemical in Terneuzen. Het uit 16 personen bestaande gezelschap zal met name de laatste uitbreidingen van de fa- briek in ogenschouw nemen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In Terneuzen is een comité opgericht dat op 5 mei enige festiviteiten zal organiseren ter viering van het feit dat 25 jaar geleden ons land van de Duitsers werd bevrijd. Uit de begroting, die door het co mité aan het gemeentebestuur is overgelegd, blijkt dat een tekort van f 8000 is geraamd. B. en w. menen dat het in de gegeven omstandighe den niet juist is een subsidie te ver strekken, maar garant te staan voor een bedrag van f 8000,-. Ook het plaatselijk Oranjecomité te Sluiskil raamt een tekort en wel van f 650,-. B. en w. merken op dat de gemeen teraden van de voormalige gemeen ten Biervliet, Hoek en Zaamslag sub sidies beschikbaar hebben gesteld van resp. f 900,-, f 1000 en f 1500^ voor de door de plaatselijke comité's te organiseren festiviteiten op 5 mei. Aan de gemeenteraad wordt voor gesteld aan het comité te Terneuzen een garantie van f 8000 en aan dat van Sluiskil een garantie van f 650 te verlenen. (Van een onzer verslaggevers) ZAAMSLAG De wanidelsport- vereniging „Oranje Nassau" te Zaam slag houdt op zaterdag 2 mei haar jaarlijkse wandeltocht over 5, 10, 15 en 25 km. De stert voor alle afstanden is om haif drie op het sportterrein in Zaam slag. Ieder dlie de tocht volbrengt ontvangt een medaille. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM De Fede ratie van Deltavissers houdt zaterdag een algemene ledenvergadering in de Korenbeurs in Bergen op Zoom. De vergadering begint om twee uur. Op de agenda staan o.m. de versla gen van de secretaris, de penning meester, de wedstrijdcommissie, Ha venbeheer (plus plannen voor het ko mend seizoen) en verslagen over de looprechten en het Veerse Meer. Na een bestuursverkiezing komt aan de orde een wijziging van het Delta-kampioenschap alsmede een voorstel voor het gebruiken van zachte krab tijdens de wedstrijd. Na een toelichting op de Grevelingen vólgen ingekomen voorstellen en de rondvraag. i i (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Burgemeester A. Schipper van Oostburg verhuist eind deze maand van Kruiningen naar Zeeuwsch-Vlaanderen. V-oorlopig zal de burgemeester en zijn gezin hun intrek nemen in de vroegere burge- meesterswoning in Groede aan de Voorstraat (zie foto). Wanneer de heer Schipper zich in de kern Oost burg zal vestigen is niet bekend. De (V-ain een onzer verslaggevers) MIDDELBURG City 20 uur De laatste trein uit Katanga 18 j. VLISSINGEN Alhambra 20 uur Om het goud van MacKenna 14 j,- GOES Grand 20 uur Om het goud van MacKenna 14 j:" TERNEUZEN Luxor 20 uur Funny Girl GOES R.-K. Kerk: Concert MIDDELBURG Foyer Concertzaal 20 uur ZVU: Concert door „Radio Blazers Ensemble" SCHERPENISSE Holland Huis (ZVU) 20 uur Lenny Kuhr in haar „Tour de Chaint" en Juiien Cooo met Zuid3 amerikaanse liedjes TERNEUZEN Zuidlandtheater (TSC) 20 uur Soul- en popmusic show ROTTERDAM De Doelen (Grote zaal) 20.15 uur Concertgebouworkest De Doelen (Kleine zaal) 20.15 uur Cabaret „Met blijdschap geven wij' kennis". ANTWERPEN KNS 20 uur Malcompje en zijn strijd tegen de, enuehen N- KVO 20 uur Bohème GOES Juliana 19 uur Bazaar Excelsior Café Barends 19.30 uur Lezinig over „De toekomst van de katholieken in Nederland". 'S-HEERENHOEK Jeugdhoeve 19 uur NKV-kaartavond KLOOSTERZANDE De Krokodilbar 21.30 uur Baby dien Toonder HULST Stadhuis: Expositie schilderijen Den Bonte (t.m. 24 april). Ma. t.m. vrijd. 8.30—12.30 en 13.30—17.30 u. Zat. en zond. 13.0017.30 uur. MIDDELBURG Hof van Tange: De Zeeuwse jaar beurs (t.m. 18 april) Dag. van 13.30 17.30 en van 1923 uur. ROTTERDAM Rotterd. Kunststichting, Kruisplein Expositie Cees Bouw (t.m. 21 april) Werkd. 1017 uur. Zon. 1217 u. Museum Boymans: Expositie teke ningen en prenten van Dick Cassée (t.m. 3 mei). ambtswoning in Groede staat er ech ter borg voor dat het burgemeesters gezin, wat het wonen in Zeeuwsch- Vlaanderen betreft, best zal kunnen wennen. Morgen, zaterdag 18 april. Ber gen op Zoom 1.47 en 14.13; Hans- weert 0.55 en 13.28; Made-Drimme- len 4.28 en 17,04; Terneuzen 0.24 en 12.56; Vlissingen 12.24; WemeMinge 1.37 en 14.03.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2