Internationale situatie gunstig voor „Britse financiële crisis verleden tijd' Bolletje Sluit fabriek na gifbrand ZORG OM BIER EN FRISDRANK Gijzelaars vrij na 20 bange uren Vrijheid voor 332 Griekse gevangenen Den Uyl: „Wij vertragen niet' Gratis cursus I je^elUd MINISTER JENKINS VERHEUGD: EIS VERENIGING TEGEN LUCHTVERONTREINIGING: Tijdelijk verbod publikatie in Kennedy-zaak Overname NKF stelt CPN voor vragen Huub Oosterhuis trouwt 25 april Spaanse arbeiders verklaren hun minister tot „ongewenste gast China 4KoeGjejMce</M/ Vietnam Salt-gesprek A "beste hekken kernen uit Best" B G levert gegarandeerd roestvrije hekwerken door geheel Nederland tegen de scherpste prijzen. Hoesten Speciale politie voor Parijse universiteit Verstoord evenwich t voor premier De Jong Wesl-Dratsland helpt thalomi de-kinderen Weensdag 75 april 1970 D? VRIJE ZEEUW OPTIMISTISCH BREZJNEV (Van onze redactie buitenland) UTRECHT De in Neder land gevestigde groepering van de Spaanse Socialistische Arbei derspartij en de afdeling van het Algemeen Verbond van Arbei ders (UGT) hebben de Spaanse minister van arbeid, de heer Li- cinio de la Fuente ter gelegen heid van zijn bezoek aan Neder land een brief geschreven, waar in zij hem tot „ongewenste gast" verklaren. Minister De la Fuen te wil op uitnodiging van de Ne derlandse regering besprekin gen voeren over de Spaanse gastarbeiders, die hier verblij ven. De organisaties achten de minister medeplichtig aan het „autocratische en schaamteloze regime" van Spanje. Ze verwij ten hem, dat de arbeiders in Spanje „onderdrukt, veracht en uitgebuit" worden en twijfelen aan zijn „goede bedoelingen" t. a.v. het werkbezoek. BREZJNEV (Van onze redactie buitenland) MOSKOU Leonid I. Brezjnev, de leider van de commu nistische partij van de Sovjet-Unie, heeft gisteren gezegd dat de stryd om de heerschappij van het communisme nog zal worden geintensiveerd: „Wy kunnen de ontwikkeling van de internationale situatie redelykerwys optimistisch beschouwen". „Men hoeft geen profeet te zijn om te voorzien, dat de strijd van alle revolutionaire en progressieve krachten voor hun verheven doel einden nog zal worden geintensiveerd", aldus de partijleider tot een juichende menigte in het industriecentrum Kharkov in de Oekraïne. Ook sprak Brezjnev over interna tionale vraagstukken, zoals China, de crisis in het Midden-Oosten, Viet nam en he Ktmonedeen en en nam en het komende Salt-gesprek in Wenen. „Wij willen altijd vriendschappe lijke betrekkingen met China onder houden, maar wij zullen de strijd tegen het optreden van scheurmakers binnen de internationale communis tische beweging voortzetten", aldus Brezjnev. Hij beschuldigde China ervan, dat het de sfeer rond de huidige Rus- sisch-Chinese grensbesprekingen ver giftigt. De Sovjet-Unie wil deze zes maanden geleden in Moskou begon nen besprekingen laten slagen in een „sfeer van goede nabuurschap". „Wij hebben sterke zenuwen en de aanstichters van de oorlogspsy chose in China moeten dat goed be denken", aldus de Russische partij, leider. Brezjnev drong aan op de nood zaak van het eerbiedigen van de be sluiten van de Veiligheidsraad. LONDEN De Britse minister van Financiën, Roy Jenkins, heeft gisteren bij het indienen van zijn begroting triomfantelijk aangekoqjligd, dat zijn land thans een van de „sterken" is op het gebied van buitenlandse betalin gen. „De crisis is overwonnen", zei de minister, „dat moeten wij vieren. Het handhaven van de verkregen kracht en het leiden van de economie tot een steeds sterkere groei, is nu onze taak", aldus de'minister. In verband met de algemene verkiezingen, die tegen mei 1971 worden gehouden heeft deze begroting nog een groter belang. Nu het Engeland financieel voor de wind gaat, maken de socialisten goede kansen herkozen te worden. Minister Jenkins deelde ook mee dat het disconto van de Bank of England met ingang van vandaag zal worden verlaagd van 7,5 tot 7 percent. Dit is de tweede verlaging in één maand tijds. Ook het import-disconto zal met ingang van 1 mei worden verlaagd van 40 tot 30 percent. De inkomstenbelasting blijft gehandhaafd maar er zullen maatregelen worden getroffen voor belastingbetalers van 65 jaar en ouder. De loon belasting gaat ook omhoog. „De nieuwe begroting", aldus de minister, „is er niet een, die direct of indirect invloed zal hebben op het stijgen der prijzen". Doch door het ver lagen van enige belastingen zullen de Britten ongeveer 1720 miljoen meer kunnen gaan uitgeven in het komende jaar. «I (Van onze redactie buitenland) ATHENE Het Griekse kolonels regime heeft gisteren 332 politieke gevangenen vrijgelaten, die sinds de staatsgreep van april 1967 vastzaten. Dit is uit gezaghebbende bron in Athene vernomen. Het besluit vloeit voort uit de aankondiging van vori ge week vrijdag, dat artikel 10 van de Griekse grondwet weer van kracht wordt. Dit>, artikel betreft de be-( scherming van Grieken tegen wille keurige arrestatie. Premier Papadopoelos zei toen, dat ongeveer 350 politieke gevangenen zouden worden vrijgelaten voor 21 april, de derde verjaardag van de machtsovername. In de verschillende Griekse gevan genkampen zouden zich nu nog on geveer 1200 politieke gevangenen bevinden. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/BUSSUM In de Tweede Kamer heeft oppositieleider Den Uyl gistermiddag CHU-fractie- voorzitter Mellema uitgedaagd diens beschuldiging waar te maken dat „de oppositie de voortgang van het Ka merwerk hindert en een vertragings- taktiek toepast". Mellema had dit zaterdag op de Unieraad van de CHU gezegd. De Kamer kapte discussie hierover af. In de KRO ty-rubriek Brandpunt Slichtte Mellema zijn beschuldiging toe. De wetsontwerpen m.b.t. de jaar rekening, het enquêterecht, de zie- kenhuisbouw en de luchtverontrei niging zijn volgens hem voorbeelden van zaken die zijn blijven liggen. Den Uyl antwoordde dat deze onder werpen nog niet behandeld zijn als gevolg van' de gebruikelijke vertra gingen bij de parlementaire verwer king van voorstellen. Er liggen nog maar liefst 66 nota's en voorstellen te wachten op een antwoord van de regering, aldus Den Uyl. i»; V. i is! I m i"1 Hij herinnerde eraan, dat de socia listische landen bereid zijn de Ara bische landen alle noodziakelijke hulp te verlenen „om de plannen van de aanvallers te verijdelen". De Sovjet-Unie wil al het mogelij ke doen om een regeling van het ge schil te bereiken teneinde „de vrede en veiligheid" in dit gebied terug te brengen. „Het internationale isole ment van Israël wordt steeds groter, evenals de verontwaardiging over Is raels schaamteloosheid en politieke avontuur", aldus Brezjnev. Hij deed een scherpe aanval op de Amerikaanse en Israëlische politici. „De regering van Israël zet het be staan van haar eigen bevolking op het spel". „De positie van de Amerikaanse agressor wordt steeds moeilijker, niet alleen militair, maar ook politiek en moreel", aldus Brezjnev. De zoge naamde Vietnamisering houdt niet in dat een einde aan de oorlog wordt gemaakt, maar betekent, dat de oor log wordt omgezet in een broeder moord". De Sovjet-Unie zal alles doen, wat in haar vermogen ligt voor een zin vol verloop van de conferentie van Wenen. Zij beschikt over strategische strijd krachten, die een middel zijn om ie dere agressie te voorkomen. Zij zal iedere poging om een militaire he gemonie te vestigen beantwoorden met een onvermijdelijke uitbreiding van haar militaire macht om haar verdediging te waarborgen. Zij kan niet anders handelen", aldus de Russische partijleider. TOWNVILLE (Reuter - AFP) Een gewapende man, die in Town- ville (in het Engelse graafschap Yorkshire) een vrouw en vier kin deren 20 uur lang als gijzelaars heeft vastgehouden, heeft zich gis teren overgegeven aan de Engelse politie. Nadat de 32-jarige Atkinson een laatste schot had afgevuurd op de politie kwamen mevr. Simpson met haar zoon en dochter en de twee dochters van Atkinson uit het huis tevoorschijn. De politie, die bij wijze van uit zondering van geweren was voor zien, ging na een belegering van 20 uur het huis binnen en voerde At kinson weg. Maandag werd een po litieagent door schoten van Atkin son aan het oog gewond. De vader van Atkinson verklaar de maandagavond, dat zijn zoon nooit de dood van zijn enkele maanden geleden overleden vrouw te boven is gekomen. Sindsdien heeft hij verschillende medische be handelingen ondergaan. De heldin van het drama was het driejarige meisje Debfiie Simpson. Met Atkinson voor het raam van het belegerde huis rende Debbie naar huiten naar haar vader en vertelde huilend dat Atkinson snoep voor de kinderen en melk voor zichzelf wilde hebben. Om de andere drie kinderen en de moeder van Debbie te redden, gaf de politie haar snoep en melk en daarna ging zij dapper naar het huis terug. Debbie (foto) in de armen van haar vader. Om het leven van de anderen te redden moest ze weer terug naar het belegerde huis. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Na de „gifbrand", zoals de hardnekkige vuurhaard in een opslagplaats voor mengmest van de ENCK/Delta Chemie in in Vlaardngen genoemd wordt, heeft de Vereniging tegen Luchtver ontreiniging in het Waterweggebied in een telegram aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid de sluiting van deze kunst- mestfabriek geëist. In de Tweede Kamer zal het Rot terdamse raadslid drs. A. Lems mor genmiddag aan de staatssecretaris van Volksgezondheid mondeling vra gen, hoe de brand is ontstaan, welke maatregelen genomen zijn en welke moeten worden getroffen om dit soort calamiteiten, waarbij het woongebied van Rotterdam en om geving met vergiftiging wordt be dreigd te voorkomen. In de gemeenteraad van Vlaardin- gen zullen eveneens dergelijke vra gen worden gesteld. Temeer nog, omdat zich in 1963 al een vergelijk bare brand in dezelfde loods heeft voorgedaan en toen naar men in 1963 de indruk had, afdoende maatregelen waren genomen om een brand zoals maandagavond heeft gewoed, te voorkomen. De officier van justitie in Rotter dam onderzoekt samen met de ar beidsinspectie de oorzaak van de gif brand. Daarbij wordt ondermeer na gegaan of een anonieme tip over brandstichting met behulp van een brandbom, die de portier gisteravond heeft gekregen, op goede gronden berust. De Vlaardingsc politie had al eer der een onderzoek naar deze bom ingesteld, doch later bleek dat men in de verkeerde loods heeft gezocht. Een andere mogelijkheid tot ont- BOSTON (Reuter) Een federa le rechter in Boston heeft gisterén een publikatie tijdelijk verboden van het verslag over het onderzoek in de zaak Mary Jo Kopechne. Dit bevat de getuigenverklaring van senator Edward Kennedy en an deren die betrokken waren bij de dood van de secretaresse. Het document zou woensdag voor de pers zijn vrijgegeven. De publi katie werd op verzoek van de offi ciële stenograaf van het verslag, Stanley Lipman, tegengehouden. branding van de mengmest wordt gezocht in broei. Zoals bericht is de bevolking van zes gemeenten in het Rijnmondge bied maandagavond door de politie gealarmeerd omdat er een wolk van giftige nytraatdampen en chloorgas vanuit Vlaardingen over de Nieuwe Waterweg zuidwaarts dreef. Deze wolk ontstond omstreeks negen uur in een bulkvoorraad van 1.000 ton kunstmest. Pas na middernacht was het gevaar geweken. (ADVERTENTIE) De nytreuse-dampen moesten als verstikkend worden gekenmerkt, wanneer men ze in hoge concentra ties binnenkrijgt, gaat men heftig hoesten. Chloorgas is een etsend gas dat oogvliezen en slijmvliezen aan tast. Beide gassen kunnen long oedeem tot gevolg hebben. Door de „gifbrand" zijn twee men sen in het ziekenhuis terecht geko men: de 25-jarige heer P. van der Lee uit Vlaardingen, die werkzaam was in de loods waar de brand ont stond en de brandweerman J. van Gilst, die bij de blussingswerkza*m- heden onwel is geworden. Beiden zijn inmiddels uit het ziekenhuis ontslagen. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG Cursisten van 14 tot en met 17 jaar, die beroepsgericht onderwijs volgen aan dag- en avond scholen voor lager technisch onder wijs en avondscholen voor huishoud en nijverheidsonderwijs, hoeven geen cursusgeld meer te betalen. Voorwaarde is dat zij in het cur susjaar deelnemen of hebben deel genomen aan een opjeiding in het ka der van het leerlingwezen en op 1 augustus van het vorig jaar nog geen 18 jaar waren. Voor dë leerlingen van huishoud en nijverheidsonderwijs, die op 1 augustus 1970 18 jaar of ouder zijn, wordt het cursusgeld per les ver hoogd tot 75 cent (thans 30 cent) met een maximum van .f 150,per cur susjaar (thans 60,per cusus- jaar). PARIJS (AFP) De Franse minister van onderwijs, Olivier Guichard, heeft gisteren in de Nationale Vergadering bekend gemaakt, dat binnenkort een üniversiteitspolitie zal worden gevormd. Driehonderd man zal ter beschikking van de rector van de Parijse universiteit wor den gesteld. Zij zullen afkomstig zijn van de gewone politie en zijn ongewapend. DEN HAAG (ANP) Het com munistisch kamerlid M. Bakker heeft de Tweede Kamer gistermiddag ver lof gevraagd de minister van Eco nomische Zaken, mr. R. J. Nelissen, te mogen interpelleren over de over name door Philips van de Nederland se Kabelfabriek NKF te Delft. (Van onze pari. redactie) DEN HAAG Op het ministerie van algemene zaken in Den Haag heeft gisteren prof. dr. J. C. van de Kamer, hoogleraar in de algemene dierkunde aan de universiteit in Wa peningen aan minister-president P. de Jong het boek „Het verstoorde evenwicht" aangeboden. (Zie voor bespreking van dit bqek de financiële pagina). BONN (AP) Het Westduitse ministerie van Justitie bereidt een wet voor, om hulp te kunnen ver lenen aan kinderen die voor hun ge boorte verminkt zijn door het kalme ringsmiddel thalomide. Het zat van het begin af aan al niet goed met die Apollo-13, zullen velen van u ongetwijfeld al verzucht hebben. Eerst die rode hond, toen, als gevolg daarvan, een invaller, die bovendien nog van alles vergeten was. Niet alleen had hij een instruc tieboekje thuis laten liggen, maar hij heeft ook nog vergeten zijn belas tingformulier tijdig in te vullen. Maar u moet toegeven, dat dit alles niets te maken heeft met die (bijna) rampzalige ontploffing daar ergens tussen aarde en maan. Laten we hier beneden maar ne derig hopen dat het allemaal nog goed zal aflopen. Op het moment dat ik dit schrijf, kan er in ieder geval nog van alles gebeuren. Dat dat nu allemaal uit-ge-re-kend met de Apollo-13 moet-, gebeuren. Je zou er bijna bijgelovig van worden. Oh, u bent het al? U wist het alle maal al wel? „De zon blijft schijnen, wat wij ook met dit gekke kleine ruimteschip Aarde uithalen." (Simon Vinkenoog) En tenslotte is dat de dingen min of meer in hun juiste proporties zien. Maar wees nou eens eerlijk. Wat er ook met die Apollo en met dat drie tal gebeurt, kan het u eigenlijk ook maar één barst schelen, als u van avond maar uw portie voetbal op de buis krijgt? Goed, op u slaat dat mis schien net niet, maar ga het uw buur man eens vragen. Kolonels: sturen. een lastpost (At)hene Kijkers, ik vraag mij werkelijk af hoe ik met u mee kan LEVEN, nu gisteravond voor uw eigen ogen de laatste Overlevenden ten grave ge dragen zijn. Waar moet u nu van leven? Resteert het brood, simpel dwars- of anderszins gebakken brood. Huub Oosterhuis: het zal je lief maar wezen. Er zijn grote problemen, &als de ruimtevaart ze blijkt op te leveren, maar er zijn ook kleine, waarbij je het even benauwd kan hebben. Dat ondervond de vierjarige Steve Bain, die dezer dagen 19 uur lang in een koelkast opgesloten heeft gezeten. Het was een oude, kapotte koelkast, die ergens op een open veld in Schot land lag te verroesten, maar kapot of niet je zult er maar in zitten. Een boerenknecht vond hem tenslotte le vend en wel. Dat laatste was gelukt omdat de deur nog wat lucht bleek door te laten. Moraal: Waar een Schotse boeren knecht al niet goed voor is. We kunnen met recht spreken van een adembenemende maanreis. Iedereen het allerbeste, zowel daar boven als hierbeneden. Nog even dit: Vorige keer was het Feijeno-ord'. En vanavond: Legiha- ha>? MERIJN t (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Amsterdam se studentenpastor Huub Oosterhuis zal zijn aangekondigd huwelijk met mej. A. M. Melief op 25 april slui ten. Hij kan van nu af zijn priesterlijke functies niet meer waarnemen, aldus vicaris Kuypers, officiaal van 't bisl dom Haarlem. Er wordt gezocht naar een goede vorm, waarin hij als pas toraal werker actief kan blijven. (Van een onzer verslaggevers) BREDA „De economische situatie in onze bedrijfstak is niet zonder zorg. De omzetstijging en recordproduktie konden nog niet voor een lonend prijspeil zorgen". Deze weinig optimis tische geluiden liet voorzitter A. Prins van de Alg. Ned. Bond van Bierhandelaren en Mineraal fabrikanten gisteren horen tijdens de twee dagen durende algemene jaarvergadering in Breda. Distributie en afzet van de verhoogde produk- tie in de goede zomer van 1969 gaven aanzien lijke kostenstijgingen, zowel bij handel als in dustrie. „Zeer felle prijsconcurrentie en de vele acties hebben niet tot lonende prijzen geleid. Vooral de deelmarkten van de limonade-gazeuse en de coffeïnehoudende limonades stonden aan zeer scherpe concurrentie bloot", aldus de heer Prins. „De merken, die niet aan een brouwerij ge lieerd zijn, hebben grote problemen bij het hand haven van hun verkoop in de horecasector. Veel horecabedrijven gingen voor deze merken ver loren. De strijd in de winkelsector heeft vooral nadelig gewerkt voor de kleine groep van re gionale timonadegazeuse-fabrikanten. Vaak moes ten zij zelfs onder de kostprijs leveren. Grote veranderingen deden zich in 1969 voor op het gebied van de sluiting en verpakking. De gehele industrie schakelde over van drie-kwart literflessen op literflessen: een miljoeneninves tering. Een verbetering van het prijspeil ligt pas in het verre verschiet. De concentratie in de toeleveringsbedrijven baart de frisdrankenindus trie grote zorgen. Met name die in de glas-, blik- en suikerindustrie. „Dit leidt nogal eens tot monopolie-posities", meende de heer Prins. „Dat heeft tot gevolg, dat met name door de verpakkingsindustrie gemaak te afspraken niet of zeer slecht worden nageko men. De leveringstjjd bedraagt als regel maan den, Deze ervaringen zijn voor ons onverteer baar en wij beraden ons op vergaande maatrege len om verbetering in deze situatie te brengen", aldus de heer Prins. Als laatste redmiddel zag hij het overbrengen van bestellingen naar het bui tenland. „Maar eerst willen we proberen door overleg de situatie te verbeteren", stelde hij. De harmonisatie van de warenwetgeving voor frisdranken in de Benelux en gelijktijdig in de EEG vergt te veel van de frisdrankenindustrie. „Deze kan zich niet permitteren om tweemaal cm te schakelen. Wij streven naar een éénmalige wijziging van al deze voorschriften. De omscha keling van emballage kost meer dan 200 mil joen, het bedrag van het huidige emballagepark in ons land", aldus de heer Prins. Tot slot merkte hij op, dat de bond t.a.v. de zogenaamde brouwe rijcontracten neutraal staat, maar dat ter be scherming van de rechtszekerheid duidelijker richtlijnen moeten komen van het Europese Hof dan wel de Europese Commissie. Zoals bekend consumeerde men in 1969 in ons land per hoofd der bevolking 49 liter frisdrank en 51,8 liter bier.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5